Laatste berichten. BUITENLAMP. Weerkundi ge waarnemingen, Algemeen Overzicht. B r iefwisseling. Zeet i| dingen. Handelsberichten. Graanmarkten enz, Pryzen van Effecten. ;s to Beemster, 3. iringhuizen to Oter- bbebroek, C. Zirkzee 5ene koe, en Joh. T. koeien. jersum, Job. L. Hilg- ■Smids te Tietjerk, J. Behe mond, J. Groot Aarlanderveen, ieder ihuizen, P. Ellerbroek 3waan te Bergen, T. éen stier, IJ jaar oud. J. Posch te Binnen- le te Alkmaar, ieder igen, met eene familie, calf. (Deze inzending n bepaald aantal be- bet vee van ben, die ingenomen, kan daar- >ok onder deze geene zijn. Integendeel immissie zeer moeilijk, e exemplaren waren koffieboonen bij het ikade alhier liggende ld vernemen wij dat liettegenstaande door boord toezicht werd roeveelheid, ongeveer en tweetal winkeliers in werden de koopers ie gehoord en heden lit het huis van arrest e hoeveelheden gelijk bergen der boouen in ige der verdachten er dergelijke „zaakjes" na bielden. De ver eerd te hebben, komt rr der rijksveldwacht ke, 22 Sept. Beden ran den notaris Karse- kerk te Baarsdorp J A. Fondraine te Goes •iercent onkosten, pen sommige ingeze- slaap gestoord door g, of liever geschreeuw |ie hunne gewone drie- d", dat is: vergade- de 18 jaren, hielden, door sommigen geen uit glazen van een zwolgen wordt, bleek gaar voor een hunner, tih uitermate te buiten ;o hulp ingeroepen en |ar zijne woonplaats ■e „zangers," waarvan ■arrestantenkamer ver aal opgemaakt wegens haar Schiermonnikoog Igenwind of stilte, van het eiland toch door Jen afgeloopen zomer, lamilie uit Friesland, iderwaarts komen, ten genieten. dagen de heer Ten ussel, om vele schoone de zee, de met helm op de reede, enz. Hois van Treslong en licht en bestuur langs hlen werden geplaatst, orvallende verandering, innen strekken. Deze minuten gaans van jevelink vestigt in het het ministerie van |Jekt middel tegen ver- vooral tegen de a- of lazarns-ziekte, it-lndische koloniën uit de olie, bevat in len boom, die door de net een van de volgen lid t. w. Ggnocardia I-ata, of Egdnocarpus in de wandeling poch onder de genees- xymcardia meer in voningsehe haringvis- visschen waren, kwam aren, die een telegraai- visschers gaven door aan het visschen be lagen, en verzochten stoppen of den kabel Deze stoorde zich hieraan niet en streek den kabel op de netten der visschers, met gevolg dat 6 netten beschadigd werden en ruim 20 netten geheel verloren gingen. Nadat dit te Scheveningen bekend was gewor den, heeft de reeder, wien het ongeval trof, proces-verbaal laten opmaken. De zaak zal naar men verneemt, vervolgd worden. (DM.) Tusschen de stations Assen en Zuidlaren is, terwijl een arbeider bezig was de potjes, waaraan de telegraafdraden zijn bevestigd, schoon te maken, een bliksemstraal langs een der draden geschoten en een der potjes onder de ban den van den ar beider verbrijzeld, zonder hem eenig letsel te doen. H. M. de koningin is in zooverre hersteld, dat zij eergisteren voor het eerst sedert haar bevalling eenige oogenblikken in den tuin van het paleis is geweest. De rede, door den heer Van Vloten bij de onthulling van het Spinoza-monument uitgesproken en in het licht gegeven onder den titel van Spinosa de blijde boodschapper der mondige menschheid, zal door dr. Bikkers te Londen in het Engelsch vertaald worden en beeten Spinoaa the Evangelist of adult Humanity. Eene leeuwin heeft onlangs in de diergaarde te Botterdam haar jongen verslonden. De heer J. C. S. A. van den Bergh, wijst, in het Vader- and erop dat dit de schuld is van den