Laatste berichten. BUITSNLAKTD. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. verbetering van dijken steeds meer is aan te be velen dan verhooging. „Voorloopig echter kunnen de bewoners der 200,000 bunders, welke door den Lekdijk Boven- dams beschermd worden, rustig hun hoofd neder- leggen. Yan den Lekdijk werd hun soms eene beschrijving gegeven, geheel bezijden de waarheid, waardoor hun onrust meer dan noodig werd op gewekt. Door de nu tot stand gekomen verzwa ring en verhooging van den dijk evenwel is alle reden weggenomen, om zioh nog verder door verontrustend geschrijf vrees te laten aanjagen/' Benoemingen en besluiten. onderwijs. Benoemd aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Deventer, tot eersten onder wijzer J. F. H. A. Later, tot onderwijzer H. J. van Meegeren, hulponderwijzer te Amsterdam. burgemeesters. Op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Veendam, aan D. H. Bosscher. ministerieele departementen. Benoemd tot adj.-commies bij het dep. van oorlog jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, secretaris van het college van den Lekdijk Bovendams en advocaat te Utrecht. Onderwijs. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de tweede openbare school te Yerseke hebben zich elf sollicitanten aangemeld. Yoor hulponder wijzer aan die school is slechts een sollicitant. Marine en leger. De luit. t. z. Ie kl. H. J. R. Sutherland wordt gedetacheerd bij 's rijks werf te Willemsoord. De paardenarts 2e kl. R. J. Schouten, van het 2e rcg. huzaren, is benoemd tot leeraar aan den wetenschappelijken cavaleriecureus te 's-Bosch. Biggckerke, 7 Sept. In den afgeloopen nacht is door het inslaan van den bliksem brand ontstaan in de timmermanswerkplaats van P. Geldof alhier, die, niettegenstaande de brand spuit spoedig op het terrein was, geheel verbrand is. De naast de werkplaats staande woning is slechts weinig beschadigd. Naar wij vernemen zegt het AlgDagbl. bereikt de chinine, welke dezer dagen in pillen in groote hoeveelheden aan de dokters-djaiva en de inlandsche hoofden in de ommelanden van Batavia uitgedeeld is, slechts voor een klein deel de zieke bevolking. Ghineezen koopen de pillen op, weeken ze en verwerken ze met bijvoeging van brood tot groote pillen met zeer weinig chinine erin, en de zieke bevolking, voor wie de chinine bestemd was, moet die verknoeide medicijn, tegen veel geld, op de passers koopen. Op andere plaatsen, en zelfs is dit de regel, laten de dokters- djaioa en de hoofden de Chineezen erbuiten en verstrekken de medicijnen zelve rechtstreeks, slechts tegen hooge betaling. Meu zou misschien verder komen als men de hulp der landkeeren inriep, maar ook deze zijn bijna uitsluitend Chi neezen, en hunne agenten zijn ook al niet te goed om van een hun betoond vertrouwen een onge oorloofde winst te maken. Het best wat men misschien zou kunnen doen, zou zijn, buitenwo nende, betrouwbare Europeanen of Chineezen te verzoeken, een depot van chininepillen te houdeD, en bekend te maken dat op zekere uren van den dag daar de medicijnen gratis kunnen afgehaald worden. De heer A. Hoek, verloskundige van H. M. de koningin, heeft van den koning persoonlijk het ridderkruis van den Gouden Leeuw van Nas sau ontvangen. van alles wat ik hier vandaag heb zien voorbij gaan. Goede hemelwelke zonderlinge kleeder drachten! Ik spreek niet van de carmagnoles, roode mutsen, enz., die verwachtte ikmaar ik heb met mijn eigen oogen meuschen in klassieke kostumen gezien. Er liepen twee jongelieden met de armen om eikaars hals geslagen en die droegen blauwe mantels, witte tunica 