Laatste berichten. BUITENLAND. Kerknieuws. Marine en leger. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. melden, van het totaal der collecte afgetrokken worden." Het Zuiden beweert dat de gift een „verzinsel" is. Bij kon. besluit is aan Arthur Bonrquin, geboren te Diessie (Zwitserland), vergunning ver leend tot het geven van hooger onderwijs hier te lande. De opmerking is gemaakt, dat er onder de benoemde sehoolautoriteiten niemand voorkomt van het tegenwoordig personeel van het rijkstoe- zicht in Limburg. Is het Vaderland goed inge licht, dan had geen der tegenwoordige school opzieners zich beschikbaar gesteld. De heeren Michiels en Franquinet, de nieuwbenoemden, zijn wel katholiek, maar worden niet tot de clericalen gerekend. In N. Brabant is éen protestant tot schoolopziener benoemd, nl. de heer Ringeling. De drie andere titularissen voor N. Brabant de heeren Van den Acker, Van Lansehot en Van der Grinten zijn katholiek, maar geen tegenstan ders der openbare school. Laatstgenoemde is een onderwijzer, die aan de Bossche kweekschool zijn opleiding heeft ontvangen en tot heden nog niet bij het schooltoezicht werkzaam was. Behalve de heer v. d. Grinten zijn ook de heeren Wijn, Franquinet en Michiels thans voor het eerst in het toezichtpersoneel opgenomen. Dat de minister ook prijs stelt op vertegenwoordiging van het paedagogisch element, bewijst de benoeming van de heeren Wijn, Nyland en Van der Grinten, alle onderwijzers van lagere scholen. Ook de heeren Vethake en Pontsma stonden vroeger aan het hoofd van scholen voor lager onderwijs. Amsterdam 10 Sept. De fondsen der Vrije Universiteit moeten nu reeds zeer goed staan. Zij bezit n. 1. con vast kapitaal van honderd-dnizend gulden, waartoe twee heeren uit Amsterdam ieder 25000 hebben bijgedragen. De overige 50 mille zijn verzekerd door leden die f25 's jaars bijdragen daarenboven geeft prof. Rutgers zijn jaarlijksch traktement van f5000 aan de Universiteit cadeau en wordt uit de fondsen der Schotsche zendings kerk 7000 's jaars verstrekt. De heer J. P. Nonhebei, predikant te Middel burg, komt voor op het drietal, voor de N. H. gemeente te Kampen. Haamstede, 10 Sept. Beroepen bij de N. H. gemeente alhier de heer W. N. Wolterink, Hjz., predikant te Zwartewaal. Bij beschikking van den min. van marine wor den de militaire studenten voor den geneeskun digen dienst der zeemacht D. H. Zeegers, C. P. Blaauw, J. E. van Meer ten, A. Zwart en S. J. Fischer, beschouwd op verzoek eervol uit die betrekking te zijn ontslagen. Landbouw. Volgens het kon. besluit tot uitvoering van som migo bepalingen der wet van 25 Mei 1880 betref fende de nuttige en schadelijke dieren, worden ten allen tijde als nuttig voor landbouw en houtteelt beschouwt: de egel; de gewone vel dspits muis of molmuis de vleermuizen de koekoekde zwalu wen de gierzwaluwhaker of steenkrijterdo geitemelker; nachtzwaluw; dagslaper; vliegende pad; het boomkrnipertjede boomklever; blauw- spechthet winterkoninkjede zwartkopde tuinfluiter; groote hofzanger; kersenpikker; de grasmusch het erwtenpikkertje of koewachtertje de braamsluiperhet molenaartjebabbelaartje garendiefje; de kersenpikkerde fluiter; de fitis of hofzanger de tjiftjafde spotvogelhet geel- borstje; geelbuikje of citroentje; de groote kara- kiet of rietlijsterde kleine karakietde bosch- rielzanger; de de rietzangerde sprinkhaan- rietzanger; nachtegaalrietzanger of snor; het roodstaartjo of mnur nachtegaalhet zwarte rood- staartje; het roodborstje; het blauwborstje; de gewone tapuit, wijntapperwitstaartheideschup- perhet paapjedo roodborsttapuitde graspie per de boompieperde duimpieperde groote pieperde gele kwikstaarthet koevinkjo of het gele akkermannetje; de witte kwikstaart; het akkermannetje of bouwmannetje; do groote gele kwikstaartde koolmeesde pimpel- of blauw- meesde