Laatste berichten, J iten. Weerkundige waarnemingen. Burgerlijke stand. BTJITEKL AÜTI). Algemeen Overzicht. Z eet ij dingen. Handelsberichten. Pryzen van Effecten. ling verleend [ederlandsc he oorlog svaar- de wettelij ke der genees- ome, aan dr. verleend, op laersolte van rkerspel. Puttershoek, meentevan m, P, J. van a. en Eethen teenten. ngcr dor dir. W. H. J, van trekking van lhier zijn ge- loek, P. C- last van het Ilecteerdo. To te Vrouwe- ge- itede van aan Leeuwarden, oefstoomschip :1. J. Luytjes, op eorstge- W. Gail lard, Bauer, F. H. an Heerdt tot A. Ebbinge F. van Gras- A. L. Eoops, emans worden wachtschip to fjtw. een dertigtal lenberghe en adden, een be- 10 tel de Abdij werden de waarna de ïen werd. ach Luthersch irage voor de speldenkussen ld doorweven, troon gedekte is geborduurd. heeft graaf is van H. M., bedankt voor ndelsbladvan nippen wij de sid. met de Deen- We spraken moeilijk uit, treken. Toen 1 en zet: „dat op het con- ïiet gesproken, wijze van het k het Duitsch vil gebruiken rken nog niet dag namiddag :elijk onweder en hagelslag, weide gedood, ïuur van eene aaland is eene orden, terwijl ld worden. ;en Amsterdam erschelling, ter linger buiten kapitein def ijner matrozen >t Amsterdam^ de gestrande ïdzee de sloep wenen onmid- Bakker en T. in de kiel der eindelijk ook loor Terschel- m kapitein Ta naakte auguf- voege men iwart mosterd zaad bevindt, bij de augurken. Er zal zich dan noch schimmel, noch kaan op de azijn vertoonen. In Nieuw-Mexico heeft men eon probate manier om burengerucht te straffen. Vier veedrijvers kwamen in het stadje Cimorrou waar zij zich amuseerden door de straatlantarens met revolver schoten uit te schieten. Overigens deden ze nie mand kwaad en gingen de stad weer uit om op korten afstand hun kamp op te slaan. De heriff die zich niet sterk genoeg had gevoeld om het bedrijf te beletten, zon op wraak. Met een aantal gewapenden trok hij vóór zonsopgang de stad uit om de boosdoeners zoo mogelijk in den slaap te vatten. Het kamp werd omsingelden plotseling klonk een schot: een van de dienaars van den sheriff was gevallen. De anderen schoten daarop de vier veedrijvers dood, en de zaak kwam officieel volkomen in orde, toen de sheriff den coroner had gewaarschuwd dat er vijf lijken op die en die plaats op zijn ambtelijk onderzoek lagen te wachten. De nationale feesten in België zijn geëindigd. Het onder wijscongres werd Zaterdag gesloten, nadat nog Óen Nederlander althans zijn stem had verheven, de op onderwijsgebied bekende heer Kolewijn. Overigens schitterde Nederland door zijne afwezigheid in een debat waar het eenige rechten van medespreken had kunnen doen gelden. Het congres werd natuurlijk met een maaltijd besloten. Gisteren had de uitdeeling der pry zen van den schietwedstrijd plaats en 's avonds vuurwerk op Koekelberg. Het vuurwerk is erg tegengevallen en liet het publiek koud. Het mirakelseizoen te Lourdes gaat naar wensch. Er worden goede zaken gemaakt. Be halve de nieuwsgierigen zijn er thans 2000 zieken. Tot vóór een paar dagen was er in 137 gevallen volkomen genezing of merkbare beterschap waar genomen. Pater Picrrd, die in eene derParijsche kerken deze mededeelingen deed van den kansel, vestigde vooral de aandacht op vijf blinden die het