Laatste berichten, Benoemingen en besluiten. Onder w ijs. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstn ieuws, Landbouw. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Verkoopingen en aanbestedingen. consuls. De heer Jules Hay, benoemd tot consul der Nederlanden te Tacna, is in die hoe danigheid door de Peruaansche regeering erkend* Volgens de Standaard is er een koninklijk be sluit in bewerking om voor de bijzondere scholen den overgang tot den toestand, voorgeschreven in het kon. besluit van 30 Aug. jl. gemakkelijk te maken. Do „Christelijke" scholen zullen dus niet, zooals gevreesd was, genoodzaakt wezen met 1 Nov. a., wegens gebrek aan de wettig vereischte ruimte, een deel harer leerlingen plotseling naar huia te zenden. Axel, 14 Oct. Tot predikant bij de N. H. gemeente alhier ia beroepen da. J. E. Steenbakker Morilyon Loyaen, predikant te Bruchem c.a. bij Zalt Bommel. De heer J. Knottenbelt, predikant te Slnia, komt voor op het drietal te Groningen. Vlissingen, 15 Oct. De heer J. H. Klomp, predikant bij de N. H. gemeente alhier, heeft toe zegging van beroep ontvangen naar de gemeente Rijssen (Overijasel). De proeftochten van Z. M. stoomschip Koningin Emma hebben gisteren en eergisteren met goeden nitslag op de reede van Den Helder plaats gehad. De le lnit. J. P. Prince is overgeplaatst van het 4 regt. infant, te Delft naar het depot van discipline te Vlissingen. Reeds bij eene vorige gelegenheid had de kolonel van het regiment grenadiers en jagers den sergeant Musqueiier zijne tevredenheid betnigd over zijne handelwijze. Daar er echter geïnsinu eerd was, dat de officieren zijne daad afkeurden, is Musquetier op 't rapport verschenen, en heeft de kolonel hem andermaal in de meest krachtige bewoordingen te kennen gegeven, dat van die geruchten niets aan was en bij bem nogmaals betuigde, dat zijoe daad in 't belang der justitie de grootste waardeering vond. Sergeant Musqnetier heeft thans voorgoed be sloten niet alleen de uitgeloofde premie niet aan te nemen, maar er zelfs niet voor weldadige doel einden over te beschikken. Als een niet algemeen bekende bijzonderheid omtrent den schilder Rembrandt kan worden medegedeeld, dat in het kerkboek van de her vormde gemeente te St. Anna Parochie (gem. Bildt, prov. Friesland) deze aanteekenieg voorkomt ,A° 1634, den 22 Junii, syn in 't honwelyck bevestigt Rembrandt Hermens van Rhijn, tot Amsterdam wonende, ende Saskia van Ulenborgb, nu tot Franeker woonachtig". Wij vernemen dat het mond- en klauwzeer zieh op Walcheren vertoond heeft. Bij de runderen van den landbouwer V. te St Laurens heeft zich de ziekte voorgedaan. Door de veearts is de afzondering van het veo van andere runderen bevolen. Ter civiele terechtzitting van gisteren werden voor het hof te 's Gravenhage de pleidooien gevoerd in de zaak van den off. van just, te Middelburg, appellant, tegen A. v. W., geïntimeerde. Het hof had het 0. M. toegelaten door getuigen te be wijzen, dat de persoon, met wien de geïnt. in het hoe knap hij ook zijn moge, kan zich ongestraft bespottelijk maken. Dit wist Robespierre en hij had Fabre d'Eglantine reeds laten guillotineeren, omdat hij diens bijtenden spot vreesde. Buiten dien was er nog een andere vijand die den grond onder zijne voeten zocht te ondermijnen en dien hij, onverklaarbaar genoeg, vergeten h.id te laten onthoofdenFouché, bestemd om een akelige hoogte te bereiken. Door hem lekten er vreemde dingen uit, die de vromen met afgrijzen vervulden en de democraten woedend maakten over gods lasterlijke mysterieën, die plaats grepen ten huize van Cathérine Théos, het werktuig van Robes pierre. De mare werd verspreid dat hij dictator, ja monarch wilde