's en sandalen „Ja, juist, dat zijn leerlingen van David, onzen grooten man voor klassieke zaken, zooals gij ongetwijfeld weet, die onze publieke feesten in orde brengt en ons leert wat ware kunst is," zei De Pelven met een onaangenamen glimlach. De naam van David herinnerde Edmée aan den jongen Zwitser, die in dien gedenk waard igen nacht eenige oogenblikken haar reisgenoot was geweest, het scheen reeds zoo lang geleden dat zij zich met moeite zijn naam te binnen bracht. Zij was benieuwd of hij thans hier zou wezen en hoe hij er in zulk een klassieke kleeding zou uit zien maar zij kon zich hem niet voorstellen in een tunica met sandalen. Opeens stond die nacht haar weer voor den geestOnderwijl bad Mile De St Aigoan zich klaar gemaakt en De Pelven verzekerde haar dat, indien zij er bepaald op stond om die kamers te hnren, hare koffers on middellijk nagezonden zouden worden. Edmée was reeds tegen de woning ingenomen, omdat hij die gevonden had en een eerste blik op de hospita, ogd extra°republikeinsche vrouw, ver- Vóór dat nog hot ter teekening 1-ggendo adres is ingekomen, wordt door burg. en weth. van Den Haag reeds voorgesteld de tollen op den Scheveningschen weg af te schaffen. De heer Pruimers, lid der wijn-firma Doyer en Pruimers te Zwolle, bouwde vroeger aldaar de Daniëlla-siichüng, een dubbel blok van 28 huizen met tuintjes, waarin bejaarde vrouwen of echt- genooten zonder kinderen, die door gedrag hebben uitgemunt, vrije woning en ƒ1,50 per week ge nieten. Behalve deze stichting, waarvoor een aanzienlijk kapitaal op het grootboek is inge schreven tot instandhouding en onderhoud, wordt thans door den heer Pruimers een tweede derge lijke van 12 woningen gebouwd. Op de wapenkundige tentoonstelling te 'sGravenhage is alsnog opgenomen een keurig bewerkt, authentiek afschrift van de geboorte akte der jonge prinses Wilhelmina, vervaardigd door den heer J. M. Lion. De heer Stamatakis heeft eene belangrijke opgraving voltooid op het slagveld van Cheronea. Daar werd, den 3en Augustus van het jaar 338 vóór Christus, slag geleverd door de verbonden Atheners en Spartanen tegen 30.000 Macedoniërs onder koning Philippus en zijn toen 18jarigen zoon Alexander, later de Groote genoemd. Bij die ge legenheid werd het „heilige legioen" der Thebanen, bestaande uit 300 joDge mannen, door Alexander tot den laatsten man gedood. Zoo geweldig was het bloedbad dat eene thans opgedroogde rivier, welke over het slagveld liep, den naam „bloed rivier" behield. Deze dapperen werden op het veld van eer, waar zij het leven gelaten hadden, begraven en op die plaats werd een marmeren leeuw opgericht. Dit gedenkteeken is, even als bijna alle Grieksche monumenten, later verwoest en de overblijfselen orvan waren sinds eeuwen op en onder den grond verspreid naby Cheronea, thans Capraïna genaamd. Men is daar aan 't graven gegaan en heeft eerst een muur gevonden; die een langwerpig vierkant omsloot van 28 meter lengte en 15 meter breedte. De muur was 2 meter hoog en rustte op funda menten van 1.30 meter diepte. Binnen deze ruimte heeft men, op 4 meter diepte, de overblijfselen gevonden van 180 Thebanen, in ryen van 40 lijken nedergelegd op de plaats, die zij met hun bloed besproeid hebben. Allen dragen de teekenen van de wonden en verminkingen, die hen zijn toege bracht. Bij al de geraamten zijn de tanden geheel ongeschondenblijkbaar zijn het dus jonge menschen. Wapenen zijn bij hen niet gevonden, dewijl deze de buit der overwinnaars zijn gebleven. Eenige beenen knoopen en enkele aarden vaten, met dubbele ooren, lagen nabij de geraamten. De