I Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. R echtsz aken. Uil lezers in hoofdtrekken een overzicht te geven van de stof over welke het debat zal loopen, moge ook ons over de twee boven aangestipte punten eene korte uitweiding geoorloofd zijn, welke voor rechtskundigen niets nieuws zal bevatten, doch voor „de schare die de wet niet, of slechts onvolledig, kent," van eenig nut kan wezen. Critiek uit te oefenen, ia daarbij onze bedoeling niet. Ze zou hier niet op hare plaats wezen en geen ruimte genoeg voor hare ontwikkeling vinden. Om schrijving van het onderwerp is het eenige, wat wij op het oog hebben. Napoleon's strafwetboek, onze tegenwoordige Code-Pénalonderscheidt de misdrijven in mis daden (crimes), wanbedrijven délitsen over tredingen (contraventions) van minderen aard. De eerste soort omvat de zwaarste, de z. g. n. crimineele misdrijven, welke met tuchthuisstraf geboet worden en den misdadiger voor geheel zijn volgende leven onteeren, dat is van het volledig genot zijner burgerlijke en bur gerschapsrechten berooven. Tegen de wanbe drijven is correctioneele gevangenisstraf bedreigd, welke in den zin der wet als niet onteerend beschouwd wordt. De bedreigde straf geldt als maatstaf voor de gerechtelijke behandeling van het misdrijf, gelijk de opgelegde straf de ge volgen van het feit voor den misdadiger bepaalt. Deze onderscheiding in de wet is echter met de werkelijkheid niet in overeenstemming. „Ik heb, zoo verklaarde een gewezen ambtenaar van 't O. M., mr. Van der Hoeven, bij de aanvaarding van het hoogleeraarschap te Leiden, ik heb correctioneele zaken behan deld en zien behandelen, die in belangrijkheid, zoowel wat het feitelijke als wat hetjuridieke betreft, voor geen crimineele zaak behoeven onder te doen, en daarentegen crimineele, die veeleer tot de bevoegdheid van den kanton rechter moesten behooren. Voor dergelijke zaken moesten beschuldigden en getuigen b. v. uit Zeeuwsch-Vlaanderen en andere afgelegen streken naar Den Haag komen. Kwamen de beschuldigden niet vrijwillig, dan moesten zij in voorloopige hechtenis worden genomen en de getuigen een tweede reis maken. Ik schroom niet te verklaren, dat een groot deel van die zoogenaamde crimineele zaken de moeite, het schrijfwerk, de reiskosten, den daaraan besteden tijd niet waard zijn." Ruim drievierde gedeelte der behandeld wordende misdaden werd, door het aannemen van verzachtende omstandigheden, correctioneel gestraft en daardoor tot de klasse der wanbe drijven teruggebracht. Dat somwijlen de zon derlingste motieven werden gezocht om als voorwendsel tot verzachting te kunnen dienen, bewijst dat de straffen van den Code Pénal in al die gevallen te streng waren. Maar daaruit vloeit dan ook voort, dat de onderscheiding tusschen misdaden en wanbedrijven feitelijk reeds verloren gegaan is. Het nieuwe wetboek zal deze tweeledige behandeling opheffen. Het kent slechts éene soort van m i s d r ij v e n, welke alle met ge vangenis gestraft worden en stelt wel den lang- sten, maar niet den koristen termijn van gevan genisstraf vast, die de rechter mag opleggen. De wetgever heeft in de memorie van toelichting als misdrijf omschreven alle daden welke: „reeds onrecht waren vóórdat de wetgever sprak en waarvan wij het onrechtmatige zou den beseffen, ook al bedreigde de wet er geen straf tegen." Van dien aard zijn, gelijk ieder van toorn als van blijdschap zijn. Naeenigen tijd werd het gedrang op het plein minder dicht, er kwamen hier en daar open plekken en toen