1880. N». 214 128e Jaargang Vrijdag 10 September. Het Atelier du Lys, Middelburg 9 September. FEUILLETON. MIDDELBURGS» COURANT. Dit blad veraohijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prijs per 3/m, franoo 3,50. Afzonderlijke nommera zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentlen; 20 Gent per regel! Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels rf, 1,50 iedere regel meer 0,20, Groots letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn Weenen, Zurich enz. De lang verwachte benoemingen van ambtenaren, met het toezicht op het lager onderwijs belast, staan heden in de Staatscourant. Onze lezers vinden ze onder onze rubriek Benoemingen. Wij hebben daarbij aangeteekend welke der benoemden thans reeds deel uitmaken van het schooltoezicht. Men zal er uit ontwarendat al de inspecteurs en de bezoldigde schoolop zieners, met uitzondering van een tal tot het tegenwoordige personeel behooren. Belangrijke veranderingen heeft de minister er dus niet in gebracht. Tevens bevat de Staatscourant het koninklijk besluit tot uitvoeriag van art. 4 der schoolwet van 1878. De voornaamste bepalingen daarvan laten wij hier volgen. I. Bij het bestek voor den bouw eener school legt het gemeentebestuur aan den districts-school- opziener over: een uittreksel uit de kadastrale kaart en teekeningen van den platten grond, de doorsnede en het uitwendige, op de schaal van 1 tot 100. II. Laat het beschikbaar terrein dit toe, dan wordt het schoolgebouw opgericht vrij van andere gebouwen. III. De grondslag van het gebouw wordt, zoo noodig, opgehoogd tot ten minste 0,5 M. boven den hoogsten normalen waterstand der omgeving. IV. Er is binnen'shuis geen gemeenschap tus- schen schoolgebouw en onder wijzers woning. V. Elk schoolvertrek wordt voor niet meer dan 100 leerlingen bestemd. Vertrekken voor meer dan 50 leerlingen worden zoo ingericht dat zij, door eene afscheiding, in twee doelmatige vertrekken kunnen worden ver deeld. VI. De vlakke inhoud van elk schoolvertrek bedraagt ten minste 0,8 M2 voor iederen leer ling. De lichamelijke inhoud bedraagt ten minste 3,6 M3 voor iederen leerling. De hoogte tusschen den vloer en de zoldering bedraagt ten minste 4,5 M. VII. Het hoofd der school draagt zorg, dat tusschen den werkmuur en de voorste bank een afstand zij van ten minste 1,3 M.; dat de overige gangpaden langs de muren of de afscheiding ten minste 0,6 M. breed zijn, en dat de gangpaden tusschen de naast elkander geplaatste rijen banken eene breedte hebben van ten minste 0,4 M. VIII. Het hoofd der school draagt zorg, dat de afstand tusschen den werkmuur en de leaning der daarvan verst verwijderde banken niet groo- ter zij dan 6,5 M. De wanden van het school- 30 DOOR de schrijfster van More. HOOEDSTUK XIII. VERBOEGEN. Hij alleen kon zeggen wat zij het veiligst kon doen en wat zij moest vermijdenhij matigde haar gevoel van verantwoordelijkheid voor het bezighouden van Mile De St Aignan, die zich nooit op straat durfde wagen, dewijl hun eenige kans op behoud bestond in onopgemerkt te blijven, zoodat deze geen andere afleiding had dan zijn dagelijksche bezoeken die haar altijd opvroolijkten en van lieverlede verdween Edmée's argwaan toen er eenigen tijd verliep, zonder dat hij op zijne gevoelens jegens haar zin speelde. Met eiken dag scheen echter het gevaar toe te nemen. Er waren te Parijs alleen reeds 3000 gevangenen en dat getal nam nog met den dag toe, meestal onschuldige slachtoffers, wier eenige misdaad bestond in aanzienlijke geboorte of rijkdom. Zelfs kinderen leerden hunne woorden prikken en wegen en terwijl velen zich hulpeloos vertrek zijn licht en mat gekleurd. Het school bord is mat geverfd. IX. Het schoolgebouw is in alle deelen stevig en eenvoudig. De buitenmuren hebben ten minste 0,23 M. dikte. X. De lichtramen worden