opgravingen worden voortgezet in de hoop ook de 120 andere geraamten te vinden, alsmede de twee marmen stijlen, welke aan weerzijden van den leeuw geplaatst zijn geweest en waarop de namen der 300 helden waren gegrift. De zes best bewaard gebleven geraamten zullen naar het museum te Athene gebracht worden. De overigen blijven waar men hen gevonden heett. Hoe belangwekkend deze opgravingen ook zijn, onwillekeurig maakt het storen dezer door meer dan tweeduizend jaren rust dubbel gewijde rustplaats, een indruk van heiligschennis. Een zonderling natuurverschijnsel wordt uit het stadje Heuchin, nabij Atrecht, gemeld. Er bevindt zich daar eene frissche, heldere beek en aan hare bron stond een molen, welke door hare wateren in beweging werd gebracht. Plotseling heeft deze bron, des nachts, zich verplaatst en is op eenigen afstand, in een boscbje, ontsprongen. De molen staat stil uit gebrek aan water en op de plaats waar het water ruischte vindt men een soort van trechtervormig moeras, dat 20 meter middellijn heeft en waarvan men de diepte nog niet heeft kunnen vinden. Te Klausenberg, in Transylvanie, zal weldra een kostbaar muzikaal gedenkstuk worden ver sterkte haar in haar ongunstige meening. Zij vond haar brutaal en nieuwsgierig, ofschoon blijkbaar in bedwang gehouden door De Pelven en zeer erop uit om hem te believen, zoodat Edmée reeds beefde bij het denkbeeld van onder haar toezicht geplaatst te worden. De kamers, die op de derde verdieping lagen, rechtvaardigden de verontschul digingen, die De Pelven erover gemaakt had. De muren waren vuil en bemorst; een armstoel, een lompe tafel, met zeildoek bedekt, een groot ledikant, met donkere gordijnen, een oud buffet, alles vol stof, daaruit bestond het ameublement en Mile De St Aignan stond blijkbaar geheel verslagen, terwijl Edmée beurtelings het minach tende gelaat van De Pelven en het dreigende, brutale gezicht der citoyenne Lafarge, haar toe komstige cipier, zooals zij bij zicbzelve dacht, ga desloeg. „Ja, neef," zei Mile De St Aignan eindeiyk, „het zal wel gaan; wij kunnen bijkoopen wat er nog ontbreekt en het zou nog erger kunnen. Ik weet dat gij uw best voor ons gedaan hebt. Zend ons dus onze bagage, dan kunnen wij ons huiselijk inrichten. Morgen komt gij OQ3 zeker opzoeken. Vaarwel, gij hebt natuurlijk veel te doen, en wij ook." Zij knikte hem vriendelijk toe, en begon Edmée aan te wijzen wat zij moesten koopen, zonder te letten op de pogingen die deze deed om te maken dat zij de hospita eens toesprak die er eerst met een zeer onheilspellend gezioht kocht, namelijk de piano van Beethoven. Het stuk is 80 jaren oud, doch niettemin nog in zeer goeden staat en werd door den fabrikant Wagel, uit Pesth, aan Beethoven geschonken, terwijl deze bezig was den Fidelio te componeeren. Op een der zijden is het portret van den grooten tooD- dichter geschilderd. De overwinning van generaal Roberts bij Kandahar heeft aan een Engelsch artillerie-officier, die door Ayoeb-Khan, bij den uitval van het Engelsche garnizoen op den 16en Augustus, ge vangen genomen was, het leven gekost. Men vond zijn lijk, nadat de legerplaats veroverd was, met alle teekenen van den eerst in de laatste oogenblikken toegebraehten dood. Verbittering over hun nederlaag heeft de Afghanen dus tot dezen lagen moord van hun gevangene gebracht. Uit de berichten blijkt dat de aanval op de legerplaats van verscheidene kanten te gelijk moet geschied zijn. Hierdoor verklaart zich eenigszins het cijfer van 10.000 gevangenen, dat de Engelschen gemaakt moeten hebben, doch dat ook dan nog bijna ongeloofelijk schijnt. Men