Laatste berichten. 2 De toegang is vrijmaar die er ook „vrij wil uitgaan," moet geen geld op zak of een hart van steen hebben. Kom, volgen we dien onderwijzer met zijn twintigtal scholieren naar binnen, waar reeds eenlge boeren en boerinnen, handwerkslieden, drie Duitsche jonge dames en een paar Engelschen vereenigd zijn. We scharen ons rond den be waker, den genius van dit gebonw, een man met zwarte jas en zwarten hoed, die dadelijk aanvangt ons een foltertuig en wel het „rad" nit te leggen. Onmogelijk is het mij, zijne uitleggingen weer te geven, 't Zijn van buiten geleerde passages uit Wagonaar of Arend, gekruid met eigenaardig heden en voorgedragen met een verve, die vooral heden door de oplettende kinderschaar zeer ge prikkeld wordt. De zenuwen der toehoorders spaart hij niet. Hjj strekt zich lang uit op het rad, steekt armen en beenen door de beugels, en als hij met den ijzeren breker een zwaren slag op het folterblok geeft, zeggende: „en eindelijk werd hem zoo de genadeslag op het hart gegeven," gaat het ons door merg en been. Een boerin snikte luid, de jonge Duitschertjes drongen zich dicht tegen elkaar en de joogens keken zeer ernstig, toen plotseling een boer met de vraag„wie was die meneer als met een tooverslag de droevige stemming verdreef, „'k Ben anders goed in de vaderlandsche historie thnis, maar dat weet ik niet" zei de genins, en verder ging het in cellen met dikke deuren en muren, met allerlei tolter- werktnigen, kapstokken om boeien en tangen aan te hangen, geeselpalen, galgen voor 3 en 7 per sonen als éenige meubels. Zijn ijzige uitleg over den dood door de „water drop" dreef de drie Duitschertjes doodsbleek de cel en ik geloof het gebouw uit, want ik zag ze niet meer. Hij maakte ons opmerkzaam op bloedvlekken pogingen tot uitbraak, teekeningen, verhaalde op meesterachtigen toon zijner historische bijzon derheden en kruidde alles met boertige uitvallen tegen de jongens, die lustig grinnikten en lachten. „Kijk, jongens, weet jullie wat die letters daar beteekeuen: ZMDWDVZ?" „Zondag, Maandag enz.", zei er een. „Juist; daaronder teekenden de gevangenen met krijt aan, als er een dag om was, anders raakten ze de klus kwijt, vat je? Hier heeft raadpensionaris Van der Spiegel ook nog gezeten. Wat is een raadpensionaris, jongens „Een burgemeester," antwoordt er een. „Mis; de eerste na den koning, zal ik 'r is zeggen." Een paar zonen Albions, de verklaring niet begrijpende, waarden statig door de cellen rond, ijverig hunno guides raadplegende. Een hunner, meteen verbazend lange demi-saison, door den genins reeds meesmuilend met „net een wurgpaal 1" aangeduid, pakt mij plotseling bij den arm en vraagt of dit the Dutch museum is. Ik antwoord ontkennend, waarop hij mij in de cel trekt waar Buat, de man van Elisabeth Musch, gevangen gezeten heeft „wegens brievenverwiSBCling met den vijand", zooals de genius ons verteld had. Would you lilce to tell me, what all this means?1 vroeg hij mij. „II means mischief', praatte ik Hamlet na, maakte mij met een „excuse me" los, en sloot mij weder aan bij de toehoorders van den genius, die thans in den beugel van den worgpaal grappen stond te maken en heftig draaide aan de kruk, waarmeu het koord werd aangetrokken. „Meneer, waarom werden die menschen zoo gepijnigd „Om achter de waarheid te komen." „En als ze nou eens logen „Dan werden ze opgehangen, en weet jullie, wat er gebeurde als ze de waarheid zeiden „Neen!" „Dan werden ze ook opgehangen, of voor do varrejatie geradbraakt." „Verberg mij zoek een plaatsje om mij te verbergenonder het spreken hield hij de deurknop