gezicht hadden teruggekregen en twee doof stommen die spreken en hooren hebben geleerd. Dit is voor de eerste maal dat er wonderen van dezen omvang zijn voorgekomen. Evenals vroeger zijn er weer een aantal verlammingen genezen. Twee pelgrims zijn er gestorvenmaar dit behoeft geen blaam op de plaats te werpenwant volgens pater Picard waren ze juist naar Lonrdes gegaan om een vroegen dood af te smeeken. Eene zeer fashenionalle enkiesche wijze van zelfmoord dus. Een New-Yorksch blad zegt omtrent het fortuin van den bekenden heer Vanderbilt dat hij ruim levende, toch wel zooveel kan overleggen dat hij in vier jaren een gordel van Amerikaansche vijfcentstukken om de aarde zou kunnen leggen» terwijl hij in twintig jaren een stapel centstukken zou kunnen vergaren die tot de maan zou reiken. Als hij iederen dag naar 8.000 theaters ging, 10.000 kop hazelnooten opat en daarbij 5.000 glazen bier dronk, zon hij nog vijf cent overhouden om zijn laarzen te laten poetsen. Na zijn dood zou hij zich 400 keeren in de eerste klasse kunnen laten begraven, zonder dat het meer zou kosten dan zijne inkomsten van éene week. r- De gouverneur van de Russische provincie Poltowa kreeg herhaaldelijk berichten dat de omgaande gezondheids-commissiën, die overal hygiënische maatregelen voorschrijven en ongezonde woningen desinfecteèren, veei tegenwerking onder vonden van de nonnen van het klooster Weliko- budischtsche, die de boeren tegen de commissies opzetten, hare leden voor den duivel uitgaven en de desinfectie-middelen regelrecht uit de hel ge haald noemden. De gouverneur zond een ispraw- nilc (vrederechter) met 13 politie-agenten naar het klooster om de nonnen zoo mogelijk van haar boosaardig bijgeloof te genezen. Toen zij er aankwamen werd juist de mis gevierd. De ispraw- nh liet zijne agenten buiten en ging in de kerk. Toen de mis uit was, hield hij buiten de boeren op en gaf hun een preek ten beste over het nuttige der gezondheidsleer en toonde hij wel sprekend aan hoe dwaas het van de nonnen was om de maatregelen der commissie tegen te werken. „Om n dat te bewijzen, zoo eindigde hij, - ga ik nu het gansche klooster en al de cellen desintecteeren". Zoo spoedig was dit niet biDnen het klooster bekend geworden, of er ontstond een helsch kabaal onder de nonnen, en al de alarm klokken werden geluid. De nonnen vielen de politie aan en werden daarin wakker ondersteund door de boerenvrouwen. De politie maakte van hare wapens gebruik, doch de dames wapenden zich met bezems, poken en al wat haar voor de hand kwam, stelden eenige politie-agenten buiten gevecht en noodzaakten den vrederechter mot zijne troepen tot een haastigen aitocht, wilde hij niet verscheurd worden door deze dappere leden van de dikwerf zwakke en schoone sekse. Ieder jaar levert zijn contingent van onge lukken, overkomen aan reizigers in Zwitserland, doch zelden hoorde men van zoovele en zoo treffende onheilen als dit jaar. Terwijl men op het Bielermeer nog bezig was om het pleizierbootje op te halen dat er vóór eenige weken met een aantal menschen in de golven verdween, is Woensdag op het meer van Thun een bootje omgeslagen waarin vier personen gezeten waren. Twee hunner verdronken, de bekende katheter- socialist Adolf Held, hoogleeraar te Berlijn (vroe ger te Bonn), en mejuffrouw Voigt uit Rotterdam. Professor Held was nog slechts 36 jaren oud. De 79jarige Littré heeft zich op een buiten verblijf afgezonderd om rustig te kunnen werken aan eeue uiteenzetting van het stelsel zijner positieve wijsbegeerte. Londen. Generaal Roberts wordt den 30'11 dezer te Kandahar verwacht en zal den volgenden dag Ayoeb-khan aantasten. Kagnsa. De inwoners van Duleigno kam- peereu met een korps Albaneezen te Zazim om zich tegen den afetand der stad te verzetten. De Tnrksche troepen verbroederen zich met hen. 's ttravenliage. De heer Tiby, gewezen Franseh gezant, is benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. !9 Augustus des morgens te 8 uren. NAMEN Ba- Wind Toe Tem DER rom. stand pera PLAATSEN. afwijk. richt. kracht lncht. tuur. Delfzijl 4. 6.0 OZO 2 1. bew. 16 Groningen -- 5.4 O 3 helder - 17 Helder -- 4.6 O 3 bew. - 17 Vlissingen. -- 1.3 ONO 1 z. bew. 17 Maastricht. -- 2.6 NO 1 I. bew. - 17 -10.8 O 2 helder - 16 Valentia Hamburg 8.0 O 3 helder L 15 Swinomunde. 4- 9.0 stil 0 l. bew. - 17 Leipzig -f 5.0 O 2 helder - 14 Carlsruhe 0.8 NO 3 i. bew. - 18 Grisnez 1.3 NNO 3 betr. - 18 Parijs - 1.9 NO 2 z. bew. - 17 St Mathieu 0.1 O 1 mist. - 16 Biarritz 4.1 wzw 4 z. bew. - 21 Perpignan zzo GUristiaansund 14.4 1 bew. - 14 Stockholm. 12.9 NNO 2 bew. - 18 Koppenhagen 12.2 O 2 betr. - 16 Portsmouth Yarmouth. 50 Augustus des morgens te 8 uren. Delfzijl. Groningen. Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Oarlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Cnristiaansuna Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 4.5 4.Ü 2.6 0.8 0.5 7.8 4. 0.8 5.9 7.8 2.1 4.4 2.1 4.6 2.0 12.7 11.6 10.6 O O O O NO OZO ZO WNW ONO ONO O NO O NO OZO stil NNW O NO O helder helder helder I. bew. helder helder betr. bew. helder helder helder helder 1. bew. bew. 1. bew. helder l. bew. helder betr. helder 4- 16 17 -L 18 I5 16 16 18 15 -- 16 -- 15 -- 16 -- 17 4- 15 -- 14 -f- 15 4-11 4- 18 Zondag. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenG. 4.4 V. des namiddagsG. 3.1 V. Barometer te Middelburg, Graanbeurs t Corr.) Maandag. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: G. 5 V. des namiddags: Barometer to Middelburg, Graanbeurs: (Corr Thermometer „28 Aug. 'sav. 11 u. 63 gr. 29 Aug. 's morg. 8 n. 64 gr. 'smidd. 1 n. 73 gr. 's av. 5 u. 75 gr. 's av. 11 u. 63 gr. 30 Aug. 's morg. 8 u. 66 gr. 's midd. 1 u. 76 gr. 'sav. 5 u. 74 gr. (Van 22 tot 29 Augustus 1830.) Middelburg. Ondertrouwd: F. Voets, jm.28 j. met J. H. F. den Doop, jd. 27 j. P. J. Fiegen, wed'. 30 j. met E. J. van der Voorde, jd. 25 j. J. N. Landré, jm. 38 j. met E. W. A. Huijer, jd. 23 j. D. Viergever, jm. 36 j. met J. Hengst- mengel, jd. 29 j. BevallenM. L. Hertogs, geb. Tapper, d. S. J. P. C. den Bouwmeester, geb. Haman, z. M. Dekker, geb. de Pagter, z. C. Bosschaart, geb. du Bois, z. A. G. van Loo, geb. Ovaa, z. U. van Eldijk, geb. Adams, d. J. A. J. Dronkers, geb. van den Thoorn, d. E. Kosten, geb. Fret, d. M. Wagenaar, geb. de Vos, d. OverledenP. Luteijn, z. 1 m. H. F. Bouwens, z. 7 m. I. C. Witte, d. 4. m. G. J. Geldof, z. 3 m. N. de Troije, z. 27 j. A. Koomanz. 