N°. 211. 1880, 7 September. i2Se j aargang; Dinsdag Het Atelier du Lys, Middelburg 6 September. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. MIDDELBLRGSCHE COURAIW. Dit blad verschijnt dagelgksj met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Pry's per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Oenti Advertentlen: 20 Oent per regeli Geboorte^ Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daubb Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Te half elf uur heden morgen waren in het gebouw der vroegere school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes alhier vereenigd het dagelij ksch bestuur en de leden van den raad van Middelburg met den waarn. secretaris der gemeente, de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, de plaatselijke schoolcommissie, be nevens de gemeente-bouwmeester, teneinde getuige te zijn van de opening der hoogere burgerschool voor meisjes, aan welke inrichting de lessen morgen zullen aanvangen. Ontvangen in de ruime en luchtige gymnastiek zaal, welke in deu tuin verrezen is, vonden de genoodigden aldaar de directrice, de leeraressen en leeraars, benevens de leerlingen der school bijeen. Hier nam de heer C. M. van Visvliet, inspecteur van het lager onderwijs, als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs het woord, om alle aanwezigen welkom te heeten. Hij begon met de mededeeling dat de voorzitter zijner commissie de burgemeester mr. C. J. Pickó, tot diens groot leedwezen, door de bijeenkomst van de eerste kamer der staten-generaal belet werd tegenwoordig te zijn bij deze plechtigheid, in welke hij van ganscher harte belang stelt. Vervolgens betuigde hij zijn dank aan allen die tot het stichten dezer school hebben medegewerktde regeering, het gemeentebestuur, de plaatselijke schoolcommissie, welke met zoo onvermoeibaren ijver de leemten in het meisjes-onderwijs hier ter stede heeft in het licht gesteld, de aannemers, de heer H. P. van de Ree, en de gemeente-bouw meester, de heer J. H. Will, die de werkzaamheden voor het inrichten der school tot een goed einde gebracht hebben. De heer Van Visvliet sprak vervolgens de directrice, mej. S. J. C. Gerth van Wijk, op har telijke wijze toe en wenschte haar geluk met deze gebeurtenis, welke als de kroon op haar veeljarigen arbeid aan het onderwijs en de opvoeding der vrouwelijke jeugd beschouwd mag worden. Hij heette hare mede-leeraressen en de leeraren welkom in den werkkriüg, dien zij intreden en beval de belangen van het onderwijs in hnn krachtige medewerking aan. Eindelijk richtte hij het woord tot de leerlingen, wie hij erop wees dat voor hare opvoeding en ontwikkeling ook hier weder zoovéél gedaan wordt, dat alleen bij ijver en medewerking van haren kant, bij liefde voor studie en orde, ten goede gedijen kan. Ontbreken die niet, dan hield hij zich overtuigd dat het hier begonnen werk gezegende vruchten dragen zul, niet slechts voor het o n d e r w ij s, maar ook, hierop legde hij bij zonderen nadruk, voor de FEX7ILLET01S3". 38 door de schrijfster van Mi,e More, HOOFDSTUK XII. KAMERS TE PARIJS. De voerman had naar hen uitgezien en wisselen een blik met De Pelven; de zweepte klapte, de paarden zetten aan en daar schommelden zij voort, langs den witten weg, die zich als een lang lint over heuvelen en dalen slingerde, tusschen besto ven olmen, laDgs traag vlietende stroomen, smerige dorpjes, die op groote afstanden van elkaar ver wijderd lagen en waar zij door magere, in lompen gehulde boeren nagekeken en door uitgehongerde honden aangebast werden. Overal schenen de tnenschen arm en slecht gevoed en in do steden waar zij van paarden verwisselden heerschte on beschrijfelijke angst, maar het land vertoonde Voorboden van eenige verandering ten goede. Moeste streken werden ontgonnen, stoppelvelden bewezen