Polderbestuur van Walcheren Weerkundige waarnemingen. ozo zzo zzo zzw tl w f 8 f 11 Burgerlijke stand, BUITSffLAlTD. Algemeen Overzicht. Briefwisseling. L eëTiTd i n g e n. Handelsberichten. GraanmarKten enz, Prijzen van Effecten. Frausche geen andere handelstraetaten zijn op- De beraadslaging is gevorderd tot paragraaf 8. De beide amendementen betreffende de kieswet zullen, overeenkomstig den wenscli der voorstellers, gezamenlijk behandeld worden. 's ftravenliagc. Het verzoek tot aanhou ding van Poulviquet, gewezen knecht bij den heer Bogaardt, is ingetrokken. Hij heeft zich dadelijk zelf aangemeld. De justitie heeft een nieuw Signalement aangegeven. Te 11 uren beeft de begrafenis op Eik en Duinen plaats gehad. Eene onafzienbare menigte was daarbij tegenwoordig, 26 bloemkransen bedekten de lijkkist. De school makkers van den vermoorden knaap gingen achter den lijkwagen. Aan de groeve werd eene treffende redevoering door den predikant Romeny gehou den, waarna de onderwijzer Bonsoholte snikkende eenige woorden sprak en getuigde dat hij niets heeft knnnen doen om de misdaad te verhoeden. Ciravosa. De Albaneezen trekken in grooten getale naar Dnleigno; de Montenegrijnen hebben bet openen van den veldtocht uitgesteld tot de Turksche troepen, die het district bezetten, zullen zijn afgetrokken. De Turken schijnen voornemens geweld met geweld te keeren, als het Turksch grondgebied wordt geschonden. Het vertrek der vloot is uitgesteld, wijl door bewerking ven Montenegro nieuwe diplomatieke onderhandelingen aangeknoopt zullen worden. "Vergadering van Zaterdag 25 September. Voorzitter de beer Dronkers. Afwezig de heeren Loeff, graaf van Lijnden, mr. Borsins en Koenen, de drie eerstgenoemden wegens ambtsbezigheden, de laatste ongesteld. De polderrekening over 1879 wordt, nadat de commissie ad hoe, welke met het onderzoek is belast geweest, daarover rapport heeft uitgebracht, goedgekeurd. Daarna wordt door den voorzitter, namens het dagelijksch bestuur, voorgesteld het gewoon dijk- geschot voor 1881 vast te stellen. Ais naar gewoonte zijn door het dag. bestuur voorloopige ramingen gemaakt van de kosten der werken, welke in het aanstaande jaar aan de ver schillende wateringen des polders zullen behoorea te worden uitgevoerd. Tegen 125,448 in 1879 en 109,324 in 1880, wordt nn ongeveer 114,000 voor de werken aan de vier wateringen aangevraagd. De op de verschillende ramingen voorkomende werken, welke als buitengewone kunnen gerekend worden, aangezien zij eene blijvende verbetering aan de zeeweringen aanbrengen, zijn de volgende: aan de noordwatering, steengiooiing aan Zoute- lande 17,375, idem aan Westkapelle ƒ13,925, een nieuw paalhoofd 9700, steenglooiing 5500; aan de Oostwatering, nieuw rijshoofd ƒ2130, steenglooiing 1370aan de Zuid watering, steen glooiing /7271, te zamen 57,271. De steen glooiing aan Zoutelande is ter vervanging van 2383 M® versleten rijsbeBlag; aldaar blijft nog ongeveer 1700 M"- rijsbeslag, welke oppervlakte in 1880 vernieuwd is. Met het vernieuwen der steenglooiing aan Westkapelle zal geheele uitvoe ring zijn gegeven aan het besluit van 1877 tot het vervangen van rijsbeslag op den zeedijk door glooiing van zuilenbazalt Tengevolge