■Gaafste berichtea. BUIT EN LA ÜfïT* zeetijdi ngen. Handelsberichten. hoofdschuldige gestraft met wegzending en f 100 boete gedurende vijf achtereen volgende jaren, den tweeden insgelijks met wegzending en 50 boete gedurende drie achtereenvolgende jarenden derden met 12.50, den vierden met 5 boete en den vijfden vrijgesproken. Op éen punt ver klaarde de raad zieh onbevoegd, zoodat de hoofd schuldige zich daarvoor misschien voor den bur gerlijken rechter zal te verantwoorden hebben. Door twee musjes, de een 14, de ander 12 jaren oud, is bij een winkelier op de Ylasmarkt ajhier de toonbanklade gelicht en een bedrag van ongeveer f 4 ontvreemd. De politie heeft de jeugdige diefeggen opgespoord en nog in het bezit van het ontvreemde bevonden. De heer P. A. Janssen, directeur van het huis van arrest te Middelburg, ontving van den vorst van Waldeck-Pyrmont een vleiend schrijven voor de toezending van een prachtexemplaar van het door hem vervaardigde feestlied, naar aan leiding van 's koniogs laatsten jaardag. (Vad.) Te Zutfen worden weder, evenals het vorige jaar, uitmuntende roode aardappelen uit Pruisen aangevoerd en voor f 3.20 per mud verkocht. De gezondheidstoestand te Bergen op Zoom is in den laatsten tijd ongunstig. De gevallen van typhus nemen toe, waaronder met doode- lijken afloop. Ook onder de kinderen is de sterfte groot. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen is benoemd tot boekhouder aan de werkplaats te Ylissingen H. J. P. van den Berge, thans klerk aan de afdeeiing tractie dier maat schappij te Utrecht. Het lijk, dat op het strand te Hoofdplaat is aangespoeld, is door een daartoe overgekomen neef van den verdronkene en den heer F. V. de Groof van Hansweert herkend, als dat van den hoer George Brand, van Brussel, die den 7 Augustus 11. in het Schaar van Ossenisse verdronk. Te Middelburg worden bij de bevoegde macht pogingen aangewend, om vergunning te verkrijgen het lijk, dat te Hoofdplaat op de gemeente begraafplaats is ter aarde besteld, te mogen opgraven en naar Brussel vervoeren. De gemeenteraad van Dordrecht heeft den prijs van het gas met 1 Januari a. van 10 op 9 cent per kub. meter verlaagd. Eenigo slachters te Utrecht hebben een maatregel genomen, die zoo hij algemeen werd nagevolgd velen aangenaam zou zijn; ze hebben den prijs van het vleesch met tien cent per kilo gram verminderd. De justitie te Parijs is bezig de hand te leggen op een euvel dat iu den laatsten tijd buitenge wone afmetingen aannam, de onzedelijke lectuur in enkele kleine dagbladen, die onder den naam van journaux pornographiques dreigden eene vaste afdeeiing te worden der Parijsche dagbladpers. Een der blaadjes, die zich het verst vooruit hadden gewaagd in verregaande gemeenheid, V Evenement Parisienwerd reeds veroordeeld, terwijl zijn hoofdredacteur thans wederom ver oordeeld is tot een jaar gevangenis voor een in een ander blaadje geschreven feuilleton, getiteld les Passion* honteuses. De courantenventers en de verkoopsters in de kiosken zijn gewaarschuwd, dat zij bij verkoop dier blaadjes als medeplich tigen zullen vervolgd worden, zoodafc aan het kwaad spoedig de kop zal zijn ingedrukt. Het ontstaan van deze literatuur juist in dezen tijd geeft te denken. Het is niet zoo lang geleden, ja wij zijn misschien de periode nog niet te boven, dat met eene zekere ingenomenheid door het pa- bliek van alle landen werken begroet werden waarin de kunst begraven werd onder met zorg gezochte vuile woorden, waarin met groote vaardigheid de meest gewaagde posities werden beschreven. Deze lectuur kon niet lang duren. Eén enkele meesterhand maakte misbruik van zijn talent om de zoogenaamde realistische school te stichten, en waar eindigt Emile Zola Waar een man van geest en talent altijd gewenscht is, mits hij zich