zagen zij dat, hoewel de kanonnen tegenover elkaar waren blijven staan, do kanonniers vertrokken waren. Madeion liep naar beneden om te zien of Crocq thuis was en te hooren wat hij te vertellen had; de anderen bleven nog een geruimen tijd bovenmaar zagen niets meer waaruit zij iets konden opmaken en keerden eindelijk naar hunne kamers terug, maar niemand daar in huis, en in geheel Parijs ging dien nacht naar bed. Bij het aanbreken van den dag ging Balma t uit, met de belofte om spoedig terug te keeren; Mi- chonnet kwam thuis en zag zich eensklaps om ringd door al de huisgenooten, die hem met vragen bestormden. Uit zijn mond vernamen zij dat vreeselijke tooneel van de inhechtenisneming van Robespierre en zijne vrienden op het Hotel de Ville en dat die nu in de Conciergerie hun dood vonnis zaten af te wachten. Een oogenblik kon niemand spreken, daarna ontsnapte een soort van vreugdekreet aan hunne lippen en er volgden om helzingen, kussen, tranen, afgebroken woorden, in éen woord er heerschte verwarring, dankbaarheid, ja bijna opgetogenheid, ovenals in de geheele stad daar iedereen als het ware gevoelde dat zijn leven en dat zijner geliefde betrekkingen behouden was. Door do grootheid der blijdschap besefte men gerst den omvang van den angst dien men had gevoelt, moord, doodslag, diefstal, roof, be drog, opstand of verzet tegen de openbare machtalle daden met éen woord door welke de maatschappij, in een barer leden of in het gezag dat haar vertegenwoordigt, wordt aan gerand. Onteerend voor het leven zal, volgens het ontwerp, geen straf meer wezen. Maar de rechter zal, voor een termijn van 2 tot 5 jaren na het eindigen der straf, den veroordeelde zekere rechten kunnen ontzeggen, welke met meer oordeel gekozen zijn dan in den Code Pénal het geval is. Het heeft niet veel nut, dat aan een ontslagen galgebrok het recht ontzegd wordt om kiezer te zijn of gekozen te worden. Maar wel is het nuttig hem, zooals de Code reeds deed, de bevoegdheid te ont nemen om voogd of curator te zijn, of zooals het nieuwe wetboek doen zal, wanneer iemand veroordeeld is wegens oplichterij of misbruik van vertrouwen, hem te verbieden dadelijk weder een beroep op te nemen, waarin hij op nieuw slachtoffers zal kunnen maken. Behalve de misdrijven, kent het ontwerp alleen nog „overtredingen," welke: „eerston recht worden door de wet en waarvan ons het onrechtmatige eerst u i t de wet bekend kan zijn. Zoo zal b. v., ook zonder wetsbe. paling, het bewustzijn bestaan, dat wij den burgerlijken staat onzer kinderen behooren te verzekeren doch alleen de wet kan ons leeren binnen hoeveel dagen en op welke w ij ze wij verplicht zijn de geboorte van ons kind aan te geven. Het onderscheid tusschen misdrijf en overtreding ligt in het wezen van het ver grijp zelf en zal altijd en overal bestaan". Tegen deze vergrijpen wordt hechtenis, eene lichtere soort van vrijheids-berooving, of geld boete bedreigd. Na aldus de in het ontwerp aangenomen omschrijving der misdrijven te hebben doen kennen, komen wij in een volgend opstel tot het daarin gehuldigde strafstelsel. In de gisteren avond gehouden eerste winter vergadering van het dop. Middelburg der Mij. tot Nut van 't Algemeen, werden de in een zeer klein aantal opgekomen leden door den voorzitter, jbr. mr. D. G. van Teijiingen, verwelkomd met den wensch dat in de vergaderingen van dezen winter de opgewektheid en de ijver tot de te verrichten werkzaamheden in omgekeerde verhou ding mogen staan tot het steeds kleine cijfer der