Laatste berichten* Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen, Gemeenteraad van Middelburg; Algemeen Overzicht. De veldtocht der Grieken. Ingezonden Stukken. Zeet ij dingen. Handelsberichten. tie zooveelste maal op den koning drinken, en de grootste trouw aan het vorstenhuis kan niet verhinderen dat de hartelijkste toost eene gemeen plaats wordt. Een Nederlandsch sohutter, de heer Beelaerts van Blokland, die bij den wedstrijd een eersten prijs had behaald in eene der atdee- lingen, sloot de rij der toosten. „Ik drink, zeide hij, op de nieuwe vriendschap der Bel gen en Nederlanders die ik ben er zeker van op den dag des gevaars zich zouden aaneen sluiten ter verdediging van hun grondgebied zich de leuze herinnerende: Eendracht maakt macht." De heer Beelaerts eindigde met te drinken op de koninklijke familie van België. Zijne woorden werden met eene langdurige toejuiching begroet, terwijl hij de gelukwenschen ontving van de aanwezige ministers van binnenlandsche zaken en onderwijs, de heeren Rolin-Jaequemyns en Van Humbeeck. Denzelfden dag was er nog schoolfeest in Ixelles en een maaltijd van de oude strijders in Schaarbeek. De kermis op den Boulevard du Midi duurt nog tot Zondag en wordt met een vuurwerk besloten. Te Blankenberghe zijn Zondag ochtend twee jongelingen, zonen van den fabrikant Hooreman- Cambier, te Gent, bij het zwemmen in zee jam merlijk verdronken. Zij waren den vorigen dag overgekomen om met hun familie te Blankenberghe den verjaardag huns vaders te vieren. Alle ver makelijkheden zijn op de badplaats, als bewijs van deelneming in dit vreeselijk ongeluk, dien dag uitgesteld. De Engeische vereeniging van luchtreizigers heeft tegen den 4en September een wedstrijd van luchtballons uitgeschreven. Om vijf uren zullen van verschillende punten van Londen acht bal lons opgaan, en de prijs zal toegekend worden aan de equipage van het luchtschip dat in ander half uur den grootsten afstand zal afgelegd hebben. De kunst der schippers moet daarin uitkomen dat zij in de boven elkander gelegen luchtlagen de snelste stroomingen opzoeken. In Tirol heeft onlangs eene militaire wan deling plaats gehad die wel eenig in hare soort is. Een troep van 160 soldaten met 8 officieren is met wapens en bagage den bergpas en de gletschers van Bocca di Brenta overgetrokken, een bergtocht door stoute bergklimmers voor haast onmogelijk gehouden. Gepakt en gezakt kwamen zij na vijf dagen weer in hun garnizoen terug, zonder dat er een enkel ongeluk was voor- Sluis, 30 Aug. Heden middag werd alhier, bij inschrijving, aanbesteed, het bouwen van een nieuw post- en telegraafkantoor met directeurs woning, waarvoor maar éen biljet was ingekomen, van den heer J. C. Evers alhier, voor de som van 9380. Voor de verlichting 1880/81 waren twee inschrij vingen ingekomen. Van den heer J. Noest a 215 fen van den heer J. Hoofdman a f 258. 's «ravenhagc. 3 u 34 m. De bevalling ran H. M. de koningin wordt sedert heden morgen vroeg te gemoet gezien. 'S GRAYENHAGE, 6 u. 50. Hare Majesteit de koningin is te 6 uren bevallen van eene doeliter. Londen. Volgens een officieel bericht, is Ayoeb-Khan met zijn geheele strijdmacht afge trokken en heeft hij positie genomen aan de Argandab, teu Noorden vau Kaudahar. 31 Augustus des morgens te 8 uren. namen der plaatsen. Delfzijl. Groningen. Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valeutia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Oarlsruhe Grisnez Parijs St Mathien Biarritz Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. Ba- Wind Toe Tem rom. stand pera afwijk. richt. «acht lucht. tuur. L 4.1 OZO 2 lielder - 16 3.4 O 2 heider - 16 2.2 OZO 1 1. bew. - 18 0.1 sfil 0 1. bew. 20 - 0.1 O 2 bew - 18 - 7.1 OZO 2 ielder - 15 - 4.6 NO 2 z. bew. - 17 - 0.8 ZZW 5 z. bew. - 18 - 5.8 OZO 3 helder - 18 - 8.0 O 2 helder - 17 - 3.6 O 2 helder - 15 - 1.6 NO 2 bew. - 16 0.6 stil 0 mist. - 18 0.4 N 1 helder - 19 ZZW 2 mist. - 17 ZZW 1 1. bew. - 18 - U 9.1 ZZW 1 betr. -1- 16 -11.9 NO 2 helder - 16 -10.1 ZO 2 helder - 18 NW 2 1. bew. NO 2 1. bew. Zitting van Maandag 30 Augustus. In deze raadszitting, waarin wegens afwezig heid van de grootste helft der leden geen besluiten konden genomen worden, werd o. a. medegedeeld dat de voor het onderwijzend personeel der mid delbare meisjesschool vastgestelde jaarwedden zijn goedgekeurd en dat die school aanstaanden Maandag zal worden geopend, tot bijwoning van welke plechtigheid de raadsleden worden uitge- noodigd. Nadat mededeeling was gedaan dat het raads besluit tot overname der gasfabriek is goedge keurd, geschiedde voorlezing van een schrijven der heeren Wolterbeek, Van Baggen en Co., hou dende bericht dat zij de aanbieding tot overname der gasfabriek aannemenbij dat schrijven wordt opgemerkt dat volgens opvatting der concessio narissen het bedrag voor den in 1875 gelegden zinker a f 5,999.99 niet onder de som voor de overname f 74.000) is begrepen, terwijl zij eindelijk nog in overweging geven den termijn van overname te stellen op 31 Maart 1881, dewijl de overgave op 1 Januari a. in de exploitatie ernstige bezwaren heeft. Door burg. en weth. is ep dit schrijven geant woord dat in den door den raad vastgestelden termijn voor de overname geene verandering kan gebracht worden, en het bedrag voor den zinker niet is begrepen onder de som van f 74.000. Op dit schrijven is bij burg. en weth. geen nader bericht ontvangen en op 4 Augustus zijn de losse goederen tot de fabriek behoorende geïnventa riseerd. Een verzoek van den heer A. F. Wisse, be noemd tot hoofdonderwijzer te Cadzand, om eervol te worden ontslagen als hulponderwijzer alhier, is verzonden naar de pi. schoolcommissie om advies, terwijl door burg. en weth, als naar gewoonte eene oproeping van sollicitanten ter voorziening in de vacature zal worden gedaan. Op de verschillende voorstellen van burg. en weth. komen wij bij de behandeling ervan terug. De gemeentebegrooting voor 1881, die binnen weinige dagen aan de leden zal worden uitge reikt, bedraagt in ontvang en uitgaaf f 256,568.064, terwijl de post voor onvoorziene uitgaven op 6950.36J- is geraamd. Nog werd overgelegd de rekening van het be stuur der godshuizen over 1879, in ontvang f 47648.14, in uitgaaf f 49907.14 bedragende en dus een kwaad slot van f 2259 opleverende. Een ontvangen brochure getiteld Drinkwater te Vlissingen, door den heer G. van Diesen, is voor de leden ter visie gelegd. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: G. 3.7 M. V. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Ccrr.) t hermometer 30 Aug. 'sav. 11 u. 66 gr. 31 Aug. 's morg. 8 u. 67 gr. 's midd. 1 u. 79 gr. 's av, 6 u. 72 gr. De mogendheden maken thans een misbaar, waardoor men in het geloof zon gebracht worden dat het haar ernst is met eene oplossing der hangende vragen in het Oosten. Men herinnert zich dat het laatste stuk in de Montenegrijnsche qnaestie het antwoord is van de Porte op den eisch der mogendheden, dat Dnlcigno binnen drie weken aan Montenegro zou zijn overgegeven. De Porte verklaarde zich in beginsel bereid tot de overgave, maar vroeg ouder gewoonte meer tijd. Hare kracht ligt steeds in uitstellen. Lord Gran ville verklaarde gisteren in het hoogerhnis, nadat daar de bazen- en konijnenwet in tweede lezing was aangenomen, dat dit antwoord niet aanneme lijk was en dat de mogendheden beraadslaagden over het daarop te geven bescheid. Intnsschen znllen zich oorlogschepen