dat er koren gezaaid en gemaaid was; landbouwers werkten met al den ijver van opvoeding der Middelburgsche vrouwelijke jeugd. Mej. Gerth van Wijk, directrice der school, be dankte, zeer bewogen, voor deze woorden. Zij beloofde zich met al hare krachten en kundigheden aan de school te zullen wijden, beval zich daartoe in de medewerking der andere dames en heeren leeraars aan, maar wees er vooral hare leerlingen op dat, gelijk reeds door spreker gezegd was, slechts door strenge orde het onderwijs voor hart en verstand wezenlijk tot zegen kan strekken. De heer dr. F. P. J. Sibmacher Zijnen nam nu als voorzitter der plaatselijke schoolcommissie het woord om te verklaren dat deze commissie met vreugde hare taak, ten aanzien der tot dusver hier gevestigde school, aan andere handen over geeft. Sinds lang bestond er te Middelburg dringend behoefte aan voortgezet onderwijs voor meisjes die, de lagere school ontwassen, hetgeen haar verder aan kennis en ontwikkeling ontbrak elders moesten zoeken. Door de oprichting dezer middelbare school is in die leemte voorzien en het aanvankelijk talrijk cijfer harer leerlingen, 51, bewijst dat inderdaad door hare opening in eene behoefte voorzien wordt. De heer Yan Visvliet verklaarde vervolgens de school geopend en noodigde de aanwezigen uit tot het bezichtigen der lokalen. Het benedengedeelte van het gebouw is voor onderwijs, de bovenverdieping tot woning der directrice ingericht. Voor ieder der vijf klassen is een lokaal bestemd, dat een 20tal leerlingen be vatten kan en door glazen beschotten van de aangrenzenden gescheiden wordt. Eene afzonder lijke zaal is bestemd voor het onderwijs in de natuur- en scheikundige vakken en het teekenen, terwijl het reeds vermelde flinke en doelmatig ingerichte lokaal in den tuin tot gymnastiekzaal dienen zal. Voorts bevat de beneden-verdieping nog eene dienst-kamer voor de directrice, een wachtkamer voor het onderwijzend personeel en een spreekkamertje. Te beweren dat al deze lokalen in ruimte, licht en luchtigheid aan alle wenscben beantwoor den, zou zijn der waarheid te kort doen. Met name is de leerzaal voor de natuurkundige vakken voor hare uiteenloopende bestemming ten eeuemale onvoldoende. Hierin zal vermoedelijk voorzien kunnen worden, door gedeeltelijk gebruik der lokalen van de H. B. S. vooj1 jongens. Vergeleken met de vroegere inrichting is het gebouw echter veel verbeterd en wanneer men in aanmerking neemt dat het er hier op aan kwam, met de minst moge lijke kosten, van het aanwezige een geheel te maken dat aan de behoeften van den nieuwen toestand beantwoordde, dan mag de betuiging afgelegd worden dat, binnen deze grenzen, het doel zoo na mogelijk bereikt is. Wij begroeten dan ook het oogenblik der lieden, die voor zichzelf en niet voor hun mees ters zwoegen en al waren er nog vrouwen voor de ploegen gespannen, zoo geschiedde dit niet meer met de hopelooze onderwerping aan een onwederstaanbaar gebod, maar uit vrije verkiezing, op eigen grond. Hoe bezwarend, hoe onbillijk het verkoopen der kerkelijke landerijen en der biens d? êmigrês ook ware, het land moest er in het einde wel bij varen, want de edellieden had den een groot gedeelte van hnn land braak laten liggen ter wille van hun jacht, en de klooster rechten waren zeer drukkend voor den boeren stand geweest, die het grootste deel der belastingen moest opbrengen en er veel slechter aan toe was dan in eenig ander beschaafd land in Europa. De eenige medepassagier was die heer, die door zyn gebrek aan beleefdheid Mile De St Aignan beleedigd had. Zyn costuum kenmerkte hem als een echten enragéhij had een vaalbleek gelaat, dik zwart haar en zware donkere wenkbrauwen en iets theatraals over zich, dat deed vermoeden dat hij aan het tooneel was verbonden geweest of nog was. Hij wierp de drie personen, die