123® Jaargang. 1880. N°. 215. Zaterdag 11 September. .gvoerder, oucLster. :helde. 880. Het Atelier du Lys, jjk 2 uren op Middelburg 10 September. Benoemingen en besluiten. BOOT tot vervoéf dt gevraagd eeu itroomen. Adres W. ALTORFFER. IWJ»M;K\ of eplaatst worden, bij )tt. kade, te Mid- DOCHTER, wordt vondlge JUF- met bebnlp van een erkster eenmaal per ■an waarnemen, adresseeren franca salaris onder letter Goes. KEUKENMEID DAERT, Dam 11. D benoodigd, die ■an, tegen hoog loon, benoodigd, bij D. g- en November in een nis), eene bekwame e 30 jaren, die zéér s w e r k verrichten, hn'p. Tegen goed W R, bureau dezer 'ëbenfrouw; ■ke op te passen. ;t een net HAC HJE gevraagd, bjj idienst EN BOTTERDAM* September. van rotterdam: jdag 10 morg. 11,30 u; Serd. 11 hnd. 13 sdagl4 ensd.15 dag. 17 3rd. 18 ,nd. 20 sdag21 iensd.22 11,30, 11,30, 11,30, 11,30, 9,-» 9, 11,30, 11,30, 11,30, k. u. v: 3.45. 4.15. DAR, W0ENSPAG en ZATERDAG. 7.30 8.— 10.30 11.— 6— 6.30 nam. 4.— 4.30 midd. nam. 12.— 12.30 5.37 6.38 -.45 .59 ■6.40 ■7.57 >.6 U5 10.25 10.35 6.50 6.5 7.52 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11 10.55 10.40 11.50 12 40 1.4 1.20 2.5 1.45 3.15 3.55 4.13 4.30 6.85 6.10 7.30 8.15 8.35 8.50 MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks,' met uitzondering van Zon- en Feestdagen} Prip per 3/m. franco 3,50, Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advertentien: 20 Cent per regel} Geboorte-; Trouw-; Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. AL, Berlijn Weenen, Zurich enz. In een van veel zaakkennis getuigend opstel in de Indische Gids van deze maand wordt gewezen op de internationale verplichtingen, welke Neder land, sedert het in 't bezit van Atjeh is, te ver vullen heeft ten aanzien der verlichting van het vaarwater van Ceylon naar Singapore, voor zoo ver dot langs de kust van Noordelijk Sumatra loopt. Dat onze regeering zelve overtuigd is dat zij met de oprichting van den Willemstoren op Poeloe Bras haar plicht in dit opzicht nog niet vervuld heeft, blijkt hieruit dat reeds sinds ge- rnimen tijd nog twee andere kustlichten, op Poeloe Boeroe en op Diamantpnnt, in van haar uitgaande officieele stukken vermeld worden „pro memorie." Met dergelijke verlichting op 't papier is de internationale scheepvaart echter niet ge holpen. De schrijver volgt, met bijvoeging eener kaart tot opheldering, het geheele vaarwater en toont dan aan dat, behalve de Willemstoren en de twee voor memorie genoemde lichten, voor de veilige vaart nog noodig zijn drie lichten op de Atjeh- kust. Ze zullen echter alle kleiner kunnen zijn dan dat in den Willemstoren en, daar het terrein nergens znlke moeilijkheden oplevert als op Poeloe Bras het geval was, met hun allen mis schien nog zoo dnnr niet zijn als deze toren alleen geweest is. Het behoett echter geen betoog dat ten aanzien eener verplichting, welke nit onze inbezitneming van het land rechtstreeks voort vloeit en meer dan eenige andere ons recht van verovering tegenover andere natiën in 't licht stelt, de vraag naar de kosten niet de hoofdvraag behoort te zijn. Een paar opmerkingen vallen bij de lezing van dit opstel in 't oog, op welke het de moeite waard is de aandacht te vestigen. De eerste is de vernieuwde klacht over „den beschamenden toestand onzer Indische zeekaarten." Eene oude kjacht, welke in 't bijzonder ons blootstelt aan de beschnldiging dat wij onze taak als beschaafde en koloniale mogendheid niet naar behooren ver vullen. Zou men 't gelooven, indien men 't nit dit opstel niet vernam, dat een onzer oorlog schepen, de knst van Atjeh naderende, bij het raadplegen der Nederlandsche zeekaarten in onze kerheid verkeerde over het punt waar het zich bevond, totdat het door eene meer volledige En- gelsche kaart nit den droom geholpen werd? De vuurtoren op Poeloe Bras verlicht namelijk slechts een gedeelte van den gezichteinder en is duB, wanneer het schip zich een weinig te Zuidelijk bevindt, niet zichtbaar. Op de nienwste Engel- sche kaarten was deze bijzonderheid aangewezen. FBXJIXjIjBTOlSr. 