1880 N«! 240: 133* Jaargang: Maandag 11 October. Middelburg 9 October. Benoemingen en besluiten. MIDDELBURGS»! COURANT. Dit blad verschijnt dageljjkïj met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Pr^js per 8/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentlen: SO Cent per regel. Geboorte-; Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels f 1,60 iedere regel meer 0,20, Grootc letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Onder onze rubriek Gemeenteraad vinden onze lezers heden een voorstel, door den beer mr. J. A. van Hoek aan zijne mede-raadsleden ter voor- loopige kennisneming en overweging aangeboden, strekkende tot reorganisatie der politie te Middel burg. Overtuigd dat gedaehtenwisseling over onderwerpen van algemeen belang nuttig en noodzakelijk is, heeft de heer Yan Hoek ons in de gelegenheid gesteld zijn voorstel aan het publiek mede te deelen. Daarvan bij deze gebruik makende, spreken wij tevens den wensch uit dat het voorbeeld van den heer Yan Hoek, bij voorkomende gelegenheden, door het gemeentebestuur gevolgd moge worden. Wij hebben er reeds vroeger op gewezen dat de belangr^kste voorstellen van burg. en weth. in den regel zoodanig behandeld worden, dat ze voor het publiek als uit de lucht komen vallen, en niemand, de dagbladen zoo min als hun lezers, in de gelegenheid gesteld wordt er te bekwamer tijd zijne meening over te doen kennen. Deze wijze van handelen is niet in het algemeen be lang, dat gedaehtenwisseling en overweging der verschillende zienswijzen vordert. Ten aanzien van het voorstel van den heer Van Hoek zien wij ons thans verplicht onze meening uit te spreken, dat de no odzakelij kheid tot het doen eener zoo aanzienlijke uitgaaf als de voor steller verlangt, door ons niet ingezien wordt. De beraadslaging in de zitting van den gemeenteraad van 15 October 1879, waarnaar verwezen wordt, Versterkt ons in dit gevoelen. Op de aanmerking, door den heer Yan Hoek op den post voor de traktementen der politie gemaakt, werd door den burgemeester geantwoord dat eene reorganisatie „nietj dringend noodzakelijk" was. Misdrijven, zeide het hoofd der politie, komen hier weinig voor en met de hulp der rijks veld wacht en der marechaussee wordt daartegen behoorlijk gewaakt. De straatpolitie alleen is onvoldoende, doch daarvoor een zoo kostbaren maatregel voor te stellen, als de reorganisatie der politie volgens al de reeds in portefeuille berustende plannen wezen zou, daarmede oordeelde de burgemeester Schorer niet in den geest der burgerij te handelen. De heer Van Hoek noemde in zijn antwoord de reorganisatie integendeel „een dringende eisch", doch gaf niettemin toe dat zij alleen vereischt werd voor de straatpolitie, „teneinde het leven der burgerij niet onaangenaam gemaakt worde door velerlei feiten." De spreker achtte toen eene jaarlijksche som van 5000 voor de reorganisatie voldoende. In zijn thans aangekondigd voorstel wordt de verhooging geraamd op 6315, doch wij weten allen dat de kosten van reorganisation, hetzij in hare invoering, hetzij in hare gevolgen, in den regel niet meê-, maar tegenvallen. Kan men, om slechts dit eene punt te noemen, b. v. aanuemen dat de commissaris van politie, die thans 1600 traktement geniet en reeds vruchteloos om verhooging heelt verzocht, op hetzèlide inkomen kan blijven dienen wanneer zijn ondergeschikt personeel zoozeer uitgebreid wordt i Vordert nu het algemeen belang der gemeente werkelijk deze meerdere uitgaaf van 6 a 7000 gulden 's jaars Wij kunnen het niet inzien. Onze gemeente telt weinig rust verstorende elementen in haar midden. Zij bezit geen fabriekarbeiders, wei nig scheepvaartbeweging, een zeer klein garnizoen van meerendeels miliciens. Op vermeerdering van de drukte of het vertier bestaat op 't oogenblik weinig of geen uitzicht. Dat de politie te kort zou schieten in hare taak ora de bedrijvers der zeldzaam voorkomende misdrijven op te sporen, hoorden wij niet beweren. Waartoe dan uit breiding der politiemacht? De straatpolitie wordt