Laatste berichten» BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Kunstnieuws. Weerkundige waarnemingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. algemeene vergadering o. a. tot correspondeerend lid benoemd den luitenant ter zee le kl. A. de Bruijne, voormalig kommandant van de Willem Barents. burgemeesters. Benoemdtot burgemeester der gemeente Boskoop F. D. A. O. E. van Hal teren van Yrijenes en Sluipwijkvan Elsloo J, L. Lemmens, teneinde die betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgemeester der gemeente Beekvan Groningen jhr. mr. J. M, A. van Panhuis met toekenning vau eervol ontslag als burgemeester der gemeente Tietjerksteradeel. staten-generaal. Benoemd tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal, gedurende de vergadering die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1880, jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, lid van die kamer. ridderorden. Benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw S. Tromp Meesters, majoor-kommandant van de dd. schutterij te Steen wijk. belastingen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van ontvanger der dir. bel. en acc. te Wadenoijen ca., behoudens aan spraak op pensioen aan J. J. Clarion. geneeskundige dienst. Benoemd bii het per soneel van den geneeskundigen dienst der land macht: tot dir. off. van gezondh. le kl., de dir# off. van gezondh. 2e kl. dr. J. van Breda Kolff; tot dir. off. van gezondb. 2e kl., de dir. off. van gezondh. 3e kl. dr. E. H. Willems; tot dir. off. van gezondh. 3e kl., de off. van gezondh. le kl., met rang van majoor-titulair, J. R. de Brouwer, allen van gemeld personeel. leger. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hen nader zal worden beschikt, de le luit. H. Hering, van het 5e reg. inf. en de 2e luit. J. A. Houbolt, van het 4e reg. inf. Arnemuiden, 12 Sept. Met het oog op de wet op het lager onderwijs vau 17 Aug. 1878 hebbeu de gemeentebesturen van Arnemnideu, Biggekerke en Kitthem, onder nadere goedkeuring van gedep. staten, do jaarwedden der hoofdonder wijzers aldus geregeld Arnemuiden (gemeenteschool) f 1000. Arne- muiden (buurtschool Kleverskerke) 800. Biggekerke en Ritthem ƒ700. Vooral het gemeentebestuur van Arnemuiden komt lof toe voor de royale wijze, waarop het in dezen heeft gehandeld. Het heeft toeh niet geaarzeld om het traktement van den heer Kwekkeboom met 300, dat van den heer Bnijs met ƒ200 te verhoogen. Het ware te wenschen, dat vele gemeentebesturen dit goede voorbeeld volgden en de 30 pot., die het rijk hun ook van de jaarwedden der onderwijzers restitueert, ge bruikten om het inkomen dier ambtenaren te verbeteren. Bresken-, 13 September. De heer W. van Elden, predikant bij de N. H. gemeente alhier nam gisteren afscheid van deze gemeeente, naar aanleiding van Epheze 3 v. 1417, waarna hij door den kerkeraad van zijne betrekking tot de gemeente werd ontslageo. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram ia Zr. Ms. schroefstoomsehip Madura, onder bevel van den luit. t/z le kl. H. J. van der Mandele, heden morgen te Malta aangekomen. Aan boord is alles wel. Alain zijt en dat zulk een voorslag een beleediging zou wezen." „Ach! En nn beschouwt hp u als een hinderpaal om zijn doel te bereiken „Welk een zonderlinge opvattiig, kind 1 Men zou zeggen dat gij dien goeden De Pelven wantrouwt, die zooveel gewaagd heeft om ons te besehermen 1" „Hij heeft ons ook gewaarschuwd dat hij eenmaal volle betaling zou eisohen,Mademoiselle!" HOOFDSTUK XV. DE SI AG VALT. „Nog vijf weken vrij 1" placht Edmée dik wijls bij zichzelf te herhalen, nadat De Pelven vertrokken was, „Maar dan zij kon de overtuiging niet van zich afzetten dat hij slechts een etroopop gebruikt had, toen hij met Hlle De St Aignan over dien „vriend" sprak