Récl ames. Handelsberichten. Alleen Rusland wilde dadelijk handelend optreden, maar werd door Engeland gekalmeerd. Zoo spelen de diplomaten komedie met elkander in de hoofstad der Forte en Reuter seint hnnne besprekingen als vollen ernst de wereld rond. Komedie speelt ook Riza pacha te Dulcigno, als wij een telegram van de Manchester Quardian mo gen gelooven. Er zouden volgens dit bericht voortdurend Albaneezen in de stad komen om het verzet der inwoners te versterken, hoezeer Riza sterk genoeg is om dezen toevoer te beletten. De Oostersche quaestio wordt even vervelend als het „spel van vijftien," vooral daar we geloo ven dat de blokjes zoo liggen dat niet aan eene spoedige oplossing te denken valt. Een dag uit het leven van den president der Fransche republiek. Vit het DuitacK), Men kan zich nauwiijks eene persoonlijkheid in de geschiedenis van den tegenwoordigen tijd her inneren, waarover het oordeel der wereld een- stemmiger is dan over den heer Jules Grévy, president der Fransche republiek. En dat oordeel, dat eene zekere welwillendheid, zelfs van de zijde zijner persoonlijke en politieke vijanden niet uitsluit, luidt: „een nnl, doch een door en door achtenswaardig man." Ik houd het er echter voor dat deze man een andere beoordeeling verdient en heb de overtui ging dat dit oordeel, wat het eerste gedeelte betreft, onrechtvaardig is. De heer Grévy is eene scherp uitkomende persoonlijkheid, veel scherper dan misschien een der andere Fransche staatslieden van zijn tijd en ik geloof mij niet te vergissen wanneer ik voorspel dat deze man geroepen is om eenmaal aan zijn land de verrassing te be reiden, van een man van beteekenis te doen vinden, daar waar men had gedacht een onbe duidend persoon te zien. In den heer Grévy zal Gambetta zijn eersten ernstigen en onbulgzamen tegenstander vinden. Daarom schijnt het geen ondankbare taak den president in eenige hoofdtrekken van zijn leven te bestudeeren, en hoewel ik verplicht ben de politiek geheel en al terzijde te laten, biedt zijn leven toch nog zekere bijzonderheden aan, die op de belangstelling mijner lozers aanspraak kunnen maken. De heer Grévy is een man in de kracht zijns levens. De eerste indruk dien hij op iemand maakt, is onbeslist; volstrekt geen weerzin, maar ook niet de minste sympathie opwekkend. Een zeker onaangenaam iets, een sarcastische trek om de gladde bovenlip, iets onvriendelijks in zijn blik, bewerken dezen indruk, die eerst bij meer langdurig verkeer verdwijnt. Doch ook dan is het niet mogelijk met hem te sympathiseeren. De atmosfeer die hem omringt is koel, hoewel ze niet kwetst of onaangenaam aandoet. Zijne woorden zijn vriendelijk en afgemeten, zijne uitdrukkingen juist en de toon zijner stem is niet hinderlijk. Hij zoekt nimmer naar een woord en toch is het woord dat hij gebruikt steeds het juiste, doch het doet geen vuur vattenmen geeft hem gelijk en hij is daarmede tevreden. De heer Grévy werkt veel en geregeld. De arbeid is voor hem geen genoegen, doch ook geen last; ze is hem eene levensbehoefte. Hij werkt daarom niet vlug en ook niet langzaam, maar naar een vasten regel, die elke bezieling, al wat niet te voren vastgesteld is, uitsluit. Hieruit zou men misschien willen afleiden dat de gezichtskring van den heer Grévy zeer beperkt is, doch men zou zich vergissen. De president beschikt over kennis op verschillend gebied; hij bezit echter eene eigenschap oi een gebrek als men wil die den meesten zijner tijdgenooten en landslieden in het algemeen, en den stand waarin hij zijne carrière heeft gemaakt in 't bij zonder, ontbreekt. Hij kan namelijk geen anderen dan den rechten weg bewandelen. Ik wil daarmede niet zeggen dat hij den krom men weg, die zoo dikwijls het doel doet bereiken, een doodelijken haat gezworen heeft, want de heer Grévy is niet in staat om iets