worden. Hij beantwoordde het gemompel daarover, dat steeds aangroeide, door nieuwe maatregelen om de republiek te zuiveren maar hij ontdekte altijd dat zij gezuiverd moest worden van de menschen die voor hem persoon lijk gevaarlijk waren. Het publiek was echter nog wel bang, maar niet meer bepaald stil en lijdelijk. De gebeurtenissen volgden elkaar zoo schielijk op dat de kalmste hoofden begonnen te duizelen. Al de misdaden der revolutie schenen als het ware vereenzelvigd in dien éenen man, die boven al de anderen uitstak, evenals hij op den berg op het Champ de Mars gedaan had, en het denkbeeld dat onvermijdelijk bij allen op kwam was, hem te doen vallen. Niemand wist in hoeverre bij zich het gevaar dat huwelijk wenschte te treden, welk huwelijk door den officier was gestuit, dezelfde was als die, welke genoemd werd in een vroeger vonnis van de Tielsche rechtbank, waarbij,het huwelijk tus- schen de geïnt. en haar toenmaligen echtgenoot door echtscheiding was ontbonden. In dat vonnis was een fout ingeslopen, namelijk in den voor naam van den bedoelden persoon. De advocaat- generaal mr. Gregory, die voor den appellant pleitte, betoogde dat het bewijs der indentiteit volkomen was geleverd en dat men hier te doen had met een kennelijke schrijffout, zoodat het hof gerechtigd was het vonnis te lezen als ware de font er niet in gemaakt. Daarentegen beweerde de advocaat mr. Yan Stipriaan Luïscius, dat over die fout thans geen getuigen meer mochten worden gehoord en dat het hof niet bevoegd was in het vonnis iets anders te lezen dan er werkelijk in stond. Na re- en dupliek werd 's hofs uitspraak bepaald op 21 November. Vad Yolgeus het Dagblad is de bekentenis van De Jongh reeds meer dan voldoende door andere feiten gestaafd om hem, zonder sprake van medeplichtigenin staat van beschuldiging te stellen. Het Vaderland meldt dat uit zijne verklaringen gebleken is, dat hg terstond na het bedrijven van zijn misdaad de duinen heeft verlaten en zich langs het strand naar Scheveningen heeft begeven, vanwaar hg met den tram naar de stad is terug gekeerd. Ia de Parkstraat zou hij volgens zijn bekentenis den bedreigenden brief vóór zes uren in de bus hebben gedaan. Ten einde zich te verzekeren of die opgaven overeenstemmen met de mogelijkheid oin de aangegeven afstanden af te leggen hebben de justitieambtenaren per soonlijk den weg volgens de door De J. gegeven aanwijzingen afgelegd en is het bij dat onderzoek gebleken, dat De J., ongeveer 3 uren van het huis van den heer Bouscholte weggereden zijnde, vóór zes uren in de Parkstraat heeft kannen zijn. Heden middag zijn ter hoogte van de Var- kensmarkt alhier een paar voor de slachtbank bestemde ossen op den hol gegaan. In de Gra venstraat werden zij tot staan gebracht, terwijl een ervan op de plaats gedood werd. Een der geleiders werd licht gewond. Blijkens achterstaande advertentie zal a. Zondag in het Schuttershof alhier door de japan- neezeu-troep, onder directie van mr Go-da-yon, eene laatste, tevens benefice voorstelling gegeven worden. De entrée-prijzen zijn thans zoodanig gesteld dat die voor niemand een beletsel zijn om hun een bezoek te brengen, dat zij ten volle verdienen. Westhapelle, 15 October. Als eene bijzon derheid verdient vermelding dat in den tuin van H. van der Welle, postbode alhier, een aardappel plant is gerooid waaraan zich 67 stuks aardappelen bevondeu, die te zamen 6) kilogram wegen. In een anderen tuin alhier is een aardappel aangetroften die 1.1 kilogram woog. J. W. E Abrahams, klokkenist te Slnis, herdenkt Zaterdag den dag waarop hij voor 50 jaren die betrekking aanvaardde. M t andag heeft de baker van prinses Wilhel- mina het koninklijk