21 j. H, C. Corradini, z. 2 in. J. A. Gravestein, d. 8 m. (Van 21 tot 28 Augustus 1880.) Vlissingen. Gehuwd: C. J. Hintzen, jm. 21 j. met M. P. Stevens, jd. 20 j. A. Koppejan, jm. 38 j. met M. Schier, jd. 34 j. BevallenP. M. J. de Wolft, geb. Braun, z. S. Uijterschout, geb. Bertija, d. P. W. Korten- bout, geb. Pietersen, d. H. Kers, geb. Kok, z. A. R. Klaijsen, geb. van den Bergen, z. N. C. Teerlink, geb. Eijke, d. J. P. Geijsen, geb. Paoilly, z. A. M. Loois, geb. Lagaaij, z. OverledenP. M. van den Énde, d. 14 m. A. C. Korft, d. 13 ra. A, Delvooije, z. 12 w# W. J. Slot, z. 2 j. H. J. de Lange, d. 4 m. C. Hage, d. 7 m. J. J. E. Korft, d. 5 ra. Goes. GehuwdW. de Jonge, jm. 35 j, met T. Meijler, jd. 31 j. Geboren: M. M. Bleuze, geb. RemjjD, z.E.M.M. Nouse, geb. de Menlmcester, z. P. D. Stokmans, geb. Sloover, z. J. M. van Riet, geb. Ossewaarde, d. J. P. Qnist, geb. Meijler, z. J. Govers, geb. v. d. Wijngaert, z. M. Sandijck, geb. Dronkers, d. S. de Jager, geb. Vleugel, d. OverledenC. M. Pols, d. 5 w. C. A. Govers d. 5 m. J. Anspach, z. 6 m. Zierikzee. BevallenJ. van der Klift, geb. Verboven, d. A. Klaasse, geb. van Schijndel, d. H. Nolet, geb. Kloet, z. L. Fonteine, geb. van Westenbrugge, d. (levenl.) Overleden M. Brantenaer, wed', van P. Giebel, 95 j. P. van Wezemaal, man van A. Hendrikse, 39 j. J. M. Hochwald, d. 2} m. J. Dijkgraaf, d. 4 m. W. C, de Does, z. B j. W. Smit, z. 3 m. M. J. Heijboer, z. 5 m. Er is een bijna volslagen gebrek aan feitelijk nieuws in de politieke wereld. Een deel der mannen die de draden in handen hebben rnst uit en sterkt zich tot nieuwen arbeid in de vele plaatsen, waar de ondernemingsgeest onzer dagen op door de natuur begunstigde plekjes de zomer rust zoo gemakkelijk en uitlokkend heeft gemaakt, en wie aan het werk bleef bemoeit zich bijna uitsluitend met het voorbereiden der wintcrcam- pagne. De nieuwsgierigheid van dagbladlezers dient te bekoelen naarmate de temperatuur stijgt; anders zal menigeen dezer dagen de dagbladen onvoldaan ter zijde leggen. De oude en bitter eentonige Oostersche quaestie levert zwaar ver teerbare stof voor herhalingen zonder eind; de toestand van Ierland met zijne gevolgen in het Engelsch parlementair leven wekt eene matige belangstelling; het lot der Engelsche troepen in en nabij Kandahar boezemt sommigen nieuwsgie righeid in; maar ook dit alles neemt den vorm aan der algemeene slaperigheid. Uit een gewettigd gevoel van zelfbehoud maakt men zich over geene enkele quaestie warmer dan dringend noodza kelijk is. Bij zulk een gebrek aan handelen moeten de dagbladen hunne kolommen vullen met redeneerin gen over gebeurde en nog te gebeuren zaken. Met gretigheid maken zij zich meester van alles wat aanleiding kan geven tot onderstellingen voor de toekomst, een ruim gebied waarop men zeer weinig beperkingen ontmoet. Gambetta's persoonlijkheid en plannen leverden in den laatsten tijd heel wat stof. Wil hij dan werkelijk door uitdrukkingen als hij te Cherbourg gebruikte, het leger op zijne hand krijgen om bij gelegenheid zijn slag te slaan en Frankrijks dictator te worden Het is haast niet aan te nemen. Zijn verleden geeft niemand het recht eene dergelijke verdenking te koesteren. Doch ook buitendien zou iemand die thans een coup ddèiat in Frankrijk wilde wagen, op menigen hinderpaal stuiten. Van de leden der verschillende dynastieën