Laatste berichten, ill Landbouw. Marine en leger. Kunst nieuws. Burgerlijke stand. Weerkundige Staten-j Oonradi, naar aanleiding van Ps. 73 v. 34» zijne intrée-rede, nadat hij in de voormiddag- godsdienstoefening was ingeleid en bevestigd door ds. Verhoef uit Utrecht, met eene leerrede naar aanleiding van Joh. I v. 43a. De heer D. Rijnders, predikant bij de Ned. herv. gemeente alhier, komt voor op het zestal te Dordrecht. Als eene zeldzaamheid deelt men ons mede dat door een arbeider te Domburg een aardappel gerooid is, die 7ij ons woog. De kapit.-luit. ter zee J. M. Brevet, le off. aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemoord, wordt op nonaoiiviteit gesteld en vervangen door den kapitein-luitenant ter zee A. J. Willekens. Bij het instrnetie-bataijon te Kampen zijn Zaterdag 10 jongelingen in dienst gesteld, bene vens 21 pupillen van de school te Nieuwersluis. Het bestuur der Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam, heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het maken van een ontwerp van een Kunst-Nijverheid-Museum met daaraan verbonden school, in een gemeente van 150,000 zielen. Het programma is zeer uitgebreid en bij den custos van genoemde academie (Coolvest, Rotter dam) te bekomen. De volgende prijzen worden uitgeloofd: Voor het beste ontwerp, eene gouden medaille ter waarde van 100, benevens f 400. Voor het tweede ontwerp 300. Voor het derde ontwerp een getuigschrift. Mej. Jeanne de Groot, de jongste zuster van Josephine, is bij het Rotterdamscho taoneelgezel- sohap geëngageerd. Door de zangvereeniging Rotte's Mannenkoor te Rotterdam wordt eene uitvoering van Benoit's Kinder-oratorium voorbereid. Een drie- a vier honderdtal jeugdige zangers en zangeressen zijn daarvoor minstens benoodigd. De heer Widiam, die met zijn gezelschap Fransehe tooneelspelers reeds vroeger onze stad bezocht, doet tegenwoordig eene kunstreis door België en ondervindt, volgens de Belgische bladen, te Luik en elders eene zeer goede ontvangst. Me vrouw D' Askoff is steeds de „ster" van het ge zelschap gebleven. Nevens haar, zien wij den heer Cosset van het Parijsehe Gymnase zeer geprezen, terwijl ook de overige spelers aan Parijsehe thea ters hun vroegere campagnes gemaakt hebben. Naar wij vernemen is de heer Widiam voor nemens op Vrijdag den 22en dezer alhier eene voorstelling te geven, bestaande uit Le Trésor, een nieuw stukje in éen bedrijf, van Frauqois Cop- pée en La Papillonne, comédie in drie bedrijveD, van Vietorien Sardou. De goede naam dezer beide gevierde tooneel- schrijvers belooft een genoeglijken avond aan hen die de werken der Fransehe tooneelspeelkunst gaarne in 't oorspronkelijke, door Fransehe kun stenaars, zien opvoeren. Het talrijk publiek dat zich gisteren avond in het lokaal van de Weikmansvereeniging alhier had vereenigd om de eerste der gezellige bijeenkomsten in dit seizoen bij te wonen, is het beste bewijs hoezeer de leden der vereeniging deze bijeen komsten waardeeren. Een der leden heette de tegenwoordig zijnden hartelijk welkom, waarna de zangvereeniging „Wat! zijt gij ten tweeden male aange klaagd?" vroeg De Pelven, terstond den ernst van het geval beseffende, want men begon te vermoeden dat Héron de rechterhand was van Robespierre en had reeds eens getracht hem in het verderf te storten. „Ja, en wie kan hopen dat hij