paleis verlaten, na van den koning nog eeDe extra-belooning in geld en van de koniDgin een gouden horloge met ketting ontvangen te hebben. Door den gemeenteraad van Rotterdam is besloten de huizen, die in de nanwe Korte Draai, steeg aldaar nog altijd het drukke verkeer in den weg staan, voor afbraak te verkoopen. Tevens is voorgesteld de registers van den burgerlijken stand te splitsen. De Haagscke straatjeugd heeft een nieuw amusement uitgevonden, waarschijnlijk tengevolge van het lezen van nihilisten-geschiedenissen. hem dreigde bewust was en niemand wist wiens hand den slag zon toebrengen, zelfs Fonché niet, die onophoudelijk zocht er achter te komen, noch Tallien, noch De Pelven, die zorgvuldig alle draden afsneed welke hen samen verbonden, maar zich zóo behoedzaam terugtrok dat zelfs de Argusoogen van Robespierre het niet ontwaarden. Niemand ver moedde hoe nabij het groote oogenbiik reeds was. In zeker opzicht volgde De Pelven de politiek van Robespierrehij bleef lijdelijk den loop der gebeurtenissen afwachten doch hij had zijn waarde duidelijk laten voelen aan Fonehé, wiens talenten hij zeer hoogschatte en die De Pelven beschouwde als iemand, die hem later van veel nut kon zijn. Zij gingen niet veel met eikaar om, maar zij be grepen elkaar. Dat terugtreden nit een ruimer werkkring gaf De Pelven des te meer gelegenheid om zijn nooit afgebroken onderzoek naar Edmée voort te zetten. Dat oogenbiik, waarop hij haar gezien had zonder er partij van te kunnen trekken, had hem woedend gemaakt en hij zocht haar nu met een soort van razernij. Somtijds bezocht hij de verlaten Fau- bonrg St Germain, waar het gras tusschen de steenen begon te groeiendan weer bracht hij uren door in de enge steegjes rondom de cilé, alle vensters bespiedende, wanhopig, verbitterd door al zijne teleurstellingen en steeds meer beslo ten het niet op te geven, zonder ooit die zwarte oogen te ontdekken, die zoo wijd opengespalkt Zij leggen op de tramrails slagkrnld, dat wan neer de rijtuigen erover heen rijden ontploft, waardoor de paarden schrikken en zeer ernstige ongevallen kunnen ontstaan. Naar men verneemt, znllen de spoorwegon dernemingen hier te lande eerlang in het bezit worden gesteld van fraaie portefeuilles met den plattegrond van verschillende hoofdsteden en eenige aanwijzingen voor vreemdelingen. Een reiziger, die voor deze of gene dier steden een biljet neemt, ontvangt kosteloos zulk een portefeuille. De on derneming maakt hare kosten goed door adverten- tiën, welke in de portefeuilles voorkomen. Toteerelid van het Genootschap t.b.v. natuur- genees- en heelkunde te Amsterdam is o. a. benoemd dr. J. R. Sinia te Zierikzee. Door den onbekenden weldoener iec Maat schappij van Weldadigheid is aan die inrichting weder acht duizend galden geschonken. Sedert 1864 mocht zij van dien milden gever f 101.0G0 ontvangen en steeds was de (heer Quarles van Ufford te 's Hage, voorzitter-commissaris dier maatschappij, de tussehenpersoon. De gemeenteraad van Liverpool heeft Woensdag het besluit genomen tot afschaffing der luncheons welke altijd bij de vergaderingen van den gemeenteraad plaats hadden. De voor stellers grondden hun voorstel op de toenemende kosten dezer maaltijden en hun verslappenden invloed op het debat, dat wat languid in tone werd. Zonden de vroede mannen eeu dutje ge pakt hebben na hun ochtend-maaltijd Heden is de Dom te Keulen plechtig inge wijd. Om negen nren van ochtend kwamen de keizer en de keizerin met een grooten stoet van Dnitsche vorsten uit Briihl te Keulen aan. Om tien uren was het godsdienstoefening in verschil lende kerken, om elf uren Te Deum in den Dom. Ha afloop hiervan zou men zich op het Domplein verplaatsen