van dat besluit moesten de kosten van het nu voorgestelde gedeelte gevonden wor den uit de gewone inkomsten; de geheele be grooting was 187,000 en wanneer de raming van 13,925 bij de aanbesteding niet overschreden wordt, zal voor de geheele uitvoering noodig zijn geweest ƒ188,400. Het bouwen van een nieuw paalhoofd voorkomt het herstellen van een paalhoofd nabij Dombnrg, welk werk, hoewel toen reeds noodzakelijk, bij gebrek aan fondsen in de begrooting van 1880 niet is kunnen worden opgenomen. De werken aan de Oostnatering worden voor gesteld, in de hoop daardoor de steeds voortgaande afneming der duinen aldaar tegen te gaan. Aan de overige wateringen stelt het dag. bestuur de gewone onderhoudswerken en steenglooiingen voor. Bij de indiening der globale raming voor het loopende jaar werd medegedeeld dat in 1881 zou behooren overwogen te worden om van de tijde lijke geldleening van 20,000 een gedeelte af te lossen. Daar de leening van f 165,000 alsnu afgeloopen is, zal bet blijken dat in 1881 niet die ruimte aan kasgeld zal bestaan als in de vorige drie jarenmet het oog daarop is tegenover eene uitgaafpost wegens aflossing van tijdelijke geld opnemingen van ƒ20,000, eene van ontvang voor gelijk doel van slechts ƒ10,000 gebracht en zal daardoor een gelijk bedrag van 10000 aan vlot tende schuld worden gedelgd. De vermoedelijke uitgaven voor het aanstaande dienstjaar zijn berekend op 241,330, terwijl de ontvangsten (met uitzondering van het dijkge- I schot) 25,164 bedragen, zoodat een tekort van j 216,166 zal bestaan. Tot dekking hiervan wordt voorgesteld te heffen op de gronden en wateren des polders: schotbaar 15430,78,29 a f 13.60. 20,8315 vrijland 1481,72,79 a 5.30. J851 Samen 216,166 De heer Van Beriekom, het woord gevraagd ibbende, zegt het denkbeeld toe te juichen om :t rijsbeslag te Zoutelande door steenglooiing te vervangen, hetgeen op den dnnr voordeeliger is en tot behond der dninen strekt. Gaarne wenschte spreker te vernemen of 't het voorne men is gaandeweg het rijswerk aldaar geheel door steengiooiing te vervangen. De voorzitter antwoordt hierop dat op de raming van 1880 reeds een post was uitgetrokken voor het vervangen van 1700 M2 rijsbeslag te Zoute lande door steenglooiing. Tengevolge van het •tranden van het wrak te Domburg in het voor aar, waardoor eene schade van 7000 ontstond, s aan dit voornemen geen gevolg kunnen gegeven 'orden en is die oppervlakte toen in rijsbeslag 'ernienwd. Op het dnin te Zoutelande bevinden tfeh nog 4000 M® rjsbeslag; 1700 MJ zijn daar van in 1880 vernieuwd, nu wordt voorgesteld 2300 M2 te vervangen door glooiing. Het blijft echter het voornemen van het dag. bestuur later het rjsbeslag te Zoutelande geheel op te ruimen, hetgeen nog eene uitgaaf van 12 a 13,000 zal vorderen. De heer Van Beriekom dankt voor de inlichting, waarna het voorstel van het dag. bestuur met algemeene stemmen wordt aangenomen en mitsdien bet dijkgesohot voor 1881 op de genoemde som men wordt vastgesteld. Na de bepaling der gemeente waar in 1881 buiten Middelburg de verkiezing zal plaats hebben en de benoeming der leden en plaatsvervangende leden van het stembureau, is aan de orde de benoeming van de commissie tot bet nazien