Laatste berichten. BUIT SIT LA 11P. Landbouw. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Middelburg. Algemeen Overzicht. Axel, 26 Oct. Op do veemarkt alhier zijn aangebracht 36 stuks rundvee en 6 varkens. Er was veel handel. Preraiën zijn uitgereikt aan Willem Dieleman, te Axel, voor het grootste getal hoornvee f 5 en aan Ivo Lambrecht, van Ertvelde, voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe f 5. Het N. vd. D. deelt mede dat tot dusver op de Londensche tentoonstelling van vee en zuivel producten de volgende bekroningen aan Neder- landBehe inzenders zijn toegekend: Friesche boter. Eerste prijs, niet toegekend. Tweede prijs: De Vries, te Beneden Kngpe. Derde prijs: Van der Woude, te Leeuwarden. Delftsche boter. Eerste pr.Van der Burg, te Berkel. Tweede pr.Vet, te Delft. Derde pr. De Knijper, te Delft. Stieren. Eerste pr.Kruit, te Gasselte. Tweede pr.Smids, te Tietjerk. Koeien. Eerste pr.Palenstein, te Schellinkhout. Tweede pr.Blanksma, te Pingjum. Vaarzen. Eerste pr.Valkema, te Werdum. Tweede pr.: Sonnaville, te Alkmaar. Edammer kaas. Tweede pr.Heynis, te Purmer, tegen Hartog te Zaandam, bijzonder aanbevolen. Friesche kaas. Eerste pr.A. L. de Groot, te Deersnm. Hollandsche inlegboter. Tweede pr.Wuste, te Amsterdam. Derde pr.Wijsman en Zoon, te Amsterdam, idem zeer aanbevolen. Goudsche kaas. Tweede pr.Ridder en Van der Kwast. Gebroeders Van Kossem aanbevolen. Delftsche boter. Eerste prVan der Chijs en Zn, te Delft. Tweede pr.: id. Derde pr.: Straat hof, te Hazerswoude. Het gerechtshof te Amsterdam, in raadkamer Vergaderd, heeft de openbare terechtstelling be volen van den notaris Dijkstra, te Oosthuizen. Hij wordt beschuldigd van verduistering eener som van f 16.000, hem toevertrouwd om die onder hypothecair verband ter leen te verstrekken, en van het opmaken en gebruiken van valsche ge schriften, ter bedekking dier verduistering. Inmiddels heeft het hof, overeenkomstig de con clusie namens den beklaagde ingediend door mr. Katz, de onmiddellijke invrijheidstelling gelast van den beklaagde, die ruim vier maanden in preven tieve hechtenis te Haarlem had doorgebracht. De zaak zal waarschijnlijk half November in behandeling komen. Prinses Hendrik heeft zich gisteren met ge volg van Soestdijk begeven naar de Amalia-stich- iing te Utrecht, teneinde deze instelling, die de stad in hoofdzaak dankt aan wijlen prins Hendrik, in oogenschouw te nemen. Met de meeste belangstelling bezichtigde de prinses de geheele inrichting, zoowel de gebou wen voor de administratie, de huishouding als de barakken. Met blijkbare ingenomenheid ver toefden de prinses en haar gevolg in de zieken zalen. Het systeem van luchtverversehing, de bad kamer, de keuken, alles werd door de vorstin zeer nauwkeurig en met groote belangstelling bezich tigd. Niet het minst trokken de magazijnen van het Eoode Kruis, de verpleegmiddeleu voor den gewonden krijgsman, de raderbrancards tot hun vervoer, de aandacht der dochter van den Duit- sehen veldmaarschalk prins Friedrich Carl, die zich liet verhalen van de hulp door het ütreehtsch comité verleend in den oorlog van 1870. De prinses bracht daarna ook een bezoek aan den dom, waar zij door den bouwmeester Nieu- wenhuis, met de herstelling van dit kerkgebouw belast, persoonlijk werd rondgeleid, alsmede aan de senaatskamer, het aartsbisschoppelijk museum, het huis der Duitsche orde en de senaatskamer. Het lijk van den bij de ramp met de sleepboot Hercules gedooden student is gisteren te 11 uren van IJmniden vervoerd in eene prachtige kist, gedragen door ingezetenen van IJmuiden. De stoomboot Anna nam het stoffelijk overschot, met bestemming naar Leiden, onder geleide van een commissie uit de studenten, aan boord. De deel neming is algemeen. De sneltrein van den Hollandscben spoorweg die gisteren morgen te 11.20 van Botterdam vertrok, overreed tnsschen Den Haag en Voor schoten, omstreeks de buitenplaats Ier Horst, een koe. De trein bleef in het spoor, maar had een kwartier oponthoud, daar de stukkeu vleescb uit de wielen van de locomotief moesten