Laatste berichten. BUITEULAND. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen, Algemeen Overzicht. procureur-generaal in de kolonie Suriname; en mr. J. P. Smeele, procureur-generaal in de ko lonie Curasao. Benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandachen Leeuw, A. Dohna, kamerbewaar der en concierge van het kabinet des konings. onderscheidingen. Ala blijk van Z. M. goed keuring en tevredenheid, is de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend we gens moed betoond bij het redden van drenkelin gen aan J. Hagedoorn, sergant en L. Bredeveld, milicien van het 7e reg. inf.,in garnizoen te Helder, H. Abelaar, te Amsterdam en aan Gr. Koelewijn, vrouw van B. Hartog, te Bunschoten. pensioenen. Op verzoek, wegens in en door den dienst verkregen lichaamsgebreken, op pen sioen gesteld de off. van gezondh. Ie kl. bij de zeemacht J. J. Dekkers, onder toekenningvan een jaarlij kseh pensioen van f 1400 en van eene verhooging van dat pensioen van 1125 's jaars voor werkelijk verblijf in mil. dienst in 's rijks overzeesche bezittingen. Op zijne aanvrage, op pensioen gesteld de kapt. P. van Eyk, plaats, adj. Ie kl. te Zutfen, ten bedrage van f 1450 's jaars. leger. Benoemd tot le luit. bij het le reg. veld-art. de 2de luit. Gr. H. J. Turk, van het korps: bij de Hie aid. vest.-art. de 2e luit. N. Bosboom, van het korpsbij de Ve afdeeling vest. art de 2e luit. jhr. J. H. van Aseh van Wijck, van de le afd. vest.-art.bij de Vide afd. vest.- art. de 2e luit. O. P. Wessels, van de VHIe afd. vest.-art.; en by de art. instr.-comp. de 2e luit. Gr. A. van der Brugghen, van die compagnie. Bij het aan de polytechnische school te Delft gehouden examen voor middelbaar onderwijs in handteekenen en perspectief is o. a. geslaagd de heer J. H. Hollestelle van Middelburg. Voor de medische faculteit te Amsterdam is het theoretisch geneeskundig examen met goed gevolg afgelegd doorJ. J. van Driel, B. Bak ker, 1. S. Ch. Pichal, J. T. H. Hermans, J. A. de Graaff, H. M. Jung, L. P. van den Berg, A. van Selms, J. M. H. van Dorssen, C. J. Kleyn, B. van Beuningen van Helsdingen en C. F. A. Eoch. Den heer S. Blaupot ten Cate, inspecteur van het lager onderwijs in Groningen, is bij ge legenheid van zijn aanstaand aftreden door eene deputatie uit de onderwijzers en onderwijzeressen dier provincie, als blijk van hoogachting en waardeering, een geschenk aangeboden, bestaande uit een zilveren blad met twee zilveren wijnkannen en twee glazen op zilveren voet. Teyler's Godgeleerd Genootschap heeft besloten als nieuwe prijsstof uit te schrijven •Na B. N. Krohn's Geschichte der Wiedertaufer in Niederdeutschland. Melchior Eofmann und dia Secte der Hofmannianer (1758) is veel opgespoord en uitge geven, waardoor dit onderwerp nader wordt toegelicht. Met het oog daarop verlangt het Genootschapeene levensbeschrijving van Melchior Hofmann." Tevens herhaalt het de reeds voor het jaar 1879 uitgeschreven, maar onbeantwoord gebleven vraag •Hoe is tot nu toe in de Proteatantsche kerkgenoot schappen de vereeniging van de rechten der individuen met de eischen der gemeenschap beproefd, en hoe moet zij naar den geest des Christendoms tot stand komen?" De luit. t/z. le kl. C. L. de Jeug, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschig te Willememeoord, wordt op non-activiteit gesteld. Bij min. beschikking is de adelborst 3e kl. bij hebben dus tijdblijf waar gij zijt," vervolgde hij tot Edmée, „wacht tot de processie voorbij is." j |In het eerst had Edmée nog al pleizier gehad door het nieuwe van het schouwspel en het bijzijn van iemand van haar leeftijd; maar nu moest zij dat oogenblik van vergetelheid zwaar boeten; zij kon zich niet verklaren dat het noch in haar noch in Balmat was opgekomen dat De Pelven natuurlijk