NO. I 1880. ■ddelbonrg. B Woensdag 20 October. Het Atelier du Lys, rr>. 248. 188® Jaargang Jctobre 1880, iTRAORDIMIRE, Lschelde. >ber 1880. Middelburg 19 October. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs, Kerknieuws. fVRAAGD: een foe- 200 of f 250. I. W. ALTORFFERJ oed succes werkende ireiding Iettr. K Z L aan het in van NIJGH VAN I.KJIEIO benoodi&d; conrant. SSTiiODE benoo- rcht. EVSTBODE benoo- SEK MEISJE, ter 'liter. Bekend met corkeur; adrea P. G. Iraagd; adrea Boekh. |Mr. WID1AM. die en un acte. comédie en trois Cadillac, CO- .es Jnrons de Cadillac, lone. ires et demie. Middelburg op's Rage or gen. tdienst EN ROTTERDAM. Oct en Nov. YAH ROTTERDAM dag 19 morg. 10,—a, 10,-. oenad.üO lijdag 22 Iterd. 23 land. 25 nsdag26 oensd.27 ijdag.29 terd. 30 >and. 1 10,-, 10,-, 10,-, 10,-, 10,-, 10,-, 8.-, 9,—. U. M. 3.45. 4.15. 1 VRIJDAG. ZATER DAG. oorm. 7.30 voorau 7.30 0.30 5.—mid.12. 6.30 nm. 12.30 8.— 10.30 11.— ?53 .87 mm .42 6.5 45 4 45 59 *5.59 40 6.48 7.43 57 8.34 8.56 10.2 10.25 10.20 10.35 15 10.80 10.45 15 10.55 7-3D 50 10.40 7.20 5 11.50 8.30 55 12 40 9.20 15 1.3 9.40 30 1.20 9.59 MIDDELBURGSCHE COURANT. Kt blad verschijnt dageljjkij met nitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentlen: 20 Gent per regel? Geboorte^' Trouw-; Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubk Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Aan het Verslag omtrent den toestand der vis- scherijen in de Schelde en Zeeuwsche stroomen over 1879, zijn de volgende statistieke opgaven ont leend De gedurende het jaar per spoorweg verzonden hoeveelheid oesters en mosselen bedroeg: Station Bergen op Zoom: Naar Bel gië over Roosendaal 55.882 kilo oesters, 1.351.286 kilo mosselennaar Duitschland over Venlo 23.880 k. oesters, 100 k. mosselen; naar Engeland over Vlissingeu 62.120 k. oesters, 23.769 k. mosselen; naar Nederland en Engeland over Rotterdam 51.614 k. oesters, 23.574 k. mosselen. Station Kruiningen: Naar Nederland 174.007 k. oesters, 506 k. mosselennaar België over Roosendaal 72.132 k. oesters, 45.300 k. mos selen; naar Duitschland over Yenlo 141.235 k. oesters; naar Engeland over Vlissingen 206.520 k. oesters. Bovendien gingen langs het kanaal door Zuid. Beveland 2102 vaartuigen met mosselen, groot 26774 gemeten tonnen, en 40 vaartuigen met 280 ton kreukels; langs het kanaal door Walcheren 117 vaartuigen met 1146 ton mosselen, oesters en kreukels. Vergelijken wij deze cijfers met het verslag over 1878, dan blijkt dat het vervoer was als volgt Oesters per spoor, in 1878: Bergen op Zoom 200.261; Kruiningen 369.186; totaal 569.447 kilo. In 1879B. o. Z. 193.496Krui ningen 593.894; totaal 787 390 kilo. Mosselen per spoor, in 1878: B. o. Z. 1.770.133; Kruiningen 2616; totaal 1.772.749 kilo. Io 1879: B. o. Z. 1.398.729; Kruiningen 45.806; totaal 1.444.535 kilo. Het vervoer langs het kanaal door Zuid-Beveland was in 1878 2223 vaartuigen, met 26174 ton mosselen. Het aantal afgegeven consenten volgens Ietter a van art. 8 van het reglement, bedroeg in 1879 aan Nederlanders 746, aan Belgen 89; in 1878 aan Nederlanders 709, aan Belgen 89. Dat der consenten volgens letter b in 1879 36, in het vorige jaar 22. Dat der kleine consenten (letter c) 1281 in 1879, tegen 1454 in 1878. Het bestuur kreeg in 1879 kennis van 129 processen-verbaal wegens overtreding van het reglement, tegen 240 in 1878 en 167 in 1877. Vermoedelijk zijn deze cijfers eenigszins te laag, daar de verplichting om de opgemaakte processen- verbaal aan het bestnnr op te zenden, nog niet door alle ambtenaren nagekomen wordt. 6» door de schrijfster van IPe More. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK L DE VLUCHTELING. Misschien kent gij die geschiedenis, bur ger f" zei Mile De St Aignan vriendelijk, „het boekje van Bernardin zij hield nog intijds op, eer zij er: de St Pierre bjjvoegde. „Bernardin? Die spreekt inonzeafdeeling; dat is een goed patriot, meent gij den schoen maker, van wien iedereen gehoord heeft? onzen grooten redenaar zei de man, blijkbaar gevleid, „ik wist niet dat die een boek geschreven bad, maar het is ongetwijfeld dezelfde. Waarover is het?" Onverwachts zag Mile De St Aignan zich ge noodzaakt om te vertellen en zij deed dit met zooveel vuur, dat de gendarmes en Madeion opge togen waren en Edmée stond te beven van angst Het verslag bevat, wat de geschiedenis der visscherij over het vorige jaar betreft, weinig van blijvend belang. Van de algemeene beschouwingen en opmer kingen, op de verschillende takken der visscherij betrekking hebbende, nemen wij het volgende over. Botvisscherij. De ondervinding heeft weder bevestigd, dat in het begin der vangst de bot klein en mager is. Hierin is aanleiding om te wijzen op het wenschelijke van de botvisscherij, in plaats van met X Maart, weder met 1 April te openenzelfs de visschers schijnen hiervan over tuigd te zijn, immers velen begonnen hun bedrijf eerst tegen het einde van April uit te oefenen. Haringvisscherij. Het denkbeeld om de viseh bij afslag te verkoopen is nog niet verwe zenlijkt; wel is er door enkele visschers veel moeite gedaan om dit stelsel in te voeren, doch de onwil van sommige visschers om zich te verbinden, was oorzaak dat de zaak hierbij bleef. Hier zij opgemerkt dat de visschers van oordeel schijnen te zijn dat het verkoopen bij afslag niet uitvoerbaar is, zoo niet allen zonder onderscheid zich daartoe verbindenwij durven echter betwij felen of dit wel juist is ingezien. Ansjovis-visscherij. Het denkbeeld is geopperd om, wanneer de vangst in de weeren slecht ging en men toch vermoeden kon dat er ansjovis in de Schelde was, doch de visch niet op kwam zetten, hetzij door het koude weer, hetzij door de groote scholen haring of bliek teruggehouden werd, om dan, op de wijze van de visschers op de Zuiderzee, met de netten te vis- schen. De visschers zeggen evenwel dat dit hier niet uitvoerbaar is, eensdeels om den sterken stroom die er op de Schelde loopt en ten anderen omdat er zooveel meer vuil drijft, waardoor zij de netten niet zonden knnnen houden. De beschouwingen betredende de twee hoofd takken der visscherij, de oester-en mosselvangst, laten wij morgen volgen. De commissie van rapporteurs voor het wets ontwerp betrekkelijk de maten en gewichten heeft bij meerderheid van stemmen de volgende amen dementen voorgesteld: lo faenltatief te behouden het gebruik der Nederlandtche namen voor de maten en gewichten, met weglating van het woord hectometer en van stère, 'teneinde groote hoeveelheden gewicht met weinig cijfers aan te geven, stelde de commissie wijders voor, het woord ton of 1000 kilogram op te nemen 2o den ijk der balansen, als onnoodig en zelfs schadelijk, te doen vervallen, en ook de gasmeters van den ijk vrij te stellen, met bevoegdheid van partijen tot aanvraag van herijk; 3o een nienwen termijn van herziening voor tien dat Isnard door eenig geluid zijne tegenwoor digheid zou verraden. „Dank u burgeres, dat is zoo goed alsof men Bernardin hoort spreken. Hoe jammer dat gij geen toespraken in onze afdeelingen knnt ko men honden; ik beloof n dat men naar n zon luisteren 1 Dns heeft Bernardin dat boek ge schreven wat een knap man is dat dan toch 1" „Misschien is het een bloedverwant van hem," zei Mlie De St Aignan, met moeite haar lachlnst bedwingende. „Dat arme kindl" zei de man met tranen in de oogen, „als ik erbij was geweest, zon ik haar wel veilig aan wal hebben gebracht, of zij wilde of niet. Ik zal mijn vrouw die geschiede nis vertellen en onze eerste dochter moet Virginie heeten, dat staat vast. Zie Antoine, dat zijn goede patriotten, die lezen boeken van Bernardin en die kleine maakt er mooie schilderijtjes van. Ik zon dien waaier zelf wel willen