onvoldoende genoemd de straatjeugd veroorzaakt öenigen overlast} aan sommige politieverordeningen wordt niet bgzonder streng de hand gehouden. Wij geven toe dat voor deze klachten grond bestaat en houden ons overtuigd dat door een grooter aantal, beter bezoldigde dienaren der politie daartegen met meer jj ver gewaakt zal worden. Het aantal processen-verbaal en bekeuringen zal ongetwijfeld toenemen; maar of de burgerij, in haar geheel genomen, inderdaad van oordeel zijn W „haar leven daardoor aangenamer gemaakt zal worden", zulks meenen wij te moeten be twijfelen. Verbetering van het gehalte van het politie-per- soneel is wenschelijk en op die verbetering werd ook aangedrongen door het raadslid Snijders, in de raadszitting van 10 Maart 1880, toen hij be toogde dat aan buitengewone politie-agenten, met weekloonen van 2, 3, hoogstens 4 galden, niet het opmaken van processen-ver baal toevertrouwd be hoort te worden. Maar tusschen maatregelen, door welke men trapsgewijs, van jaar tot iaar, de politie eenigszios kan verbeteren, en een reorga nisatie welke duizenden kost, zonder een daar mede geëvenredigd nut op te leveren, is een zeer groot onderscheid. Wij honden 't er dan ook voor, en wenschen tevens, dat het voorstel van den heer Van Hoek in den raad geen bijval moge vinden. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag a. des namiddags te half twee unr een openbare vergadering houden ter behandeling der volgende zaken Ingekomen stukken; voorstel van bnrg. en weth. tot instelling en benoeming eener commissie van beheer over de gemeente-gasfabrieken, vast stelling der jaarwedde en oproeping van solici- tanten voor de betrekking van directeurbrieven van dr. Sibmacher Zijnen en B. A. Fokker, ver zoekende ontslag als lid der plaatselijke school commissie; adres D. de Leeuw Jz. te Heemstede, om concessie voor den aanleg eener drinkwater leiding adres J. L. Gruber te Utrecht, verzoekende verlenging van den termij n der concessie voor een tramweg naar Vlissingeuadres J. van Leer- zum c. 8.j verzoek tot bestrating van een zijtak van den Noordweg, vóór hunne perceelen aldaar voorstellen van burg. en weth.a tot inwilliging van het verzoek van A. F. Wisse, om eervol ontslag als hulponderwijzer; b goedkeuring der rekening van het bestuur der godshuizen, over 1879 c gunstig advies op het verzoek van het burgerlijk armbestuur om machtiging tot den afkoop van chijnsen; d onderhandsche verhuring van gemeente-eigendommen; e kosten, inrichting enz. van het archieflokaal en de oudheidskamer; benoeming van een voorzitter der commissie van toezicht op het lager onderwijs; aanvulling van het onderwijzend personeel op de scholen A enC. De afdeeling Middelburg der Vereeniging t. b. v. fabrieken handwerksnyverheid hield gisteren avond eene vergadering, die door vele leden en enkele schoolautoriteiten werd bijgewoond. Door den heer P. D. Koning werd verslag uit gebracht over de algemeene vergadering, te Dordrecht op 4 on 5 Augustus jl. gehouden. Vervolgens werden aan J. A. Euijer en C. J. Bruker, letterzetters bij de firma De Gebroeders Abrahams, die gedurende 26, en J. J. Roth, schilder bij de firma Sterk en Zoon, die meer dan 25 jaren bij dezelfde firma werkzaam waren, diploma's uitgereikt. De voorzitter, de heer De Raad, wenschte de bekroonden hartelijk geluk met de hen te beurt gevallen onderscheiding. De heer Kröber jr. betuigde daarna zijn dank voor het aan zijne werklieden toegekende eereblijk, wensehte deze daarmede geluk en overhandigde hen, namens de firma Abrahams, een stoffelijk blijk van waardeering huiner diensten. In de pauze werd den leden gelegenheid gege ven om de knip-, plak-, vlecht-, snij-, knoop-, zaag- en timmerwerken te bezichtigen, die door den heer Sanders op den cnrsns van den heer Groeneveld te Rotterdam waren vervaardigd. De voorzitter herinnerde daarna dat, dank zij de bijdragen van velen, het bestuur in staat is uitvoering te geven aan het besluit, den 23 Maart jl. genomen, om te beproeven ook te Middelburg het onderwijs