worden verwjjderd. De Duitsche regeering zal bij de aanstaande begrooting middelen aanvragen om het telegraaf- net uit te breiden, in het bijzonder de telegraaf lijnen onder den grond. Bij den feilen storm die dezer dagen over gansch Noord-Dnitschland woedde is het nut weder in het oog geloopen om de lijnen zooveel mogelijk buiien bereik van weer en wind te brengen. Men heeit te Florence een OJficium Virgmit ontdekt, gedrukt te Venetië bij de Ginnta's in 1649 en bestaande uit 256 pagina's uit éen vel papier genomen. De letters zijn rood en zwart en het hoekje is in rood marokijn gebonden, ver guld op sneê en met zilveren sloten voorzien. Met den band is het slechts 5 centimeter lang en drie centimeter breed. Op de Fransche staatsspoorwegen is eene verbetering aangebracht in de rijtuigen. De coupés derde klasse zijn voorzien van lederen zittingen en rugkussen3; de tweede klasse is in gericht zooals de eerste klasse was en voor deze laatste zijn coupés met zes plaatsen gemaakt. Tweede Kamer. Strafwetboek. Art. 10, waarin de duur der gevangenisstraf gesteld wordt op minstens een dagen hoogstens 15 jaren,in som mige gevallen 20 jaren of levenslang, wordt met 50 tegen 4 stemmen aangenomen, nadat de beer Van Baar tegen de levenslange gevangenisstraf en de heer Rutgers tegen het algemeene minimum van éen dag was opgekomen. De artt. 11 tot 14, regelende de wijze der gemeenschappelijke en cel lulaire gevangenisstraf, worden zonder debat aan genomen. Over art. 15, voorwaardelijke invrijheid stelling, na minstens driejarige gevangenis en na drievierde vervulling van dengeheelen straftijd, wordt een uitvoerig debat gevoerd. De heeren Dijk meester en Lenting zijn daartegen, als eene gevaarlijke en voor de belanghebbenden onpractische proef. De heeren Van Gennep en Van de "Werk verdedigen het artikel, als een heilzaam correctief tegen het verleenen van onvoorwaardelijke gratie. De minister verdedigt het voornamelijk als een waarborg voor de maatschappij, die onder het toe zicht der politie, dat tevens een prikkel voor het goede gedrag der ontslagenen zal zijn, veiliger gewezen misdadigers kan opnemen. Artikel 15 wordt vervolgens met 47 tegen 12 stemmen aangenomen, nadat de minister de amendementen der commissie van rapporteurs, tot wijziging der redactie, had overgenomen. De artikelen 16 tot en met 36, uitmakende den Hen titel, worden nagenoeg onveranderd goedge keurd. Bij den derden titel wordt discussie gevoerd ovor de ontoerekenbaarheid tengevolge van bewus teloosheid De commissie en de minister verklaren dat het opzettelijk verwekken van dronkenschap niet voor bewusteloosheid zal gelden. Daar deze toelichting echter niet bevredigend geacht wordt steit de heer Borgesius voor, de bewusteloosheid als reden van ontoerekenbaarheid weg te laten. Honstantinopel. De Porte acht den stand der onderhandelingen overDulcigno bevredigend. De ontruiming geschiedt deze week, naondertee- kening der conventie. 27 October des morgens le 8 uren. NAMEN DEE PLAATSEN. Delfzijl. Groningen Helder V lissin gen Maastricht 8ylt •Shields V alentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biairit.z Perpignan Chriatiaansui Stockholm. Yarmouth Ba- Wind Toe Tem- rom. stand pera- afwijk. richt. kracht lacht. tuur. 10.9 0 1 betr. - 4 11.1 O 0 betr. - 4 10.8 O 0 betr. - 5 12.8 ONO 2 betr. r 6 13.6 ZW 2 betr. - 5 8.6 OZO 2 bew. - 2 6.7 NO 2 betr. - 5 22.9 HO 9 betr. - 6 10.2 ONO 2 mist. - 3 10.3 W 1 z. bew. - 4 14.7 N 1 mist. - 4 8.3 ZW 9 vegen 12.3 w 4 betr. 10.9 zzw 4 betr. 13.9 ZW 5 1. bew. |- 15 8.8 zw 5 betr. - 22 Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: H. 2.8 M. des namiddags; H. 1.6 M. Barometer tc Middelburg, Graanheurs: (Corr) Thermometer n 26 Oct. 'sav.ll u. 42 gr, 27 Oct. 's morg. 8 u. 43 gr. 's midd. 1 u. 50 gr. 