Laatste BdlTfi Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Staten-GeneraaL Weerkundige Ai gemeen openbaarheid geschikt zijn, maar daarvoor waren de besloten vergaderingen bestemd. Nadeel had de openbaarheid niet gesticht; waarom zou men over een algemeen belang als het onderwijs, niet in het openbaar voor zijn gevoelen uitkomen? Onaangenaamheden zijn niet voorgekomen; en vele bekwame mannen hebben, sedert de openbaarheid is ingevoerd, het lidmaatschap aanvaard. „Daartegen werd opgemerkt, dat de nieuwe wet aan de schoolcommissie haar zelfstandig karakter tegenover den gemeenteraad ontneemtvroeger was zij deel van het staatstoezicht, onafhankelijk, moest gehoord worden, kon zelfstandig optreden en oppositie voeren; toen kon openbaarheid nut stichten ook voor de toekomst. Thans echter hangt hot bestaan der geheeie commissie van den raad af, die bij openbare oppositie haar kan afschaffen. „Juist om die reden, werd door de voorstanders beweerd, moet de openbaarheid gehandhaafd worden: daarin zal de commissie een waarborg vinden tegenover hare afhankelijkheid. Maar bo vendien is openbaarheid weuschclijk, opdat de raad verneme, niet enkel hoe de meerderheid oor deelt, maar ook de argumenten der minderheden, die vaak zeer talrijk zijn. Indien men niet de adviezen zoo inricht, dat al de argumenten, zoo voor als tegen een besluit aangevoerd, onder de oogen van den raad of burg. en weth. komen, is openbaarheid onmisbaar. En al komt weinig publiek bij de vergaderingen, men weet toch wat er voorvalt uit de bladen. „Ten slotte verklaarden zich 13 leden tegen, 12 voor openbaarheid, die dus met geringe meerder heid werd afgestemd. De vergadering vereenigde zich echter met het denkbeeld om, desverlangd, steeds de argumenten der minderheid in de ad viezen mede te deelen." Men schrijft ons uit Den Haag Hoe het reizen hand over hand toeneemtOp de schoonste plekjes van Europa geven de natiën elkander rendez-vous. Kussen ziet men met En- gelschen, Franschen met Duitschers, Oostenrijkers met Italianen, Hollanders met Spanjaarden en Belgen. Ze knoopen connexien en vriendschaps banden aan, en bespeuren tot hunne verbazing dat die erfvijanden van 't vaderland heel andere menscheu zijn, dan ze uit de vaderlandsche ge schiedenis geleerd hebben of de hedendaagsche diplomatie hun wel diets zou willen maken. Ook Holland krijgt zijn aandeel touristen. Onder deze verdienen o. a. bijzondere opmerking de drie studenten van Douai, die op hun gemak over Maas, Kijn en kanalen naar 'tNieuwediep zijn geroeid. Dit is wel een vacantie sport bij uitnemendheid, onder het bereik van ieder jong man, lid eener roeivereeniging of rijk genoeg om zijn derde deel tot do uitrusting eener giek bij te dragen. Geen land leent zich beter tot der gelijke trips dan Holland. Waar toch is zulk een net van rivieren en riviertjes, kanalen, vaarten, vlieten, en de plaats moet wel diep in do heide liggen, die niet per sloep te bereiken is. Dit hebben de Engelsche eigenaars van het kleine stoomjacht Clio ook begrepen; ze bewijzen hierdoor, dat de zonen Albions bun overvloed van ponden ook nuttig en te gelijk aangenaam weten aan te wenden. Intusschen loopt Jan Salie en dringt op de bruggen als een giek er pijlsnel ouder heenscbiet. „Die gekken!" prevelt hij, oi „daar heb je t nou! als zoo'n dolleman eens in 't water tuimelt." Van alle kanten komen berichten tot ons van ongelukken. Op het Brienzcr meer vergaat een bootje in een onweer. Op de Aar slaat een sloep om. Bij 't bestijgen van den Mont-Blanc storten eenige klonteraars in den afgrond. Te