op zijn post moest zijn als volksverte genwoordiger en haar dus noodzakelijk zou moe ten zien. Zij stond hier gevangen tusschen een levenden muur en voelde nog altijd die oogen op zich gevestigd, ofschoon hij al lang uit het ge- zioht was en de processie het Champ de Mars bijna bereikt had, waar een kunstmatige berg was opgericht. Zij zag alles met verstrooide blikken voorbijtrekkenoude mannen met wijnrankent jongelingen met eikenloof, vrouwen met bloemen, wel vijf en twintig duizend menschen, alles langs de muren der Tuilerieën en van de Louvre, waar het edelste bloed van Frankrijk gestroomd had. De zon scheen helder, de lucht was zacht en toen de stoot de plaats zijner bestemming bereikt had, steeg er een lofzang omhoog, ter eere van het Opp e r w e z e nbegeleid van bazuingeschaler viel een bloemenregen neder, moeders hielden hare kinderen omhoog en Kobespierre troonde boven op den berg, met de Conventie en de menigte aan zijne voeten, een onheilspellenden glimlach om de lippen, die een oogenblik plaats maakte .voor den angstigen blik van iemand die aan den het kon. instituut voor de marine te Willems oord B. H. Sichterman, eervol uit den zeedienst ontslagen. De herstelling der graftombe van Hieronymus van Tuyll van Serooskerke, heer van Stavenisse, in de kapel der kerk van laatstgenoemde gemeente, is in de vorige week afgeloopen. De restauratie van dit schoone gedenkteeken uit de 17e eeuw van de hand van Bombout Verhulst, is het werk geweest van onzen stadgenoot den beeldhouwer Den Hollander, onder toezicht van den heer F. Nagtglas, daartoe in staat gesteld door de onbe krompen medewerking van den in 1879 te Zuijlen overleden baron W. B. van Tuyll van Seroos kerke. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Middelburg van 12 October 1880 zijn de volgende personen veroordeeld L. S., S. B., N. C., E. v. S., C. v. L. en P. v. L., te Middelburg, wegens het baden op eene plaats te Middelburg door de politie daarvoor niet aange wezen, ieder in eene boete van f 3 of een dag gevangenisstraf. P. A. t. S. en L. I., te Middelburg, wegens het werpen van vuilnis in de stadsvest te Middelburg, ieder in eene boete van 3 of een dag gevange nisstraf. J. S., te Middelburg, wegens het iemand toe voegen van scheldwoorden, zonder daartoe uitge- tergd te zijn, in eene boete van 2 of een dag gevangenisstraf. C. B., P. M. en I. N., te Vlissingen, wegens het klimmen op een wagen aldaar buiten eenige noodzaak, ieder in eene boete van f 1 of een dag gevangenisstraf. A. W. S, C. V., J. M. H., J. F.B.B., C.J.S., allen te Vlissingen, wegens het maken van nach telijk burengerucht aldaar, tot verstoring van de rust der inwoners, ieder in eene boete van 7 of twee dagen gevangenisstraf. A. F. en T. S., te Vlissingen, wegens als voren, ieder in eene boete van f 5.50 of een dag gevan genisstraf. G. W., te Vlissingen, wegens het als voerman van een met een paard bespannen wagen zich niet bestendig daarbij houden, in staat om het te besturen en te geleiden, in eene boete van f3 of een dag gevangenisstraf. C. W. v. A., te Vlissingen, wegens het in het openbaar uitkloppen van een vloerkleed aldaar, op eene andere dan door burgemeester en wet houders aangewezen plaats, in eene boete van f 3 of een dag gevangenisstraf. W. L., L. V. en E. S., te Vlissingen, wegens het ledigen van secreetbakken aldaar op een verboden uur, ieder in eene boete van f 10 of een dag gevangenisstraf. W. de B., te Vlissingen, wegens het laten loopen van water over de openbare straat aldaar, zonder behulp van eene goot of slang, in eene boete van ƒ3 of een dag gevangenisstraf. C. J. S., wed. S. H., te Vlissingen, wegens het als tapster niet branden van een licht boven de voornaamste deur barer woning aldaar, een uur na zonsondergang, in eene