1880. N». 217. 123* Jaargang. Dinsdag 14 September. Het Atelier du Lys, Middelburg 13 September. middelburgs™ courant. Dit blad vereohijnt dagelijks! met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijjs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advertentlen: 20 Oent per regel! Beboorte-," Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels t 1,50 iedere regel meer 0,20. Broote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de PuLlicité G. L. Dadbb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, ZuricL enz. Men schrijft ons uit Hontenisse, dd. 11 Sept. Tot dusverre deelde ik nog niets mede aangaande de geruchten „uit zekere bron", omtrent een tram weg van Walsoorde naar Hulst. Er is toch al zoo veel tramweg-nieuws in onze goede provincie als zeker meegedeeld, hetwelk later bleek niet al te zeker te zijn, dat ik huiverig was mee te doen aan die veelbelovende en weiniggevende nieuws berichten. Thans ben ik echter zoo gelukkig te kunnen berichten dat bovengenoemde tramweg niet geheel in de lucht hangt, maar zelfs tamelijk veel kans van slagen aanbiedt. Heden morgen werd ten gemeentehuize alhier een bijeenkomst gehouden van de burgemeesters van Hulst en Hon tenisse, den heer van Waesberghe Janssens, lid van prov. staten, en een vertegenwoordiger namens de Zeeuwsche tramwegmaatschappij, welke maat schappij in deze zaak de eerste stappen gedaan heelt. Naar ik verneem hebben deze voorloopige besprekingen aan de verwachting voldaan en kun nen eerlang nadere overleggingen tegemoet gezien worden. Eene niet onbelangrijke vraag is het, of deze onderneming levensvatbaarheid hebben zal. Als uw verslaggever daaromtrent zijn oordeel uitspre ken mag, dan aarzelt hij niet een bevestigend antwoord te geven, als bij de exploitatie maar rekening gehouden wordt ook met het goederen vervoer en als verder, zoowel voor personen als goederen, maar lage tarieven worden toegepast. Ik weet zeer goed, dat zeer velen deze meening niet deelen, doch ik herinner mij dat de zoodanigen indertijd ook hoegenaamd geene verwachting hadden van den stoom bootdienst Walsoorde—Ylake, welke nn de beste verwachtingen overtreft. „Schep verkeermiddelen en er komt verkeer" zal ook hierbij wel blijken waar te zijn. Laat men hopen dat allen, die de in wording verkeerende onder neming steunen kannen, dit niet uit het oog zullen verliezen. Zierlkzee, 12 September. De heer I. H. Donner heelt reeds Zondag 22 Augustus 11. 's mor gens en 's avonds ook gepreekt in de kerk der Christelijke gereformeerde gemeente alhier, afdeeling St. Domusstraat. Zijn optreden was vooruit onder „kerknieuws" in een onzer plaatselijke bladen bekend gemaakt, met de vermelding, niet dat hij was lid van de tweede kamer, maar „zending-director" te Leiden. On revient toujours a ses premiers amours. Er is nu in de tweede kamer eeu priester. Er kan dus ook best een dominéé in werkelijken dienst bij't is goed om het nageslacht aan een FBUILLBTOIT. 33 door de schrijfster van M,le More, HOOFDSTUK XIV. EEN PARTIJ SCHAAK. „Maar mijnheer 1" sprak Edmèe, terwijl Mile De St Aignan de handen ineensloeg van ver baziDg over deze onverwachte uitkomst van het spel, „wat gebeurt er met diegenen die onvoorzichtig genoeg zijn om u te verslaan Zij richtte zóo zelden het woord tot hem dat hij verbaasd opkeek en zei: „Dat gebeurt, geloof ik, zoo zelden, made moiselle, dat ik op die vraag niet weet te ant woorden." „Neen, ik geloof ook dat dit al heel zelden gebeurt," zei Edmée als bij zichzelf. „Dank u, mynheer, nu weet ik waarom gij zoo onmisbaar zijt voor Robespierre." De Pel ven had zich laten medesleepen door zijn