in handenarbeid ingang te doen vinden. In overleg met de hoofdonderwijzers De Man en De Jager, heeft het bestuur thans een tiental leerlingen dier beide scholen uitgekozen, die door vlijt en bekwaamheid het voorrecht waardig wer den geacht van kosteloos onderwijs in handen arbeid te ontvangen. De lessen zullen geopend worden op Zaterdag 16 October a., des middags te 2 urenom vervol gens iederen Woensdag en Zaterdag tusschen 1 en 4 uren te worden voortgezet, voorloopig ten huize van den heer Sanders; die tevens ver gunning heeft om betalende leerlingen daaraan te doen deelnemen. Uit de ontvangen bijdragen kunnen de kosten van den cnrsns en de reis- en verblijfkosten van den heer Sanders, en nit de subsidie van het hoofdbestuur de leermiddelen en grondstoffen voor het onderwijs bestreden worden. Vervolgens werd door den heer Sanders een belangrijk verslag uitgebracht over den door hem bijgewoonden cursus, dat tevens een welsprekend pleidooi voor het nut van dit onderwijs was. Door een der leden werd voorgesteld dit verslag te doen drukken en verspreiden, welk voorstel door het bestuur in overweging zal worden ge nomen. Nadat de voorzitter den heer Sanders bedankt en de zaak in de voortdurende belangstelling en ondersteuning der aanwezigen had aanbevolen, zeide de heer Koning dat hij met genoegen had opgemerkt dat de heer Sanders voor een groot deel de gebreken van het stelsel-Groeneveld heeft vermeden, en dat van jacht op effect hier geen sprake is. Vooral drong hij erop aan dat werkstukken van practisch nut, zaken die in elke huishouding te pas komen, zullen worden vervaardigd en dat bij timmerwerk nauwlettend worde gewaakt dat geen knoeiers, maar zooveel mogelijk bruikbare ambachtslieden worden ge vormd. Over een en ander werd nog eenige gedachten- wisseling gevoerd, waarna de heer Jeras namens de vergadering het bestuur dank betuigde voor de moeite, die het zich in deze zaak heeft getroost en de vergadering gesloten werd. De heer D. de Leeuw Jr., architect werktuig- k undige bij de Amsterdamsohe dumwatermaat- schappij, wonende te Heemstede, heeft zich tot den raad onzer gemeente gewend om concessie voor den aanleg en de exploitatie van eene drinkwaterleiding te Middelburg. Door den adressant is reeds een voorloopig onderzoek ingesteld op welke wijze in de behoefte aan drinkwater in deze gemeente zal kunnen worden voorzien. Naar wij vernemen zullen aanstaanden Vrijdag uit Duitschland te Vlissingen aankomen en zich per mailboot naar Engeland begeven prins Chrie- tiaan van Slees wij k-Holstein en zijne echtgenoote prinses Helena van Engeland, met hunne kinderen. De rubriek „De moord in Den Haag" laten wij heden achterwege. Er is ons niets onder de oogen gekomen betreffende deze treurige gebeur tenis, dan eenige praatjes en geruchten, of berich ten, welke wij na de bekentenis van den dader van ondergeschikt belang achten. De publieke aandacht heeft zich, naar onze meening, lang genoeg metal deze, ten deele walgelijke, ten deele onbeduidende bijzonderheden bezig gehouden. Aan den boosdoener en aan zijn misdrijf blijkt meer en meer, zooals in bijna al dergelijke gevallen regel is, weinig belangwekkends te zijn. Voor den gang van het proces achten wij het alleen nog noodig te vermelden dat het visschen naar den degenstok, ook na de persoonlijke aan wijzing van den moordenaar, tot gisteren avond vruchteloos is gebleven. De sergeant Musquetier heeft de waardige en mannelijke gedragslijn, door hem in deze geheele zaak gevolgd, voortgezet door aan de dagbladen mede te deelen dat hij van de premie, op welke hij recht heeft, niets voor zich verl angt, maar daarmede verschillende liefdadige instellingen wenscht te bevoordeelen. In de N. R, Ct vinden wij eene advertentie nit Sappemeer, onderteekend door den doopsgezinden predikant als voorzitter, den hervormden, den lntherschen en den Christelijk-gereformeerden predikant, den pastoor, den burgemeester, de beide wethouders, den directeur der hoogere burger school, twee hulponderwijzers van openbare