1880. V»] 258; I2Se Jaargang Maandag 1 November. e van EIJER, 1HELDE. 1880. ELDE. ember. Middelburg 30 October. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kunstnieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Landbouw. Koloniën. I te Middeïbufgy 8te dagen van a 5, rklaard :n 12 afleveringen de afl. LENST. VV nm. 1, 3,30, 7. laats van 1 uur. *,30, 4,45, 8. -Zierikzee. 00KWEG GOES, van Zierikzee nm. 12,16 2,30 12,15 10,30 0,20 n 'i 0,30 »nst ROTTERDAM, en Not. BOTTBBDAH: S0'smorg.8,n. 1 n 2, 10,-. 10,-, 10,-, 10,-, 10,-, .11 10,-, U. M. 3.45. 4.15. JDAG. iid.12. im 12.30 ZATER- 1)AG, voorin. 7.30 8.— 10.30 11.— j. u. 3.—. 3.30. trein welke DAG. m 12. 12.30 ZATEE- DAG. vm. 7.45 8.15 10.8 11.- 10.20 10.80 6.5 4 45 *5.59 6.48 7.48 8.34. 8.66 10.2 10.25. 10.85 10.45 10.55 7.30 10.40 7.20 11.50 8.30 12 40 9.20 1.3 9.40 1.20 9.55 WDDELBURGSGHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelyksj met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prfls per 3/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; KÜ Adrertentlen: 20 Oent per regel! Geboorte-; Tronw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels Z 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL Opgave van brieven, geadresseerd aan*onbe- kenden, verzonden door het postkantoor Middel burg, gedurende de 2e helft der maand Septem ber 1880, Jakobson Wzn., Amsterdam, J. P. Meurs, idem, L. Zeilmaker, idem, J. Freunisse, idem, F. van Dijken, 's Gravenhage, Hullarlet, Oosterhout, HaanBotterdam, D. Borstelaar, Serooskerke. Briefkaarten Mej. P. Koole,Am sterdam, K. J. de Vries, Meerenberg. Abusievelijk is gisteren opgegeven dat de heer Luteijn door den raad is benoemd tot voorzitter van de financieele commissie alhier. De heer mr. A. J. Van Eekelen is als zoodanig benoemd. Veere, 30 October. Gisteren avond omstreeks zeven uren strandde een brik op Onrust. Het schip werkte door de hevige branding tot boven op de plaat. Tot heden is de naam van het schip en de soort van lading onbekend. Hulp werd van middag te 12 uren verleend op het navolgend niet zeer duidelijk geschreven verzoek: Send Damf skib Rompot tot Brig Rordenskjeld. Tholen, 29 Oct. Do storm van gisteren en heden nacht heeft aan den zeedijk te Strijenham bij Poortvliet drie schepen tegen den dijk gezet. Twee ervan, beide peëschuiten, zijn, met behulp Van'ueel wat mhuschenhandeu, vldt gëkomen; dè derde, een beurtschipper van Bergen op Zoom op Botterdam, zat heden avond nog. Van de lading, die grootendeeU uit Bergsch aardewerk bestaat, zal, zoo min als van het vaartuig, veel terecht komen. Vlak bij St. Maartensdijk is een schip, geladen met suikerbieten, op de steenglooiing van den dijk geslagen. Het werd eerst los toen het grootste deel der lading over boord was geworpen. Onder de voorwerpen van het uit Sint Anna naar Sluis overgebrachte archief bevinden zich o. a. eene groen zijden, sierlijk beschilderdegilde- vlag, door de St Annenaars Turksohe vlag ge noemd; een ijzer waarmede vroeger gebrandmerkt •werd, voorzien van het wapen van St. Anne een gedeelte van het handschrift van den Spieghel Historiael van Jacob van Maerlanten een groot zegelstempel met het onvervalschte wapen van St Anne. {SI. Wbl.) Vanwege de Z. u. Reddingmaatschappij ib door den directeur, mr. W. C. de Crane, aan schipper W. van den Berg te Vianen, belast met den post en veerdienst tusschen Vianen en Stavenisse, een prachtige verrekijker uitgereikt, als blijk van erkentenis voor de verdiensten van dezen schipper, aan wiens menschlievende pogingen tal van varenslieden van 1848 tot heden hun behoud te danken hebben. Op den verrekijker is het vol gende inschrift gesteld: „De Zuid-Holl. Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, aan Willem van den Berg, voor moed en menschlievendbeid. 