zwartkopmeeshet korsjekaashet osse- kopje; de knifmees; de zwarte mees; de staart- mees; het langstaartje; pijlstaartje of doodshoofdje de ijsbeer; het baardmannetje; de goudhaantjes; de bastaardnachtegaal, winterzanger, boerennaeh- tegaal, doornkruiper. Ook de nu volgenden worden als ten allen tijde nuttig beschouwd, doch de commissarissen des konings in de provinciën kunnen de bestaande verbodsbepalingen ten hunnen opzichte tijdelijk buiten werking stellen. Het zijnde wielewaal gele gouw; de bonte kraai; de roek; de kauw; kerkkauw torenkauw toreukade spreeuw panlijsterspraansprasprotter de grauwe gors; gierstvogelgrauwsjirtde geelgors haverkneu geelgiersgeelvinkschrijvergeelsjirtdo riet gors; rietmusch; slootmusch; rietvink; de huis- muschde ringmuschboom-, berg of veldmusch. Gedurende de eerste negen maanden des jaars worden als nuttig beschouwd: de zwarte lijster meerl of gieleling; de beflijsterdominé ofkrans- lijater; de groote lijster; dubbele grauwe lijster; de kransvogel; de zanglijster; grauwe lijster; de koperwiek; schatlijateroranjelijster; de veld leeuwerik de boomleeuwerikde kuifleeuwerik de vink, schild vink, maan vink, kwinker; de ortelaan; vreemdeling. Zwolle, 10 Sept. De ziekte onder de vroege aardappelen, die zich aanvankelijk onrnstbarend liet aanzien, is gelukkig bij de winteraardappelen zoo goed als geheel geweken. Men kan zich in deze streek over het geheel verheugen met een ruimen oogst van veld- en boomvruchten. Ter Keuzen, 10 September. Heden na middag is op de Wester-Schelde, vóór den Nieuwen Neuzenpolder, een boot omgeslagen, waarin zich vier personen bevonden, werkzaam bij de zinkwerken aan dien polder. Twee werden dadelijk gered; een schipper eener tjalk hield zich door zwemmen zoo lang boven, tot hij kon gered worden door schipper L. Kanters, doch de vierde, een jongman van 27 jaren, P. Oppeneer genaamd, woonachtig in den polder, verdronk. Heden zou ten raadhnize te Hontenisse eene vergadering plaats hebben van een paar onder nemers van tramwegen, den burgemeester baron Collot d'Escury en eenige andere belangstellenden in den aanleg van een tramweg van Walsoorden naar Hnlst. Gisteren is ook te Tholen een Floralia- tentoonstelling geopend, waartoe de planten in 't voorjaar waren uitgereikt. Het hoofdbestuur van 't Nut verleende hiertoe een subsidie van f 50 en ook het departement Tholen schonk een bijdrage. Te Amsterdam is een paartje in ondertrouw opgenomen dat te zamen 157 jaren telt. De bruid is 81, de bruidegom 76 jaar oud. Op de gemeentebegrooting van Doetinchem, ets meer dan 41000 bedragende, komt een uitgaafpost van f 25000 voor onderwijs voor. Gisteren is men in de Lange Pooten te 's Gravenhage met de werkzaamheden aangevangen voor het plaatsen van twee lantarens voor elec- trisch .licht, ten dienste van de nieuwe passage aldaar. De Lhérie-vergoding in Den Haag is op nieuw in vollen gang. Thans hebben, naar wij hooren, een paar bejaarde, zeer kunstlievende dames, en comité den tenor een drietal uitstekend gemeubileerde vertrekken aangeboden op een der eerste standen, waar hij in 't gevoel van zijn (trouwens verdienden) triomf het speel- en zang seizoen rustig op zijne lauweren zal kunnen door brengen. RottNil.) Door eenige inwoners van Groenlo is con cessie ontvangen tot het leggen van een stoom tram van het station van den spoorweg Lichten voorde—Groenlo, naar het op een klein uur van daar gelegen Groenlo. De richting is reeds uit- geba kend en eerstdaags wordt met de werkzaam heden een aanvang gemaakt. De stoomtramweg wordt geheel overeenkomstig de gewone spoor- wijd te gemaakt, zoodat de goederenwagens, zonder overladen, daarover vervoerd kunnen worden. De Holl. IJz. spoorw.