rüensch, die dit dier uit zijn vrijen staat heeft overgebracht naar een enge ruimte en het onder de heerschappij van den mensch, zijn vijand, ge vangen houdt. Breng diezelfde leeuwin terug naar haar natuurlijk verblijf, de bosschen, en zij zal, in het genot van haar vrijheid, haar kroost, tot beschaming van menige menschelijke moeder, met gevaar van baar leven beschermen. De on tijdige nieuwsgierige blikken van haar oppassers zijn buiten twijfel oorzaak dat deze leeuwin ge meend heeft, haar jongen, door ze te verslinden, tegen de macht van de menschen te moeten be- Bchermen. In de oogen van den mensch is dit zeker een wonderlijk middel, doch men ziet dit bij meer dieren. In den Zoöl. tuin te 's Hage heeft de herin reeds twee- of driemaal haar jongen ver slonden, telkens kort nadat men getracht had ze te zien te krijgen, en nadat zij ze reeds verschei dene dagen met de grootste teederheid had ge voed en opgekweekt. Men vindt hetzelfde ook bij onze huisdierenverontrust een kanarievogel eenige malen, door te trachten in de broeikooi de pas uitgekomen jonge vogels te bespieden, en in de meeste gevallen zult ge kort daarna de jongen doodgemaakt en het nest door demoeder verlaten vinden. Ontneem aan een tam konijn, zoo lang ze blind zijn, voor een oogenblik een der jongen, en geef het daarna aan de moeder terug, bijna zonder uitzondering zult ge spoedig daarna alle jongen door de moeder verscheurd en opgegeten vinden. Deze wijze van handelen schijnt dus een dierlijke opvatting van plicht te zijn. De bewoners van de Paulus-Potterstraat in Den Haag houden er nu en dan een eigen gerecht op na. Zoo ook eergisteren, toen een aantal bewoonsters van die buurt besloten om een hunner buren, die zeer dikwijls dronken was en ook zeer dikwijls zijn vrouw mishandelde, eens een lesje te geven. Wel wetende dat de man voor een borrel steeds bereid was zijn huis te verlaten, werd hij door dat lokaas naar een herberg getroond en gedurende zijn afwezigheid werd door de buurvrouwen al hot huisraad het huis uitgedragen en weggebracht; tevens verliet de vrouw de toen ledige echtelijke woning. Toen de man tebüis kwam, had hij zelfs geen stoel om er berouw op te kunnen krijgen. De gemeenteraad van Den Haag heeft met 23 tegen V stemmen, op voorstel van burg. en weth., het verzoek van de heeren Uyttenhoven en De Sonnaville, om rentewaarborg en afstand van grond, tot oprichting van een Casino te Scheveningen, van de hand gewezen. Burg. en weth. hebben bij den raad ingebracht een voorstel om pogingen aan te wenden ter ver krijging van een rijks kweekschool voor onder wijzers. Het aanbod der commissie voor de oprichting van het gedenkteeken voor Spinoza, om het kunstwerk aan de gemeente over te dragen, is door den raad zonder stemming aangenomen, op advies van burg. en weth.. Bnim een duizendtal ingezetenen hebben een adres ingediend, waarin de opruiming gevraagd wordt van de tollen op de wegen naar Scheveningen. De sluiswachter te Ossenzijl weigert de schepen op Zondag door te schutten. Tengevolge daarvan is reeds voor de tweede maal door de veldwachters proces-verbaal tegen hem opgemaakt. De opening der spoorweglijn Zwolle—Almelo zal volgens sommigen met 1 Januari, volgens anderen met 1 November a. plaats hebben. Er zijn in de laatste jaren vele Kussen, Zonder verbannen te worden naar Siberië, geïn terneerd in zekere afgelegen provinciën van Europeesch Rusland. Omtrent den toestand dezer lieden wordt uit Kostromo aan een der Peters- burgsche bladen geschreven i „Het aantal politieke