te haten. Ik wil alleen doen uitkomen dat hij den krommen weg niet bemerkt en dat, wanneer hij er zich op begeeft, zooals hij reeds meer dan eens gedaan heeft, men hem erop moet geleiden. Op den rechten weg daarentegen, schrijdt hij met vaste, stevige schreden voort. Dat hij niet haten kan zeide ik zoo even, en niettegenstaande dat heeft hij toch een diepen afschuw voor hetgeen onrecht is en bemint zoo warm als hij beminnen kan het goede en ware. Voor het schoone heeft hij slechts een algemeen oppervlakkig gevoel. Een dag uit zijn dagelij ksch leven zal den lezer echter een veel beter beeld van zijn karakter geven dan deze beschouwingen. Dewijl in den lnatsten tijd hierover reeds veel geschreven is waarbij de verbeeldingskracht van de auteurs de hoofdrol speelde, zij het mij vergund hier de ver zekering te geven dat de volgende mededeelingen te danken zijn aan een vertrouwbaar, waarheid lievend ooggetnige, die den president reeds sedert vele jaren kent. De president staat regelmatig omstreeks zeven uren op en zet zich dan dadeljjk aan zjjn schrijf tafel, waar hij ongeveer een uur werkt, waarna hij, in gemakkelijke ochtendkleeding, met zijne familie, uit vrouw en dochter bestaande, Te negen uren maakt hij toilet en wan delt, wanneer het weder het toelaat, een paar duizend schreden in den schoonen tuin van het paleis van het Elysée. Van tien tot elf uren werkt hij met den heer Duhamel, den chef van zijn kabinet. Tegen elt uren komen de ministers. De heer Grevy deelt hun zijne opmerkingen mede over hetgeen onderteekend is of nog behandeld worden moetdeze opmerkingen bepalen ziuh echter alleen tot den constitutioneelen of den juridieken vorm van het onderwerp. Met andere woorden de heer Grévy heeft of nit geen politieke meeniog- hij waakt er slechts voor dat door zijne onder- teekening niets onwettigs worde gedekt. Tot half twee duurt gewoonlijk de audiëntie, bij welke gelegenheid hij zeer vriendelijk, doch tamelijk kort aangebonden is. Dan volgt het dejeuner, waaraan de dames en nu en dan een gast deelnemen. De president eet veel en drinkt matigaan tafel spreekt hij weinig, terwijl hij het onaangenaam vindt als er gekheid gemaakt wordt. Na het dejeuuer neemt hij een half uur rust en leest daarna zeer oppervlakkig de door zijne secretarissen gemerkte dagbladartikelen, waarop eene partij schaak met een vriend of met den chef van zijn militair huis, generaal Pittié, volgt. De heer Grévy is, in overeenstemming met ziju karakter, een zeer goed schaakspeler, waarbij meermalen de opmerking gemaakt is dat hij eerder eene partij van een sterken dan van een zwakken tegenspeler wint. Gewoonlijk volgt dan, in dezen tijd van het jaar, een rijtoer naar het Boia de Boulogne met zijne familie of den een of anderen vriend, die echter niet te druk zijn moet, aangezien mevrouw Grévy zeer karig met hare woorden is en vader en dochter sedert jaren op een vrij stijven voet met elkander leven- Van dezen rijtoer huiswaarts gekeerd en wanneer zijn tijd niet door regeeringsaangelegenheden of noodwendige bezoeken ingenomen wordt, speelt de president biljart. Hij bezit ook hierin eene buitengewone vaar digheid, doch waagt zeer zelden een stoot over meer dan éen band. Zijn ideaal eener partij is, de ballen langs den band te houden, waarbij het hem meermalen gelukt seriën van zestig en meer caramboles te maken. Bij zijn verheffing tot pre sident ontving zijn liefhebberij een harden schok. Sedert jaren maakte hij elzen avond zijn partij met een bonapartistisch gezinden notaris, die even sterk speelde als hij. Natuurlijk noodigde de heer Grévy, toen hij president geworden was, den notaris uit het spel met hem voort te zetten, doch deze weigerde hardnekkig hem in het paleis, dat zijn keizer had bewoond, te bezoeken. De heer Grévy zuchtte, doch vond het begrijpelijk. Iotusschen