N#. 216 1880 123* Jaargang; Maandag 13 September. Middelburg 11 September.' Werklieden-pensioen. Benoemingen en besluiten. Onder wij s. MIDDELRURGSCHE COllRAOT. Dit blad verschijnt dagelijks} met uitzondering van Zon- en Feestdagen} Prijs per 8/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advertentlen: 20 Oent per regell Geboorte-; Trouw-; Doodberichten enz,: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité g. L. Daubb Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Met belangstelling hebben wij, voor eenige maanden, kennis genomen van het rapport, door afgevaardigden van vier bekende vereeni- gingen uitgebracht over de oprichting van een pensioenfonds voor werklieden. Dadelijk rezen echter bij ons eenige bedenkingen. Aan moed om die uit te spreken beeft bet ons, ronduit gezegd, tot dusver ontbroken. Rap porteurs toch waren de heeren mr. N. Cl. Pierson, mr. H. B. Greven, mr. J. H. Scbober, P. Smidt van Gelder, B. H. Heldt, A. Post, H. J. C. de Charro en H. Boers, mannen die eene door ben aanvaarde opdracht niet dan met ernst en grondige kennis zouden uitvoeren. Bezwaren te opperen tegen hetgeen door hen, met een doel waarvoor wij sympathie koes terden, werd voorgesteld, kostte ons eenige aarzeling. De onderstelling lag voor de band dat hetgeen ons voor den geest kwam, ook hun niet vreemd gebleven kon zijn. Ook be stond de mogelijkheid dat wat ons onvolledig of onduidelijk in hun arbeid voorkwam, bij de openbare gedachtenwisseling opgehelderd zon worden. Doch deze verwachting heeft zich, althans op de algemeene vergadering der Mij. tot Nut van 't algemeen, niet verwezen lijkt. Thans eehter heeit de heer Goeman Bor- gesius, in het Septemher-nommer van de Vragen des Tijds, eene studie geplaatst over het pensioen-vraagstuk voor werklieden in Jt algemeen en daaraan een naschrift toegevoegd, waarin hij eenige bedenkingen oppert tegen het voorstel der commissie. Die bedenkingen zijn, voor een deel, ook de onze. Wij vinden dus in zijn optreden aanleiding om ook onze bezwaren te doen kennen, in de hoop dat door deze tegenspraak eene wederlegging geboren moge worden, die, wij zouden niets liever wenscben, moge doen uitkomen dat wat ons uiterst moeilijk, om niet te zeggen onuit voerbaar, en daarenboven minder wenscbelijk voorkomt, inderdaad zeer wel voor verwezen lijking vatbaar is. Het nut van een verzekerd pensioen voor den werkman, staat meenen wij vast. Wij zouden, om dat te betoogen, slechts moeten naschrijven wat de commissie kort, kernachtig en duidelijk gezegd heeft. Het gemis van een verzekerden ouden dag is een kwaad, dat den oppassenden werkman als een Damocles-zwaard zijn leven lang boven 't hoofd hangt en den lichtzinnige vaak tot plichtverzuim verleidt. Een pensioenfonds of eene maatschappij van levensverzekering oprichten, is echter geen zaak van gevoel of bespiegeling, maar van wiskunde. Men moet weten in welke verhou ding de levens- en de sterftekansen tot elkaar staan, teneinde te kunnen berekenen tot welken prijs het fonds aan zijne verzekerden, bij het hereiken van zekeren leeftijd, zeker jaarlijksch inkomen zal kunnen toekennen. Men moet kunnen nagaan of deze prijzen binnen de be- taalkracht vallen van hen, onder wie het fonds zijne deelnemers zal moeten vinden en uit deze optelling, in verhand tot andere gegevens van niet uitsluitend financieelen aard, kunnen ramen of het aantal van hen, die deze bij drage zullen kunnen en willen betalen, groot genoeg zal zijn om aan de ouderneming levens vatbaarheid en soliditeit te verzekeren. Omtrent deze punten