Laatste berichten BUITENLAND. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. De Freycinet. Ingezonden Stukken. Handelsberichten. Pry zen yan Effecten. van zijn tocht de brievenmaal mede boven water; maar het verwondert one niet dat hij eene week noodig had om zich zoover te heretellen dat hij weder naar beneden durfde gaan. - De Londensche bladen volgen den heer Gladstone trouw op zijne plaiziervaart om het noorden van Schotland. Te Oban had men ge rekend dat de minister aan wal zou komen, en de autoriteiten stonden al gereed om hem te complimenteeren, maar toen de brieven en tele grammen waren afgehaald, lichtte de Grantully Caslle het anker en stoomde de zeeëngte in die het eiland Muil (een der Binneu-Hebriden) van den vasten wal scheidt. Maandag avond was er t op het dek; Sehotsche dansen werden uit gevoerd en liederen gezongen uit de Hooglanden. De heer Gladstone nam zelf deel aan een optocht, het schip rond, met den pijper voorop. De premier ging een paar uren aan wal op Skye en klom de steile bergpaden flink op. In het terug- roeien zette hij het lied in Rowbrothers, row en neuriede hij liederen der Venetiaansche gondeliers maar toen hij weer op de stoomboot was, ver diepte hij zich aanstonds ia de ontvangen tele grammen. Zijne gezondheid herstelt zich snel, en als hij niet spoedig geheel hersteld is, zal dat zeker niet te wijten zijn aan gebrek aan belang stelling bij het publiek, dat bij gebrek aan nieuws vergast wordt op de liedjes welke zijn eerste minister neuriet. Een Mexicaansch kavallerie-oflicier verhaalt iu eene beschrijving zijner omzwervingen door Mexico eene zonderlinge straf, aan een dronken soldaat opgelegd. Hij werd midden in een carré geplaatst, nog half dronken en reeds half katterig. Drie korporaals kwamen bij hem staan, een met een krnik zeepsop en de beide anderen met flinke stokken. De kommandant hield eene krachtige aanspraak tot de treepen en veroordeelde den onverbeterlijkcn dronkaard om het zeepsop op te drinken. Dronk hij niet door, dan kreeg hij van de beide korporaals slagen met de stokken, en dit alleen was in staat zijDe walging voor den zonderlingen drank te overwinnen. De man was voorgoed genezen van dronkenschap. Even vóór de opening der jacht is Dinsdag hniszoeking gedaan bij een aantal Parijsche res taurateurs. Men vond een driehonderd patrijzen en er werden 20 proces-verbalen opgemaakt. 's CSrnvenliage. Het heden morgen uitgege ven officiëele bulletin luidt als volgt: Hare majesteit de koniDgin heeft redelijk wel geslapen en bevindt zich inbevredigenden toestand. De jonggeboren prinses is zeer rnstig. Londen De Standard, vermeldt een gerucht dat Ayoeb vergunning heeft gevraagd ongehinderd verder te trekken. Men gelooft dat hij naar Kaboel wil marcheeren. Kagusa. Kiza-pacha heett van de Porte strenge bevelen ontvangen bij de uitlevering van het grondgebied van Dulcigno aan Montenegro voor te bereiden. Vllssingen. Binnengekomen het Eng. stoom schip Hastings, gezagv. Whincap, van Newcastle, met steenkolen en het Ned. stoomschip Utrecht van Botterdam naar Middelburg om te dokken. *'s Gravenhagc. De hoer mr. J. H. de Laat de Kanter is op zijn verzoek eervol ontslagen als schoolopziener in het vierde distriet van Zeeland, en vervangen door mr. C. de Witt Hamer te Goes. De beide kamers zijn bijeengeroepen tegen den 6 September te 1 uur. De toestand van H. M. de koningin is bevredi gend de prinses Is zeer rustig. 2 September des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- Wind Toe stand lucht. Tem pera tuur. rooi, tfwijk. richt. kracht Delfzijl 4- 8.9 ZZW 1 betr. -L 17 Groningen. 9.1 ZW 0 bew. 18 Helder 9.1 NNW 0 z. bew. 18 Vlissingen. 