123* Jaargang^ N°. 235. 1880. Dinsdag 5 October. Het Atelier du Lys, Middelburg 4 October. Benoemingen en besluiten. Onder wij s. Kerknieuws. MIDDELBllRGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dageljjksj met uitzondering van Zon- en Feestdagen} Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentlen: 20 Cent per regeli Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Donderdag den 7"° October 1880van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgemeester en wetho uders voornoemd, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Den 15en dezer maand zullen dagelijks twee oouriertreinen beginnen te loopen tusschen Berlijn en Vlissingen, welke den postdienst zullen doen tusschen Berlijn en Londen. Deze post, de ver binding van Noord-Rusland en Noord-Duitschland met Engeland, gaat thans over Aken, Brussel en Ostende. Reeds in 1878 heeft dr. Stephan, de Duitsche postmeester-generaal, pogingen aange wend om eene sneller verbinding over Vlissingen tot stand te brengen. Deze pogingen stuitten echter af op den Franscben Noorder-spoorweg, die zijn couriertrein naar Berlijn niet zoo danig wilde verleggen, dat deze te Oberhau- sen met de posttreinen van Vlissingen, Am sterdam en Keulen kon worden vereenigd. Natuurlijk wilde de Köln-Mindener spoorweg geen tweeden sneltrein laten loopen voor de voor genomen postroute. Deze maatschappij is thans echter in handen van den Pruisischen staat over gegaan, zoodat er geen beletsel meer is voor de verwezenlijking der plannen van dr. Stephan. Morgen wordt, ter definitieve vaststelling van den posttrein, alhier eene vergadering gehouden, waar o. a. vertegenwoordigd zullen zijn het Reichs- Eisenbakn Amt door zijn president, de Geheimer- Regierungsrat/i Wiebe; de Pruisische regeering door den Oberbaurath Oberbeckj de administratie der Duitsche rijkspost door den Oberpostroth Hake. Verder nog voor Duitschland de directiën der Magdeburger, Köln-Mindner, Rheinische, Bergisch- Markische en Hannoversche spoorwegmaatschap pijen. Voor Nederland zijn uitgenoodigd de Exploitatie-Maatschappij, de maatschappij Zeeland en de Noordbrabantsch-Duitache spoorwegmaat schappij (BoxtelWezel), over welker lijn de posttrein zal loopen, wijl die twintig kilometer korter is dan de verbinding over Venlo. Over den posttrein kunnen wij voorloopig me- dedeelen dat hij eene doorgaande snelheid zal hebben van 60 kilometer in het uur, waaronder alle oponthoud is begrepen. De trein zou des ochtends ongeveer 8 uren Berlijn verlaten en in tijds te Vlissingen zijn voor het vertrek der boo ten van de maatschappij Zeelandwelker atvaart- uur ongeveer een kwartier later zou moeten ge steld worden. FETJILLiBTON. 4? DOOR de schrijfster van MUe More. HOOFDSTUK XXX. gebuiid. De mannen knikten veelbeteekenendwant in die dagen geschiedden de inhechtenisnemingen zoo vaak en zonder eenigen vorm, dat zij nauwe lijks naar een bevelschrift zouden gevraagd heb ben en de vronwenclnbs, onder voorzitterschap van Rosa Lacombe, hadden zich zoo gehaat ge maakt bij de Conventie dat dit bevel niet meer dan natuurlijk Bcheen. Eer Théroigne wist wat er gebeurde was zij opgepakt en hare kreten werden niet opgemerkt door de juichende menigte. Xsnard wachtte den uitslag van zgn coup de main niet af; maar sloeg zegevierend het portier dicht, bracht zijn paard zoo goed mogelijk door het gedrang heen naar een zijstraatje en reed toen in vollen draf naar het huis van Madeion Crocq waar Edmée in den grootsten angst zat te wachien. J5et Mile De lit Aignan uitstapte, was zjj beneden. In de heden namiddag gehouden vergadering van de kamer van koophandel