te Eagnsa verzamelen om, zoo noodig, deel te nemen aan de demon stratie der gezamenlijke marines. Eindelijk dus een officieel woord over deze zaak, welke zoolang stof voor gissingen en daaruit voortspruitende tegenstrijdige berichten gaf. De eerste maal dat, reeds weken geleden, over deze zaak werd ge sproken, luidde het dat men wel schrik wilde inboezemeD, maar zeker niet aan wal zou komen om te vechten. De Engeische minister liet zich daarover niet uitalthans men heeft het niet geseind. Als zulk een plan voorat wordt bekend gemaakt, verliest de ganBche maatregel wel wat van zijne kracht, vooral tegen eene bevolking als de Albaneezen, strijdhaftig en vast besloten tot het uiterste te verdedigen wat hun voorkomt hun recht te zijn. Bij Maznr, nabij Dulcigno, is een corps Albaneezen gelegerd, versterkt door inwo ners van Dulcigno. De geregelde troepen der Turken maken met hen gemeene zaak, bericht men uit Kagusa. Zit daar geen verraad van de Turksche regeering achter? Wie zal het zeggen. De geschiedenis van de diplomatie der Porte in deze jaren zal nog in langen tijd niet te schrijven zijn, indien al immer al hare kleine knoeierijen aan den dag zullen komen. In elk geval is de demonstratie te water, ais er iets van komt, een ieit van gewicht, wijl zich, bij de meest vaste afspraak om zich niet feitelijk in den strijd te mengen, omstandigheden kunnen voordoen waarin het vasthouden aan zulk een voornemen onmoge lijk wordt. Indien twee of meer Engeische oorlbg- schepen voor Dulcigno liggen en de Albaneezen slaan den Engelschen consul dood, kan men zich van eene feitelijke tuchtiging niet onthouden. Buitendien is het altijd gevaarlijk om yan zes verschillende natiën een zeker aautal mensekeu hijeen te brengen, wier métier vechten is en die de geweren en kanonnen bij zich hebben. Ook de Grieksche grensregeling gaat een stap vooruit of achteruit. Volgens een telegram aan de Manchester Guardian, die goede berichten heeft uit het Oosten, wordt bij de Porte eene nota klaargemaakt, waarin een welomschreven aanbod aangaande de nieuwe grenzen zal worden gedaan en in vastberaden taal zal verklaard worden dat het de Porte onmogelijk is verder te gaan, terwijl de mogendheden alle verantwoordelijkheid moeten dragen voor de gevolgen. Dat zou inderdaad krasse taal zijn, wijl natuurlijk het aanbod der Porte geringer zou zijn dan het gebied door de conferentie vastgesteld. Ja en neen zouden dan scherp tegenover elkander staan en de casus belli was er. De diplomatie zou echter ook dan middel weten om een oorlog te ontwijken, waarin voor het oogeublik geen enkele Europeesche macht zin heeft. De buitengewone activiteit der mogendheden openbaart zich ook nog in eene overeenstemming omtrent de eischen welke men nopens Armenië zal stellen en in een plan van hervormingen voor Europeesch Turkije, door de daarvoor benoemde internationale commissie te Konstantinopel vast gesteld. Dat kan eene belangrijke politiek-sociale studie zijn, maar het is het eerste plan niet van dien aard en de mogelijkheid bestaat dat het ook het laatste uiet zal zijn. De scheuring in do nationaal-liberale partij in Duitschland is een feit geworden. Acht en twintig leden, wier namen ons nog niet bereikt hebben, maakten eene verklaring openbaar, dat zij uit het partijverband zijn getreden. De heer Rickertbad dus te Danzig blijkbaar niet zonder overleg met zijne vrienden gesproken, en zijne redevoering moest tot inleiding van het besluit dienen. De onderteekenaars der verklaring zeggen dat zij willen vasthouden aan de verkregen staatkundige vrij heden, aan de vrijhoid op economisch gebied en aan de hervorming van het rijksbelastingstelsel door afschaffing van die lasten welke het zwaarst