tweemaal zal ontkomen? heden avond word ik opnieuw aangeklaagd en gij ook." „Wij samen vroeg De Pelven verblee- kende, „dat is goed gemikt ik weet van welken kant die slag komt. Maar het is voor barig; Robespierre moet ons in zijn eigen belang bijstaanhij kan niet buiten ons." „Denkt gij dat Denkt gij dat wezenlijk stamelde Héron en hij sloeg De Pelven nauwkeurig gade, daar hij diens verlegenheid opmerkte, zonder te begrijpen dat hij niet voor het gevaar terug deinsde, maar wel voor het denkbeeld om met hem in éen adem genoemd te worden. „Ongetwijfeld, als hij ons in den steek laat is hij weerloos." „Maar hij is voor niets zóo bang als voor het vermoeden dat hij zich op de politie zon verlaten!" zei Héron, „gij ziet, niemand is thans meer veilig het getij is verloopen en wat moet men in dat geval doen Het schrikbewind kan niet erger gemaakt worden dan het reeds is." „Dat is onze zwakke zijde. Het heeft zijn maximum bereikter is niets meer te vreezen en het volk raakt er aan gewoon." bewijzen gaf dat de afgeloopon zomer 'door haar niet ongebruikt was gelaten. Door het liefhebbe rij tooneelgezelschap werden het drama Kunst en Adeltrots en het kluchtspel Een nacht op straat opgevoerd. Jl. Zaterdag is een hoedenfabrikant alhier het slachtoffer gewerden van eene brutale oplichterij Een meisje, naar gissing 12 a 13 jaar oud, vervoegde zich in den winkel met verzoek eeni- ge hoeden op bezien» mede te geven. Aan het verzoek werd voldaan en een achttal hoeden, netjes in een doos gepakt, medegegeven. Eeni- gen tijd later bracht het meisje een hoed terug en vroeg een paar andere van dezelfde grootte mede te geven. Ook dit gebeurde, doch tot dus ver zijn noch de hoeden noch de doos terug >8 Meer ArcnJshcrhc, 2 Oet. Op de heden avond gehouden vergadering der vereeni ging Eendracht maakt Macht alhier, bleek uit de rekening en verantwoording over het afgeloopen boekjaar, dat de vereeniging 120 leden telt, door welke gezamenlijk ruim 2400 mudden steenkolen waren aangevraagd, die, met inbegrip van 14 cent voor vervoer en werkloon, tegen f 0,70 het mud vrij aau huis waren geleverd. De beide bestuursleden, die volgens rooster moesten aftreden, werden wederom herkozen. Op zekeren dag zaten eenige jagers bij elkaar te bluffen. Het werd hoe langer hoe moeilijker om in jagerslatijn nog hooger bod te doeD, dan op het gebied van het meer dan on waarschijnlijke reeds door verscheidene der aan wezigen gedaan was. En toch eindelijk bewees éen uit het gezelschap, dat hij zijne Bella in hare eer wist te herstellen, die zij straks door een verhaal van een der vrienden schijnbaar ver loren had. „Mijne heerendus sprak de eigenaar van de voortreffelijke Bella. Ik zal u met éen voorbeeld bewijzen, dat een dier mensehen-ver stand heeft, ja, dat een jachthond zelfs nog meer overleg he9ft dan menig menseh. Bella is ge woon, om, als wij eten, eveneens haar maal te ontvangen. Dat werd onlangs om de een of andere reden vergeten. Bella ontving haar rantsoen niet. Eensklaps vliegt het dier den tuin in, en weinige oogenblikken daarna teruggekeerd, biedt zij zij had 't bloempje tusschen de tanden mij een „vorgeet-mij-nietje" aan! LbwCt). Omtrent den moord in Den Haag zijn sedert Zaterdag slecht3 eenige geruchten en vertelsels verspreid, welke ons de moeite van het overne men niet waard voorkomen. Een nuttige