en slechts had willen te weten komen of hij bij baar hulp of tegenstand zou vinden voor zijn bedoelingen met Edmée. Nu zij op haar gewone, openhartige ma nier, ongetwijfeld ronduit haar gevoelen gezegd had, zou hij haar als zijn vijandin beschouwen en trachten haar uit den weg te ruimeD. Somtijds kromp zij ineen bij de gedachte dat die weken spoedig ten einde liepen en dan weer voelde zij een onbe dwingbaar, ongeduldig verlangen om het ergste te weten. Zij vroeg zichzelf vaak af, of het niet Jijter zon zijn Mile De St Aignan te zeggen wgt De jury voor de beoordeeling der ingekomen ontwerpen voor een standbeeld voor graaf Jan van Nassau te Utrecht, is samengesteld uit do heeren Gngel, van de polytechnische school te DelftMaris, van Pulchri Studio te 's Hage; Philippeau, van Arti et Amicitiae te Amsterdam; Mnys- ken, van de My. van Bouwkunde, en J. P. Menger, van het, genootschap Kunstliefde te Utrecht. Het model, dat den len prijs verwierf, stelt Jan van Nassau voor in een rustend staande houding. De uitvoering van dit beeld is voortreffelijk; de houding waardig en vorstelijk. Op het vóor- paneel van het voetstuk staat het Nassausche familiewapen met het onderschriftJan van Nassau; inks een paneel met het wapen der Nederlanden, rechts een met dat flor Unie. Aan de vier hoeken staan vier vrouwenbeelden als symbolen van de vrijheid, de wijsheid, de eendracht en de stand vastigheid. Bij uitvoering zal het voetstuk uit hardsteen, de beelden nit brons en de psneelen nit wit mar mer bestaan. De ontwerper neemt aan het ge- denkteekon te leveren voor 27.500. (AT. 2t. Ct.) Op 30 Aug., 's morgens half elf uur, is door A. M. van Heuven eigenhandig in de brievenbus op het postkantoor te Middelburg e n brief ge stoken, in blauwe enveloppe, aan het adres van den heer P. van de Graft te Oisterwijk, inhou dende 4 muntbiljetten ad 10, gemerkt 12 G. H., 80 C. O., 0112 K. T. en 0038 L. K. De brief is door den geadresseerde niet ontvangen. In het huis op de Paviljoensgiacht in Den Haag, waarin de wijsgeer Spinoza zijn laatste levensjaren doorbracht, is boven in den voorgevel een vierkante arduinen gedenksteen geplaatst, waarin bet volgende opschrift gebeiteld is: „Hier woonde Spinoza van 1671 tot aan zijn dood 1677." Een handelsagent te Rotterdam heeft zich de vorige week „verwijderd", met achterlating van een aanmerkelijk te kort, waardoor o. a. een zijner bloedverwanten voor ongeveer /30,000 zou benadeeld zijn. Te Holysloot (Noord-Holland) is bij het openen van een geheel gaaf kippenei een lint worm ontdekt, die zich om den dooier gewonden had. Het dier was 5 cm. lang en ongeveer 1 cm. breed. Bij het Fransche leger bestaat een hand boekje voor de Duitsche taal, waarin een aantal uitdrukkingen, welke den onderofficier of den soldaat nuttig kunnen zijn, uit het Fransch in het Duitsch vertaald zijn. Óm den Franschman met een de uitspraak der Duitsche woorden te leeren zijn zij phonetisch, naar den klank, gespeld. Hun uiterlijk wordt daardoor soms koddig. Iris Gew'dhr wordt hins quévair heule, hoyteLagerlagueur; schlafen, chaffeunwie viel Eimoohner eind in vifel ainnvouneur zind ine, enz. Uit de samenstelling van dit handboek blijkt dat men in Frankrijk een toekomstig ageeren op Duitsch grondgebied niet voor onmogelijk houdt. Enkele republikeinsche dagbladen in Frank rijk zijn onmeedoogend voor de geestelijkheid. De Réveil du Dauphinê drukte dezer dagen eene preek af van een pastoor uit de diocees van den bis schop van Grenoble, waarin o. a. de volgende woorden voorkwamen: „De God van verschrikking, de verdelgende God, de God van wien het bijge loof bijna een slecht wezen heeft gemaakt de partijdige God die enkelen tot lijden, anderen tot roem en geluk bestemt, die God is niet de mijne en kan de uwe niet zijn, wijl