Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Kunstnieuws, Marine en leger. L a n d bo u w. benoeming tot tweede klerk bij dat college, aan vankelijk op eene bezoldiging van 400 '3 jaars. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St ct. De Vereoniging van burgemeesters in de pro vincie Groningen heeft, naar aanleiding van de eerste alinea van art. 82 der wet op het L. O., aan de gemeenteraden in die provincie een ontwerp verordening van den volgenden inhoud verzonden Art. 1. Het is verboden tuin-, veld- ot huis arbeid of persoonlijke diensten te laten verrichten door kinderen, die den ouderdom van twaalf jaren nog niet bereikt hebben. Art. 2. Aansprakelijk strafbaar wegens over treding van art. 1 zijn zij, door wie het kind met arbeid of eenige dienstverrichting is belast, of zij, voor wie het die heeft verricht. Art. 3. Wanneer de overtreding is begaan door iemand, die aan het kind arbeid of dienstverrich ting gelast heeft, buiten voorkennis van hem ten wiens bate de arbeid verricht zou moeten worden of verricht is, dan is deze laatste aansprakelijk en strafbaar, tenzij terstond na een waarschuwing de lastgeving is ingetrokken ot het opgedragen werk gestaakt. Art. 4. Het verbod in art. 1 vermeld, is niet toepasselijk op kinderen, die getrouw de dagschool bezoeken. Art. 5. Overtreding van art. 1 wordt gestraft met een geldboete van f 1 tot 25 en met gevan genisstraf van 1 tot 3 dagen to zamen of afzon derlijk. Bij herhaling van overtreding binnen zes maanden wordt altijd gevangenisstraf toegepast. Art. 6. (Overgangsbepaling). Het verbod van art. 1 is gedurende het eerste jaar na het in werking treden dezer verordening slechts van toepassing op kinderen beneden 10 jaren en ge durende het daaropvolgend jaar slechts op kinderen beneden 11 jaren. militie. Benoemd. tot militie-commissaris in bet tweede district vau Limburg de met rang van luit. kol. gepens. majoor der inf. G. J. Eögelen. polderbesturen. Op verzoek, eervol ontslag verleend aanJ. Koeman te Wissekerke, als lid van het bestuur der waterkeoring van den cala- miteusen Vlietpolder; C. Geluk I.-Mz. te Tholen, als gezworene van den Deur loop older. Benoemd tot gezworen van het waterschap Oud- Vosmeer F. J. Arapttot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Brui- nisse, C. M. Voorbeytel; tot dijkgraaf van den Westdorpe of Nieuwe Vogelschorpolder, P. Dumo- leyn; tot dijkgraaf van den Willem Illpolder J. Vereecken. Hontenlsse, 14 Sept. Bij de begrooting dezer gemeente voor 1881 is rekening gehouden met do invoering der nieuwe onderwijswet en zijn er gelden aangewezen voor het aanstellen van 4 hulponderwijzers, waaronder 2 met hoofdonder wijzersrang. Hloosferzande, 14 Sept. Heden werd albier de jaarlijksehe algemeene vergadering der Onderwijzers-Vereeniging in Zeeiand's 6e school district gehouden en bijgewoond door de meeste onderwijzers uit dit district en de plaatselijke Schoolcommissie van Honteoisse. Met eene har telijke toespraak van den districts-schoolopzioner ingeleid, vingen de werkzaamheden aan met eene redevoering van den heer P. Schouten, hootd- onderwijzer in de Noordstraat alhier, waarin op eeht practische wijze werd uiteengezet hoe van den onderwijzer niet enkel bekwaamheid, maar ook practische geschiktheid mag worden gevor derd. Spreker bracht dit vooral in verband met complot te hebben doen mislukken. Het schijnt dat de chevalier niets van dio samenzwering af wist en meende dat zijn eer hem gebood terug te keeren, teneinde zich te rechtvaardigen tegen over een vriend of bloedverwant, De Pelven heette hij, geloof