1848—1880." Met ingang van 1 November zal het rijkstele- graalkantoor te Tholen open zijn: op werkdagen van 8£ uur voor- tot 2 uren namiddags en van tot 71 uur namiddagsop Zon- en feestdagen van 8 tot 10 uren voor- en van 12 tot 1 uur namiddags. De audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag, 2 November a., niet plaats hebben. Ons vermoeden dat het gedichtje Oordeel niet ligtvaardigwaarvan in de beide vorige nommers van ons blad sprake was, van den dichter en boekhandelaar J. Immer zeel jr. afkomstig zou zijn, blijkt juist te wezen. Men vindt het op bl. 185 van het tweede deel zijner in 1823 te Botterdam uitgegeven Gedichten Uit Groninger bron wordt gemeld dat voor de Vrije Universiteit zich aanvankelijk 16 studenten hadden aangemeld, doch dat, na afwijzing van hen die ongeschikt waren om de lessen te volgen, er flecbts twee overblijven. Men zal wèl doen, nadere bevestiging van dit bericht af te wachten. De tweede kamer heeft, na deze week 156 artikelen van het wetboek van strafrecht aange nomen te hebben, heden eene welverdiende rust genomen en gaat Maandag met hare taak voort. De belangstelling in het werk gaat er niet op vooruit. Gisteren was maar even het noodige aantal leden aanwezig om eene wettige beslissing te kunnen nemen. Men zegt, dat dit eene demonstratie is tegen het bij deze gelegenheid gevolgde stelsel van zelfstandige rapporteurs. Indien dit waar is, dan mogen wij lijden dat het stelsel nog dikwijls aangenomen moge worden. Beter toch goed voorbereide wetten, dan een overvloed van welsprekendheid, Bij de eerste heeft de natie belang; van de laatste hebben alleen de „geachte sprekers" pleizier. En 'tis voor 't belang der natie, dat wij er een parlemen tairen regeeringsvorm op na honden. De gemeenteraad van Schiedam heeft, kiesch- heidshalve, een nieuwe verordening op de prosti tutie met gesloten deuren behandeld. Dit doet denken aan den Parijschen politie-agent in MabHley die als de danseressen haar rokjes wat te hoog oplichten, met een Respectez lee moevral haar aan de grenzen der officieele zedelijkheid herinnert. Een der raadsleden stelde voor, alle prostitutie- verordeningen in te trekken en zich met het onderwerp niet te bemoeien, „teneinde aan de zedeloosheid geen recht van bestaan toe te kennen." Dat was ten minste consequent. Maar een ver ordening op de prostitutie ta makeni-met de deur toe, doet wat al te veel denken aan de kat in donker knijpen. zeemacht. Eervol ontslag verleend aan den luit. t/z. 2e kl. L. G. Kakebeeke, op zijn daartoe gedaan verzoek. landmacht. Op pensioen gesteld de 2e luit. der inf. E. W. Schaak, thans op nonactiviteit, op zijne aanvrage, en het bedrag van dat pensioen bepaald op 800 's jaars. onderwijs. Benoemd tot hulponderwijzer bij de pupillenschool te Nieuwersluis, A. S. Briedè, hulponderwijzer te Krimpen a/d. Lek. polderbesturen. Benoemd in het bestuur van den Kleinen Molenpolder tot dijkgraaf J. Sturm, en tot plaatsvervangend dijkgraaf J. Leunis Cz.; tot lid van het bestuur der waterkeering van het calami teuse waterschap Nieuw Bommenede F. C. Kohier; tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Catspolder A. Markussetot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Waarde C. Dijl; tot voorzitter van het bestuur van het waterschap Walcheren D. A. Dronkers tot heemraad van het waterschap Schouwen J. Schalkwijk; tot lid van het bestuur der water keering van de calamiteuse Margaretha-, Kleine Hnissens- en Eendragtspolaers J. de Putter Lz. tot lid van het bestuur der waterkeering van bet calamiteuse waterschap Stavenisse C. Steendijkjr.; tot gezworen van het waterschap Groot en Klein Baarzande c. aA. de Milliano; tot gezworen van den Moggorschilpolder J. van Puttetot gezworen van het waterschap Sint Annaland P« P. Kodde; tot lid van het bestuur der water keering van het calamiteuse waterschap Tien honderd en Zwarte J. de Hullu. ijkwezen. Benoemd tot ijker der maten, ge wichten en weegwerktuigen, de adjunct-ijker G, waterstaat. Benoemd tot opzichter van den waterstaat der 4e klasse G. H. Vroeg. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer te Eede zijn voorgedragen de hulponderwijzers H. Dieho, te Aardenburg en J. W. H. Deckers, te Breda. Benoemd tot leeraar in natuur- en schei kunde en natuurlijke historie aan het gymnasium te Delft dr. W. D. Gratama, leeraar aan de H. B. S. te Zierikzee. Zeven der nieuw benoemde arrondissements- BchoolopzienerB hebben tot dusver hun benoeming niet aangenomen. Gp een gisteren avond te 's Gravenhage gehouden schoolfeest mochten de kinderen van twee bijzondere scholen niet meedoen, omdat de onder wijzeres dier scholen van meening waren, dat het in deze dagen, nu de fatale schoolwet op het punt staat van ingevoerd te worden, voor de kinderen geen tijd is om feest te vieren! Zierikzee, 29 Oct. Gisteren en eergis teren had alhier het examen plaats der sollicitanten voor de normaalschool die met een Nov. geopend zal worden. De uitslag was als volgt. Voor eene beurs van f 300 zijn voorgedragen mej. Jac. Joh. v. d. Bent, M. Petrie en N. Beije, kweekelingen te Brouwershaven, te Ouwerkcrk en te Haamstede. Eene toelage van ƒ80 werd toegekend aan A..J. Giljamse, C. L. Beije en J. Polderman, kweeke lingen te Ouwerkerk, te Kerkwerve en te Ellemeet. Eene toelage van ƒ30 wer l toegekend #an J. Hausser, C. Admiraal, M. Wiltson, kweekelin gen te Zierikzee, benevens aan G. Temmer mans, leerling der school voor onvermogendenvoorts werden tot de lessen toegelaten 12 leerlingen; zonder examen zijn toegelaten 6 van de vroe gere oefenschool en 5 van den cursus te Brou wershaven. De normaalschool wordt dus geopend met het aanzienlijk cijfer van 33 leerlingen, waaronder 15 vrouwelijke, dat wel pleit voor de behoefte welke aan die school bestond. Madllq Agar zal in het drama van Victor Hugo L)frrèce Borgia optredenden len Nov. te Bi-óda, Ben öen té Delft, den 7en te 's Bosch, den 8en te Botterdam, den lOen te 'sHage, den Hen te Amsterdam, den 12en te Utrecht; den 13en te Groningen, den 15en te Dordrecht, den 16en te Arnhem. De adelborsten le kl. J. G. A. Goedhart, J. H. Commijs, B. Nierstrasz, J. J. van Laar, jhr. H.L. Wichers, E. E. Dullemond en P. D. Hoitzapffe worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord. Volgens het Dagblad zou door den minister de strafgevangenis te Arnhem aaDgewezen zijn als de plaats waar de veroordeelde acht machi nisten der marine hun detentie moeten ondergaan. De directeur der Haagsche Iramway-maat- schappij is door den kantonrechter te 's Gra venhage vrij gesproken van eene tegen hem ingebrachte aanklacht wegens het viermaal te laat wegrijden van tramwagens, van de Kapels- brug naar Delft. Door den verdediger, mr* Belinfante, werd betoogd dat de nieuwe wet op de openbare middelen van vervoer, ïn werking getreden den len September jl., tot veroordeeling eischt, dat de beklaagde in strijd met de wet had gehandeld of doen handelen, terwijl uit het ge tuigenverhoor was gebleken, dat de directeur tot dit late vertrek geen last had gegeven en daar van ook geheel onkundig was geweest. Dergelijke vervolgingen konden, naar pl. inzicht, volgens de nieuwe wet slechts tegen den beambte worden ingesteld, en alleen dan tegen den directeur, indien hij tot het strafbare feit last had gegeven. Omtrent de vee- en zuivel-tentoonstelling te Londen schrijft men aan 't Handelsblad i Toen bij 't vertrek van het vee, dat de inzen ding op deze tentoonstelling moest uitmaken, de wensch werd uitgesproken, dat de Hollandsche veestapel ditmaal zijnen ouden roem zou mogen handhaven, waren de verwachtingen daaromtrent nog al hoog gespannen. En nu mag worden ge zegd, dat ze, zoo al niet geheel, dan toch voor 't grootste gedeelte zijn vervuld. Het succes is groot. In het geheel was er slechts éene stem over de Hollandsche inzending, namelijk dat*ze een goed figuur maakte en een glanspunt op de tentoon stelling vormde. 