wist te voren niet eens ol Ayoeb wel zooveel mannen onder zijne bevelen had. Te Ragusa is het Italiaansche eskader, be staande uit twee fregatten en een kleiner stoom schip, onder admiraal Fincati, aangekomen. De Engelsche admiraal Seymour bevindt zich daar met twee pantserschepen, even als de Duitsche korvet Victoria. De Russische admiraal is te Cettinje. Zoodra ook de Fransche schepen aan gekomen zullen zijn, zal, onder voorzitterschap van admiraal Seymour, een krijgsraad gehouden worden. Eerst nu bevat de Itidépendance een zeer beknopt verslag van het vrijdenkers-congres, dat van den 29en Augustus tot den len September te Brussel gehouden is. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Goffin voor België, dr. Büchner voor Duitschland, dr. Bonnet voor Amerika, Le Maitre voor Frankrijk, d'Ablaing van Giesseiiburg voor Nederland en mevr. Annie Besant voor Eogeland. Belangrijke uitkomsten schijnen de debatten niet opgeleverd te hebben. Dit kan moeilijk anders, want hoe wil men dat een bijeenkomst van denkers, hoe „vrij" zij ook in hun denkbeel den mogen zijn en hoe welsprekend zij die ook uiten, het eens worde over een onderwerp als „het uitroeien van alle vooroordeelen", of het vraagstuk van den vrijen wil, waarover dr. Büch ner, de bekende schrijver van Kraft und Stoff eene zeer belangrjjke voordracht hield 't Is al wel, wanneer men over zulke onderwerpen tot eene slotsom komt door lezen en nadenken, maar door praten Mevr. Besant heeft zich bij deze gelegenheid doen kennen als zeer welsprekend. Zij betoogde dat op de maatschappij een groot deel van de verantwoordelijkheid drukt voor de misdaden die gepleegd worden. Armoede, zeide zij, is de moeder van menig misdrijf. Men behoeft niet buitengewoon „vrij" in zijn denken te zijn, om het hiermede eens te wezen. Door de Belgische regeering is eene commissie benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de oorzaken der ontploffingen van mijngas en andere ongelukken in de mijnen. Zij heeft een uitvoerig verslag uitgebracht, waarin wel een aantal oorzaken nauwkeurig beschreven en andere aangegeven worden, als nog niet volledig bekend doch dat weinig voorstellen bevat tot het voor komen van rampen. Het onderzoek wordt echter voortgezet. Door den keizer van Duitschland is aan de bemanning der reddingboot te Zandvoort eene som van 400 mark (ƒ240) en aan den burge meester dier gemeente een gouden anker-horloge met ?s keizers naamcijfer geschonken, ter belooniDg voor de diensten bewezen bij het verongelukken van de schepen Paul Ernst, Qrijwald en Maria. bij stond en toen zij merkte dat er geen notitie van haar genomen werd heenging, de deur dicht sloeg en vrij hoorbaar bromde: „Honden van aristocraten „Ach mademoisellebegon Edmée doodelijk ontsteldmaar deze viel haar lachend in de rede: „Ja, ja, kind, het was onvergefelijk onvoor zichtig, beknor mij, zoo gij wilt ik verdien het; niaar ik kan het niet helpen. Die vrouw vind ik onuitstaanbaar; hebt gij haar goed aangezien onuitstaanbaar, zeg ik n, zij maakt mij zenuwach tig en ik kan niet vriendelijk tegen haar zijn." „Wij zijn reeds begonnen met ons haar tot vijandin to maken," fluisterde Edmée, „en de eenige vriend die wij hier hebben is wellicht nog ge vaarlijker H00EDSTUK XIII. VERBORGEN. Het zou moeilijk zijn om zich een meer verlaten en wanhopende positie voor te stellen dan die waar in Edmée zich bevond, alleen te midden van het onbekende Parijs, omgeven door allerlei gevaren, zonder in het minst te weten wat zij doen moest? overtuigd dat een ondoordacht woord of gebaar haar en Mile De St Aignan