opmerking, die meer waard is dan al het andere „moord-nieuws" der laatste twee dagen, vinden wij in 't Vaderland. Deze namelijk, dat er zeker 50,000 Nederlanders zijn, die in 'toog van zenuwachtige politie-agenton en een opgewonden publiek, op het signalement van den vermoedelijken dader lijken. Men make het daarom zijn evenmenschen met bruine jassen, lage hoeden tn bleeke gezichten niet meer zoo lastig (Zie laatste berichten van De Maatschappij van Weldadigheid heeft van iemand te Utrecht, die onbekend wenscht te blijven, 1500 ontvangen. De nestor der Groningsche schaatsenrijders do 94jarige heer M. Buiskool, van Beerta, is overleden. Den vorigen winter maakte hij nog tochten over het ijs van verscheidene uren. Men herinnert zich dat het ijsnommer van Eigen Haard in het begin van dit jaar zijn portret bevatte. Door de Amsterdamsche Zwemclub is besloten tot het uitschrijven eener prijsvraag over het nut der zwemkunst. Deze verhandeling mag niet grooter wezen dan een half vel druks, en de antwoorden moeten zijn ingeleverd vóov 1 Jan. 1881. De prijs bestaat nit een gouden medaille of honderd gulden. De heer H. Witte, hortulanua bij den aea- „Maar het zou toch dwaasheid zjjn om het met goedheid te beproeven," zei Héron hevig ont steld. „Dat denkbeeld heeft Danton reeds het leven gekost en allen die het beproefd hebben. En van avond zal die Bourdon ons, naar ik hoor, beschuldigen van volmachten tot gevan genneming in blanco te bezitten, waarmede wij persoonlijke veten bevredigen een vreeselijke beschuldiging en al is zij valsch, dat maakt geen verschil." „Het moet voorkomen worden; ik moet vóór Bourdon de tribune bestijgen, en de Conventie met andere dingen bezig zien te houden. Ik heb berichten van een verslaggever uit het leger; Kleber is over de Sambre terug gedreven stil, ik heb goede tijding om in de andere schaal te werpen. Thngut krijgt genoeg van het vechten hij raadt Oostenrijk aan om zijne troepen uit Vlaanderen terug te trekken Pichegru zal daar over een week de baas zijn." „Welk een geluk! zij zullen aan niets an ders kunnen denken!" zei Héron zeer verlicht. „Elke zeer goede of zeer slechte tijding zon welkom geweest zijn, maar beiden tegelijkwelk een geluk I En uwe berichten zijn altijd zoo goed te vertrouwen, burger Pelven 1" voegde hij er eenigs- zins afgunstig bij. „Maar het leger hoé wordt da gevangenneming van Hoehe opgevat?" „Slechthet leger is vreeselijk democratisch," zei De Pelven met een glimlach, „alhoewel het zich zeer gekrenkt gevoelde door het bevel om demischon kruidtuin te Leidon, heeft den len dezer zijn 25jarigen diensttijd gevierd en bij die gele genheid tal van bijjken van belangstelling en waardeering ontvangen. Zaterdag middag omstreeks 6 uren, werd do aandacht der wandelaars in de bnnrt van de kathedraal van Notre Dame te Antwerpen ge trokken door angstkreten, welke nit de wolken schenen te komen en blijkbaar van een bariton- en een sopraan-orgaan afkomstig waren. Naar boven ziende ontdekte men weldra in den toren der kerk, op de hoogte der tweede galerij, twee wuivende zakdoeken, terwijl het gejammer af en toe de lucht bleef doorboren. Het duurde vrij lang alvorens de portier van de kerk uit zijn middagslaapje gewekt was en te voorschijn kwam. Het bleek toen dat hij, op het gewone unr van sluiting, de deur had toe gemaakt, zonder