S aargangt 1880. N». 231. Donderdag 80 September. Middelburg 29 September. Hier en Ginds. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger: MIDDELBIIRGSCHE COURANT, .1 no Dit blad verschijnt dagelyksj met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Pr^js per 3/m. franoo 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advertentien: 20 Oent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz.: van 1—7 rebels 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. De gemeenteraad van Den Haag heeft véor weinige dagen met groote meerderheid van stemmenovereenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders, een verzoek om een betrekkelijk kleinen rente-waarborg voor het kapitaal, benoodigd tot het stichten van een Casino te Scheveningenvan de hand ge wezen. Het komt niet in ons op, dit besluit aan eene critiek te onderwerpen. De gege vens zoowel als de bevoegdheid daartoe, ont breken ons te eenenmale. Maar wij kunnen niet nalaten deze weigering, om uit de open bare kas iets ten koste te leggen aan de bevordering van den bloei van Scheveningen als badplaats, eens te vergelijken met hetgeen, op zeer korten afstand van onze grenzen, ge daan wordt tot bereiking van een soortgelijk doel. Weder komt het niet in ons op, te beweren dat wij in dit opzicht onze buren tot voorbeeld zouden moeten nemen. Het is ons bekend dat de Nederlanders zich daartoe, als natie, veel te oud, veel te wijs en veel te voornaam achten. Het iB dus eene eenvou dige liefhebberij van vergelijkende badplaats- politiek, welke ons thans bezig houdt. De slotsom, uit deze vergelijking te trekken, laten wij aan onze lezers over. In België gaan niet alleen de gemeentebe sturen, maar gaat de staat van de stelling uit, dat het bezit van een uitgestrekt, tot baden geschikt zeestrand, een van de natuurlijke voordeelen van een land iswaarvan in 't al gemeen belangtot bevordering der nationale welvaart, partij getrokken dient te worden en waarvoor dus uitgaven nit de openbare kas en bemoeiingen der openbare macht gewettigd en noodzakelijk zijn. De overheid van stad en land neemt in aanmerking dat de rijke, of althans geldverterende vreemdelingen, die naar de badplaatsen trekken, niet alleen op die plaatsen hun geld laten zitten, maar het door het geheele land verspreidendat zij alle merk waardige en aantrekkelijke streken des lands bezoeken, de takken van nationale nijverheid leeren kennen en aldus, naar huis gekeerd, de bronnen van welvaart in België ruimer zullen doen "vloeien. Een tweede standpunt van beschouwing, dat door de Belgische autoriteiten wordt ingeno men, is dat in onzen tijd, waarin het reizen voor ieder, zoo al geen wezenlijke behoefte, dan toch een ware hebbelijkheid geworden is, de stroom van geld-verterende landgenooten zoowel binnen de grenzen van het eigen land als daar buiten zich verspreiden kan. Dat het eerste voor- deeliger is dan het laatste, spreekt van zelf. De aantrekkelijkheid der binnen de grenzen liggende plaatsen van vermaak, van uitspanning, of van verstrooiing, mag derhalve, ook van dit standpunt, als eene zaak van algemeen belang beschouwd worden. In deze wijze van beschouwing vindt de Belgische regeering aanleiding om aanzienlijke sommen, uit de staatskas, te besteden tot ver betering der badplaatsen die langs de geheele kust van West-Vlaanderen verspreid liggen. Voor Niettwpoort, het Zuidelijkst gelegen punt, zijn belangrijke werken onder handente Middelkerke, iets Noordelijker, zal men weldra een aanvang maken. Wat Ostende, ondanks zijne veel minder gunstige ligging dan Sche veningen, geriefelijks en aantrekkelijks voor den vreemdeling oplevert, waardoor het tot een van de middelpunten voor reizende Duit- schers, Bussen, Engelschen en Franschen ge worden is, heeft het voor een zeer groot deel pan staats- ej» gemeentezorg te danken. Weder wat Noordelijker, te Blankenberghe, waar men vóór 30 jaren maar twee kleine logementjes vond, te Heijst, waar destijds éen huis tegen den dijk aan stond, zijn gebouwen en werken verrezen, buiten alle evenredigheid tot het bevolking-cijfer dier plaatsen en alleen gesticht met het oog op hetgeen de toekomst opleveren kan. Op dit oogenblik is men te Blanken berghe bezig vier terrassen te bouwen, teneinde den toegang naar en uit zee gemakkelijk te maken, en aan het dempen van een paar on gezonde poelen in de buurt der plaats. De wetgevende macht heeft voor deze werken een nieuw crediet van 250.000 franken toegestaan. De gemeentebesturen blijven, bij dit voorbeeld, niet achter. Het kleine Blankenberghe sloot verleden jaar eene leening van 800.000 fran ken en kreeg die zonder moeite volteekend, voornamelijk met het doel om de inrichtingen aan het strand in overeenstemming met de vereischten eener aanzienlijke badplaats in te richten. Tot het bouwen van een Casino en van een