geene hooge eischen van rechtschapenheid stelt, in het redactie-bureau van de FigaroDe opgang der werken van Zola waarvan som mige oatvoozelen in het buitenland zeiden „dat is nn het Fransche leven" wekte den specula tiegeest. Een aantal jongelieden meenden de kunst der toekomst ontdekt te hebben en zochten hunne onderwerpeu op de mestvaalt en hun taal in de achterbuurten. Zij misten het talent van Zola en vergoedden dat gemis door nog grooter gemeenheid in hunne onderwerpen, nog grover behandeling. En zoo werd uit de realistische school de lecture pornographique geboren, met welken kleinzoon wij hopen dat de familie spoedig zal uitsterven. Parijs heeft altijd een zeke? deel zijner be volking, dat zich niet in een eigen dak mag verheugen, maar dag en nacht in de open lucht doorbrengt. Daaronder bevinden zich nagenoeg allen welke de politie opspoort wegens nachtelijke aanrandingen, kleite diefstallen enz. Het zou in eene zoo groote stad <jen onmetelijk ^verk zijn iederen boef van dien aard afzonderlijk na te sporen en daarom vangt men ze bij twintigtallen. De politie die de gewoonte van dit volkje nauw keurig kent, rekent op twee helpers, hun trek naar gezelligheid en de winterkoude. De laatste beperkt hunne slaapplaatsenhet gaat niet meer a la belle êtoilet,en de steengroeven en de vracht schuiten worden hunne vaste slaapplaatsen. Is de politie zulk eene vereeniging op het spoor, dan spant zij haar net en vangt het heele zoodje in eens. Zoo zagen Zondag nacht een paar politie agenten een vrachtschuit in de Seine liggen, waarop een twintig kerels rond een kaars zaten te eten en drinken,hun avondmaaltijd, want de schuit zou hun waarschijnlijk tot logement hebben gediend. Dat was echter niet aoodigwant ze waren spoedig nadat ze beBpeurd waren ingerekend. Dit doet de politie zoo tusscüenbeidewij herin neren ons dat zij onlangs ook eene dergelijke vangst maakte in de katakomben. Zij is dan altijd zeker de daders van een aantal misdrijven in handen te hebben. Men moet maar spy kers op laag water weten te zoeken. De nltramontanen klagen steen en been dat bij de inwijding van den Keulschen Dom het lied Nun danïcet alle Qott gezongen is, een lied vol godsdienstigen ernst en bijzonder toepas selijk voor de plechtigheid. En waarom klagen zij Omdat het een protestantsch kerklied is. Terwijl die klacht in de Rijn provincie wordt aangeheven schrijft mun uit Silezië dat betzelfde lied daar sedert 30 of 40 jaren in de katholieke gezaüg- boeken ia opgenomen, met volledige toestemming van den bisschop van Breslau. De moraal van de historie ligt voor de hand. De Duitsche marine bezit thans acht gepant serde kanonneerbooton te water, terwijl er nog vijf gebouwd worden. Deze schepen zijn vaneen bijzonder type, zooals geene andere marine ze bezit, en zijn voornamelijk bestemd voor de kust verdediging, terwijl voor operaties verder in zee moeten gebruikt worden de met zware stukken voorziene en sterk gepantserde Sortie-Korvi tien. De kanonneerbooten zijn niet groot, maar dragen toch een 20 centimeter dik pantser, dat langs de waterlijn loopt en in den vorm van een hoefijzer zich om den boeg kromt. Zij dragen een kanon dat projectielen van 30fc centimeter werpt, die, volgens de berekening der Duitsche artillerie, op 360 meter afstand het pantser van alle bestaande oorlogschepen doorboren, behalve misschien van de Italiaansche schepen Dttilio en Dandolo. Onder de waterlijn zijn de schepen voorzien van een pantserdek en aan den voorstoven hebben zij een kolossalen ram. Deze kleine en niet zoo heel dure schepen kunnen heel wat uitrichten, maar Krupp heeft toch nog plan gemaakt voor een nog strijdvaardiger schip. De tegenwoordige kanonneer booten loopen slechts negen knoopen, en Krupp's nieuw schip zal 20 knoopen loopen en een 35§ centimeter-kanon dragen, dat op eene draaibare spil staat en niet zal terugloopen. Dan vindt een ander weer sterker pantsers uit en zoo wordt Verne's verhaal uit den aanvang van de Beis om de maan van satire tot waarheid. Weerkundige waarnemingen. 