der rekening in 1881 en '82. Aangezien de vergade ring die benoeming niet zelve wenscht te doen, wijst de voorzitter als leden daarvan aan de heeren Van Lijnden, Van Westen en Van den Broeke. Alsnu vraagt de voorzitter machtiging tot het publiek aanbesteden van eenige werken en om de levering van gecreosoteerd hout onderhandseh te doen plaats hebben, welke machtiging wordt ver leend. Op de vraag des voorzitters of nog een der leden iets heelt voor te stellen of inlichtingen te vragen, zegt de heer Snijders dat hij gaarne zou vernemen wat ia geschied in zake de zoutwater- doorsijpeling aan den kanaaldijk te Vlissingen, waaromtrent door deze vergadering een adres is ingediend. De voorzitter gelooft te knnnen mededeelen dat de ingenieur te Vlissingen bezig is met het maken van ontwerpen ter voorziening, zoodat het voor uitzicht bestaat dat de werken het volgende jaar zullen kunnen worden uitgevoerd. Op verlangen van den hoofdingenieur en van den ingenieur van den waterstaat heeft het dag. bestuur zich bereid verklaard om zich met do uitvoering van een gedeelte dier werken te beiastende begrootingen voor dat gedeelte worden binnen weinige dagen aan den hoofdingenieur toegezonden. Natuurlijk zal die uitvoering door bet polderbestuur voor rekening van het rijk plaats hebben. Eindelijk doet de voorzitter mededeeling van een schrijven van den heer Borsius, waarbij deze, tot zijn leedwezen niet kunnende tegenwoordig zijn, de aandacht van bet dag. bestuur erop wenscht te vestigen dat op den weg naar Dombnrg, een der schoonste gedeelten van Walcheren aan het oog wordt onttrokken door het hakhout aan de zijkanten van den weg. Nu dit hakhout in den aanstaanden winter moet gehakt worden, wenscht de beer Borsius bet dag, bestuur te vragen ot bedoelde zijkanten niet op eene andere wijze productief kannen gemaakt worden. Deze brief wordt voor kennisgeving aangenomen, terwijl de voorzitter de toezegging doet het denk beeld van den heer Borsins aan de meening der commissie voor de wegen te zullen onderwerpen. De vergadering is daarna gesloten. 26 September des morgens te 8 uren. kamen dek plaatsen. Ba- rom. afwijk, Delfzijl Groningen. Helder Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemuude, Leipzig. Oarlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagon Portsmouth Yarmouth 4.5 4.6 5.1 4.8 5.0 5.2 5.3 4.9 4.7 2.4 5.1 3.9 3.7 0.6 8.5 Wind richt, kracht ZZW ZW ZW Z NW N NO NO NO O NW 2 1 1 2 1 1 12 Toe stand lacht. mist. betr. betr. z. bew. mist. mist. betr. z. bew. z. bew. z. bew. z. bew. betr. mist. z. bew. Tem pera tuur. 4- 14 14 I 15 17 12 4- 13 4- 12 13 -- 17 -- 13 is -- 15 4- 14 17 1° 27 September des morgens te 8 uren. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemnnde. Leipzig. Oarlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm Portsmouth Yarmouth. 8.5 O 1 mist. 4- 14 9.0 OZO 1 mist. 13 8.8 NNO 0 bew. 14 7.9 NO 0 betr. -- 16 7.2 NNO 1 mist. 13 10.7 O 1 mist. -- 12 9.5 Z 1 bew. 4. 12 9.1 N 3 helder -- 13 7.7 N 1 mist. - 9 4.9 NO 1 bew. -- 10 6.2 O 1 mist. - 15 6.1 N 2 helder - 10 5.5 ZO 2 mist. -- 13 1.4 ZZW 3 mist. - 17 7.3 ZW 3 bew. ■f 15 11.1 2 helder 10.3 stil 0 1. bew. Zondag. Grootste verschil in Nederlaud 's ochtends 8 urenH. 