vischmarkt zal weldra worden over- Vrees dat de concurrentie, over eene betrek kelijk zoo kleine ruimtesommige dezer plaatsen den dood zal doen, schijnt niet ge koesterd te worden. Althans vlak in de buurt van Blankenberghe, te Wenduine, verrijst weder een nieuw zeebad, dat zich ook al in de be langstelling en ondersteuning der regeering mag verhengen. Van Heijst naar Blanken berghe loopt reeds een spoorweg, doch met kracht wordt bij den minister van openbare werken aangedrongen op het doortrekken dier strandlijnzuidwaartsover Ostende naar Nieuwpoort, langs de geheele Belgische kust. Ja, zoozeer is in België de overtuiging geves tigd dat de inrichting der badplaatsen eene zaak is van algemeen belang, dat men het toezicht voor de veiligheid der badenden tot een tak van staatsdienst wil maken. Het strand, zoo redeneert men, is staats-eigendom ergo behoort de politie over het strand recht streeks onder de staats-plichten. Men wil op iedere badplaats, op alle afstanden van 300 el, eene hut inrichten, voorzien van de noodige toestellen tot redding van drenkelingenmen wil de badkoetsjes voorzien van reddingboeien en lijnenmen verlangt dat het baden in zee, buiten bepaalde uren, op straf van boete aan de badgasten verboden zal wordenmen wil eindelijk het toezicht over en de verantwoor delijkheid voor den geheelen dienst opgedragen zien aan staats inspecteurs, Op deze wijze hoopt men ongelukken, als nog dezen zomer te Blan kenberghe zijn voorgevallen, zoo niet geheel te voorkomen, dan toch zoodanig tot de eigen onvoorzichtigheid en den moedwil der badenden te beperken, dat niemand anders dan zijzelve zich daarvoor verantwoordelijk behoeft te ge voelen. Het initiatief der Belgische regeering vindt zijn steun bij dat der particulieren. Bekendis het dat de schepping van Nieuwpoort als badplaats voor een groot deel het werk is van éen man, Benjamin Crombez. Ook worden de middelen, door welke men in onzen tijd gewoon is de aandacht te vestigen op iets voortreffelijks dat men bezit en waarvan men voordeel trek ken wil, in België niet verzuimd. Wie zal ons zeggen hoeveel duizenden Duitschers, nu en in 't vervolg, naar Ostende gelokt zullen worden door de tafereelen, welke de geestvolle dr. Mohr, een der verslaggevers van de Kolaische Zeitung, gedurende den tijd dat hij in België te gast geweest is, van het leven in de Belgische badplaatsen geschilderd heeft? In Nederland verzuimt men dat middel niet geheel. Wjj lazen onlangs dat een Haagsch raadslid zich zeiven de moeite geeft om feuilletons over Scheve ningen voor de Weener Neue free Presse te schrijven. Met al onzen onhegrensden eer bied voor de veelzijdige bekwaamheden van ieder Nederlandsch raadslid in 't algemeen en van een Hagenaar in 't bijzonder, zou den wij echter, wanneer 't ons eigen belang gold, het gevaarlijk wapen der reclame, waarmede men zich even licht kwetsen als voordeel toebrengen kan, liever in handen zien van een man van 't vak. Wij hadden ons echter voorgenomen geen vergelijkingen te maken. Laat ons daarom aannemen dat, even als in de natuur, eenheid in verscheidenheid bij voortduring onze be langstelling levendig houdt, zoo ook de menschelijke maatschappijen een deel barer roeping vervullen, door te doen zien hoe het verschillend gebruik derzelfde natuurgaven tot uiteenloopende uitkomsten voert. Nederland en België bezitten hetzelfde strand, aan de zelfde zee. Gebruikten zij die op gelijke wijze, dan ware de aardigheid der vergelijking ons ontzegd en ons tegenwoordig opstel niet geschreven. In de heden namiddag gebonden vergadering van den gemeenteraad van Vlissingen werd voor lezing gedaan van een schrijven van de familie van den heer J. G. Hector, houdende kennisge ving van diens overlijden. Da voorzitter, de heer Kleynhens, deelde mede dat na de ontvangst dier kennisgeving burg. en wetb. bij de familie hunne opwachting hebben gemaakt. Tevens bracht hij hnlde aan de nagedachtenis van den heer Hector, door wiens overlijden de raad een zijner waardigste en oudste leden heeft verloren. Voorts werd overgelegd een adres van mej. C. Bijleveld, waarbij deze, wegeus ziekte, eervol ontslag verzoekt nit hare betrekking van hoofd onderwijzeres aan de openbare meisjesschool; de beslissing hierover is aangehouden. Blijkens mededeeling van den commissaris des konings zijn tot zetters voor de directe belastin gen benoemd de heeren H. H. Schoonis, A. Loois en P. J. Mortier. Op voorstel van het dag. bestnnr werd goed gevonden om bij de invoering der nienwe wet op het onderwijs de plaatselijke schoolcommissie te bestendigen. Tot lid der commissie van toezicht op de scho len voor M. O. werd benoemd de heer J. Jans zen met den benoemde was de heer C. V. Kiemens aanbevolen. In een volgend nommer geven wij het gewone verslag. Men schrijft uit Biervliet: Keeds meermalen werd geklaagd dat de