yerlapgen om te weten of zij zijn geheime bedoe- paar treffende figuren te helpen, als zij onze volksvertegenwoordiging eens in een optocht hebben voor te stellen. Zaterdag middag werd te Vlissingen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. G. Hector, op 86jarigen leeftijd onver wacht aldaar overleden. Bij het graf brachten de heeren Engelsman Kleijnhens, als oudste wethou der en Pot, als lid van den gemeenteraad, hulde aan de verdiensten van den overledene, die als raadslid, vroeger als ambtenaar bij de directie der marine en in al de overige betrekkingen, die door hem bekleed werden, steeds door zijn onver- moeibaren ijver, zijn trouwe plichtsbetrachting, zijne veelzijdige ervaring en zijn achtenswaardig karakter de oprechte genegenheid had verworven van allen die hem kenden. Tot op het laatst van zijn leven had hij, ondanks zijn hoogen leeftijd, met onverzwakte nauwgezetheid zijne plichten, nu laatstelijk nog als waarnemend burgemeester, vervuld. Als zoodanig mocht hij ten voorbeeld aan zijne medeburgers gesteld worden. De heer J. Hector bedankte namens de familie voor de laatste eer, zijn overleden vader bewezen. Aan het einde van een opstel over den tram weg, wordt in het Weekblad voor Zeeuwsch-Vlaande- rens Westelijk deel de toestand in dat gedeelte onzer provincie, wat de vervoermiddelen betreft, aldus samengevat „Hebben wij hier iets noodig, een reis naar Middelburg is zoo goed als eene onmogelijkheid. Wij gaan naar Gent of Bruggeja, soms wordt ons de gelegenheid aangeboden naar Brussel te reizen voor eene som, waarvoor men in ons kan ton geen uur ver komen kan. „Wij nemen bijv. aan, dat men uit Aardenburg als getuige moet optreden voor de arrondisse- ments-rechtbank. Om dat op zijn voordeeligst aan te leggen staat men 's morgens om een uur of drie op, en rijdt naar Breskens: „Rijtnighuur voor den geheelen dag. 7.00 „Stoomboot 2 maal1.50 „Spoor 2 maal„0.35 8.35 „Als men dan met de boot van zes3en terug kan keeren, is men 's avonds om 9 uren te huis. „Voor eenige dagen liepen er pleiziertreiuen naar Brussel. „Aardenburg—Maldeghem gaan en keeren 0.60 „MaldeghemBrussel id1.61 f2.21 „Men kon ongeveer 10 Hren te Brussel zijn. „Is 't wonder, dat allen, die hier iets noodig hebben, naar Gent, Brugge en Brussel gaan, en dat de weinige Nederlanders, die hier nog wonen, ling vatte; maar hij verwachtte niet dat zij hem zóo doorgrondde en verwenschte thans zijn dwaas heid om haar zulk een blik in zijn waar karakter te hebben laten slaan. Hij klemde de tanden op elkaar bij het verne men der onverholen geringschatting in haar stem. „Als gij mij voor een gemeenen politiespion houdt, vergist gij n zeer," zei hij half ter zijde. „Ik ben geen Fouché ofschoon Fouché" vervolgde hij op zijn gewonen, spotachtigen toon „ofschoon Fouché met zijn talent het verder zal brengen dan iemand anders. Hij zal zelfs nog onontbeerlijker zijn onder een despoot dan bij den thans heerschenden staat van zaken en indien er iemand opstaat, die deze regeeringloosheid kan beheerschen, moet er natuurlijk despotismus uit volgen. Ach, waarde nicht, ik mag mijzelven het genoegen niet veroorloven nog een party met u te spelen. Ik moet weg en ik vrees dat ik u in lang niet zal terug zien. Ik ga naar Bretagne, waar de zaken, naar het schijnt, te ver gedreven worden; Carrier heeft eenige vergissingen begaan en ik heb order gekregen om een onderzoek in te stellen en een rapport naar Parijs te zenden." Als Mile De St Aignan slechts had kunnen vermoeden wat De Pel ven zoo zacht aanduidde als „vergissingen"! „Wat neef, gaat gij Parijs verlaten? dat i inderdaad slecht nieuws en