't Zou te betreuren zijn geweest indien ditmaal de uitBlag niet zoo gunstig ware geweest, want ook in Engeland zelf was men zeer ingenomen met deze poging onzer Nederland sche veefokkers en zuivelbereiders, om hun ouden roem te her winnen en hun oude standpunt aan de Londen- sche markt weder in te nemon. Indien al eenlge teleurstelling toch nog werd ondervonden, dan was het die, dat het Holland sche vee geen mededingers had in het meerendeei der klassen waarvoor het werd aangeboden. Er was geen enkele inzending uit het buitenland, waarmede het in het strijdperk moest komen, en de concurrentie was dus slechts onder de Hollan ders onderling. In ieder geval heeft het Hollandsche vee een zware proef moeten doorstaan om tot deze gunstige uitkomsten te geraken. De 14-daagsche quarantaine te Thameshaven heett bewezen, dat het vee, dat zeer weinig van de reis had geleden, ook onder buitengewone toestanden en met ver anderd voedsel, zich niet alleen in goeden staat heeft gehouden, maar zelfs beduidend in vleesch was toegenomen. Vooral was dit het geval met koeiende stieren hadden zich minder goed ge houden, 't geen waarschijnlijk veroorzaakt was, doordien ze niet gewoon waren geweest dagelijks in zoo groot en gemengd gezelschap te zijn en te onrustig waren. Tegen alle verwachting in kwam te Londen op de tentoonstelling dezelfde hoeveelheid Hol- landsch vee die aangegeven waswant het groote verlies, dat de inzending leed door het op de reis sterven van eene koe, en het door toevallige om standigheden achterblijven van eene andere, werd weder aangevuld door de geboorte van een tweetal kalfjes, die oiol hot minst deelden in de lief kozingen, die-sjmi Vee Van de zijde derEngeluche dames ondervond. Te Atjeh zijn 3 olifanten nit Perak aangekomen, ruim zes jaren nadat de resident van Palembang het voorBtel deed om olifanten te velde te ge bruiken en ruim 5J jaar nadat het voorstel om hiertoe over te gaan bij de verschillende afdee- lingen van het departement van oorlog in behan deling werd genomen. Den 31en Aug. kwam de Soerabaija met vijf der zes olifanten op de reede. Een der drie jarige jongen was te Penang gestorven. Den volgenden dag had de ontscheping plaats. Met soortgelijke broeken als waarmede paarden in- en uitgeladen worden, doch in plaats van zeildoek, van touwwerk vervaardigd, werden de dieren éen voor éen overgebracht op de genievlotten. Het eerst werd de lastigste gelost, het wijfje, dat haar jong verloren had. Nauwelijks was het dier achter de ijsfabriek te Oleh-leh gelost, of het koos weêr het rnime sop en ging zich in het natte element koesteren. Met een paar sloepen en een stoombarkas werd het daar wel opgejaagd, maar langen tijd kon het fier de spreuk voeren Luctor et Emergo. Eindelijk echter gelakte het haar een strop over den kop en een over den snuit te werpen en werd zij door de stoombarkas op Bleeptouw naar het strand genomen. Het scheen de moeder echter zoo goed beval len te zijn in zooveel vaam water, dat zij alle toebereidselen nam om terng te keeren, toen de tweede barkas de andere, gelukkiger moeder met haar kleintje aanbracht en de bedroefde moeder tot rust kwam. Tegenwoordig is ieder, die de zwart-grauwe olifanten niet gezien heeft op Atjeh, een vreemdeling in Jeruzalem. Wat de olifanten zelf betreft, die schijnen de „etensz aak" vrij goed te „bestieren"; er zijn althans voortdurend vijf tien dwangarbeiders voor hen aan 't grassnijden. De resident van Bantam heeft bericht dat jn den nacht van den len op den 2en September in dat gewest hevige, voor zoover men heeft kunnen nagaan verticale, schokken van aardbe-, ving zijn waargenomen, die eenige seconden aan hielden en belangrijke sehade toebrachten aan het kustlicht-etablissement op Java 's le punt.; Een en ander was oorzaak dat de lampen niet meer ontstoken konden wordendientengevolge moesten, om toch eenig licht op den toren te hebben, vier bollantaarns in het toestel gehangen worden. Het was te vreezen dat hg een feilen wind, dag

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1