Laatste berichten. Landbouw. Kunst nieuws, Rechtszaken. Koloniën. Staten-Generaal. Weerkundige waarnemingen. EUITMLAiO. Algemeen Overzicht. Ingezonde Handels] Graanmal Pry z en vI Te Osgendrecht la op vijf stallen bet mond- en klauwzeer onder bet rundvee uitgebroken. Op drie dier stallen kan afzondering geen nut meer doen. De ziekte ia blijkbaar overgebracht uit de Belgische grensgemeente Zandvliet. In overleg met den diatrictsveearts zijn de noodige maatre gelen genomen om de verdere verspreiding der ziekte te voorkomen. (BW.) Wij zijn in staat mede te deelen dat het de Veresniging tot bevordering van goede voorstellingen op kunstgebied alhier gelukt is een contract aan te gaan met het Kotterdamscbe tooneelgezelachap, onder directie van de heeren Le Gras, Van Zuijlen en Haspels, tot het geven van vijl voorstellingen te dezer atede In den loop van den aanstaanden winter en wel op 27 October, 25 November, 19 December, 17 Febrnari en 3 Maart. Hieruit blijkt gelukkig dat wanneer de kunst hier ter stede dezen winter de medewerking der Muziekvereeniging zal moeten ontberen, dat gemis op ander gebied weder eenigszins goed belooft gemaakt te worden. Zierlkzce, 1 October. De rechtbank ver oordeelde heden M. de Bv vroeger publieke vrouw alhier, thans voortvluchtig, wegens feitelijk ver grijp tegen de zeden tot een gevangenisstraf van twee jaren en een geldboete van 25, met ont zegging van alle voogdij of cnrateele gedurende vgf jaren. In een brief aan de Locomotief over de ge vechten bij Samaiangan leest men het volgende: Zooals ik in een mijner vroegere brieven schreef, was generaal Van der Heijden in den aanvang zeer ontsticht, doordien de majoor Schmilau de benting niet genomen, althans niet eerder voor de 2e maal aangevallen bad. Dat hij zijn onge noegen op zeer gevoelige wijze daarover betoond heelt, moet aan den majoor Schmilan duidelijk merkbaar geweest zijn, toen hij zijn officieren bij een liet komen om hen tot de uiterste krachtsin spanning aan te zetten. Toen de generaal echter zelf de benting gezien had, heelt hij, zegt men, zjjn apologie gemaakt in 't bijzijn der officieren en later onder een glas champagne, èn den moed der minderen èn de daden der officieren èn de leiding van den majoor Schmilau ten volle geap- preciëerd. Hoe goed van den generaal, dat hij in, het telegram de verantwoordelijkheid van het oplichten van den radja van Samaiangan geheel voor eigen rekening neemt, door te melden, dat hij den radja van Samaiangan naar Kotta-Radja had opontboden. Voor zoover ik tot nog toe van alle kanten vernam, is de radja opgelicht en is den majoor Schmilau ook daar indertijd de ontevre denheid van den generaal over betuigd. Gedurende de leis van Zondag op Ma; ndag is aan boord van de mailstoomboot Prinses Elisabeth van Vlissingen naar Queensboro, een belangrijke diefstal gepleegd. Door het openbreken van een kofter werden een aantal gouden en zilveren voorwerpen en kleinoodiën, waaronder een gouden horloge met dito ketting, gouden broches, een diamanten doekspeld van groots waarde, enz. ontvreemd. Aan de Middelburgsche politie is het gelukt den dader, een der opvarenden van de stoomboot, nog in het bezit van bet grootste deel van het gestolene, alhier te ontdekken en te arresteeren. Hij is naar bet huis van arrest overgebraebt. Axel 30 September. Heden namiddag te half twee kwam de spoortrein alhier aan, met de locomotief en drie wagens zwaar beschadigd, ten gevolge van bet loopen op waggons beladen met snikerbieten aan het station Kijkuit. Enkele personen hebben letsel bekomen. Aagtekerke 1 October. Aan