hebben beide heeren elkander menigmaal buiten Parijs rendez-cous gegeven en gedurende een paar uren in een dorpskoffiehuis de ballen in beweging gebracht. Wanneer de president dan een geluk kige serie heeft, scheldt de notaris op de repu bliek. Na zevenen des avonds wordt het middagmaal gebruikt, dat echter, evenals het dejeuner, hoofd zakelijk dient om te eten. Dit is in Frankrijk, waar de maaltijden eigen lijk meer dienen om over de gebeurtenissen vau den dag te praten dan om zich te voeden, ook al iets buitengewoons. De schouwburg of de opera wordt weinig be zocht. 's Avonds verzamelen zich enkele familieleden of vrienden ten huize van den president. Er wordt dan veel over de politiek gepraat, vooral over hetgeen in de kamer is verhandeld, en de heer Grévy ontziet zich niet om zich somtijds zeer ongunstig over maatregelen der ministers uit te laten. Om dit tegen te gaan, meent hij, ontbreekt hem echter het recht en de bevoegdheid. Om tien uren trekt de president zich in zijn studeerkamer terug en blijft daar gewoonlijk tot elf uren om stukkeu te teekenen. Dit is voor hem een zeer vermoeiende arbeid, dewijl hij alvorens zijn naam te zetten elk stuk soms twee of drie malen leest. Zijne constitntioneele begrippen zijn zoo nauwgezet, dat bij zich niet gerechtigd acht de minste verandering in den tekst der stukken te maken iedere fout, zelfs wat den stijl betreft, geeft hem aanleiding het stuk ter zijde te leggen en het, alvorens te teekenen, aan den minister terug te zenden. Precies te elf uren laat hij de staatszaken rusten en is dan, tot dat bij zich te bed begeeft, dat spoedig na middernacht gebeurt, zijn eigen meester. Dezen vrijen tijd gebruikt hij meestal tot het voeren zijner particuliere briefwisseling. Dit is het beeld van een gewonen dag in het leven van den president der Fransche republiek, en aangezien sedert den tijd van zijn optreden niets bijzonders Frankrijk heeft beroerd, is het ook de beschrijving van het grootste aantal dagen die de heer Grévy in het paleis van het Elyseé heeft doorgebracht. Nog eenige kleinigheden omtrent zijn huiselijk leven vinden hier eene plaats. Toen hij tot president werd benoemd bezat hij een vermogen dat hem iets meer dan 30,000 fr. rente opleverde. De republiek geeft hem 1,200,000 fr. 'sjaars, van welk bedrag hij het vorige jar.r de grootste helft heeft overgehouden. Het eerste wat hg deed toen hij tot de hoogste betrekking in den staat ge roepen werd, was dat hij zijn huishouden op een voet inrichtte dat de hem van het land toege stane som onder geen voorwensel kon worden overschreden. Laat ons nu nog even op de dames des huizes terugkomen. Mevrouw Grévy is eene zeer ach tenswaardige dame. Zij stamt af uit eene amb tenaars-familie en alle verhalen die omtrent haar vroeger leven wordon opgedischt, berusten op onwaarheid. Evenals alle goede, eerbiedwaardige vrouwen heeft zij geene geschiedenis. Anders is het met mejuffrouw Grévy. Zij heeft eene rol in een liefdesroman gespeeld, die te algemeen bekend is dan dat ik hem hier zou kunnen verzwijgen. Eene intieme verhouding met den bekenden tenorzanger Capoul zou, met toe stemming der moeder, in eene echtverbintenis geëindigd zijn, wanneer niet de vader zooals men hem algemeen voor de voeten wierp, het onrecht beging zekere voorwaarden te stellen, vóór hij zijne toestemming gaf; voorwaarden, die een man van eer, zooals de toenmaals zeer gevierde kunstenaar was, niet kon of mocht aannemen. Jaren zijn sedert verloopen, mej. Grévy heeft alle partijen, die zich voordeden, afgeslagen en dewijl zij nu reeds de dertig jaren achter den rug heeft, zal zij waarschijnlijk niet meer trouwen. Maar sedert dien tijd bestaat tusschen vader en dochter een zeer pijnlijke verhouding, waaronder de moeder misschien nog het meest lijdt. Van de broeders van