1880. N«: 255; M* Jaargang Donderdag 28 October. ;helde. Het Atelier du Lys, Ir 1880. ÏLDE. 'ember. Middelburg 27 October. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. banM even uit tot eeu •n J. A. ZIP, Mid- Bnesse0. VER- lgen, vraagt hot DORP en >odrn mogcI()k idwarkon, beida tO behoudens ;ing dor vereisohta Burgemeester tot L880. I Burgemeester. [GES, Wethouder. £K$TBODE be- HEMTBOBË I Vrouwestraat, te IEID benoodigd, Delft. lenst ROTTERDAM, |t. en Nov. kottkbbab: lad.27 morg.10,u. dg. 29 30 1 g 2 |rd. 4 6 8 9 10,-, 8,-, 9-, 10,-. 10,-. 10,-, 10,-. 10,-. U. H. 3.45. 4.15. IIJDAG. ZATER DAG, Q. voorm. 7.30 8.— 4— mid.12. 10.30 nm. 12.30 11.— |U. H. 1 3.— 3.30. trein welke JDAG. pn lü. 12.30 ZATER DAG. vm. 7.45 8.15 10.30 11.— 10.20 10.80 6.6 4 46 *6.59 6.48 7.43 8.34 8.66 10.2 10.25 10.85 10.46 10.65 7.30 10.40 7.20 11.50 8.30 12 40 9.20 1.3 9.40 1.20 9.6» MIDBELBIIRGSCHE COURANT. Dit blad vereohijnt dagelijks! met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m, franoo 3,50. Afzonderlijke nonuners zijn verkrijgbaar a 5 Gent! Advertentlen: 20 Oent per regel! Geboorte-; Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 7 1,50 iedere regel meer 0,20. Groot» letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt be kend, dat op Vrijdag den 29en October 1880, des voormiddags te 10§ uur, een openbare zit ting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 25en October 1880. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De tweede kamer heeft gisteren maar èen artikel van het strafwetboek aangenomen, doch dat artikel was van gewicht. Het was namelijk art. 9, waarin de hoofd- en bijkomende straffen opgenoemd worden. Een amendement tot wederopneming van de doodstraf werd van anti-revolutionaire en katho lieke zijde voorgesteld. Eene voor ons onbegrijpelijke houding werd tegenover deze quaestie door den heer De Savor- nin Lohman ingenomen. Als lid der commissie van rapporteurs heeft hij zich, even als de heer Des Amorie van der Hoeven, met het stelsel van het wetboek vereenigd. Als lid der kamer behoorde hij niet tot de vijf voorstellers van het amende ment, gaf hij zelfs den raad om dit in te trekken dewijl aanneming ervan tot intrekking van het ontwerp-wetboek leiden zou, doch verdedigde hij niettemin de doodstraf in beginsel en stemde hij zelfs vóór het amendement. Zonderlinger voorbeeld van opportunistisch modderen zal men niet licht aantreffen. De gedachtenwisseling was overigens uitgeput en kon niet anders zijn als dat. Niettemin heeft de minister van justitie zijne beginselen nogmaals verdedigd in eene schoone rede, welke meer dan een uur duurde en die men De stand der dood straf-quaestie in Europa zou kunnen betitelen. De kamer was zeer weinig voltallig, wat in zooverre te verklaren is, dat hare leden hun krachten misschien willen bewaren voor meer practische discussiën dan de tot dusverre gevoerd wordende algemeene bespiegelingen. Tegen de doodstraf verklaarden zich ditmaal 41 van de 61 stemmen. In 1870 werd zij afgeschaft met 48 tegen 30. De meerderheid is dus van 0.61 tot 0.67 ten honderd vooruitgegaan. De 20 vóorstemmers bestonden uit 9 katholie ken, 7 anti-revolutionairen en 4 conservatieven. De heer Lohman behoorde onder hen; daaren tegen stemde zijn katholiek medelid in de com missie van rapporteurs, de heer Van der Hoeven, meer consequent dan hij, tegen. Ook de heer Nijst scheidde zich van zijn katholieke geestver wanten af, even als de heer Corver Hooft de FBinLLBTON. so door de schrijfster van Mllc More» TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK IV. het atelier. „O, ik weet dat gij niemand toelaat en dat gij geen leerlingen hebt, maar ik ben geen kwa jongen; ik beu zeer ijverig en betamelijk van gedragik zou uw vuur aanmaken en uw atelier