t Laatste berichten. 10 verschillondo streken van Dnitschland en enkele Nederlanders nemen aan dien cnrsus deel. Voorloopig zal dagelijks gewerkt worden van 's morgens 8 tot 12, 's namiddags van 2 tot 6 uren, en wordt er onderricht gegeven in mandenmaken, figuurzagen, boekbinden, cartonneeren, boutsnij werk en timmeren. Later zullen ook stroovlechten, mattcnmaken en nog andere werkzaamheden on derwezen worden. Den 20en dezer vangt het onderrioht aan met knapen, terwijl de heer Kaas alsdan zal spreken over de methode. Eene com missie van vier deelnemers is gekozen om de pedagogische strekking van den handenarbeid na te gaan, zijn geschiedenis te beschrijven en de vraag te overwegen, of men den handenarbeid als leervak op de school verplichtend moet stellen of niet. Deze commissie bestaat uit de hh. Van der Laan uit Emden, Gelshorn uit Zabern (Elzas), Weber nit Pforzheim (Baden) en Stam nit Amsterdam. Kerknieuws. Wcstltnpelle, 20 Sept. Beroepen tot pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier de heer O. Schrieke, candidaat. Ds. Eigeman te Dordrecht, heeft van het moderamen der synode bericht ontvangen, dat hij in appèl treden kan, onder voorwaarde dat hij binnen 14 dagen óf f 1200 zal storten, óf in plaats daarvan overlegge een bewijs van onvermogen, door de bevoegde) autoriteit afgegeven. De synode behoudt zich evenwel voor bedoeld bewijs al of niet aan te nemen. Landbouw. De door do Maatschappij van landbouw op 5 Juni per Prinses Amalia uaar Indië gezonden boter, is per Koning der Nederlanden teruggeko men. Een gedeelte wordt naar de tentoonstelling te Leiden en een ander gedeelte naar die te Lon den gezonden. Bath, 19 Sept. De aardappeloogst verschaft thans vele handen werk, maar geeft niet wat hij beloofd heeft. Over 't algemeen wordt een middel matige opbrengst gedolven en geven de jammen en blauwen de meeste en beste knollen. Van ziekte in deze soorten hoort men weinig. Marine en leger. De volgende hoofd- en verdere officieren der marine worden geplaatst of op non-act. gesteld- Kapt.-luit. t/z. Gr. Bijl de Vroe, van het eskader in Oost Indië, op non-act. Luit. t/z. Ie kl. K. A. Stakman Bosse, id., id. Off. v. gcz. 2e kl. van de andmacht, gedet. bij de zeemacht, dr. J. E. L. Kraft, van non-act. op het wachtschip te Willems oord. Kapt.-luit. t/z. H.J. S. van dor Sloot, onder- direct. en havenm. der marine te Hellevoetsluis, op non-activiteit. Kapt.-luit. t/z. P. J. Kosenwald, ha- vonmeester der marine te Willemsoord, op non activiteit. Luit. t/z. Ie kl. W. A. Arriens, off. van politio bij 's rijks werf te Amsterdam, op non-activ. Kapt.-luit. f/z. G. C. C. Thierens, van non-activ., a's onder-direct, en havenm. der marine te Helle voetsluis. Kapt.-luit. t/z. C. ten Bosch, van non- act., als havenm. der marine te Willemsoord. Luit. t/z. Ie kl. kl., jhr. J. C. L. von Schmidt auf Altenstadt, van non-act. als off. van politie bij 's rijks werf te Amsterdam. Kunstnieuws. Het bestuur van de Fransche opera te 's Hage bericht, dat de heer De Vries als baryton aan de opera verbonden blijft. Eigen Kaard geeft in zijn jongste nommer een afbeelding van Spinoza's standbeeld. Dit tijdschrift bevat voorts een portret van prof. J. H. Scholten. met een levensbericht van de hand van prof, Van Bell. De sleeptorpedo, waarmede a/b. van Zr. Hs vertrokken was. Pas op dat gij geen tweede be gaat of gij zult er voor boeten. Als zij terug komt, ontvangt gij haar vriendelijk