aanwezige leden. De voorzittor beval voorts de Maatschappij in de voortdurende belangstelling harer leden aan, welke zich vooral daarin uiten moge, dat zij zich beijveren om zooveel mogelijk nieuwe leden voor haar te winnen. Het departe ment heeft dat, voor de instandhouding zijner philanthropische en andere nuttige instellingen, dringend noodig, dewijl deze steeds dringender behoeften krijg, n en o. a. de verbetering der be waarscholen het tegoed, waarmede de jaarlijksche rekening vroeger sloot, nagenoeg geheel heeft verslonden. Na goedkeuring der rekening over het afgeloo- pen en vaststelling der begrooting voor het aan staande boekjaar, werden herbenoemd als lid der commissie tot behartiging der belangen van den dienstbaren stand, de heer E. J. W. Koch;alslid der commissie voor de bewaarscholen de heer P, H. van Moerkeiken en benoemd, ter vervulling een er vacature in de commissie voor de volksbi bliotheek de heer L. E. Hendrikse. Nadat door den heer P. L. Tak, als afgevaar- di gde ter jongste algemeene vergadering, verslag was uitgebracht, werd de vergadering gesloten. uitgestaandoch onder dit alles mengde zich een soort van verbazing hoe het mogelijk was dat Robespierre zóo gevallen was. Geheel Parijs was op de been en uit alle huizen tegenover de gevangenissen werd naar de gevan genen geseind, die zich voor hunne vensters ver drongen en te nauwernood konden gelooven dat voor Robespierre zelf en niet voor hen het laatste uur weldra geslagen had. HOOFDSTUK III. 1AUEA. „Gij moogt zeggen wat gij wilt," zei Mile De St Aignan, „ik begrijp er niets van. Robes pierre is dood en zijn vrienden zijn dood, of zij honden zich schuil en toch schijnt de macht slechts nit de handen van den eenen moordenaar in die van den anderen overgegaan te zijn! Wat is er een bloed vergoten en hoeveel misdaden zijn er begaan in naam der vrijheidDoch dat kan men van het Christendom ook zeggen, evenals van alles, waar de menschen zich mede bemoeien. Maar gij moet weg, kind ga maar, gij moet nwe waaiers en schermen naar Bantaiu brengenlaat ik u niet ophouden." Edmée gaf haar een kus en vertrok. Mlie De St Aignan bleef zitten denken over een inval dien Da wachtmeester P van Wlckeren is heden in zijne betrekking van kommandant van het deta chement marechaussée alhier vervangen door den brigadier C. Want. Vlissingcn, 21 Oct. Door het stoomschip Amsterdam zijn alhier aan wal gebracht de opva renden van de Engelsche ijzeren bark Killeena, bestaande uit den gezagvoerder, diens vrouw en 17 schepelingen. Gemeld schip is den 26 Augustus van New-York naar Liverpool vertrokken en den 10 October door een bevigen storm in den Atlan- tischen Oceaan zoodanig ontredderd, dat de be manning het moest verlaten. Zij werden toen opgenomen door de Engelsche bark Freeman Den ni', van New-York naar Hamburg bestemd, die hen echter wegens gebrek aan proviand op 8° W. Lengte aan de Amsterdam ter verdere overbren ging heeft aan boord gegeven. Brcskens, 21 Oct. Bij de gisteren alhier plaats gehad hebbende opening der stembriefjes ter benoeming van een lid voor den gemeenteraad bleek dat 45 stemmen waren uitgebracht, waarvan 24 op den heer R. Castendijk en 21 op den heer A. Becu. Eerstgenoemde is alzoo verkozen. Met den tramweg van Hulst naar Walsoorden schijnt het ernst te zullen worden, daar men reeds sedert een achttal dagen bezig is afmetingen en waterpassingen op en langs den provincialen weg te doen. Een paar gedeelten van den weg zullen te smal zijn, zoodat men aldaar tot