schoonhouden „Dat verhoeden de goden! Neen, dat mag niemand anders doen dan Balmat een uitne mende Zwitser, een goede, rare vent, die bij mij doorgedrongen is, hoe weet ik niet meer en ik heb het hart niet om hem weg te zenden." Edmée moest even lachen, daar zij zeer goed "wist hoe Balmat zich om harentwil met veel ge duld bij den ouden man bemind had weten te maken en haar reeds menigen nuttigen wenk van daar bad medegebracht. conservatieven in hun liefde voor den beul alleen liet. Het amendement van den heer Gratama, dat eigenlijk van veel meer praetisch belang was dan deze doodstraf-discussie, werd door haar geheel op den achtergrond gedrongen. Het werd, bijna zonder debat, met 37 tegen 24 stemmen ver worpen. Prov. blad no. 87 bevat de opgaaf van het aandeel der gemeenten in de kwade posten op de grondbelasting dieDst 1877 en op de personeele belasting dienst 1877/78. In het spoorwegstation te Zwolle vindt men twee lokettenhet eene voor reizigers van alle klassen op den staatsspoor, het andere voor het zelfde doel op den centraalspoor. Dewijl er op drukke dagen opstopping van reizigers voor deze loketten plaats vond en daar over klachten rezen, stelde de directie der Expl. mij. aan den minister van waterstaat voor, naast ieder loket een tweede te doen aanbrengen, ten einde de plaatskaar ten voor de 3e klasse afge zonderd van die voor de le en 2e klasse te doen uitgeven. De minister oordeelde echter dit werk onnoodig. De Expl. mij. stelde daarop voor, het werk op haar kosten te doen verrichten. De Haagsche wijsheid voelde zich nu in haar eer getast en antwoordde dat zij „geen termen vond om de gevraagde vergunning te verleenen Dientengevolge gaat men nu reeds sedert zes maanden te Zwol voort zich voor de loketten te verdringen, omdat een Haagsch ambtenaar niet verkiest te erkennen dat hij niet precies weet Wat te Zwol al of niet noodig is. Wat een zegen is toch de centralisatie! Tusschen Duitscbland en Engeland is een overeenkomst tot stand gekomen, om een einde te maken aan de vechtpartijen en rooverijen der visschers. Daarbij is bepaald, dat Duitschland het uitsluitend vischrecht heeft op de kustzee tot drie zeemijlen van de uiterste grenzen en van de voor de kust liggende Duitache eilanden en wad den, en verder in die golven en bochten, die 10 zeemijlen of minder breed zijn, van de uiterste landpunten af gerekend. Engelsche visschers mo gen die grens slechts in geval van nood en op weg rechtstreeks naar een haven, overschreden. Overtreders die op heeterdaad betrapt worden bij het visschen, zullen gevangen genomen worden. Als Britsche vieschers de touwen van Duitsche booten doorsnijden of haar netten enz. beschadigen, moet de Engelsche regeering hulp bieden by 't onderzoek en de schuldigen straffen. De spaarbank van de afdeeling Zwolle der maat- schappij Tot nvt van Algemeen heelt thans eene „Ik moet beter leeren schilderen dan ik nu doe," zei zij, „en gij moet mij helpen." „Wei zeker, nu begint zij te bevelen!" zei de oude man, hoewel met een glimlach op de lippen. „Als zij mij maar „vader" wilde noemen, zou ik gaan denken dat mijn dochter ik heb altijd gevoeld dat zij mijn talent zou evenaren en misschien verder ontwikkelen. Kom! kom! de heele morgen gaat voorbij, denkt gij dat men znlke dingen op straat bespreekt Stil, gij zult mijn atelier zien; daar kan geen kwaad bijzijn," prevelde hij bij wijze van verontschuldiging voor zichzelf over zijn zwakheid. „Als zij mijne buren tien minuten heeft aangehoord zal zij zich die dwaasheid wel uit het hoofd zetten. Edmée! Waarom moet zij juist dien naam dragen?" Edmée volgde hem op de dookere nauwe trap, die van het zijdeurtje, waardoor zij binnengekomen waren, naar een atelier leidde, dat hij geërfd had van iemand die zco in den haast had moeten