zoo geplaatst en inge richt, dat het vertrek voldoende en doelmatig verlicht zij, en dat te sterk invallend licht worde getemperd. XI. De vloer van het schoolvertrek is van hout. XII. De schoolbanken worden voorzien van eene rug- of lendeleuning. De schoolbanken hebben niet meer dan twee zitplaatsen, en zijn zoo inge richt, dat de afstand tusschen bank en tafelblad kan worden gewijzigd. In elke school zijn, met betrekking tot de afmetingen, niet minder dan drie soorten van banken, waarvan de breedte verschilt van ten minste 1 M. tot ten minste 1.1 M., de diepte van ten minste 0.67 M. tot ten minste 0.8 M. Het tafelblad van een voldoend aantal schoolbanken wordt ingericht voor de oefeningen in handwerken voor meisjes. XV. Voldoende middelen tot verwarming en lucht ver versching worden in elk schoolvertrek aangebracht. XVI. Voor zooveel het beschikbaar terrein het toelaat, is bij elke school een gedeeltelijk overdekte speelplaats. XVII. De vlakke inhoud van elk schoolvertrek in lokalen, waar openbaar lager onderwijs wordt gegeven bij het in werking treden der wet van 17 Ang. 1878 (St.bi. no. 127), bedraagt ten minste 0,65 M2 voor iederen leerling. De lichamelijke inhoud bedraagt ten minste 3 M' voor iederen leerling. Die lokalen worden vóór 1 Januari 1884 in overeenstemming gebracht met de regelen, vast gesteld bij de artt. 4, 5, 2e lid, 7, 8, 10, 2e lid, 11, 12, le lid, 13, le en laatste lid, 15 en 16. Ten aanzien der lokalen voor bijzonder onderwijs wordt het volgende bepaald XXH. De vlakke inhoud van elk schoolver trek bedraagt ten minste 0,65 M1 voor iederen leerling. De lichamelijke inhoud bedraagt ten minste 3 Ma voor iederen leerling. Op lokalen, te stichten of in gebruik te nemen tot het geven van bijzonder lager of middelbaar onderwijs, zijn overigens van toepassiDg de rege len, vastgesteld bij de artt. 8, 10, 11, 12, le lid, 13, le lid, en 15. XXIII. De lokalen, waarin bijzonder lager of middelbaar onderwijs wordt gegeven bij het in werking treden der wet van 17 Aug. 1878 &t.bl no. 127), worden vóór 1 Jan. 1884 in overeen stemming gebracht met de regelen, vermeld in het laatste lid van art. 22, met uitsluiting van art. 10. verscholen, begingen anderen uit wanhoop de meest roekelooze losbandigheden. De eenige hoop waarmede men zich kon vleien, was om vergeten te worden. Mile De St Aignan had gedacht eenige oude vrienden te Parijs te ontmoeten, maar zij merkte spoedig dat er geen gezellig verkeer meer bestond en dat de storm alle bekenden wijd en zijd uiteen gedreven had. Haar leven te Morte- mart was nog vroolijker geweest dan dat te Parijs en Edmèe verbaasde zich over de blijmoedigheid waarmede zij het verdroeg, in het geringste een bron van genoegen vond en op de meest onbe grijpelijke manier met iedereen in huis bekend werd. Zij was spoedig goede vrienden geworden met den bejaarden schoonvader harer hospita, die doodelijk bang was voor zijn schoondochter en geen vin durfde verroeren zoolang zij in het gezicht was, doch zoodra hij er kans toe zag, ongemerkt naar boven klom om, onder het een of ander voorwendsel, Mile De St Aignan zijn nood te komen klagen over zijn filldire^ zooals hij haar noemde. Zij had altijd veel schik in de zorg welke hij bij die gelegenheden aan zijn toilet besteedde en hoe groot zijn lust ook waB om boven te komen, hij stond altijd op heete kolen en bij het minste vermoeden dat de citoyenne Lafarge thuis kwam snelde hij de trap af en stopte zijn das en jas met bevende handen in een hoek. „Het is altijd een liefhebberij van haar ge- XXIVArt. 