1880. N°. 206. IN. 128* Jaargang. Woensdag 1 September. Het Atelier du Lys, sr 1880. jXDE. Middelburg 31 Augustus. ID: («EVIGLË P-oormaker. Jordt, door een een Ijverig Id, die zich lasten met de producten. |ugdelijkc refo- tureau dezer loodigd, ROT- pr pakhuis- Is November in ■lijke BUR- I eene EENIGE Ipbehoevend is, eheole huishou- I JEmen kan behandeling, if van salaris, ten Kantoor- BERHOEFF, te SMEID, die 'richten, benoo- foodigd, bij N. $noodigd; adres vurg op 's Hage itOTTERDAMs én Sept. loTIXKDAK: ilmorg. 11,30 ni 11,30. i a 11,30. 11,30, 11,30, 11,30, 11,30, i 11,30, 11,30, u. m. |5 en 5.46. 6.15. len 6.15. WOENSMO en 3RDAG. nam. 4.— 4.30 midd. 12. nam. 12,30 2 uren op dien dag. - - 6.50 6.5 7.53 8.45 i 9.12 r— 10.18 10.41 10.25 10.50 10.85 11 2.5 f 6.86 1.45 1 6.10 13.15 7.30 3.55 8.15 4.1 3 1 8.35 4.30 8.50 HIDDËLBVRGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks; met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Prys per 8/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent! Advertenties; 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberiohten enz,: van 1—7 regels 1,60 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte, Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubk Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werd aangeno men het voorstel van het dag. bestuur om aan den heer A. Cense gedurende vier jaren een wachtgeld toe te kennen van f 533.33 's jaara. De gemeenterekeniog over het afgeloopen jaar, in ontvang bedragende 380,912.03, in uitgaaf 348,736.14J en alzoo een goed slot opleverende van ƒ32,175.881, werd goedgekeurd. Aan mej. K. van Rees werd, op haar verzoek, met 1 October a. eervol ontslag verleend uit hare betrekking van hulponderwijzeres op school D. Ter vervulling der wegens periodieke aftreding in het college van zetters ontstaande vacatures werd eene voordracht opgemaakt, waarop ge plaatst werden de heereu H. J. Dronkers, K. Baart, J. M. Boone, Pb. Bondewijnse, D. J. Dronkers en W. van Uije. In de commissiën tot het ontwerpen van straf verordeningen, waarvan de burgemeester volgens de wet voorzitter is, werden als leden benoemd de heerendr. De Wind, mr. W. A. van Hoek, ir.r. Snouck Hurgronje en mr. J. A. van Hoek. Tot voorzitter der commissie van financiën werd benoemd de heer mr. Pickê, en tot leden de heeren Luteyn, Liebert, Nagtglas en Tak. Tot voorzitter der commissie van fabricage werd aangewezen mr. Pieké, tot leden de heeren Snij ders, Dronkers, Jeras en Fokker. Tot hnlponderwijzeres aan de school D (hoofd- onderw. mej. Achilles) weid benoemd mejnflïonw M. E. van Hoek, te Arnhem. Door prachtig weder begunstigd had gisteren alhier de jaarlijksche schietwedstrijd plaats van de leden der dienstdoende schutterij, die gedurende den afgeloopen zomer vrijwillig hadden deelge nomen aan de schietoefeningen. De wedstrijd, die te 9 uren aanving, was in twee afdeelingen gesplitst; in de eerste werd op 200 pas met het Beaumont-, in de tweede op denzelfden afstand met het Snider-geweer ge schoten. Aan de eerste afdeeling namen 45, aan de tweede 50 schutters deel. De verschillende prijzen, door de officieren der schutterij en de sociëteit Door de wapens vriendén beschikbaar gesteld, of van de inleggelden aan gekocht, werden behaald als volgt: een zilveren remontoir horloge met inschrift door den schutter Pieters (Beaumontgeweer); een barometer door den sergeant Lako (B)een rook tafel door den schutter Barentse (B)een album door den schutter Van Hemert (Snider); een likeurstel door den sergeant-majoor Hariot (B) FBXJILXjETOÏST. 