N». 253. iliii: Ingezonden Stukken. i Middelburg Waren de plannen omtrent deze werken vóór de indiening der gemeente-begrooting tot rijpheid gekomen, dan zouden deze werken daarop gebracht zijn. Daartoe bestaat intusschen thans nog alle Hit! De hoogere uitgaven, die bnrg. en weth. vooretellen zijn alzoo 1°. het maken van een voetbrug bij de Veer- Bche barrière, begroot op f 2900; 2o. vernieuwing van 95 M. beschoeiing aan den Korendijk, van steen, begroot op f 15100; 3o. verhooging van den post begrooting 1881 uitgaven, hoofdat. III afd. II, art. 4 met 1000, te zamen 193100, of subsidiair, bij vernieuwiug der beschoeiing in hout, f 5800 minder of f 13500. Tot dekking van de kosten dezer werken stel len bnrg. en weth. het volgende voor Het batig slot der gemeente-rekening over 1879 zal, na de aanneming der snppletoire be grooting voor 1880, die reeds is overgelegd, nog bedragen eene som van 8944,881 Van deze som kan veilig een bedrag van f 5000, bij wijze van praelevement, afgenomen en op de be grooting voor 1881 gebracht worden. Als eerste post van ontvang voor de begrootiug voor 1882 blijft dan nog 3944,81 J over. De post voor onvoorziene uitgaven op de begrooting voor 1881, gelijk zij die indienden, bedraagt f 6950. Deze kan gevoegelijk met f 4000 verminderd worden. Tengevolge van dat praelevement en die vermindering komen er f 9000 beschikbaar. Deze som wenschen burg. en weth. te bestemmen tot gedeeltelijke bestrijding van bovengenoemde uit gaven en in het ontbrekende door middel van geldleening te voorzien. Het bedrag der daarvoor te leenen gelden zou alsdan f 10,300 of indien tot eene beschoeiing van hout werd besloten f 4500 bedragen. Burg. en weth. geven mitsdien kennis, dat zij de door hen voorgedragen begrooting voor 1881 aldus hebben gewijzigd L Uitgaven. Hoofdst. III. Afd. II. Aanleg of vernieuwing. Art. 4. Aankoop van straatklinkers wordt verhoogd met 1000 en gebracht op f 1500. Een nieuw art. 6 wordt opgenomen: Bouw van een nienwe voetbrug bij de Veersche barrière 2900. Een nieuw art. 7 wordt opgenomenVernieu wing van 94 M. van de beschoeiing aan den Korendijk f 15,400. Hoofdstuk IK. Onvoorziene uitgaven. Wordt verminderd met 4000. II. Ontvangsten. Hoofdstuk I. Een nieuw art. 2 wordt opgenomenPraeleve ment uit het batig slot der rekening over 1879 f 5000. Hooidstnk V. Afdeeling I, Een nieuw art. 2 wordt opgenomenGeldlee ning tot voorziening in de kosten van buitenge wone openbare werken f 10,300. De plannen voor de nieuwe brug bij de Veer sche barrière en voor de vernieuwing van de beschoeiing aan den Korendijk liggen ter visie. Een tweede voorstel is in hoofdzaak van den volgenden inhoud In de eerste dagen van het volgende jaar zal de koopsom der gasfabriek en van hetgeen daarbij wordt overgenomen voldaan moeten worden. Eveneens zullen alsd.n de verschillende koBten op de overname vallende dienen betaald te worden. Voor een en ander wordt naar de schatting van burg. en weth. eene som van f 104,000 ge vorderd. Deze zal uit de opbrengst der geldleening moe ten gevonden worden, waarvan burg. en weth. de rente op 4»/0 stellen. Zij meenen toch, dat bij den tegenwoordigen toestand der geldmarkt, de hooge koers van de Ned. schuld en vele binnen- landsche fondsan, tot die rente voor de gemeente aannemelijke aanbiedingen te wachten zijn. Aignan placht te komen, dien ik zoo vaak had zien werken! die mij mijn eerste verf heeft ge geven, hij moet den naam van Lafleur aan genomen hebben en het is dezelfde van wien Balmat gesproken heeft, die niemand op zijn atelier wil toelaten. Haar ik zal mijn weg daaaheen wel vinden en Balmat verassengij moet er hem niets van zeggen. Haar ik vermoei u vervolgde zij, eenigszi.ns teleurgesteld door de geringe belangstelling welke zij scheen op te wekken. „Neen, neen kind, in tegendeel maar ik weet niet wat ik heb. Ik ben in die tien dagen oud en suf geworden en die tocht van vandaag heeft mij erg vermoeid." Edmée zag haar bezorgd aan en vreesde zeer dat zij ziek zou worden doch na eenigen tijd deed zjj weer haar uiterste best