9.6 NNW 1 betr. 20 Maastricht. -10.2 Z 1 helder -- 16 Sy't - 8.7 w 1 mist. -- 18 - 8.9 WNW 2 z. bew. -- 17 Valentia. - 8.1 WNW 1 z. bew. -- 19 Hamburg - 7.8 ZZW 1 helder -- 17 Swinemnnde. - 7.5 stil 0 helder -- 17 Leipzig -- 9.4 ZW 1 z. bew. -- 17 Carlsrube -- 9.3 NNO 1 mist. -- 13 Grisnez -- 7.7 NNO 2 helder -- 15 Parijs -- 3.9 Z 2 helder -- 20 St Mathieu Biarritz Perpignan 8.3 WNW 2 z. bew. "f 17 Christiaansnnd Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: M. 1,2 G. Barometer tc Middelburg, Graan beur*,: {Corr,) Thermometer 1 Sept. 'sav. 11 u. 64 gr. 2 Sept. 'a morg. 8 u. 68 gr. 's midd. 1 u, 74 gr, 'a av. 5 u. 69 gr. Geen bitterder vijand dan wie zich eens uw vriend noemde. De Rölnische Zeitung is erg ver beten op de 26 of 28 liberalen, die zich van de groote nationaal-liberale partij hebben afgeschei den. Zij legt hun ten laste dat hunne verklaring ia zoo algemeene termen is gesteld dat ook ieder nationaal-liberaal zich ermede zou kunnen ver eenigen; en dat dus de noodzakelijkheid eener afscheiding niet is gemotiveerd. Er ligt in die beschuldiging eenige waarheid. Het gisteren door ons medegedeelde programma is vaag en treedt niet buiten de theorie der nationaal-liberalen. Zoo de nieuwe fractie zich echter in hare handelingen aan dat programma houdt, zal zij treden buiten de practijk dar nationaal-'iberalen, en dit moet haar bestaan rechtvaardigen. Moge dan ook al de indruk van het programma, om met de Kol" nische te spreken, teleurstelling geweest zijn, het ontstaan der nieuwe partij zal nog wel eens andere gevoelens wekken bij die liberalen, welke in hun angstige bezorgdheid voor den samenhang van het Duitsche rijk dikwerf hun liberalisme vergaten. Toen de nationaal-liberale partij, welke in haren grootsten bloei 150 leden in den rijksdag telde, zich in 1866 afscheidde van de oppositie tegen het conflicten-ministerie en zich schaarde onder het zegevierende vaandel der Duitsche eenheid, telde zij slechts 24 leden, nog minder dan thans de nieuwe fractie die 17 leden in den rijksdag en 14 in den Pruisischen landdag heeft. Ook deze dus kan eene toekomst hebben. Zij telt nu reeds in haar midden enkele van de beste elementen der liberale partijen die zich ten getale van zes verdringen in den rijksdag. Yon For eken- beck en Von Stauffenberg waren president en vice-president van den rijksdag, totdat de clericaal-conservatieve alliantie den invloed der liberalen verlamdeBamberger Lasker en Pie kert zijn van de meest invloedrijke spiekers in den rijksdag. Het 70tal overgebleven na tionaal-liberalen bezit slechts éen man, Yon Beunigsen, om tegenover hen te stellen. De gevormde kern mist dus geene levenskracht, en zonder nog een Engelsch blad te willen nazeggen dat zij de ministers bevat van eene niet ver ver wijderde toekomst, mag men de mogelijkheid aan nemen, dat zich uit haar door toetreding van andere goede elementen uit de liberale fracties een gezonde parlementaire partij zal ontwikkelen, die de Duitsche eenheid genoeg bevestigd rcht om naar eenige vrijheid en naar een werkelijk grondwettig bestuur te streven. De nu reeds ontstaande reactie tegen de beschermende rechten zal kracht bijzetten aan eene richting welke desnoods over prins Bismarck's ontslag heen liberaal wil zijn. De uitvoering der decreten van 29 Maart gaat in Frankrijk haren gang. De commissarissen van politie die aan de Jezuïetenscholen aanschellen» vinden er de vogels gevlogen en de instellingen in handen van leeken. In hoever zij daardoor van aard zijn veranderd, moet later blijken. De andere congregaties, welke geene erkenning harer rechtspersoonlijkheid binnen den bij de decreten voorgeschreven termgn hebben aange vraagd, zouden geneigd zijn eene verklaring af te geven, waarin zij zeggen geene erkenning te hebben willen vragen, wijl zij daardoor implicite haar ganscue verleden als onwettig zouden ver- oordeelen, doch dat zij zich onderwerpen aan de tegenwoordige staatsregeling en niet beweren, als deel der kerk, onafhankelijk te zijn van het staatsgezag. Op die gronden vragen zij aan de regeering te mogen voortbestaan. De Temps meent dat zulk eene