vast en zag rond als een gejaagd dier. „Hemel! wat is er gebeurd?" zei Mile De St Aignan, „wie zijt gij, mijnheer, en wat kunnen wij voor n doen „Het is M. Isnard, tante, die geholpen heeft om u hier te brengen dien ik dien dag van dat vreeselijk feest ontmoet heb," zei Edmée, doodelijk ontsteld opstaande. „Ja, ja, het is tengevolge van die ontmoe ting dat ik nu in gevaar ben. Die bloedhond, die Pelven heeft mij in het oog gehoudendoor mij hoopt hij u te vinden ik word bewaakt en vervolgd, ik wist het Laura heett het mij laten weten. Ik heb juist een boodschap gekregen om mij to waarschnwen dat ik niet thuis moet komen en toen ik den hoek van deze straat omsloeg, vond ik twee kerels die mij stonden op te wachten en kon hen te nauwernood ontkomen. Gij hebt mij in dit gevaar gebracht en dus moet gij mij verbergen Hij scheen razend van angst, en niet in staat om naar rede te luisteren. „Helaas, monsieur, hoe kunnen wij n ver bergen zie om u heen, er is hier geen plaats om iemand te verstoppen," zei Mile De St Aignan met een blik op de leêge kamer. „Daar is een hangkast 1" antwoordde hij en Onder luid gelach volgde de jeugdige bende den genius. De jongens speelden met de schroe ven en krukken; de geniu3 zwaaide met den onthooidbijl en sloeg er meê op het blok. Nog volgde ik in de cel, waar de ter dood veroordeel den hun laatsten dag doorbrachten. „Dan konnen ze eten en drinken en smullen wat ze maar wilden," vertelde de genius en die bijzonderheid maakte op de magere kortbroeken blijkbaar een diepen indruk. Genoeg. Waar is de deur? Alle Goden 1 ik verdwaal in die cellen en hokken; eruit! Over het „groene zoodje" wandelde ik de stad in. De zon scheen vroolijk op de schoone linden van het „Voorhout." Onder schel gefluit reed een tramwagen de Parkstraat in. Ik sprong op het balcon, zat een half uur daarna op het strand te turen naar de zee, die, ebbend, hare watermassa's terugtrok tot nieuwen, krachtigen sprong. Des nachts ontwaakte ik uit een han gen droom. Ik zou geradbraakt worden. Een schaar jui chende knapen bonden mij en strekten de touwen. Drie meisjes stonden fluisterend op een afstand. Geraamten, met lange whiskers en Baedekers onder den arm, wandelden stil voorbij en in den beugel van den wurgpaal stond een jonge moordenaar, met wiens tronie we allen in de laatste weken gemeenzaam zijn geworden, te redeneeren en draaide hevig aan de koordkrnk. In 't verschiet zag ik Spinoza van zijn stoel opstaan, afdalen van zijn postament van graniet, en verdwijnen in den winkel van den instrument maker. Benoemingen en besluiten. consuls. Verlof verleend tot het aannemen der betrekkingen van consul van Oostenrijk-Hon- garye en van vice-consul van Portugal te Saïgnon aan den heer J. C. Opstelten. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Winschoten, ter standplaats Veendam, H. M. Janssens, thans notaris te Scheemda. schoolopzieners. Ingetrokken de benoeming van mr. H. F. M. van Lanschot tot schoolopzie ner in het district Tilbuig en in zijne plaats benoemd mr. A. M. S«ssen. Onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken heeft, in antwoord op eene hem door een burgemeester gedane vraag, gewezen op art. 15a der nieuwe wet op het lager onderwijs, waarin gezegd wordt dat bedoelde wet niet toepasselijk is, o. a. op hen die uitsluitend onderwijs geven in de nuttige of fraaie handwerken. Het onderwijs in die vakken kan dus, op de lagere scholen, ook gegeven worden door hen die in bedoelde vakken geen examen hebben afgelegd. Kerknieuws. Ter Keuzen, 18 Oct. Tot predikant bij de C. G. gemeente alhier is beroepen, de heer C. Kuijper, thans to Nienw-Vennep. Bath 17 Oct. LI. Zaterdag morgen misten een drietal ingezetenen alhier hunne melkschapen. 