-maatsch. moet haar steun aan de stoomtram onderneming hebben toegezegd en zal naar alle waarschijnlijkheid, indien eenige belangstelling wordt ondervonden, de lijn van den stoomtram doorgetrokken worden tot Eibergen en Needo. Ook aan andere gemeenten, zooals Borcnlo en Hengelo, zoude zulk een vervoermid del zeer welkom wezen en voor den Ned. Westf. spoorweg zijn deze zijtakken zeer gewenscht. In Duitschland worden tal van zulke stoomtrams aangetroffen, die in verbinding staan met eenige belangrijke plaatsen en de hoofdlijnen, en die wegens den goedkoopen aanleg en exploitatie de gunstigste inkomsten opleveren. (Zutf. Ct.) Van Zwolle op Amsterdam varen nacht booten, die te Kampen de IJselbrug moeten passeeren. Om de niet zeer vlugge brugwachters te waarschuwen, gebruiken de gezagvoerders de stoomfluiten, doch de Kamper politie maakt daar van proces-verbaal op, daar ze dat „gefluit" als „nachtelijk burengerucht" beschouwt. De ondste inwoner van Vlaardingen, de heer A. van der Vlis Sr., is op 97 jarigen leeftijd nog herkozen als gemachtigde van het kiescollege der Hervormde gemeente. Vreeselijk zijn de berichten, welke over de jongste aardbevingen te Manilla medegedeeld worden. De eerste, tamelijk harde schok had den l5en Juli jl. des middags te een uur plaats; den 16en volgde een tweede, minder hevigeden 18en, dos middags 40 minuten over twaalven, eenderde, welke zoo zwaar was, dat het was alsof de grond nit zijne voegen gerukt werd. De drie bewegin gen, uit eene waarvan elke aardbeving gewoonlijk bestaat, namelijk slingeren, draaien en trillen, werden bij dezen schok alle tegelijk gevoeld. Hij duurde 70 seconden, „een tijdsverloop, schrijft een ooggetuige, dat in oogenblikken van genot uiterst kort is, maar eene eeuwigheid lijkt voor ieder die zoo iets beleeft." Alle inwoners vlucht ten nit hun huizen, zoo snel als de waggelende trappen het toelieten. Daken en muren violen in, stofwolken stegen overal omhoog. Twee dagen later volgde een schok, die 25 seconden korter duurde, maar nog heviger was. „Wanneer men een jong boompje met beide handen omspant, luidt het verhaal, en er uit allo macht aan Bchudt, dan zal men ongeveer een voorstelling hebben van de beweging der plek gronds waarop wij stonden." Op hetzelfde oogenblik zag men den toren der hoofdkerk, een buitenmuur der stad en de muren van een groot pakhuis instorten. Zeven uren later kwam er weder een schok en na dien tijd telkens weder trillingen van minder heftigheid. Zoolang er niet minstens 72 uren tusschenruimte geweest is, kan het gevaar niet als geweken beschouwd worden. Bijna alle inwoners zijn op schepen of in bam boezen woningen op het land en in de voorsteden gevlucht. Veel dooden of gewonden zijn er niet; zij behooren alle tot de Chineesche of Inlandsche bevolking. Ware de aardbeving een weinig later, gedurende den middagslaap, of des nachts, ge schied, dan zou het aantal slachtoffers duizenden bedragen hebben. De schade wordt voor de stad Manilla alleen, op 20 millioen gulden begroot. Wanneer men weet dat een menigte groote ge- bonwen, die 600 tot 700 gulden huur in de maand opbrengen, geheel vernield zijn of omvergehaald en nieuw opgebouwd moeten worden, dan lijkt dit cijfer niet overdreven. In het binnenland moet de schade echter nog grooter wezen. In de provincie Infanta zijn 200 woningen tegelijk in de aarde weggezonken, de bezaaide velden zijn onderste boven gekeerd en nit diepe rivieren is het water geheel weg gevloeid. Te Senftenberg sloeg Maandag de bliksem in eene boerenwoning, waar de vrouw des huizes mot vier kinderen, waarvan het jongste op haar echoot, aan tafel zat. De bliksem slingerde den eehotel met eten van de tafel, verbrijzelde den kinderstoel, waar het kind een oogenblik te voren in gezeten had, rukte de gordijnen van het venster af en ging toen bet vertrek nit zonder iemand der aanwezigen letsel te doen. In het dorp Biittis, kanton St. Gallen, is eene vrouweuvereeniging