m mT 1880. 30. N». 237. Jaargang: Donderdag 7 October. OVER' P: CHELDE. er 1880. Middelburg 6 October. Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken. T-, TURF- gebruik, eene r-seizoen. geleid te worden i bovengenoemde geboorte en lengte int verstrekt. verschillende Billijke ii- en Bui ling gebracht. BAK, zoo goed .MB1Ï, lang 6.78 lampen zacht Oostkapelle. r h P benoodigd TBODE uit den kan. Adres Mejnf- erstraat, H n° 101. LEID benoodigd, ienst N ROTTERDAM October. it rotterdam: sd. 6morg. 10,—u. 'g 8 10,-, I. 9 10,-, 1. 11 11,30, agl2 11,30, sd.13 11,30, ig.15 11,30, i. 16 9,-, i. 18 10,-, agl9 10,-, v. m. 3.45. 4.16. RIJDAG. rm. 10 -mid.12. 30 nm. 12.30 ZATER DAG, voorm. 7.30 8.— 10.30 11.— den trein welke 37 38 45 59 40 57 6 15 10.25 10.85 6.50 6.5 7.53 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11 10.B5 8.6 6.11 10.40 1.46 6.10 11.50 8.16 7.80 13 40 8.66 8.18 1.4 4.13 8.86 1.20 4.80 8.60 MIDDELBURGSE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 8/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent: Advertentieni 20 Oent per regel: Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Qroote letters worden berekend naar plaatsruimte: Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubs Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. RL, Berlijn Weenen, Zurich enz. Men leest het volgende in de Arnhemsche Cou~ rant De Waterweg van Rotterdam. In 1869 en 1871 werd in ons blad de uitkomst voorspeld, die te verwachten was als met geweld, door de afdamming van het Scheur, door den Hoek van Holland een nieuw zeegat aan de Maas werd gegeven. Wat toen voorspeld en niet geloofd werd is thans bewaarheid, want droog is 't voor den nieuwen mond, waar vroeger acht el water stond. De droge bult van de West ligt op de plaats vóór het gat, waar in 1868 80 dM. water bij laag- water gevonden werd. Het eerste bedrijf der geweldoefening is afge speeld en wij staan, zooals voorspeld werd, voor den aanvang van het tweede bedrijf, waarin de Oostpunt van Rosenburg aan IJsselmonde zal worden verbonden om de Botlek af te dammen. Het werd voorzien, als men door het afdammen van het Scheur niet slaagde, men dan nog iets meer zou willen afdammen, en als ook dat niet helpt, dan nog maar meer, tot er niets meer af te dam men is, wanneer men gedwongen zou zijn, als alles, ook het nienwe zeegat, dicht is, te erkennen dat men gedwaald heeft. pezelfde schrijver, die tien jaren geleden eene zoo treurige uitkomst voorspelde, heeft ons zijn oordeel medegedeeld over de twee lijvige boek- deelen, waarin de voorstellen der staatscommissie vervat en toegelicht zijn tot verbetering van de Maas van Krimpen, volgens hem niet tot in, maar tot aan zee. Die boekdeelen worden zeker niet veel gelezen, en zouden ter wederlegging een boekdeel vorde ren, dat wellicht in het geheel niet gelezen zon worden. Yóor dat het tweede bedrijf aanvangt, wil hij in weinige woorden zijn waarschuwende stem andermaal doen hooren. Als het mogelijk is om het zand, dat op den zeebodem van 1868 geschuurd werd, door middel van krachtige baggerwerktuigen met atoomschou- wen op te ruimen, dan gelooft hij dat men, voor véél geld tot onderhoud, een bruikbaar zeegat voor schepen van 65 dM. diepgang zal kunnen verkrijgen. Van het baggeren van een geul in den zeebodem van 1868 is natuurlijk geen sprake. Wij kunnen het niet beoordeeleD, maar geven gaarne eene plaats aan zijne zienswijze in ons blad. Over het bezwaar, dat de vorm aanvankelijk bij ons maakte, meenden wij ter wille van de zaak te moeten heenstappen. Redactie. Tot roem van onzen Waterstaat, Die zand als water stroomen laat, (1) Werd eens een eerezuil gesticht, Die nu in zand bedolven ligt. Ofschoon het zand niet heeft gestroomd Zoo als de Waterstaat 't zich droomt, De Staatscommissie nu verklaart Het haar volstrekt geen zorgen haart. Men grave en baggere eerst het zand En breng' 't met schouwen ver van land, Waar men 't in 't water zinken doet: In hoofdzaak was het plan dus goed. (2) En zeker komt het werk tot stand Voert de rivier noch slib, noch zand En niets dan water naar haar mond, Dan is er voor een haar geen grond. (3) Doet daarom zoo als ik u zegt «Men grave en baggere alles weg, "Normaliseere er 't stroombed mee, «Van Krimpen af tot aan de zee." 