bannelingen in deze provincie is aanmerkelijk; onder hen zijn vele gehuwden, sommigen met veel kinde - ren, en men vindt er ook getrouwde vrouwen onder, die uit den kring van haar huisgezin gerukt zijn. De hoofdoorzaak van den treurigen toestand dezer lieden is de onmogelijkheid waarin zij geplaatst worden om eenige kostwinning uit te oefenen. De dokter mag niet meer praktiseeren, rde advo caat niet meer pleiten, de onderwijzer vooral geen onderwijs geven. Velen onder hen die eene goede opvoeding hebben gehad, leggen zich op schrijven toe, maar ook hun legt men allerlei moeilijkheden in den weg. Alles wat zulk een man geschreven heeft, al bevat het een zniver wetenschappelijk onderzoek, komt den ambtenaren lichtzinnig of gevaarlijk voor en wordt eenvoudig in beslag genomen." Uit Arohangel schrijft men dat deze lieden dikwerf vervallen tot zelfmoord, waanzin of drinken. De modeivoorstellingen der tooneelspeel- kunst, dit jaar te München gegeven, zullen in het aanstaande jaar gevolgd worden door model opvoeringen van beroemde opera's. Behalve natuurlijk de opera's van Wagner, die in de eerste plaats komen, denkt men er Fidelia en de meest geliefde stukken van Mozart, Weber en Gluck op te voeren. Het zuidelijk deel van Algiers begint de aandacht te trekken in Frankrijk als eene nienwe bron van inkomsten. Eerst moet er echter nog heel wat veranderd worden. Op eene oppervlakte van ongeveer 18000 mijlen wonen slechts 72.000 menschen waarvan er 40.000 een nomadisch leven leiden. De veeteelt is de eenige bron van inkomsten van deze menschen en is niet voor uitbreiding vatbaar door het gebrek aan water in het land. Toch kan het geen twijfel lijden dat dit land eens rijk en dicht bevolkt is geweest. Overal ziet men bouwvallen van vrij groote steden, eu waar steden waren, was natuurlijk ook hout en water. De overblijfselen van bosschen worden nog gevonden, terwijl de geologische formatie van den bodem wijst op het bestaan van water leidingen onder den grond. Het sloopen der bosschen is natuurlijk de oorzaak geweest van het verval van het land. Overal waar de boomen verdwijnen, verdwijnen ook de bronnen en de bevolking volgt hen. Dit gevaar bestaat in Algiers in zoo groote mate dat de heer Reynard, boschopzichter te Medeah, in eene onlangs uitgegeven brochure gansch Algiers bedreigd acht door de wijze waarop aanhoudend wordt gerooid zonder weder aan te planten. Te Naini .Tal in Bengalen heeft eene afschui. ving van grond plaats gehad, die verscheidene huizen medesleepte. Volgens het telegram zijn er 38 Europeanen bij de ramp omgekomen. Evenals in Frankrijk van de sardine-blikjes is nu ook in Duitschland bij het in klikken ver pakte Amerikaansche vleesch gebleken, dat de buitenzijde sterk loodhoudend was door het sol deersel der blikken. Men snijde dus de buitenzijde van het vleesch af. Richard Wagner heeft de laatste hand gelegd aan een nieuw werk, Parsival, een Bühnen- weihfestspiel, zooals hij het noemt. 23 September des morgens te 8 uren. kamen deb plaatsen. Ba- rom. afwijk. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansuud Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. Wind richt. 1.2 1.7 2.7 2.5 2.1 0.2 0.5 5.1 1.6 1.0 3.0 3.8 5.6 0.3 2.9 0.8 2.2 kracht Toe stand lucht. N NNW NW OZO NNO NNO NNO NNW WNW ZW WNW ZZW NO ZO WZW O NW 1. bew. bew. bew. betr. regen z. bew. z. bew. betr. z. bew. regen betr z. bew. betr. mist. betr. betr. helder Tem pera tuur. 4- 12 12 15 15 14 -- 12 13 12 12 14 15 16 14 14 4- 11 -- 9 11 Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: H. 1.5 D. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graan beurs: {Corr 763 Thermometer, 22 Sept.'sav. 11 u. 60 gr. 23 Sept. 's morg. 8 u. 61 gr. 's midd. 1 u, 65 gr. 'sav. 5 u. 63 gr. Eerste hamer. De kamer heeft het adres van antwoord op de troonrede, zonder beraad slaging, ongewijzigd en eenparig aangenomen en is daarna op reces uiteengegaan. Tweede kamer. Door den heer De Bieberstein werd het voorzitterschap overgedragen met eene aanspraak aan den heer Dullert, die het aanvaardde met eene aansporing tot ijver bij de vele werk zaamheden die de kamer wachten en vooral tot zelfbeperking in de discussiën. Ingekomen ia een wetsontwerp houdende ver schillende begrootingen en de vaststelling van het slot der Indische rekeningen over 1867, 1868 en 1869. Morgen heeft de aanbieding der staatsbegrooting plaatst Tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren Kops, Van Delden, Mackay, Lenting en Van der Linden, tot leden der commissie voor het adres van antwoord de heeren Sandberg, Van Delden, Wijbenga, Van Wassenaer en Patijn. *Parijs. De republikeinsche bladen spreken de hoop uit dat de naam van Barthelemy Sant-Hilai re, den nieuwen minister van buitenlandsche zaken, voor Europa een waarborg moge zijn voor Frank- rijks vredelievende bedoelingen. De Bepublique Frangaise zegt dat het kabinet zich slechts behoeft te houden aan het votum der kamer om den bin- nenlandschen vrede te verzekeren. Sluis. Door den gemeenteraad is tot ont vanger der gecombineerde gemeente Sluis be noemd de heer J. Bekaar, ontvanger der vroegere gemeente. 's Graveniiage. De Indische begrooting voor 1881 wijst, tot 1879 ingesloten, tekorten aan ten bedrage van f 8,380,000. Voor 1880 wordt het tekort geraamd op 3,323,474, doch het zal vermoedelijk hooger zijnzoodat buitengewone voorziening noodig wordt. Afgescheiden van de bijdrage-post en eenige andere memorieposten geeft de dienst van 1881 een tekort van 327.123. De koffieverkoop in Nederland wordt geraamd op 850.000 pikols en op Java op 222.000 pikols tegen 45 cent. Voor de spoorwegen wordt ongeveer 8 millioen uit getrokken. Voor Atjeh ruim anderhalf millioen minder dan over het loopende jaar, wegens het ingetreden tijdperk van overgang. De ministerieels crisis in Frankrijk is ten einde gekomen op de meest eenvoudige wijze, nadat het gedurende een paar dagen scheen dat zij nog tot verdere verwikkelingen aanleiding zou geven. Nog gisteren morgen scheen het dat men geen minister van buitenlandsche zaken zou kunnen vinden. De diplomaten welke Frankrijk aan de vreemde hoven vertegenwoordigen, aarzelden voor zoover zij geavanceerd genoeg waren om gepolst te worden. Dat is begrijpelijk, wijl hun werk kring aangenamer en vooral duurzamer is dan die van een minister. Waren deze moeilijkheden niet spoedig overwonnen, dan zou men waarschijnlijk zijn overgegaan tot eene meer ingrijpende veran dering van ministerie, waarbij de heeren Constans, Gazot en Farre zonden hebben moeten wijken. Dit was echter niet noodig en volgens de laatste telegrammen is het ministerie thans definitief samengesteld. De heeren Ferry, onderwijs, Cazot, justitie, Constans, binnenlandsche zaken, Magnin, finan ciën, Farre, oorlog, Tirard, landbouw en handel, en Cochéry, post- en telegraatwezen, behouden hunne portefeuilles. Minister van buitenlandsche zaken wordt de heer Barthélémy St. Hilaire, terwijl aan zijn ministerie een onder-secretaris van staat wordt toegevoegd, de graaf De Choi- seul. Minister van marine wordt de admiraal