den ge meenteveldwachter J. H. Sonsveld werd beden bij gelegenheid van zijne 25 jarige ambtsvervulling door den raad dezer gemeente een stoffelijk blijk van belangstelling en van waardeeriDg zijner goe de diensten geschonken. LI. Woensdag beeft een poging tot moord plaats gehad op den rijksveldwachter Nieuwenbuis te Ophemert. Zijn leven is niet buiten gevaar. De gemeenteraad van Botterdam heeft goed gekeurd een overeenkomst met den staat, om lo den inventaris der kraamzaal aan het rijk over te dragen en 2o een jaarlijksche toelage van f 5000 aan den staat te betalen. Daarentegen zal bet rijk aan de Schiekade een rijkskweekschool voor vroedvrouwen doen bouwen, terwijl de gemeentelijke kraamzaal bij de nieuwe kweekschool overgaat. De moord in Den Haag. Het gisteren onder onze Laatste berichten ver melde gerneht, als zouden sterke vermoedens gerezen zijn tegen zekeren heer Van A., verwant aan de familie Bogaardt en iemand van ongun stige antecedenten, wordt door den heer De Bergh, „met machtiging der politie" tegengesproken. De heer De Bergh, die eene eigenaardige rol bij bet onderzoek schijnt te spelen, heeft ook twee nieuwe getuigen ontdekt. De een be- vond zich bij het rijtuig toen de vermoorde knaap daarin stapte en hoorde hem tot zijn moordenaar zeggen„Nu, ik bad je niet meer verwacht." Hieruit blijkt opnieuw, dat de dader en het slachtoffer elkander kenden, alsmede dat beiden een afspraak met elkaar hadden. De andere getuige heeft van twee jagers ver nomen dat zij den knaap in de dninen hebben liooren schreeuwen. Zij dachten toen dat de koddebeiers een jongen gevat hadden. Voor 't overige hebben wij slechts eenige ver makelijke verhalen te vermelden, die onder het pnbliek de rondte doen. Daartoe behoort dat van den Haagscheu briefschrijver der Arnh. Ct., die beweert dat men den koetsier der vigilante in een heerenpak gestoken heeft en in alle koffiehuizen en sociëteiten brengt om naar zijn gebeimzinnigen passagier te zoeken. De man laat zich gewillig leiden, doet zich op kosten der justitie overal te goed, maar heeit tot dusverre niets ontdekt. Een onschuldige Engeischman is gisteren weder aan het Haagscbe politiebnreau genoodzaakt geweest zijn identiteit te bewijzen. Een Scheve- ninger, die van een vreemden heer een brief te bezorgen kreeg en daarvoor een kwartje ontving haastte zich dien brief bij de politie te brengen, die er echter niets mede kon aanvangen. Het ergst is echter iemand geplaagd, die nit Am sterdam kwam en te Botterdam plaats op de boot naar Londen wilde neipen. Toen hij per fiijn- spoor nit de hoofdstad wilde vertrekken, werd hij aangehouden en naar het politiebureau ge bracht. Hier moest hg zgn identiteit bewijzen en kon toen weer vertrekken. De trein waar mode hij had willen gaan, was echter weg. In Botterdam aankomende, viel hij opnieuw de politie in het oog en weer mocht hij kennis maken met een politiebureau, waar men hem niet dan na lang beraad liet gaan. Tegen den avoad begat hij zich naar het hotel Leygraaff om daar het vertrek der boot af te wachten en. de goede man trok nog eens de aandacht. Weer werd hij ingerekend en overgebracht naar het bureau, waar men hem dan toch eindelijk, over tuigd van zijn onschuld, oen vrijgeleide gaf en liet gaan. De boot naar Londen was echter al lang vertrokken. De graaf van Chambord koning Hendrik V van Frankrijk in spe heeft op zijn zestigsten jaardag natuurlijk heel wat gelukwenschen ont vangen. Hij heeit dan ook wel recht op deelneming. Den 2en Augustus van dit jaar was het vijftig jaren geleden sedert zijn grootvader ten zijnen behoeve