op daar gereedgemaakte tribuues, waar de keizer eene oorkonde teekent, welke op den zuidertoren in den sluitsteeu wordt gelegd. Met het voegen der laatste kruisbloem in dezen sluitsteen is de Dom voltooid. Dat is een plechtig oogenbiik. Het programma zegt: „Hijschen der koninklijke en keizerlijke standaarden op de torens van den Dom, waarop de sluitsteen onder kanongebulder, het luiden van alle klokken der stad en het zingen van het lied „Nun danlcet alle Gott," langzaam nederdaalt en zoo den bouw des Doms voltooit." Het feest wordt getooid door vlaggen, aanspraken, de onmisbare cantate, op tochten, diners, concerten, ilinminatie, koorgezang en misschien nog wel door andere hulpmiddelen voor de feestelijke stemming. Alleen de lijst der vorstelijke personen en vertegenwoordigers van deze, welke de plechtigheid komen bijwonen, be slaat eene halve kolom compres gedrukt in de Kölnische Zeitung. De beweging tegen de Dnitschers te Pesth is nog in vollen gang. Nadat de stedelijke regee ring aan een Duitsch tooneelgezelschap de verdere vergunning had geweigerd om in een stedelijken schouwburg te spelen, had de directeur voorstel lingen in een ander lokaal aangekondigd. Een paar uren vóór het begin der voorstelling bezetten een aantal Hongaarsche studenten het gebouw om het publiek te verhinderen binnen te komen. De directeur sprak de jongelui toe en hield hnn voor dat het voor de actenrs minder eene qnaestie van nationaliteit was dan om een stuk brood te ver dienen, doch het hielp niet. Toen werd het theater-personeel boos. Men deed een gezamen- lijken aanval op de studenten en slaagde erin hen den tempel der kunst nit te werpen. Het ongelukkigste van de zaak is dat in de tegen woordige omstandigheden de tooneelisten toch ongelijk krijgen en dat de directeur groote kans heeft zijn theater te zien sluiten wegens deze ongeregeldheden, waaraan hij toch niets kon doen. Een echte Magyaar kan tegenwoordig geen Dnit- scher luchten of zien. werden van schrik toen zij hem gewaar werden. Het duurde ook heel lang eer hij erachter kwam wie Isnard was en dat begeerde hij bijna even vurig te weton. Daarin lag het wezenlijke gevaar voor Edmée en hij was veel te slim om dit pant niet vast te honden en al zijne pogingen daarop te richten. Het zoeken naar haar diende tot be vrediging van zijn verlangen om haar te bezitten, 'maar Isnard zoeht hij om den sleutel tot haar verblij(plaats te hebben. Het scheen hopeloos om iemand te vinden wiens naam, woonplaats en be roep hem ten eenenniale onbekend waren: maar De Pelven had een vast geloof in de kracht van den wil, van het geduld en van de geheime poli tie waarover hij te beschikken had en was over tuigd dat hij vroeg of laat zijn doel zou bereiken. Edmée kon niet weten van welke zijde het ge vaar haar dreigde, maar zij was geneigd geweest te gelooven dat haar een groot ongeluk moest overkomen, tot straf, omdat zij, hoewel onwillekeu rig, het godslasterljj ke feest had bijgewoond. Toen er echter vele dagen verliepen en er niets gebeurde, verdween die indrnk en haar angst maakte plaats voor een denkbeeldopgewekt door datzelfde schouwspel. Het was toen juist in de mode gekomen om groote papieren waaiers te dragen j zij had er bij die gelegenheid honderden zien open en dicht doen en haar kunstenaarsoog was niet alleen geër gerd door die leelijke, onversierde oppervlakteh, Prins BiBmarek's beschermend stelsel heeft, behalve aan de groote grondeigenaars, nog een onberekenbaar voordeel bezorgd aan enkele bui- tenlandsche havens. De Russische producten die vroeger over Dnitschland gingen, zoeken nu hun weg naar het westen over de Russische haven Libau, welker cijfer van in- en uitvoer