om opgeruimd te zijn en met Edméa over haar ontdekking te spreken. Er was wel niet veel kans dat mr. De Lys zich het kleine meisje nog zou herinneren, dat zulk een onbeduidende rol in zijn leven had gespeeld, terwijl hij zooveel invloed op het hare had uit geoefend maar Edmée maakte zich toch sterk dat het haar zon gelukken zijn atelier van binnen te zien en sliep vol schoone vooruitzichten in. Die werden echter niet verwezenlijkt, daarMlle De St Aignan den anderen dag zöo ongeBteld was dat zij haar niet kon verlaten. Het bleek het begin te zijn eener langdurige ziekte, waarin weken lang geen verandering kwam. „Ik zal mij nooit meer op iets verheugen,'' Maar nn'de gemeente tot eene'geldleening moet overgaan, komt het aan burg. en weth. wensche- lijk voor, om behalve voor deze uitgaaf van 104,000, ook voor de navolgende zaken te leenen lo. tot dekking van de vermoedelijke kosten van verbetering, uitbreiding en vernieuwing der gasfabriek en der geleidingen, naar schatting van deskundigen te stellen op f 57,000 2o tot dekking van de vermoedelijke kosten van aanbouw en verbouwing van schoollokalen, als a voor de nieuwe school B f 37,000, b voor ameublement ervan 4300, o voor verbouwing enz. van de scholen A en G f 12,000 te zamen f 53,300. Deze som behoort verminderd te worden met 30 pet. of f 16,000, door den staat ingevolge artt. 44 en 45 der nieuwo wet op het lager onderwijs te vergoeden. Zoodat te leenen overblijft 37,300. 3o Ter gedeeltelijke voldoening van de kosten van eenige buitengewone werken (zie het voorstel van burg. en weth., dd. 20 October) ten bedrage van f 10,300. 4o Ter aflossing van het restant der 5 pet. geldleening van 200,000 a° 1871, na aftrek der verplichte aflossing van 1881 per resto bedragende 96,000. 5o Ter aflossing van het restant der 4J pet. geldleening van 59,000 a° 1878, na aftrek der verplichte aflossing van 1881 per resto bedragende f 67,000; alzoo te zamen tot een bedrag van /36t,600 of, in ronde sommen, van 361,000, te verdeden in twee seriën. Tot de uitgaven, uit de eerste serie der leening te bekostigen, zou moeten behooren de koopsom enz. der gasfabriek 104,000, welke in de eerste dagen van Januari 1881 moet betaald worden. Tot de eerste serie zullen alzoo nog behooren lo. de kosten van aanbouw der nieuwe school f 37,000, verminderd met 30 of 4100 en alzoo ten bedrage van 25,900; 2» de gedeeltelijke kosten der openbare werken 10,300; 3» het kapitaal benoudigd voor de aflossing der leening van 200,000 f 96,000; 4° het kapitaal benoodigd voor aflossing der leening van f 59,000 57,000, te samen tot een bedrag van 293,200 of in ronde sommen 293,000. De kosten, waarvoor burg. en weth. verder geleend wenschen te zien, behoeven eerst later betaald te worden en kunnen daarom in eene 2e serie opgenomen worden. Zij zijn: de kosten van verbetering enz. der gasfabriek 57,000, de kosten van het ameuble ment der nieuwe school B f 4300, de kosten van verbouwing der scholen A en C 12,000, te samen f 16,300, verminderd met 30 of f 4900alzoo tot een bedrag van f 11,400, te zamen f 68,400 of in roade som van f 68,000, makende met de eerste serie een bedrag uit van f 361,000. Toelichting schijnt dit voorstel niet te behoeven. Dat er geen ander middel dan leenen bestaat, om de verschillende genoemde uitgaven te bestrij den, behoeft geen betoog. Dat daarvoor kan en mag gelee^ worden, schier evenmin. Dergelijke openoare werken van omvangrijken en van blij- venden aard worden gemeenlijk uit de opbrengst van leeningen bekostigd. Ook is de beweegreden van het voorstel tot aflossing van schuld duidelijk. Eene rentebesparing van ruim 1200 zou van die aflossing het niet te versmaden gevolg zijn. Het aangaan eener nieuwe geldleening maakt eindelijk nog andere wijzigingen in de begrooting voor 1831 noodig dan de reeds besprokene. Er zal geleend moeten wordenvoor openbare, werken f 10,300, voor aankoop der gasfabriek enz. 104,000, voor aanbouw eener school 25,900, voor aflossing van schuld f 153,000, dus f 293,200; om tot een veelvoud van f 1000 te komen