21 October des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind Toe stand lucht. Tem pera tuur. richt. kracht Delfzijl 8.4 W 1 z.bew. 1- 5 Groningen 7.4 ZZW O regen 5 Helder 9.2 WZW 0 betr. 5 Vlissingen 7.3 W 4 z. bew. 7 Maastricht. 11.0 ZW 2 1. bew. 5 10.3 N 6 bew. - 3 0.7 NW 2 z. bew. - 3 Valentia 1.3 NO 4 bew. 3 Hamburg 12.5 NW 6 z. bew. - 3 Swinemunde. 17.6 ZW 9 betr. - 4 Leipzig. 15.2 WZW 5 regen - 6 Carlsruhe 5.2 ZW 5 regen - 6 Grisnez 5.4 NW 4 betr. - 4 Parijs 5.5 N 2 mist. - 5 St Mathien 4.7 O 3 regen - 5 Biarritz 9.3 ZZW 4 bew. - 1 Perpignan Ghristiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederlaad 's ochtends 8 urenV. 3.7 M. des namiddags: H. 2.2 M. Barometer tc Middelburg, Graanbear&ï Thermometer,, 20 Oct. 'sav. 11 u.43gr. 21 Oct. 'a morg. 8 u. 44 gr. 's midd. 1 u. 51 gr. 'sav. 5 m 46 gr. Amsterdam. De beer mr. Fa bi as, nieuw benoemd hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de Vrije universiteit aanvaardde heden zijn ambt met eene redevoering over het goddelijk karakter van het recht. De redenaar zette uitvoerig de beteekenis en verhouding van het dro divin en het natuurrecht uiteen, betoogde dat de wet behoorde ie zyn de spicgei van eigen onieinheid en de opvoederesse tot Christus, om eindelijk tot strafoefening tegen wien zich tegen de rechts orde Gods verzet, te voeren. Brussel. Door den koning en de ministers is besloten dat in de troonrede voornamelijk ge sproken zal worden over de feestviering bij gele genheid der 50 jarige onafhankelijkheid, terwijl voorts de oorzaken der breuk met het Vaticaan verme'.d zullen worden. Door den minister van bnitenlandsehe zaken wordt een volledig overzicht gereed gemaakt van de betrekkingen met het Va ticaan sedert 1881 tot nu toe. Londen. De Porte heeft een der voorwaar den voor de overgave van Dulcigno, waartegen Montenegro bezwaren had ingebracht, laten val len. Het betrof de handhaving van den statut quo ten Oosten van het meer van Scutari. 's Gravenliage De St. et. bevat een kon. besluit van den 21 October tot wijziging van het besluit van 30 Augustus nopens de schoollokalen voor bijzonder onderwijs. De bepalingen dier wet treden voor die scholen eerst in werking op 1 Januari 1883. De beer Kijser is ontslagen als ontvanger der registratie te Goes. Met 1 Januari wordt het kantoor gesplitst in een kantoor voor regis tratie en een voor hypotheken enz. Met 1 Mei wordt het kantoor der registratie te Colijnsplaat opgeheven en gevoegd bij het kantoor Goes. Algemeen Overzicht. Men hoort nog niet dat de Britsche regeering gevolg heeft gegeven aan haar voornemen om de leiders der Iersche beweging gerechtelijk te ver volgen. Indien deze vervolging nog zal geschie den, zal het uiterst moeilijk zijn om eene jury te vinden die de heeren Parnell c. s. zal veroordee- len, al is het bewijs nog zoo onwedersprekelijk geleverd. Maar ook het bewijs zelf zal niet ge makkelijk te verkrijgen zijn. Een gouvernements- snelschrijver kan zeker een verslag van het gesprokene geven, maar de Iersche nieuwsbladen doen dat ook, en om begrijpelijke redenen ver schilt hun verslag nogal eens van dat der regeering. De overtuiging omtrent de zekerheid der gesproken woorden zou zeker dikwerf schip breuk lijden op dit verschil, en eene vervolging als is voorgesteld zou alleen kunnen dienen om den strijd in Ierland nog feller te maken, als zij nog niet een ander practisch nut voor de regeering kan opleveren buiten de veroordeeling. De heer Forster schreef onlangs aan eene libe rale vereeniging in Ulster, die hem te