ver trekken dat hij er bijna al zi]n goed had achter gelaten en mr. De Lys had er niets aan verschikt. Het atelier was veel grooter dan hij het noodig had, met naakte muren en een enkel venster, tien voet boven den grond en had blijkbaar toebehoord aan een schilder van de school van David; want tusschen bronzen beelden, Etrurische vazen en gebeeldhouwde stoelen lagen pleisterkoppen, bee- nen en armen. Op een ezel achter de kachel stond een half voltooide schets van een klassiek onder overwinst van ruim ƒ60.000. Voor eenige jaren heeft het bestuur van het departement een voor stel gedaan, om een aanzienlijke som van die winst aan te wenden tot uitbreiding der Nuts- school door aankoop van een belendend pand. Op initiatief van mr. baron Van Haersolte is toen eene speciale vergadering belegd om tegen dat voor stel op te komen, als tredende in de rechten van de aandeelhouders der spaarbank en als zynde in strijd met de bepalingen, die daartoe bij reglement zijn vastgesteld. Nu met 1 Nov. a. de nieuwe wet op het lager onderwijs zal worden ingevoerd en men de ouders 100 pet. schoolgeld meer wil la ten betalen om de inrichting in stand te honden, waartegen velen zich verzetten, heeft het bestuur andermaal het plan opgevat, om thans van de overwinst der spaarbank f 100C0 af te nemen, tot het aanbrengen van verbetering der IVWs-school en om haar in stand te houden. Men verwacht, dat tegen dit plan opnieuw zal worden geageerd. Het behoud of de val der Nuts-schooi hangt er van af. M (V. D.) Maandag jl. is te Brielle overleden de heer J. W. Hein, sedert 1865 lid der eerste kamer en als zoodanig dit jaar afgetreden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar N. I., door middel van het stoomschip Hamptonwaarvan het vertrek nit Rotterdam op 30 October a. is bepaald. Behalve naar Batavia, wordt met deze gelegen heid mede eene brievenmaal verzonden naar Padang. De brieven en verdere stukken behooren op den dag van vertrek van het stoomschip, 's mor gens Voor 9 urenste Rotterdam aangekomen te zijn» De volgende personen, vroeger bij de Kon. Ned. marine in dienst, worden opgeroepen zich schrif telijk aan te melden bij het dep. van koloniën te 's Gravenhage ter bekoming van voor hen be stemde gelden J. G. Bleyswijk, schoenmaker; P. I. I. van Stellingwerf, matroos le kl.K. Rozendaal, ma troos 2e kl.M. Koorn, matroos 3e kl.W. K. Pet, vuurstoker 2e kl.G. H. Tinbergen, mari nier le kl.D. Hendriks, marinier 2e kl.C. Koster, hofmeester; W. K. Brune, matroos le kl.; W. Schaap, matroos le kl.; J. J. Ouwerkerk, matroos 3e kl.; J. P. Fersmitte, matroos 2e kl.; D. A. van Beek, matroos 2e kl.J» J. de Vet, matroos 3e kl. Uit de statistiek van den handel van en op Nederland over 1879, openbaar gemaakt vanwege het departement van financiën, blijkt dat de in- uit- en doorvoer in 't algemeen toegenomen is en een hooger cijfer bereikte dan in eenig jaar te voren. Ofschoon de cijfers der vermeerdering niet zeer werpop een anderen ezel onder het groote vens ter, zoodat het volle licht erop viel, stond een prachtig aangevangen bloemstuk en de primula's die mr. De Lys dien morgen geplukt had, moes ten daarop een plaats innemen. Hij legde ze zorg vuldig neder, besprenkelde ze met water en on derwijl keek zijn bezoekster met de grootste belangstelling rond. Het was haar alsof zij een wonderland betreden had en toen zij de schilderij bij het venster gewaar werd, riep zij opgetogen uit „Ach, mijnheer, welk een meesterstukMen ziet de regendroppels op de bladeren glinsteren! Die vlinder wil zich juist nederzettenEn hoe hebt gij zoo precies die tint van blauw gevonden voor deze bloem?" „Ei, Ei! zij denkt dat zij er verstand van heeft ook I" zei de schilder lachend, maar blijk baar zeer ingenomen met haar opgetogenheid „Praat mij