kan 200 uit onvoorziene uitgaven genomen worden, en bedraagt de leening f 293,000. zei Edmée, in de overtuiging dat het voor haar voldoende was iets te wenschen om het onmoge lijk voor haar te maken; dooh weldra kon zij aan niets anders denken dan aan de zieke. Er volgden moeilijke maanden voor haar, daar zij voortdurend moest zorgen dat zij genoeg werk afleverde om in haar onderhoud te voorzien en, hoewel HUe De St Aignan een zeer geduldige, tevreden patient was, vereischte zij toch veel oppassing. Hme Amat hielp zooveel zij kon, Balmat stond haar trouw ter zijde en Hadeion wilde ook gaarne helpenmaar zij was wat hard handig en onbedreven en voelde zich zeer belee- digd, dat haar geliefkoosd middel van warmen wijn met een eindje kaars, noch bij de zieke, noch bij de verpleegster ingang vond. Bovendien kon zij Edmée niet vergeven dat zij geld verspilde aan een dokter en haar tweemaal moest vragen om een paar dagen met de huur te wachten. „Als het nog iemand was die voor de zieke kon bidden, dan zon het iets anders zijn, maar een dokter!! Als men zeker wist dat zij beter werd, was er eenige reden om geld voor drankjes uit te geven maar nu kan het soms geld weggegooid zijn 1" Heer dan eens liet het zich aanzien alsof zij het bij het rechte einde had, want Hlle De St Aignan zweefde inderdaad geruimen tijd tusschen leven en dood; maar met het nieuwe jaar kwam er verandering ten goede en tegelijk met de blijd schap daarover, voelde Edmée eensklaps hoe uit geput zij was. wijzigingen bedraagt de begrooting in ontvang en uitgaaf 573,705.564 Eene Herinnering. In het laatst der volgende maand zal het Na tuurkundig Genootschap alhier zijn honderdjarig bestaan herdenken. Mogen velen, onbekend met deze vereeniging, bij deze gelegenheid daarop hunne aandacht vestigen enlust gevoelen zich aan te sluiten. Eene opwek king daartoe is, jammer genoeg, noodzakelijk, nu in de laatste jaren het aantal leden is afgenomen- De lezingen over natuurkundige onderwerpen aldaar gehouden zijn, dank zij de goede krachten waarover onze stad te beschikken heeft, hoogst belangrijk. Geen enkele avond, die geen vruch ten draagt tot vermeerdering van kennis op dit uitgebreide en voor velen nog zoo weinig be kende gebied. De bijeenkomsten hebben Maandag avond te 7 uren plaats in het Museum. Zij die als lid wenschen toe te treden melden zich daartoe aan bij den secretaris van het genootschap of bij den concierge aan genoemd gebouw. De Heerengraolit. Mijnheer de redacteur! Waarvoor dient toch wel de gezondheids-com missie? Is zij eeue corporatie, die als vijfde wiel aan den wagen hangt of heeft zij recht van bestaan doet zij wat zij kan en is zij onmisbaar Zoo ja, wordt zij dan ook als zoodanig erkend Die vragen, M. d. K., zijn vaak bij mij opge komen en wel niet het minst gisteren morgen, toen ik naar de status quo ging zien van de Heerengracht, eene bij ons allen zeer bekende patiënte. Wij weten het, zij lijdt aan constipatie en wel in hevigen graad; maar zou zij werkelijk onge neesbaar zijn? zou haar toestand van dien aard wezen dat aan herstel niet meer gedacht mag worden Zoo peinzende kwam ik aan de Seis-binnenbrng en aan den kant van den wal, voor het huis van bakker Tuijnman, Q 17, bleef ik haar aandachtig gadeslaan. „Arme gracht, zei ik, je was toch vroeger een van de schoonste en aanzienlijkste van Hiddclbnrg, en nu haalt ieder zijn neus voor je op, nu deug je nergens anders voor, dan om doode boomstammen te herbergen en in je op te nemen, wat wij Middelburgers niet meer hebben willen. „Zeer zeker zou niemand meer naar je omzien als je niet op zoo'n ondubbelzinnige wijze te kennen gaf, dat je inwendig ziek waart en erg ziek ook! „In weerwil van je constipatie, voeden ze je en proppen je vol met stoffen die je niet verdra gen kunt, tot met karnemelk toe. „Je hebt gelijk dat je dit jaar meer dan ooit to kennen hebt gegeven aan welke ziekte je lijdende bent!" Ja M. d. R. 