's av. 5 u. 49 gr. Gemeente-begrooting 1881. De rapporten der commissien van fabricage en financien zijn gedrukt en rondgedeeld. Eerstge noemde commissie vereenigt zich met het voorstel van burg. en weth. om de brug bij de Veersche barrière door eene nieuwe voetbrug te vervangen. Het plan betreffende de beschoeiing aan den Ko rendijk vond echter bij de helft der ledt«n bestrij ding. Die beschoeiing is sedert lang in gebrekkigen staat, reeds voorjaren is de noodzakelijkheid van vernieuwing betoogd en toch is de beschoeiing niet ingestort. Dit zal waarschijnlijk vooreerst ook nog wel niet gebeuren. Een lid, dat niet tegen vernieuwing was, gaf aan eene vernieuwing van hout de voorkeur boven eene van steen. De commissie van financiën is met burg. en weth. van oordeel dat het sluiten van eene geld- leening noodig zijn zal. Met de verschillende zaken waarvoor en de genoemde sommen veree nigt zij zich eveneens, met éene uitzondering. Omtrent de wenschelijkheid, om onder de posten, waarvoor geleend zal worden, ook een post voor andere openbare werken op te nemen, bestond verschil van gevoelen. Terwijl twee leden hiertegen bepaaldelijk gekant waren en meenden, dat met het doen van uitgaven voor een openbaar werk als de vernieuwing der beschoeiing aan den Korendijk gewacht moet worden, totdat gewone middelen daartoe aanwezig zijn, was de meerder heid der commissie van oordeel, dat er omstan digheden konden zijn waarin het leenen voor eene dergelijke uitgave zeer goed te verdedigen was. Indien de meerderheid zich dan ook niet met het voorstel van burg. en weth. vereenigde, was dit om andere redenen. Zij toch vond het zeer begrijpelijk dat burg. en weth. op eene gebeur lijkheid, als het instorten dier beschoeiing, voor bereid wenschen te zijn, en zij keurde dat zelfs goed maar zij achtte het voldoende, indien tot dekking van de kosten der vernieuwing het middel aangewezen en voorhanden was. En dat zou het geval zijn, indien deze uitgave opgenomen werd onder de posten, waarvoor eene volgende serie der leening zou uitgegeven worden. Mocht dan, hetzij in 1881 hetzij later, de bestaande be schoeiing bezwijken, dan kon men door de uitgifte van eene nieuwe serie der leening dadelijk in de kosten der vernieuwing voorzien. Maar dan achtte de geheele commissie het ook beter om niet alleen op eene gedeeltelijke vernieuwing van 94 M., maar op eene geheele vernieuwing van 148 M. te rekenen. Bleef' toch het meest jmet ondergang bedreigde gedeelte nog eenige jaren behouden, dan zou ook het andere gedeelte der beschoeiing intu8schen slechter, en eene algeheele vernieuwing wenschelijk geworden zijn. Maar dan is, voegde de commissie hierbij, eene vernieuwing van steen ook verre te verkiezen boven eene van hout. Het voorstel van burg. en weth. om, nu er toch geleend moet worden, de leeningen van 1871 en 1878 te delgen, vond bij de meerderheid der com missie instemming, niet alleen omdat rentebesparing daarvan het gevolg zal zijn, maar vooral omdat door verschuiving van de afbetaling de lasten van hoofdstuk V gedurende de eerste jaren ge makkelijker te dragen zullen zijn. De minderheid was met dit denkbeeld echter niet ingenomen; voor de voordeelen volstrekt niet blind, achtte zij eene geheele afbetaling op dit oogeublik, nu de obligatiën dier leeningen voor de houders eene hooge waarde hebben, eene minder welwillende handelwijze tegenover hen, die in 1871 en 1878 aan de gemeente leenden. Bij hooldst. I, afd. II uitgaven, artt. 14 en 15 kwam het voorstel van het raadslid mr. J. A. van Hoek ter sprake. De goede bedoelingtn van den geachten voorsteller erkennende, was de commissie echter eenstemmig van oordeel, dat de gemeente-financiën niet toelaten de uitga ven voor de politie zóoaaumerkelijk te verhoogen. Is eene sterke politiemacht soms eene gansch niet verwerpelijke zaak, men kan ook „hot goud te duur koopen." Daarentegen kan de commissie zich zeer goed vereenigen met het voorstel dat, blijkens mededeeling van den voorzitter, door burg en weth. bij de behandeling der begrooting zal gedaan worden, om aan de buitengewone agenten van politie, naar aanleiding van hun in Febr. 1880 tot den gemeenteraad gericht verzoek schrift, eene hoogere bezoldiging toe te kennen. Eene vaste jaarwedde van f 150 voor ieder der drie buitengewone agenten, met verplichting om buitengewone