de natuur ons een ganscü ander denkbeeld heeft gegeven van goed heid." Dat is niet precies de uitdrukking van het rechtzinnige katholicisme van deze dagen, maar het werd erger en de haren rezen den bis schop van Grenoble, mgr Fava, te berge toen hij verder las in de preek van den ongenoemden pastoor uit zijne diocees: „De Fransche revolutie heeft een wonder tot stand gebracht, waarvan men de vruchten moet genietenzij predikt tie zuiverste moraal; zij vernietigt ieder bijgeloof." De bisschop wist niet waar die onverlaat van een pastoor in zijne diocees verscholen zat. Goede raad was duur, want om den indruk van de preek weg te nemen moest spoedig ge handeld worden. De bisschop schreef aan de Réveil dat de pastoor die zoo gepreekt had, hem reeds nit eigen beweging om zijn ontslag had ge vraagd. „Dat verwondert ons, zegt het dag blad want de preek werd gehouden in 1794 en we dachten dus dat die pastoor wel dood zou zije." De bisschop had een langen neus. Madrid. Koningin Christina is Zaterdag avond bevallen van eene dochter, die den naam Mercedes zal dragen. Het kind werd met groote plechtig heid vertoond aan het corps diplomatique, de mi nisters en de hooge antoriteiten des lands. Eene groote menigte verdrong zich om het paleis. Moeder en dochter zijn welvarende. Konsiantinopel. De sultan heeft uit hoofde van den ernstigen toestand en de noodza kelijkheid om afdoende maatregelen te nemen eene verandering van ministerie noodig geacht en Said- er tnsschen haar en De Pelven was voorgevallen, maar zij kon er niet toe besluiten om hare zorgen nog te verzwaren en haar te berooven van een rnst die, hoewel ijdel, toch troostrijk was en bui tendien verbood haar vrouwelijke trots haar om aan Alains tante te bekennen dat een ander haar met zijn liefde vervolgd en bijna haar hart ge stolen had. Misschien zon Mile De St Aignan het alleen beschouwen als een dwaze inbeelding van een kind dat vriendelijkheld voor bewondering hondt en dus kon zij er nooit toekomen om de woorden uit te spreken die haar op de lippen zweefden. {Wordt vervolgd). pacha tot eersten minister benoemd, die in last heeft eene bevredigende oplossing der hangende quaestiën te beproeven. Simla. Het gerucht loopt dat te Herat in Perziö, een opstand uitgebroken en de gonvernenr vermoord is. 12 September des morgens te 8 uren. NAMEN Ba- Wind Toe Tem DES rom. stand pera PLAATSEN. afwijk. richt. kracht lucht. tuur. Delfzijl 7.1 Z 3 bew. J- 18 Groningen 7.8 Z 4 z. bew. 18 Helder 10.0 Z 3 regen I 17 Vlissingen. 7.4 ZW 4 bew. 18 Maastricht. 5.5 WZW 2 bew. 16 4.9 ozo 5 1. bew. 15 Valentia Hamburg 7.2 zo 6 helder 4- 15 Swinemnnde. 1.4 zo 6 helder -- 12 Leipzig 4.1 O 3 helder 16 Garlsrnhe 5.4 z 2 regen 18 Grisnez 7.0 ozo 4 1. bew. - 16 Parijs 4.3 ZW 2 betr. - 12 St Mathieu 93 ozo 4 betr. -- 17 Biarritz 6.4 zo 4 betr. - 16 Perpignan Christiaansund 0.8 ONO 2 z. bew. -t- 14 Stockholm. 10.4 zzo 4 betr. I 16 Koppenhagen 1.9 zzo 6 helder J. 15 Portsmouth Yarmouth. 15 September des morgens te 8 uren. Delfzijl. Groningen Helder. Vlissingen Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsrube Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 7.0 ZZO 1 z. bew. L 15 7.3 OZO 1 z. bew. 16 7.4 ZZO 0 bew. 15 9.0 z 3 betr. 16 7.9 z 2 betr. 15 4.9 ozo 1 regen 14 6.0 zo 3 betr. L 14 1.7 zo 4 1. bew. - 13 7.2 zo 3 i. bew. - 18 7.1 ZW 2 regen - 15 - 9.0 WNW 4 z. bew. - 15 7.3 NNW 2 betr. - 14 - 5.0 w 3 betr. - 14 3.8 z 2 regen - 16 0.5 NW 2 z. bew. h I5 8.4 ZZO 4 bew. h 16 1.2 ZO 6 regen - 16 Zondag. Grootste verschil in NederlaQd 'sochtends 8 uren: M. 4.5 H. des namiddags: M. 2.2 G. Barometer te Middelburg, Graanbenrs (Corrf Maandag. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenD. 2.0 Y. des namiddags: Barometer tc Middelburg, Graanbeurs: yCrtrr Thermometer 11 Sept.'sav. 11 u. 68 gr. 12 Sept. 