onteigening denkt te moeten overgaan. Men schijnt het er nog niet eens over te zijn, of de lijn zal worden gelegd door of om Hulst naar het spoorwegstation van de lijn Mechelen Ter Neuzen voor beide wegen zijn de opnemingen verricht. (T. N. Ut.) Bij de herstemming voor een lid van den ge meenteraad van Wemeldinge, is de heer A. de Broekert, met 37 van de 74 geldige stemmen gekozen. De heer K. Dominicus Tz. verkreeg 36 stemmen, terwijl nog een biljet van onwaarde Uit de Standaard zien wij dat de onduidelijke uitdrukking in het bericht van onzen Amsterdam- schen correspondent van gisteren, betreffende de inwijdingsrede van dr. A. Kuyper bij de openiDg der Vrije Universiteit, aldus luiden moet: „Aan de pers vroeg de redenaar als reetor dezer school, maar ook als oude wapenbroeder, voor de jonggeboren stichting het eeresaluut van baar woord." De bedoeling is ons, ook nu nog, niet duidelijk. Aannemende echter dat de redenaar aan de Nedcrlandsobe dagbladpers heeft willen vragen dat zij de nieuwe universiteit niet moge „doodzwijgen", dan is aan dit verlangen reeds voldaan. Alle bladen toch bevatten uitvoerige berichten over do plechtigheid der inwijding, welke in de Standaard ruim 9 kolommen inneemt. In de inwijdingsrede van dr. Kuyper moeten schoone en welsprekende momenten zijn voorge komen. Of zij echter voor een publiek, niet uit sluitend uit doctoren in de wijsbegeerte samen gesteld, in haar geheel begrijpelijk is geweest, meenen wij te mogen betwijfelen. Daaraan ge looven wij het te moeten toeschrijven dat alleen de Standaard, die over de pen van den feestrede naar zeiven beschikken mag, in staat is geweest eeu volledig verslag (bijna 5 kolommen) van de rede te geven. Tot algemeenen voorzitter van het hoofdbe stuur der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen is benoemd mr. H. J. Kist. Z. M. de koning, de koningin en de jonge prinses zijn gisteren te 1 uur van de residentie naar Eet Loo vertrokken. zij zoo even gekregen had en het duurde niet heel lang of zij deed iets wat zij nog nooit gedaan had, zoolang zij bij Crocq woonde zij ging uit zoodat Edmée toen zij terug kwam, tot haar groo- ten schrik, de kamers ledig vond en alleen te weton kwam dat Madeion wel iemand had hooren uitgaan maar dat zij haar eten, dat op het vuur stond, niet in den steek had kunnen laten om te zien wie het was. Edmée kon niets uitrichten Balmat was op het atelier, waar zp hem onmoge lijk kon gaan opzoeken, te midden van een vijf tigtal losbandige studenten, en hij zou Mile De St Aignan toch ook niet kunnen opsporen, dewijl niemand wist waar zij heen was; Edmée beefde voor de verklaring die zij zich van haar afwezig heid meende te kunnen gevenkon het zijn dat zij De Pelven was gaan opzoeken f In do eerste vreugde over den dood van Robespierre scheen alle gevaar geweken, maar Balmat, die als vreem deling bniten de partijen stond, dacht er anders over en de uitkomst bewees dat hij gelijk had; de Jacobijnen waren nog éven bloeddorstig als te voren en al hadden zij op den 9den Thermidor de gevangenen bevrijd, later vervingen zij die weer door anderen en het bloedvergieten begon opnieuw. De beroering door het geheele land was sterker dan ooit en werd nog vergroot door de complotten van Royalisten en de wraak welke zij op hunne vijanden namen. (ffordt vervolgd) Graaf Schimmelpenninck en de minister van bui- tenlandsche zaken deden hnn uitgeleide. De lijfarts Viukhuizen maakt de reis mede. Tot het gevolg behoorden de chef van het militair huis Van