't Schijnt dat de diefstal, onder begunstiging van helder maanlicht, gepleegd is door vreemdelingen, die zich over den Schelde-dam naar België hebben begeven. Zaterdag morgen tusschen elf en half twaalf uur zijn de pogingen, sedert negen dagen onaf gebroken aangewend om den degenstok van De Jongh in handen te krijgen, met een gunstigen uitslag bekroond. De stok is door den duiker vau de firma Bickers co te Rotterdam gevonden sprong op het meubelstuk toe, waarvan hij de deuren openrukte. „Daar zou men u het eerst zoeken. Al waren wij u geen dank verschuldigd, zouden wij toch gaarne iemand in nood bijstaan, maar hoe kunnen wij Hij luisterde niet. „Door u ben ik in gevaar, red mij, gij moet mij redden!" herhaalde hij en voetstappen hoorende naderen, vloog hij naar het venster en wilde eruit springen. „Het is Madeion, onze hospita," riep Edmée, en hij begreep genoeg om zich nog te laten weer houden, ofschoon zijn uiterlijk de beide vrouwen nog meer deed ontstellen dan het gevaar waarin hij haar bracht. Madeion had hem naar boven hooren vliegen en kwam zien wie daar zoo onaan gediend binnengeslopen was. Edmée verklaarde haar hoe de zaken stonden. „I9nard daar heeft mijn neef wel eens van gesproken. Ja, ja, ik begrijp het wel, hij is in moeielijkheid, zooals zoovele anderen. We zullen zien wat wij doen kunnen. Eer gij hier kwaamt hield ik twee menschen verborgen, hier in deze kamer en hij zal wel niet de laatste zijn. Hier, help mij, vluchteling; schuif die kast weg; wij moeten haar er weer voorzetten als wij kun nen. Ziet ge, daar is een diepe inham! Die zou niemand daar vermoedenik wil niet zeggen dat het een heerlijk verblijf is, want gij kunt er alleen rechtop staan, maar in de Septemberdagen warefi ongeveer 20 meters voorbij Klingendaalniet ver, van de door De J. aangewezen plek. De stok stond in den modder. 'tls een gewone gedoomde stok, zonder knop of haak en aan het boveneind alleen van een gevlochten riempje voorzien. Het lemmer is om streeks 44 centimeter lang; over een lengte van 20 centimeter glad en verder in een gegroefde punt uitloopende. Door het verblijf in 't water was de stok eenigszins verkleurd en had een donkergroene tint gekregende degen was in den stok vastgeroest. Er is proces-verbaal van de gewichtige vondst opgemaakt, waardoor de justitie een bewijsstuk van groote waarde tegen den moordenaar in haar bezit bekomen heeft. De stok is ter griffie van de rechtbank in bewaring genomen. De JoDgh heeft den stok herkend als het wapen, waarmede de moord is gepleegd. Ook de getuigen Van der Grijp en Musquetier hebben in den stok dien van de Jongh herkend. Naar aan het Rott. Nbl. wordt gemeld, zouden er Daar aanleiding van den moord -fe 's Hage in de verschillende plaatsen van ons land niet minder dan 107 aanhoudingen hebben plaats gehad van personen, wier voorkomen overeenstemde met het signalement van den moordenaar. In Engeland wordt nog steeds het onderzoek voortgezet naar de knoeierijen bij de laatste verkiezingen, en het blijkt dat liberalen en conser vatieven elkander niets hebben toegegeven in omkooperij. Te Chester verklaarde een kiezer voor zijne stem 30 ontvangen te hebben. Te Gloucester besteedde de eene partij f 15.600 en de andere f 24.000 alleen voor het koopen van stemmen. Te Boston ontving éen man op den verkiezingsdag f 42 van de conservatieven en f 10.50 van de liberalen. Op wien hij stemde bleef onbekend. Iet3 dergelijks gebeurde te Sandwich waar een