N«. 212. 1880. 12S« Jaargang:. Woensdag 8 September. Het Atelier du Lys, Middelburg 7 September. MIDDELBURGSCHE COllRANT. Dit blad versohynt dagelyksj met uitzondering van Zon- en Feestdagen] Prijs per 8/m. franco 8,50. Afzonderlpe nommere zijn yerkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer 0,20. Qroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Dadbe Cie. te Parijs Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. De adressen van gelukwensching, gisteren door de beide kamers vastgesteld, luiden aldus Dat van de eerste kamer: //Sire! «Met levendige belangstelling heeft de eerste kamer der staten-generaal van uwe majesteit de blijde tijding ont vangen, dat hare majesteit de koningin, uwe beminde gemalin, bevallen is van eene prinses. -/De eerste kamer deelt van harte in de vreugde der koninklijke ouders en erkent met uwe majesteit dankbaar den zegen, die door den Allerhoogste aan uwer majesteits huis en aan het vaderland is geschonken, een zegen, te hooger te waarderen na de slagen, die in de jongste jaren uw doorluchtig stamhuis hadden getroffen. »De eerste kamer der staten-generaal is overtuigd, sire, dat het Nederlandsche volk, mede door haar vertegen woordigd, deelt in haren wensch, dat de blijde moeder, onze geliefde koningin, eerlang volkomen hersteld zijdat de jeugdige prinses voorspoedig moge opgroeien, en dat deze heugelijke gebeurtenis strekken mogen tot verster king van den eeuwenouden band tusschen Nederland en Oranje." Dat van de tweede kamer: «Sire «Met groote deelneming en vreugde ontving de tweede kamer der staten-generaal de kennisgeving der bevalling van hare majesteit, onze geliefde koningin, van eene prinses. "De kamer heeft er behoefte aan uwe majesteit met deze voor het koninklijk huis en voor het vaderland zoo heuglijke gebeurtenis hartelijk geluk te wenschen. Moge de jonggeboren prinses, onder de hoede harer lief hebbende ouders, voorspoedig opwassen en daardoor het huiselijk geluk van het koninklijk gezin nog worden verhoogd "De Natie, die wij vertegenwoordigen, Sire, waardeert met ons dankbaar den door den Allerhoogste aan Uwe Majesteit geschonken zegen. Zij ziet in de geboorte der Prinses, even als wij, een versterking van den band der liefde en erkentelijkheid, die sedert eeuwen tusschen Nederland en het doorluchtig geslacht onzer Vorsten bestaat." De St. Ct. bevat een kon. besluit bepalende dat de vergadering der staten-generaal Zaterdag den 18 dezer, te 2 uren zal worden gesloten. Voor de Woensdag en Donderdag alhier te houden tentoonstelling van Floral*a werden gis teren door 624 personen 2770 planten ingeleverd. In Jani waren door 652 personen 2952 planten afgehaald, zoodat slechts 182 planten op de ten toonstelling ontbreken. Door 62 personen zijn planten van het vorige jaar ingeleverd. "Vlissingen, 7 Sept. Door de schutterij van Vlissingen is bij den schietwedstrijd, uitgeschreven ZFETJIUI-iETOilSr. 29 DOOR de schrijfster van M|le More, HOOFDSTUK XII. kamers te parijs. „Ik geloof dat het veel beter voor ons zal zijn om een eigen woning te betrekken en geen misbruik te maken van mijnheer 's goedheid zei Edmée zoo koel en beslist, dat Mile De St Aignan eindelijk begreep dat er een geheim bestond, 't welk zij nog niet doorgrond had en terstond maakte zij een verkeerde gevolgtrekking, die haar zeer hinderde. De Pelven had niet zulk een openlijke tarting verwacht en deze strookte vol strekt niet met zijne plannen. „Dat is een al te onvriendelijke opvatting riep hij gekscherend uit„Zie eens wat een aris- tocraatje dat is, nicht, zij wil mij niet eens ver gunnen haar den kleinsten dienst te bewijzen, alleen om mijne ongelukkige politieke gevoelens JHet is goed dat gij minder bevoordeeld zijt! door de schuttersvereeniging Frins FrederiJc Hen> drik te Hontenisse, gehouden den 