en vraagt niets; maar laat het mij onmiddellijk weten, hoort SÖ?" De donkere blos steeg haar weer naar het voor hoofd en zij antwoordde woest „Ik heb al genoeg van die aristocraten. De buren beginnen erover te praten." „Gij doet wat u gezegd is," zei De Pelven, op den kalmen, gebiedenden toon van iemand die het voor onmogelijk houdt dat men hem niet ge hoorzaamt. „Gij hebt uwe instructies en zult daarnaar handelen." „De burger Pelven vergeet dat wij thans allen gelijk zijn," begon zij weer, „als ik eens goed vond om aan iedereen te vertellen dat hij hier sedert vijf maanden twee freules onder val- sche namen verborgen heeft gehouden het zit in het bloed en hij mag zeggen wat hij wil hij is zelf een oi-deoant [If or dl vervolgd). ramschip Stier prooven werden genomon, is door het breken van de beide daaraan bevestigde ka bels op de hoogte van Calantsoog gezonken en niet teruggevonden. Op eenige stations van den Rijn- en den staatsspoorweg en op het station te Kampen is een toestel ingevoerd, dat door den ingenieur- werktuigkundige C. W. Verloop is uitgevonden, waardoor de waterstoven binnen 10 minuten tot boven het kookpunt met stoom worden verhit. In het tijdschrift Ihe Engineering wordt deze uitvinding met lot vermeld. De proeven tot vestiging van een diamant slijperij te Bergen op Zoom, genomen door den heer Coetermans-Heinrich van Antwerpen, beloven naar wensch te zullen slagen. Reeds een zestal knapen en meisjes hebben zoodanige vorderingen gemaakt, dat zij meer zelfstandig in de fabriek zullen beginnen te, werken. Door de vestiging dezer zaak bewijst de ondernemer een weldaad aan zijne vroegere woonplaats. Immers, hij leidt uitsluitend weeskinderen (van alle gezinten) op, teneinde hun gelegenheid te geven zich een onaf hankelijk bestaan te verschaffen. Er wordt ernstig aan gedacht eene fabriek op grootere schaal in te richten, gelijk de firma Coe termans-Heinrich te Antwerpen in werking heeft. {HM.) De 14e tentoonstelling van pluimgedierte te 's Gravenhage is door den voorzitter, dr. L. Mulder, in tegenwoordigheid van vele belang stellenden geopend. Het aantal inzendingen is, in vergelijking met vorige jaren, steeds toenemend. Reeds dezen eersten dag bezochten velen de menigte lucht- en woudbewoners, in de bontste verschei denheid hier bijeengebracht. Over het algemeen is het puikje uit de volière of het kippenhok derwaarts gevoerd. De verzameling zang- en kamervogels, collectiën opgezette vogels en alles wat op de vogelenteelt betrekking heeft, trekken door haar buitengemeene pracht dit jaar bijzonder de aandacht. Aanstaanden Vrijdag zal het nieuwe beurs en waaggebouw te Leeuwarden geopend worden onder verschillende feestelijkheden, als harddra verijen, landbouw-tentoonstelling, concert, vuur werk enz. Onder de menigte van titels welke de Oos- tenrijksche keizer draagt, behoort ook die van koning van Galicië en Lodomeria, weinig alge. meen bekende rijken. Nu echter keizer Franz Joseph door die landen eene reis heeft gemaakt, welker uitkomsten zoo hoogelijk geprezen zijn door de Oostenrijksche pers, kan het zijn nut hebben met een enkel woord in herinnering te brengen door welke lotswisselingen die konink rijken aan de Oostenrijksche kroon zijn gekomen. Er zijn in Galicië twee onderscheiden soorten van bewoners, de Polen en de Ruthenen of Rus sen, die ieder een ander Slavisch dialect spreken. De keizer had bij zijn bezoek gezorgd aan de autoriteiten