op de behoeftige klassen drukken. Zij zullen de vrijheid van godsdienst verdedigen binnen de perkeu eener wetgeving welke de onvervreemdbare rechten van den staat waarborgt. Veel zegt dit programma nog nietdoch wij kennen het enkel uit een telegram en znllen er spoedig meer van hooren. Evenals van den staat van zaken in Afghanistan, waaromtrent iedere dag belangrijke berichten kan brengen. Wellicht is Roberts aan het vechten terwijl wij deze regelen schrijven. Te Khelat-i-Ghil- zai kwam hij den 23en aanhij bleef er twee dagen en marcheerde toen naar Kandahar, waar hij gisteren gewaqht werd. Heden zou hij den aan val op Ayoeb 's troepen wagen zonder op generaal Phayre te wachten, die zijn tocht uit het zuiden slechts langzaam kon voortzetten wegens gebrek aan voedsel voor menschen en dieren op den weg dien hij heeft af te leggen. Met dergelijke bezwa ren had generaal Roberts niet te kampen, anders ion het hem onmogelijk geweest zijn met een lepakt en beladen leger, vergezeld door artillerie, 'agelijks ruim vijf uren gaans af te leggen. Ayoeb, hooiende van de komst der Engeische •oepen, heeft het beleg van Kandahar opgegeven q met zijn ganache macht eene stelling ten noor- 0n der stad ingenomen. Daar zal dusdeontmoe- tig naar alle waarschijnlijkheid plaats hebben. L Engeische bladen zijn in het volkomen ver- tiuweu dat eene nederlaag der Engelschen on- rtgelijk is. Wij hopen dat zij zich niet bedriegen. e Grieken zitten niet stil. In afwachting dat demogendheden het met de Porte eens znllen zijl over de wijze waarop ThesBalie en Epirus Grkseh znllen worden eene overeenstemming wee niet bijzonder haastig schijnt tot stand te zuln komen heeft generaal Karatzas in de dag- blasn van Athene het plan ontwikkeld voor een veltocht tegen de Albaneezen, voor het geval dat dei minder ingenomen mochten blijken met het vitrecht om van Turksch Grieksch te worden. Ie generaal spreekt de bewering tegen welke i f een zeker aantal Enropeesche bladen is te oden geweest, dat het Grieksche leger, ais zwak alle krijgstucht missende, niet tegen deAlba- rezen zou opgewassen zijD. Voornamelijk zou tiekenland te strijden hebben tegen deAlbanee- a uit het zuiden, wijl de noordelijke bevolking tl zou worden bezig gehouden door Montenegro, icht de Montenegrijnsche quaestie zijn opgelost i Griekenland dus tegenover de volle macht der .baueezen staan, dan zouden de mogendheden neten bijspringen. Wat de krijgstucht betreft wil Karatzas wel egeven dat een Grieksch soldaat zich niet mot ra Dnitscher kan meten, doch eene vergelijking et de Albaneezen behoeft hij geenszins te ichten. Wei hebben deze meer oefening den strijd, doch de goede kans op overwin- ,ng voor Griekenland wordt hoofdzakelijk spaald door het bezit van Korfu, een onschat- are basis van operatie voor een Grieksch leger, iet eiland Korfu, onmiddellijk nabij Epirus gele- en, beheerscht door de beide voorgebergten ■sprokavo en Katerini de gansche kust van largarition tot Hagia-Sarantaeene kuststreek, ie de best mogelijke gelegenheid biedt tot lan ding. Een Grieksch leger van 15,000 manop Korfu opgesteld, kan zich eene landingsplaats kiezen en zonder moeite naar Epirus oversteken, wijl de vijand in de onzekerheid over het voor de landing te kiezen punt, niet bij machte is de gansche kust met eene Bterke macht te bezetten. Tegelijkertijd moeten 4 a 5,000 man bij Argyro- kastron landen om de Albaneezen van het noorden af te snijden. Dan znllen de Albaneezen, uit vrees voor hunne families en om niet geheel te worden afgesneden, naar het noorden moeten terugtrekken, waarna het Grieksche leger aan vallend kan te werk gaan en de gewichtigste versterkingen van de nieuwe grenslinie bezetten. Dan moeten er