1880. N°.! 244. 12S« Jaargang^ Vrijdag 15 October. Middelburg 14 October. Onderwijs. Marine en leger. Gemeenteraad van Middelburg lIDDELBURGSCiE COURANT. Kt blad verschat dagelijks] met uitzondering van Zon- en Feestdagen!, Prijs per 8/m. franoo 8,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent. Advertentiens 20 Gent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 17 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daübe Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Heden namiddag te 3 men is de tweede kamer bijeengekomen ter regeling harer werkzaamheden. Daar verscheiden wetsontwerpen voor de openbare behandeling gereed zijn, zal de kamer niet naar arbeid behoeven te zoeken. Zonden eindelijk nu eens de financiëele voorstellen aan de orda komen? De aandacht onzer lezers wordt gevestigd op den morgen (Vrijdag 15 dezer) intredenden win- terdienst der spoorwegen. In de maand September jl. hebben nagenoeg alle rijksmiddelen meer opgebracht dan éen twaalfde der raming over het geheele jaar en ook meer dan in de maand September van het vorige jaar. ~Het totnutoe in dit jaar ontvangen bedrag der rijksmiddelen is aanzienlijk hooger dan hetgeen men in het jaar 1879 op 1 October geïnd had. Be- droeg de totale opbrengst toen f 71.303.000, thans is zij reeds 73.753.000, dat is f 7000 meer dan de raming over 9 maanden. Dit meerdere in vergelij king van het vorige jaar is vooral toe te schrijven aan de indirecte belastingen, waarvan dit jaar reeds aan registratierechten ruim 7 ton en aan successierechten 8 ton meer is ontvangen. Indien de laatste 3 maanden niet tegenvallen, zal de opbrengst over het geheele jaar de raming waarschijnlijk overtreffen, ook al blijven de suiker accijns en enkele andere middelen ten achteren bij het geraamd bedrag en de opbrengst in 1879. Het vaartuig dat, blijkens de marine-begrooting, voor de bescherming der visscherij in aanbouw is, zou weder werk kunnen vinden. Twee Sche- veningsche schuiten zijn binnengekomen met een verlies van 70 netten, welke, naar het beweren der schippers, door de Engelschen zijn afgekapt. De Pransche minister van koophandel heeft bij circulaire de Pransche kamers van koophandel gewaarschuwd tegen bedriegers, welke te Rotter dam gevestigd moeten zijn en die eenige hande laars in wijn en tafel-oliën opgelieht moeten hebben. Het schijnt wcnschelijk dat door onze regeering een onderzoek ingesteld worde naar de toedracht dezer zaak. Immers, de minister vindt daarin aanleiding om zijne landgenooten te waarschuwen tegen „bestellingen nit Nederland" in 't algemeen. Een paar bedriegers zouden op die manier onzen geheelen handel schade doen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, ge durende de le helft der maand September 1880: J. Thennisse, Amsterdam, Verschoor, Hulst, Mevrouw De Bruijn Hooykaas, Rotterdam, Mej. A. van Loo, Utrecht, J. Verkuyl Quakkelaar, ïerseke, W. Agilles, Zevenbergen. Uit Westkapelle: Mevr. Vermaas, Middelburg. Briefkaarten: Mej. S. Clement, Middelburg. Te St. Maartensdijk moet, voor de bestaande vacature in den gemeenteraad, herstemming plaats hebben tnsschen den heer A. Hollestelle, die bij de verkiezing 43 en I. Hage, die 14 stemmen bekwam van de uitgebrachte 88. Een briefschrijver uit Den Haag in het Nieuws van den Dag deelt eenige persoonlijke indrukken mede van den doop der prinses, welke wij, ook na hetgeen wij aan de verslagen der Haagsche bladen ontleend hebben, het overnemen waard achten. Na eenige minder beduidende bezwaren aange roerd