te vermoeden dat er nog twee bezoekers omhoog vertoefden. Toen de twee gevangenen beneden kwamen, vonden z een troep leegloopers en straatjongens aan den ingang en haie geschaard. Het waren (natuurlijk!) Engelschen. De heer liep, stijf en waardig, zooals 't een zoon Albion's betaamt, tusschen de menigte voort. Toen hij eebter in een nabgzijnd koffiehuis een bock bestelde, bleek dat de arme man zich de keel deerlijk schor geschreeuwd had. Wat z;jne metgezellin betrof, zij kon zich niet weerhouden, toen zij nit den toren kwam, my lord aan zijn mouw te trekken en op gemelijken toon hem in to (luisterenWell Johnny, TU never go up again! Een ingenieur te Weeuen wil de tramwagens in beweging brengen door eene vaste stoommachine, welke een draad zonder oinde in voortdurende beweging houdt. Do draad loopt in een ijzeren sleuf tusschen de rails en de wagen hecht er zich aan vast door een klem, die door den conducteur kan geopend en gesloten worden. Is de klem open, dan staat de wagen natuurlijk dadelijk stil. De regeering van Oost-Rumelië, zooals men weet eene Turksche provincie met zekere om schreven rechten van autonomie, heeft aan Bulga rije twee en een half millioen franken gevraagd om voor de Bulgaarsche beweging en dus tegen Turkije te agiteeren. De consuls te .Sofia wisten te voorkomen dat het geld gegeven werd: de Russische vertegenwoordiger meende dat men nog wat wachten moest. Aan de Porte beschouwt men op dit oogenblik het drijven der Bulgaren als bijzaak. Er zijn grooter vijanden te bestrijden. Niets is soms raadselachtiger dan de manier waarop de leugens in de wereld komen. Een aantal couranten hebben in de vorige week ver teld dat er nabij Londen een wagen van Sanger's menagerie was omgevallen en dat er een leeuw ontsnapt was. Reeds was eene vrouw het slacht offer van het dier geworden en durfde niemand in de buurt meer uit zijn huis. Het lot der herten in Bnshy Park, nabij Hampton Court want daar hield het beest zich op ontlokte reeds menig dierenvriend een traan. Van die gansche geschiedenis nn is geen enkel woord waar geweest. Wie verzint nn zoo'n longen en waarom doet hij het De Comédie Erangaise zal eerlang gedurende eene week het feest van haar tweehonderdjarig bestaan vieren. De week zal geopend worden met eene voorstelling, waarvoor enkel invitaties wor den nitgegeven. Het glanspunt der ieestviering zal de opvoering zijn van de Bourgeois Gentilhom- rne met zang en ballet, zooals bet stuk ten tijde van Molière werd gespeeld. Het wordt gevaarlijk in Engeland. Dyna miet op de rails, nitro glycerine in de Livadia 't is om bang te worden. Donderdag avond werd weer wat gevonden. Bij Brook-green, Hammers mith, lag op korten afstand van de spoorbaan een pak schietkatoen met perkussiedopjes en een eind caoutchouc buis. alle aristocraten uit de gelederen te verwijderen. Het schijnt dat het niet streng opgevolgd is," en hij opende zijn boekje, waarin hij de namen van verscheiden mannen van geboorte had opgeteekend, die genoodzaakt het land te verlaten, zich hadden laten inlijven bij het leger, dat verbonden met de vereenigde mogendheden van Enropa streed tegen het oproerige Frankrijk. Zijn oog bleef een oogenblik rusten op een naam, die bijzonder be langrijk voor hem scheen te zijn dien van Alain De St Aignan, waaruit bleek dat hij niet alleen zijn plan om nu