nog 10,000 man van het Grieksche leger ten tooneele komen3000 man moeten Metzovo bezetten en de overige 7000 Trikala, Zarkon, Karditza en Phersala, waar ze zich goed moeten versterken en do communicatie zoowel met elkander als met de oude grens openhouden. Dan komt weer een nieuwe factor der Griek sche kracht, de Epirotcn en Thessaliërs die met den nieuwen staat van zaken ingenomen zijn. Een tienduizend van deze, verdeeld in aideelingen van 100 man, sluiten Arta en Prevesa in en doen daarenboveu nog heel wat anderediensten, waar voor hunne nauwkeurige kennis van het land hen bijzonder geschikt maakt. Deze gezamenlijke macht is volgens den gene raal Karatzas, die het krachtens zijn ambt weten moet, voldoende voor het doel, zelfs indien de in Epirus en Thessalië gelegerde geregelde Turksche troepen den tegenstand der Albaneezen onder steunen. Het zon er echter anders nitzien, als ook de strijdkrachten van opper-Albanië beschik baar kwamen, na eene bevredigende oplossing van het geschil met Montenegro. De openhartige generaal legt zijn plan zoo klaar bloot, dat de Albaneezen het zich voor gezegd knnnen houden. Nu hnnne nederlaag zoo gewis is en zelfs de wijze is vastgesteld waarop zij zullen verslagen worden, zonden ze beter doen maar alle plannen van weerstand op te geven, en indien zij daartoe het voorbeeld geven, dan kan de methode van generaal Karat zas ver strekkende gevolgen hebben. Zij kan de oorlogen onnoodig maken, althans bloede loos. Men laat slechts door een knap ge neraal in een brief aan de dagbladen zijn vijand zoo volkomen schaakmat zetten, dat alle kans voor hem verloren is, zooals thans voor de Alba neezen, en de oorlog is beslist. Wij gelooven hier het spoor gevonden te hebben van een denk beeld dat de volle aandacht waardig is der leden van den Vredebond. Aan het Middelburgseh publiek. Op verzoek mij belast hebbende met de eigen aardige moeilijkheden, verbonden aan de regeling van het door V Orphéon Zondag alhier gegeven concert, acht ik het noodig, naar aanleiding van tot mij gerichte vragen, het volgende mede te doelen, teneinde gemaakte of te maken gevolgtrek kingen aan geen verkeerde adressen te doen komen. Bij de reeds groote bijdrage nit de kas van Orphéon werd gerekend dat uit de entréeprijzen een bedrag van f 500 zou ontvangen worden tot dekking der reiskosten, terwijl bet restant zou strekken teu voordeele der armen. Tot mijne en misschien aller verwondering, die het concert bijwoonden, is het bedrag van f 500 op verre na niet bereiktdoor de bureaulisten is aan mij afgedragen "een bedrag van f 381,75, (met inbegrip van bet bedrag, waarvoor op de lijsten geteekend was) waarvan nog moest afge trokken worden de hoogst noodige kosten, verbon den aan de regeling enz. V Orphéon laat ons aangename herinneringen achter, maar neemt, wat het financieele betreft, minder aangename herinneringen mede. Van verschillende zijden is mij gevraagd om op de eene of andere delicate wijze te trachten het tekort bijeen te krijgen, opdat daardoor de mogelijkheid van een herhaald bezoek ver kregen worde. Dergelijke bezoeken verschaffen niet alleen kunstgenot, maar ook niet gering te achten finan cieele voordeelen. Met achting Uw Dv. Dienaar, M. S. de ZeECW. Vlissingen, 31 Aug. Het Nederl. barkschip Betsy en Arnold, gezagv. Sipkes, van Java naar Middelburg, is den 29eu dezer bij Dungeness van een loods voorzien. GraanmarKten enz. Rotterdam, 31 Aug. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 1497 runderen; 244 vette, 4 nuchtere kalveren; 957 schapen; 317 varkens; 136 biggen; runderen le qual. 84, 2' qual. 70: 3e qual. 52kalveren 1» qual. 90, 2e r- schapen 85 cent.

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3