van beide stammen enkele woorden in hun eigen taal te kunnen zeggen. In den tijd toen Rusland, na zijne aanvankelijke eenheid en vóór de invallen der Mongolen, verdeeld was in vorstendommen, behoorden ook hiertoe Halicz en Wladimir ten noordoosten der Karpathen. Halicz was een twistappel zijner bnrensoms was het onder Hongaarsche heerschappij, doch den lang- sten tijd vormde het een palatinaat van Polen onder den naam Rood-Rualand. Dit bleef zoo tot de eerste deeling van Polen, toen de soeve reinen van Oostenrijk en Hongarije zich herin nerden dat Rood-Rusland in vroeger tijden twee malen aan de Hongaarsche kroon had behoord. De vorstendommen met nog een deel van eigenlijk Polen kwamen aan het huis Habsburg, en de namen Halicz en Wladimir kregen een meer Europeesch aanzien als Galicië en Lodomeria. Twee jaren later (1775) werd de Bukowina van Moldavië bij Oostenrijk gevoegd om ook deel uit te maken van het koninkrijk, doch deze land streek werd in 1849 zelfstandig kroonland. Het noorden van het land wordt nu bewoond door Polen, het zuiden door de Rnthenen die feilen haat tegen de Polen koesteren, wijl deze jaren lang zeer onzacht hnn overwicht hebben doen gelden in de regecring des lands. Hierin is echter veel verbetering gekomen. De goede ontvangst van den keizer in deze streken is waarschijnlijk zeer welgemeend. Door hunne ligging hebben de bewoners van Galicië en Lodomeria slechts de kans om Oostenrijksch te zijn of Russisch te worden. En dan is het niet onbegrijpelijk dat men er tevreden is met het Oostenrijksche bestuur. De Independence meldt dan Emile Zola in do redactie van de Figaro gekomen is. Zal nu zijn eenzijdig realisme den modder gaan opzoeken in de politiek De stof is er misschien wel. Of zal hij de „schoone" letteren blijven beoefenen? De heer Charnay stelt voor de Amerikaan- sche regeering een onderzoek in naar de vroegste bewoners van Mexico en doet daarvoor opgra vingen. Hij slaagde aanvankelijk zeer goed te Tenenepanco aan den voet van den Popocatepete en te Apatlatepitonco op de hoogten van Iztae- cihuate. Te Rochdale werd Vrijdag avond laat een werkman gearresteerd om de subsidiaire gevah- gonis te ondergaan voor cone boete van 12, hem opgelegd wijl hij zijn kind niet had laten inenten. Hg woonde vlak over den heer Bright, lid van het Engelsch ministerie, die spoedig een bezoek ontving van eene deputatie van tegen standers der vaccinatie. De heer Bright zeide dat hij het voorval betreurde en het afkeurde dat harde maatregelen werden genomen tegen hen, die tegen de inenting gewetensbezwaren hebben. De gezondheidscommissie te Parijs heeft de regeering gewezen op het gevaar voor loodvergif- tiging door het soldeeren der sardine-blikjes. De minister van biDnenlandsche zaken in Frankrijk heeft bepaald dat voor het soldeeren binnen in het blikje, na 1 Augustus 1881, niet anders zal mogen gebruikt worden dan zuiver tin. Volgens een telegram van den Duitschen consul-generaal is de runderpest te Warschau uitgebroken. Het jonge Spaansehe prinsesje ontving bij den doop de namenMaria de las Mercedes, Isabella, Teresa, Christina, Alphonsa, Jacinta, Anna, Jo sephs, Francisca, Carolina, Fernanda, Philomena, Maria de todos los Santos. Neurenberg bezit nog voor een deel zjjne murcD uit de middeneeuwen en wellicht nergens ziet men in zoo ongeschonden staat de vesting werken waarmede de opkomende burgerij der Duitsche landen zich verweerde tegen de roofzucht