en fabrieken alhier werd, behalve van ingekomen periodieke geschrif ten, mededeeling gedaan van een schrijven der kamer van koophandel te Oosterhout, waarbij deze ondersteuning verzoekt van een door haar aan de regeering ingediend adres om, ten einde den last aan de circulatie van oude centen ver bonden te doen ophouden, deze bij de ontvangers der directe belastingen te doen inwisselen. Aan gezien deze klacht van localen aard is en het on gerief zich hier niet doet gevoelen, werd dit schrij ven voor kennisgeving aangenomen. In handen van de commissie voor de maand werd gesteld een schrijven van de kamer van koophandel te Harlingen, waarbij deze ondersteu ning verzoekt van het door de Maatschappij van Nijverheid aan den minister van waterstaat inge diend adres het verkrijging van eene herziening der wet van 1869, regelende het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen. In de Si. Ct. zijn opgenomen de statuten van de Vereeniging tot veredeling van het paardenras in de eilanden Schouwen en jüuivelandj ten doel hebbende door aankoop en het ten gebruik stel len van hengsten, het in de eilanden Schouwen en Duiveland bestaande paardenras te verbeteren en te veredelen. De zetel der vereeniging is gevestigd te Zie- rikzee. Als bestuursleden zijn voor de eerste maal benoemd de heeren Christiaan Maznre, voorzitter; Daniel Bevelander, vice-voorzitterDaniel Hocke Dz., secretaris, en Jan van der Vliet, penning meester. Leden der vereeniging zijn alle personen die in de kas der vereeniging de som van vijftig gulden storten. Te Colijnsplaat werd 21 September jl. in de brie venbus aan het hulppostkantoor een brief gestoken, geadresseerd aan den heer J. K., te 's Graven- hage, waarin zich bevonden 2 bankbiljetten van f 100 en éen van 60. Deze brief werd niet aan zijn adres bezorgd. De bevoegde autoriteiten verzoeken opsporing en bericht. Door de onderscheidene kiezersvereenigingen in het hoofdkiesdistrict Sneek zijn verschillende candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer voorloopig gesteld. Do eind-beslissing moet door de centrale kiesvereeniging genomen worden. Te Wonseradeel nam de vergadering met alge- meene stemmen eene motie aan, waarin zij, de redenen waarom de heer Mocns zijn mandaat nederlegt billijkende, zijn bedanken evenwel ten zeerste verklaart te betreuren. Zierikzee, 3 Oct. Heden hield onze schnt- „Tante, lieve, beste tantefluisterde zjj en sloot haar in hare armen en Mile De St Aignan was even aangedaan als zij. Isnard reed opge togen weg en Balmat en Edmée brachten de oude dame met groote dankbaarheid naar boven. Daarbniten groeide de blijdschap steeds aan; Parijs werd verlicht; tot laat in den naeht lie pen zingende troepen door de straten en die dron ken en dansten alsof er thuis geen armoede, honger of gevaar meer bestond. Isnard liep met hen mede rond en zag er zóo anders uit dan 's morgens dat, toen hij een der gendarmes, dien hij gebruikt had, ontmoette, de man gretig zijn aanbod aannam om te drinken op het. Palais Êgalitê en op den Faubourg St Antoine en de republiek, zonder in het minst te vermoeden dat hij hem gezien had en zich zeer gemakkelijk liet overhalen om te vertellen hoe hij dien middag een vrouw naar Les Carmes had gebracht, die hem meer last had veroorzaakt dan eenige andere, 't zij voorname of geringe, ooit gedaan had en die daar nu gehuisvest was onder den naam van Valentine St Aignan. HOOFDSTUK XXII. tusschen ebbe en vioed. Ha den dood van Danton had de gnillotine het terij op haar gewoon schietterrein aan den Val een huishoudelijken schietwedstrijd. Deeereprijs, eeu zilveren