laat het rapport ons echter in 't duister. Het bevat geen enkel farief, geeq overzicht der werkloonen in Neder land, geen statistiek van levens- en sterfte kansen in den werkliedenstand. De heer Borgesius neemt aan, dat het ont werpen van tarieven misschien geheel buiten de taak der commissie gelegen heeft. Maar het is, in verband tot de andere statistieken die wij noodig achten, het onmisbare punt van uitgang der geheele zaak. Niet alsof wij gelooven zouden dat de bekwame en ervaren mannen, die het rapport opgemaakt hebben, niet zonden weten dat degrondslag van een pensioenfonds ge legen is in zijne op wiskunstige basis berustende tarievenmaar omdat alleen uit de cijfers, die wij missen, meer dan uit iedere bespiegeling of redeneering zou kunnen blijken in hoeverre de Nederlandsche werkman zich de „weelde," men verontschnldige de bittere ironie van het woord, van een financieel vezekerden ouden dag kan veroorloveu. Men loopt gevaar, door het gemis van op gaven in cijfers, zonderlinge voorstellingen te doen geboren worden. Er zullen goedgezinde lieden zijn, die te goeder trouw zullen denken „Ja, welk een zegen zal het zijn voor den werk man wanneer hij, door een kleinigheid op zijde te leggen, éen dubbeltje, desnoods twee, drie dub beltjes in de week, zich kan vrijwaren voor het schrikbeeld van op zijn ouden dag in het armhuis het brood der liefdadigheid, of bij zijne, zelf behoeftige, kinderen het brood der genade te moeten eten. Laat ons die goede, die wensehelijke zaak met al onze krachten ondersteunen Jammerlijke, in dit geval misschien verder felijke, illusie! De waarheid is, dat eene goede levensverzekering-maatschappij met hare prij zen d n n r is, en, wil zij tegen kwade kansen en misrekening gewaarborgd zijn, duur moet zijn, vooral duur moet beginnen. De heer Borgesius geeft in zijne studie Kapitaal en Arbeid op, dat de Pransche pensioenkas, die als rijks-instelling geen winst behoeft te behalen, dertig jaren lang eene bijdrage van ongeveer 80 cent per week vordert, om aan den verze kerde op 55jarigen leeftijd eene lijfrente te be zorgen van ziz f 375 indien hij niets behoeft na te laten, of van 265 indien hij aan zijne erfgenamen bij zijn dood het recht wil doen behouden op een kapitaaltje van 1300. De heer B. noemt dit tarief echter hoog en berekent, naar gegevens die hij niet mededeelt, doch welke wij gaarne als juist aannemen, dat het storten van 30 k 35 cent per week voldoende moet zijn om aan iemand, die op zijn 20s jaar begint, op zijn 60" eene lijfrente van f 250 te verzekeren. Of hierbij ook verzekering van een deel van het kapitaal bij overlijden in aanmerking genomen is, geeft de schrijver niet op. Ziehier dus het vraagstuk, onder zijne, naar wij meenen, gunstigste termen. Gegeven een jongman, die op zijn 20' jaar met sparen aan vangt en zijn leven lang onafgebrokenermede kan en wil doorgaan, dan zal een jaarlijksch offer van 16 tot 18 hem op zijn 60° jaar een pensioen doen genieten van bijna f 5 per week. Wij nemen aan dat met dit cijfer het doel, dat men wenscht, het verzekeren van een „gerusten" ouden dag aan den werkman, bereikt zal zijn. Doch ieder voelt dat de ge stelde termen ideale termen zijn, die bijna nooit aan de werkelijkheid zullen beantwoor den. Op zijn 20" jaar te zorgen voor zijn 60e, ligt niet in den aard van een jongmensch, hij moge door handenarbeid of op andere wijze Zijn brood verdienen en ook het uitmuntendste onderwijs, waarvan men reeds zooveel buiten gewone vruchten verwacht, zal niet in staat zijn den jongen werkman deze, met