Ostende en te Scheveningen verdrinken eenige badenden. Jan Salie leest dat alles en zegt„dat zal mij niet overkomen Toch zal ik mij wel wachten die arme slacht offers „stommerikken" te schelden. Ik vind het zoo erg niet als een bader iets te ver gaat en kokhalzend, half gestikt, aan den wal gesleept wordt. „Hier is wat cognac, kerel! niet lekker dat zoute water, hé Wie is die koekebakker van een papa, die je geen zwemmen heelt laten leeren Al die ongelukken, in plaats van tot grootere voorzichtigheid te manen, moesten veeleer een BpoorBlag zijn aan ouders, om te zorgen dat hun kinderen, vooral lichamelijk, goed ontwikkeld werden en met goede wapens den strijd met het leren aanvaardden. Zwemmen en roeien acht ik nuttiger dan de kennis van de wetten der drijvende lichamen. Paardrijden en Echieten noodiger dan de kennis der wetten van het equilibrium of de kogelbanen. De theorie moet dan maar wat later komen. Op 15jarigen leeftijd of wat later, wordt de jongen met overvolle hersens losgelaten. Ontsnapt aan het eeuwige toezicht, viert hij den teugel aan zijno neigingen. Als het warm is, wil hij baden; als hij buiten is, roeien, schieten en ver loopen als hij reist, paardrijden en klimmen. De slokker heelt echter alleen nu en dan wat aan den rekstok Denk daarom echter niet dat hij te huis blijft of netjes over 's heeren wegen wandelt, zooals mama gaarne zou zieD. O neenbij zal al die dingen beproeven en bij heeft gelijk; al komt hij er met gescheurde of natte kleeren, builen, schrammen, kneuzingen, beschadigde neus of rib af. Is het glad, dan laat men bet paard niet in den stal, maar beslaat het, terwijl dezelfde voor zichtige man zijn kinduren hulpeloos in een wereld rond laat loopen, waar de dood hen in honderd vormen tegengrijnst. Laat ze maar eens met hun sloepje zich dicht bij die stoomboot wagen, om eens goed te dansen, het paard naar de wei breDgeD, of ondenkbaar hoog schommelen; ze zullen later to minder last van zeeziekte hebben. Dc jongen, die tot groote ontsteltenis der ouders, op de Vlissingsche torenspits klouterde, wist later zeer handig met vloten te manoeuvreeren. „Laat ons van daag eens niet verstandig zijn 1" zei Luther eens, ontwakenden ik was dien dag gaarne met hom uitgegaan. Ook de Schotsche koning Fingal dacht er anders over. Hij zou een der legerhoofden aanwijzen, om zijn leger tegen den vijand aan te voeren en aarzelde. Maar hier laat ik Ossian zelf aan 't woord. „De legerhoofden wachten in gespannen, voor overgebogen houding. Ieder schijnt zijn aanspraak krachtig te willen doen gelden. Zo mompelen van hun daden in het veld. Op den voorgrond stond Morni's zoon. Zwijgend stond hij, want wie hoorde niet van Gaul's veldslagen? Ze rezen op voor zijne gedachten. Heimelijk zocht hij het gevest van zijn zwaard. „Op zijn speer leunt Fillan van Selma. Drie maal ziet hij op tot Fingaldriemaal begeeft hem de moed tot spreken. Mijn broeder kon niet roemen op veldslagen. Plotseling verwijdert hij zich. Op een afstand staat bij gebogen over den stroom. „De traan parelt in zijn oog. Met zijn speer slaat hij de koppen der distels. „En hij blijft niet onopgemerkt door Fingal. Zijdelings beschouwt deze zijn zoon. Hij, be schouwt hem, overstelpt van vreug de. Hij keert zich om, teneinde zijn aandoening te verbergen en dekt den zwellenden traan met zijn grijze lokken." Alle lichaamsoefening moest op allo wijzen aangemoedigd worden. Is het daarom wel zoo verstandig, het vogelnesten uithalen zoo streng te verbieden 1 De natuur is een reusachtige gym- nastie. De statige boomen