te hebben van officieren, die zich gekrenkt voelen dewijl zij geen uitnoodiging ontvangen bobben, gaat hij aldus voort: Reeds vroeg heden morgen was er drukte in de straten, en dit dunrde den geheelen dag voort. De Willemskerk leverde een schouwspel, zooals wij dit nog nimmer hebben gezien. Reeds te half een was de kerk geheel bezet. Tal van ge- noodigden en vooral een groot publiek, dat gretig van de uitgegeven toegangkaarten gebruik maakte, bezette zoowel het benedengedeelte als fa S*|wa«5; Alles geschiedde met groot cere monieel, zoo, dat een der hofdignitarissen, die zeker niet dacht dat de pers alomtegenwoordig is, tot een naast mij staand persoon zeide: „dat kunnen wij gemakkelijker af." Z. M. de koning kwam te een nur in generaals-nniform, die zijne flinke, krachtige houding goed deed uitkomen, in de kerk, gearmd met H. M. de koningin, die er uitmuntend welvarend uitzag. Prinses Hendrik, geheel in het wit, is eene der liefelijkste verschij ningen die men zich denken kan, en Prins Fre- derik is een der roerendste. De door hoogen ouderdom diepgebogen grijsaard treedt nog kras voorwaarts, en onbeschrijfelijk aandoenlijk is het gevoel, dat deze Vorst opwekt. De diepste eer bied kan zich niet inhonden cn van mond tot mond fluisterde het publiek „Prins Prederik." De toon waarop die twee woorden gesproken werden kan ik u niet teruggeven, doch er ligt zooveel gevoel in, dat ik onwillekeurig mijn hand aan de oogen bracht. Voorwaar dacht ik, zelden is een vorst zoo bemind als onze Prins Prederik. De koningin hield zelf haar dochter ten doop, en het koninklijke ouderpaar maakte bij deze een voudige doch heilige plechtigheid een alleraan- genaamsten indruk De geheele goudzee van uni formen, zich badende in den glans van den troon, omringde het gedeelte van den predikstoel waar de vorstelijke familie het nieuwe lid in de kerk der gelijkheid wijdde. De kleine prinses protes teerde volstrekt niet en zag (wij waren toevallig in de gelegenheid haar van nabij te beschouwen) er uitmuntend uit. Het is een allerliefst, gezond en frisch kindergezichtje, en wij brengen onze hnlde aan Mevrouw Van Hogendorp, die met opzet de prinses zoodanig op de armen droeg, dat ieder waar zij passeerde de kleine zoo goed mogelijk kon zien ën hare wandeling nit de kerk met de meeste welwillendheid zeer langzaam deed. Tengevolge van den gewijzigden loop der treinen langs den spoorweg RotterdamAntwerpen, gedu rende den aanstaanden winterdienst, zal, te rekenen van 15 October e. k., de verzending van brieven enz. naar Engeland, langs den weg van Galais, worden opgeheven. Daarentegen zal de le ver zending over Ostende later plaats vinden, en wel nit Amsterdam 11.10 m.; nit 'sGravenhage 12.29 av.; te Londen 3.45 m. In de Staats courant zijn opgenomen eenige inlichtingen omtrent de klasseering van sniker, eene beschouwing van dr. J. W. Gunning, waar uit blijkt aan welk stelsel van onderzoek door hem de voorkeur wordt gegeven en het daarop ingewonnen gevoelen van verschillende kamera van koophandel. Akte-examens in Zeeland. Akte als hoofdonderwijzer. Geëxamineerd 14, toegelaten 8, de heeren: C. Brakman te Vlissin- gen, J. van Breen, C. Lievense en J. Magielse te Middelburg, P. Nieuwdorp te Dreischor, F. J. van de Ransou te Middelburg, J. Z. de Buisonjé te Aardenbnrg en M. Verstraeten te Kruiningen. Akte als onderwijzeres in de vrouwelijke hand werken. Geëxamineerd 19, toegelateD 17, mejuf frouwen: L. J. Adriaanse te Zierikzee (P.), G. A. J. Beende te Middelburg (N.), F. J. de