medaille, uitgeloofd door den kom- mandant mr. J. M. Isebree Moens, werd behaald door den sergeant Adriaanse; de prijs uitgeloofd door denzelfde voor het hoogste aantal punten, geschoten gedurende dezen zomer, door den korporaal J. Hoogerheide. Voorts werden prij zen behaald door korporaal Dijkgraaf, sergeant Telle, sergeant Adriaanse, sergeant Wiltson, schutter Blom, schutter Geluk, sergeant Tnijtel, korporaal Van der Valk, korporaal Hoogerheide en korporaal Kooman. Op de vrije baan met 3 schoten, werd de le prijs behaald door schutter Houdkamp, de 2e prijs door sergant Adriaanse en de 3e prijs door den sergeant-majoor Voorloop. Op de vrije baan met 5 schoten werd do lo prijs behaald door den sergeant Adriaanse, de 2e prijs door luit. Mulock Houwer en de 3e prijs door korporaal Van der Valk. Volgens een van den gouverneur-generaal van Nederlandsch. Indie ontvangen bericht, is de hoeveelheid vaD 25,000 pikols koffie, welke den 21en October a. s. te Batavia zal worden verkocht, samengestold nit: 15,400 pikols Malang-koffie; 5,000 pikols Pasoeroean-koffieen 4,600 pikols Sisir-koffie, West-Indische bereiding. De te verkoopen koffie ligt te Pasoeroean. rechterlijke macht. Op verzoek, eervol ont slag verleend als ambtenaar van bet openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arron dissement Heerenveen, ter standplaats Heeren veen, aan mr. J. A. Raedt en als zoodanig benoemd mr. A. M. Pleyte, advocaat te 's Gravenhage. leger. Op nonactiviteit gesteld, op verzoek, de le luit. H. Seret, van de Ilde afd. vest.-art. gedetacheerd bij de inspectie der draagbare wapenen. ielegraphie. Benoemd tot telegrafist 2e kl. J. Zoeter en R. A. Dekker, telegrafist 3e kl.A. de Veer, W. F. Jansen en J. G. Anderson, leer lingen-telegrafist; L. M. Lngten, telegrafist 3e kl; C. A. Denl, W. A. E. Mulder en W. Ringnalda, leerlingen-telegrafistJ. van Boven, telegrafist 3e kl; F. L. C. Baarslag en G. J. Verhage leerlingen-telegrafistE. Jansen, telegrafist 3e kl; J. H. Bekker en C. N. de Vos, thans leerlingen telegrafist. polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den Leendert-Abrahampolder, W. Wirtz; tot lid van hot bestuur der waterkeering van het cala- mitense waterschap Scherpenisse, C. M. Kleppe en van den calamiteusen Burgh- en Westland- drnkker dan ooit en Mile De St Aignan voelde dat zij van den dood gered was, toen zij in den Moniteur zag hoe er op èen dag, alleen uit het Luxembourg, zeven en twintig gevangenen ont hoofd waren. Wreedheid en dorst naar hevige aandoeningen vervulden de lucht. Armoede en ellende namen met den dag toe. De mannen lieten zich inlijven bp het leger en de vrouwen bestormden de bakkerswinkels. De Pelven was een dergenen die dit alles op merkten en er zich over begon te verontrusten. De geweldige stroom bad hem verder meegesleept dan hjj wilde, en ofschoon hij noch met hart en ziel royalist, noch volbloed democraat was, had hij zich toch te veel ingelaten met de repubii- keinsche partij, om gemakkelijk te kunnen orer- loopen. Hij zat in zijn klein woonvertrek cijfers op te schrijven, in een zakboekje, met een bleek ver vallen gelaat, 'twelk in de laatste weken steeds verergerd was, toen tot zijn ergernis Heron, de geaccrediteerde politie-agent van het veiligheids comité en de geheime spion van Robespierre, bin nenkwam. De Pelven was er evenzeer op gesteld als deze dat men niet wist dat hij met de politie te doen had. Alle rapporten werden ergens anders been gebracht, waar hij ze nakeekwant bij wilde geen enkel papier in huis hebben dat hem zou kunnen compromitteeren. Wanneer het volk of de gendarmes onverwacht bniszoeking