afstand deed van den koningstroon. Toch is de moed bij hem nog levendig. Aan de legitimisten te Bijssel schreef hij onlangs„Met Gods genade kan ik Frankrijk renden; ik moet hetik wil het." Als hij het nu maar deed. Te Kopenhagen is een brief ontvangen van een jongen Deen, die Stanley op zijne expeditie in Afrika vergezelt. De gele koorts heeft heel wat open plaatsen gemaakt in het troepje en sommigen sloeg de angst om 't hart, zoodat zij terug wilden, Toen riep Stanley hen bij elkander en hield de volgende aanspraak „Geen uwer zal ik vergunuen terug te keeren vóór de expeditie geëindigd ie. Mijne leuze is „voorwaarts," en al kwamen er duizend duivels met revolvers of dolken tegen ons op, of al dreig den ziekte, pest en honger ons met den dood, zelf dan zon ik geen nwer toelaten zijn neus huiswaarts te draaien." Gisteren is de internationale tentoonstelling te Melbourne geopend. Akte-examens in Ze el and. Onderwijzer Fransehe taal. Geëxamineerd 5 candidaten, toegelaten geen. Voor de akte als hoofdonderwijzeres werd ge ëxamineerd en toegelaten mej. A. M. Hartman, van Goes. Als onderwijzeres in de gymnastiek werd ge ëxamineerd en toegelaten mej. S. M. M. Kooman, van Goes. Voor de akte als onderwijzeres in de hand werken voor meisjes werden geëxamineerd 16 en toegelaten 10 dames: mej. J. C. Kappers van Brouwershaven (Nuttige), A. T. C. Bijnberg van Goes (N.), G. H. C. Smits van Middel burg (N.), L. G. A. Verheijen van Zierikzee (N.), G. J. Wallerboseh van Vlissingen (N.) T. M. Smits van Brouwei shaven (Fraaie), H. M. Braam van Brouwershaven (N.)W. J. Snellen van Zierikzee (N.)W. A. Tnytel van Zierikzee (F.) en W. M. Zadelhof van Nisse (N. en F.) Brussel. Te Heule is de orde niet meer verstoord gewo.den. De opgewondenheid van gisteren is door eene algemeene ontsteltenis ge volgd, waarin de pastoor en de vicaris niet het minst deelen. Door getuigen is bewezen dat er jenever onder het volk is uitgedeeld. De pas toor is door gendarmes voor de ambte naren der rechterlijke macht gebracht moeten worden, die met het onderzoek belast zijn. Het eerste slachtoffer van den oploop is heden begraven. Kagusa. Voortdurend komen er meer Albaneezen te' Dnlcigno. Iiiza pacha heeft de bewoners aangemaand om hunne gezinnen weg te zenden, met het oog op een mogelijk bombarde nent. Zij weigelden echter en verklaarden liever te zullen sterven dan zich aan de Montenegrijnen te onderwerpen. Amsterdam. Het stoomschip Prinses Ama- l'a kwam heden morgen te 6 u. 30 m. van Bata via ie Ymniden en te 11 n. 30 m. alhier aan. Rente-belasting-. De minister van financien heeft aan de tweede kamer een beknopt antwoord ingezonden op haar tweede verslag over het ontwerp tot heffing van een rente-belasting. De algemeens financieels beschouwingen laat hij thans ter zgde. Bij de aanstaande begrootings- debatten zal er genoeg gelegenheid zijn om nader aan te toonen: lo dat er meer nog dan ten vorigenjare behoefte bestaat aan versterking van 's rijks middelen; en 2o dat anderdeels eon voor zichtig financieel beleid niet op bijdragen nit de Indische geldmiddelen als zekere en dnurzame inkomsten rekenen mag. Sommige wijzigingen zijn nog in het ontwerp gebracht en andere bepalingen verduidelijkt. De bedoeling is niet om Nederlandsche reeders rente-belasting te laten betalen van de winsten en terugbetalingen van kapitaal, die met het varen der schepen verworven worden. De minister heeft alleen op 't ooglo de dividenden en rente van obligatien van buitenlandsche reederijen (b. v. de Messageries Haritimes, de Hordd. Lloyd2o rente van leeningen van reederijen in