noodigen do knapen tot klimmen, vooral als een pedante kraai op den top in zijn nest staat. De slooten zijn, naar hunne meening, met opzet daar om erover te springen of er zwemmen in te leeren de kapellen moeten in dollen wedloop of met groote behoed zaamheid gevangen wordenwaarom hebben ze anders zulke mooie vleugels In haar angst dat een soort uit zal sterven, zorgt de natuur immer voor een ontzettend overcompleet, dat toch op een of andere wijze moet verdwijnen, door honger, roofvogels, enz. Ik weet dat de dierenbeschermers jetteront les haats cris, al loopen hun dochters met opgezette, fraai gekleurde vogels op haar hoed, en al zijn ze zeiven van gebraden vinken volstrekt niet afkeerig. Hoeveel duizenden vinken en lijsters worden er in verduurzamende blikken gesloten, hoeveel duizenden leeuwerikken eu kanarie's zitten er gevangen. En dan zal men zoo aangaan op een jongen, die met ongeloofelijke maar spier- stalende inspanning, een spreeuwenpaar een paar eitjes afkaapt! Men vergete nooit dat waar een kind valt en een oogenbiik, verbaasd rondkijkend, de gekneusde plek even wrijft, om onmiddellijk zijn spel te hervatten, de jongman tengevolge van denzelfden val iets breken en de bejaarde krakend en bar stend ineenstorten zou. Daarom zij de jeugd vooral ook de tijd der lichamelijke ontwikkeling. Voor de geestelijke wordt reeds voldoende gezorgd eu behoeven we ons niet ongerust te maken, vooral niet wanneer mannen als Werumeus Buning zich met een ge deelte dier taak gaan belasten. Immers hij roept de jongens bij zijn stoel om zo te verhalen van onzo oude zeeheldenwaartoe die andere zeelieden, terwijl wij in Scheveningen en onder hot koele lommer ons bier d tinken, bij den poolcirkel in mist en storm en ijs rondkruisen; wat er in onze koloniën alzoo te koop is, die heerlijke eilanden, waaraan de gerepatrieerde nooit zonder aandoening terug denkt. Keken erop, Buning, dat ik u mijn jongens zenden zal, al dreigt ge nog zoo schrikkelijk met „juffer Driestreng". Heldendicht Temora, Boek III. F) Wijl hij zoo jong was. belastingen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van ontvanger der invoerr. en ace. te Leiden, behoudens aanspraak op pensioen, aan jbr. J. F. L. Coenen van's Gra- vesloot. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen invoerrechten en accijnsen te Maassluis van Nispen, ontvanger te Oud-Beijerland c. a. Onderwijs. Op do 14e lijst der collecte voor do scholen met den bijbel, medegedeeld in de Standaard, welke, nu reeds een totaal van f 79.762 aanwijst, komt eeue gift voor van f 10.000 uit Schiedam, waarvan f 6000 voor eena nieuwe school aldaar en ƒ4000 voor de Unie bestemd is, Bij de toelatingsexamens tot de lossen der rijks koogero burgerschool te Middelburg voor het schooljaar 18801881 zijn 24 jongelieden geëxamineerd, waarvan 20 zijn aangenomen en 4 De oud leerlingen J. C. Voorduin en A. Fak Brouwer, die in Juli wettig verhinderd waren do overgangsexamens bij te wonen, werden op 7 September j. 1. tot de 3e en 2e klasse bevorderd en de oud-leerling J. C. Ilouwing na herexamen eveneens tot de 2e klasse. Het geheeie aantal leerlingen bij den aanvang van bet nieuwe schooljaar bedraagt 100, waarvan 22 in de le, 24 in do 2e, 27 in de 3e, 20 in de 4e en 7 in de 5e klasse zijn geplaatst. Oostburg, 7 September. Het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofdonderwijzer op de gemeenteschool alhier, waarvoor zich ten gevolge van eene nadere oproeping nu 5 sollici tanten hebben aangemeld, die de vereisehte akten bezitteD, zal, naar men verneemt, plaats