Laatste berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Rechtszaken. Gemeenteraad van Zierikzee. bepaalde dagen zouden de visschers van verschil lende landen, onder bescherming en toezicht van oorlogschepen banner nationaliteit, mogen visschen en niemand een ander kwaad mogen doen. Op de andere dagen heerscht het vuistrecht en trek- ke niemand zich van de over en weder gehoord wordende klachten iets aan. Want al de klagers schijnen precies even erg te zijn als de aange klaagden. Het „absenteïsme" in de tweede kamer, bij zoo belangrijke beraadslagingen als nu gevoerd wor den, trekt voortdurend de aandacht. Wij laten hier een door het Handelsblad opgemaakt lijstje van de 25 afwezigen bij de stemming over de doodstraf volgen, onder opmerking dat het cijfer in de latere zittingen voortdurend grooter is ge weest. Des heeren Dullert's afwezigheid op den bedoelden dag was aan een toeval, eene verga dering der Handelmaatschappij, te wijten. Ieder weet dat de geachte voorzitter der kamer voor 't overige het tronwst van allen present is. Van liberale zijde waren afwezig de heeren Van Houten, Bergsma, Sandberg, Dullert, De Beaufort, Boel], De BruijnKops, Godefroi, Froger, Gleichman, Sehagen van Leeuwen, Viruiy, van Eek, Bredins en Van de Werkvan de katho lieken de heeren Van Nispen, Verheijen, Ver meulen, Haffmans, Brouwer, De Bieberstein en De Bruinvan de anti-revolutionairen de heeren Van Asch van Wijck, Van Wassenuer Catwijck en Kencheeins. Tengevolge van het in ons nommer van giste ren gedaan verzoek, ontvingen wij heden, van een Vriendelijk lezer, de Nederlandsche Muzen-Alma nak voor 'tjaar 1821. Op bladz. 64 vindt men de door mr. Ph. van den Broecke in zijn inge zonden stuk aangehaalde regelen, onder het op schrift Oordeel n>ei hgtvaardig O, rigt uw naasten niet, wilt gij regtvaardig wezen 't Ontilbaar levensboek heeft zooveel duistre blaau; Een enkel is er ligt, waarin gij niet kunt lezen. En soms kon op dat blad, voor God zijn kwijtbrief staan. Het gedichtje is onderteekend met de letter I, waarmede naar wij vermoeden de bekende letter kundige Johannes Immerzeel jr., redacteur van den Muzen-Almanak, wordt aangeduid. Immers in denzelfden almanak komen een aantal kleine versjes voor, alle op dezelfde wijze onderteekend, en het is niet aan te nemen noch met het gebruik in overeenstemming, dat deze letter telkens als eerste zou gebruikt worden van een Idem, dat dan op den schrijver zou slaan, van wien een grooter gedicht op dezelfde bladzijde voorkomt. Van Bilderdijk is Oordeel niet ligtvaardlg echter zeker niet. Van hem vindt men in den almanak een paar bijdragen, met zijn naam onderteekend. Ten onrechte schijnt dus prof. Modderman in zijne rede Straf geen kwaad, in 1864, hem als den auteur daarvan te hebben aangehaald. Omtrent het geleurde met een Engelscheu jager op Walcheren, medegedeeld in de Zier. Nieutvsbode van den 23 en overgenomen in ons nommer van den 27 dezer, ontvangen wij eenige inlichtingen, welke de toedracht in hoofdzaak bevestigen en alleen in zooverre daarvan afwijken, dat geen boete van 30 opgelegd, maar alleen een borgtocht tot dat bedrag, overeenkomstig de wet, is gevorderd. Het ons medegedeelde luidt als volgt: „Betreffende het verhaal van den Engelschen jager, in nwe courant onlangs opgenomen, kan ik iu het volgende mededeelen. „Bedoelde jager werd op 9 September jl. door twee maréchaussées en een onbezoldigd rijksveld wachter jagende bevonden onder Vrouwepolder. Dewijl hij niet voorzien was van eene jachtakte, noeh van eene schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende der jacht en hij aan de beambten onbekend was, werd hij, overeen komstig art. 49 der jachtwet, door hen gebracht voor den officier van justitie te Middelburg, die zijne invrijheidstelling terstond gelastte, nadat door den bekeurde ingevolge datzelfde artikel een borgtocht van 30 was gesteld. De