boete van f 1 of een dag gevangenisstraf. G. K., te Domburg, wegens het laten loopen van een schaap in de duinen aldaar, in eene boete van 3 of een dag gevangenisstraf. L. K., vrouw van G. v. M., te Veere, wegens diefstal van te veld staande vruchten, in eene gevangenisstraf van zes dagen. Gisteren werd door de rechtbank alhier uit spraak gedaan in de zaak van J. d. P., zaak waarnemer te Breskens, beklaagd van in twee brieven, op 9 en 13 Mei jl., aan éen persoon, bedelend eene gift van nagenoeg zes gulden te hebben gevraagd en tegen wien door het O. M. veroordeeling tot eene cellulaire gevangenisstraf van 7 dagen, benevens in de kosten van het geding was geëischt. De rechtbank sprak den beklaagde vrij, o. a. op grond dat hoezeer bedelarij ook sohriftelijk of per brief geschieden kan, (immers zeker door rondgaande brieven) daarom niet elke vraag om hulp, bijstand of dienstbetoon, schriftelijk gedaan, als bedelarij kan worden aangemerkt en de be oordeeling hiervan afhangt van het verzoek en de wederzijdsche verhouding van den schrijver en den geadresseerde. Door de politie alhier werd heden middag een persoon opgespoord die reeds sedert geruimen rand van een afgrond staat, toen zich een stem liet hooren, duidelijk uitroepende: „Niet tevreden, dat hij meester is, maakt hij zich tot een God!" Een kleine beweging van terugdeinzende lieden toonde de plaats aan waar de vermetele stond, maar hij was niet te onderscheiden. Toen het gedrang zich naar de Place de la Concorde ver plaatst had kon Isnard met de beide meisjes de hooge stoep verlaten. „Breng haar terstond naar den winkel van Giboult, daar kent gij wel iemand en laat haar daar doorgaan," was de korte aanwijzing die hij aan Laura gaf en bij voegde erbij tot Edmée „Vraag niemand iets, opdat men hen later niet kan uithoorenga de achterdeur uit, sla eerst rechts om, dan links en vraag dan naar la Rue du Bon Patriotic. Adieu „Maar waar vind ik u, mon cher vroeg het mooie meisje. JJPordt vervolgd) tijd gesignaleerd was en thans bij zijn broeder alhier verbleef. De man, die, naar wij vernemen, een maand ge vangenisstraf moet ondergaan, is naar het hnis van arrest alhier overgebracht. De beste der koeien, bestemd voor de Nederlandsche inzending op de vee-tentoonstelling te Londen, een beest van den heer Ellerbroek te Hoorn, heeft op de zeereis naar Thameshaven onderweg gekalfd en is kort daarna aan de kalfziekte gestorven. Den 21® December a., op den dag dat Kenau Hasselaar vóór 307 jaren aan 't hoofd van 300 Haarlemsche vrouwen de Spanjaarden hielp terugslaan, zal het panorama-gebouw te Amster dam geopend worden. Het daarin tentoongestelde schilderstuk, van den heer Tetar van Elven, stelt namelijk tafereelen uit het beleg van Haarlem in 1573 voor. Volgens een betoog van een oud-politie ambtenaar in het Dagblad, wordt voor de open bare veiligheid in Den Haag, des avonds, als de voortreffelijke 1) nachtwakersdienst nog niet begonnen is, gewaakt door 6 agenten in eene afdeeling van ongeveer 50.000 inwoners. Dan moet er nog niemand van 't personeel ziek zijn. Als dat zoo is, dan heeft Middelburg vergelij kenderwijs nog een overvloed van politiemacht! Te Zwolle heeft zich het niet dikwijls voor komend geval voorgedaan van eene gemeente- leening welke niet volteekend is. Eene 4 pet. leening van f 100.000, tot uitbreiding der gas fabriek, werd slechts voor f 55.000 a pari gedekt. Daar men met 1 November minstens f 80.000 noodig heeft, besloot de raad om voor zes maanden f 30.000 op te nemen tegen 5 pet. rente. Eene Turksche idylle. Den laatsten September werd de geheime politie te Konstantinopel door een anonymen brief op de hoogte gebracht dat den vol genden avond de konak van een hoog staatsambte naar zou uitgeplunderd worden. Het gebouw werd met een