5 en 6 dezer, de tweede korps-prijs behaald, bestaande in een zilveren medaille. Deelnemers waren de heeren H. L. Hermans, luitenant, W. Corneelissen en M. Hakker, sergeant-majoors, B. van Eesteren en B, C. Goor, sergeants. Daarenboven werd hun nog vereerd een zilveren herinnerings-medaille voor den officier en een in brons voor de overigen. De prijs werd behaald met 214 punten, terwijl de eerste prijs met 218 punten verkregen werd door de infanterie uit Bergen op Zoom. In den persoonlijken wedstrijd voor schutters behaalden luitenant Hermans en sergeant van Eesteren de tweede en vierde prijzen, bestaande uit een album en een rooktafel. In den wedstrijd voor alle aanwezige officieren kreeg wederom luit. Hermans den eersten prijs een revolver. Ook voor den rozen prijs heeft deze moeten kampen met een sergeant der in fanterie uit Bergen op Zoom. Daar de behaalde overwinning hier bekend was geworden, hadden de burgemeester en de secretaris alsook het muziekgezelschap Ons Genoegen zich naar het station begeven, waar de terugkeerende schutters gisteren avond te 11 uren zouden aankomen. Door den burgemeester geluk gewenscht, werd hun in het stationslokaal een glas wijn aange boden, waarna menvoorafgegaan door het muziekgezelschap, huiswaarts marcheerde. Bi) den schietwedstrijd te Hontenisse, gebonden door de scherpschuttersvereeniging Frins Frederik Hendrik aldaar, is de eerste prijs in den wedstrij d C (persoonlijke wedstrijd voor de dienstdoende en rustende schutterijen) behaald door den sergeant der Middelburgsche schutterij F. L. van Ruijven. De prijs bestaat in een bronzen pendule met barometer en thermometer. In den wedstrijd D (persoonlijke wedstrijd voor officieren) viel de tweede prijs, een kristallen kan met deksel en twee glazen op houten voet, ten deel aan den len luitenant der infanterie S. L. Woutersen, te Middelburg, na kampstrijd met den 2en luitenant H. L. Hermans, van de schutterij te Vlissingen. Hontenisse, 2 Sept. Het tienjarig bestaan onzer scherpschuttersvereeniging Frins Frederik Hendrk is gisteren en heden luisterrijk gevierd. Aan de uitnoodiging tot deelneming aan de ver schillende schietwedstijdeu was in ruime mate gevolg gegeven en met recht kon de voorzitter der regeling-commissie, de heer J. v. Braband, gisteren bij 't afhalen der deelnemers, aan de spoorboot te Walsoorde allen een hartelijk wel kom toeroepen, met den wensch dat ook allen voldaan huiswaarts zouden keeren. Dit welkom en deze wensch werden herhaald bij de ontvangst der Nu zal ik n voor eenigen tijd verlaten Vergunt gij mij met u te komen ontbijten?" Allons doncf in uw eigenhuis! Stooruniet aan dit dwaze kind, neef, maar kom spoedig terug want ik heb honger.'De Pelven boog, ging in een andere kamer, sloot de deur, las haastig de brieven door, die daar voor hem lagen en was zoo verdiept in hun inhoud dat het beeld van Edmée voor een oogenblik verdreven werd. Mile De Sfc Aignan oordeelde bet niet noodig heel lang op hem te wachten; maar toen zij halt klaar was met haar ontbijt zei zij op eens: „Gij eet niets, petite J" „Ja wel, mademoiselle." „Waarom noemt gij mij altijd mademoiselle, kind Ma tante zou dunkt mij veel gepaster zijn.' „Ik wist niet dat hi) ik heb er niet aan gedacht," stamelde Edmée. „Nu weet gij dus dat ik het verlang; en nu mijnheer De Pelven zoo vriendelijk is van voor ons te zorgen, vind ik dat hij op de hoogte dient gebracht te worden van uw verhouding tot mijn neef." Het vermoeden van Mile De St Aignan had haar geheel op een dwaalspoor gebracht en het kwam volstrekt niet bij haar op dat hethart van De Pelven gevaar zou kunnen loopen. „Hij weet het," antwoordde Edmée halfluid. „WatWeet hij het Wie heeft het hem verteld?" deelnemers te Kloosterzande, door den kapitein- kommandant, baron Collot d' Escury, aan 't hoofd