zaak zelve zal voor het kantongerecht te Middelburg worden behandeld." Door den minister van marine is eene preferentie van 1 pet. toegestaan aan den leverancier, die bij openbare of onderhandsche aanbesteding voor de levering van zink, voor Nederlandsch fabrikaat inschrijft. Voor den raad van state, afdeeling voor ge schillen van bestnur, is gisteren o. a. behandeld eene klacht van mevr. de wed. G., te D., betref fende de niet-toelating van haren zoon tot het admissie-examen voor de militaro Academie te Breda. De minister van financiën hoeft in de negende klasse gerangschikt het vacante ontvangkantoor te Wadenoijen c. a., waarvan de vermoedelijke belooning, na aftrek der kosten van beheer, kan worden geraamd op ongeveer 1190 zuiver 's jaars. *AxeI, 28 October. De leden der school commissie alhier hebben hun ontslag ingediend, hetwelk is aangenomen, terwijl door den raad besloten is geen nieuwe commissie meer te be noemen. Voorts werd besloten een onderwijzeres voor nuttige handwerken aan te stellen. Cats, 28 October. Het traktement van den hoofdonderwijzer alhier is tot 800 verhoogd. Tot hulponderwijzeres is benoemd mej. A. C. ten Berge, nit Groningen, en tot kweekeling te Wou- brugge, H. A. Evers, na practiseh onderzoek uit 13 sollicitanten. De gemeenteraad van Leiden heeft benoemd tot definitief lecraar in de staatswetenschappen bij de hoogere burgerschool aldaar dr. G. Pekel haring. De heer P. van de Brandt ia door de raad der gemeente Almeloo benoemd tot leeraar in de hoogdnitsche taal en aardrijkskunde, aan de H. B. S. aldaar. Breskens, 29 October. Bij de N. H. ge meente alhier is beroepen de heer Vermaas, pre dikant bij die gemeente te Yerseke. Tot nader order worden voorloopi# bij de ma rine geen 2e schrijvers (sergeant) meer aangenomen. Degenen die zich als schrijver in den zeedienst willen verbinden, kunnen dit doen als derde schrijver (korporaal), voor welke qualiteit thans zes open plaatsen bestaan. Uit Londen wordt gemeld dat op de vee- en zuiveltentoonstelling, volgens de laatste uitspraak der beoordeelaars, in de afdeeling melkvee aan de Nederlandsche inzenders zijn toegekend de eerste, twee en derde prijs en dat wel bij mede dinging tegeu al de Eugelsche rassen. Deze prijzen zijn verleend wegens melkrijkheid van het vee# Heden stonden voor de rechtbank alhier terecht P. M. M., K. J. K., J. B. v. K., J. G. S., J. IJ., P. L., H. J. M., A. G. en M. v. d. B., allen beklaagd van terwijl zij tegen loon in vasten dienst waren aan boord van het schip Betzy en Arnoldtoeu liggende te Middelburg, en belast met het verwerken der koffie behoorende tot de lading van dat vaartuig, daarvan op verschillende tijdstippen tusschen 4 en 20 September 1880 arglistig te hebben weggenomen en zich tcege- eigend respectievelijk 24 70 12 50 3 70 2 70 70 kilogram koffie- boonen. De rechtbank te Tiel heeft ar. Roodhuijzen vrijgesproken van het willens en wetens versprei den van een gedrukt geschrift, waarin de naam, het beroep en de woonplaats van den schrijver of drukker niet gevonden worden. De rechtbank heeft aangenomen, dat het bewuste stuk niet kon geacht worden geene aanwijzing te bevatten van den naam des drukkers, daar de woorden „over gedrukt uit de Bommelsche Courantzulk eene aanwijzing inhielden. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 26 October jl, zijn de volgende personen veroordeeld J. V., P. M., en A. G. F., allen te Middelburg, wegens het loopen over op gemeentegrond aldaar staand gras, in eene boete van 1 of een dag gevangenisstraf. B. W., te Serooskerke, wegens het op de open bare straat te Middelburg noodeloos belemmeren van den doortocht door middel van een voertuig in eene boete van f 1 of een dag gevangenisstraf M. M. B., vrouw van J. F. v. d. B., te Mid delburg, wegens het uitkloppen van eene vloermat op de openbare straat aldaar, op een ander uur dan daarvoor is