verklaring de regeering tot zachtheid en toegefelijkheid moet stemmen; maar de Mépublique Frangaise slaat een geheel anderen toon aan, welke de meer derheid der kamer haar zal nazingen. „Het was de congregatieszegt zij, niet genoeg om door een stilzwijgen van zes maanden de decreten en den wil der natie te braveeren, doch zij hebben zich tegenover de regeering eene onge paste aaardigheid veroorloofd. Het zal haar slecht bekomen. De regeering die nog zacht tegenover haar wilde te werk gaan, ziet zich nu verplicht snel en krachtig te handelen. Zij weet dat de kamers die de volgende maand bijeenko men het haar niet zouden vergeven, als zij deze verklaring der monniken en nonnen niet het eenige antwoord gaf dat zij verdient. Het tweede decreet van 29 Maart zal ik ben er zeker van uitgevoerd worden. Wat gezegd is zal gedaan worden, zeide onlangs de minister die de decreten moet uitvoeren. Hij doe het dan ook en snel". Geelt het ministerie De Freycinet niet toe aan dezen eisch der kamermeerderheid, dan is zijn vonnis geteekend. Het Engelsche lagerhuis heeft in de wet op de begrafenissen weder eenige meer liberale bepalingen gebracht welke de lords eruit hadden geacht. Ten tweede male moet dus het oordeel van het hoogerhuis gevraagd worden, en dit is tegenwoordig niet zeer meegaand. Het heeft de hazen- en konijnenwet nu weer zoo verminkt dat de boeren er niets aan zullen hebben. Het beginsel dat de boer in de gelegenheid moet gesteld worden om zijn oogst tegen schadelik gedierte te beschermen werd slechts gedeeltelijk in de wet behouden. De lords brachten bij amendement eene sluiting der jacht gedurende vier maanden in de wet en be perkten het verlof tot schieten tot den pachter of een door hem aan te wijzen persoon. Het lagerhuis wilde dat recht aan alle huisgenooten geven. Bovendien is het zetten van strikken verboden, zoodat de boer het zich zal moeten getroosten evenals vroeger een deel zijner kool en andere vruchten, omgezet in hazen- en konijn boutjes, naar de tafel van de grooten der aarde te zien verhuizen. Het lagerhuis zal zich waarschijn lijk niet met deze amendementen vereenigen en de wet blijft dus vlotten tusschen beide huizen, zoodat althans dit jachtseizoen voor den jager is gered. De redevoering door den heer Freycinet te Montauban gehouden, waarin hij de beide uiterste partijen als gevaarlijk voor de republiek schetste en alzoo de uiterste linkezijde op éene lijn stelde met de rechterzijdewaarin bij bovendien zekere toespelingen maakte op eene algemeene wet op het recht van vereeniging waaronder ook de congre gaties zouden begrepen zijn, heeft hem in de moeilijke positie gebracht van iemand die door zijne tegenstanders wordt geprezen en door zijne vrienden gelaakt. Het oogenblik schynt nabij waarop Frankrijk ook dezen premier zal versleten hebben. De Freycinet behoort tot die club der Fransche protestanten, waarvan de hoofden zich aansloten bij het keizerrijk als een middenterm tusschen de katholieke monarchie en de republiek van vrij denkers. De protestanten hadden nog goede herinneringen aan den naam Bonaparte, want onder het eerste keizerrijk was geene godsdienstige belqdenis in zoo gunstige omstandigheden als juist de hunne. Voor de rijke protestanten begon eene periode van veel macht en invloed aan het hof. Constant Say werd malre van het arrondissement waar zijne suikerraffinaderij gelegen was. Op het stadhuis kwam hij achter geheimen, waardoor hij rijkdommen op rijkdommen kon stapelen, en de keizerin streelde zijne ijdelheid door zijn oudste dochter uit te huwelijken aan een legitimistischen hertog met veel fortuin, die haar geliefkoosde kamerheer was. Ook Eugène Schneider werd een man aan dat hof. Doch de protestanten die wil den vooruitkomen, moesten diensten weten te bewijzen, want keizerin Eugénie was uit haren aard niet verdraagzaam in godsdienstzaken. Haussmann kon zijn post slechts