Capel- len, de adjudant ltoosmale Nepveu, de kamerheer Jonge van Zwijnsbergen, de ordonnance-officier De Ranitz en de referendaris bij het kabinet des koniugs Vegelin van Claerbergen. Alleen de voor de Nederlandsche havens be staande transiettarieven voor het verkeer met de stations van de Bcrgisch-Mlirkische-, Keulen-Min- dener en Duitsche Rijn-spoorwegen, verder de met gebruikmaking der Rotterdamsche transiet- prijzen gevormde vrachtprijzen tusschen stations dier drie spoorwegen en 's Gravenhage en Leiden, en eindelijk de op die transietprijzen gegronde vracht prijzen voor stations van den vroeger Westfaalschen (thans Hannoverschen) spoorweg en voor Hall en Leipzig zijn, op last van de Pruisische regeering, tegen 1 Januari 1881 opgezegd, terwijl het nieuwe tarief voor Saksen niet ingevoerd zal worden. In de op 12 dezer te Dusseldorf gehouden conferentie van afgevaardigden der genoemde drie Duitsche en der Nederlandsche spoorwegen werd de instandhouding van de bestaande uitzonderings- transiet-tarieven, ook na 1 Januari e. k., aange boden, maar die tarieven hebben, met uitzondering van een enkel voor koffie, suiker, rijst, krenten en rozijnen, alle betrekking op artikelen der Duitsche ijzer-industrie en op zink, en de ver lagingen tegenover de loco-tarieven worden ook daar weder uitsluitend door de Nederlandsche spoorwegen gedragen. Daarentegen werd het door de Nederlandsche spoorwegen gesteld verlangen, dat voor het ver keer met de Nederlandsche havens uitzonderings tarieven zouden worden ingevoerd, voor dezelfde artikelen en berustende op dezeltdo belangrijk lagere eenheidsprijzen, als de nitzonderingstarieven van 1 Maart 1880 voor het verkeer met de Duit sche Noordzeehavens, als niet voor inwilliging vatbaar verklaard. Your enkele andere minder belangrijke artikelen, achtten de Duitsche vertegenwoordigers een af wijzende beschikking niet zoo zeker. Ook werd uitzicht geopend, dat eventueel te Berlijn zoude worde toegestemd in eene omwerking van het algemeene transiettanef op denzelfden grondslag, waarop de transiettarieven met Antwerpen berusten. Eene beslissing, wat na 1 Januari 1881 ge schieden zal, kon niet genomen worden, daar de Pruisische administration eerst nadere inbtructiën uit Berlijn moeten afwachten. (Amgi. Ut.) schoolopzieners. Benoemd tot schoolopziener iü de arrondissementenMiddelburgjhr. mr. D. G. van Teijiingen, te Middelburg; Oostburg: J. G. Gerritsen, te BreskensAxel H. A. A. baron Collot d'Escury, te Hontenisse; Goes: mr. G. de Witt Hamer, te GoesZierikzeemr. J. W. A. Schneiders van Greiffenswerthte Zierikzee; Tholen: mr. L. A. Bijbau, te Colijnsplaat. {Zie laatste berichten van gisteren). Tholen, 20 Oct. Door den gemeenteraad is in zijne jongste zitting tot hulponderwijzer aan de openbare school alhier benoemd de heer A. Avé, op eene jaarwedde van 600. De luit. t/z. Ie kl. P. G. Bruch, le of£ a/b. van Zr. Ms. opleidingschip Anna Pauïownawordt op nonactiviteit gesteld en in die betrekking ver vangen door den luit. t/z. le kl. J. H. Cremer. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is de oefeningsdivisie onder bevel van den kapitein t/z. J. W. Binkes, bestaande uit Zr. Ms. schrocfstoomschepen Van GalenLeeuwarden en Marnixte Madera aange komen. Aan boord dier bodems was alles wel. Ter terechtzitting der rechtbank alhier werd gisteren eene belangrijke beslissing genomen. Door De T. te Zaamslag was eene vordering in gesteld tegen deu commissaris des konings in Zeeland en den burgemeester van Zaamslag, ter zake van een voetpad, dat loopt over de gronden van den eischer en volgens zijn beweren ten onrechte op het tableau der buurtwegen gebracht is. De rechtbank heeft, alvorens ten principale te beslissen, overeenkomstig de conclusie van het O. M. den gedaagden commissaris des konings toegelaten door getnigen te bewijzen, dat het voetpad sinds menschen heugenis als zoodanig door het publiek, zonder iemands tegenspraak, als openbaar voetpad wordt gebruikt, dat het admi nistratie! gezag sinds menschen heugenis de planken over de siooten in het voetpad heeft onderhouden en dat het voetpad sinds menschen heugenis door den eischer en zijne voorgangers is onderhouden. Eenigen tijd geleden, bij gelegenheid van een oefeningstocht der schutters te Maastricht, hadden er ongeregeldheden onder de wapenen plaats, bestaande in verzet van een mindere, bij gestaan door anderen tegen een officier. De schuttersraad van Maastricht heeft den hoofdschuldige gestraft boete gedurende vijf ai tweeden insgelijks met gedurende drie aehtf derden met 12.50, de den vijfden vrijgespr klaarde de raad zich i schuldige zich daarvoel gerlijken rechter zal tel Door twee musjes, jaren oud, is bij een alhier de toonbanklade] ongeveer f 4 ontvree jeugdige diefeggen op bezit van het ontvreeii]| De heer P. A. huis van arrest te Mid vojst van Wddeck-Pyi; voor de toezending vau het door hem vervaal leiding van 's konings lij Te Zutien worden jaar, uitmuntende roocj aangevoerd en voor f De gezondheidstoe| is in den laatsten tij van typhus nemen to| lij keu afloop. Ook sterfte groot. Bij de Maatschapp\ spoorwegen is benoom werkplaats te Vlissinge thans klerk aan de ai schappij te Ui recht. Het lijk, dat op 1 aangespoeld, is door een van den verdronkene ec van Hansweert hei keu George Brand, vau Bru in het Schaar van Te Middelburg word pogingen aangewend, het lijk, dat te Hoofd] begraafplaats is ter opgraven en naar Brnsi De gemeenteraad prijs van het gus met cent per kub. meter vei Eenige slachters maatregel genomen, dij nagevolgd velen aargen den prijs van het vleesi gram verminderd. De justitie te Parijs i op een euvel dat iu d wone afmetingen aannai in enkele kleine dagblai van jour mux pornograp) afdeeling te worden d( Een der blaadjes, die hadden gewaagd in V Evenement Parisien terwijl zijn hooldredactel oordeeld is tot een jaar| een ander blaadje g les Passions honteuses. Dl verkoopsters in de kiol dat zij bij verkoop dieq tigen zullen vervolgd kwaad spoedig de kop Het ontstaan van dezl tQ4 geeft te denken. Hel ja wij zijn misschien de| dat met eene zekere ing bliek van alle landen 1 waarin de kunst begral gezochte vuile woordq vaardigheid de meest beschreven. Deze lectu Eén enkele meesterhand! talent om de zoogenaarl stichten, en waar eindigt] man van geest en talen tf hij zich geene hooge eis| stelt, in het redactie-bu opgang der werken val mige onnoozelen in hetj is nu het Fransche leven tiegeest. Eeu aantal j| kunst der toekomst outd hunne onderwerpeu op in de achterbuurten. Zola en vergoedden dat gemeenheid in hunne behandeling. En zoo school de lecture porrl welken kleinzoon wij ho] zal uitsterven. Parijs heeft altijd volking, dat zich uiet| verheugen, maar dag doorbrengt. Daaronder allen welke de politie op] aanrandingen, klei re diq eene zoo groote stad ie deren boef van dien I sporen en daarom vangt! De politie die de gewoofi keurig kent, rekent op| naar gezelligheid en de beperkt hmme slaapplaa

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2