van een gedeelte der werkende leden. Onmiddellijk werd nu opgemarcheerd over het met vlaggen, groen en eerebogen getooide dorp, naar het eveneens versierde en doelmatig inge richte schietterein, waar al dadelijk een aanvang werd gemaakt met den korpswedstrijd. In den namiddag gaf onze Harmonie een con cert op 't feestterrein, waar een talrijke menigte saam was gevloeid. Gelukkig dat de goed inge richte cantines de gelegenheid aanboden om aan de heerschende Oostersche hitte weerstand te bieden. Tegen vijf uren vingen op 't dorp Kloosterzande verschillende volksspelen aan, die door tal van toeschouwers werden omringd en uitmuntend af liepen. Aan 't feestdiner, te 6 uren, werd flink deelge nomen en heerachte een echt flinke, aangename geest. Onmogelijk kan ik al de uitgebrachte feestdronken vermelden. De eerste, door voor noemden kapitein-kommandant uitgebracht, was gewijd aan Z. M. den koning en H. D. huis. Dat verder onze gasten, de dienstd. schutterijen uit Middelburg en Vlissingen en de vertegenwoor digers van het 3e reg. infanterie uit beide genoem de steden en Bergen op Zoom, niet werden verge- tenen dat daarop geantwoord werd door heildron ken op deze gemeente en de feestvierende vereenigiDg, behoeft nauwelijks vermeld te worden. Niet vreemd dan ook dat toen, na afloop van 't feestmaal, onze Harmonie op de prachtig verlichte kiosk een avond-concert gaf, zeer velen zich recht genoeglijk bijeenvoegden om nog lang te genieten van een hoogst aangenaam bijeenzijn in de open lucht op 't gedeeltelijk verlichte dorp. Ook hier werd nog menig glas gedronken en niet minder toespraken gehouden. Daarmee was de eer6te feestdag ten einde en betrokken de bezoe kers, voor zooverre zij niet in hotels of bij bur gers waren ingekwartierd, een klein kamp op 't schietterrein. De dag van heden was merr bijzonder aan de wedstrijden gewijd. Om den korps wedstrijd is wakker gekampt. Over 't algemeen is er best geschoten, zooals ook de behaalde punten voldoende aanwijzen. Na gespannen kamp viel de eerste prijs, een verguld zilveren medaille, ten deel aan het 3e regiment infanterie, in garnizoen te Bergen op Zoom, met 218 punten, De d.d. schutterij uit Vlissingen behaalde den tweeden prijs een zilveren medaille met 214 punten. Overigens werden bij dezen wedstrijd geschoten door: 1° dd. Schutterij uit Middelburg 211 2» garnizoen 200 3° Vlissingen 168 4° Scherpschutters alhier 198 - „Ik. Hij sprak op zekeren dag met mij en toen vond ik het raadzaam om het hem te vertel len." „Hm!" zei MUe De St AigDan op een toon van misnoegen en verlichting tevens. „Gij han delt al zeer zelfstandig, petite, en mij dunkt dat gij mij wel badt kunnen raadplegen of het mij althans mededeelen Maar het is misschien zoo óok goed; vergeet echter niet dat mijn neef u aan mijn hoede heeft toevertrouwd. Emanci peer u asjeblieft niet, voor hij terugkeert. „Als hij terugkeert zal ik hem zijn vrijheid hergeven; tot zoolang zal ik er steeds aan den ken dat ik zijn vrouw ben, lieve tante," zei Ed mée, knielde neder en kuste de hand der tante van Alain. „Zoo, nu is het genoeg, mal kind, eet nu wat en kijk niet zoo alsof gij een spook gezien hadt; die lange reis, waar geen einde aan scheen te komen, heeft u vermoeid. Ik ben niet zoo zeker dat mijn neef zijn vrijheid zal terug ver langen," zei Mile De St Aignan, kuste haar op het voorhoofd en trad achteruit om haar beter aan te zien. „Neen, volstrekt niet! Men moet u liefhebben, kind." Deze woorden deden Edmée zooveel genoegen, dat zelfs de terugkeer van De Pelven den glans niet van haar gelaat verjoegzij verbeeldde zich dat zij hem toch wel zou kunnen trotseeren en hoe dwaas die hoop ook was, ze verleende haar gelaat 5° Rustende schutterij (offic.) alhier 177 Bij wedstrijd B, aangeboden aan de deelnemen- den van het 3e reg. infanterie