hebben op den 14en dezer. Tot reetor, tevens leeraar in de oude talen aan 't gymnasium to Gouda is benoemd dr. D. Terp stra beneveDs voorloopig voor een jaar tol leeraren: in de Fransche taal H. IV. F. Bonte, in de natuurlijke historie A. L. van Uven, in de wiskunde A- Koozeboom. Naar wij vernemen, is door den bisschop van Breda tot pastoor te Grauw (Langendam) benoemd de heer J. P. Jongoneelen. (T. N. Cl.) De off. van gezondh. lo kl. J. J. Dekkers, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Bellevoetsluis en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerboot Hydrawordt, in stede van aan boord van Zr. Ms. sehroetfltoom- schip Van Oalenovergeplaatst aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsenterwijl de daar aan boord dienende off. van gezondb. le ki. dr. G. Karssen op de Van Galen zal overgaan. De le luit. der mariniers J. M. Ripping, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsen, wordt overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. schroef- stoomschip Van Galen, en belast met het bevel over het aan boord van dien bodem ingescheepte detachement mariniers. Van verschillende zijden gaan stemmen op tegen het verder aanschaffen van cavalerie-paarden uit Hongarije; oogziekten, slappe spieren en banden en een hoogst onregelmatige bouw schijnen hun hoofdgebreken te zijn, terwijl do paarden onderling zoozeer in grootte en vorm verschillen, dat het onmogelijk is er een bepaald ras uit te herkennen, (Vad.) Zaterdag avond laat vervoegdo zich bij een winkelier in schoenon on laarzen alhier eene vrouw, voorgevende Da J. te heeten, met verzoek haar twee paar kinderschoentjes mede te geven om er een paar van te laten passen. De winkelier gaf haar tien paar mede, die alle bruikbaar schijnen te zijD, want tot heden is nog geen enkel paar teruggebracht, terwijl de vrouw niet te vinden is. Do zaak is in handen dor politie. Aan do International Bell 'lelephm-Company is voor 15 jaren concessie verleend voor telepho- nische gemeenschap binnen de gemeente Amsterdam. Onlangs was aan do directie der staatsspoor wegen een kist Havana-Bigaren ter verzending toevertrouwd. Bij aankomst bleek dat daaraan een aantal sigaren ontbraken, doch de pogingen om den dader te ontdekken bloven vrnchteloos. Zondag merkte men te Boxtel op, dat de conduc teur De G. een dergelijk soort sigaren aanbood, omtrent do herkomst v. aarvan bij goen rekenschap wist te geven. Aan do justitie werd daarvan kenDis gegeven, en Do G. in liechteni3 genomen. 's Heer Arcndskeike, 7 Sept. Een wagen, gemend door den landbouwer H. G., van 's Heerenboek, raakte gisteren op hol door dat het paard schrikte. De voerman viel eraf toen de wagen omsloeg, bekwam een zware kneuzing aan het been en brak zijn sleutelbeen. De eerste hulp werd verleend door don geneeskundige G. C. Schilham. Sinds eenigen tijd wordt aan de Amsterdam- scbe universiteit door mr. L. Zegers Veeckens, als privaat-docent, een college in het notarieel en fiskaal recht gegeven. Dit college, eenig in ons land, mag zich aanvankelijk iu goede uitkomsten verheugen. Het Vtr. Dbl. bevat do volgendo beschrijving van door stoom bewogen rijtuigen voor do gewone straat De Machinenlau-Anstalt und ffiseng'eszerei Actiën Gesellschaft van T. Wühler te Berljjn, heeft voor eenigen tijd het patent van den ingenieur A. Ilol- léo gekregen voor den bonw in Duitschland van stoomwagens naar Bolide's systeem, nadat de technische directeur van Wohlers fabriek zich persoonlijk van de doelmatigheid der „stoom- droschke" had vergewist. Deze stoomwagens gaan over