0.6 D. des namiddags: H. 1.4 V. Barometer te Middelburg, Graanbenrs :€orr.) Maandag. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: G. 1.8 M. des namiddags; G. 2.4 M. Barometer tcMiddelburg,Graanbeurs:(Cci-r )768 Thermometer 25 Sept. 'sav. 11 u. 60 gr. 26 Sept. 's morg. 8 u. 62 gr. 'smidd. 1 u. 70 gr. 's av. 5 u. 63 gr. 's av. 11 u. 60 gr. 27 Sept. 's morg. 8 u. 61 gr. 's midd, 1 u, 68 gr. 's av. 5 u. 64 gr. (Van 19 tot 26 September 1880.) Mjddelboki}. Ondertrouwd: A. Steketee,jm. 29 j. met G. C. A. Komijn, jd. 29 j. C. B. H. Bojer, jm. 24 j. met L. C. E. F. Nonhebei, jd. 21 j. L. C. Mulder, jm. 23 j. met C. A. P. Kemp, jd. 29 j. BevallenL. Lindenberg, geb. Baard, d. F. J. de Jong, geb. Heersma, d. A. J. Baas, geb. Lodders, z. S. Lenselink, geb. ie Halneu, d.C.M. Huijgens, geb. Kiemens, d. P. Fonrdraine, geb. Blaas, z. J. S. Gort, geb. Wiessner, z. M. F. Japikse, geb. Liebert, d. E. Tange, geb. van Vlaanderen z. Overleden M. E. de With, vrouw van P. C. H. Huvers, 29 j, W. Berger, z. 13 d. M. Meerman, wed", van C. Klaasse, 92 j. P. Pikkaart, z. 6 m. C. J. M. van Dalen, d. 3 j. P. J. Frank, z. 6 w. J. van de Volkere, man van W. C. van der Maas, 79 j. G. J. Entink, z. 6 w. L. M. Spapé, z. 8 w. P. M. A. van Woerkens, z. 4 m. (Van 18 tot 25 September 1830.) Vlissingen. Gehuwd: J. L. Versnel, wed", van M. Langendijk, 50 j. met J. A. C. Walter, jd. 31 j. H. Quite, wedr. 56 j. met C. L. de Pauw, wed", van C. van Buren, 50 j. BevallenM. F. Asperslag, geb. van Opbergen, d. H. Corveieijn, geb. Terwiel, z. E. M. Woltering, gob. Witte, d. D. Verschuren, geb. de Koos, z. P. J. van der Kuijl, geb. Guillaame, d. C. I. Dehenauw, geb. Beijé, z. J. Jilieba, geb. van Akkeren, z. S. Luters, geb. Caljouw, z. (levenl.) A. Leeuwenburg, geb. de Heus, d". (tweel.) OverledenP. J. Fagg, z. 5 m. N. van der Bent, vronw van A. But, 46 j. F. L. Willems, z. 6 m. J. J. O. Harent, z. 10 m. C. van Zweve- ren, wed", van W. Pleuae, 72 j. W. H. Krug, z. 5 m. Goes. Geboren: S. J. de Wilde, geb. Klem- kerk, d. P. de Hond, geb. Lindenberg, z. M. v. d. Weert, geb. van Zweeden, z. C. F. Kemijn, geb. Fraanje, z. Overleden: E. L. Dagevos, wed", van W. H. den Boer, 64 j. Ziekikzee. BevallenP. Pistorius, geb. Smal- legang, z. J. Kingelberg, geb. Douw, z. Overleden: J. Valigs, man van J. de Bruine, 50 j. A. M. Hondkamp, z. 3 w. P. Evertse, z,3j. De nieuwe minister van buitenlandsohe zaken in Frankrijk, de heer Barthólemy St.-Hilaire heeft aan Frankrijks gezanten aan de buitenlandsohe boven de volgende circulaire gezonden Door hefc vertrouwen van den president der republiek aan het ministerie der huitenlandsche zaken geroepen, is het mijn eerste plicht u te verzoeken om de regeering, bij welke gij geaccrediteerd zijt, te verzekeren dat het nieuwe kabinet niets zal veranderen in de buitenlandsche politiek van het vorige kabinet. Nimmer heeft Frankrijk meer waarde gehecht aan het behond van den vrede die zoo vruchtbaar is voor zijne welvaart en zijne eer. Dit stelsel, aangenomen door de wijsheid van den heer Thiers wiens vriend ik zoo langen tijd was, is standvastig vol gehouden sedert tien jaren en het heeft uitnemende vruchten gedragen. Wij zullen aan eene zoo