ik." „Ja, ja, en toen „Hij trok, als een karreman verkleed, de grenzen over, begaf zich naar Mortemart, waar hij vernam dat gij vertrokken waart, zonder dat iemand wist waarheen en kwam naar Parijs. Die Pelven was op reis en hij kon niets aangaande hem te weten komen. Gij begrijpt dat hij met de grootste omzichtigheid te werk moest gaan, uit angst van gevangen genomen te worden en diegenen, die hem zijn paspoort naar Zwitserland bezorgd hadden, in gevaar te brengen. Hij kon dus niet anders doen dan een brief aan zijn vriend achterlaten, en ik meen dat hij verleden week Parijs verlaten heeft, in de hoop van Engeland te bereiken." „Heilige MaagdIs hij naar Parijs terug gekeerd 1 Welk een dwaasheid 1 Indien De Pelven hier geweest warel Weet gij zeker dat M. De St Aignan vertrokken is En hoe weet gij dit alles f" „Dat is zeer eenvoudig. Ik begreep uit hetgeen hij in mijn tegenwoordigheid met zijn tante sprak dat hij naar Zwitserland wilde gaan £B zei hem dat, indien hij bij mijn familie ver— de opleiding van den onderwijzer en meende dat jongelieden, welke alleen theoretisch gevormd worden, niet aan beide eischen behoorlijk kunnen voldoen. Er werd daarna bepaald dat de algemeene vergadering in 't volgende jaar te Hulst zal plaats hebben. Bij de bespreking van de aangelegenheden der vereeniging verdedigde de heer Van Ham, hoofd onderwijzer te Sluiskil, met warmte het goed recht der onderwijzers-gezelsehappen en mocht deze spreker de voldoening smaken, dat na eenig overleg eene commissie werd benoemd, met den schoolopziener aan 't hoofd, tot vereeniging der beide thans bestaande gezelschappen en eene daar mee gepaard gaande reorganisatie. De heer Imandt, hoofdonderwijzer te St. Jan steen, sprak over het goed recht der geschiedenis bij 't onderwijs op de lagere school en gaf eene goede leerwijze daarvoor aan, terwijl de reeds genoemde heer Van Ham op uitnemende wijze eenige practische middelen tot wering van school verzuim behandelde. De heer Dormaar, onder wijzer te Axel, gaf in eene bijdrage eene degelijke behandeling der vormleer aan, torwijl de heer Cremer, hoofdonderwijzer aan den Molenhoek alhier, het onderwerp „Vooruitgang", vooral in verband met onderwijs behandelde. Een feestmaal, waarbij broederlijke geest en ongedwongen vroolijkheid voorzaten en menige feestdronk werd ingesteld, besloot dit nuttig en aangenaam bijeenzijn der onderwijzers met hun schoolopziener. De nieuwe cursus aan de theologische school te Kampen heett een aanvang genomen met 42 theologische en 36 litterarische studenten, welke cijfers sedert hare oprichting in 1854 nog niet bereikt zijn. Voor de den 29en dezer aanvangende na jaarsexamens in Zeeland zijn aangevraagd 166 akten, t. w. als hoofdonderwijzer 17, hoofdonder wijzeres 1, hulponderwijzer 33, hulponderwijzeres 11, huisoaderwijzeres in het schrijven 4, onder wijzer in de Fransche taal 11, onderwijzeres 8, onderwijzer in de Engelsche taal 3, onderwijzeres 5, onderwijzer in de Dnitsche taal 2; voor wis kunde worden 8 akten gevraagd, waaronder 1 door eene dame, voor teekenen 9, voor gymnastiek 2, waarbij 1 dame, voor landbouwkunde 1 en voor de handwerken 51. Benoemd tot leeraar aan de R. H. B. schoot te Heeren veen dr. J. C. v. d. Berg, te 's Gravenbage. Het 25jarig ambtsfoest van den hoofdonder wijzer te Camperland, den heer J. H. Thiel, is aldaar met grooten laister gevierd. De jubilaris ontving van den gemeenteraad een fraaien stoe^ van eenige ingezetenen een sigarenstel, van het onderwijzerspersoneel een lamp en van andere personen nog eenige geschenken. Des avonds hielden de jongelui van het dorp een optocht, werd er vunrwerk afgestoken en geïllumineerd en de dag onder algemeene feestviering ten einde gebracht. Tliolen. 