Nederland, waarvan evenzeer de gewone rente-belasting ver. schuldigd is. Keeders-cedels zijn ten overvloede uitdrnkkelijk nitgezonderd van de belastbare effecten. Het disconteeren van wissels en coupons be hoort tot het bankiersbedrijf en valt als zoodanig onder de bepaling van vermindering van het in komen uit de rente die zij aan hun crediteuren enz. uitkeeren. Pensioenen van ambtenaren blijven uitgesloten. Van de beiastingplichtigheid zijn ook uitdruk kelijk nitgezonderd naamlooze vennootschappen welke hier te lande patentplichtig zijn. Uit een gewijzigde redactie van art. 3 blijkt dat de vervreemder zijn inkomen uit het ver kochte effect moet berekenen naar 5 pet. van de nominale waarde, van 1 Jan. tot den dag der vervreemding. Het ligt in de bedoeling, dat de geheele aan slag in het patentrecht van bankiers enz. wordt afgetrokken. Een wijziging van art. 6 strekt om wel te doen uitkomen dat een afzonderlijke aan slag in het patentrecht voor aanverwante beroepen verplichtend is. De coupon op uit. December betaalbaar gesteld behoort tot het nienwo jaar. Het spreekt van zelf dat de in Januari 1880 betaalde rente (b. v. de coupons onzer 2J pet. certificaten, de op 1/13 der maand verschenen Bussische coupons) tot de be lastbare inkomst van 1880 behooreu en die van Jan. 1881 tot die van 1881. Uit aanmerking van den tijd, noodig voor de werkzaamheden ter invoering van de rente-belas ting en van dien welken de ambtenaren behoeven om zich op de regeling voor te bereiden, is het wenschelijk geacht om de aanslagbiljetten eerst uit te reiken ongeveer zes maanden nadat het ontwerp tot wet verheven zal zijn. Worden de eerste kohieren der rentebelasting eerst in Mei 1881 executoir verklaard, dan dienen de aanslagen voor dat jaar in acht termijnen in gevorderd te worden, zuodat ook de laatste ter mijn hij liet einde van het jaar verschenen is. In dien zin is het ontwerp aangevuld met nieuwe artikelen 53 en 51. 2 October des morgens te 8 uren. namen dek plaatsen. Ba- rom. afwijk. Wind Toe stand lacht. Tem pera tuur. richt. kracht -1.1 WZW 3 z. bew. h 14 Groningen 4.1 WNW 1 betr. - 14 Helder 3.1 W 2 z. bew. - 15 Vlissingen 1.1 W 3 betr. - 16 Maastricht. 0.3 ZW 2 betr. - 13 Sylt 6.0 W 4 betr. - 13 4- 0.5 N 3 regen - 8 Valentia 4.3 NW 3 z. bew. r 15 Hamburg 5.4 ZW 4 betr. - 12 Swinemunde. 5.3 ZW 4 betr. - 12 Leipzig 1.6 ZZW 3 betr. - 10 Carlsruhe 3.5 z 2 mist. - 8 Grisnez 1.1 N 3 bew. - 15 Parijs 0.8 Z 1 z. bew. - 7 St Mathien 3.9 0 3 betr. - 15 Biarritz 2.5 ZW 1 1. bew. - 17 Perpignan Cbristiaansund 4.7 z 4 bew. h 5 Stockholm. 6.2 ONO 4 betr. b 5 Koppenhagen 9.3 W 2 mist. 1-13 Portsmouth. Yarmouth. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenM. 3.8 D. G. des namiddags; M. 3.1 G. Barometer tc Middelburg, GraanbeurstfCorr Thermometer 1 Oct. 'say. 11 u. 58 gr. 2 Oct. 's morg. 8 n. 60 gr. 's midd. t u 64 gr, 's av. 5 n. 62 gr. Bij den gespannen toestand in het Oosten wekt het groote nieuwsgierigheid wat er eergisteren gebeurd is in den Eogelsohen ministerraad. Offi cieel is daarvan natuurlijk niets bekend, maar de Daily News meent toch te weten dat de Engel- sche regeering vast besloten is bij hare eens aan genomen gedragslijn te volharden. Alle ministers waren het erover eens dat ieder nieuw uitstel of ieder blijk van onwil bij de Porte een gewapend optreden in de Dardanellen zou noodzakelijk maken. Voor een gezamenlijk optreden der mogendheden, zegt ditzelfde blad, haDgt veel at van de honding van Oostenrijk, dat groot belang heeft om een heropenen der Oostersche qnaestie in haar geheel op dit oogenblik te voorkomen