grint weg van den Hoofdplaatpolder naar den Nieuw- landschen molen in een ellendigen toestand ver keerde, daar er niemand is die zich er iets van aantrekt. Nn begint die weg in een onhoudbaren toestand te verkeeren, en toch liggen er nog hoopen grint al een viertal jaren langs den weg. Hieraan zal waarschijnlijk spoedig een einde ge maakt worden, daar er in 't begin van October een conferentie van ingelanden, burgemeesters en wethouders der betrokken gemeenten enz. moet plaats hebben, en naar wij vernemen, gedeputeerde staten persoonlijk eerstdaags den weg znllen komen opnemen. (T. N. Ct). De heer A. Moens heeft zijn voornemen te kennen gegeven om met 1 November a. zijn mandaat als lid der tweede kamer neer te leggen. Door de liberale kiesvereeniging te Heerenveen is de centrale vergadering van liberale kiesvereeni- gingen bijeengeroepen, teneinde een candidaat te stellen. Ter vervanging van den heer W. Cramerus is te Amsterdam benoemd tot commissaris der Eandel-maatschappij de heer J. ter Heulen. De gewone andientie van den minister van marine zal op Vrijdag, den 1 October a., niet plaats hebben. belastingen. Eer rol ontslag verleend aan jhr. T. E. J. H. van Grotenhuis van Onstein, op zijn verzoek, uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Venloo. Benoemd tot ontvanger te Blokzijl c. a. J. F. Mirandolle, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Diever c. a.; tot ontvanger te Ruinerwold c. aJ. C. Bekker, ontvanger te Zweelo c. a tot ontvanger te Aardenburg c. aC. J. Bu- walda, ontvanger te Sluis e tot ontvanger te Lemmer e. a., G. Wulfsen, ontvanger te Terschelling ccr.; tot ontvanger te Gennep c. aJ. D. A. Holl- weg, ontvanger te Goedereede c. a, 5 tot ontvanger te St. Maartensdijk ca., J. E. Römer, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Sixbierum c. a. (Zie laatste lerichien van gisteren Oostburg, 28 Sept. Door den gemeenteraad werd heden met algemeene stemmen benoemd tot hoofdonderwijzer de heer M. Zonneville, thans als zoodanig werkzaam te Bodegraven. Tevens werd besloten een derden hulponder wijzer aan te stellen, in het bezit der akte voor hoofdonderwijzer, op eene jaarwedde van f 700. IJzendiJke, 28 Sept. Twee der drie hulponderwijzers aan de openbare school in de kom dezer gemeente, hebben gisteren plotseling de gemeente verlaten. Bij velen is de hoop leven dig dat eene keuze van plaatsvervangers het gehalte onzer onderwijzers zal verbeteren. Eervol ontheven van den dienst der draagbare wapenen bij 's rijks werf te Amsterdam en gesteld ter beschikking van den kommandant van het korps, do le luit. der mariniers H. A. J. Batteké. Belast met genoemden dienst, de le lnit. der mariniers J. R. J. P. Cambier. De off. van admin, le kl. G. H. Verboon, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingscbip Admiraal van Ifasstnaer, wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen door den off. van admin. le kl. C. H, S. Pastor. Eenige dagen geleden werd in een koffiehuis alLier eene portemonnaie, bevattende eenig geld, een paar loterijbriefjes en een gonden medaillon, vermist. Gisteren avond werd het medaillon bij een goudsmid alhier te koop aangeboden door een meisje, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt. Zijn wij goed ingelicht, dan is het geld verdwenen en zijn de loterijbriefjes verscheurd. Bath, 28 Sept. Toen hier gisteren een persoon aankwam, moeilijk ter been en met een uiterlijk, dat, naar 't oordeel van sommigen, veel overeenkomst had met het opgegeven signalement van den moordenaar van den Haagschen knaap, werd door een onzer ingezetenen alles in 'twerk gesteld om tot zekerheid te komen. Inmiddels was de verdachte reeds vertrokken en nn werd er jacht op hem gemaakt, eerst door twee, later door drie personen, waaronder ook de gemeente veldwachter van Krabbendijke. Te voet zette dit drietal zijn tocht voort tot onder Krnlningen en arresteerde daar den onbekende. Bij den burgemeester kwam echter spoedig tot klaarheid dat de man de schuldige niet was. Men vermeldt eene nieuwe uitvinding op oorlogsgebied, natuurlijk van een Amerikaan. Het is een ballon-torpedo, die zich boven den vijand, stad, oorlogschip of leger verheft en dan eene lading nitro-glyeerine doet nedervallen. Een kindje van 19 maanden, het dochtertje van een spoorwegwerker, is eergisteren te Ter Nenzen spelende in een waterput bij de wooing der onders gevallen en verdronken. Opnieuw is de kiel gelegd voor een stoom schip, van oDgeveer 3000 gemeten tonnen, om te worden opgenomen in de lijn op New-York, van de Ned. Amerikaci niche Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam. Het wordt gebouwd te Dumbarton bij Glasgow, en zal den naam Edam dragen. Een baldadige hand heeft Maandag avond op de rails van den tramweg Dam—Haarlemmer;

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1