der naburige ridders. Voor een deel echter zijn de mnren afgebroken. Toen de Duitsche kroon prins er onlangs vertoefde, gaf het stedelijk bestuur hem een album met gezichten van de stad ten geschenke. Het eerste blad bevatte een opschrift. De kroonprins las daarin „dat de trouw van Neurenberg's burgers aan keizer en rijk zoo vast stond als de muren der stad." „Maar de heeren breken ze stuk voor stuk af," zei prins Frie- drioh Wilhelm. In Juli van dit jaar is voor het eerst een lading ijs uit Noorwegen naar Amerika vervoerd Niettegenstaande eene reis van zeven weken was bij aankomst te New-York slechts lOpercent van van het ijs gesmolten. Deze goede uitslag heeft tengevolge gehad dat in de laatste dagen nog zeven schepen met ijs uit Christiania zijn vertrokken. 's Gravenhage. De troonrede, door Z. M. den koning bij de opening van de zitting der staten-generaal heden uitgesproken, luidt als volgt Mijne Heeren Ik mag u dankbaar wijzen op de voorrech ten, die het vaderland steeds geniet. De geboorte van eene prinses heeft het ge luk van mijn huis verhoogd. Met ingenomenheid ontving ik bij die heu gelijke gebeurtenis opnieuw de bewijzen van gehechtheid mijns volks. Met de andere mogendheden is Nederland voortdurend in de meest gewenschte ver houding. In handel en nijverheid is eenige verbete ring op te merken. Landbouw en veeteelt bloeien. De berichten omtrent den oogst zijn over het algemeen zeer gunstig; de besmet telijke longziekte nagenoeg geweken. Van 's rijks belastingen mag eene ruimere opbrengst dan ten vorigen jare worden verwacht. Met het oog op de onvermijdelijke toeneming der staatsuitgaven, blijft versterking van 's rijks middelen noodig. Met den aanleg van wegen voor handel en verkeer wordt ijverig voortgegaan. Nieuwe voorstellen tot verbetering van waterwegen zullen u worden aangeboden. Eene voordracht tot verdere beperking van den arbeid van kinderen zal u in deze zitting worden voorgelegd. Zee- en landmacht kwijten zich bij voortdu ring met loffelijken ijver van hare verplich tingen. Gewichtige maatregelen betreffende het krijgswezen, die de voltooiing van 's lands weerbaarheid ten doel hebben, zijn of worden voorbereid. Wetsvoordraekten nopens de nationale mi litie en de schutterij zullen u ter overweging worden aangeboden. Hoewel in Atjeh het gewapend verzet nog niet geheel werd bedwongen, is het Neder- landsch gezag toch in die mate aldaar ge vestigd dat de regeering zich kan voorbereiden op de inrichting van een geregeld bestuur. De algemeene toestand van Nederlandsch- Indië zou bevredigend mogen heeten, indien niet in sommige streken verwoestende ziekten zoowel de bevolking als den veestapel teisterden, Levendiger belangstelling in landbouw en nijverheid oefent op den financieelen toestand der kolonie Suriname een gunstigen invloed uit. Belangrijke wetsvoordrachten, in Uwe vorige zitting reeds onderzocht, tot welker afdoening de tijd heeft ontbroken, zullen nader uwe aan dacht bezig houden. De zegen van den Almachtige ruste op ons gezamentlijk streven naar bevordering van s lands heil. Ik verklaar deze vergadering van de staten- generaal te zijn geopend. Parijs. De heer Jules Ferry is belast met de samenstelling van een kabinet. Waarschijnlijk zal de markies De Noailles, thans gezant te Rome, tot minister van buitenlandsche zaaen benoemd worden. Bij de onthulling van het standbeeld van Thiers te Saint German-en-Lage protesteerde Olivier Pain, redacteur van de Intransigeant luide tegen deze hulde. De omstanders waren zeer veront waardigd. Weerkundige waarnemingen. 