dineeren had gevraagd, een brief, waarin o. a. de volgende zinsnede voorkomt„De liberalen van Ulster zullen het met mij eens zijn dat noch deze regeering, noch welke regeering ook, het parle ment mag vragen om eene buitengewone wetge ving voor Ierland, zoolang niet alle hulpmiddelen zijn uitgeput van de macht over welke de regeering volgens de constitutie heeft te beschikken en welke voor Engeland voldoende is". De vervolgingen zonden de laatste dier hulpmiddelen kunnen zijn, en de moeilijkheid om bewijs te krijgen, gepaard aan de partijdigheid der Iersche jury's, zou der regeering een argument kunnen zijn als zij vroeg om schorsing der habeas corpus-sktQ. Want daartoe zal het moeten komen. Een Ierscb cor respondent schrijft aan een Londensch blad dat iedere mindere maatregel „een kind om een bood schap" zou zijn. Zelfs de schorsing der burgerlijke rechten in Ierland zou wellicht nog geen einde maken aan de beweging, die het westen zoo erg teistert. De kleine pachters willen het nu eens uitmaken met de grondeigenaars, en de geest van moorden en vernielen is zoo vaardig over hen dat het zeer twijfelachtig zou zijn of de bestraffing van een zeker aantal misdadigers de misdrijven zou doen verminderen. Telkens als men bet in Ierland zoover heeft laten komen is de orde niet hersteld dan na bloedvergieten, zoowel in 1848 als in 1867. Dat zal nu ook wel het einde zijn. De eerste plicht der regeering is om de orde te herstellen en het gezag der wet te doen eer biedigen. Dat moet zij doen desnoods door geweldige middelen en het kan geen twijfel lijden of de macht staat haar daartoe ten dienste. Maar als dan na den burgeroorlog de rust weer zal hersteld zyn, dan rust op de Engelsche regeering, liberaal of conservatief, de dure plicht, om te zorgen dat dit bloed niet vergeefs zal gevloeid hebben. Dan, als de staat sterk zal zijn tegenover de ontevredenen, is de tijd der wetgeving gekomen, en dan zal met meer vrucht en waardigheid eene sociale hervorming kunnen plaats hebben dan wanneer men zooals dezen zomer met de door do lords verworpen compen satie-wet wetten maakt onder den drang eener oproerige bevolking. Dulcigno wij durven het woord haast niet meer neerschrijven, overtuigd dat de quaestie onzen lezers, evenals ons, danig begint te vervelen Dulcigno is nog Turksch, en de onderhande lingen gaan niet naar wensch. In verband tot hetgeen wij gisteren zeiden over de mogelijke houding van Montenegro, dat geheel onder Rus- sfsche invloeden staat, is het volgende telegram van den Weenor correspondent der Times merk waardig. „Waaraan het ook liggen moge, seint hij, de nieuwe keer dien de zaken ge nomen hebben, beeft te Cettinje niet die tevreden heid veroorzaakt welke er in bijna gansch Europa het gevolg van was. Het is dus mogelijk dat het gerucht dat de Turken zulke onbillijke eischen stel len dat de verwezenlijking daarvan onmogelijk ia, zoodat prins Nikita de onderhandelingen zou willen afbreken, voortspruiten uit den wensch dat het zoo worden zal". Zoo begint het staatje waar voor Europa bijna een oorlog had gewaagd, weer te knoeien zoodra het kan krijgen wat vroeger zijn zin scheen. En waarom Omdat rust in het Oosten niet met Ruslands plannen strookt. En de heer Gladstone gaat met Rusland mede, zoolang althans de openbare meening in Enge land hem niet te sterk wordt, waar wel kans voor bestaat. In Oostenrijk begint het parlementair leven weer. De delegaties zijn bijeen en hebben hare presidenten gekozen. Omtrent prins Bismarck's binnenlandsche plannen, zijne sociale hervormingen, lekt nog niets met zekerheid uit. Wil hij een staatspensioenfonds voor arbeiders stichten, met of zonder gedwongen deelneming door arbeiders en patroons? Wil hij in verband daarmede de wetgeving veranderen op de aansprakelijkheid der