zijn leeftijd strijdige, bedachtzaamheid te doen verkrijgen. Eerst de ernst en de verantwoordelijkheid van het huwelijksleven en het vaderschap zullen, in de beste gevallen, hem op meer gevor derden leeftijd aan die verre toekomst doen denken. Neemt men dit in aanmerking, als mede de alleszins gerechtvaardigde begeerte om, bij overlijden, de achterblijvende betrek kingen althans tot zekere hoogte de vruchten te doen genieten van de spaarzaamheid van den huisvader, dan wordt men gedwongen tot het aannemen van een veel hooger tarief, mischien wel van het straks genoemde Pransche. Is nu het betalen van zulke premiè'n den Nederlandschen werkman mogelijk De heer Borgesius antwoordt stellig ontkennend. „Zeer weinigen" zijn er, zegt hij, die 80 cent per week kunnen missen„zeer veel moeite" zou het hun kosten, indien hun patroon eens de helft voor zijn rekening nam„geenszins klein" zou nog het offer zijn, indien de bijdrage tot 30 a 35 cent per week kon dalen Verdient deze wijze van sparen, deze voor zorg om spaarpenningen vast te leggen met het oog op een ongewissen ouden dag, voor den werkman onbepaald aanbeveling Men verwondere zich niet over deze vraag, welke schijnbaar eene ontkenning in zich sluit van het nut der pensioen-verzekering, in den aanvang van dit betoog door ons toegegeven. Sparen is eene deugd, doch zij kan, als iedere goede eigenschap, overdreven of verkeerd toe gepast, in eene fout ontaarden. Daar het nu, meenen wij, vaststaat dat het loon van de groote meerderheid derNederlandsche werklieden zoo danig is, dat het hun slechts, bij gepaste zuinigheid en overleg, mogelijk is te voorzien in de redelijke behoeften, naar lichaam en geest, van henzelven en hun gezinnen, volgt hieruit dat htm sparen in de eerste plaats ten doel moet hebben hen eenigen waarborg te doen verkrijgen tegen rampen of tegenspoeden, die in ieder menschenleven van tijd tot tijd voorkomen. Men denke slechts aan gevallen van eenigs- zins langdurige ziekte bp het hoofd of de vrouw des gezins, aan tijdelijke wer keloosheid tengevolge van crisis in de nijver heid, aan brand of andere onheilen. Niet zeldzaam komt het voor, dat een oppassend en welvarend werkmansgezin, tengevolge van dergelijke rampen, waarvan niemand de schuld draagt, tot armoede gebracht wordt en, bij 't gemis van eenig spaargeld, in 't vervolg geen kans ziet om er ooit weer hoven op te komen. Is het dan verantwoord, voor de meerderheid onzer werklieden, eene besparing van, stel, 30 'sjaars, gedurende eene reeks van jaren op zijde gelegd en vermenigvuldigd, buiten hun bereik vast te zetten, in de onzekere verwachting van een ouden dag, terwijl znlk een kapitaaltje, tot hun beschikking zijnde, hen in menig geval voor een onherstelbaren ondergang zon kunnen behoeden Of durft men zich vleien met de hoop dat onze werk man, naast zijne pensioenvorming voor den ouden, ook nog de finaneieele kracht zal bezitten tot het vormen van een spaarfonds voor den kwaden dag Er volgt uit dit een en ander, dat bij ons twijfel bestaat of het sparen voor pensioenvor ming, voor de groote meerderheid der Neder landsche werklieden, mogelijk en indien mogelijk, ook raadzaam is. Het rapport lost, bij gemis van alle cijfers of statistiek, dien twijfel niet op. De mogelijkheid blijft echter over dat, voor een ander gedeelte onzer werklieden, pen sioenvorming wèl bereikbaar is en de middelen om daartoe te geraken hun misschien gemak kelijker gemaakt kunnen worden dan tot dus ver het geval is. Of, van dat standpunt beschouwd, de oprichting van „een algemeen Nederiandsch