't is waar wat ik u zeg, de wasch- wateren,plus karnemelk der boterfabriek worden in haar uitgestort. Op de plaats waar ik stond, zag ik de karne melk omhoog borrelen. Ik ontroerde toen ik bet zag, ik werd bleek, ik was letterlijk Dat waschwater, plus de karnemelk, waarin kaas en albumine zit, loopt erin uit en ik behoef u niet te zeggen wat ge nolens colens moet waarnemen als die stoffen tot ontbinding overgaan. „Arme gracht 1'zei ik bij 't verlaten dier plaats, arme gracht, wie is jou medicus? Niet rusten zal ik voor ik dat weet 1 „Misschien wil men mij helpen, want ik zal „Gij wildet mij nog niet misBen, kind, en ik ben heel blij dat gij mij behouden hebt," zei Hlle De St Aignan, toen zij voor het eerst het bed mocht verlaten en, op den sterken arm van Hadeion geleund, naar haar armstoel wandelde, „maar hoe zijt gij dien tijd doorgekomen Dat zou Edmée moeielijk hebben kunnen zeg gen en zij moest haar best doen om Mile De St Aignan een weinig gerust te stellen over haar bleek, vervallen gelaat, dat zij niet kon verbergen, en over de platte beurs, die zóo ledig geworden was dat zij nn dubbel hard moest werken. Mile De St Aignan kwam uit eigen beweging terug op het onderwerp dat zij vóór haar ziekte besproken hadden en drong erop aan dat Edmée mr. De Lys zou gaan opzoeken, 'tgeen deze be loofde, meer om haar tante pleizier te doen, dan omdat zij er zelve nog naar verlangde. Madeion schudde meewarig het hoofd en deed de zieke niet veel goed door hare opmerkingen over Ed mée 's uiterlijk, zoodat zij genoodzaakt was haar het zwijgen op te leggen, door te zeggen dat zij behoefte had aan rust en frissche lucht en dat zij den schilder zou gaan opzoeken, zoodra zij Mile De St Aignan alleen kon laten. HOOFDSTUK IV. HET ATELIEK, De Louvre had in 1795 nog meer van een toch de eenige niet zijn die belang in je stelt? Zóo kan je nooit beter worden 1 En ik heb geinformeerd M. d. R. en wat ik te weten ben gekomen wil ik n meedeelen: 1» dat op den 26 Januari 1880 bij de gezond heids-commissie een schrijven van burg. en weth. is ingekomen, met verzoek te willen berichten of uit een hygiënisch oogpuut bezwaar bestaat tegen het aanleggen van een uitloozings-kanaal voor spoelwater van af de Boterfabriek naar de singel- sloot, op grond van de bestanddeelen waaruit het te loopen spoelwater kan bestaan 2° dat in de vergadering der gez. comm. van 13 Februari eenparig besloten is dat verzoek van de hand te moeten wijzen, op grond dat de voort durende ontbinding der kaas en albumine en de daaruit ontstane gassen, zooals zwavelwaterstof enz. stank zonden veroorzaken en zeer nadeelig zouden werken op het leven van de visschen in de vest aanwezig. Tevens werd in herinnering gebracht, dat eenige jaren geleden, het spoelwater van de destijds bestaande garancine-fabriek in de vest en later in de kade, nabij de Nederstraat, werd geloosd en aanleiding gaf tot de vorming van allerhande stinkende gassen 3° dat op 16 Februari bij de gezondheids commissie een schrijven is ingekomen van burg. en weth., houdendedat naar aanleiding van dat rapport op het verzoek van den heer Proos afwij zend is beschikt; 4° dat in weerwil hiervan, in het laatst der maand Juni een kanaal van pottenbuizen is gelegd van af de Boterfabriek, onder de huizen door, tot in de gracht, teneinde het spoelwater kwijt te raken; 5" dat die buizen een manshoogte onder den grond liggen en wel zóo diep in de Heerengrackt zijn geplaatst, dat zij van af den wal niet te zien zijn; 6° dat men op den wal staande, duideiijk de karnemelk omhoog ziet komen; 7" dat de bewoners der Heerengracht nog nooit zoo 'n last van de uitwaseming gehad hebben als juist dit jaar en; 8" dat die meerdere stank wordt toegeschreven aan de uitbaggering die onlangs heeft plaats De zaak M. d. R. acht ik van te groot belang om haar met stilzwijgen voorbij te gaan; het geldt hier het belang van een tal van Middelburg 's ingeze tenen. De bewoners der Heerengracht worden eiken morgen bij 't ontwaken gewaar, dat zij geslapen hebben aan de zijde van eene patiënte die hard ziek, misschien besmettelijk, is of kan worden. Daarvoor te waken is de plicht der gezondheids commissie Zou het mogelijk