't Oorspronklyk plan blijft ongedeerd, Men werp' slechts 'tzand, daaruit geweerd, In 'toog der Staten-generaal, Als oorzaak der geheele kwaal. (4) De wet beveelt: Normaliseert Heeft zand en stroom geïgnoreerd De Waterstaat, die wist dat wel, Want hij verkreeg daardoor vrij spel. Stelde Natuur hem zeer te leur, Hij dwong toen met den dam in 't Scheur iPa jchuitfde 't zijnd naar hartelust Van uit het strand vlak voor de kast. De staatscommissie wil 't niet doen. Keurt 'taf, en vraagt dertig millioen. De helft voor graaf- en baggerwek, De rest: voor dwang toch ejven sterk. (5) Maar als 'i door baggeren geschiedt, Waarom alleen door baggren niet? Waarom nog dammen eerst gelegd Bleef hinnendams de geul niet recht? Waar zij voor zand is heengegaan Bleef daar haar steile kant niet staan Neen 't zand dat voor die vaargeul ligt Eerst weg, dan krijgt men daar wellicht De diepte weer, die men er had V<5or 't zand gespuit werd in het gat. Waarom ook dammen uitgebracht? Omdat men Noordwaats heil verwacht. (6) 't Normaliseeren moet het doen Met dwang voor driemaal vijf millioen. Zoo krijgt dan eindelijk Rotterdam Zijn vaarweg klaar tot kop van dam; Daar buiten zet zich weêr een baar Door stroomen, loodrecht op elkaar. (7) Al blijft 't gat breed, of maakt men 't smal, Weest zeker dat die komen zal, Zoolang de zee nog daalt of zwelt En zich tot waterpas herstelt. Een bed voor vloed-golf? 'tis te dwaas! Er komt geen vloedgolf in de Maas. (8) Reeds schuurt natuur een deel der haar In 't Wester zeegat, helpt haar daar; (9) Dat kost u minder tijd en geld Dan al dat plegen van geweld; Want hinnendams daar zijt ge sterk, Daar huiten doet natunr" het werk. Zij lacht met 'smenschen ijdelheid En met de kracht waarmee ge strijdt. Weet ge eerst het zeegat daargesteld Wat 't jaarlijks koste aan baggergeld, Normaliseer dan de rivier Aan 't zeegat zelf doet dat geen zier. (10) Laat stil de Botlek maar bestaan En langs dien weg wat water gaan, Al geeft 't geen voordeel, 't hindert niet Als 'twerk door baggeren geschiedt. Want als die arm niet meer bestaat En 'twerk niet slaagt, dan wordt te laat Alom de jammerkreet gehoord, Die eerst nog hoopvol werd gesmoord: «■Ach! was die krib voor IJsselmond /'Maar niet gelegd, dan zeker vond "Men nog wel water hij Goeree "Of kon men langs Den Briel naar zee." (11) Denk dat uw roem te gronde gaat O nooit volprezen waterstaat! (1) Zie Nieuwe Spectator van 1871, no. 46. (2) De hoofdzaak was, dat meer dan twintig milioen M\ zand als water naar zee zouden atroomen zonder baar te vormendaarom werd in de wet alleen van normaliseeren gesproken. (3) Men heeft te IJmniden eene andere ervaring opgedaan. Daar is geen rivier en er is meer zand nit zee in de havenkom bezonken naarmate de diepte er toenam. In de kaart van 1868 ziet men aan den Hoek van Holland het zand tnsschen de dammen liggen, dat er uit zee gebracht werd. (4) De staten-generaal hebben al door goed vertrouwen millioeneu voor het werk gevoteerd, totdat eindelijk het ongerijmde voorstel gedaan werd om de doorgraving te verruimen teneinde stroom versterking te verkrijgen. Dat was te erg. Door het araendement-Blussé werd toen aan de geldverspelling een einde gemaakt. (5) Zij stelt voor, de Botlek af te dammen en door leidammen en verder uitbrengen der hoof den de nitwatering om de Noord te dwingen. Zij levert daardoor het duidelijkst bewijs voor dit zuidelijk trekken der rivier, dat door haar ontkend wordt. Zij laat het afdammen van de Oude Maas voor een later bedrijf. (6) Door het