Bres te Tholen (N.), M. Brouwer (N.), L. Dielemans (N.), H. C. Hackenberg (N. en F.), M. B. H. C. Hoes (N.), L. C. van der Kelle (N.), M. F. Klein (N.), de zes laatstgenoemde allen te Middelburg, C. E. van der Linde te Groede (F.), G. H. Maas te Tholen (N.), A. C. Snoep te Middelburg (N. en F.), M. Ter Neuzen te Middelburg (N.), E. C. Visser te Vrouwepolder (N.), A. de Vries, geb. De Lcoze, te Tholen (N.), J. Werpster te Schoon- dijke (N.) en C. J. van der Plassche te Aarden, burg (N.). Van de 16 aspiranten voor de akte van hoofdonderwijzer, heeft de commissie van examen te Assen aan niemand hnnner een diploma kun nen uitreiken, omdat ze zich allen hebben terug getrokken. De gemeenteraad van Colijnsplaat heeft met 1 Nov. a. benoemd tot onderwijzer den heer N. Nieuwediep, tot hulponderwijzeressen mej. S. Terpetra, en H. E. Vermeulen (te Middelburg.) Het traktement van het hoofd der school wordt op f 1200 gebracht, dat der overige onderwijzers en onderwijzeressen op f 600, vermeerderd met 50 gulden voor elke aantcekening, zoo zij ver plicht zijn in het vak, waarvoor zij die aantee- Kening hebben, les te geven. De wedde der onderwijzers met hoofdakte, die volgens de wet van 1878 aan de school moeten verbonden zijn, wordt op 700 gulden gesteld. Het aantal onder wijzers wordt op zes gebracht, om later trapsge wijze tot het vereischte getal (negen) op te klimmen. Voorts beschikte de raad, met 4 tegen 3 stem men, gunstig op een ingekomen verzoek om het schoolgeld af te schaffen. Met 1 Januari 1880 hondt nu, onder nadere goedkeuring, Bchoolgeld- heffing op slechts die voor den cnr-usin Fransch en wiskunde blijft behouden. Met 1 November wordt de gewone avondschool opgeheven en vervangen door eene herhalingsschool voor leerlingen boven dé 12 jaar, die alle klassen doorloopen hebben, en voor hen, die nog in de hoogste klasse het onderwijs volgen. In de door den raad goedgekeurde verorde ningen op het onderwijs komt voor, dat kinderen, om ter school te komen, minstens zes jaar oud moeten zijn, en dat er om de drie maanden gelegenheid zal gegeven worden tot inschrijving van nieuwe leerlingen. (ff. Ct.) Te Sint Maartensdijk konden, bij eene vóór 14 dagtn gehouden prijs-uitdeeling, Blechts aan 33 leerlingen, op eene schoolbevolking van 400 kinderen, getuigschriften van getrouw schoolbe zoek uitgereikt worden. In den winter zijn 420 kinderen ingeschrevenin de maanden Jnli, Au gustus en September daalt het cijfer tot 180. De hoogste klasse telt dan hoogstens 5 leerlingen. De onverschilligheid ten aanzien van het onderwijs is zoo groot, dat het verzuim bij de kinderen van gegoede ouders even druk voorkomt als bij de armen. De plaatsing van den off. van gezondh. 2e kl. W. N. de Graafaan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt ingetrokken. Vergadering van Woensdag 13 October. Voorzitter mr. Pické. Tegenwoordig al de leden met uitzondering van mr. Lambrechtsen van Ritthem, die blijkens mede- deeling van den voorzitter verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Voor kennisgeving worden aangenomen de mede- deelingen dat zoodra bericht is ingekomen van de bevalling van H. M. de koningin, namens den raad een adres van gelnkwensching aan de koninklijke ouders is verzonden, waarop van wege den koning een brief van dankbetuiging is ontvangen, en dat tot zetters der belastingen zijn benoemd de heeren H. J. Dronkers, K. Baart en J. M. Boone. Van het burgerlijk armbestuur is ontvangen de rekening over 1879, waaruit blijkt dat van het subsidie