gewono straten en kunstwegen, zonder rails, en bestaan uit stoomcalècbes, stoomomnibnssen en lastlocomotie- vea. De eerste beide wagens legden bij den proefrit ca. 4 Duitsche mijlen en de lastlocomotiet, met eene ladiDg van ca. 500 Centenaar ijzer, ongeveer 2 mijlen per uur af. De stoomcalèche is, behalve voor persoonlijk gebruik, hoofdzakelijk voor expresritten tusschen znlke plaatsen, die geene of eene slechte spoor wegverbinding hebbeD. Tot vervoer van een grooter aantal personen en bagage worden do stoomomnibnssen gebruikt. De lastlocomotieven worden niet alleen bij fabrieken of bergwerken gebruikt, maar ook voor militaire doeleinden aangewend b. v. tot het vervoeren van zware stukkon geschut. De proetritten dezer machines zijn in de vorige week te Berlijn gebonden en zeer naar wensch In het bureau van het D. is voor belang stellenden eene photografische afbeelding ter inzage beschikbaar gelegd van de stoomcalèche. De agave americana of honderdjarige aloë op de buitenplaats Weizigt van den heer G. J. H. de Roo, te Dordrecht, heeft hare eerste bloem knoppen geopend. Op den bloemstengel, die eene lengte van pins minus 6{ meter, bij eene dikte van omstreeks 15 oM. beeft, zijn een 24tal blocm- armen ingeplant, waaronder enkele die 68 cM. lang zijn en 220 knoppen dragen. Het getal der bloemknoppen bedraagt ruim vier duizend. Nabij Woerden is op twee plaatsen te gelijk brand geweest, in de buurt Cromwijk, waar eene hofstede afbrandde en in 't gehucht Zonneveld, waar het vuur tot den hooiberg bepaald bleef. Opmerkelijk was daarbij het verschil in de houding der wederzijdsche bnren. In de buurt Cromwijk was slechts éen landbouwer uit deu omtrek, die de behulpzame hand bood, terwijl een der naasto bnren, met zijn banden in den zak) eenigen spuitgasten toevoegde„jullie komme laat." Bij Zonneveld was de geheeie bnnrt in rep en roer boeren, uit de kerk komende, trokken hun jas nit en stonden met hun hoogen hoed op iu den berg te werken. De houdiDg der Crom- wijkscho boeren beeft dan ook algemeen afkeuring gewekt. Op de gemeentebegroting van Den Haag is een post uitgetrokken voor hot aanleggen eener telephoon-verbinding met Scheveningen en den Bezuidenhout, benevens memorieposten voor het bouwen van een slachthuis, het oprichten eener nieuwe bad-en zwem-inrichting en het restaureeren van deu voor- en zijgevel van het fraaie raadhuis. Het traktement van den decoratie-schilder, die in plaats van den heer Van Hove aan den schouw burg verbonden zal worden, wordt van 1500 op 2000 gebracht. Te Weimar is bij politic-verordening op eene boete van /1.20 aan de ingezetenen ver boden mot open ramen piano te spelen! Zondag morgen is te Clermont, zijne geboor teplaats, een godenktecken onthuld ter eere van Blaise Pascal, deu onsterfelijken schrijver der Lettres provinciatesRedevoeringen werden ge houden door de heeren Mézières, namens de Fran sche academie, Cornu, namens de academie van wetenschappen, Janet, namens de academie van zede- en staatkundige wetenschappen en Bardoux, afgevaardigde van het departement Puy-de-Dome. Omtrent de reis van keizer Alexander uit Petersburg naar Livadia wordt nader het volgende gemeld. Vierentwintig uren vóór de komst van den keizerlijken trein waren alle besturen, militairen en landlieden in de buurt van den spoorweg reeds op de beenalle huizen in de buurt van de baan eu hare bruggen werden door de politie herhaal delijk nauwkeurig onderzocht; op afstanden van 30 schreden van elkander stonden de opgeroepen boeren langs de rails op wacht. Waar men sol daten bij de band