15 Sept. Voor het admissie-examen van de Rijks-normaalschool alhier, dat heden gehouden wordt, hebben zich zeven candidaten aangemeld, die alle waren opgekomen. De groote St. Agathakerk, te Oudenbosch, welker koepel nooit nalaat do aandacht te trekken van de reizigers die voorbij het plaatsje sporen, is eergisteren ingewijd. Geheel voltooid is het merk waardige gebouw eeno navolging van de St. Pieterskerk te Rome nog niet, ofschoon er reeds tonnen gouds aan besteed zijn. Vlissingen, 16 Sept. Door denkerkeraad der N. H. gemeente te Vlissingen is gisteren avond als predikant beroepen de heer P. J. Moeton, thans te Jutrijp en Hommerts. telde van onze ontmoeting en van de gastvrijheid die zijn tante mij verleend had, men hem daar zeker zou helpen zooveel men kon. Niet goed wetende waarheen zij hunne schreden zouden richten, vertoefden zijn vader en hij eenige weken in ons dorp en zelfs in ons hnis; en in dien tijd kwam daar een brief van mij, mot het bericht waar ik te Parijs woonde en dat David mij onder zijne scholieren had opgenomen Alles was toen nieuw en veelbelovend en dus zocht hij mij, toen hij te Parijs kwam, op en bracht mij tijdiDg van mijne bloedverwanten." Nu begon Edmée op haar beurt alles to ver tellen, totdat Balmat eensklaps vroeg: „Is er niemand tot wien gij n ten behoeve van MUe De St Aignan kunt wenden?" „Slechts éen persoon en die „Die Pelven, die u geraden heeft om hier te komen Die n in dat hnis gebracht heeft Kunt gij dien vertrouwen „Hom vertrouwen?!" „Wat verlangt hij van u?" vroeg Balmat; maar toen zij niet antwoordde voegde hij erbij „Vergeef mij, ik heb geen recht dit te vragen.' „Ik zal het u zeggen, ik heb niemand om te raadplegen en misschien knnt gij mij helpen," sprak zij moedeloos. „Hij zegt dat hij mij lief beeft; hij wil mij huwen en zelfs een priester zoeken." (Wordt vervolgA)t Beroepen bij do N. H. gemeente te Middelburg de heer J. Riemens, predikant te Driebergen. (Zie laatste berichten van gisteren.) Twee en dertig leden der Herv. gem. te Lommer hebben bij deurwaarders exploit, wegens heffing van hoofdelijken omslag, hun lidmaatschap bij de Ned. Herv. kerk doen opzeggen. In een bnitengewoon nummer van het Algemeen politieblad, verzoekt de officier van justitie te 'S Gravenbage opsporing en aanhouding van een in olieverf op paneel geschilderd ovaal portret van Prins Maurits, hoog ongeveer 8 en breed on geveer 6 centimeters in middellijn, gevat in eene gekartelde, donkerbruine, houten, vierkante lijst, hoog ongeveer 20 en breed ongeveer 18 centimeter, tussehen 10 en 11 September jl. ontvreemd in het gemeentemuseum te 's Gravenbage. Dinsdag is de driejaarlijksche stedelijke tentoonstelling van kunstwerken te Amsterdam, in de Militiezaal van het voormalig academiege bouw, door den burgemeester geopend. Zij telt slechts 450 stukken; doch daaronder bevinden zich, vooral uit de jongere school, vele werken van beteekenis. Men vermoedt dat er binnen kort veranderingen in de inrichting der aoldaten-menage zullen wor den gebracht, daar de corps-commandanten zijn aangeschreven, de bestaande contracten met leve ranciers niet meer te vernieuwen, of zoo noodig er de bepaling „tot wederopzeggons toe" in te doen opnemen. Heden werd op eene weide aan don straatweg naar Vlissingen, toebchoorende aan den heer J. Tak, de tentoonstelling van paaiden, vee en landbouwwerktuigen der afJeeling Walcheren van de Zeenwsche Mij t. b. v. landbouw en veeteelt