kiezer van iedere partij f 36 had ontvangen. Hij wist niet wien hij stemmen zou en besliste dit door met een penny kruis of munt te werpen. Dit zijn slechts een paar staal tjes, doch het is bijna overal zoo geweest. Punch daagt beide partijen in zijn laatste nom- mer voor zijn rechterstoel en zegt haar dat zij op het stuk van eerlijkheid bij de verkiezingen zooveel zijn als lood om oud ijzer. De persoon die op den I2en September een pak dynamiet op een spoorweg nabij Londen heeft gelegd is nog niet gevonden. Men heeft geen ander spoor dan dat van iemand die den 2en September dynamiet heeft gekocht en die later een verkeerden naam heeft opgegeven in het Charing-Cross hotel. Yan dien persoon bezit men ook eenig schrift, dat op groote schaal ver menigvuldigd is. Er is eene belooning van 200 uitgeloofd eu de minister van binnenlandsche zaken {Home Secretary) verbindt zich aan de koningin gratie te vragen voor lederen mede plichtige die zoodanige inlichting geeft dat de dader wordt gevat en veroordeeld. Vrijdag middag zijn de leden der interna tionale postconferentie te Parijs gepresenteerd, eerst aan den minister van buitenlandsche zaken en later aan den president der republiek. Op eene toespraak van dezen laatste werd o. a. geant woord door den heer Hofstede, hoofddirecteur der afdeeling posterijen aan het Nederlandsche ministerie van waterstaat enz. Het was ook de heer Hofstede die verleden week bij de opening van het congres de openingsrede van den heer Cochéry beantwoordde. De arbeid in de kolenmijnen eischt natuur lijk een nauwlettend toezicht op brandgevaar. Het is den arbeiders dan ook ten strengste verbo den om eenig vuurtuig mede naar beneden te nemen. Een opzichter van de New Oaks-mijn in Eu geland zag verleden week bij den ingang der mijn een lucifer liggen. Onmiddellijk werden al de mijnwerkers die iu de mijn waren nauwkeurig onderzocht en bij een jongen werden vier lucifers gevonden. Hij werd gestraft met eene boete van f 24 of subsidiair eene maand gevangenis. twee priesters na elkaar zeer blij dat ze daar waren. Als gij de kans wilt loopen, dames, wil ik het ook." „Goede Madeiondat willen wij „Haast u dan, mijnheerik geloof dat ik beneden iemand hoor die u misschien niet welkom zou zijn. Gelukkig is mijn man uit enMichonnet is bescheiden. Ach, zij kennen hem dat is niets." De kast stond nauwelijks weer op haar plaats toen de gendarmes binnenkwamen. Zij merkten terstond de ontstelde gezichteu van Edmée en haar tante op en zeiden „Uwe caries civiles, burgeressen Gelukkig waren de cartes civiles in orde. Het was nooit moeielijk geweest om valsche papieren te krijgen, gelijk vele royalisten die het Palais Royal bezochten en daar dronken, speelden en samen zweeringen smeedden, zeer goed wistenmaar de gendarmes waren voldaan en vroegen alleen „Wat was dat voor een leven, daar straks „De burgeres heeft de tafel verschoven om beter licht to hebben," zei Madeion handig. De eene gendarme had gevoel voor botanie, naar het scheen, want hij zag met welgevallen naar de bloemen, nam een teekening op en riep zijn kame raad om den bijna voltooide groep te bezien. {Wordt vervolgd) Zatr dag werd tot besluit der inwijdingsfeesten van den Keulschen Dom een historischen, gecostu- meerden optocht gehouden, waarvoor de keizerlij ke familie weer nit Brübl was overgekomen. De optocht bestond uit meer dan 1000 personen, waaronder eenige honderden ruiters en stelde in verschillende groepen Duitschlands geschiedenis voor. De slotgroep was een wagen met eene nabootsing van het voltooide gebouw, beschermd door een Germania-beeld