gelukkige overlevering getrouw bljjven en wij zullen alles doen om de goede betrekkingen nog meer te ontwikkelen, welke Frankrjjk onderhoudt met de andere regeeriugen. Zoo is dus officieel geconstateerd waaraan nie mand twijfelde, dat Frankrijk, zoolang zijne leger- organisatie nog niet gereed is, tot geen prijs een oorlog zal uitlokken. Zelfs de Duitsche en Qoa- tenrijksche bladen knnnen nu gerust zijn. Zij zagen in den val van den hoer De Freycinet het werk van den heer Gambetta, ie pouvoir oeculte, en vooral sedert zijne redevoering te Cherbourg is de naam Gambetta in Duitscbiand synoniem met den revanche-oorlog. Het is niet onmogelijk dat daarin eenige waarheid ligt en dat bet eene der illnsiën van dien staatsman is om door de herovering van Elzas-Lotbaringen de kroon te zetten op zijn werk van 1870. In dezen gedach- tengang past ook volkomen zijn niet optreden als minister. Een revanche-oorlog kan niet met kans op slagen door Frankrijk ondernomen worden vóór de inrichting van zijn leger is voltooid, en dat kan volgens deskundigen nog jaren duren. Zoo dus Gambetta zich den roem voor oogen stelt, dien oorlog zelf te voeren, moet hij zninig zijn met zijne persoonlijkheid. De ondervinding leert dat een Fransch minister zoozeer een wrijfpaal is voor allerlei uiteenloopende, meer of minder be stemde eiseben, dat hij al van bijzonder hard hout moet zijn om het lang nit te houden. Het is zeer onzeker of zelfs Gambetta's stevigheid daartegen bestand zon zijn. De in het oog loopende wijze, zegt eenEn- gelsch weekblad, de Statist, waarop de Dnitscbe regeering hare vrees aan den dag legt voor een verbond tusscben Frankrijk en Kueland, schijnt aan te duiden dat Frankrijk thans sterk genoeg is om geen acht te slaan op den indruk, weiken de wisselingen zijner ministeriëa in het buitenland maken. De heer Gambetta is echter wellicht eene andere meening toegedaan, of hij kan althans zoo ernstig verlangen om volgens zijn eigen inzichten de reorganisatie van het legeren den herbouw der vestingen te voltooien, dat hij vast besloten ia niets te doen dat bet uitbreken van den oorlog met Dnitschland kan verbaasten. Het is zeer waarschijnlijk dat het gerucht waarheid bevat, dat de val van De Freycinet veel meer verhaast werd door verschil van meening betreffende bet leger dan door zijne onderhandelingen met het Vaticaan. Hoe dit ook zij, men mag de gevolg trekking maken, dat als de beer Gambetta openlijk bet beleid der zaken op zich neemt, bij Frankrijk gereed aeht voor een oorlog of dat het land dien niet meer kan ontgaan. De vredelievende gezindheid van Frankrijk is volgens deze redeneering dos van zeer tijde- lijken aard en alleen te wijten aan gebrek aan kracht. We znllen Diet beweren in de onderstel lingen van de Statist de juiste uitlegging gevonden te hebben van den val van den heer De Freycinet en van de bedoelingen van den beer Gambetta. Het bij dezen laatste onderstelde systeem mist echter gcene waarschijnlijkheid cn zou zijn politiek godrag voldoende verklaren. Met die vredespolitiek quand méme is het op treden van Frankrijk in de marine-demonstratie eigenlijk niet te rijmen. Want het minste voorval kan daar tot ernstige verwikkelingen aanleiding