's morg. 8 n. 63 gr. 'smidd. 1 n. 70 gr. 's av. 5 u. 63 gr. 's av. 11 u. 60 gr. 13 Sept. 's morg. 8 u. 62 gr. 's midd. 1 u. 70 gr. 'sav. 5 u. 64 gr. (Yan 5 tot 12 September I860.) MiDDiiLBOito. Ondertrouwd: J. H. Tim,wedr. 51 j. met S. J. do Koster, wed». 48 j. H. A. Brakman, jm. 32 j. met J. C. van Uije, wed'. 47 j. A. de Waal, jm. 47 j. met A. F. Hooftman, wed'. 42 j. BevallenJ. P. Gillissen, geb. Grootjans, d. J. Krijger, geb. Brasser, d. C. J. de Rijeke, geb. van Puffelen, d. S. Hariot, geb. Bebrens, z. C.M. Mak, geb. van der lieest, z. S. van Sorge, geb. van Aartsen, d. W. Schot, geb. Nachtegaal, d. C. Moens, geb. de Rijk, z. E. V. A. Bauer, geb. Abrensmann, d. E. M. P. Nonhebei, geb. Sterk, z. M. Rood, geb. Walrave, d. J. Joosse, geb. van Leersum, d. J. M. J. Timmerman, geb. Langejauz. C. J. vau den Broek, geb. Hoogenboom, (z. levenl.) OverledenA. P. Iugelse, z. 3 m. S. Heuseveldt, z. 17 d. L. de Rijke, d. 5 m. D. Kandel, d. 5 m. H. M. Landman, z. 5 m. C. J. A. Wagenaar, d. 11 d. E. C. Kruijt, d. 6 m. C. J. H. Dierikx, z. 2 m. P. Sinke, z. 8 d. M. P. Sunrland, z. 13 j. C. F. van der Weel, d. 11 m. P. J. van Houte, z. 4 m. L. F. Stappers, z. 9 m. T. den Engelsman, z. 20 m. E. van de Kop, d. 6 m. P. C. Mesu, d. 6 m. M. A. Riemens, z. 3 m. C. Francke, d. 1 m. M. Schrijver, d. 2J m. (Van 4 tot 11 September 1830.) Vlissingen. GehuwdH. C. A. van der Eijk, jm. 26 j. met H. G. Gillissen, jd. 24 j. F. van Tatenhove, jm. 20 j. met J. Prince, jd. 30 j. Bevallen: J. Wiltenbnrg, geb. de Pagter, z. W. J. Pisuisse, geb. Schipper, z. J. F. de Weerd, geb. Kuijpers, z. C. Korff, geb. van den Broeke, d. D. E. Danokaerts, geb. van der Meer, d. C. Wijsvelt, geb. Barentsen, z. C. de Reeper, geb. de Groot, d. F. Block, geb. do Waeij, z. B. J. Sor- godrager, geb. Boer, z. OverledenG. A. H. P. L. van Gheluwe, jm. 18 j. R. H. de Boo van Uijon, z. 4 m. J. G. Hector, wedr. van C. P. J. Zip, 86 j. S. Koster, d. 3 j. F. J. Bervoets, d. 1 j. H. J. Meijer, jm. 30 j. P. de Landmeter, z. 6 m. Goes. BevallenM. Bontena, geb. Schouwen burg, z. Overleden: I. F. Fouw, z. 2 m.M.Nienwdorp, z. 19 m. Zierikzee. Gehuwd H. de Ronde, jm. 37 j. met P. Keieman, wed'. 43 j. A. Flikweert, jm. 34 j. met J. den Boer, jd. 26 j. Bevallen i A. Elscot, geb. Logmans, z. M. Doelemau, geb. de Waardt, z. E. Hillebrand, geb. Lookman, z. Overleden: K. Bouwman, vrouw Van C. Hoo genboom, 62 j. A. M. Hanen, jd. 89 j. C. W. Geluk, z, 5 w. Wat zullen de heer De Freyeinet en zijne ambtgenooten doen met de vele congregaties in Frankrijk die met ontbinding geslagen worden door de oude wetten, welke bij decreet van 29 Maart weder in werking zijn gebracht Zal dezelfde regeering die ja zeide op de eischen der clericalen-/res»er in het voorjaar, toen bet op wetgeven aankwam, thans neen zeggennu het om de uitvoering te doen is Zullen do ministers of liever zullen enkelen van hen hunne portefeuille wagen aan eene niet volledige uit voering der decreten Het is moeilijk om daarop een antwoord te geven. Aan de eene zijde gaf de heer De Frey einet in zijne redevoering te Montauban volkomen aanleiding om te beweren dat hij voor de volle dige nitvoeriDg der decreten terngdeinst en kan deze bewering nog gesteund worden door het gebrek aan handelingen der regeering tegen de congregaties in de verloopen dagen dezer maand. Sedert den eersten September toch had zij recht de inrichtingen der geestelijke orden te stuiten. Aan de andere zijde echter is het waarschijnlijk dat de drang, zoowel in den boezem van het ministerie als daarbuiten, den premier te sterk zal zijn. De heer De Freyeinet is geen hoekig mau, althans dit is uit zijne loopbaan nog niet gebleken, en waar hem blijkbaar geene andere keuze zal worden gelaten dan den wil