dat hebben wij waar lijk reeds genoeg gehad." ook al meer en meer doortrokken worden met dien geest, die hun België in plaats van Neder- and als hun vaderland doet aanschouwen Het plan van 't slok-oppige kadaster, dat de gemeentegronden van Sluis, Aardenburg en IJzen- dijke aan 't waterschap de Wielingen wilde laten meebetalen, is door den minister van waterstaat enz. in de doos gestoken. Dat het ruste in vredeWbl. v. Z. VI. W. d.) De heer J. A. deBergh schrijft aan De Amster dammer dat de kleine prinses Pauline gedoopt zal worden met water uit den Jordaan, dat onlangs door een paar vreemdelingen uit Palestina mede gebracht en in een prachtig etuibij Eichler in Den Haag vervaardigd, aan de koninklijke ouders is aangeboden. Bedriegt ons geheugen ons niet, dan heeft inder tijd Chateaubriand dezelfde attentie gehad in 1820, bij den doop van den hertog van Bordeaux, den tegenwoordigen graaf van Chambord, V en fant du miraclezooals het kind destijds in de legitimiatische kringen van Frankrijk genoemd werd. In deze kringen werd aan die bijzondere manier van doopen heel wat waarde gehecht. In ons land zal de indruk echter, naar wij vermoeden, het tegenovergestelde van verheven zijn. Een koop mansvolk als we zijn, zullen we, bij 'tzien van 't fleschje, het eerst vragen naar zijn „certificaat van oorsprong." En zelfs 't bezit daarvan zou de waarde van 't „artikel" niet boven die van ons gewone duin-, rivier- of putwater doen rijzen. Men zal zich dan ook niet verwonderen, dat de importeurs van dit doopwater inderdaad „vreem delingen" zyn. Naar de Standaard mededeelt, is de secretaris van de Unie der school met den bijbel op een allerlafste wijze beet genomen. Iemand heeft hem namelijk een brief gezonden, waarin het hand schrift en de onder teekening van ds. Van der Horst te Schiedam op bedriegelijke wijze waren nagemaakt, bevattende het bericht dat door J- Vrijland voor de Christelijke school eene gift van 10.000 geschonken was. Later bleek dat briefen bericht beiden valsch waren. De offers welke de voorstanders der Christelijke scholen zich getroosten om de hun bij onze grondwet geschonken vrijheid van onderwijs te gebruiken, verdienen zeker een geheel andere bejegening dan dergelijke flauwe plagerij. Niemand anders dan een lafaard is ecLter tot zoo iets in staat. De lijsten der collectes bedragen nu in 't geheel reeds f 71.856. Op de 15e lijst komen o. a. voor giften uit: Cortgene ƒ111.50, Zoutelande 10.16, BiezeliDgeCappelle f 8.50, Middelburg ƒ260.24, „Ik dank n dat gij dit slecht nieuws noemt en ik verlaat u zeer ongaarne. Maar vrees niets terwijl ik weg benhier hebt gij een beschermings- brief van Robespierre en hier een van Danton, die zich over vijf weken uitstrekken en „Een beschermingsbrief van Robespierre en Dantonriep Mile De St Aignan, terwijl zij een kleur van ergernis kreeg, uit. „Denkt gij dat ik eenige verplichting aan die onmenschen wil heb ben? Houdt gij mij voor een Mme Amaranthe, die haar veiligheid koopt met daar aan huis te komen en er haar dochter heen te brengen Zou \k een gunst aannemen, van die sans culottes „Er zijn menschen genoeg die voor Hébert zelf op de knieën zouden vallen, voor zulk een papier, nicht. En bedenk dat gij nog voor iemand anders moet zorgen." „Mijn tante spreekt voor ons beiden, mijn heer," zei Edmée. „Neen, neen," viel Mile De St Aignan schie lijk in, „God beware mij, ik vergat het kindl Ik neem hem aan, De Pelven, ik neem den brief aan. WatI zou ik iets weigeren dat haar voor de gevangenis kan bewaren I De dood is niets in vergelijking met de behandeling die zij daar zou ondergaan. Geen woord meer, Edmée; het