ad ƒ31000, slechts ƒ26,171.911 is be- noodigd geweest. De rekeniDg wordt gesteld in handen van de financieele commissie. Eene missive van de plaatselijke gezondheids commissie, daarbij toezendende het gewijzigd reglement van orde voor die commissie, wordt voor de leden ter visie gelegd. Daarna is aan de orde het voorstel van burg. en weth. tot benoeming eener commissie van 5 leden om burg. en weth. bij te staan in het be stuur der gasfabriek. Ook stellen burg. en weth. voor de jaarwedde van den directeur der gasfabriek op 2000, met genot van vrije woning, vuur en licht of vergoeding daarvoor ten bedrage van 500 's jaars, vast te stellen, ten einde uit bekwame, voor die betrekking geschikte mannen eene keuze te kunnen doen. Bij de algemeen® beraadslaging over dit voor stel merkt de heer Fokker op dat eene commissie van braadsleden, die de gasfabriek zal besturen hem niet gewenscht voorkomt; wel echter dat een raadscommissie toezicht uitoefent, terwijl het bestuur bij den directeur berust. Scheiding van het bestuur der exploitatie en administratie acht spreker eveneens niet wenschelijk, omdat bij industrieele zaken financieele en technische onder werpen veelal hand aan hand gaan. Het ledental komt den heer Fokker ook te groot voor; hij zou liever zien dat het dag. bestuur werd bijge staan door twee raadsleden, terwijl des noods twee leden als plaatsvervangers konden benoemd worden» De voorzitter deelt mede dat burg. en weth. omtrent dezen nieuwen tak van dienst hebben getracht inlichtingen te krijgen bij gemeenten die in hetzelfde geval verkeeren als Middelburg en een eigen gasfabriek exploiteeren. Het overgelegd voorstel komt dan ook in hoofdzaak overeen met den toestand in andere gemeenten. Het bezwaar van den heer Fokker tegen het aan de commissie op te dragen bestuur deelt de voorzitter niethet is zeer moeilijk eene grens te trekken tusscben bestuur en toezicht in deze, dewijl ook comraissiën van toezicht van tijd tot tijd zeer ingrgpende maatregelen te nemen hebben. Burg. en weth. achten het wenscbelijker bedoelde commissie te benoemen en daaraan het beheer der fabriek op te dragen dan deze taak te leggen op de schouders van de leden van het dag. be stuur, die reeds met zoo vele andere werkzaam heden belast zijn. Het getal leden op twee te brengen achten burg. en wetb. Liet wenschelijk omdat door twee personen zeer ingrijpende beslui ten zouden kunnen genomen worden en somtijds, bij verhindering van een der leden, het houden van vergadering niet mogelijk zoude zijn. De heer Luteijn kan zich met het voorstel tot benoeming van eene dergelijke commissie Diet vereenigen. Het komt hem voor dat dit volstrekt niet noodig is en nadeelig werken zal. De zaak behoort bij burg. en weth., die, behalve de com missie van financien, ook die van fabricage kunnen raadplegen. Wordt het voorstel van het dag. bestuur aangenomen, dan zal men ten slotte Diet meer weten op wien de verantwoordelijkheid rust. Men heeft een directeur, een commissie van bestuur en het opperbestuur van burg. en weth. Spreker beroept zich bovendien op verschillende gemeenten waar men geen zoodanige commissie bezit en de zaken uitstekend gaan. De voorzitter meent dat de zaken bij het be staan eener vaste commissie zonden bespoedigd wordenwanneer burg. en weth. telkenmale het gevoelen van de commissie van financiën of fa bricage moeten inwinnen, kan dit, bij spoedei- schende gevallen, niet anders dan belemmerend weiken. Wat betreft het aangevoerde dat in som mige gemeenten geen