Clonet, terwijl aan het hoofd van een nieuw ministerie voor eeredienst geplaatst wordt de heer Devès. Deze administratie behoorde tot nogtoe bij het ministerie van binnenlandsche zaken. Van den admiraal Clouet weten wij niets bij. zonders. Des te bekender is de heer Barthélémy St. Hilaire. Gelijk een aantal Fransche staats lieden wijdde hij zijne jeugd aan de journalistiek, welke hij echter spoedig liet varen om zich ge. heel en al aan wetensckappelijken arbeid over te geven, waarna hij op 33jarigen leeftijd in 1838 professor werd in de Grieksche en Romeinsche philosophic aan het College de France, eene be trekking welke hij in 1852 neerlegde, wijl hij den eed aan den nieuwen keizer niet wilde afleggen. Van 1871 tot 1873 was hij chef de bureau en secretaris van den heer Thiers, en thans bekleedt hij, voor zoover ons bekend is, geene andere betrekking dan die van senator voor het leven. De heer Devès, president van de gauche républi- caine, de meest invloedrijke groep in de kamer, welke ongeveer 180 leden telt, is een nog betrek kelijk nieuw man. Nog geen jaar geleden noemde een der Farijsche bladen hemun Set rares jeunes qui out percê. Hij had toen een zeer gematigde stelling ingenomen bij het omverwerpen van het ministerie Waddington door de motie Brisson- Floquet. Zijn antwoord op den brief van den h eer Guicbard deed hem onlangs wederom kennen als een gematigd man en als een trouw aanhan ger der constitutioneele beginselen. Eene andere verandering in het ministerie ver meldden wij reeds vroeger. De nienwe titularis was zoo duidelijk aangewezen dat deze zaak reeds aanstonds haar beslag kreeg. Toen de heeFVarroy het departement van openbare werken verliet, viel dadelijk de keuze op den heer Sadi Carnot, die reeds ondersecretaris van staat in dat departement werd, toen in December 1877 het ministerie Du- faure optrad. Omtrent den staat van zaken in Montenegro en wat Montenegro worden moet, meldt men uit Weenen dat Riza pacha de hand hoeft gehad in het bezetten van Dulcigno door de Albaneezen en dat Dinsdag door den Engelschen gezant officieel mededeeling is gedaan aan de Porte van de marine- demonstratie en haar doel. Uit Skutari komt het bericht dat de notabele inwo ners van Dulcigno geprotesteerd hebben tegen de i nlij ving bij Montenegro, verklarende dat zij zich niet willen afscheiden van Turkije, en dat zij deMon- tenegrijnen met geweld zullen keeren. Riza pacha zou volgens dit bericht, na het ontvangen van admiraal Seymour 's nltimatum, den Albaneesohen bond onderwerping aangeraden en gedreigd heb ben versterkingen te Konstantinopel te vragen. Wat omtrent Riza, zijne instructies en zijn gedrag waar is kan op dit oogenblik niet beoordeeld worden. Uit de verschillende telegrammen blijkt dat zelfs de ooggetuigen ermeë in de war raken. Een derde tijding zegt dat het weer in die wa teren slecht begint te worden en dat er Dinsdag morgen een hevige wind woei. Dat zou, zooals we vroeger reeds zeiden, een snelle verandering in de plannen der mogendheden kunnen tengevolge hebben. Want het schijnt nauwelijks verant woord een zoo groot aantal zware pantserschepen in zoo kort bestek bij voortdurend slecht weder bij elkander te laten. Uit Kandahar verneemt de Times dat een deel der troepen reeds op den terugweg naar Indië is. Dertien duizend man blijven echter voorloopig in de vallei van Kandahar, zoodat eraan de oorlogs kosten vooreerst nog geen einde komt. Generaal Roberts komt spoedig naar Europa, waar hem groote ovaties wachten. Men spreekt reeds van een