plaats genomen hadden, een onheilspeilenden blik toe, haalde een courant voor den dag en begon met, èen stentorstem, blijkbaar met de bedoeling om hen door ontsteltenis een onvoorzichtigen uitroep te ontlokken, zulke akelige bijzonderheden over hetgeen er te Parijs en te Lyon voorviel, voor te lezen, dat Mile De St Aignan verbleekte en opening van de Middelburgsche hoogere burger school voor meisjes als een gewichtige en geluk kige gebeurtenis voor onze stad, waarvan de toekomst de rijke vruchten moge ziea De hoofdcommissie voor de Noordpooltochten heeft een telegrrm uit Hammerfest ontvangen, meldende dat de Willem Barents aldaar beschadigd was aangekomen. De officieren en bemanning waren wel. Waarschijnlijk heeft het scheepje door het ijs geledenmen hoopt dat het in Hammerfest kan repareeren. De heer J. A. Kruyt, consul der Nederlanden te Djeddah, verlaat den 6en dezer Nederland, om over Triest naar Arabië terug te keeren en daar met de uitvoering van zijn, op de algemeen© vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap te 's Hage besproken plan, tot wetenschappelijk onderzoek van Midden-Arabië, een aanvang te maken. Hij is thans reeds vergezeld vaneen jongmensch, als assistent voor de zoölogische werkzaamheden. Later zal waarschijnlijk een civiel-ingenieur zich als aardrijkskundig bij hem voegen. Bbl Naar men verneemt is door den heer A. Benier, consulair agent te Vlissingen voor Rusland en België, eervol ontslag verzocht van het consulaat voor Belgie. Door gedeputeerde Staten van Zeeland is een adres van gelukwenschiüg met de geboorte eener prinses aan Z. M. den koning gezonden. Het hoofdbestuur van den Multapatiors-bond heeft een adres tot ondersteuning van het wets ontwerp ter bestrijding van het misbruik van sterken drank aan de tweede kamer ingediend. Daarin wordt ook op de bekende gebreken van het ontwerp gewezen als de ondoelmatigheid om in de wet een minimum, in plaats van een maxi mum, van 't aantal drankwinkels in iedere ge meente te bepalenhet gemis van een voorschrift om onwillige gemeentebesturen aan hun plicht te houden; het gemis van een stellig verbod om drankverkoop met andere neringen te verbinden; het toelaten van drank verkoop op het ijs. Het bestuur wenscht voorts dat het Zweedsche stelsel ingevoerd en de vergunningen om drank te ver koopen aan de mee3t biedenden, onder de noodige waarborgen, verpacht worden, en eindelijk dat geen verlof tot drankverkoop gegeven moge worden aan rijks- of gemeente-ambtenaren of aan gemeenteraadsleden. Z. M, de koning heeft aan burg. en weth. van 's Gravenhage eerst door zijn adjudant van dienst en later bij een brie van den directeur van het Edmée zich met afgrijzen de taal herinnerde welke zij gewoon was van haar vader en zijne vrienden te hooren. De gekleurde zakdoek en het katoenen kleedje waren voor Mile De St Aignan inderdaad een zeer onvoldoende vermomming, daar zij er van top tot teen aristocratisch uitzag en Edmée eveneens, terwijl het fijn besneden ge laat van De Pelven en zijne voorname kleeding hem zoodanig als edelman kenmerkten, dat het vruchteloos zou geweest zijn om zich voor iets anders uit te geven. Daarom was hun gevreesde medepassagier blijkbaar zeer verrast toen hij werd aangesproken met een gezegde dat niet al leen bekendheid met zyn persoon verriedmaar zelfs vertrouwelijken omgang met andere leiders der Jacobijnen. Een ongeloovige, wantrouwende blik bewees dat hij dit als een list opvatte, maar een paar andere woorden misten hun uitwerking niet en Edmée voelde verlichting en afkeer tevens, toen hun reisgenoot een druk gesprek met De Pelven begon, wiens naam hij spoedig vernam en herkende. Daarna staarde hij haar niet meer aan en liet hen met vrede en daar hij halverwege Parijs uitsteeg, waren zij spoediger van hem be vrijd dan zij hadden durven