naar Engeland te vluchten had opgegevenmaar ook dat hij stellig niet te Parijs was. „Zijt gij er zeker van dat Robespierre ons zou bijstaan, zelfs als wij nu aangeklaagd werden vroeg Héron nog eens, voor wien dit onderwerp gewichtiger was dan de zaken van het land. Het denkbeeld van geguillotineerd te worden scheen hem bijzonder onaangenaam te zijn, ofschoon hij met de grootste kalmte een menigte lieden op die manier van kant had helpen maken. „Dat heb ik u reeds gezegd. Maar Robes pierre moet op zijne hoede zijn. Hij stennt te veel op dien gebroken staf, de geestelijke partij. Door haar te believen krijgt hij honderden tegen zich. Dat woord Opperwezen klinkt veel te mo narchaal." „Dat heb ik hem ook al gezegdi maar hij wil niet hooren." „Hij wil iets scheppen, terwijl anderen wü- De groote magazijnen van de Louvre te Parijs openen heden hunne tentoonstelling van winterstoffen. Zulk een dag loopt bet er buiten gewoon druk. Verleden jaar kwamen er op dien dag door de vier deuren 64.921 poreonen binnen. Adolina Patti hoeft nog niet lang geleden een groot buitengoed in Wales gekocht, Craig-y-nos Castle in het graafschap Brecon, en zij beeft heel wat geld besteed om het in orde te maken. Nn is het weer te koop. De kunstenares is boos geworden om de hooge belasting die op het goed rust en omdat zij lastige buren had. Waterwerken die zij met groote onkosten had opgericht, waren moedwillig vernield en de stroopers kwamen aan hare deur wild en visch van haar eigen grond en water te koop bieden. Zaterdag avond is de woning van den pre fect van de Seine, den heer Hérold, in het Pavilion de Flore geheel uitgebrand. Men was zeer bang voor het tijdelijke postkantoor dat in de nabijheid staat en geheel van hont is opgetrokken. Toen de brand goed aan den gang was, begon het echter te regenen, waardoor het postkantoor gered werd. Er is weer een nieuwe telegraaikabel gelegd van Newcastle naar Arendal in Noorwegen en Gothenburg in Zweden. Verleden Dinsdag is door loslating van rot sen eene instorting veroorzaakt in den Gotthard- tunnei, waarbij vier menscben het leven verloren. 'sfitravenhage, 4 October, 1 unr. Door de politie is gearresteerd Willem Marianus de Jongb, vroeger jager alhier, later onderofficier bij het Indische leger. Hij heeft bekend den brief aan den heer Bogaardt geschreven te hebben. {Bit bericht is heden middag bij extra-nommer aan onze lezere medegedeeld.) Deze De Jongh is, naar ons nader gemeld wordt, thans schrijver aan het ministerie van koloniën. 's Graven liuge. Door den heer Bogaardt is eene belooning van f 500 uitgeloofd voor het meisje, dat aan de school van den heer Ubbens moet hebben geïnformeerd, wanneer zij zioh vrij willig aanmeldt, alsmede eene betooning voor dengeen die haar aanwijst. s Gravenhage. Ds Van Koetsveld, die giste ren zijn 50jarige ambtsbediening herdacht, is tot kommandenr der orde van de Eikenkroon benoemd. De arrestatie van Willem Marianus De Jongh heeft reeds gisteren avond, ten huize zijner moe der plaats gehad. Heden morgen heeft hij, na veel moeite, bekend de briefschrijver te zijn. Hij is 24 jaren oud en was laatst schrijver aan het ministerie van koloniën, buiten het departement.Zijn handschrift is herkend door een onderofficier, Musketier genaamd, op wiens aanwijzing de arrestatie geschiedde. Tweede kanier. De heer Godefroi heeft bericht ingezonden dat hg wegens redenen van gezondheid verplicht is voor eenigeo tijd naar het buitenland te vertrekken. De heer Seret is beëedigd en toegelaten. (Van 26 September tot 3 October 1880.) MuMDnaEU. Ondertrouwd: M. Leijs, jm. 23 j. met R. Bollemsn, wed5. 