patroons, voor onge lukken bij den arbeid voorgevallen? Men gist er naar. Er hangt wat in de lucht, maar men weet niet wat. Alleen schijnt het thans zeker dat een zijner vroegere plannen, het staatsmonopolie voor de toebereiding en den verkoop van tabak, is opge geven. Onze naburen zullen dus particulieren knaster blijven rooken. Er is eene begrooting opgemaakt van de kosten der invoering van het monopolie en van de waarschijnlijke opbrengst in de eerste vijftien jaren, en de berekening is niet ten goede van het monopolie uitgevallen. De te betalen schadeloosstelling zou 500 millioen bedragen on eene annuïteit vorderen van 30 mil lioen, waardoor het voordeel van het monopolie voor een deel zou verloren gaan, terwijl het gemis der tegenwoordige belasting, die eerst in 1882 haar definitief bedrag zal bereiken, daarbij opgeteld de rest der inkomsten, en nog meer, zou neutraliseeren. Vlisslngen, 21 Oct. Binnengekomen het Ned. stoomschip Amsterdam, gezagv. Taat, van New York passagiers mej. B. Hetzaas, de heer Praesser en 27 passagiers 3e kl. Graanmarkten enz, Oostburg, 20 Oet. De aanvoer van granen was heden weder ruimer, en hoewel de hoofd markten lager noteeren, werd er veel verkocht tegen vorige prijzen. De beste monsters zelfs eer hooger. Er is besteed voortarwe 10.50 a 10 f 9.50 a ƒ9; rogge f 8.25 a 87.50, wintergerst f 6 25 a ƒ6.15; 6 a 5.75; zomer dito 5.50 a 5haver f 4.50 a 3.50 3.25 a f 3paardeboonen f 8 a 7.50erwten 10.50 a 10 f 9. Middelburg, 21 October. Heden was de aan voer uit WalchereD grooter dan op jl. Donderdag, met uitzondering vau witteboonen. Uit 't overige provinciaal gedeelte was weinig ter markt. Voor verscheidene artikelen bestond veel vraag en sommigen zijn weder in prijs vooruitgegaan. Jarige Walcherache tarwe zeer weinig meer ge zocht en nominaal ,eender genoteerd. Nieuwe puike Walcherache tarwe minder gewild en 0,50 lager gekocht, bruine soort mede 0,50 lager. Nieuwe rogge f 0,25 lager. Nieuwe Walcherache wintergerst prijshoudend. Dito Walchersohe zomergerst 0,15 lager. Zeenwscho wintergerst als genoteerd geplaatst. Jarige witteboonen ge heel verlaten. Voor nieuwe Walcherache witte boonen, bestond eene grooto vraag, veel werden er nog niet aangeboden en zijn f 0,25 hooger betaald. Niet alle orders daarop konden vervuld worden. Dito bruineboonen 0,25 lager. Dito paardenboonen levendig begeerd en stijf prijs houdend gekocht met steeds over blijvende koopers. Dito tuinboonen eender in prijs. De buitenlandsoUe verzending voor Walcherache groene kookerwten steeds aanhoudende, zijn die weder 0,25 in prijs voornitgegaan. Winterkool- zaak wordt onveranderd genoteerd zonder handel. Zomerkoolzaad niet getoond, jarige Walcherache tarwe 9.75 a 10'puike (nieuwe dito 10.25 10.50; bruine soort 9.75 a ƒ10; nieuwe rogge f 8.25; dito Walchersche.wintergerst f 6.30 a f 6.40; dito Walcherache zomergerst ƒ5.50 a 5.00 Zeeuwache wintergerst f 6.25 verkochtnieuwe Walcherache witteboonen 14 a 14.25dito bruineboonen 13.25 a f 13.50dito paardeboo nen 8.25 enkel 8 dito tuinboonen 7dito groene kookerwten f 11 a f 11.25 winterkool- zaad f 10.25 a 10.i)Ó. gemiddelde 'marktprijzen. Verscke boter f, 1,30. a ƒ1.40eieren per 100 stnks f 5.80; Bergen op Zoom, 21 Óct. Pnike jarige witte tarwe 9.50 a f 10.nieuwe dito f 9.a 10.25 mindere ƒ7.— a ƒ8.75; roode 7.75 a 9.75; rogge 7.40 a 8.20boekweit 6. a f nieuwe dito f 5.60 a 5,80zomergerst 5.— a f 5.40; haver 8.— h f 8.25; kookerwten f 9.60 a f 10.— paardejobpopeq 7.25 a f 7.70; kanarie- zaad 8.— a 9.— -bruineboonen 11.— a ƒ12.—; witteboonen 12.— a/13.—duivenboonen f 9.— a ƒ9.50; koolzaad f 10.— a 10.50. Suiker flauw f 24} a op 88 graden meiassen onveranderd; boter per Btuk fl.i kilo f 0.75; eieren per 26 stnks ƒ1.60.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3