31 DOOR de schrijfster van M"« More. HOOFDSTUK XIII. verborgen. „Zij loopt ten einde, denk ik. Welk een verandering sedert het jaar 90weet gij nog hoe onbewolkt toen de potitieke horizont scheen? Niemand Bcheeu overspannen; het goud begon schaarsch te worden, dat herinner ik mij maar wjj hadden niet dien last met die akelige assigna ten en waren vol hoop. En nul wie zou ooit geloofd hebben dat er een man zou dnrven opstaan in de volksvergadering, die onder algemeene toe juiching verklaarde een atheïst te zijnof dat het schip der omwenteling door een zee van bloed in de haven zou moeten komen nWie het zon gelooven? Ieder die weet wat het is om een troep slaven eensklaps te be vrijden." -Nu, dat zullen wjj maar laten rusten en ons Op de Nederlandsche niet. Andere fouten, van veel oudere dagteekening, vindt men op onze lm dische kaarten in menigte. Er wordt wel aan de hydrographie van onze Indische eilandengroep bij voortduring gewerkt, maar het gaat zoo langzaam, met zulke onvoldoende hulpmiddelen, dat de Engelschen ons, sinds eene menigte jaren, vóór zijn in onzen plicht om aan hunne, aan vreemde en zelis aan onze eigen schepen den weg te wijzen. Eene andere eigenaardigheid, welke men niet vermoeden zon wanneer men ze hier niet vernam, is dat de Indische regeering het in den regel overbodig acht, bij het bepalen der plaats voor de oprichting van vuurtorens, partij te trekken van de ervaring der kommandanten van de booten der verschillende stoomvaartmaatschappijen en andere gezagvoerders, die door jarenlang het zelfde vaarwater te bevaren, het in bijzonderheden leeren kennen. Hnn voorlichting wordt bijna nooit gevraagd. Het is te hopen dat dit betoog er iets toe moge bijdragen om aan dit belangrijk gedeelte van den Indischen dienst eindelijk wat meer voortvarendheid en beter behartiging te verze keren, dan er tot dusver aan ten deel viel. Door het uitvallen van een cijfer is eene op merking, welke wij gisteren vastknoopten aan de benoeming der nieuwe inspecteurs en schoolopzie ners voor 't lager onderwijs, onverstaanbaar geworden. Er zijn onder de benoemde schoolopzieners slechts vijf die, volgens den Staatsalmanak, nog geen deel van 't schooltoezicht uitmaaktende heeren Van der Grinten voor Breda, Nijland voor Utrecht, Wijn voor Winschoten, Franquinet voor Maastricht en Michiels voor Roermond. Van het tegenwoordig personeel van het rijks- toezicht in Limburg is niemand herbenoemd. Twee der opnieuw benoemde inspecteurs, de heeren Moens en Verheijen, zullen tengevolge hun ner benoeming moeten aftreden als leden der tweede kamer. Onvereenigbaar is dat lidmaat schap met hnn betrekking echter niet. In de memorie van toelichting op de wet van '78 werd op art. 68 door den minister aangeteekend, dat indien, bij het aannemen van een mandaat als volksvertegenwoordiger, blijkt dat de dienst als inspecteur daaronder lijdt, de belanghebbende tnsschen de beide betrekkingen zal moeten kiezen daar hij zich anders blootstelt aan ontslag. Toe stemming om ze beiden te bekleeden heeft bij echter niet noodig. De eerste inspectie, in welke de heer Verheijen benoemd is, omvat de provinciën Noord-Brabant, Gelderland en Limburg. De heer Moens heeft, in de tweede inspectie, de provinciën Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland onder zich. vergenoegen met het althans hierover eens te zijn dat iedereen te Parijs krankzinnig is, behalve ik en nog een paar, die er even zoo over denken," zei Mile De St Aignan lachend. „Hier komt het kind zij ziet bleek, vindt gij niet? En toch denk ik dat mijn neef, als hij terugkomt, zeggen zal dat zij veel schooner is geworden." Dit was de eerste toespeling welke zij ooit ge maakt had op de verhonding tnsschen Alain en Edmeê. De Pelven wist niet of Edmée haar ge hoord had of niet; maar zij keerde terug, naar het keukentje naast de kamer, die tot