bepaald, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. M. C. H., vrouw van P. v. H., te Vlissingen, wegens het als stapster aldaar tappen van sterken drank aan een kennelijk beschonken persoon, na binnen de laatste twaalf maanden deze overtre ding vooralgaande voor eene gelijke overtreding tot straf te zijn verwezen, in eene boete van f 6 ot twee dagen gevangenisstraf. C. J. S., te Vlissingen, wegens het als tapster aldaar tappen van sterkeo drank aan een kenne lijk beschonken persoon, in eene boete van f 3 of een dag gevangenisstraf. C. V., te Vlissingen, wegens het deaverplicht een hond te Vlissingen niet voorzien met een muilkorf, in eene boete van 5 of een dag ge vangenisstraf. M. V. en K. H., te Vlissingen, wegens het vis schen in eens anders visschwater, niet voorzien van eene vereischte akte, noch in gezelschap van den eigenaar of rechthebbende, noch voorzien van zijne schriftelijke vergunning, onder verzach tende omstandigheden, in twee boeten van f 0.50 of een dag gevangenisstraf voor iedere boete. L. A. H., te Vlissingen, wegens het als uit drager aldaar: lo niet minstens drie dagen be waren van het gekochte; 2o niet bijhouden van het voorgeschreven register, in twee boeten van f 3 of gevangenisstraf van een dag voor iedere boete. K. A. d. B., te Vlissingen, wegens het laten loopen van vee over eens anders in den oogst staanden grond; onder verzachtende omstandig heden, in eene boete van f 0.50 of een dag gevangenisstraf. J. V., te 's Heerenhoek, en J. L. H. te Middel burg, wegens het te zamen gaan over eens anders met rijpende vruchten bezetten grond, zonder daartoe eenig recht te hebben, ieder in eene boete van f 3 of een dag gevangenisstraf. P. S., te Vlissingen, wegens het laten loopen van vee over eens anders in den oogst staanden grond, in eene boete van 3 of een dag gevan genisstraf. C. L. S., J. J. R., en M. V., wegens het zwem men in bet kanaal door Walcheren onder de gemeente Vlissingen, ieder in eene boete van f 3 of een dag gevangenisstraf. f\m ■■-«??• Vlissingen, 29 October. Gisteren is door den hevigen wind, eene der wieken van den nieuwen molen, op de Kaaskade, afgebroken en naar beneden gestort. Gelukkig werd de gebroken wiek zoover achterwaarts gedrukt dat zij op straat viel zonder het gebouw te raken. De omgang van den molen is zwaar beschadigd en de schade belangrijk. De coöperatieve winkelvereeniging te Delft heeft over het 3e kwartaal jl. gemiddeld 941 per week ontvangen en in de 9 maanden van dit jaar f 4276 winst behaald. In de Luiksche Meuse leest men: „Woensdag avond heeft op den spoorweg van Luik naar Tongeren, dichtbij eerstgenoemde stad, tusschen Herstal en Milmorte, een verschrikkelijk spoorwegongeluk plaats gehad. Van Liers naar Luik daalt de weg in eene sterke helling. Twaalf geladen wagens, die aan het station te Liers stonden zijn losgeraakt en met duizelingwekkende snelheid de hoogte algerold. Deze zware massa is tegen den passagierstrein n°. 10 aangeloopeu, die 8 uren 14 des avonds van het station Luik- Guillemins was vertrokken. De schok was ver schrikkelijk en weerklonk op verren afstand als een salvo kanonschoten. De gansche trein werd, op twee rijtuigen na, verbrijzeld en vormde slechts een verwarden hoop ijzer en hout, waaruit angsti ge kreten van pijn en wanhoop zich verhieven. Spoorwegambtenaren en een aantal andere personen hebben zich naar de plaats van het onheil begeven en zijn onmiddelijk begonnen de slachtoffers van onder den trein te halen. Tien dooien werden voor den dag gehaald, de hoofd conducteur, de conducteur, de machinist, de stoker en zes reizigers. Men vreest dat het aantal gekwetsten zeer groot zal zijn." Later berichtte men nog aan hetzelfde blad: „Het ongeluk had om 8. 