ge- honden. In 't geheel werden 135 stuks vee ter mededinging en nog 14 stnks tot opluistering ingezonden. Gunstig weder vergezelde gelukkig de tentoonstelling des morgens, zoodat de werk zaamheden der jnry van beoordeeliug oDgeetoord konden afioopen. De bekroningen werden toegekend als volgt: PAARDEN. (voor den landbouw.) No. 1. Dekhengsten, geboren vóór of in 1878, van inlandsch ras, eerste prijs: /20; 2e prijs f 10le en 2e prijs niet toegekend bestunrsprijs van f 10 aan een zwarten hengst van W. Poppe, te Grijpskerke; No. 2. Dekhengsten, geboren vóór of in 1878, van gekruist of vreemd ras, eerste prijs: f 20, tweede prijs f 10, niet ingezonden No. 3. Merriepaarden, geboren vóór of in 1876, eerste prijsf 20, aan een 5jarig bruin paard van J. Mesu, te Serooskerke tweede prijs: 10, uitgeloofd door den heer J. Riemens, burgemeester van Serooskerke, aan een öjarig bruin paard van J. Wouters, te Ritthem No. 4. Merriepaarden, geboren in 1878, eerste prijs10, aan een 2jarige vosbles van I. Cijsouw, te Zoutelande; tweede prijs 5, aan een 2jarig zwart paard van I. Krijger, te Grijpskerke; No. 5. Spannen werkpaarden, behoorlijk ge tuigd, geboren tussehen 1 Januari 1872 en 1 September 1876, eerste prijsf 20, uitgeloofd door den heer W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, niet toegekend; tweede prijs: f 10, aan een span lichtbruine merries van I. Riemens, te Serooskerke; No 6. Rninpaarden, geboren tussehen 1872 en 1876, eerste prijs 10, niet toegekend; tweede prijs: 5, aan een 6jarigen zwarten min van J. Maas, te Middelburg; De twee door den heer K. G. Vis uitgeloofde prijzen voor paarden geboren in 1877, werden behaaldde eerstef 10, door een 3jarig zwart merriepaard van J. Krijger, te Grijpskerke De tweedef 5, aan een 3jarige bruinbonte merrie van W. Reinierse Cz., te Middelburg terwijl nog met eene eervolle vermelding be. kroond werd een ter opluistering ingezonden merrie vospooy, 3 jaar ond, toebehoorende aan J. Fak Brouwer, te Nieuw- en St. Joosland. RUNDVEE, No 7. Springstieren, van bniteuiaudsch ras, minstens 2 jaren ond: f 20, uitgeloofd door den heer A. M. Tak, niet ingezonden No 8. Springstieren, van Hollandsch ras, minstens twee jaren oud: ƒ20, uitgeloofd door de beeren J. Peper, burgemeester van Aagtekerke en W. Reijnierse Cz., aan een zwartbonten stier van W. Reijnierse Cz., te Middelburg; No 9. Springstieren, van Zeeuwsch ras, minstens 2 jaren oud20, niot toegekend No. 10. 4 Melkkoeien, van een eigenaar, onver schillig van welk ras: een gouden medaille, uit geloofd door den heer C. C. W. Vis, toegekend aan P. Duijvekot, te Middelburg No. 11. Melkkoeien, onverschillig van welk ras, met opgave van het getal afgelegde drachten, eerste prijs20, aan W. Reijnierse Cz., te Mid delburg 5 tweede prijsf 10, aan B. Blok, te Middelburg; derde prijs: f 5, uitgeloofd door den beer W- Maas, penningmeester der afdeeliDg, aan P. Lom- bart, te Ritthem No. 12. Tweetands-vaarzen en daarboven, on verschillig van welk ras, eerste prijs: f 10, uit geloofd door den heer H. J. E. Gerlach, aan G. Borne, te Arnemuiden; tweede prijs: f 5, aan S. van Straten, te Mid delburg No 13. Melktands vaarzen, onverschillig van welk ras, eerste prijsf 10, aan W. Reijnierse Cz.i te Middelburg; tweede prijs: f 5, aan L. van Rooijen,te West- kapelle No 14. Het grootst getal rundvee door eenen eigenaar ingezonden10, aan J. Meijers, te Ritthem; SCHAPEN. No 15. Springrammen, onverschillig van welk ras: f 5, aan P. Dingemanse, te Nieuw- en St. Joosland No 16. Ooijen, onverschillig van welk ras (minstens 3 stuks): ƒ3, aan dezelfde; No 