wan-eb-tij, dat rond den kop van den Noorderdam naar binnen loopt, is daar het Schaar ontstaan, waardoor de Waterstaat misleid en op den verkeerden weg om de Noord ge bracht is. (7) Men vindt overal waar dat het geval is bankvorming, want vloed- en ebstroom langs het kuststrand voeren zand naar den kop van den dam, waardoor elk hunner gestuit wordt. Men zie de kaart van 1868 vóór dat het strand doorgestoken werd. (8) Waarschijnlijk komt er een vloed-golf in de Schelde, waarin het verval van water naar binnen toeneemt; maar er komt er geen in de Maas; hij loopt voorbij het gat. Hier zijn eb en vloed niets anders dan het herstellen van het waterpas met den zeespiegel, die beurtelings rijst en daalt. Men normaliseert de rivier, waarin geen vloed- golf komt, teneinde de voortplanting van de vloed-golf daarin te bevorderen en gemakkelijk te maken, en hoopt zoodoende meer water (dan het waterpas?) te zullen verkrijgen, dat in de ver ruimde doorgraving meer schuurkracht zal hebben dan wanneer het waterpas zich door een nauwe opening moest herstellen. Hoe is het mogelijk (9) Als er slechts 30 geschikte dagen in het jaar zijn, om naast den kop van den Zuiderdam te baggeren, zal het op die weinige dagen kunnen geschieden en op de overige meer naar binnen. In elk geval zal men de natuur kunnen helpen en niet tegenwerken. Krachtige baggerwerktuigen met voldoende ge schikte stoom8chouwen zijn daartoe noodzakelijk. (10) Dat de verruiming der doorgraving en het normaliseeren der rivier, al wordt de afvoer van water grooter, geen stroomversterking zal te weeg brengen, is door den kap.-lnit. N. Mac Leod in het Vaderland van 10 October 1880 duidelgk aangetoond. De door hem voorgestelde ombuiging van het Noorderhoofd verdient overweging, nadat het zeegat door baggering zal zijn verkregen, of bjj na verkregen, anders wordt de baar naar buiten geschuurd, niet weggenomen. (11) Zie Arnhemsche Courant van 11, 13 en 18 Nov. 1871. Opgave van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, gedurende de 2e helft van Augustus 1880. L. Zeilemaker, Amsterdam, J. Theunisse, Amsterdam, W. Dalman, Renkum, wed®. Dupuy, Briefkaartwed®. H. J. de Ridder, Rotterdam. De Amsterdamsche Courant deelt mede dat de Belgische regeering aan de Nederlandscbe een ontwerp heeft aangeboden tot wijziging der trac- taten van 12 Mei en 16 Juli 1863 betrekkelijk den afkoop van den Scheldetol. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot president der arrondissements-rechtbank te Almelo, mr. A. van Laer, thans rechter in die rechtbank. Benoemd tot kantonrechter te Middelburg, mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, thans kan tonrechter te Alkmaar. (Zie laatste berichten van gisteren Benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Rotterdam, mr. J. W. van Oosterzee, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Alkmaar. rijkspostspaarbank. Benoemd tot leden van den raad van toezicht op de rijkspostspaarbank, de heerenJoh. C. Zimmerman, mr. N. G. Pierson, Abr. de Haan Antz., mr. F. S. van Nierop en mr. A. D. van Assendelft de Coningh, allen wonende te Amsterdam en is tot voorzitter van dien raad aangewezen de heer Joh. C. Zimmerman. marine. Op verzoek, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld, de oiE van adm. Xe kl. W. J. Medenbach, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van 1300 en van eene verhooging van pensioen van /1050 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en kolo niën en tusscben de keerkringen. Bevorderd tot off. van adm. Ie kl., de ofh van adm. 2e kl. J. J. van den Berge tot off. van adm. 2e kl., de off. van adm. 3e kl. F. J. Olivier, en tot off. van adm. 3e kl. de scheepsklerk C. M. Krul. loodswezen. Op verzoek eervol ontslagen: de kapitein t/z. titulair H. Engelsman jKleynhens uit de betrekking van inspecteur over het loods wezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 