en éen van eene bijzondere school en den controleur der belastingoD. Deze allen vragen giften tot het verzekeren eener goede opvoeding aan zeven weezen uit een Israëlietiscb gezin. Twee voor name Israëlieten te Amsterdam en te Rotter dam verklaren zich tot de ontvangst van bijdra gen bereid. De verdraagzaamheid is toch de wereld nog niet uit Vlissingen, 8 October. Den 6en dezer had, tot sluiting van de zomeroefeningen van de Vlissingsche schutterij, een schietwedstrijd plaats in het middenreduit nabij Souburg, welke, behalve door de schutters, door vele belangstellenden bijgewoond werd. De uitslag van den huishoudelijken wedstrijd was als volgt Bij keuze van den schutter: eerste prijs, Pen dule, behaald door den serg.-maj. Cornelissen, met 46 punten. Volgende prijzen: hanglamp, sergt. Van Eeste ren, met 44 p.; stel gonden knoopen, schutt. Corvelijn, met 37 p.twee bloemvazen, korp* Schenkel, met 37 p.; bierkan met twee glazen, sergt. Andries8en, met 36 p.; Zwitsersch land schap, sergt. Hendriks, met 36 p.; reiskoffer, sergt-maj. Hakker, met 36 p.; petroleum kook- toestel, schutt. Boekhout, met 35 p.; rook tafeltje, schutt. V. d. Wilt, met 35 p.; twee karaffen, sergt De Munck, met 35 p.rooktafeltje, sergt Brockx, met 35 p.; tafelkleed, schutt. Bomer, met 35 p.mahoniehouten rekje, sergt Dupon, met 35 p.inktkoker, schutt. Hendrikse, met 35 p.; lucifersstandaard, tamb. Kruijssen, met 34 p.drie gravures, sergt. Daalhnijzen, met 33 p.electro zilver potlood en penhouder, (con- solatie-prijs) voor den schutter die ia 5 raak- schoten het minste aantal punten heeft, korp. Dommisse jr., met 27 punten. Voor den wedstrijd tusschen officieren der Vlissingsche schutterij, waren een drietal prijzen uitgeloofd, bestaande iu: le prijs: Barometer, 2e prijs: Bowlstel, 3e prijs: paar statuetten. Deze werden behaald, resp. door de heeren Hermans, Smit en Van Ockenburg. Nog was een wedstrijd op twee vrije banen voor niet-schutters geopend, waaraan door iedereen kon worden deelgenomen tegen betaling van 50 ct. per kaart van drie schoten. Dat niet tegenstaande het zeer ongunstige weder vele ingezetenen, zoowel als infanteriemarine en schut terg, ook uit Middelburg, daaraan deelna men, mag wel bewijs strekken dat deze, voor ons, nieuwigheid, veler sympathie had. In 't geheel werden 127 kaarten verschoten en de prijzeneene waarde vertegenwoordigende resp. van: ƒ22, 16, 13 en ƒ6, behaald: le prijs door milicien Janssen met 31 punten; 2e prijs door sergt. Van Raay met 29 punten; 3e prijs door sergt.-maj. Bontekoe met 29 punten; 4e prijs door sergt. Meijer met 29 punten; na loting met sergt. Van Iluyven, van de dd. schut terij te Middelburg, die mede 29 punten in drie schoten behaalde. Te 5 uren werden de banen gesloten en had na eene flinke, opgewekte toespraak van den majoor-kommandant van de Vlissingsche schut terij, waarin ook dank werd betuigd aan allen die tot het welslagen van dezen wedstrijd hadden medegewerkt, de uitreiking plaats van de be haalde prijzen, alsmede van de herinneringsme dailles door de vereeniging Prins Frederik Hendrik te Hontesisse onlangs aan onze schutters vereerd, die bij den aldaar gehouden wedstrijd den zilveren korpsprijs hebben gewonnen. In een afzonderlijk bijvoegsel tot de Si. Ct. wordt medegedeeld het verslag van het examen tot toelating als kadet aan de koninklijke militaire academie in het jaar 1880. De St. Ct. bevat het programma van de plechtig heden, onder de goedkeuring des konings, vastge steld bij gelegenheid der bediening van den doop aan H. K. H. de jonggeboren prinses der Neder landen, in de Willemskerk, op Dinsdag den 12den October 1880, des namiddags te 1 uur. In de St. Ct. is opgenomen een kon. besluit betreffende de kosten der bewaking van goederen en vervoermiddelen ten behoeve van de heffing der invoerrechten en accijnHen. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Veendam A. Magnin, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Dnins

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1