17. Melkschapen, onverschillig van welk ras: ƒ5, aan L. Pieterse, te Grijpskerke; VARKENS. No 18. Beeren, onverschillig van welk ras, eerste prijs: 5, niet ingezonden; tweede prijs2.50, niet ingezonden No. 19. Zengen, onverschillig van welk ras, eerste prijsf 5, niet ingezonden Tweede prijs2.50, niet iugezonden. Als keurmeesters hebben gefungeerdvoor paarden, de heeren Zuidweg, to Goes en E. A. Kok, te Rotterdam; voor rundvee en schapen de heeren J. Vermet, te 's Heer Arendskerke en M. de Jager te Kapelle. Van de ingezonden landbouwwerktuigen werden bekroond een aardappelzeef, ingezonden door Jacob de Troye, te Westkapelle, met eene premie van ƒ2.50, en 2 wanmolens, ingezonden door A| de Troye, te Koudekerke, met 5. Te twee uren ving de wedstrijd in het sierlijk draven, waaraan door 18 paarden werd deelgenomen; aan. De commissie voor dien wedstrijd, bestaande uit de heeren E. A. Kok, voorzitter, J. Peper, van Aagtekerke, en J. M. Abee, van Middelburg, kende den prijs van 15, uitgeloofd door den heer E. A. Kok, toe aan een zwarten ruin van J. Maas, te Middelburg, beredeu door diens zoon, terwijl nog tweo premies, ieder van 10, geschonken door den heer De Bruijn van Melis- en Marie kerke, werden behaald door do donkerbruine merrie van J. Kuijpers te Souburg, bereden door A. Cornelissen, en door de vosmerrie van J. Cysouw te Zoutelande, bereden door J. van der Meulen. Ook des middags hield het weder, ondanks dreigende lachten, zich goed. Eene aanzienlijke menigte verzamelde zich langzamerhand op het terrein, waar de stafmnziek van het 3e reg. in fanterie, onder leiding van den heer Bouwman, eenige stukken uitvoerde. Door 1015 betalende personen werd het terrein bezocht. Dank zij de goede maatregelen vau het bestuur, liep alles in de beste orde af. De afdeeling Wal cheren heeft van hare tentoonstelling eer. Voor een paar jaren werden aanzienlijke dief stallen van gouden voorwerpen kort na elkander in het Britsch museum te Londen en in het Mu seum van Oudheden te Leiden gepleegd. Als dader werd weldra aangewezen baron Clamor von Freitag-Estof, die eenigen tijd later wegens andere oplichtergen met gevangenla werd gestraft. Onlangs heeft hij terecht gestaan wegens den Leidsehen diefstal, doch is wegens gebrek aan bewijzen vrijgesproken. Een der eerste firma's te Amsterdam zou, naar men aan het Rott. Nbl. meldde, gisteren failliet gegaan zijn met een passief dat op een millioeu werd begroot. De NR» Ct. bericht echter dat men te AmBterdam er niets van weet. De Belgische centen, beginnen zich weer aan de grenzen te vertoonen. Daar zij thans onmiddelijk van de Nederlandsche centen te onderscheiden zijn znllen de strafbepalingen op het invoeren en uitgeven van buitenlandsche koperen munt zeker met gestrengheid worden gehandhaafd. Meer dan 150 slagers te Rotterdam hebben zich met een breedvoerig adres tot den gemeente raad gewend, waarin verzocht wordt de beslissing van 1878 tot het bouwen van een slachthuis terng te nemen, maar daarentegen een houthaven te doen aanleggen. Zij redeneeren aldusEen slachthuis is onnoodig gebruik dus het geld voor audere dingen,dio wij wèl noodig achten. Eene handelsfirma te Leiden deelt aan de heidsche Ct. mede, dat zij dezer dagen van haren schipper, geheel tegen gewoonte, een schrgven nit Hansweert ontving, meldende, dat hij aldaar was aangekomen. Het was de gewoonte van den schipper hiervan per telegraphische depêche keunis te geven, maar hij schreef, dat hg dit thans met had kunnen doen, omdat de telegrafist voor twee dagen nit was.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2