en omgeven door eene eerewacht van soldaten van alle wapens. Het ministerie Canovas in Spanje schijnt vast besloten te zijn de clericale intriges in de Baskische provinciën onder deu duim te houden en heeft met dat doel eene circulaire aan de administratieve en rechterlijke ambteoareu gezonden. Het eerste gevolg daarvan was dat verleden week een priester, die tegen de regeering heftige predicaties hield, over de grenzen werd gezet, met verbod om ooit weer in Spanje te komen. Londen. Vo.genö de Standard »s de Griek- scbe regeering voornemens, in eene nota aan de mogendheden te verklaren dat zij, als de Griek- sche quaestie niet binnen een bepaalden termijn opgelost is, de aan Griekenland toegewezen gewesten zal bezetten. 9s Gravenhage. De kapitein-luit. t/z. Span jaard is overgeplaatst naar Vlissingen als inspec teur van het loodswezen enz. Weerkundige waarnemingen. 17 October des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Delfzijl Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. 8ylt Shields Valentia Hamburg Swinemuude. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm, Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. Wind richt, kracht Toe stand lucht. Tem pera tuur. 3.9 WZW 0 z. bew. 4- 9 2.9 W 0 betr. 10 4.5 Z 0 betr. 10 4.5 ONO 1 z. bew. 10 3.1 ONO 1 mist. 6 3.6 w 1 z. bew. 9 6.1 w 2 bew. -- 7 5.8 w 1 z. bew. -- 7 3.1 WZW 1 z. bew. 7 2.8 WZW 2 betr. 9 1.0 ZZW 1 1. bew. 6 3.3 zzw 2 betr. -- 11 4.0 ozo 2 z.bew. 8 4.3 N 1 mist. -- 9 2.1 O 2 helder -- 8 0.9 z 2 betr. -- 8 1.8 NW 2 betr. 0.9 zw 2 regen t 4 2.2 NW 2 1. bew. ■f 9 18 October des morgens te 8 uren. Delfzijl. Groningen. Helder. Maastricht. JSylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Giisnez Parijs Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth h 1.5 WZW 1 1. bew. L 9 - 1.8 WZW 0 helder 9 - 2.3 w bew. 12 - 3.9 WZW z. bew. 11 - 3.5 Z mist. 6 0.0 WZW 3 bew. 11 -j- 2.3 WZW 3 bew. 9 b 0.8 WZW 3 regen b 9 - 0.9 zw 3 betr. - 9 - 0.4 WZW 1 betr. - 8 - 3.2 O 1 betr. - 11 - 3.3 WNW 2 mist. r 13 - 1.8 N 1 helder 6 - 3.1 O 1 betr. 9 - 1.5 NO 2 regen r 15 - b 8.6 z 4 betr. - 6 - 1.3 WZW 2 mist. - r 10 Zondag, Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenG. 1.6 H. V. des namiddags: M. 0.6 Y. Barometer te Middelburg, Graanbeura iCorr Maandag Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenV. 2-4 D. des namiddags; V .1.7 G. Barometer tc Middelburg. Graan beurs: (Corr Thermometer 16 Oct. 'sav. 11 u. 50 gr. 17 Oct. 'smorg. 8 u. 50 gr. 'smidd. 1 u. 59 gr. 'sav. 5 u. 53 gr. 's av. 11 u. 53 gr. 18 Oct. 's morg. 8 u. 54 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. 'sav. 5 u. 54 gr. Burgerlijke stand. (Van 10 tot 17 October 1880.) MrDDEliBUBO. OndertrouwdJ. H. Besemer, jm. 25 j. met M. J. Keijzinger, jd. 30 j. P. J. Risseenw, jm. 30 j. met E F. Diermanse, jd.25j. F. Kandel, wed'. 28 j. met A. J. Heijdt, jd. 27 j. J. van der Weele, jm. 30 j. met N. M. van Geel kerken, Jd. 24 j. J. Mondeel, jm. 22 j. met D. M. Glerum, jd. 20 j. C. A. J. Hoogenboom, jm. 22 j. met J. E. Weijland, jd. 22 j. Bevallen: M. J. Schouten, geb. Kostense, z. L. Bnijs, geb. Wisse, d. C. Hendrikse, geb. Adamse, d. D. Wielemaker, geb. Joosse, d. P. van Malde- gem, geb. Sehuppens, d. O. Peeman, geb. van Oorschot, z. A. C. La Due, geb. Eujjer, z. A. Joosso, geb. Flipse, d. E. G. Koole, geb. Schalk, z. Overleden: A. J. de Mnijnck, z. 5J m. L. J. Pinto, wed', van S. I. Eliazer, 79 j. M. Sehuijl- werve, wed', van A. O. Stnbbe, 83 j. C. G. Kotb, man van S. de Heer, 59 j. J. L. Pouwer, z. 7 j.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2