salon en slaapvertrek diende en hij zei schielijk t „Hoe is het mogelijk dat gij dit denkbeeld aanmoedigt? Gij denkt toch niet dat zij door dit quasi-huwelijk gebonden is? Het is afschu welijk 1" Mile De St Aignan staarde hem aan en zei „Het zou nooit mijn wensoh geweest zijn dat de erfgenaam onzer familie de dochter van den rentmeester huwde; dat voel ik even goed als gij neef, maar het is nn eenmaal zoo en ik heb het kind lief. Stil daar komt zij." Edmée zag bleek en ontdaan en gaf toe dat zij zich vermoeid en slaperig voelde. «Gij zijt den heelen middag op de been ge weest om mijne mutsen en kragen te stijven," zei Mile De st Aignan halt verwijtend, „en nu hebt gij weer het avondeten klaar gemaakt wat zou ik zonder dit meisje moeten beginnen, neef? Tot de derde inspectie, over welke dr. Kreenen gesteld is, behooren Friesland, Overijsel, Gro ningen en Drenthe. Zeeland is verdeeld in twee districten, Middel burg en Goes. Aan het hoofd van ieder daarvan is een bezoldigd schoolopziener gesteld, die in de gemeente moet wonen waar het distriet naar genoemd wordt, tenzij de minister hem vergunne zich elders te vestigen. Tot het district Middelburg behooren de arron dissementen Middelburg, Oostburg en Axeltot het district Goes de arrondissementen Goes, Zierikzee en Tholen. In ieder daarvan wordteen arrondissements-schoolopziener benoemd, die geen bezoldiging, maar eene vaste som tot vergoeding van reis- en verblijfkosten ontvangt. Niet overbodig is het, te doen opmerken dat, nu de benoemingen er zijn, al de praatjes van de verbazende jacht, die door moderne predikanten en andere liberalen op de openkomende bezol digde betrekkingen bij 't schooltoezicht gemaakt zon zijn, in 't water vallen. Althans Indien er jacht gemaakt is, zijn de jagers platzak thuis gekomen, In hoofdzaak bljjft het personeel uit de oude bestandeelen samengesteld. De aanvankelijk bestaande vrees dat gisteren het slot der Floralia-feesten alhier door ongunstig weder zon verstoord worden, heeft zich gelukkig niet bewaarheid. De zoo uitstekend voor dergelijke feesten geschikte tuin van het Schuttershof baadde in een zee van licht, terwijl de in de kolfbaan tentoongestelde planten, door tal van kaarsen beschenen, een prachtigen aanblik opleverden. Eene feestelijke stemming heersehte dan ook onder de bezoekers, waartoe de mnziek van het harmonie-gezelschap Accelerandoonder leidiDg van den heer J. F. Liesoy, niet weinig bijdroeg. Wij zijn verzekerd, nu de Floralia van 1880 weder tot de geschiedenis behoort, de tolk te zijn van het publiek, wanneer wij het bestuur der vereeniging Uit het volkvoor het volk geluk wenschen met de dit jaar verkregen uitkomsten en tevens dank brengen voor de vele moeite, die het zich om daartoe te geraken heeft moeten getroosten. De heer J. J. Ter Laag, surnumerair bij de directe belastingen en het kadaster, thans te Mid delburg, is met ingang van primo November e. k. benoemd tot waarnemend controlenr bij dat dienst vak te Zwolle. Fad Ter Neuzen, 9 Sept. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het muziekgezelschap Apollo albier, op 4 dezer, van den burgemeester dezer gemeente een brief van dankbetniging ontvangen voor de mnzieknitvoeringen, op den len en 3en En ik geloof dat zij vroeg is uitgegaan om brood te halen!" „Dat moet gij niet doen," zei De Pelven gejaagd. „Hoe laat zijt gij gegaan „Men moet trachten er het eerst bij te zijn," antwoordde Edmée ontwijkend, „het was zeer vol en velen die later kwamen kregen niets." Zij wilde niet bekennen dat zij van vier tot elf uren in het gedrang had moeten staan om ëen grof brood te krijgen. „Ik dacht dat de citoyenne Lafarge u alles bezorgde," zei De Pelven. „Dat deed zij ook, maar ik doe het liever zelf." „Is zij dan niet gedienstig?" „Nn al te gewillig is zij niet," zei Edmée lachend. De Pelven fronste de wenkbrauwen. Hij voor zag een verwikkeling waarvan Edmée niets merkte. Jaloezie had madame Lafarge meer doen vermoe den dan hem gelegen kwam en hij zou al zijn talenten moeten inspannen om door dit troebele water heen te staren. Het kostte hem moeite om als gewoonlijk te blijven praten; MUe De St Aignan merkte bet en zei, toen bij opstond om heen te gaan: „Ik kan u niet genoeg danken voor al uw goedheid voor ons, terwijl gij het stellig overdruk hebtwant ik vrees dat, in dezen akeligen tijd, zelfs uw leven niet veilig is." dezer in het openbaar gegeven, en voor hetgeen meer door Apollo verricht werd ter feestelijke viering van de geboorte van prinses Paulina. 