aantal politiesoldaten of zaptieha bezet. De roovers schenen hiervan de lucht gekrogen te hebben en kozen het nabijgelegen huis van den overste van het slagersgild, zekeren Hussein, voor hunne prooi. Zij sloegen daar den intendant dood en roofden een aantal zaken van waarde. De vrouwen van Husseins harem hieven een luid geschreeuw aan, waardoor de zaptieha op het ge beurde werden opmerkzaam gemaakt. Zij geraakten in strijd met de dieven, welke ongedeerd met den buit ontkwamen, na den hoofdman der politie gedood en een der soldaten gewond te hebben. Een der politieambtenaren meende bij de bende een Montenegrljn ontdekt te hebben dien hij vroeger wel eens gezien had in een slecht befaamd koffie huis, dat te Galata door een Griek werd gehoudeD. Deze herberg kon dus wel de zetel der bende zijn. De politie spoedde zich naar die plaats, drong de herberg binnen en nam den waard in hechtenis. Spoedig daarop werd aan de deur ge klopt en een zacht herkenningswoord geroepen. De officier der zaptieha opende de deur en zag een reusachtigen Montenegrijn voor zich die hem, na het zien der politie-uniform, met éen slag tegen den grond sloeg. Toen vluchtten de roovers, en de zaptieha vervolgden hen, waarbij zij, den dood van hun hoofdman willende wreken, zich niet ontzagen van hunne vuurwapenen ge bruik te maken. De dieven schoten terug en er had een geregeld pistolengevecht plaats in de nauwe straten van Galata. De politie werd eindelijk enkelen der dieven machtig, en het bleek dat zij werkelijk eene georganiseerde rooversbende op het spoor was gekomen, bestaande uit Monte- negrijnen, Croaten en Grieken. In de herberg vond men een grooten voorraad wapens, Turksch, Fransch en Grieksch geld en een volledig stel gereedschappen voor valsche munters. Het geeft groote rust in Konstantinopel, dat de hoofdlieden dezer bende gevat zijn. Bij al het gespuis was geen enkel Turksch onderdaan, geen enkele Mobamedaan. Men leest in een Kussisoh dagblad weer bijzonderheden van eene mijn onder een spoorweg bij het station Alexandrowsk, waardoor men den keizerlijken trein wilde in de lucht laten vliegen. Het eenigszins verwarde bericht zegt dat de mijn reeds het vorige jaar is aangelegd, dooh thans eerst ontdekt. Zij bestond uit twee met dynamiet gevulde afdeelingen, met een geleiddraad naar den rijweg bij den spoorweg. Toen de keizer lijke trein die plaats naderde, kwam op den rijweg die de spoorbaan kruist een rijtuig in snelle vaart aanrijden, dat weer even snel weg reed, toen de trein voorbij was. Men vermoedt dat in dat rijtuig eene electrische batterij was, die eohter haar werk niet kon doen, wijl de ge- leiddraad bij het graven van eene sloot was doorgesneden. Wanneer de czaar dit gevaar ge- loopen heeft wordt nog medegedeeld, waarschijn lijk bij zijn laatste reis naar Livadia. Londen, De Daily Newt bevat een telegram Uit Cettinje meldende dat Dulcigno overgegeven is. Home. Omtrent de aftreding van kardinaal Nina is nog niets beslist. 's Gravenhage. De gemeenteraad heeft heden met 20 tegen 14 stemmen het voorstel van burg. en weth,, tot afschaffing van den Scheve- ningschen tol, verworpen. Als secretaris der gemeente zijn voorgedragen de heeren Beelaerts van Blokland en Evers, beide hoofdambtenaren ter secretarie. 15 October des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. afwijk. Wind Toe Tem pera tuur. rieht. kracht stand lucht. Delfzijl L 4.4 NNO 2 1. bew. J- 11 Groningen 4.5 O 1 z. bew. - 10 Helder 5.8 NO 3 z. bew. 11 Vlissingen. 5.1 NO 3 betr. - 11 Maastricht. - 2.7 NW 2 regen - 7 Sylt - 5.2 stil 0 z. bew. - 5 -12.4 NNW 2 betr. - 8 Valentia -11.4 O 1 helder - 9 Hamburg - 2.5 NO 5 betr. - 8 Swinemunde. - 1.5 NO 3 betr. - 7 Leipzig. - 4.0 ONO 2 betr. - 10 Carlsruhe I- 2.4 ZW 4 betr. - 8 Grisnez - 5.4 NNO 1 regen - 10 Parijs - 3.7 stil 0 mist. - 11 St Mathieu - 6.1 O 2 bew. -- 7 Biarritz - 1.8 NW 5 regen - 13 Perpignan Ghristiaausund 1-2 W 9 regen 7 Stockholm. - 3.5 WZW 6 betr. f 8 Koppenhagen 4- 3.2 W 2 z. bew. 7 Portsmouth Yarmouth. Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: H. 3.1 M. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) Thermometer, 12 Oct. 'sav.llu.49gr. 13 Oct. 's morg. 8 u. 53 gr. 's midd. 1 u. 54 gr. 's av. 5 u. 54 gr. Het is thans zeker dat de Porte Dulcigno aan Montenegro wil overgeven. Gisteren werd uit Konstantinopel geseind dat de sultan het beslnit had geteekend en het eenige wat nog aan onze wetenschap ontbreekt zijn de juiste termen van dat besluit. Daarover wordt alleen bericht dat met Montenegro eene overeenkomst zal worden geslo ten ter bescherming der godsdienstige instellingen van de bewoners van het gebied in quaestie, en dat de Porte hoopt dat de mogendheden zullen afzien van iederen nieuwen drang omide nog niet opgeloste verschilspunten teregelen. Met veel zorg wordt door middel der Köfoische Zeilung verspreid dat deze omkeer in de politiek der Porte te dan ken is aan de vertoogen der Fransche, Oostenrijk- sche en Dnitsche ambassadeurs, terwijl het ge noemde blad zich nog nit Parijs laat seinen, dat de overgave van Dulcigno eene nederlaag is voor den heer Gladstone, wiens strijdlustige politiek in zekere Fransche kringen wordt vereenzelvigd met het streven van den heer Gambetta. Zelfs wordt als gevolg van den maatregel der Porte voorspeld dat Gambetta 's vriend, de heer Challemel Laconr zijn ontslag zon nemen als Fransch gezant te Londen. Zoo holt men door, van de eene onder stelling in de andere. Deze gansche redeneering rust op de ongemo tiveerde stelling dat de Porte hare gedragslijn zou hebben veranderd, tengevolge van den zielroe- renden raad van de vertegenwoordigers juist van die mogendheden, van welke zij zeker weten kon dat zij de wapenen niet tegen haar zonden op vatten. Men zal ons niet beschuldigen van te groote ingenomenheid met de laatste plannen van den heer Gladstone, welke Europa op den rand van een nieuwen Oosterschen oorlog hebben ge bracht maar het gaat niet aan om thans, nu naar het schijnt het met de demonstratie beoogde doel staat bereikt te worden, dit eene nederlaag voor dien staatsman te noemen. Er is miDstens even veel te zeggen voor de bewering van de Daily Newt dat de laatste bedreiging van Engeland, om eenige havens in de Aegaeische zee te blokkeeren, den doorslag bij de Porte heeft gegeven. Dooh er is voor de verklaring van het gedrag der Porte nog wel eene andere onderstelling te wagen. Zij bezit eene slimme diplomatie welke in de gelegenheid is geweest zich te Oefenen in den passieven weerstand tegen de steeds aangroeien de eischen van Europa. Zij zag waarschijnlijk niet zonder genoegen door eene gezamenlijke Enro- peesche vloot kracht bijzetten aan den eisch tot nakoming van het tractaat van Berlijn, voor zoover de vergrooting van Montenegro betreft; want, Europa kcuuende, kon zij bevroeden dat zes mo gendheden niet langs éen weg kunnen gaan. Zij hield den woordvoerder der demonstratie zoo lang aan* de praat, totdat het geen twijfel meer kon lijden dat, in plaats van eendracht, een zeer duidelijk verschil van meening zieh tusschen de mogendheden openbaarde. Ook toen nog bleven echter igence Bavat, geïnspireerde Benter-tele grammen en andere officieuse bronnen vormelijk mededeelen dat het concert Europeen nog in volle harmonie de ouverture van den „ondergang van het Turksehe rijk" bleef spelen. Men wilde nog niet met zoovele woorden erkennen dat zich dis harmonie zou openbaren, zoodra het gordijn werd opgehaald voor de eerste acte. Toen wierp de Porte

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2