het leven zou kunnen kosten. Zij was bang om uit te gaan en iets ake- 's Gravenhage. De toestand van de koningin en de jonggeborene is bij voortduring gunstig. Donderdag voormiddag worden de commission nit de beide kamers door den koning ontvangen tot het overbrengen harer adressen. Londen Ayoeb-Khan is in overhaasting ge vlucht naar Herat. De mogendheden hebben aan de jPorte te kennen gegeven dat haar jongste aanbod betrekkelijk het afstaan van Dulcigno, met een voorbehoud ten aanzien der grens, onvoldoende geacht wordt. Madkid, 5 Sept. Volgens het officieel rapport over het gebeurde te Logrono is er geen brug ingestort, zooals eerst gemeld werd. Het ongelnk is gebeurd door dat een groot vlot, samengesteld nit pontons en balken, is omgeslagen op 't oogon- blik dat een bataljon van 250 man en 20 officieren er de Ebro mede overtrok. Tien officieren en 97 manschappen zijn verdronken. Er is eene inschrij ving geopend ten behoeve van de nagelaten be trekkingen der slachtoffers, waarop door de konink lijke familie voor 25000 franken geteekend is. 7 September des morgens te 8 uren. namen Ba- Wind Toe Tem dee rom. stand pera plaatsen. afwijk. richt. kracht lncht. tuur. 1.4 NO 1 betr. i 15 Groningen. 1.5 NNO 0 regen 14 Helder 0.7 NNO 0 regen -L 14 Vlissingen. 3.1 NNO a regen 16 Maastricht. 5.7 Z betr. 19 Sylt 0.2 ZW 2 betr. 17 Valentia. j. 15 Hamburg 1.3 N 2 bew. Swinemunde. 0.8 zzw 1 1. bew. 16 Leipzig 1.5 zzo 1 I. bew. 19 Carlsruhe 2.3 z 2 regen 18 Grisnez 0.9 NNO 4 z. bew. -- 15 Parijs 1.5 W 2 bew. -- 17 St Mathieu 0.2 NO 8 bew. -- 13 Biarritz 0.5 z 1 z. bew. -- 21 Perpignan betr. 13 Ohristiaansnnd 10.7 zo 1 Stockholm. 4.3 w 4 betr. t J2 Koppenhagen 0.2 wzw 2 bew. 4" Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: H. 5 M. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) 758 Thermometer 6 Sept. 'sav. 11 u. 67 gr. 7 Sept. 's morg. 8 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 68 gr. 'sav. 5 u. 62 gr. Veertig duizend man, zoo wordt uit Rusland gemeld, zijn gebruikt om den spoorweg, langs welken keizer Alexander uit zijne hoofdstad zijn landgoed te Livadia bereiken wilde, te bewaken. Dat deze voorzorg niet onnoodig is geweest, bebben twee dynamiet-mijnen bewezen, welke men op verschillende plaatsen van den weg gevonden beett, gelukkig vóór dat ze haar vernielende werking hadden kunnen uitoefenen. Is dan het nibilismus onverzwakt? Het ware overdreven dit to bewerenveeleer schijnt het buiten twijfel dat de kracht der beweging, voor ligs op de straat te zien, bang om een winkel te betreden, waar zij door een ongewoon gezegde de aandacht kon trekken en bovenal bevreesd voor de vrouw, in wier huis zij zich bevonden, die haar zoo nauwkeurig gadesloeg, haar telkens als zij haar tegenkwam zoo boosaardig aankeek en altijd iets in het geheim met De Polven te bespreken had, als hij kwam. Edmée kon niet nagaan welke band er tusschen hen bestond, daar zij niet wist hoe veel hij van zijn geheimen invloed of van zijn bskendheid met al wat er gebeurde, of van zijn vaardigheid in het ontwijken van gevaren, te danken had aan de betoovering, welke hij op vrouwen uit eiken stand uitoefende. Deze waren altijd zijn beste bondgenooten, zijn bruikbaarste werktuigen geweest, te meer daar nog nooit een enkele zijn hart getroffen had, voordat hij Edmée had loeren kennen. Hij was de onvermijdelijke beschermer waarnaar zij ondanks zichzelf uitzag en zij moest wel iets van vriendschap voor hem gaan gevoelen, als zij bedacht hoe hulpeloos en verloren zij zonder hem zou wezen. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2