18,5e lid, geldt voor lokalen, waar bijzonder onderwijs wordt gegeven. Bij de toepassing van die bepaling op lokalen, waar middelbaar onderwijs wordt gegeven, is de taak, aan den districts-schoolopziener opgedragen, hier die van den inspecteur van het middelbaar XXVII. Geschillen over de toepassing van de in dit besluit gestelde regelen worden door Ons, den raad van state, afdeeliüg voor de geschillen van bestuur, gehoord, beslist. Door de rechtbank alhier is den 6en dezer opge maakt de volgende alphabetische aanbeveling voor drie candidaten ter vervulling van de be trekking van kantonrechter te Middelburg, open gevallen door het overlijden van mr. J. P. van der Bilt: Jhr. mr. J. Th. Schuurbeque Boeye, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten Middelbnrg en Goes, ter standplaats Middelburg. Mr. J. J. Kuipers, kantonrechter te Heerenveen. Mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, kan tonrechter te Alkmaar. Als naar gewoonte wanneer het FZora/»a-feesten geldt, was gisteren avond een talrijk publiek, be staande uit inzenders ter tentoonstelling en leden of begunstigers der vereeniging it het volkVoor het volk, in de groote zaal van H Schuttershof alhier vereenigd om bij de uitreiking der prijzen en premiën tegenwoordig te zijn. Nadat door het orkest, onder leiding van den beer Liesoy, een paar nommers waren ten gehoore gebracht, nam de heer W. Appel het woord en heette de feestgenooten hartelflk welkom. Erop wijzende dat de vereeniging, den 13en Juli 1865 opgericht, dit jaar haar löjarig bestaan her denkt, bracht spreker in herinnering dat de heer mr. G. N. De Stoppelaar gedurende dien tijd onafgebroken aan het hoofd ervan gestaan heeft en steeds alle pogingen heeft aangewend om haar in bloei te doen toenemen. De heer Appel schetste verder in bezielde woor den het lief en leed der Vereeniging, de miskenning en teleurstelling, maar ook de waardeering en voldoening die het bestuur ten deel vielen. Vooral de Floralia'sthans voor de vijfde maal gevierd, hebben zich de sympathie van het publiek ver worven. Spreker bracht vervolgens dank aan allen die de zaak der aankweeking van bloemen zedelijk of stoffelijk of door hunne belangstelling willen steunen, uitte de hoop dat steeds diezelfde samenwerking, waar iets goeds en nuttigs tot stand te brengen is, moge gevonden worden en eindigde met den wensch dat de Vereeniging Uit het volleVoor het volleonder het bestuur van mr. De Stoppelaar, nog jaren moge bestaan en in bloei toenemen, met welken wensch het publiek weest," zei hij dan met een trillende stem, „zelfs toen mijn zoon nog leefde, ofschoon die er haar voor opsloot (hij was zoo moedig, mijn zoon,) maar zij moest altijd gaan kijken als er iemand gehangen werd. Ieder zijn smaak. Ik ril van zulke dingen. Ik ben eens medegegaan om dat zij zeide dat het moest en daar valt dan niets tegen te zeggenmaar ik was er zoo akelig van dat ik -fleur d'orange heb moeten nemen eer ik naar bed gingwant ik ben zeer gevoelig, weet u, zeer gevoelig. Het is een groote ramp zoo gevoelig te zijn Dit belette hem echter niet om alles te weten te komen wat er voorviel, en zijne praatjes maak ten Mile De St Aignan vaak bezorgd en somber, ofschoon zij haar best deed om het voor Edmée te verbergen. Het jaar liep ten einde. In October was de koningin ter dood gebracht en in November had men het Christendom, in naam der natie, openlijk verloochend. De levensmiddelen werden hoe lan ger hoe schaarscher en zelfs in de afgelegen straat, waar Mile De St Aignan woonde, was somtijds een oploop van volk dat een bakkerswinkel plun derde. In den beginne had de citoyenne Lafarge haar van tijd tot tijd een paar brooden bezorgd, maar op zulk een onvriendelijke manier dat Ed mée, zoodra zij kans zag om die onwillige hulp te ontberen, er zelf op uitging, uren lang in het gedrang stond te wachten bij de winkels en door daverende toejuichingen betuigde in te stemmen. De heer Koning hield daarna nog eene korte toespraak, waarin hij zich gelukkig achtte te kun nen vermelden dat de Middelburgsche Floralia steeds