der meer derheid te volgen ot zijne betrekking neer te leggen, komt het ons waarschijnlijk voor dat hij bnigen zal verkiezen boven breken. Een dichter zeide eens van de vrouwen dat in haren mond „neeu" de oudere broeder was van „ja", en er is geen enkele reden waarom ook de Fransche minister niet voor een enkele maal eene incon sequentie der coquetterie zou begaan, en waarom de zoete louk, aan de clericalen toegeworpen, niet zou dienen om de liefde der republikeinen te voeden met naijver. Er zijn er reeds die ernstig ongerust worden. Een hunner, de heer Gniohard, schreef aan den voorzitter der republikeinsche linkerzijde, de aan zienlijkste groep der kamer, om hem te vragen of het geen zaak was in den kritieken tijd dien men beleefde, de groep bijeen te roepen, of althans zeker haar bestuur. Do brief werd aan de dag bladen medegedeeld en trok nogal de aandacht. De heer Devès, president van de gauche, blijkt echter een kalm en bezadigd man te zijn. Hij ging naar Parijs om hoogte van den toestand te nemen. Hij antwoordde zijn onderen citer collègne met eene berisping over het publiek maken van den brief en met het bericht dat hij volkomen met hem van opinie verschilde. Hij zou het bijeenroepen der gauche een zeer inconstitutioneelen drang achten op het kabinet en denkt dat het niet aangaat, dat éene parlementaire groep op een gegeven oogenblik bijeenkomt om den gang der zaken te regelen en de ministers van een deel hunner verantwoordelijkheid te ontheffen. Het ministerie behoort, onder zijne volle verantwoor delijkheid, den herhaaldelijk gebleken volkswil te volgen en de kamer behoort haar oordeel daar over niet uit te spreken vóór zij wettig bijeen is. Deze verwijzing van den heer Devès naar den geest der constitutie zal den heer Guichard wel tot kalmte stemmen en aan de Fransche natie het noodzakelijk geduld schenken om nog enkele weken te wachten met haar oordeel over den heer De Freyeinet. Den 4den of 5den November toch komen de kamers weer bijeen. De sultan behoeft niet te wachten op kamers om zijn ministers naar huis te zenden. Hij heeft van dat recht wederom gebruik gemaakt en zijn eerste minister zal voortaan niet meer Kadri pacha zijn, maar Said pacha. Of deze verandering eene beteekenis heeft en, zoo ja, welke, willen wij af wachten. Niet gaarne zouden wij ons aan gissin gen wagen op een gebied waar zelfs voldongen feiten bedriegelijk kunnen zijn. En dat is de politiek der Porte zeker. De mogendheden zitten ermede in de war. Toen de Porte bleef dralen met de overgave van Dulcigno, vond men het vernuftige middel van eene militaire demonstratie ter zee, die nu zoo ver klaar is dat de schepen te Ragusa liggen. Men bepaalde vooraf dat die schepen of hnnne bemanning niet zouden mogen vechten want niets is vredeliovender dan eene mogendheid in het jaar 1880. Zij moesten slechts bangmaken, als boeman dienst doen tegen Turkije, den stonten jongen van Europa. De knaap is echter de jaren reeds ontwassen, waarin hij voor den boeman vreesde, en weet zeer goed welk een element van zwakte het in de eensgezindheid der mogendheden moet brengen als zij de teergevoelige en lichtge raakte krijgslieden der verschillende staten in een nanw bestek bijeenbrengen. De demonstratie blijft dan ook nog uit. Wederom is zij „enkele dagen uitgesteld", thans naar het heet, wijl de gezanten te Konstantinopel opeens overtuigd zijn van den goe den wil der Porte om Dulcigno aan Montenegro af te staan. Vöor men tot het uitstel besloot, hebben de gezanten van Oostenrijk en Frankrijk de Porte nogeens opmerkzaam gemaakt welke gevaren nit die demonstratie ter zee voor haar konden voort vloeien en hoe noodzakelijk het daarom was ernst te maken van de overgave van Dnlcigno.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2