had, waron deze aan weers kanten in golid geschaard toen de trein voorbij kwam. Dos nachts werd de geheeie baan met fakkels verlicht. Generaal Loris Melikoff reisde zelf met den keizer mede en blijft tot bet einde dezer maand te Livadia. Do limes bevat den volgenden brief van het partementslid C. N. Warton „Bij de stemming over het door de lords aan genomen amendement-Beaconsfield, heb ik bij vergissing mijne stem uitgebracht in eene stem kamer, waar ik niet behoorde. De waarheid is datik zoo gerust zat te slapen, dat ik er niets van hoorde toen de president bet amendement in stemming bracht en ik dus volstrekt niet begreep waarover men stemde. Tot mijn schrik bevond ik, als tory, mij toen in gezelschap van geavanceerde liberalen, die zóo ver gaan, dat bet meerendeel hunner een paar dagen te voren eene inconstitntioneele moiie van den afgevaar digde van Galway Ondersteund hebben. Ik was vóór bet amendement der lords en had het voor- stel-Brabourne stemmende en sprekende onder steund". Tot goed verstand van dezen curieusen brief herinnere men zich dat de stemmingen in 't Lager huis plaats hebben, door dat alle leden zich in lokalen aan weerszijden der vergaderzaal begeveD, de voorstemmers aan don ecnen en de tegenstem- mors aan den anderen kant. Zoodoende was de goede heer Warton, door het geschuifel wakker geworden, in zijn soos medegeloopen naar een kant Waar hij niet wilde wezen. ïudisdhc bijdrage. Een zeer ongunstig afdeelingsverslag is versche nen over het wetso bedrag der uitkeering het moederland. Zeer vele leden m eenig leidend beginse systeem rust deze vo op zonderlinge tege redeneeringen der me~ bepalingeu van het w van vastheid voor spaarzaamheid voor I waren ook al eenige drage bereid zich bij gedane voordracht w beperking der eischen maximum van India verkregen, woog zwaar van een vaste het vorig ontwerp van van die zijde jaarlij de Indische begrootin gebracht zien, maar v gaan. Alleen kon no over saldo's als waarb ging van de wederzij d geschreven. Van dc vaste bijdrage werd niet wegens het vo der bijdrage, maar karakter van het daarvan te verwachte tegen zouden ver klare 's Graveiihagc. durend gunstigen toes en de jonggeboren pri bulletins meer uitgege Rotterdam. B: gebracht op den heer heer Van Deventer 98 noemde tot lid der tw Klerikzce, 8 S heden benoemd tot lee de H. B. S. en burger belast met het onderw pen aan de H. B. S., Schiedam. Loaiclen. De P der mogendheden med berusten in den afstand Riza-pacha gelast heef aan de Monteuegrijnen >s Gravenlisgc. van het lager onde Moeni> en Kreunen. T delhurg C. M. van Vis 8 September des hamen deil plaatsen. Ba- rom. afwijk. Delfzijl. Groningen. Helder Vliasingen Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Darlsruhe Grisnez Parijs St Hathieu Biarritz Perpignau Ghristiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 2.5 2.9 3.3 2.3 2.4 1.2 2.8 V 1.1 2.2 0.4 1.1 0.7 48 4.6 7.4 1.6 Grootste verschil in 'sochtends 8 uren: des namiddags: Barometer tc .ttiddelb Thermometer 8 Sept. 's morg. 8 u. 's av. 5 u. Het gisteren medeget den afstand van Dul< niet veel verder, der Porte zou zij teroever der Bojana-ri- ten Zuiden dier have stort, afstaan, met punten die uit een leng zijn* Dit voors heden afgeslagen eu c blijft haar niets andera aan de veelbesproken meenschappelijke Vlotei dat juist die demonsti war zal brengen, dew het afstaan van Dalcigi men dwangmaatregelen op hun beurt tot ge Porte, van haar kant logschip zich vóór troepen terug roepen Voor hetgeen verder

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2