35 DOOK de schrijfster van MUe More. HOOFDSTUK X. HÉEE CLAUDE. „Kom binnen en wacht evenik heb na geen tijd," Dit sprak hij alles zoo lang zijn onderhoo- rigen hem konden verstaan, waarvan eenigen Edmée misschien van aanzien kendenhij bracht haar in zijn kamertje en zonder de deur te sluiten, maar zoo staande dat bjj zich kon overtuigen dat er niemand in de buurt was, vroeg hij zaeht: Nu, wat is de tweede helft van de bood schap Edmée had natuurlijk zoolang zij in den gang waren alleen gesproken van de vruchten. „Ik zou gaarne den abt Gérusez zien. Ik wil weten of de boodschap, die de burger Pelveu mij van hem gebracht heeft, waar is," antwoordde zij, voelende dat openhartigheid haar sterkste papen zon zijn. een sigarenstel door den schutter Brakman (S); een bloemenstaander door den korporaal Romijn (B); een sigarenstel door den schutter C. T. Wiesner (B)een reistasch door den sergeant J. M. van der Harst (B); een pnnchbowl door den schutter Zegers (S); een fichesdoos door den korporaal Heyboer (B); een sigarendoos door den korporaal De Broekert (B); een kaarteudrager door den ^"rporaal Van der Klip (S); een bier glas doof dea sergeant Van Ruijven (B)een pijp door den schutter Lameijn (S)een pijp door den korporaal Koeleman (B)een tabakszak door den schutter Papegaaij (S) en eene porte feuille door den korporaal Freeman (B). De prijzen, uitgeloofd voor hen die iu beide wedstrijden de meeste punten behaalden, werden toegekend als volgt: aan den korporaal De Broekert een bierstel, aan den korporaal Heijboer een sigarenpijp en aan den schutter Pieters een sigarenkoker. Na afloop van den wedstrijd werd door de aanwezige officieren geschoten naar een tweetal prijzen, die door de deelnemers aan de oefeningen daartoe waren aangeboden. Luitenant Bouw meester behaalde den eersten prijs, een sigaren- pijp, lnitenant Boone den tweeden, een rookstel. Te half zes kwam het muziekkorps op het terrein, voerde daar een nommer uit en begeleidde vervolgens de schutters naar het Schuttershof. 's Avonds te 8 uren werd daar, in den verlich ten tuin, door het muziekkorps der schutterij eene uitvoering gegeven, tot bijwoning waarvan do deelnemers aan den wedstrijd en de leden van de Sociëteit Door de wapens vrienden met hunne dames waren nitgenoodigd. Nadat een nommer ten gehoore s^as gebracht A werden de prijzen door den luitenant-kolonel, kommandant der schutterij, met eene toepasselijke aanspraak uitgereikt. De heer Van Berlekom deelde daarbij mede dat bij zijn ontslag nit zijne betrekking bij de schutterij had aangevraagd, op grond dat zijne andere bezigheden hem niet meer toelieten die betrekking zoo waar te nemen als hij zon wensehen. Met genoegen maakte de heer Van Berlekom melding van de goede harmonie die steeds bj de scbutterj heeft geheerscht en gaf de verzekering dat de jaren, gedurende welke hij aan het hoofd ervan heeft gestaan, bij hem steeds in aangename herinnering blijven znllen. Bij de uitreiking der prijzen werd door een der winners kortelijk daarop geantwoord. Nadat door de luitenants Bouwmeester en Boone nog was in het licht gesteld dat het bewijs van belangstelling, door de deelnemers aan de officie ren geschonken, door deze op hoogen prijs wordt gesteld, werd de plechtigheid met een door den heer Van Berlekom ingesteld en daverend her haald „Leve de Middelburgsche schutterij" be sloten. Do cipier begon te fluiten. „Gij vraagt nog al zoo iets, als gij eens begint meisje Met een gevangene spreken! Dus bracht Pelven u een boodschap van Maarten? zeg mj hoe die luidde, dan beloof ik u het antwoord naar waar heid over te brengen; maar gij kunt hem niet zien, dat is onmogelijk 1" „Neen; ik moet hem zien en niemand be hoeft te weten dat ik geen vergunning heb. Als iemand mij ziet, zeg dan dat ik met een bood schap van monsieur De ik meen van bnrger Pelven kwam." „En als die er dan naar gevraagd wordt?" „Die zal het niet tegenspreken, daar knnt gij zeker van zijn." „Het zon veel beter zijn als gij het mij zei- det drong Marius aan. „Wat, wilt gij dat niet 1 Ach, de jeugd wil zich nooit laten raden Edmée zag dat zijn nieuwsgierigheid de overhand begon te krijgen. „Nu, ik zal zien wat ik doen kan. Kijk, als gij deze trap opgaat en rechtsom