diensten gratis te praesteeren, kwam aan de commissie niet te boog voor. Met deze bezoldiging, deelde de voorzitter mede, waren deze beambten geheel tevreden. Bij hoofdstuk II, afd. II, art. 6, gaven de leden der commissie hunne ingenomenheid te kennen met de wijze, waarop door burg. en weth. aan den gemeenteraad kennis was gegeven van de door ben in de begrooting gebrachte wijzigingen. Zij zouden bet zeer toejuichen indien belangrijke voorstellen, rapporten enz. steeds gedrukt en aan de leden rondgedeeld werden. En indien, gelijk de voorzitter opmerkte, eene verhooging van dit artikel dientengevolge noodzakelijk mocht zijn, zouden zij daaraan gaarne hunne stem geven. Bij de behandeling van hoofdstuk VIII, afd. III, art. 2 werd, naar aanleiding van de in de memorie van toelichting neergeschreven veronder stelling, dat de bijdragen der gemeenten in de pensioenen der onderwijzers vervallen, opgemerkt dat de toelage aan den heer Van Swers na zijne pensioneering zou moeten ophouden. Dit komt de groote meerderheid der commissie niet billijk voor. De omstandigheden waaronder die onderwijzer zijne betrekking verloor, gaven hem aanspraak op eene meer welwillende behan deling van de zijde van den raad. De commissie was daarom van oordeel dat, indien het rijkspen- sioen van den heer van Swers op f 734 bepaald wordt, het billijk zou zijn hem uit de gemeentekas f 366 toe te leggen, teneinde bet pensioen tot het bedrag zijner vroegere jaarwedde te suppleeren. Morgen wordt de zitting van den Pruisisohen landdag, zonder troonrede door den vice-kanselier, graaf Stolbcrg-Wernigerode, geopend. Men ziet eene rustige zitting tegemoet zonder verrassingen. De aankoop van eenige spoorwegljjneu en de invoering der nieuwe Kreisordnung in enkele provinciën zullen op de agenda voorkomen. Daarentegen denkt men dat de plannen van prins Bismarck, om enkele sociale vraagstukken door de staatsmacht op te lossen, in den rijksdag znllen worden ter tafel gebracht, omdat ze uit haren aard eene zoo wijd mogelijke toepassing zullen moeten hebben. Het zou toch geen reden hebben om bij de oprichting van een grooten senaat voor de economische belangen der natie, welk plan mon prins Bismarck toeschrijft, de groote industrie buiten Pruisen uit te sluiten. De herziening van bet belastingstelsel hangt zoozeer af van de beslissingen van den rijksdag, dat de voorafgaande debatten van den landdag niet tot beslniten aanleiding zullen knnnen geven. De vijan dige houding van het centrum sluit iedere moge lijkheid uit eener nieuwe toenadering op het gebied der kerkelijke wetgevingzoodat de zitting zeer kalm kan verloopen. Anders zal dat zeker zijn in de Fransche kamers welke den 9eu November de zitting hervatten. De regeering gaat nog maar lang zaam voort met de sluiting der kloosters, en als zij niet zorgt dat de toepassing der decreten vóór dien tijd afgeloopen is, zal zij het hard te verantwoorden hebben. Beeds dadelijk zal ook een voorstel worden ingediend om eene enquête 'n te stellen naar de handelingen van generaal De Cissey, wien men van niets minder beschul digt dan, tijdenB hij in 1875 minister van oorlog was, aan eene vrouw met wie hij in zeer intieme betrekking stond en die eene spion in Prnisischen dienBt was, inzage verleend te hebben in papieren van het ministerie van oorlog. Geen geringe beschuldiging voorwaar. De generaal wil van zijne zijde door een lasterproces zijne zaak voor eene gewone rechtbank te brengen. De regeering zal eene verklaring aan de kamers afleggen. Wat zal die bevatten Enkel de op somming van de wetsontwerpen welke aan de orde zullen gesteld worden, zeggen sommigen terwijl anderen een groot politiek programma verwachten waarin de ministerieele crisis en de buitenlandscbe politiek de grootste p'aats zonden innemen. Dat zon dan natnnrlijk het sein zijn voor een groot politiek debat, een der groote tournooien van de parlementaire ridderschap. Tusschen Oostenrijk en Servië begint een zeer gespannen toestand te heerschen. Beeds lang worden sleepende onderhandelingen gevoerd over een