niet van vlinders; die daar is oor zaak geweest dat ik de eenige leerling dien ik ooit gehad heb, weg joeg. Hij had talent, enorm veel talent, dat beken ikmaar ik had altijd getwijfeld aan zijn ware liefde voor de natuur. Ik verdacht hem van de kunst alleen te beoefenen om naam te maken of geld te verdienen, dat hij geen ware priester was: want gij weet, de kunst is een eeredienst en men is of priester en aanbidder of een heiden. Verleden Décadi gaat hij, zooals hij zegt, uit om het landschap te be- studeeren en daar keert hij mjj den volgenden hoog zijn en de toestand in 't algemeen zeker niet b ij zonder gunstig genoemd mag worden, volgt hier toch uit dat de aanhoudende klacht over „stilstand" en „kwijning" niet kan aange nomen worden zonder het algemeen gebruikelijke voorbehoud, dat in den regel „klagers geen nood" hebben. De algemeene invoer heeft bedragen een hoe veelheid van 8971§ millioen kilogr.; de invoer tot verbruik eene waarde van 845§ millioen gulden; de algemeene uitvoer 3922£ mill, kilogr.; de uitvoer uit het vrije verkeer eene waarde van 584£ millioen galden, de doorvoer met over lading omstreeks 239 milloen kilogr. en zonder overlading bij de 1115 millioen kilogram. Uit. deze cijfers, vergeleken met die over 1878, blijkt, dat de algemeene invoer is toegenomen met ruim 7 28 pet; de invoer tot verbruik met ruim 4.55; de algemeene uitvoer met ruim 6.74; de uitvoer uit het vrije verkeer met ruim 3.15 pet; de doorvoer zonder overlading met ruim 11.30 pet. Alleen de doorvoer met overlading is met ruim 0.81 pet verminderd. In L879 beliep meer dan in 1875, het begin van het jongste vijf jarig tijdperkde algemeene in voer 2347 millioen kilogr.; de invoer tot verbruik 1278 millioen gulden; de algemeene uitvoer 670 millioen kilogr.de uitvoer uit het vrije verkeer 43 millioen guldenen de doorvoer zonder overlading 491 mill, kilogr. Bij vergelijking van den doorvoer met over lading in 1879 en '75 ontwaart men, dat die in het jongste verloopen jaar 285 kilogr. minder heeft beloopen. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, met toekenning van eervol ontslag als burge meester van Medemblik, J. P. de Zwaau. ondüRWijs. Op verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de R. H. B. S. te Sappemeer aan H. C. Spruijt. ministerieels departementen. Benoemd bij het dep. van binnenl, zaken tot commies mr. C. Telders, thans adj.-comm. bij het dep., en jhr. B. W. F. van Riemsdijk, thans adj.-ingenieur bij de staatssp.; tot adj.-comm. mr. J. W. H. M. van telegraphie. Benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren, de telegrafist 2e kl. A. C. Cramwinckel. Kerkwerve, 26 Oct. Benoemd tot hulpon derwijzer aan de openbare school alhier de heer F. W. Buijze te Stavenisse. dag terug met een levenden vlinder op zijn hoed gespeld. Zoodra ik het zie, vlieg ik op en roep „scheer je weg, gevoelloos wezenword slagers knecht, maar geef voor altijd het denkbeeld op om priester der natuur te worden, nu gij zoo met hare uitstekendste voortbrengselen handelt!" Ge lukkig ging hij terstond heen, anders had ik hem van de trap gegooid. Later vond ik zijn hoed op den grond en schilderde den vlinder zoo als gy hem daar ziet; maar praat mij nu niet meer van leerlingen „Maar ik beloof u dat ik nooit vlinders op mijn hoed zal steken," zei Edmée. Hij keerde zich eensklaps om en begon „Op mijn woord, als ik merk dat gij my uitlacht maar hij bedaarde terstond toen hij haar goed aanzag, sloeg haar gelaat aandachtig gade, en vervolgde: „Kind, gij ziet er uit alsof gij veel geleden hadt." „Is er helaas iemand in Frankrijk die in de laatste jaren niet geleden heeft? Gij zelf zijt immers wel genoodzaakt geweest uw naam tq veranderen ifyw&l vervolg#)

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1