blijven behouden door aan invloedrijke hofdames te vertellen welke achterbuurten zouden worden hausmannisés en door welke woeste terreinen avenues zouden ge trokken worden. Men kocht dan huizen of grond en was zeker er binnen zes maanden het dubbele voor te bekomen. Het grootste gedeelte van keizerin Eugénie's fortnin is verkregen door het gebruik maken van inlichtingen weike zij van het Hótel-de- Ville kreeg. Haar kapper, haar lik doornsnijder en haar tandmeester deden hetzelfde en werden rijk door den blik welke zij in de kleedkamer op plannen van Parijs konden werpen, waarop met roode strepen de nieuwe boulevards waren aangegeven. Toen dan ook Haussmann bijna klaar was met zijn hervormen van Parijs, deed de coterie van de keizerin hem in ongenade vallen; eerder niet. Een andere protestant, Dubochet, kon jaren lang geene concessie krijgen, voor het exploiteeren van de vereenigde gasfabrieken te Parijs, enkel wijl hij protestant was. Men wist aan het hof niet dat hij schatrijk was, anders zou men hem meer ontzien hebben. Hij kreeg eindelijk zijn zin door aan een zeker aantal hooggeplaatste dames in de Tuilerieën een flink getal aandeelen in de onderneming present te geven. De niet gefortuneerde protestanten echter, die in den staatsdienst waren, hadden het niet best, Om vooruit te komen moesten zij zich klein houden en nooit eene gelegenheid laten voorbijgaan om de wijsheid der keizers, de schoonheid en deugd zijner vrouw en de vroege ontwikkeling van zijn zoon te roemen. In deze kringen leefde de heer De Freycinet. In het korps ingenieurs, waartoe hij behoorde, waren een aantal protestanten, die allen iu den beginne Bonapartisten waren, omdat hunne godsdienstige overtuiging hun een schrik inboezemde voor de godsdienstlooze republikeinen. Toen zij bemerkten dat zij onder eene dwingelaudij waren geraakt waar de vleeschpotten niet juist hun deel waren was het te laat om terug te trekken, en om in eigen oogen hunne waardigheid te redden, maak ten zij zich wijs dat het Bonapartisme de hoogste uiting was van politieke wijsheid en de meest volkomen waarborg voor de nationale rust. Dit was het type waartoe de heer De Freycinet be hoorde. Hij werd in 1870 officieel candidaat van het keizerrijk voor een departementalen raad, en toen eenige maanden later het voorloopig bestuur der republiek hem prefect van Montauban maakte wilden de bewoners der stad hem niet erkennen wijl men vreesde dat hij in die streken te veel aan het oude régime gehechte vrienden had, om trouw dienaar der republiek te kunnen zijn. De herinnering aan dien tijd heeft evenminden heer De Freycinet als de Fransche republikeinen verlaten. Bij hem mogen wij er wellicht de oor sprong in zien van de verdachte uitdrukkingen in zijne redebij hea zeer zeker de reden van een voortdurend wantrouwen in een republikein, gevormd in de school van het Bonapartisme. Daarom gelooven wij, zooals wij boven zeiden, dat de Fransche republiek zeer spoedig ook dezen premier zal versleten hebben. Ieder moet ook zijn beurt eens hebben, en blijven de ministers te lang aan, dan komt men den kring der op eene portefeuille belasten niet rond. Mijnheer de Redacteur. Het ingezonden stukje van X in uw blad van gisteren, deed voor mij een vreemd licht opgaan over een paar politieverordeningen alhier. Uit voornoemd stukje toch blijkt mij dat bij militaire oefeningen of parades op het Molenwater aan den daar bevel voerenden officier het recht ontzegd wordt op dit terrein, dat dan toch gedurende dien tijd ter zijner beschikking is, die personen toe te laten, welke hij goedvindt. Ik ken tal van andere garnizoensplaatsen M. d. R., maar nergens bestaat eene politieverordening zoo vreemd als deze; in een der grootste garni zoenen van ons land wordt zelfs bij gelegenheden als gisteren eene tribune voor genoodigden op het paradeterrein daargesteld. Ik zou daarom bijna gaan betwijfelen