vooruitgaat en de pogingen der Vereeniging om de bloemen-liefhebberij te bevorderen, tevens ook om de zucht tot sparen op te wekken, zoo uitstekend slagen. Hij wees er verder op dat het welslagen van feesten als dat van heden voor een groot deel is toe te schrijven aan den ij ver en de zorgen van den voorzitter, den secretaris en den penningmeester, die hij, even als de jury, namens alle aanwezigen daarvoor dankte. Ook den heer Blaas, wien de Floralia's zoo groote verplichting hebben, bracht spreker warmen dank. De Middelburgsche Floralia steekt uit boven vele anderen zei spreker, ook in grootere steden, zoodat zelfs leden van elders gevestigde vereenigingen hier een kijkje en een voorbeeld komen nemen. Jammer dat bij zooveel reden tot tevredenheid weder een wanklank moest gehoord worden. De heer Koning toch was verplicht, even als een vorig jaar, mede te deelen dat er andermaal po gingen waren aangewend om de jury te bedriegen, door inzending van overjarige planten. De wijze waarop spreker de bedriegers aantoonde hoe moei lijk het gaat in dergelijk bedrog te slagen, zal, hoopte hij, allen in 't vervolg ervan terughouden. Vervolgens bad de uitreiking der pry zen en premien op de gewone wijze, onder fanfares der muziek en toejuichingen van de aanwezigen plaats, terwijl daarna de heer Koning de bijeenkomst met een „tot wederzien in 't volgend jaar" sloot. De Staats-courant bevat een kon. besluit van den 4eB Sept. jl. (Stbl. no 170), houdende bepaling dat de wet tot bescherming der voor landbouw of houtteelt nuttige diersoorten in werking zal treden den 1 October 1880. Even als onlangs van Amsterdam is geleverd, bevat het Handelsblad thans eene door dr. H. Sanders Ez. opgemaakte bijdrage tot de „statistiek der kiesgerechtigden" voor de 2e kamer te 's Gra- venhage. Hier zijn 203 van de 10.000 inwoners kie zers, terwijl dit te Amsterdam slechts met 141 van de 10.000 het geval is. De lijst van hen, die niet tot deze bevoorrechten behooren, is curieus. Men vindt er op éen minister van staat, drie leden van den raad van state, drie staatsraden in buitenge wonen dienst, twee leden van de rekenkamer, den directeur en de beide referendarissen van 't kabinet des konings, een raadsheer in den hoogen raad, een raadsheer in 't gerechtshof, al de 16 hoofd onderwijzers van de openbare en 20 van de bijzondere scholen benevens 104 hulponderwijzers, 10 predikanten, den directeur van de algemeene dikwijls terug gedreven werd door een ongedul dige troep, die misschien lang niet zoo uitgehon gerd was als die bleeke vrouwen, die den heelen morgen te vergeefs gestaan hadden. Zij begon benieuwd te worden hoe lang hare middelen toereikend zouden zijn de wouing was zeer duur, evenals de levensmiddelen en hoe moesten zij aan geld komen Met angst zag zij de noodzakelijkheid te gemoet om zich tot De Pel ven te moeten wenden en teneinde dit zoo lang moge lijk af te weren, kocht zij voor vijf franken eenige benoodigdheden om kant te makenwant zelfs nu was de liefhebberij in kant nog niet uitgedoofd en zij hoopte vroeg of laat haar werk in een winkel te kunnen verkoopen. Zij besteedde nog een paar franken aan teeken- en schilderbehoeften, maar dat was meer ten pleiziere van Mile De St Aignan dan in de hoop van er veel mede te ver dienen en Edmée pruttelde over deze buitenspo rige uitgaaf totdat het genot van het penseel te hanteeren, baar al het overige deed verge ten. Mile De St Aignan zag met groot genoegen hoe verdiept zij in dit werk kon zijn, maakte allerlei aanmerkingen, waaruit haar volslagen on wetendheid bleek, en eens toen Edmée er niet bij was liet zij De Pelven een half voltooid schilder stukje zien, zeggende: „Zij heeft talent, bepaald talent. Het is verwonderlijkmaar het was m groot voorrecht

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1