commissie bestaat, kan worden opgemerkt dat dit in tal van andere ge meenten, o. a. Dordrecht, wel het geval is, terwijl daar de verantwoordelijkheid op de commissie rust. De heer Snijders zegt dat hij, ofschoon niet zoo ver willende gaan als de heer Luteijn, toch zoude wenschen dat éen persoon verantwoordelijk was, dewijl hij niet begiijpt hoe er leden te vinden zijn die de verantwoordelijkheid voor eene der gelijke zaak op zich willen nemen. De directeur is, gelooft hij, de daartoe aangewezen man. Elke industneele zaak waar veel hoofden zijn levert bezwaar op voor botsingen. Spreker zou daarom, even als de heer Fokker, een klein ledental, 2 leden van den raad en een lid van het dag. bestuur, als commissie niet van bestuur ma*r van toezicht wenschen en den directeur als verantwoordelijk persoon willen beschouwd zien. De voorzitter merkt op dat niemand betwist dat de directeur verantwoordelijk is. Ook in Dordrecht is dat in de instructie opgenomen. De commissie is verantwoordelijk voor de daden die zij pleegt en de directeur voor den geregelden gang der zaken. De gascommissie dient eene be grooting in, die begrootiDg wordt door burg. en weth. in den raad gebracht en daar vastgesteld, terwijl de commissie binnen de grenzen dier be- grooting beheer voert; zij geeft voorts alle or ders aan den directeur, die voor de nakoming ervan verantwoordelijk is. Mocht de raad met eene commissie van beheer, doch wel van toezicht wil len benoemen, dan zouden burg. en weth. huu voorstel intrekken, en zich de vrijheid voorbe houden ai of niet een nader voorstel te doen. De heer Snijders gelooft dat de gemeentewet geene verantwoordelijke commissie, als door den voorzitter bedoeld wordt, kent, doch alleen het dag. bestuur. Dit kan bijgestaan worden door eene commissie, doch van verantwoordelijkheid van deze kan, naar sprekers meening, geen sprake zijn. De intrekking van het voorstel bij mogelijke wijziging zou de heer Snijders zeer bejammeren; de tijd dringt en 't is meer dan tijd voor de oproe ping van sollicitanten voor de betrekking van directeur. Hij zou daarom burg. en wetb. in over weging geven om, wanneer het voorstel van het dag. bestuur werd ingetrokken, niet in te trekken het voorstel om sollicitanten op te roepen. Na mededeeiing van den voorzitter dat het de bedoeling is om in dat geval alleen bet eerste deel van het voorstel in te trekken, wenscht de lieer Snijders, met het oog op het aangevoerde omtrent ziekte of verhindering der ieuen, nog in overweging te geven om dan twee leden en twee plaatsvervangers te benoemen. De voorzitter antwoordt dat de gemeentewet niet van plaatsvervangers spreekt en hij dat ook niet wenschelijk achten zou omdat het hier eene industrieele zaak geldt, waarin een lid, die de zaak kent, moeilijk door een ander kan worden vervangen. Wat betreft het bezwaar van den heer Snijders, dat de gemeentewet geen verant woordelijke commissies kent, merkt de voorzitter op dat wanneer de verordeningen te Dordrecht, Zutfen, Den Haag en andere gemeenten door het hooger bestuur niet met de wet zijn in strijd geacht, dit hier ook wel niet het geval zijn zal. De heer Fokker, vasthoudende aan zijn gevoelen, acht eene commissie van toezicht noodzakelijk, om reden de gaszaak eene zaak is waarbij een groot publiek belang heeft en waarover veel wordt ge oordeeld. Verantwoordelijkheid van den directeur acht spreker eveneens wenschelijk omdat dit voqf dien ambtenaar een moreel© prikkel zijn kan,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1