kwamen doen polder, W. Beije tot dijkgraaf van den Kruis polder, J. C. Rosseel. Akte-examens in Ze el and. Onderwijzer Fransche taal. Geëxamineerd 5 candidaten, toegelaten geen. Voor de akte als hoofdonderwijzeres werd ge ëxamineerd en toegelaten mej. A. M. Hartman, van Goes. Als onderwijzeres in de gymnastiek werd ge ëxamineerd en toegelaten mej. S. M. M. Kooman, van Goes. Voor de akte als onderwijzeres in de hand werken voor meisjes werden geëxamineerd 16 en toegelaten 10 damesmej. J. C. Kappers van Brouwershaven (Nuttige), A. T. C. Rijnberg van Goes (N.), G. H. C. Smits van Middel burg (N.), L. G. A. Verheijen van Zierikzee (N.), G. J. Wallerbosch van Vlissingen (N.) T. M. Smits van Brouwershaven (Fraaie), H. M. Braam van Brouwershaven (N.), W. J. Snellen van Zierikzee (N.)W. A. Tnytel van Zierikzee (F.) en W. M. Zadelhof van Nisse (N. en F.) Zie laatste berichten in ons vorig nommer.) In de rede, waarmede prof. Doedes de lessen aan de hoogeschool te Utrecht opende, besprak hij ook de „vrije universiteit op gereformeerden grondslag." De huogleeraar vroeg, of men aan die v r ij e universiteit wel zoo bijzonder v r ij zon zijn in de methode en de resultaten, als aan de rijks-nniver- siteit? Uit Zevenwolden schrijft men aan de N. B. Ct de volgende, zeker niot 'voor ons gehoele land geldige beschouwing: Het is een opmerkelijk verschijnsel, hoovele ouders éen of meer hunner kinderen laten opleiden voor den onderwijzersstand. Aan de normaalin richtingen is 't aantal leerlingen Bteeds klimmende; bij- vacante beurzen aan die inrichtingen zijn er dikwerf meer dan 50 liefhebbers. Wij gelooven ons niet aan overdrijving scbnldig te maken, als wij beweren, dat er weldra meer hulppersoneel zal beschikbaar zijn, dan de nieuwe wet vraagt. Dat een belangrijke daling der hulponderwijzers- traktementen daarvan 't gevolg zal zijn, ligt voor de band. In sommige Friesche gemeenten begint men al met verlaging. Bij vacatures zijn ge woonlijk van 10 tot 15 sollicitanten. Zooveel is zeker, dat de nood voorgoed geweken is. Hontenlsse, 3 October. In de namiddag, godsdienstoefening by de Hervormde gemeente alhier hield de onlangs beroepen leeraar J. B. zouden zij niets vinden dan het kleine notitie* boekje, dat hij in zijn zak droeg. Moest hij een officier van politie spreken dan bestelde hij hem op een veilige plaats, zooals het hnis van Lafarge. Hij had geen persoonlijke veten, geen vrees dat een mededinger hem zou overschaduwen en klaagde nooit zelf iemand aanmaar wist altijd een per soon te vinden, die het voor hem deed, wanneer iemand hem in den weg stond. Niemand kwam op het denkbeeld om op hem den naam toe te passen, dien men Robespierre gaf: van „Hoofd- beschuldiger," en zijn eenige gevaar bestond tot nog toe in de reputatie van onvaderlandslievende goedhartigheid. Hij verscheen natuurlijk in de Jaeobijnenclub en was een van de negen leden van bet comité voor pnblieke veiligheid, dat een bijna onbegrensde macht bezat, in het geheim beraadslaagde, het ministerie conti óleerdo en zelfs de besluiten der Conventie kon vernietigen. Hij had voor Robespierre een geheime politie inge richt, die aan zeer weinigen bekend was, ofschoon de uitwerking ervan algemeen gevoeld word; maar hij hield zieh zooveel mogelijk schuil, ver genoegd met zijn geheime macht, wel beseffende dat hij er de helft van zou verliezen, zoodra zij aan het licht kwam. Daarom richtte hij znlk een toornigen blik op het bleeke, verstoorde gelaat van Hêron, die hem toeriep„Zij zijn weer bezigZij hebben besloten Robespierre te treffen in zjjne

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1