34 plaats bij Précalle Herstal. De goederenwagens waren te Liers losgeraakt door het breken van een ketting bij het rangeeren." De conducteur 2e klasse, Hertogh, die bij de ramp is omgekomen, woonde vroeger in deze gemeente. In Berlijn zijn in dit jaar maandelijks 450 paarden geslacht voor voedsel, tegen 350 in het vorige jaar. Al de paarden worden in een slacht huis geslacht en daar eerst door twee veeartsen onderzocht, éen van de gemeente en éen van de rijkspolitie. Een slager geeft voor 110 tot 135 kilogram vleesch ruim f 25 eu hij verkoopt het tegen 53 cent het kilogram biefstuk, 33 cent de andere stukken en 26 cent voor die stukken welke alleen geschikt zijn om worst van te maken. Wijl het paardenvleesch zeer droog is, laat het zich goed met spek vermengen in de worst, in welken vorm het door menigeen wordt gegeten, die volstrekt niet vermoedt wat hij eet. In Breslau en Altona is het verbruik van paarden vleesch in evenredigheid tot de bevolking nog grooter dan te Berlijn. De haar-oogst is thans in Frankrijk in vollen gang, en de kooplui reizen het land af om het schoone geslacht te overreden zich van den weel- derigen haarbos tegen contante betaling te ontdoen. Er zijn streken waar de meisjes het haar op den verkoop kweeken, zoodat het om de drie jaren kan gesneden worden. Het haar der Normandi- sche vrouwen is het schoonste, in Bretagne vindt men het dikste en in Limoges het langste hasr. In het noorden van Frankrijk is het haar gebleekt door de zeelucht, in de bergstreken echter vindt mens donker en krullend haar. De Amerikanen zijn de beste klanten voor alle kleuren, terwijl duizenden ponden blond haar naar Duitschland en Engeland worden uitgevoerd. - Wij vermeldden onlaDgs dat ook van de hande lingen van den Belgischen senaat een beknopt verslag zal worden uitgegeven, evenals reeds van die der kamer geschiedde en vertrouwden op ons geheugen toen wij daarbij den prijs van drie franken noemden. Deze was echter onjuist. Voor slechts éen frank 'sjaars kan men een zakelijk verslag der zittiDgen van beide kamers bekomen, welks lezing niet te tijdroovend is om door ieder te worden bijgehouden. Men stelt zich daarmede de ontwikkeling van het politiek leven des volks ten doel, door het in staat te stellen dagelijks de wijze te volgen waarop zijne belangen door zijne vertegenwoordigers worden behartigd. Het Neder landsch Bijblad kost zes gulden in het jaar, en de lectuur van een parlementair debat in exlenso vordert meer tijd, geduld en belangstelling dan waarover de groote menigte der kiezers en niet- kiezers kan beschikken. Tweede hamer. Strafwetboek. Ie Boek. Titel VI (Samenloop van strafbare feitenTitel VII (Indiening en intrekking der klachtey bij misdrijven alleen op klachte vervolgbaar)Titel VIII; (Vervat van het recht tot straf vordering en van de strafTitel IX (Beteekenis van sommige fa H wetboek voorkomende uitdrukldngen Belangrijke beraadslagingen werden over de nog overblijvende artikelen van het Ie boek (art 5590) niet gevoerd. Bij art. 68 verklaarde de min. dat het beginsel der niet-vervolgba&rheid van hetzelfde feit voor de tweede maal, voortaan ook toepasselijk zal zijn op buitenslands gepleegde feiten. Bij de Slotbepaling (art. 91) zeide de minister dat de afwijkende voorschriften, voorkomende in oudere wetboeken, worden gehandhaafd voor zoo ver ze niet bij de wet tot invoering van het strafwetboek zullen worden herroepen. Vervolgens werd overgegaan tot het lie Boek, MisdrijvenBij art. 92 kwam de heer Gorver Hooft weder op tegen het minimum van éen dag, voor zoover het ook toepasselijk zal zijn op koningsmoorddoch de kamer handhaafde het eenmaal aangenomen beginsel. Bij artikel 98 verklaarde de commissie dat alle schending van staatsgeheimen, onverschillig met welk doel, straf baar zal zijn. De minister verklaarde dat be gunstiging van den vijand, ook uit louter eigen belang, b. v. door verijdeling van inundatiën, even strafbaar is als opzettelijke begunstiging van den vijand. Art. 113 werd door de com missie en den minister in dien zin toege