werd de le prijs Punchbowl met zilveren knop, behaald door M. J. J. Keesen nit Bergen op Zoom met 48 punten. Den verderen afloop melden wij nader. Mag men de Leidsche Ct. gelooven, dan heeft gisteren de heer J. H. Donner, lid van de tweede kamer, in de Chr. Ger. kerk op de Hooigracht te Leiden een predikbeurt vervuld. Maar wij willen het niet gelooven. Indien een predikant, na op Het Binnenhof zitting te hebben genomen, toch maar met prediken in de kerk kan voortgaan dan wordt art. 91 der grondwet geheel en al een doode letter. Volgens dat artikel mag een lid van de kamer geen bedienaar van den godsdienst zijn, maar mag hij dan wel als bedienaar van den godsdienst optreden en voor een collega-predikant een gewone beurt waar nemen? (Fad) De werkzaamheden tot ophooging van den Lekdijk Bovendams zijn thans geïnspecteerd en goedgekeurd. Het Utr. Dbl. bevat over dezen gewichtigen arbeid eenige beschouwingen, waar aan het volgende ontleend is „Wij verheugen er ons over, dat door deze verhooging, menschelijkerwijze gesproken, alle gevaar voor doorbraak van een dijk, die een zoo aanzienlijk deel van ons land beschermt, geweken is en wij kunnen niet nalaten, hulde te brengen aan allen, die in deze zaak een werkzaam aandeel gehad hebben. Indien wij hulde brengen aan alle colleges en ambtenaren, dan mogen wij niet vergeten de aannemers en polderwerkers. Ook dezen hebben aanspraak op onzen dank. Terwijl zoo dikwijls over polderwerkers gesproken wordt als waren zij ruw en tot ia t van buren, mogen wij niet nalaten erop te wijzen, dat, niettegen staande er een drieduizendtal langs den dijk werkzaam waren, van ongeregeldheden geen ge wag behoefde te worden gemaakt. „Het last ons niet om na te pleiten en aan te toonen, hoe over deze zaak dikwijls met weinig zaakkennis geschreven werd en hoe een college, dat evengoed had op te treden voor de rechten van zijn ingelanden, als te waarschuwen wanneer door veranderde toestanden gevaar kon ontstaan, aan onbillijke verwijten bloot stond. Wij spreken echter den wensch uit, dat eindelijk eeDS uitvoe ring gegeven worde aan hetgeen door alle des kundigen van vroegeren en latcren tijd verlangd isdat er namelijk zal gemaakt worden eene algemeene regeling der dijkshoogten. Waar toch moet het heen, indien telkens de dijken verhoogd worden en er een krijg ontstaat tusschen de landen, aan beide zijden eener rivier gelegen, wie het hoogst kan blijven. Men lette er toch op, dat een uitdagende, nog innemender uitdrukking» Arm kind! Elke bewonderende blik, dien hij ondanks zichzelf op haar liet rusten, vermeerderde het gevaar. Hij nam op zich om voor den avond een woning voor de dames te zoeken en bleef bijna den heelen dag uit. Tehuis komende scheen hij gejaagd en angstig. „Nicht," begon bij, „ik ben beschaamd en teleurgesteld, want met den besten wil heb ik slechts iets kunnen vinden dat totaal ongeschikt voor u is; maar er is zoo veel in acht te nemen voor nw veiligheid, dat ik het alleen kan wagen u bij bekende patriotten in te kwartieren, die ik kan vertrouwen, en in zulk een huis is het natuurlijk voor u niet geriefelijk, 'k Wilde dat ik kon zeggen dat gij hier veiliger zoudt zijn; maar mijn huis is ongelukkig het rendezvous voor mijne vrienden, en als ik ver huisde zou dat de aandacht trekken en vragen uitlokken." „Al wat wij noodig hebben, beste De Pelven, is een veilig onderkomen. Bekommer u niet over kleine ontberingen of onaangenaamheden, wat is dat in vergelijking van hetgeen honderden te lijden hebbenGij hebt toch een paar kamera gevon den, niet waar?" „Ja, maar ik durf u niet voor te stellen ze te gaan zien." „Ach kom! laat ons dadelijk gaan. Ik hoop echter dat ik een drukke straat zal hebben om in te kijkenwant ik heb reeds veti genoteq

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1