in 1876 7 millioeu roebels en thans reeds 33 millioen bedraagt, terwijl de scheepvaartbeweging ongeveer driemaal grooter is geworden. Door dezelfde reden is de Oostenrijksche haven Fiume zeer vooruitgegaan. De Engelsche stoombooten varen thans rechtstreeks op Fiume en laden daar een aantal artikelen die vroeger in de Pruisische Oostzee-havens werden geladen. Wij vinden het bericht van het huwelijk van den czaar van Rusland met prinses Dolgo- rouki bevestigd. De generaals Melikoff, Milntine en Adlerberg waren getuigen. De kinderen die vóór het huwelijk zijn geboren want de liaison is reeds oud zullen den naam van prins of prinses Jouriew dragen, terwijl de kinderen die nog geboren worden, znllen erkend worden als wettige Russische prinsen. De troonopvolger moet zeer verstoord zijn over deze daad van zijn vader en is voorloopig te Cannes gaan wonen. Londen. De Times bevat een hoofdartikel waarin betwijfeld wordt of Europa ten gunste van Griekenland dwangmaatregelen zal nemen tegen Turkije. Het city-blad vermaant de Grieken tot geduld en waarschuwt hen tegen ontijdige ondernemingen. IS October des morgeus le 8 uren. KAMEN DEE PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind Toe Tem pera tuur. richt. kracht stand lucht. -C 8.8 WZW 1 z. bew. L 10 Groningen 9.3 W 0 betr. 10 Helder 10.2 NNW 1 betr. 10 Vlissingen -- 9.9 Z 1 betr. - 12 Maastricht. -10.1 zzw 1 betr. 8 -- 7.9 WNW 4 hew. 9 Valentia Hamburg -j- 8.1 W 2 bew. 1- 8 Swiuemunde. -- 5.8 w 3 bew. 5 Leipzig -- 7.4 w 1 betr. - 7 Carlsruhe -10.1 NNO 1 1. bew. - 7 Grisnez -- 9.3 O 1 HeirooK - 10 -- 7.1 NO 0 betr. 8 St Mathieu -- 5.2 ZO 3 betr. 11 Biarritz 0.6 OZO 4 betr. - 10 Perpignan Christiaansund i- 0.9 ZW 4 regen - 4 Stockholm. 4- 0.1 W 2 betr. - r 2 Koppenhagen 4.5 WNW 2 betr. - - i Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland: 's ochtends 8 urenH. 1.4 D. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs:(Corr.) Thermometer 14 Oet. 'sav. 11 u. 52 gr. 15 Oct. 's morg. 8 u. 53 gr. 's midd. 1 u. 60 gr. 's av. 5 n. 56 gr. Heden werd aan het gebouw van hat gewestelijk bestuur alhier aanbesteed het ophoogen van een gedeelte van den Oosthavendijk te Hansweert en het leggen van eene steenglooiing tegen een gedeelte van den zeedijk van den Kruiningschen polder, behoorende tot de werken van het kanaal door Zuid-Beveland, en geraamd op ƒ3000. Voor dit werk werd ingeschreven door de heerenP. J. van Remortel, te HontenisBe, voor f 2860; P. J. Visser Jz., te Hansweert, voor ƒ2832; C. de Wilde Az., te Kattendijke, voor ƒ2795; D. Bolier Cz., te Rilland-Bath, voor 2758J. Kraaijeveld, te Hansweert, voor f 2725 en B. den Exter van den Brink te Krab- bendijke, voor f 2685. maar ook door de verkwisting van zóóveel papier waarop men had kunnen teekenen. Hierover na denkende kwam zij op den inval om die waaiers met bloemen en groepen te beschilderen* Opge togen snelde zij naar Mile De St Aignan en Balmat, om dezen haar denkbeeld mede te deelen en de laatste was daar zeer mede ingenomendoch deed haar opmerken dat het publiek meer gesteld zou zijn op poppetjes en groepjes dan op bloemen en guirlandes. Haar genre was meer bloemenschil- deren, maar zij kon ook vrij gemakkelijk poppe tjes teekenen en bovendien zou zij die met bloe men kunnen versieren. Balmat stelde haar voor tafereeltjes uit Paul en Virginie te nemen en uit de gedichten van Ossian, die toen zeer veel opgang te Parijs maak ten. Al de leerlingen van David bestudeerden die, behalve Balmat, die ze niet kon bewonderen, hoewel hij er zieh over schaamdehij leende voor Edmée een exemplaar van een vriend, die Ze op het atelier gebracht had. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2