7 September jl. is de Willem Barents van Ham- merfest vertrokken naar het vaderland. De kom- mandant Yan Broekhnyzen, die diep in de IJszee is doorgedrongen, achtte het onderzoek van het schip in een haven noodig. Hieruit is gebleken dat alleen de kiel beschadigd was, doeh het on- noodig was om te repareeren, zoodat hij onmiddel lijk na een nienw anker gekocht te hebben in zee stak. De koning heeft den directeur van het kabinet des konings gelast, om door middel van de Staatscourant Zijner Majesteits hartelijken dank te betuigen aan autoriteiten, colleges en particu lieren, die aan Zijne Majesteit hunne gelukwenschen hebben aangeboden ter gelegenheid van de beval ling van Hare Majesteit de koningin. (Zie Laatste berichten van gisteren.) De St, Ct. bevat een kon. besluit houdende na dere bepalingen omtrent het gebruik, enz. van weegwerktuigen. Bij min. beschikking is de heer J. W.G. Meer- stant, geëxamineerd veearts, tijdelijk gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned. Indie, om gedurende den tijd van éen jaar te worden werkzaam gesteld bij den bnrgerlijken veeartsenij- dienst daar te lande. Te rekenen van 1 October a. is het maximum bedrag, waarvoor postwissels tnsschen Nederland en Britsch Indië kunnen worden verzonden, van 10 tot 20 verhoogd. De verkiezing voor een lid van de tweede ka mer, die, doordien jhr. mr. M. A. de Savornin Lob man, verkozen lid. der tweede kamer der staten- generaal in het hoofdkiesdistrict Gorjnchem, heeft verklaard zijne benoeming niet aan te nemen, in dat hoofdkiesdistrict moet plaats hebben, is be paald op Donderdag 23 September a. Indien her stemming noodzakelijk is, zal die geschieden Donderdag 7 October. leger. Voor den tijd van drie jaren gedeta cheerd bij de landmacht in West-Indie de 2e luit. E. K. Blokzijl, van het 5e reg. infant. Benoemd bij het wapen der inf.tot kapit., de le luit. Th.W. J. Buys, van het wapen, gedetacheerd bij het N.-I. leger; tot le luit. de 2e luit J. Aitton en J. Stroeve, van het wapen, mede gedet. bij gemeld legerbij het 3e reg. tot le luit. de „Veilig 1 lieve nicht, is iemands leven in dezen tijd veilig, 't zij hij tot den geringen of tot den hoogen stand behooro?" „En wellicht brengen uwe pogingen om ons te beschermen u nog meer in gevaar?" Hij antwoordde glimlachend„Als dat zoo is, dan verwacht ik eenmaal een rnime belooning, lieve nicht," en tot Edmée gewend voegde hij er bij „vergeet dat nietik weet dat gij de kas houdt." Mile De St Aignan dacht dat hij slechts door een luimig antwoord haar dank wilde ontwijken; maar Edmée wist het wel beter en kromp ineen. In plaats van haar teekening of kant-knssen weer ter hand te nemen toen hij weg was, kwam zij aan de voeten van Mile De St Aignan zitten, liet haar hoofd tegen de knieën der oude dame rus ten en vatte haar hand. MUe De St Aignan hoorde haar znehten en vroeg „Waar denkt gij aan, petite „Ik weet het niet, mademoiselle; aan u, ge loof ikhoe hard het voor u moet zijndaar gij aan zulk een geheel ander leven gewoon zijt!" - „Ja, dat geloof ik ook," zei Mile De St Aignan, de kamer in 'trond ziende. „Het is niet alleen dat leven met het zwaard van Damo cles boven het hoofd, maar die verveling, die on zekerheid ten opzichte zijner vrienden en betrek kingen, ot een zekerheid die nog erger is. Eu toch was mijn leven nooit zeer gelukkig."

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1