hebben." „Hij is tot uw dienst, burger," zei Edmée, en hij deed hem met veel genoegen open en dicht, terwijl zijn makker, die geen cadeau had gekre gen, boos keek en zei„Toen we binnen kwamen zetten zij allebei een gezicht alsof zij een half dozijn aristocraten verborgen hadden, dat zeg ik en dat houd ik vol." „Maar burger, niet alle lieden van nw be roep zijn zoo beleefd als gijwij wisten niet dat wij zulk een aangenaam bezoek zonden krijgen," zei Mile De St Aignan. jaren en dns vóór 1 Jannari 1891 in de wet op te nemen. Men schrijft aan de Ooesehe Ct: Aan het verlangen van den heer Pické, bij herhaling te kennen gegeven in de zitting der eerste kamer van 21 Januari dezes jaars, om dnidelijk aan te toonen dat de grondeigendom zeer versnipperd is en dat de kleine grondeige naars verreweg in de meerderheid zijn, zal nn weldra voldaan knnnen worden. De minister van financiën heeft toch dientengevolge, bij resolutie van 25 Mei 11. no. 28, aan de rijks-ontvangers der directe belastingen de taak opgedragen tot het verzamelen van statistieke opgaven nit de kohieren der grondbelasting voor 1880, en wel onderscheidenlijk op gemeentegewijze en kan- toorsgewijze Btaten. Op deze staten moot het getal aangeslagenen vermeld wordenlo. van personen op eigen naam2o. met mede-eigenaren, of collectieve aanslagen, en 3o. van zedelijke lichamen, polders, maatschappijen enz.terwijl die onderscheidene aangeslagenen in 35 opvolgende klassen moeten gerangschikt worden. Deze veelomvattende taak behoort vóór 15 Nov. e. k. voltooid te zijn, waaruit dan ontwijfelbaar blijken zal, dat inderdaad het getal kleine grond eigenaren oneindig grooter is dan dat der groote grondbezitters, zoodat bij eene eventueele ver- hooging der grondbelasting in het oog diende gebonden te worden, dat de groote grondbezitters gemakkelijker eene zoodanige verhooging zonden kunnen dragen dan de kleine, voor wie zuika hoogst bezwarend zon knnnen worden. Axel, 18 October. Heden morgen heeft zich alhier een dolle hond vertoond, welke gelukkig spoedig ia gedood. Enkele honden zijn door hem gebeten, waarvan een is afgemaakt. Gisteren moet hij gezien zijn onder de gemeente Wachte- beke, Belgie, en daar ook schade aangericht hebben. Met het stoomschip Prinses Amalia der maat schappij Nederlandhetwelk 23 October a. nit Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmaal worden verzonden naar Atjeh. Voorts zal op Dinsdag, 2 November a. met den trein van 7 nur 's morgens uit Amsterdam naar Emmerik, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip nit Napels, mede eene verzending naar Atjeh geschieden. bukoemeestees. Benoemd tot burgemeester der gemeente 's Hertogenbosch H. F. M. van Lanschot. postebijen. Benoemd tot directeur van het post- „Dat is zeer waar en wij verpraten hier onzen tijd, terwijl de schurk, dien wij zoeken, verder loopt," zei de gelukkige bezitter van den waaier. „Ik zon nog wel eerst eens in die kast wil len kijken," zei de ander en deed de deuren open. „Ach kom, hier kan zich geen poes verstoppen kom mede zeg ik." „Maar er kan iemand achter zitten." Hij begon eraan te rakkendoch toen trad Madeion vooruit. „Pas op burger, laat ik u helpengij zult nwe vingers klemmen." Misschien maakte zij jnist dat bij dit deed; althans hij liet los, en wreef eene verwensching nitende, zijne vingers. „Laat mij eens zien; nietB, net zooals ik dacht,' zei de ander; „maar wij hebben nog niet boven gekeken," dit zeggende trok hij zijn makker mee> die nog altijd met zijn vinger bezig was. Niemand sprak, totdat zij weer van de leêge kamer van Balmat terugkeerden. Toen zagen zij elkaar met een onbeschrijfelijk gevoel van verlichting aan maar de moed ontzonk haar weer toen de deur opnieuw openging en de eerste gendarme weer verscheen; het was echter alleen om te zeggen: „Goeden dag, burgeressen, alles in orde een waaier is somtijds een goed scherm." Hij liep lachend zijn vriend achterna en zij wisten niet oi hij dit slechts gezegd had om haar bang te maken, of dat hij met opzet de oogen ge sloten had. In alle geval was voor het oogenblik kantoor te Smilde, T. J. Meijer, thans commies der postergen 4e kl. ijkwezehEervol ontslag verleend, op verzoek, als ijker der maten, gewichten en weegwerktnigen, aan J. van Drnten. koloniën. Op verzoek, eervol ontslag verleend nit 's lands dienBt aan den O.