opgericht, ter bestrijding van het kwaad spreken, schelden en het gebruiken van ongepaste woorden, vooral in tegenwoordigheid van kinderen. De leden verbinden zich ook om zich bij verkiezingen van alle bemoeiing te ont houden. Uit de opbrengst der boeten worden kleederen voor de armen aangekocht. Te Seaham, een Engelsche kolenmijn bij Dnrham, had Woensdag nacht omstreeks half drie uur een ontploffing plaats, waardoor alle drie de toegangen tot de mijn tegelijk verstopt raakten, terwijl meer dan 200 mijngravers zich in de diepte bevonden. Een aantal vrijwilligers stroomden dadelijk van alle kanten toe om de toegangen vrij te maken en het gelukte hun 66 man be houden boven te brengen. Eene menigte lijken zijn reeds gevondenhet aantal omgekomenen wordt op 171 geschat. In de mijn bevonden zich 180 paarden, die alle gestikt zijn. Hartverscheu rende berichten zijn over de ramp in omloop. „Sommige verhalen, schrijft Daily News, van hen die gered zijn, zijn treffend door hun eenvoudigheid, doch doen niettemin hun lijden levendig beseffen, zoolang zij in de diepte als 't ware levend begraven waren en niet weten konden of zij gered zouden worden of niet. Allerlei kunstgrepen werden door de verstandig- sten aangewend om den moed levendig te houden. Er waren oude en zwakke mannen onder hen, die nog hoopten, tegen alle waarschijnlijkheid in, op redding. Men moest zijn best doen om hen een hart onder den riem te steken, teneinde te voor komen dat zij een paniek zouden verspreiden onder de geheele menigte, waarvan ieder de ge vaarlijke gevolgen besefte. Daarom begonnen zij, die stem en nog moed genoeg hadden om te zingen, komische liedjes te zingen en andere grappen te verkoopen. Men heeft somtijds den moed van eene bezetting van eene belegerde vesting bewonderd, waar de bevelhebber door de muziek een vroolijk deuntje laat spelen, om zijne manschappen aan 't gebrek van levensmiddelen niet te doen denken. Maar nog aandoenlijker zeker is dit verhaal van levend begravenen in eene mijn, die zonder hoop op redding, elkander moed in zoeken te storten door het zingen van grappige liedjes." De mannen die nog in de diepte liggen zijn hoogstwaarschijnlijk alle omgekomen, daar de mijn inwendig gedeeltelijk in brand staat, gedeel telijk door gasstroomen ontoegankelijk is. In geheel midden-Europa zijn de zwaluwen dit jaar ongeveer een maand vroeger vertrokken dan anders haar gewoonte is. Zon dit weder een voorteeken zijn van een strengen en vroeg- invallenden winter Volgens een Engelsch blad hebben de leden van een koorddansers-troep, bij de begrafenis van een hunner kameraden op de begraafplaats te Finchley, eene walgelijke vertooniug gedaan. Allen volgden, in hun kermispak, de kist. Een dwerg ging vooruit met een zwarte vlag, een paardje aan den toom leidende, waarop een in ronw gekleede aap gezeten was. De zotskap van den overledene lag op de kist. Twee clowns kwamen, met geel gemaakte gezichten, achteraan en maakten toen de begrafenis afgeloopen was, een aantal luchtsprongen en buitelingen op het graf van „broeder Billy." Het tentoonstellingsgebouw op het Champ de Mars te Parijs is voor 1.300.000 franken voor afbraak verkocht aan de stad Bordeaux. Het moet uiterlijk den 15 Mei 1881 opgernimd zijn. De hoogeschool te Oxford heeft de heeren Bluntschli, hoogleeraar te Heidelberg, en Rolin Jacquemijns, minister van binnenlandsche zaken te Brussel, benoemd tot doctoren honoris causa. Te Amsterdam in Artis is de groote wijfjes olifant plotseling overleden, waarschijnlijk aan een beroerte, daar het dier bijzonder schrikachtig was. Onlangs is te Renkum door de heeren H. Pierson, uit Zetten, L. J. Heldring, nit Amsterdam, O. W. Star Numan, nit 's Gravenhage, en G. W. graaf Van Rechteren eene vergadering gehouden, waarin een plan is besproken tot het stichten van een