kunnen zijn, dat zij in Febru ari op wettige gronden adviseert het spoelwater niet in de vest te laten vloeien en in Juni hare goedkeuring verleent om het in de Heeregracht uit te storten Zoo ja, heeft dan zoo 'n gezond heids-commissie recht van bestaan Dat burg. en weth. die permissie zouden gege ven hebben zonder de gezondheids-commiBsie er in te kennen, is ondenkbaar. Want dat zou eene demonstratie zijn, waaruit ten duidelijkste bleek, dat het bestaan eener ge zondheids-commissie niets dan eene sage is. U dankzeggende enz. Uw Medeburger die waarachtig belang Btelt in het wel zijn van de stad onzer inwoning. GEDRUKT BIJ DB GEBROEDERS ABRAEAM8 TE JIIDDEBBURG. Augiasstal dan een paar jaar later, toen de sterke hand van Napoleon er opruiming bad gehonden, 't geen zelfs hij geen gemakkelijke taak vond. De Conventie had getracht er een nationaal mu seum op te richten, waarvan het gevolg slechts was geweest dat er veel geld verspild was. Het grootste gedeelte van het paleis was afgestaan aan kunstenaars, die in de groote galerijen een reeks van ateliers en kamers hadden gebouwd, welke alleen licht kregen van de plaats; maar waar zij toch met bnnno gezinnen woonden. Men kan zich moeielijk ietB somberders, wanordelijkers en onhuiselijkere voorstellen dan de Tuileriën en de Louvre in dien tijdmaar niemand scheen er toen zoo over te denken en daar die ateliers meestal gratis te krijgen waren, vonden zij steeds aftrek. In 1792 was er zelfs een tentoonstelling van schilderpen gehouden en te midden van al de rampen die Frankrijk troffen, schreed haar kunst moedig voorwaarts en deelde als het ware in de wedergeboorte van het gansche land, deelde ook in de gebreken en misslagen van haar tijd, maar wierp de oude kluisters af en werd door nieuwe kracht bezield. {.Wordt vervolgd) Hl met Afzond Hoofdagel Verkiezing van led van Koophandel De burgemeester en we maken bekend: dat op Maandag den beneden achterzaal van dering van kiesgerechtigd om de plaatsen aan te v| G. N. de Stoppelaar, B. Burg, J. H. Snijders, Verhuist, leden van de| en fabrieken alhier, w jaars aan de beurt van dat de inlevering dei vergadering aanwezige stjf zal aanvangen des vool voortduren tot des nam| uur geen stembiljetten genomen dan van de kiel terwijl onmiddellijk daa| biljetten zal worden aang dat de lijst der kiesger| gezonderd des Zondags, f ter inzage zal liggen van des voormiddags 10 dat de bezwaren tegen I en wethouders schrittelij leverd, tot uiterlijk binl na welk tijdstip deze zullen komen; terwijl niel kan worden toegelaten, lijst is vermelden dat vóór den dag der der kiesgerechtigden steJ zullen worden bezorgd. Middelburg, den 22 Octi De burgemeester en Het weekblad De Amster artikel aan de oprichtinj en doet daardoor het ged door onze liberale hoofif' verzuimd werd, van namd voor ons nationaal leve| nis, van een vrijzinnig komen. „De oprichters der Vr\ Amsterdammerzijn Chrij duitsch-gereiormeerden. meest beteekenende mannen in de 17e eeuw, het CalviJ merg van hun geestelijk Christelijke openbaring heb| do oogen niet gesloten Christelijke geloof in de laJ «ver hand in ons land ach „Terwijl voorheen de gei] het deel waren van zeer vrijdenkers, die zich echtl hebben, ze in al bnnne na is het ongeloof aan de thans niet langer het mol geleerden of van üchtvaart leer zelfs van rustige, brav en huismoeders, die door do voor het Christendon tniging voortplanten, dat bezit men tot dusver godsdienst de toevlucht na] weliger dan ooit kunnen 1>' Deze radicale veranderio 40 jaren, niet alleen in Nei het IV estelijk Enropa heeft gelijkt De Amsterdammer b vóór tien jaren Frankrijl hoogste plaats in den r mogendheden deed storten. Christelijke openbaring is voor hare aanhangers, nog en verbazend geweest. Gei van hunne zijde, hevige ernstigen tegenweer uitlokt Het beslist Calvinistische richters der universiteit ing de overtuiging dat„voor e hangers en veld moet wi omschreven dogmatiek,onon denis aller godsdiensten heet zén. Wanneer men dit toege<

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 6