heeft men niets te vreezen. Het zou dan een nieuw man moeten zijn, een tweede Bonaparte. Maar zooals de heer Lockroy zeer juist in de Rappel doet opmerken om hazepeper te maken moet men een haas hebben, en voor een coup iïétat is een leger noodig. Nimmer bestaat er minder kans om een leger tot zoodanig feit geneigd te vinden dan bij algemeenen dienstplicht. De krijgsroem van een of anderen generaal, om wiens naam zich eene militaire legende heeft gevormd, welke het leger zou medesleepen, heelt men ook niet te duchten. Er zijn veel militaire zonnen onderge gaan in 1870 en 1871, en er hebben zich geen nieuwe vertoond. De debatten dus over de mogelijkheid eener dictatuur iu Frankrijk, zooals ze door de dagbladen worden gevoerd, meenen wij te mogen stellen op rekening van het gebrek aan ernstiger stof. Zij zullen vanzelf verdwijnen, zoodra de parlementaire machine weder werkt en er practisebe vragen te bespreken zijn. Wat thans in Frankrijk het meest op den voorgrond treedt is de volledige uitvoering der Maart-decreten tegen de congregatiën, welke den len September in hun geheel van kracht worden. Men heeft in eenige woorden, onlangs door den heer De Freycinet gesproken, gemeend bij de regeering eenige slapheid in dit opzicht op te merken en daartegen verhief zich in de geavan ceerde pers een storm van verontwaardiging. De heer Lepère, oud lid van het kabinet en op de hoogte van de zienswijze van zijne vroegere collega's, heeft daaromtrent eon gerustsstellend woord gesproken bij gelegenheid eener vergade ring van eene maatschappij van landbouw. Want men spreekt tegenwoordig in Frankrijk overal over de politiek. Het ministerie kan niet meer terug in de toepassing der oude wetten, welke door de bedoelde decreten uit de stof dor archieven zijn opgedolven. De teerling is geworpen, de Jezuieten moeten het onderwijs der jeugd in Frankrijk opgeven of zich in een ander pak steken. De liberale republikeinen willen de wedergeboorte van Frankrijk door de staats school, en zij zullen nimmer angstig bevonden worden om de staatsmacht aan de krachtige bevordering van dat doel dienstbaar te maken. In Rusland is men tevreden. Het heeft een algemeen gevoel van verlichting gegeven dat de regeering zelfvertrouwen genoeg had om de buitongewoone commissie te ontslaan en tot den gewonen staat van zaken terug te keeren, vooral omdat daarbij de geduchte derde afdeeling der keizerlijke kanselarij door hare verplaatsing naar het ministerie van binnenlandsche zaken een stap heeft gedaan naar hare opheffing. Alle couranten van welke richting ook, loven en prijzen generaal Loris Melikoff, die verheerlijkt wordt als de redder van den Russischen staat. Zijne persoonlijkheid heeft een vertrouwen in de regeering doen ont staan dat in menig opzicht voor Rusland schoone vruchten kan dragen. Inderdaad is eene zelfstandige krachtige regee ring, ook al begaat ze fouten, een levensvoor waarde voor eene natie. Aan het gemis van zulk een beBtuur zal Turkije zijn aanstaanden onder gang te danken hebben. De sultan, in naam alleen- heerscher, wordt nu in deze, dan in gene richting geslingerd door voor het meerendeel aan persoon lijke doeleinden offerende ambtenaren. Het is thans weer, zoo seint men aan een Engelsch blad, de Albaansche