handelstractaat, waarbij Oostenrijk zich de positie der meest begunstigde natiën wil toegekend zien, terwijl de Servische regeering dit weigert. Men komt maar niet aan een einde, en de Oosten- rij ksche premier, baron Hay merle, heeft den 17an dezer maand aan den gezant te Belgrado zeer scherpe instructies gegeven, waarin hij gelast werd aan prins Mjlan te zeggen dat Oostenrijk over geen enkel onderwerp meer met Servië zal onderhandelen, véor zijn eisch is ingewilligd. Mocht dit niet gebeuren dan zal Oostenrijk maat regelen nemen om zijne belangen te beschermen. Men meent dat die maatregelen zouden bestaan in het sluiten van den Donau voor Servische schepen en het beletten van allen uitvoer uit Servië naar Oostenrijk. Deze vooruitzichten heb ben te Belgrado groote bezorgdheid gewekt, en de gansebe zaak kan nog een Europeesch „staartje" hebben, omdat meD in het volhouden der Servische regeeriDg de hand van Busland meent te herkennen. De Engelsehe regeering heett eene lange lijst van bezwaren voor zich. Terwijl de Basuto's aan de Kaap een gevoeligen slag hebben gekre gen, bericht men thans weer uit Natal dat te Pieter-Maritzbnrg een aantal Europe? nen zijn vermoord door inboorlingen en dat de gansche landstreek in staat van oproer verkeert. Toen de laatste Zoeloe-oorlog was atgeloopen, heeft de Engelsehe regeering aan de Kaapkolonie gezegd: wij geven n nu het land rustig over, na metEu- 'ropeesehe middelen en soldaten uwen vijand verslagen te hebben, maar bedenk nu goed dat gij voortaan voor u zeiven moet zorgen. Thans echter bericht men reeds weder dat de demping der voortdurende Kaffer-opstanden de macht van het koloniaal bestnur te boven gaat en dat men bulp nit het moederland zal vragen. Wat dan te doen Weigeren gaat toch niet, als het behoud der kolonie op bet spel staat. De vermaning aan de kolonie dat zij voor zich zelve moet zorgen kan nimmer geldig zijn voor alle buitengewone omstandigheden. In Afghanistan staan de zaken ook alles be halve rooskleurig. De Daily Dews bevatte gisteren een bericht uit Lahore dat de door do Engelsehen aangestelde emir van Kaboel, Abdur Bahman, zon vermoord zijn en dat te Kaboel, volkomen regeeringloosheid zou heerschen. De correspon dent seinde dat het nieuws uit ontwijfelbaar goede bron was geput, en het behoeft dan ook nog niet tot ongeloot te leiden dat er gisteren middag nog niets van bekend was aan het Indische ministe rie. Oificieele menschen zijn wel eens langzaam. De terugweg over Kaboel zou dan voor het leger te Kandahar voorloopig afgesloten zijn, zoodat do gelegenheid weer gunstiger worden zon voor Ayoeb's plannen. Quo diable aUait-il faire dans cette galèro? zei men Molière'e bedrogen vader na, toen lord Beaconsfield's ministerie den Afghaansohen krijg begon. Maar waarom blijven zijne tegenstanders er dan, terwijl zij reeds maanden lang veiliger en goedkooper achter de grenzen konden zijn? In Ierland wordt de verhouding tussehen de bevolking en de regeering allengs meer gespan nen. Men schijnt met de vervolgingen weder te willen beginnen. De secretaris van den heer Parnell, zekere heer Healy, is gevangen genomen, beschuldigd van laster tegen een grondeigenaar. Dit is nog slechts een voorbode, daar de vervol ging van de hooiden der beweging schijnt te moeten plaats hebben wegens beleediging der regee ring en opstoken tot verzet tegen de wet. Inmiddels heeft de heer Parnell Maandag avond weer eene uitdagende redevoering gehouden te Galway. „Het schijnt zeide bij, dat de regeering den strijd wil aanvaarden met het volk van Ierland. Zij kunnen echter de habeas-corptis- act niet schorsen dan door een votum van het parlement, evenmin als zij zonder zulk een votum een staat van beleg knnnen afkondigen, en zoo lang als wij in het parlement blijden, durf ik wel zeggen dat zij die voorstellen niet aangeno men znllen zien." Hij bedoelt daarmede dat de Icrsohe leden met alle middelen welke de ge brekkige regeling der werkzaamheden van het parlement aangeeit, obstruction zullen maken

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2