nationaal cadeau in geld, zooals vroeger na de onderdrukking van een der Indische opstan den ook aan sir Garnet Wolseley werd gegeven. Men heeft in de laatste dagen veel gesproken over een toetreding van Italië tot het Duitsch- Oostenrijksche verbond en dat toegeschreven aan de verstoordheid der Italianen op Frankrijk wegens de spoorwegquaestie in Tunis. Zulk een onwaarschijnlijke vriendschap als die van Oosten rijk en Italië heeft wel eenige uitlegging noodig. De Eiforma. een Italiaansch blad dat zich veel met Europeesche politiek bezig houdt, zou wel met die aaneensluiting ingenomen zijn, maar zij zon waarborgen verlangen. Als bijvoorbeeld Oostenrijk het gebied van Trente eens aan Italië gaf als Godspenning 1 „De vriendschap van Italië, zegt de Bi/orma, is eene parel, en paarlen zijn duur." Het pro en contra ten opzichte der weegbree als geneesmiddel gehoord zijnde, is de discussie daarover, in ons blad, gesloten. Red. Vlissingen, 23 September. Het stoomschip Erimusgisteren hier binnengekomen met averij aan machines, heeft heden de reis naar Middlesbro vervolgd. De Eng. stoomboot Princess of Walesvan Antwerpen naar Harwich, werd gisteren avond genoodzaakt wegens een gebrek aan de machine bewesten de reede te ankeren, doch zette twee uren later de reis voort. Middelbubg, 23 Sept. Uit Walcheren was de aanvoer heden niet groot. Uit het overige pro vinciaal gedeelte was niets ter beurs. Jarige Walehersche tarwe zeer weinig gevraagd en no minaal onveranderd genoteerd. Blanke nieuwe Walch. tarwe voor zaaiing gezocht en prijshoudend gekocht, minder blanke qnaliteit ondervond wei nig kooplustgoede nieuwe rogge minder gezocht en 25 cent lager betaaldnieuw Walch. winter- gerst 25 cent hooger; dito zomergerst met veel vraag 15 cent hooger jarige Walch. witteboonen worden eender genoteerd zonder eenige vraag. Door den veelgevalbn regen van vorige dagen, werden er nog geen nieuwe witteboonen geveild, bij droog weder kan dit den volgenden marktdag plaats hebben; dito brnineboonen gevraagd en 25 cent lagerdito paardenboonen begeerd en al wat volgens de noteering geveild werd, gretig genomen dito tninboonen onveranderdde vraag voor Walch. groene kookerwten voor het buiten land houdt aan en daardoor ruim prijshoudend betaald winter- en zomerkoolzaad prijshoudend. Jarige Walch. tarwe 9.75 a 10, mindere soort 9 a f 9.50, blanke nieuwe Walch. zaaitarwe f 9.75 a A10 betaald, gewone soort 9.25 a f 9.50 dito nieuwe rogge f 7.75 a f 8; Walch. winter- gerst f 5.75 a /6; dito zomer-gerst f 5.30 a f 5.40; jarige witteboonen 14 a f 14.50; minder soort 13 a 13.50; nieuwe Walch. bruine boonen 13; dito paardenboonen F 7.50; dito tuinboonen /7 a I 7.25; Walch. groene erwten op de kook f 9.60 a 9.75, mindere soort 9.25winter koolzaad f 10.25 a f 10.50, zomer koolzaad f 9.80 a 10. gemiddelde makktpbijzen. Versche boter f 1.15 a 1.25eieren per 100 stuks f 4.80 Beugen op Zoom, 23 Sept. Puike jarige witte tarwe 8.— a f 8.50; Dieuwe dito ƒ8.50 a f 0.75 mindere ƒ7.— a /8.25; roode 7.— a ƒ10.— rogge 7.— a 7.25boekweit a nieuwe dito 5.50 a 6.—zomergerst 5.— a 5.25; haver 8.— a 8.50; kookerwten 9. a ƒ9.50; paardenboonen 7.25 a 7.75; kanarie zaad f 9.— a 9.50 brnineboonen 13.— a witteboonen 12 a/—; duivenboonen 9 a fkoolzaad 10.75 a f Suiker flauw 2öè op 88 graden; melassen on veranderd; boter per stuk 1.05; 1 kilo f 0M\ eiereu per 26 stuks ƒ1.35. Amsterdam, 22 September 23 September. STAATSLEENINGEB. Xcderl. Cert. N. W. Sch. 2\ pet. 65 65j

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3