hopen. Zoodra hij hen verlaten had, zei De Pelven „Coilot d'Her- bois Het was een vermoeiende reis, door bosschen, langs verlaten kasteelen, door de wyngaarden van Bourgongneeen paar maal overnachtten zy in een kabinet, nogmaals zijn dank doen overbrengen voor het verzoek om bij Z. M. te worden toege laten, teneinde een adres van gelukwensching aan te bieden. Hoezeer erkentelijk voor het blijk van belangstelling, achtte de koning, met het oog op meerdere aanvragen van gemeentebesturen, de inwilliging van het verzoek niet wenschelijk. De audiëntie van den minister van financiën zal aanstaanden Donderdag, den den dezer, niet plaats hebben. Bij min. beschikking is de heer D. Akkerman, geëxamineerd veearts, tijdelijk gesteld ter beschik king van den gouv.-gen. van Ned. Indië, om gedurende den tijd van éen jaar te worden werk zaam gesteld bij den burgerlijken veeartsenij-dienst daar te lande. In het algemeen slachthuis te Keulen is, voor de elfde maal reeds in dit jaar, een uit Amerika levend aangevoerd varken met de trichinen-ziekte behept gevonden. Het blij kt meer en meer nood zakelijk, dat bij den toenemenden aanvoer van allerlei levensmiddelen uit Amerika, de gezond- heids-politie op haar post en dubbel waakzaam zij. Trichinen zijn toch wèl zoo gevaarlijk als de indertijd gelukkig afgeweerde Colorado-kever. geneeskundige dienst. Voor den tijd van vier jaren gedetacheerd bij bet personeel van den ge neeskundigen dienst der zeemacht de o li', van ge- zondb. 2e kl. van den gen. dienst der landmacht J. E. L. Kraft. koloniën. Op verzoek, eervol ontslag ver leend uit 's lands dienst aau deu mr. A. Th. Heyiigers, laatstelijk leeraar in de Indische taal,- land- en volkenkunde aan het gymnasium Willem III te Batavia, met toekenning van pensioen. De cnrsns aan de hoogere burgerschool voor miesjes met vijfjarigen cursus alhier, wordt ge opend met de volgende leerlingen: in de 5e klasse: M. van der Harst, N. Sib macher Zijnen, C. Buteux en S. Fokker, 4e klaBse: J. Doorenbos, C. Ploegmakers, A. van Hoek, M. van Berlekom, H. Snouck Hur- gronje, A. de Boer, M. Boudewijnse, 3e klasse: P. Bertel, J. Bertel, H. Panders; A. Pompe van Meerdervoort, E. Sibinga, S. Ver schoor en A. van Trigt, 2e klasse: A. Krafft, A. van Leeuwen, M. Dijkman, E. van Panhuijs, B. deJongh, M.Knot tenbelt, J. van Trigt, M. van Leeuwen, M. Fak armoedige herberg; maar De Pelven haastte zich om naar Parijs te komen en het was of er een soort van veiligheid lag in het denkbeeld van hnn bestemming te bereiken Zij voelden dan ook geen vermoeienis, ofschoon Edmée niet alleen uitgeput, maar cok neerslachtig wasdoch Mile De St Aignan bleef opgewekt, vergenoegd en amusant. Alle angst en zorgen schenen op de schouders der jongere te vallen. Zij vond het vernederend om voortdurend met De Pelven te moeten zijn, en te moeten gevoelen dat zij geheel in zijn macht waren. Hij kende haar nu genoeg om te weten dat zijn eenige kans om haar te winnen bestond in haar vrees aan te jagen; maar nog had hij den omvang en de kracht van haar lijdelijk verzet niet geme ten en wanneer zij stil en terughoudend was, meende hij veld gewonnen te hebben. Parijs was hijzonder rustig toen zij vroeg in den morgen de poort binnen reden. De noodige formaliteiten waren spoedig afgeloo- pen, zonder het oponthoud dat Edmée verwacht had en de straten waren zoo ledig en verlaten dat Hlle De St Aignan eenigszins ougeloovig vroeg of al die berichten van half naakte, beschonken troepen, die met pieken zwaaiden en woeste liede ren zoDgen, niet een weinig overdreven waren en inderdaad alleB scheen die vraag te rechtvaardigen want zij zag niets dan gesloten hnizen en zelfs de Faubourg St Antoine, het hoofdkwartier van het laagsto gepeupel, scheen in zoeten slaap gedompeld

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1