pensioenfonds voor werklieden," waarover het rapport handelt, als het meest geschikte middel tot bereiking van het doel kan wordèn beschouwd, daarover spreken wij in een volgend opstel. In de St. Ct. is opgenomen de akte van oprich ting der naamlooze vennootschap Zeeuwsche sleep dienst-maatschappij, gevestigd te Middelburg. Het doel der vennootschap is het eiploiteeren van al zoodanige sleepdiensten en concession tot sleepdiensten, als bereids door de firma van der Bent Co. te Hiddelburg-zyn of later door de alsnu opgericht wordende naamlooze vennootschap mochten worden verkregen. Tot directeur der vennootschap is benoemd de heer C. van der Bent. Kloetingc, 11 Sept. Naar wij vernemen heeft ons gemeentebestuur besloten een nieuw gemeentehuis te doen bonwen, waarbij tevens eene woning voor den secretaris-ontvanger zou wor den ingericht. De heer mr. J. H. de Laat de Kanter, te Goes, secretaris-ontvanger van het Hervormde Weezen- of Algemeen Armbestuur, heeft den gemeenteraad om eervol ontslag uit die betrekking verzocht. Onder de lijnen, die de op te richten Zeenw- sche tram wegmaat schappij zich voorstelt het eerst aan te vangen, behooren twee lijnen in Zeeuwsch- Vlaanderen, een van Breskens naar Alaldeghem en een van Hulst naar Walsoorden. Reeds hebben hierover met de naburige gemeentebesturen be sprekingen plaats gehad. Op de voordracht ter benoeming van een ge zworen van het waterschap St. Annaland, ter voorziening in de vacature ontstaan door het eervol ontslag van den heer A. Geluk Fz., zijn geplaatst de heeren P. Kodde, W. Pape en C. van Lnijk. Voor de vacature in het bestnnr van den polder Moggershil, ontBtaan door de benoeming van den gezworene H. Elenbaas tot dijkgraaf, worden voorgedragen de heeren J. van Putte, N. Kodde en C. Geluk Az. Ct.) De opbrengst der rijksmiddelen en inkomsten over Augustus 1880 bedroeg 8.286.689,80 tegen een raming van f 8.193.840,26 en een opbrengst van f 8.026.289,51§ in Augustus van het vorige jaar. Naar wij vernemen sluit de staatsbegroo- ting voor het volgende jaar met een tekort van 20 millioen. Voor den Rotterdamschen Waterweg is nog geen post uitgetrokken, behalve die voor gewoon onderhond. Daarentegen wordt er voor nieuwe kanonnen en andere verhoogingen van hoofdstuk VIII (oorlog) anderhalf millioen gevraagd. (.V. R. ct.) Bij kon. besluit zijn, met intrekking van een vroeger besluit, het reglement en de daarbij ge voegde tarieven van het te 's Gravenhage geves tigd genootschap De Onderlinge Levensverzekering van Eigen Hulp goedgekeurd. De heeren J. J. Heemskerk en J. J. F. Bandinel, benoemd tot consul der Nederlanden, respectievelijk te Shanghai en te Newchwang, zijn door de Chineesche regeering als zoodanig erkend. De andientie van den minister van justitie zal op Dinsdag, 14 September a., niet plaats hebben. btjkgemeestees. Benoemdtot burgemeestir van Odoorn J. G. Borgesius, secretaris dier ge meente van Maasbree G. Peetersvan Sm&llin- gerland mr. F. S. Raiding; van Zes Gehuchten J. Smuldersen van Mijnsheerenland en Westmaas M. W. de Katvan Gemert G. Slitsen tot burgemeester van Dordrecht mr. G. A. de Raadt# onderwijs. Benoemd: tot leeraar aan de R. H. B. S. te Heerenveen J. C. van den Berg, te 'a Gravenhage. De cursus voor de rijks-landbouwschool te Wageningen is voor het nieuwe schooljaar aan gevangen met 118 leerlingen, waaronder 46 nieuwe. De gift van f 10.000 onlangs te Schiedam voor de scholen met den bijbel geschonken, moet naar de Standaard meldt, 9m jedeaen later t§

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1