6e district, alsmede uit de betrekking van Nederlandsch permanent commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning, bebakening en het loodswezen op do Schelde, en zulks onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem in die betrekking bewezen, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 2100 en eene verhooging van pensioen ad f 575 's jaarsde kapitein luitenant t/z. titulair O. van Slooten nit de betrekking van inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het le district, en zulks onder toekenning van den titulairen rang van kapitein ter zee en van een jaarlijksch pensioen van f 1867 benevens van eene verhoogiDg van /600 'sjaars. In gelijke betrekking overgeplaatst de kapitein t/z. titulair P. Roodzant, thans inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 4e en 5e district, naar het 6e district te Vlissingen en tevens belast mot de betrekking van Nederlandsch permanent commis saris voor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning en bebakening, mitsgaders over de loodsdi'ensten op de Schelde. De betrekking van inspecteur over het loods wezen, de betonning, bebakening en verlichting wordt opgedragenin het le district te Delfzijl, aan den lnit. t/z. le kl. J. C. de Ruyter de Wildt, en in het 4e en 5e district te Hellevoetsluis, aan den luit. t/z. le kl. A. de Bruijne. pensioenen. Op zijne aanvrage op pensioen esteld, ten bedrage van 1430 'sjaars, de kapitein P. A. Moorrees, van de Vile afd. vest.-art. consuls. De heer José Cabral de Mello jr., benoemd tot Nederlandsch vice-consul te Ceara, is door de Braziliaansche regeering in die hoeda nigheid erkend. Akte examens in Zeeland. Onderwijzeressen Franscb. Geëxamineerd 4, toe gelaten 2: de dames G. L. A. van den Bussche te Goes en P. C. Verpoorten te Zierikzee. Onderwijzer Wiskunde. Geëxamineerd en toe gelaten de heer H. L. E. Dormaar te Middelburg. *IJTzendijke, 5 October. De beide hulponder wijzers die zonder verlof hun post verlaten hadden, zijn door den gemeenteraad uit hunne betrekking ontslagen. (Zie laatste berichten vün gisteren). De commissaris des konings in een onzer noordelijke provinciën bezocht eens een platte landsgemeente, waar ook de plaatselijke school commissie, toen uit drie predikanten bestaande, haar opwachting bij hem kwam maken. Hij informeerde naar den toestand van het onderwijs; de voorzitter der schoolcommissie roemde den gemeenteraad, o. a. omdat deze het schoolgeld afgeschaft en de openbare school voor allen kos teloos toegankelijk gesteld had. Met dien lof kon 's konings commissaris niet instemmenwant het stond bij hem vast, dat, hetgeen men voor geld krijgt, althans bij minder bedeelden, op hooger prijs wordt gesteld dan wat kosteloos wordt aangeboden. „Was de commissaris daar zoo zeker van?" luidde de wedervraag van den voorzitter. „Zie, wij zijn alle drie predikanten. Dunkt u, dat onze godsdienstoefeningen beter bezocht zouden worden, indien wij van lederen kerkganger 25 of 10 cent entrée-geld eischten De commissaris des konings glimlachte, maar een bevestigend antwoord durfde hij niet te geven (Vollcsbl.) De luitenant t/z. le kl. F. J. P. M. Mulder, laatst kommandant van Zr. Ms. schioefstoomschip Aruba te Paramaribo en van daar in Nederland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Zr. Ms. sehroefstoomschip Madura, onder bevel van den luit. t/z. le kl. H. J. van der Mandele, laatstleden Zaterdag te Aden aangekomen. Aan boord is alles wel. Op grond dat hij gelden ten eigen bate had ge bruikt, die hem in zijne betrekking voor andere doeleinden waren toevertrouwd, heeft de rechtbank te 's Hertogenbosch den notaris J. S. Jiskoot, te VeeD, veroordeeld tot eene cellulaire gevangenis straf van 3 maanden, 3 geldboeten van 12.50 en ontzetting van zijn ambt. De rechtbank te 'a Giayeebage heeft rechts.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1