gebouw, waarin ongehuwde zwangere vrouwen opgenomen en bare kinderen verzorgd zouden worden. Na ernstige beraadslagingen werd be sloten eene poging in dien geest te doen. Nabij den Wageningschen Berg, op ruim een uur afstand van Zetten, werd een bunder gronds ton geschenke aangeboden, zeer geschikt voor dat gebouw. Het voornemen bestaat, binnenkort voor het plan giften in te zamelen, en voorts om o. a. als vasten regel aan te nemen, dat alleen aan haar, die voor de eerste maal gevallen zijn en niet onder de gewone prostituées kunnen gerangschikt worden, hulp zal worden verleend, en dat men aan de jonge moeders op het hart zal drukken, dat het haar plicht is voor het kind te zorgen. Volgens een telegram, den 8en dezer af gezonden door den kommandant der zeemacht in Ned. Indie, is de steenen vuurtoren staande op de le punt, Tandjong Koeion, van Java's West kust, door een hevige aardbeving ingestort. Deze toren was met groote moeite en kosten op een 40 meter hooge rots gebouwd en voorzien van een draailicht le grootte, 97j meter boven hoogwaterstand. Den 16en Juni 1877 werd dat licht voor het eerst ontstoken en strekte den schepen tot ge leider voor het binnengaan van de Prinsenstraat en Straat Sunda. Amsterdam. Het stoomschip Prins Een- drihgezagv. Braat, vertrok heden morgen te 10 uren naar Java, aan boord hebbende een detache ment kolonialen. 11 September des morgens te 8 uren. KAMEN DEK PLAATSEN. Ba ron). afwijk. Wind Toe stand lucht. Tem pera tuur. richt. kracht h 3.0 ZO 1 helder L 17 Groningen. - 3.5 Z 2 helder 17 Helder - 4.2 Z 1 bew. 18 Vlissingen - 5.3 Z 1 1. bew. 19 Maastricht. - 4.0 ZZO 1 helder 18 Sylt - 0.2 ZO 5 helder 15 Valentia. Hamburg 0.1 ZO 4 helder L 14 Swinemunde. -1- 4.6 OZO 3 helder - 12 Leipzig. - 1.2 O 2 helder 17 Oarlsruhe - 3.9 OZO 2 helder - 18 Grisnez - 5.4 z 2 bew. - 16 Parijs - 5.4 ZZO 1 1. bew. - 14 St Mat hie u - 7.1 NNW 2 regen - 14 Biarritz - 7.1 WNW 5 z. bew. - 21 Perpignan bew. Cbristiaansund - 0.6 ZO 3 Stockholm. 4-11.4 ZO 2 helder 13 Koppenhagen 4- 5.4 ZO 4 helder 15 Portsmonth Yarmouth Grootste verschil in Nederland: 'sochtends 8 uren: V. 2„3 D- des namiddags: G. 2.1 V. Barometer tc Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) Thermometer „10 Sept. 'aav. 11 u. 65 gr. 11 Sept. 's morg. 8 u. 66 gr. 7s midd. 1 iu 76 gr. 's av. 5 n. 73 gr. De Manchester Guardianeen blad dat bijzonder goede inlichtingen uit het Oosten ontvangt, bevat van haar berichtgever uit Ragusa een telegram, dat zulk een duidelijk en volledig licht werpt over den staat van zaken aan de Westkust der Adriatische zee, dat wij 't hier in zijn geheel laten volgen. «Ragusa, Woensdag avond 9 uur. Ter elfder uur zijn de Turken tot handelen overgegaan. Heden heeft Riza Pacha vijf bataljons uit Scutari gezonden teneinde do overgave van Dulcigno te doen plaats hebben, dewijl de mogendheden, door toe te geven aan het verlangen der Porte om het dorp Dïnosch in hare macht te laten, geen uitweg hebben open gelaten om verder uitstel te recht vaardigen. Gedurende de jongste dagen heeft Riza met goed gevolg zijn best gedaan om de grootste levenmakers onder de opperhoofden te Scutari door geld te winnen. Evenwel is de aanmoediging, welke de Albaneezen tot dusver bij de Porte gevonden hebben, nog altijd een reden om aan hare oprechtheid te twyfclen. Wanneer de Alba neezen hun bedreiging eens uitvoerden en tegen de Turk- sche troepen met geweld in verzet kwamen, dan zou de Porte misschien andermaal van gedragslijn veranderen en op grond der onmogelijkheid om haïe Muzelmansche onder danen te dwingen, haal' handen van de zaak aftrekken. «Het comité van het Albaneczen-verbond te Dulcigno heeft mij doen weten dat het, wegens de dweepzucht der bevolking, niet langer voor myn veiligheid kon instap

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2