31 j. W. J. Jansen, wed'. 50 j. met H. Kap, jd. 36 j. Bevallen: C. J. Klaassen, geb. Crucq, z. J. C. van der Weel, geb. Huijgens, z. N. van Loo, geb. Janse, d. M. C. Leijdekkers, geb. Langeveld, z. Overleden H. Corntdisse, z. 2J m. J. Bos- aohaart, z. 3 m. O. C. Littooij, d. 2j j. A. J. Sanderse, d. Ij in. J. Vreke, man van C. P. van den Hoven, 51 j. J. J. Wisse, d. 3 m. M.-Allaard, wed", van J. Reijers, 63 j. E. Luijtjes, d. 77 j. A. C. de Rijeke, d. 24 d. (Van 25 September tot 2 October 1830.) VussiaaEH. Gehuwd: W. D. Meijer, wed', van J. Vervoort, 57 j. met M. J. de Held, wed". len verwoesten het is een ontzaglijk genot om iets te verwoesten. Maar, burger Héron, gij kunt gernst zijn. Van avond zal ons in ieder geval geen leed geschieden, maar vergun mij u te zeg gen dat gy een groote onvoorzichtigheid hebt be gaan met ongevraagd hier te komenmen zou er uit kunnen opmaken dat wij het samen eens wa ren. Laat dat niet weer gebeuren als gy mg iets mede te deelen hebt, zend dan een boodschap door iemand dien gij vertrouwen kunt door Jobin den gewezen wever bijv., die vindt dat het veel voordeeliger is om voor de politie te werken en de afdeelingen in beroering te brengen dan te weven. Ik houd van dien man I" (Wordt vervolgd). van W. Slagboom, P. A. Midavaine, jd. 29 j. BevallenN. J. Ki Streefkerk, wed', van Voorman, geb. Bnijs, z. z. U.S. G. Waller, gelf OverledenE. Besta Vossen, 79 j. A. J. Me| d. 19 m. Goes. GeborenN.| z. en d. (tweel.) Overleden: G. de wl d. 16 j. J. R. Dodinoncf van F. Reijnhont, 571 z. 7 d. Ziemkzee. Gehuwd I met A. Legemate, jd. BevallenK. J. d<l C. Koppens, geb. Krijl Vliegen thart, d. M. Kl] OverledenJ. G. A. Sies, z. 9 d. E. Hest, d. 4 m. J. Berreij 5 October des KAMEJr DEE PLAATSEIT. Ba- rom. jafwijk, Delfzijl. Groningen. Helder VliBsingen Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig Carlsrutie Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 8.1' 7.0 6.0 2,ö| 3.2 9.9 1.5 5.1 -10.4 13.1 8.1, 1.! 0.1 0.5| 0.61 1.! 15.6 12.9 4 October des Delfzijl. Groningen Helder Vlissingon Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemund Leipzig. Carlsrnhe GriBnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansnnd; Stockholm. 5.5 5.3 4.3 3.4' 3.3 9.5 1.7 3. 8.: 9.5| 1+ 0-1 3.4] 4.7 13.2 9.3 7.0 10.7 Portsmouth Yarmouth. Zo\ Grootste verschil in Ne| 's ochtends 8 uren des namiddagsM. 3. Barometer teMiddelbu Mai Grootste verschil in Ne 's ochtends 8 uren des namiddags: M. Barometer te Ariddelbu Thermometer 3 Oct. 's morg. 8 u. 's av. 5 u. 52 4 Oct. 's morg. 8 n. 's av. 5 n. 4| Het wetsontwerp tot? ter verzending met d] hoogstens 5 kilogram,! het particulier verkeer De uitbreiding van geheeie land binnen 2 De vooruit te betaler don afstand, bedraget cents voor 13, 25 cei. Vergoeding van scbae hoogstens tot 2.50 vo| daarvan. Voor aanteekening van 500) is een evj van 10 ct. voor elke f Spoedbestelling tege Uitvoerend gezag zich L De spoorwegadminis cont voor een pakkel 11 et. voor 1—3 en 1 welke vracht eventnei

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2