slaat, ziet gj weer een trap; dat is een toegang tot het koor en in de rnimte daar achter zitten de vogels in de kooi, G ij moet naar beneden gaan en zoo onder aan de trap gaan staan dat gij niet te zien zijt. Het is er donker, want wij hebben een ven ster dichtgestopt om de kooi steviger te maken. Ik zal den abt zeggen dat hij naar u uitziet. Terwijl Edmée deed wat haar gezegd was dacht Daarna begaf men zich weder naar den tuin, waar de muziek nu en dan door eene voordracht werd afgewisseld. Door een der aanwezigen werd herinnerd aan de heuglijke gebeurtenis die men binnen enkele dagen uit de vorstelijke residentie hoopt te vernemen en een dronk ingesteld op Neerlands koningin. Deze werd door de aanwe zigen beantwoord met het staande aanheffen van het volkslied, waarop de muziek dit nogmaals en daarna het Wilhelmus booren deed. In opgewekte stemming werd het concert ver der bijgewoond en vervolgens de feestviering met een bai besloten. Omtrent den rijtoer, gisteren door deleden van L'Orpheon Royal van Brussel door Walcheren gemaakt, vernemen wij dat door hen een bezoek is gebracht aan het schoone buitengoed Overiuin, waar ztj door den eigenaar mr. W. C. M. de Jonge van Eliemeet en diens familie vriendelijk ontvangen en rondgeleid werden, welke beleefd heid zij met het zingen van een drietal nommers beantwoordden. Over Zeeduin werd de reis naar Domburg voortgezet, waar eenige tijd aan het strand werd doorgebracht. Van daar begaven de touristen zich naar Westkapelle om langs Zoute- lande en Kondekerke Vlissingen te bereiken, waar hen de stoomboot voor de tehuisreis opwachtte. In opgewekte stemming, zeer tevreden over de twee dagen in Walcheren doorgebracht, werd do terugtocht naar Ter Neuzen te half zes uur ongeveer aangenomen. Voor den schietwedstrijd op 5 en 6 September a. te Hontenisse te honden, ter gelegenheid van •bet lOjarig bestaan der scherpschnttersvereeniging -F Hit Fm'. y' Eet.drik aldaar, is door de Mid. delbnrgsche schntterij een met zilver gemonteerde advocaatbowl als prijs aangeboden. Van de Middelburgsche schatters znllen een tiental aan den wedstrijd deelnemen. Van boord van Zr. Ms. stoomschip Marnix wordt het volgende geschreven. „Den 3 Augustus verlieten wij Nieuwediep en kwamen den 12 te Edinburg, welk tijdsverloop van 9 dagen besteed was tot het bekruisen der Hollandsche kust, tot bescherming der verdrukte Hollandsche vissehers, die brave, eerlijke verdrukte menschenkinderen, die steeds zoo in het vaarwater worden gezeten door de razende, roovende en tierende Engeische roofvisschers, altijd volgens de kranten maar die nu overal, en op de Doggers- bank en op de Engeische knst, verklaarden niets geen overlast te hebben gehad. „Volgens order moeten wij den 3 September binnen zijn, om ons te Nieuwediep klaar te maken voor de eskaderreis. Door het uitbreken der gele koorts in de West, zal onze bestemming West zij bij zich zelf dat haar gedienstige bondgenoot zeker wei hier of daar een schuilhoekje had waar hij alles kon afluisteren; maar daar was niets aan te doen. Het eenige wat haar kon schelen was dat zij den abt Gérusez van aangezicht tot aangezicht zou zien. HOOFDSTUK XI. WAT DE ABT ZEIDE. Edmée ging onopgemerkt eerst naar boven en toen weder naar beneden, zooals haar gezegd was. De benedenverdieping was door het gemeentebe stuur tot verschillende doeleinden ingericht, maar die daarboven was onbewoond, de cellen stonden ledig en het licht viel op de stoffige portalen, waarop sedert maanden geen voetstap gezet waB. Een wenteltrap leidde naar het koor, waarvan de toegang versperd was door een gesloten, gegren delde deur, maar de cipier had den sleutel in haar hand laten glijden en zij kon haar zoo ge makkelijk openen dat zij begreep dat hij dezen toegang dikwijls in zijn eigen belang gebruikte. Het koor was zeer donker, daar de vensters met planken dichtgespijkerd waren en er was zeer weinig moer van