den president is de een door het ministerie tot gouverneur van Algerië benoemd. De president heeft toen voor het eerst alles gedaan wat hij kon om de ministers van plan te doen veranderen, en het doet hem nog heden leed, daarin niet geslaagd te zijn. Mogelijk berouwt het de ministers ook. Zijn andere broeder is divisie-generaal en heeft den naam de republiek, die zijn broeder voorstaat, slechts zeer platonisch liet te hebben. Men zal zich verbazen, dat ik na het zooeven voorgestelde beeld, dat zoo weinig lichteffecten echter ook zeer weinig schaduw, aanbiedt, bij het begin dezer schets de overtuiging heb uitge sproken dat de meening der wereld niet recht vaardig is en dat de heer Grévy eenmaal Gam betta het hoofd bieden zal. Ik heb den grond daarvoor aangegeven, toen ik zeide dat hij slechts recht voor zich nit ziet. In de verwikkelde partijverhoudingen, die zich in Frankrijk voordoen, is dit eene eigenschap die vroeger of later tot haar recht komen moet. Belgische brieven. Brussel12 September 1880. Het politiek leven staat geheel en al stil. Er zal eerst weer beweging in komen als de recht banken en de kamers haren arbeid zullon hervat hebbeo. Ik spreek van de rechtbanken in ver band met de politiek, wijl het proces van den vroegeren bisschop van Doornik, Dumont, tegen zijn opvolger of plaatsvervanger, mgr. Durous- seaux, onmiddellijk in behandeling zal komen en vruchtbaar belooft te ziju in verrassende mede deelingen. De bekende Brusselsche afgevaardigde, de heer Paul Janson, zai voor bisschop Dumont pleiten. Ben ik wel ingelicht, dan zal dit proces een terugslag doen gevoelen op het kamerdebat, als men bij de adresdiscussie de opheffing van ons gezantschap te Bome zal behandelen. De bisschoppen schijnen nu hoezeer te laat de onherstelbare louten te begrijpen welke zij begaan hebben, zoowel door geen gebruik te maken van de onloochenbare voordeelen welke de herziene wet op het lager onderwijs hun bood, als door hunne onvergefelijke onthouding van het vaderlandsche feest. Slechts nu en dan hoort men nog eens spreken van den strijd der clericalen tegen de openbare school. En toch zullen eerstdaags de lessen aan vangen. Mag of moet men uit dat stilzwijgen afleiden dat de bisschoppen het gevaarlijke huuner politiek hebben ingezien en dat zij besloten hebben zich voortaan minder onhandelbaar te toonen Ik moet erkennen dat ik, ondanks den uiterltjken schijn, weinig geloof sla aan die verandering» Tactiek, anders niet. Laat ons wachtenspoedig genoeg zullen wij het nieuwe plan de campagne van de clericalen kennen. Als zij zich stilhouden, is het zaak om heu met het meeste wantrouwen gade te slaan. Van jaar tot jaar neemt de toevloed der Duitschers naar de Belgische zeebaden in groote verhoudingen toe. Te Ostende en te Blanken- berghe hoort men bijna niet anders dan Duitsch spreken. De Duitschers beginnen zelfs ook Heijst te overstroomen, in de onderstelling dat zij daar goedkooper kunnen leven. In werkelijkheid is het lood om oud ijzer, bonnet blanc et blanc bonnet. 'tls overal vrij duur. Ostende is het rendez-vous van eene elegante, doch uit een aantal uiteenloopende bestanddeelen bestaande wereld. Het is een samenraapsel nit alle volken als op den Boulevard des Italiens te Parijs. Ook de zeden zijn er ongeveer dezelfde. Men gaat laat naar bed en staat laat op. Geheel anders dan te Blankenberghe en Heijst, begint te Ostende het ware leven eerst des avonds en dan duurt het een hal ven nacht. Voor de meeste vreemdelingen is dan ook het zeebad slechts een voorwendsel; zij komen eenvoudig hun vacantie- tijd aan zee doorbrengen. Men speelt vrij hoog te Ostende. Baccarat en écarté worden er met groote voorliefde beoefend. In het Café littéraire onder het; Casino is het spel geheel publiek en ziju de tafeltjes omgeven met een drom van parieurs. Ik bracht er een half uur door en kan n verzekeren dat het schouw spel alles behalve opwekkend was. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) Wij vestigen de aandacht onzer lezers op het te Rotterdam verschijnende financieele blad „DE KLEINE KAPITALIST", Maandblad gewijd aan de belangen van Houders van Premie- loten, hetwelk onder redactie staat van de heeren VAN WAGENINGEN Co., Commissionairs in Effecten aldaar, die zich voornamelijk op den Handel in Premieloten, (Effecten waaraan Premieën verbonden zijn) toeleggen, zoodat het blad aan kundige handen op dat gebied toevertrouwd is. Bovendien bedraagt de abonnementsprijs per jaar slechts f 1.zoodat alle die belang bij Premie- loten hebben, wel zullen doen zich dit blad aan te schaffen. GraanmarKten enz. Botterdam, 13 Sept. De aanvoeren waren ruim. Jarige tarwe onveranderd, nieuwe dito 25 cent lagerhaver 30 cent lager paardenboonen 50 cent lager; erwten, puike soorte onveranderd, mindere 25 cent lagerbruine boonen f 10.50 a 13 duivenboonen 8.50 a f 9 overigens on veranderd. Amsterdam, 18 September. Baapolie op 6 weken f 33Lijnolie 31§. Fry zen van El'fec ten. Amsterdam, 11 September 13 September. STAATSLEENINGEN. Nederl. Cert. N. W. Sch. 2} pet. 65} 65 dito dito dito. 3 18} 18} dito dito dito. 4 102} 102} dito Obl. 1818 1000 4 102} 102} België. Certificaten2} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1861 fl. 1205 88} 88} dito Goudleenning5 14 dito dito fl. 500 6 9392} Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 61} 61} dito Febr.-Ang.. 82} 61} dito Jan.-Juli. 5 62} 62} dito April Oct.5 62 61} dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51} 51} dito dito 1816. 6 99} dito dito 6e Ser. 1878 100 6 Rusland. Obl. Hope C. 1198/18155 98 98} Cert. Inschr. 5' Serie 1854. 5 58} dito dito 6" 1855. 5 82} Obligatiën 1862 5 87} dito 1864 f 10005 96} 96 dito 1864 1005 dito 1811 dito5 93} 93 dito Oostersche 1" serie. 5 56} 56} dito dito 2' 5 51 56} dito dito 3' 5 dito 1872 gecons. dito. 5 89-& 88} dito 1873 gecons. dito. 5 89} 89 dito 1850 1» Leening dito. 4} 89} 90} dito 1860 2" Leening dito. 4} 81 dito 1815 gecons. dito 4} 81} 81} Cert. Hope O* 1840 4 dito 2', 3" 4» Leen. 1842/44. 4 62} Obligatie-Leening 1867/69. 4 78} 18} dito dito 1859 3 67 Cert. van Bank-Assign. 6 39} Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 20} 20} dito dito 1876 2 42} 42 ditoBinnenl.E9.5000-10000 1 20 19}f dito dito 1816 2 TurkJJe. Obl.Alg. Sch. 1865 5 9} 9 dito dito 1869 6 1} 1} Egypte. Obl. Leening 1876 6 61} 61} Spoorw. dito 1876 5 91} 91} Vereen. Staten. Obl. 1877 4 dito dito Obl. 1876 4} 110} dito dito 1871 5 102 dito dito 1861 6 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 97} dito Leening 1875 5 dito 1863 100 44 INDÏÏSTRIEELE EN FINANCIEELE ONDERNEMINGEN. Nederl. Aff. Hand.-V.Aand. pet149} Ned. Hand.-Maatsch. Aand. rescontre. 5 111} lllf} Ned. Ind. Handelsb. Aand. Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Aand dito Obl5 100 dito gegarand. dito4} Dultschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. Oostenrijk. Aand. Nat. B. 117} 8P00RWEG-LEENIN GEN. Nederland. Holl. IJz. Spw. Obl. 18715 dito Maats, tot Expl. van St.- Spw. Aand Ned. Centr sp. Aand. f 250. dito gestemp. Obl. f 235. Ned. Ind. Spoorw. Aand. Ned. Rijn-spw. volgef. Aand. N.:Brab. Boxt. Obl. 1875. 5 dito dito 2' Hypoth Hongarije. Theiss. Spoorw. Aand. fl. 200 5 dito dito Obl5 Ljtalië. Znid Ital. Spw. Obl. 3 Oostenrijk. Fr. O.-Sp. Obl. 3 Polen. Wars.-Bromb. Aand. 4 Warscban-Weenen dito. Rusland. Gr. Sp. Maatscb. Aand5 dito Hypoth. Obligatiën 4} dito dito dito. 4 Baltische Spoorweg. Aand. 3 Chark.-Azow Oblig. 100. 5 Jelez-Griasl dito 5 pot. 117. 117 26} 25} 142} 153} 19 19 85 84} 50 50} 71} 521 80} 801 133} 94} 55} 65} 92 SS I—S

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3