en een spoedig einde te makeD aan de onderdeelen dier qnaestie: grensscheiding van Montenegro en Griekenland. Zoo Oostenrijk niet aarzelt, zal Dnitschland medegaan, en dan zal Bnsland niet in de gelegenheid zyn, zijn eigen spel in het Bal- kanland te spelen. Italië zon dan blij zijn eens met de mogendheden mee te mogen doen, en Frankrijk zou zich alleen van feitelijke mede werking ontbonden. Doch ook al stemmen de mogendheden niet met Engeland in, dan gelooft nog de Daily News dat de Engelsche regeering zich niet van hare verplichting tot krachtig optreden zal ontslagen achten. Aldus het ministerieele blad, dat thans Oostenrijk begint toe te lonken, dat nog zoo kort geleden nit den mond van den heer Gladstone het be ruchte „handen thuismoest hooren. Do toe speling op een gewapend optreden in de Dardanellen schijnt te bewgzen dat het den Engelschen ernst is. Zal zulk een optreden echter het werk zijn van het „wegens gebrek aan medewerking" haast ontbonden Europeesch concert 1 Het is haast niet te denken na hetgeen voorafgegaan is. Er komen een twintigtal schepen van verschillende natiën bijeen om eene bepaling van het Berlijnsche trac- taat tot werkelijkheid te maken, in het geval dat de Porte daartoe niet goedschiks overgaat. De Porte doet dat niet en dreigt de bij het trac- taat begunstigde Montenegrijnen neer te znllen schieten als zij een voet op het betwiste grond gebied zetten. Montenegro's vorst zegt daarop, zeer begrijpelijk, tot de vloot: help mij, want alleen ben ik te zwak. Maar de vloot helpt niet, wijl niet alle deelnemers aan het gezameniijk optreden willen overgaan tot hetgeen het logisch gevolg van dat optreden moest zijn. Dit bewijst ten volle dat er geen eenheid van doel tnsschen de mogendheden bestaat, zelfs aangaande dit onderdeel der Oostersche quaestie. Wat zeker is, is dat de heer Gladstone de Turken, zooals hij het eens uitdrukte, with bag ami baggage, uit Europa wil verdrijven, maar het is zeer te betwijfelen of hij bij die pak-en-zak politiek eenige andere hulp zal vinden dan die van Bus- land, welke ver van belangloos is. Indien deze beide staten actief tegen Turkije optreden zal Busland den oorlog te land moeten voeren en Engeland zijne macht ter zee ontwikkelen. De Porte zal daarvoor bezwijken, maar dan zal, als het op vredesluiten aankomt, Busland met zijne legers voor Konstantinopei staan, gesteund door de Bul garen, Servië, Montenegro, Griekenland en al wat maar aast op bnit in het Balkanland. Busland zal dan meester van de positie zgn, en men vraagt zich af in Engeland: wat znllen wij gewonnen hebben Die vraag van het Engelsche volk is volkomen gemotiveerd. De tijden zijn voorbij, toen men met geestdrift de wapens opvatte in den strijd togen de ongeloovigen, en het Engelsche volk kan niet tevreden zijn met eano regeering, welke haar moedwillig in een oorlog drijft zonder meer posi tief doel dan de verchristelijking van hot oosten van Europa. Znlk een oorlog kan niet populair zijn in Engeland. Merkwaardig is in deze omstandigheden ook het oordeel der Nationat-Zeitung, Zij schreef eergiste ren „De gansche Duleigno-onderneming is eene aaneenschakeling van fouten. Wij kunnen er ons slechts in verheugen dat niemand er mieder mede te maken heeft dan Dnitschland, en wij hopen dat dit zoo zal blijven. Europa heeft gedaan zoo- als de heer Gladstone wilde, juist zooals wy dik werf in het leven een hoofdig en heftig man, die niet voor rede vatbaar is, zijn zin geven, opdat hij zelf zou zien dat zijn plan ongerijmd is. De heer Gladstone is in een poel gestapt en zal moeite hebben om