19 September des morgens te 8 uren. hamen Ba- Wind Toe Tem dee rom. stand pera plaatsen. afwijk. richt. kracht lucht. tuur. Delfzijl. - 7.3 ZW 2 bew. 12 Groningen 7.1 ZW 3 bew. - 11 Helder 7.1 ZW 4 z. bew. l 13 Vlissingen 5.3 ZZW 3 bew. 13 Maastricht. 40 ZW 3 bew. 16 Sylt 7.5 OZO 3 z. bew. 12 Shields. Valentia Hamburg 5.6 WZW 5 bew. L 12 Swinemunde. 2.6 z 3 1. bew. - 12 Leipzig. 3.0 ZZW 4 betr. 14 Carlsrnhe 2.4 ZW 4 betr. - 15 Grisnez 5.0 w 5 z. bew. - 14 Parijs 1.5 ZW 2 1. bew. - 10 St Mathien 1.4 w 4 betr. - 15 Biarritz 1-1 z 3 z. bew. - 16 Perpignan 1. bew. h 14 Christiaansund 9.1 NO 2 Stockholm. 0.4 zzo 2 betr. h 14 Koppenhagen 6.2 ZW 4 regen - 14 Portsmouth Yarmouth. 20 September des morgens te 8 uren. Delfzijl. Groningen. Helder Maastricht. Sylt Shields. Valentin. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carl8rube Grisnez Parijs St Mathien Biarritz Perpignan Ghristiaansun Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 10.4 WZW 2 regen 10.4 w 2 regen 9.2 w 5 regen 6.6 WNW 4 z. bew. 6.4 WZW 4 heider 13.0 WZW 2 z. bew. 10.9 ZW 7 bew. 9.0 ZW 4 z. bew. 8.2 ZW 2 betr. 5.8 ZW 2 bew. 2.1 ZW 1 helder 0.1 NNW 2 regen 1.4 WNW 6 betr. -1- 9 10 13 JL 13 10 i 10 -- 11 -- 11 -- 11 Zondag. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 nren: D. 2.0 V. des namiddags: M. 1.3 V. Barometer te Middelburg, Graanbenrs Gorr Maandag. Grootste verschil in Nederland: 'e ochtends 8 nrenM. 4.0 G. D. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) 754 Thermometer 18 Sept. 'sav. 11 u. 53 gr. 19 Sept. 's morg. 8 u. 67 gr. 'smidd. 1 n. 57 gr. 's av. 5 u. 53 gr. 's av. 11 u. 50 gr. 20 Sept. 's morg. 8 u. 57 gr. 's midd. 1 u. 64 gr. 's av. 5 n. 53 gr. Burgerlijke stand. (Van 12 tot 19 September 1880.) MrDDELBtmo. Ondertrouwd: A. Janse, jm- 26 j. met A. W. Franco, jd. 23 j. J. F. Augustijn, jm. 28 j. met J. F. Spapé, jd. 20 j. R. Monté, jm. 32 j. met A. Ocké, jd. 21 j. BevallenN. Mulder, geb. van der Weel, d. E. Corbeel, geb. Louis, z. S. M. van Puffelen, geb. Scheele, z. N. de Steur, geb. van Veen, d. M. Adriaanse, geb. de Fouchier, z. A. Voerman, geb. Verhage, z. A. Boom, geb. de Koning, z. M. van der Bilt, geb. Kroon, z. (levenl.) Overleden: J. Timmermans, z. 3 d. F. J. Casteleijn, z. 6 m. M. C. Lahr, z. 4j m. M. J. Vervenne, vronw van J. Proos, 61 j. J.Kambier, z. 4) m. A. de Hooge, wed», van J. van de Gruiter, 80 j. C. van Veun, vrouw van B. Cadée, 75 j. L. J. Roos, d. 42 j. J. T. van der Meijer, man van J. A. Dekker, 59 j. J. Liovense, wed", van N. M. Welle, 78 j. J. P. Beckers, z. 10 m. D. Rozemond, z. 18 j. A. Melse, man van W. J. Baljeu, 49 j. (Van 11 tot 18 September 1830.) Vlissingen. Gehuwd: N. C. Pietersen, jm. 28 j. met J. F. Kokelaar, jd. 24 j. BevallenJ. van Buuren, geb. Trompetter, d. J. Eggel, geb, Scheijbeier, z, J. Stroo, geb. Kegge, z. L. Bosselaar, geb. Stroo, z. W. Suurmond, geb. Bosschanrt, d. M. J. Bleijswijk, geb. Geijsen, z. OverledenW. C. J. de Kok, d. 3 m, J. Bot ting, z, 3 m. B. L. Koelofse, d« 3 m. J. Zaal, vrouw van A. Twigt, 45 j. Goes. GehnwdJ. M. A, Fagel, geb. Pas- sieux, d. 8. Knijper, geb. Zouteevelle, d. A. Schneider, geb. Metzier, z. P. J. Sinke, geb, Mijnsbergen, z. A. Maartense, geb. Helnsdijk, OverledenPieter Bontens, z. 0 d. J. J, Heinsdija,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2