licht, dat mede strafbaar is colportage van voor het koninklijke huis beleedigende afbeel dingen of geschriften, wanneer het opzet blijkt om tot de beleediging mede te werken. De artikelen 113, 119, 132 en 134 werden aangehou den tot na de behandeling van het principieel ar tikel betreffende de drukpersdelicten. De verdere artikelen, tot den VIIcn titel, (art. 157) werden aangenomen zonder dat er vraagstukken van be ginsel aangeroerd of belangrijke wijzigingen voor gesteld werden. Londen. De Daly News meldt dat 20.000 Kurden naar Tabris op marsch zijn. De geheele bevolking der provincie Bulak is door hen ge dood. Bucïa Pesth. De minister Von Haij merle heeft in de commissie der delegatie verklaard dat hij bet voortbestaan van Turkije binnen de perken van het Berlijnsch tractaat mogelijk acht, wanneer de Porte daartoe medewerkt. Vergadering van 27 October. Afwezig de heeren mr. Moolenbnrgh, jhr. mr. Schnurbeque Boelje, mr. Schneiders van Greijffens- werth en jhr. mr. Van Citters. Behalve het gisteren reeds medegedeelde kwam onder de ingekomen stukken voor een brief van den minister van binnenl. zaken, houdende mede- deeling, dat de inspecteur der gymnasia en de inspecteur van het middelbaar onderwijs in Zeeland op het raadsbesluit ter benoeming van een leeraar in de Grieksche en Latijosche taal aan de H. B. school alhier ziju gehoord. Deze zijn met hem van oordeel, dat de voorgestelde regeling aan gegronde bedenkingen onderhevig is, zooals reeds in het schrijven van zijn ambtsvoorganger is te kennen gegeven. Het geldt hier niet zoozeer de vraag of nit de geschiedenis der wet kan worden afgeleid, dat haar letter toelaat aan eene hoogere burgerschool ook onderwijs te geven in het Grieksch. De bedoeling laat geen twijfel. Werd in het belang van aanstaande apothekers, veeartsen en bloe misten het Latijn niet uitgesloten, vermenging van middelbaar en hooger onderwijs heeft de wetge ver niet gewild. Naar het oordeel van deskundigen is van die vermenging nadeel te vreezen én voor den gang van het onderwijs én voor de leerlingen zelf, in wier belang meii den maatregel zou wenschen zoodat de min. aan genoemd raadsbesluit zijne goedkeuting niet kan hechten. De voorzitter stelt voor den brief voor kennis geving aan te nemen en later bij de behandeling der begrooting voor 1881 omtrent den voorma- ligen rector der Latijnsehe school, den heer dr. Moll, eene beslissing te nomen. Aldus besloten. I Naar aanleiding van een brief van ged. staten, houdende goedkeuring raadsbesl. tot verzetting der bestaande en instelling eener tweede jaarlij k- sehe paardenmarkt, stelt de voorzitter namens burg. en weth. voor hun een crediet te verleenen van f 100 voor enkele uitgaven ten behoeve van de paardenmarkt. Hiertoe wordt besloten. Een verzoekschrift van J. de Bijke, weduwe van M. Landman, om ontheffing vaD de betaling van hoofd, omslag wegens het overlijden van haren echtgenoot, waardoor zij in behoeftige omstandigheden verkeert, wordt op voorstel van burg. en weth. ingewilligd en eene ontheffing verleend van f 1-06- Op twee verzoekschritten om aisehrijving van hootd. omslag over 1880 van mr. J. H. Tobias en W. A. Kuijper Boone wegens vertrek nit de gemeente, wordt op voorstel van burg. en weth. gunstig beschikt voor f 12.60 en 3,73. Naar aanleiding van een verzoekschrift van de heeren J. Kanaar en J. Aalbregtse om verhooging hunner jaarwedden als hulponderwijzer aan de armenschool, deelt de voorzitter mede dat de schoolcommissie met het oog op de nieuwe wet adviseert om daarop afwijzend te beschikken. Dienovereenkomstig stellen burg. en weth. eene afwijzende beschikking voor, waartoe de raad besluit. Aan mejufr. Snellen wordt op haar verzoek overeenkomstig het advies der schoolcommissie eervol ontslag verleend als hulponderwijzeres aan de meisjesschool, ingaande 1 Dec. 1880. v

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2