invloed die de overhand heeft aan de Porte boven den raad der meer ge matigden. De sultan is te zwak om deze beweging te beheerschen en zal haar moeten volgen. Een oorlog in het Balkanland wordt dan slechts eene quaestie van tijd. De Rèpublique Frangaise verspelt een aantal schoone en practische raadgevingen aan de Porte. Hij moet maar zoet zijn en toegeven want het zou gevaarlijk zijn om eene worsteling met Grie kenland te beginnen. Turkije 's welzijn hangt van den vrede af, en de strijd zou toch ongelijk zijn omdat ten slotte de mogendheden Griekenland toch moeten helpen. Europa's wil is wet voor ieder der natiën afzonderlijk, en vooral voor Turkije dat aan eene uitputting lijdt welke het aan eigen fouten heeft te danken. De sultan zal wel dankbaar zijn voor dien raad, maar wij betwijfelen toch of het proza der Rèpu blique hem zal overreden om zwijgend en vol be rusting zijn Europeeschen boedel ten bate van een aantal roofzuchtige kleine naburen aan kant te doen. Binnengekomen het brikschip Clemens Flo rentine, gezagv. De Breed, van Riga met hout. Graanmarkten enz, Rotterdam, 30 Augustus. De aanvoeren waren ruimer. Oude tarwe 50 cent lager, nieuwe dito 25 cent lager; nieuwe haver ƒ3.50 a f 4.50; erwten 50 cent lager; overigens onveranderd. Amsterdam, 30 Augustus. Raapolie op 6 weken f 33^. Lijnolie 30}. Amsterdam, 28 Augustus 30 Augustus. STAAT3LEENINGEN. Xcderl. Cert. N. W. Sch. 21 pot. 65} 65| dito dito dito. 3 78} dito dito dito. 4 102$ 102} dito Obl. 1878 1000 4 102} 102} Slelglë. Certificaten2} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 80} Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 120 5 89} dito Goudleenning5 74 74} dito dito fl. 500 6 93} 93} Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 75} Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 61} 6l|f dito Febr.-Aug,62} dito Jan.-Juli. 5 62} 62} dito April Oct.5 62} 62 dito dito Goud 4 75 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 79 Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51} 51} dito dito 1876. 6 dito dito 6' Ser. 1878 100 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 98J 93} Cert. Inschr. 5' Serie 1854. 5 58} dito dito 6' 1855. 5 83 83} Obligatiën 1862 5 dito 1864 f 10005 95} 95} dito 1864 1005 93 93$ dito 1877 dito5 94 94} dito Oostersche 1" serie. 5 57} 57} dito dito 2' 5 57} 57$ dito dito 3" 5 56} 57 dito 1872 gecons. dito. 5 89} 89$ dito 1873 gecons. dito. 5 89} 89} dito 1850 1' Leening dito. 4} 90 dito 1860 2" Leening dito. 4} 87} dito 1875 gecons. dito 4} 81}} 82} Cert. Hope C° 1840 4 dito 2', 3' 4' Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 79 79} dito dito 1859 3 67} Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 19} 19} dito dito 1876 2 dito Binnen! Es. 5000-10000 1 18} dito dito 1876 2 38 37} TnrkJJe.Obl.Alg. Sch. 1865 5 8} 8-ft dito dito 1869 6 7} Egyple. Obl. Leening 1876 6 60} 61} Spoorw. dito 1876 5 Vereen. Staten. Obl. 1877 4 109} dito dito Obl. 1876 4} 110} dito dito 1871 5 102} dito dito 1861 6 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 D 97} dito Leening 1875 5 dito 1863 1004i 95} INDUSTRIEELS EN FINANCIEELS ONDERNEMINGEN. Xeilcrl. Afr. Hand.-Y. Obl. 5 pet. 28}

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3