-Ind. ambtenaar B. W. Hooveling, gewezen hoofdopziener bij de ki- nacnltuur in Ned. Indie, laatstelijk met verlof hier te lande, met toekenning van pensioen, waarop hij volgens de bestaande bepalingen aan spraak heeft. consuls. Toestemming verleend tot het aannemen der betrekking van coDsnl-honorair van Rnmenie te Smyrna aan H. Keun aldaar en van vice-con- sul van Busland te Singepore aan L. D. M. A. Hooglandt aldaar. De heer L. van Biet, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Hamburg, is in die hoedanig heid door de Dnitsche regeering erkend. loodswi zen. In gelijke betrekking overgeplaatst naar het 6e distriet te Vlissingen entevens belast met de betrekking van Nederlandsch pernament commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning en behakening, mitsgaders over de loodsdiensten op de Schelde, de kap. luit. t/z. L Spanjaard thans inspecteur van het loods wezen, de betonning, behakening en verlichting in het 3e district te Willemsoord en de lnit. t/z. Ie kl. J. C. de Ruyter de Wildt, in stede van in bet le district te Delfzijl, in het 3e district te Willemsoord belast met de betrekking van in specteur over het loodswezen, de betonning, be hakening en verlichting, en in het le distriet te Dellzijl met de waarnemiDg dier betrekking belast de lnit. t/z. le kl. F. J. P. M. Mulder. Zie laatste berichten van gisteren.) Het gerncht der voorgenomen opheffing van de rijks hoogere burgerschool te Tilburg is, naar men verneemt, van allen grond ontbloot. Amsterdam. Op het alfabetisch drietal ter vervulling der plaats van den predikant dr. F. L. Rutgers alhier, zijn geplaatst de predikanten Van der Horst, te Schiedam, Nonhebei en Rijnders, beiden te Middelburg. Naar aanleiding van eenige bezwaren tegen tal van rechtzinnige predikanten, door den heer De Savornin Lohman in de Protestantsche Noord- brabanter ingebracht, schrijft het antirevolutionair Wag. Weekblad: „De vraag dient ernstig overwogenzullen we ons nog langer laten gebruiken om voor mannen het gevaar geweken. Isnard werd nit zijn schuil hoek bevrijd en hij kwam er even kalm nit als hij er zenuwachtig ingegaan was. „Tot zoover is het goed gegaan," zei hij „en over een paar dagen kan ik een ander heenkomen zoeken; tot zoo lang dames, zal ik echter van uwe vriendelijke gastvrijheid gebruik moeten ma ken. Ongetwgfeld zal de goede Balmat mjj van nacht wel een bed bezorgen." „Zal Laura zich niet ongerust maken 1[[ vroeg Edmée. „Zeker wel; maar ik kan er niets aan doen." „Maar zij kan ook wel in gevaar verkeeren Edmée moest voortdurend aan dat vroolijke, levens lustige meisje denken en scheen meer bezorgd over haar dan Isnard zelf; doch eensklaps barstte de woestheid, die onder zijn schijnbare achteloosheid verborgen lag, los en hjj riep nit: „Als iemand een haar op haar hooid dnrft krenken, zal ik hem vermoorden." „Zij heeft u gewaarschuwd, niet waar vroeg Mile De St Aignan, ontsteld door de woede die er uit zijn gelaat sprak; „weet gij niet wat er van haar geworden is?" „Hoe zon ik dat weten Ik kon alleen aan mij zeiven denken." „'t Is waar ook," prevelde zij en zag hem met ontzetting aanlater zei zij tot Edmée. „Die man is hoogst gevaarlijk; want hij is door en door zelfzuchtighij heeft alleen lief om zich zelfswil en hij denkt bet eerst aan zich zelf. Isnarq

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1