eruit te komen. Het zou eene gevaarlijke zaak zijn bem de band te reiken." Het feitelijk nieuws aangaande de quaestie is bijzonder sober. Een eigen telegram van de In- dépendmee, goed vertrouwbaar, zegt dat de mo- geudheden, met uitzondering van Bnsland, van waar nog geen antwoord was ontvangen, aan de Porte een nitstel hadden gegeven tot Zondag om met nieuwe voorstellen voor den dag te komen. Dat is een zoogenaamd ultimatum, maar de clausula poenalis, het dreigement wat de mogendheden zul len doen als de Porte in hare houding volhardt, onbreekt er aan. De Agence Havas verklaart plechtig dat Frank rijk vast besloten is zich niet af te scheiden van het Europeesch concert, met behoud echter van de tot heden in acht genomen gereserveerde hou ding. Dat wil zeggenFrankrijk is het in alles volkomen eens met de mogendheden, zoolang het niet op handelen aankomt. In de volgende week zal in Frankrijk de uit voering van het tweede decreet van 29 Maart aanvangen, zoo verzekert men. De minister Con- stans komt Maandag te ParijsDinsdag zullen in een ministerraad nog enkele punten betreffende de uitvooring besproken worden en dan gehPs los Een telegram aan een der Engeleche bladen ver zekert dat men, om alle m'se-en"Scène van de zijde der congregaties te vermijden, haar onver- wachtsjzal overvallen, I schuwing aan hare ova daarmede slechts gebrij Mijnheer de Bed Uit de memorie van ting van den miniate Middelburg niet voor waar garnizoen gevost: Middelburg zal dus dan de eenige boofdpl waar geen bezetting li Waren de garnizoe plaatsen die in de linit zou ik het nog kun| plaatsen als Groningen en meer andere garnizc er van begunstiging volge ook van achters Mochten minder gü hoofdofficieren of den in den laatsten tijd on: den toestand der kaze| van het exercitieplein de oorzaak zijn, dan g bestnnr door verbete militaire gebouwen, of noemd plein' daarin te dat de uitgaven daarv| in het belang van de Waar nn de toes stilstand, ja zelfs van tuigt, acht ik het v| worde aangewend, oil voor Middelburg te vo En daar menig dege krachtig heeft bijged stad en gewest te bevol heid deze zaak met de uwe aandacht te brui: king in uwe conrant dat autoriteiten in doq gevaar te keeren, meenteraad en partici werden gezonden, me garnizoensplaats blijft Ik heb de eer enz. Zwolle, 1 October, rogge f 8a/ 8.50 l f 6 a f 6.50aardappi HL. Boter per KG. f of 1/8 vat prima qua!:' f 30 a 31, tweede soi f 3.75 a f 4.50 per 100 Vee. Vette koet a 80 ct.dito stieren 80 a 90 ct.dito 60 ct.alles per verseh gekaiide koeien! dito 1140 a f 240 125 a 1220; afge tigo pinken f 90 a 90fokkalveren f 4t a f 24biggen goldeij loopera f 25 a 45 per KG. ruw. Do gisteren alhi| paardenmarkt werd Buim 1400 paarden besteedde voorle f 700; 2e qual. 400" a /350; 4e qnal. werd 100 a f 250 bel werd bij ruimen voorn Huiden. Gedurei Sept. zijn de prijzen dl 2 ct. por j KG. hooge: dan de eerste helft, grouter aftrek. Wol. Meer vraad f 1.05 a 1.15. Bebqen op Zoom, 2 f 1.25halve 0.75 Amsterl staatsJ Ncderl. Cert. N. W, dito dito dff dito dito dii diio Obl. 1878 f 100 België. Certificaten Frankrijk. Otigin. l| Hongarije. Obl. Ll 1867 fl. 120 dito Goudleenning dito dito fl 50'. Italië. Cert. Adm. Acq Oostenrijk. Obl. Me dito Febr.-A dito Jan.-Juli. dito April Oct dito dito Go Polen. Obl. Schatkist Portug. Obl. Btl. 185 dito dito 1876| dito dito 6« Ser. 1878 Bnsland. 01)1. Hope 1798/1815 Gert. Inschr. 5" Serie dito dito 6' Obligatien 1862 dito 1864/1000. dito 1864 100. dito 1877 dito. dito Oostersche 1* dito dito 2e dito dito 3'

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2