geven. En in de Montenegrijnsche èn in de Grieksche quaestie spelen de mogendheden het spel van Kusland. De verwezenlijking van het idéé fixe van den heer Gladstone, dat er eigenlijk geen Mohammedanen in Europa thuis behooren, is tevens de voltooiing van Knslands veroverings plannen aan den Bosporus, en de voortdurende verminking van Turkije kan de Porte eindelijk drijven tot wanhopigen wederstand. En dan is de gezamenlijke vloot een wespennest voer de staten die werkelijk vrede willen voor het oogen blik. Zaterdag seinde men van Kagusa dat admiraal Seymour van Cettinje was teruggekeerd, dat de ouderhandelingen met Kiza pacha waren afgebro ken en dat het vertrek der vloot naar Dulcigno ophanden was. Denzelfden dag drukte de Times een protest der inwoners van Dulcigno af waarin o. a. gezegd wordt „Wij zijn vast besloten aan iederen aanval der Montenegrijnen weerstand te bieden en ons eerder allen te laten dooden dan ons te onderwerpen. De verantwoordelijkheid voor het bloed dat zal vergeten worden, kome op de Montenegrijnen; want wij gaven geene aanleiding tot den strijd". En iets verder, dat dit besluit onherroepelijk is. Dit stuk was onderteekend door de dertig leden van het „comité ter verdediging van Dulcigno." Gisteren seinde men dat de Oostenrijksche consnl getracht had deze menschen tot andere gedachten te brengen, maar dat zij waren weggegaan, „kop piger dan ooit". Daarbij komt een bericht uit Konstantinopel dat de sultan aan graaf Hatzfeldt zon gezegd hebben, dat bij de gebeurtenissen baar gang zon laten gaan en dat alle verant woordelijkheid op Europa zou neerkomen. De kroon op dit bouquet van onaangename tijdingen wordt gezet door een telegram uit Kagusa -. Yice- admiraal Seymour heeft last gegeven dat de vloot Maandag zeilklaar zou zijn. De Soir voegt daarbij dat de Fransche schepen alleen zich znllen onthouden van meêvechten. Spoedig dus zal de teerling geworpen zijn cn zal het beslist worden of 1880 al dan niet den aanvang van een nieuw bedrijf in bet sloopings- drama van Turkije zal zien. Men zendt ons herhaaldelijk ongeteekende stuk ken, betrekking hebbende op de ontvreemding van koffie aan boord van het schip Betsy en Arnold Van inzenders die hun naam voor ons verzwij gen, wordt echter nooit iets geplaatst. (Red.) Vlissingen, 27 Sept. Naar zee vertrokken de Engelsche brik Cornwapea, gezagv. Ramsay, naar New-Castle. Rotterdam, 27 September. Alle granen zijn bij redelijken doch afnemenden toevoer als voren verkocht. Amstebdam, 27 September. Baapolie op 6 weken Lijnolie 82). Amsterdam, 25 September 27 September! STAATSLBENINGEN. Sedert. Cert. N. W. Sch. 2) pot. 65-fe 65) dito dito dito. 3 77) 77) dito dito dito. 4 101y) 101) dito Obl. 1878 1000 4 101) "m België. Certificaten2) Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 87 dito Goudleenning 5 72) dito dito fl. 500 6 92 Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 79) Oostenrjjk. Obl. Mei-Nov. 60) dito Febr.-Ang. dito Jan.-Juii. 5 61) dito April Oct.60) dito dito Goud 4 73) Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 78) Portng. Obl. Btl. 1853/1869. 3 -a 51& dito dito 1876. 6 73 91) 78 60 61 78) 51)

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3