is voor uwe veiligheid, en dus ben ik dankbaar." Edmée had tot nogtoe nooit geweten hoe dier baar zij de tante van Alain was geworden en hare oogen vulden zich met tranen. Zierikzee f 10, Vlissingen f 22.32i, Groede met Breskens 20.80. De burgemeester van Amsterdam heeft goedge vonden het oplaten van een luchtballon op Zon dag middag te half vijf te verbieden. Terwijl al de kroegen en plaatsen van openbare vermakelijkheid, waar de hoofdstad van overloopt, ongestoord haar bedrijf voortzetten, op Zondag zoo goed als op gewone dagen, onder kerktijd zoowel als op andere uren, moest voor het weren van een luchtballon onze bespottelijke Zondagswet te bnlp geroepen worden. Wanneer zal toch het oogenblik gekomen zijn, waarop men dat verroeste overblijfsel eener voor bijgegane orde van zaken eens door iets beters vervangen zal? In de N. Jtott. Ct. wordt de aandacht erop ge vestigd, dat op de Indische begrooting voor 1881 niet den post van 60.000 voorkomt, die voor de uitzending van een nieuwen gouverneur-generaal van N.-I. benoodigd is. Hieruit schijnt te blijken dat de regeering nog niet voornemens is den heer Lansberge, ook in het 7e jaar van zijn bestuur, van den Buiten - zorgschen troon te stooten. Zaterdag middag te 5 uren hebben de gezanten der buitenland8che mogendheden aan het Neder- landsche hof, en corpsf aan Z. M. den koning hun opwachting gemaakt bij gelegenheid der gelukkige bevalling van de koningin. De vertegenwoordi gers der vreemde souvereinen werden door den minister van buitenlandsche zaken ten hove ingeleid. De St. Ct. bevat een kon. besluit tot regeliug van de vervolging van en het verhaal op ambte naren in N. I., die den lande schade hebben toe gebracht. Den lOen September heeft Z. M. de koning in een bijzonder gehoor ontvangen den heer M. Mitilineo, die aan H. D. zijne geloofsbrieven heeft overhandigd als minister-resident van den vorst van Rnmanie. De St. Ct. bevat het programma voor de opening van de vergadering der staten-generaal, te 's Gravenhage, op Maandag, den 20en Sep tember 1880. De audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 14 en die van de ministers van finan ciën en van oorlog Donderdag, den 16en dezer, niet plaats hebben. Het Bataafsch genootschap van preefondervinde- lijke wijsbegeerte te Rotterdam heeft in zijne 56e „Ik ben een ingrateniet waar, neef?" zei Mile De St Aignan weer op haar gewonen, opge- wekten toon. „Maar gij begrijpt en vergeeft mij. Wat, hebt gij my iets te zeggen? Spreek gerust, wij hebben geen geheimen voor elkaar, dit kind en ik." De Pelven zou haar, als hij gewild had, hebben kunnen zeggen dat zij volstrekt niet al de ge heimen van Edmée kende. „Wat ik u te zeggea heb, betreft een vriend," antwoordde hij en Ed mée verdween terstond in de andere kamer. Het onderhond duurde niet lang; maar zij hoorde Mile De St Aignan iets zeer luide uitroepen en De Pelven antwoordde haar kortaf op overre- denden toon. Daarop ging hij heen, sprak met Mme Lafarge, die altijd op de loer stond en zoo als Edmée meende aan de deuren luisterde als hij in huis was. „Nog vijf weken hoorde zij haar zeggen „en dan maar het overige hoorde zij niet en kedrdo naar Mile De St Aignan terug, die ontroerd waa en eerst niet wilde zeggen waarover. Na een poos begon zij echter: Petitegij kunt zeker niet raden wat "De Pelven te zeggen had Neen hoe zoudt gij dat kunnen? Het schijnt dat een vriend van hem, een zeer gewenschte partij, een vrouw zoekt Begrijpt ge? Naar het schijnt, dacht hij aan u hij meende het goed natuurlijkmaar ik heb hem uiteengezet dut gij vrouw ywg

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1