of Middelburg nog wel rijp is, het voorrecht van een garnizoen te bezitten. Een ander punt dai me onverklaarbaar voor komt is: dat het bij tooneelvoorstellingen in den schouwburg zooals eergisteren avond, niet verbo den is, dat eenige beschonken individuen in ge zelschap van de onvermijdelijke jeneverflesch door hun walgelijk getier het beschaafde gedeelte van het publiek het genot der voorstelling onmogelijk maken en bederven. De daar aanwezige dienaar der politie toch, verzekerde mij persoonlijk, hij dit niet beletten mocht en alléén op het rooken moest letten. Waar dergelijke schandalen door de politieverordening worden toegestaan is eene her ziening hiervan, volgens mijne bescheiden meening, niet zoo geheel ongewenscht. Hoogachtend. V, Middelburg, 2 September 1880. GraanmarKten enz, Middelburg, 2 September. De aanvoer uit Walcheren van heden was nog niet groot. Van buiten was niets ter markt. Jarige Walchersche tarwe wordt zonder handel nominaal 0.50 lager genoteerd. Van nieuwe Walchersche tarwe werd nog niet veel geveild, de blankste werd voor zaaiing uitgezocht tot 0.25 lager, bruine soorten niet gewild. Puike nieuwe zaairogge prijhoudend. Nieuwe Walchersche wintergerst en dito zomer- gerst zonder prijsverandering. Jarige winter- en zomergerst, almede dito paardenboonen van den zolder te vergeefs aangeboden. Walchersche witte- en bruineboonen zonder handel nominaal genoteerd. Van nieuwe Walchersche pa arden boo nen werden eenige partytjes aangeboden van uit muntende qualiteit, houders waren te hoog gestemd en wilden voor den genoteorden prijs niet verkoopen. Van nieuwe Walchersche groene kookerwten was meer aangevoerd en daar men lager iu prijs bood weiden ze 0.25 minder af gegeven. Nieuw winterkoolzand, weinig gevraagd en aangevoerd, en slechts gedeeltelik voor olie slagerijen, prijshoudend gekocht. Nieuw droog zomerkoolzaad tot de notering afgegeven. Jarige Walchersche tarwe 9,50 a 10geringe dito 9 a 9,50nieuwe Walchersche puike zaai- tarwe 10 a 10,25 betaalddito zaai-rogge 8,50 5 nieuwe Walchersche wintergerst 5,75; dito zomergarst /5,25 Walchersche w! *eboonen ƒ14 a ƒ14,50 mindere soort /13 a 13,50; Wal chersche bruineboonen 15,50 a 16nieuwe dito paarden boonen 7,50 te vergeefs geboden dito groene kookerwten 9,75 a 10 mindere qualiteit 9,50 a 9,25 dito winterkoolzaad 10,25 a 10,50, mindere soort 9,75 a 10 dito nieuw zomer koolzaad 9,75. Ter veemarkt van heden zijn aangevoerd; 3 paarden, 1 vette koei, vette ossen, 5 vette vaarzen, 14 kalfkoeien,14 kalfvaarzen,12 varekoeien, 1 driejarige os, 10 stuks jong vee, 2 stieren, schapen, 48 magere varkens. De gemiddelde prijzen waren: paarden 300 a 50; vette koeien 72 a 76 cent per kilovette ossen a cent per kilo; vette vaarzen 76 a 78 cent per kilo; kalf koeien f 130 a 180 per stuk; kali vaar zen 120 a 150 varekoeien 50 a 120 per stukdriejarige ossen ƒ100 a jong vee 20 a 90 per stuk stieren f 60 a 70.schapen a per stuk magere varkens 12 a ƒ18 per stuk. gemiddelde marktprijzen. Versche boter ƒ1.15 a ƒ1.25; eieren per 100 stuks 3.40 Bergen op Zoom, 26 Aug. Puike jarige witte tarwe y.a 10.nieuwe dito 9.25 a 10. mindere ƒ7.— a ƒ8.75; roode 7.75 a 10.35; rogge 7.a 7.50boekweit 5.50 a nieuwe dito 5.25 a 6.zomergerst 4.75 a 5 35; haver 8.a f 9.—; kookerwten 9.a ƒ10.paardenboonen ƒ7.90 a ƒ8.25 kanarie- zaad 9.a 10.bruineboonen 9.50 a 10.25; witteboonen a/duivenboonen f a koolzaad 10.75 a 11.10. Suiker onveranderd 26 op 88 graden meias sen flauw; boter per stuk 1.021 i kilo 0.77; eieren per 26 stuks ƒ1.05. Amsterdam, 1 September 2 September. STAATSLEEN INGEN. Nederl. Cert. N. W. Seb. 24 pet. 651 65ft dito dito dito. 3 78J 784 dito dito dito. 4 1021 102J dito Obl. 1878 1000 4 102} 1021 Kelglë. Certificaten2J Frankrijk. Origin. Inschr. 3 n 83 J Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 120 5 881 891

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3