zijn vroegere bestemming te zien, dewijl de geschilderde glasruiten gebroken, het altaar verwoest en het plaveisel opengebroken waren, om het kloosteralver te zoeken, dat men Indie wel veranderd worden. In Holland denkt men er nu over, het eskader naar NieuwYork te zenden." (t/. D.) Het belangrijk opstel, dat onlangs in de Deut sche Rundschau over België verschenen is, ziet thans onder den titel België na 1830 in de Sep- tember-aflevering van De Globe (Middelburg bij de Gebroeders Abrahams) het licht. Wij achten het zeer gelukkig dat dit betoog, dat zich evenzeer onderscheidt door degelijke bekendheid met de zonderheden, als door het ruim, algemeen- Europeeseh standpunt waarop de schrijver zich geplaatst heeft, in gemakkelijker verstaanbaren vorm onder de oogen van het Nederlandsch publiek gebracht wordt. Dezelfde aflevering bevat, behalve een stukje over Stephenson, een opstel over „de verstands ontwikkeling van den mensch in de eerste levens jaren," mede nit de Deutsche Rundschau vertaald. Door den minister van binnenlandsche zaken wordt ter aigemeene kennis gebracht dat de com missie, belast met het examineeren van hen, die voldoende bewijzen wensehen te leveren van ge noegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kannen worden toegelaten tot het eerste natuurkundige examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1878 (St. hl. no. 222), zal zitting honden op Maandag 20 September a. en volgende dagen, te Leiden. De heer J. H. Ferguson, aan wien door Z. M. op nieuw de betrekking van minister-resident en consnl-generaal der Nederlanden in China is op gedragen, zal den 25en September e. k. naar zijne staudpiaats vertrekken. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal aanstaanden Donderdag, den 2eu September, niet plasts hebben. In de Staats Courant iB opgenomen eene lijst, houdende opgave van de uitkomsten der zesde aigemeene tienjarige volkstelling in Zeeland. Daar- nit blijkt dat de bevolking op 31 December 1879 in deze provincie bestond nit 92.525 mannen en 96.050 vrouwen, alzoo te zamen 188.635 inwoners. Middelburg telde toen 16.046 inwoners, 7307 mannen en 8739 vrouwenVÜ3singen 10,056,4859 mannen en 5197 vronwenZierikzee 7139, 3362 mannen en 3777 vronwenGoes 6394, 3059 mannen en 3335 vrouwen; Ter Neuzen 4694, 2263 mannen en 2431 vrouwen. De minst bevolkte gemeente was St. Anna ter Muiden met 290 inwoners. Eene aigemeene ontevredenheid heerscht in Limburg met het aan de tweede kamer ingediende daar verborgen waande. Er lagen opeengestapelde planken, oude kisten, een gebroken ladder, stoelen en banken, alles door elkaar; blijkbaar werd het beschouwd als de rommelkamer van den rez-dt- chamsée. Edmée daalde zeer voorzichtig de laat ste trede af, en toen haar oog een weinig aan de duisternis gewoon was, waagde zij het door de denr te zien. Aan het einde van een gang zag zij door een openstaande deur in het lange, kale vertrek waar de gevangenen zich bevonden. Zij konden zich naar willekeur bewegen in dat ver trek, in dien gang en in het koor, maar het overige gedeelte van de kerk en den tuin was hun ontzegd en slechts hier en daar konden zij door de hooge vonsters de toppen der boomen zien. De eene groep gevangenen na den anderen was reeds verschenen op de plek waar Edmée naar keek, en na een korte poos werden zij allen weg gezonden om verhoord, hoogst zelden om vrij gesproken te worden. Nu was er weer een twin tigtal; deels om eeu ronde tafel gezeten met het hoofd in de handen, deels met langzame, loome of gejaagde schreden op en neder loopende, al naar dat de wanhoop of het ongeduld zich sterker deed gevoelen; twee van hen zaten triktrak te Bpelefi en schenen zeer verdiept in hun spel an deren zaten te praten. Er waren vier of vijf priesters onder en enkele heeren, maar de meesten waren ambachtslieden of kooplieden, die waar*

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1