mrntfyutt. 1 De wedrennen bij Bussum. Benoemingen en besluiten. Ond erwijs. Marine en leger. f Ji - I In de Fransche badplaats Vieby bevinden zich op het oogenblik vijftien bisschoppen ter genezing hunner kwalen. Te Lonrdes, La Salette of aan de pas ontdekte wonderbron Sainte Keine, in Bourgogne, vindt men er niet éen. De geneeskracht welke, volgens de ultramontaansche bladen, zich aan gewone lijders zoo wonderdadig zou openbaren, schijnt zonder vermogen op de kwalen van een bisschop. De Juristen-vereeniging heeft Zaterdag hare vergadering besloten met eene beraadslaging over de vraag: Moet nevens de tuchthuisstraf (zoo deze be houden blijft) en de gevangenisstraf, een andere vrijheidstraf custodia honesta in het straf recht worden opgenomen Zoo ja, van welke beginselen moet de wetgever uitgaan bij het vaststellen en bedreigen dezer straf? Het antwoord der meerderheid op de eerste vraag was toestemmend, zullende deze straf moeten bestaan in eenzame opsluiting, met niet meer dan onvermijdelijke beperking der persoon lijke vrijheid, voor drie dagen of minder, ter vervanging der boete bij wanbetaling, in alle gevallen waarin deze als hoofdstraf bedreigd is. De plaats van bijeenkomst voor het volgende jaar is Arnhem. Volgens het Vaderland is bij den Baad van State een wetsontwerp tot regeling van het bestuur van den waterstaat en het oppertoezicht op dien tak van dienst in behandeling. Kanton Oostburg, 29 Ang. De algemeene malaise die een tijd lang in ons kanton heerschte ten gevolge van het aanhoudend mislukken van den oogst gedurende de drie laatste jaren, en door meer andere oorzaken, waaronder onB isolement geen geringe plaats bekleedt, begint te wijken voor een meer bevredigend gevoel. Nn de oogst over 't geheel blijkt tamelijk ruim en voordeelig te zijn, komt de hoop op een betere toekomst weer meer leven in de gemoederen brengen en het crediet begint te herleven. Het vooruitzicht evenwel op voortdurend lagere graanprijzen dan vroeger, tempert bij velen, die verder zien dan den dag van heden, dit vreugdegevoel en doet nilzien naar middelen om den aigezonderden toestand van ons kanton, die van veel ongunstigs de oorzaak is, op te heffen. Het is toch niet langer te verhelen dat, willen wij met succes mededoen in den grooten strijd om het bestaan, wij niet langer mogen blijven in een toestand, die zoo weinig verschilt van dien vóór 50 jaren, dat bezoekers nit andere deelen van ons rijk er medelijdend de schouders voor ophalen. Een treurig verschijnsel bij de inwoners van ons kan ton, is de zucht om alles wat verbetering daarin zou kunnen brengen, cadeau te wrllen hebben van het rijks-, of provinciaal bestuur; alsoi ook zij niet wisten, dat zich zelf te helpen een eerste vereischte en de grootste verdienste is. Loffelijk mag dan ook genoemd worden de poging van enkele burgemeesters in ons gewest, die den eersten stap hebben gedaan tot het verkrijgen van eene verbinding der haven te Breskens met het spoorwegstation te Maldegem door een tram weg midden door bet land over den rijkssteenweg; mochten hunne pogingen met een goeden uitslag bekroond worden! Vooral, en in de eerste plaats, zijn daartoe noodig twee zaken medewerking van het publiek van hen die invloed op de groote menigte hebben, en het ter zijde stellen van de voor alle plannen zoo noodlottige zucht om den tram langs eigen woonplaats te doen loopen; zooals de Franschen het noemen: het „syslème du clocher" en wij Nederlanders: „het bidden door ieder voor zijn eigen kapelletje". Zoolang dat kleingeestige stelsel ge huldigd wordt,komt nooit iets tot stand; mogen ook onze ingezetenen dit bedenken en de handen tuin te laten bewaken, omdat men daar dezer da gen mijn zoon zou kunnen vatten. Mijn Maarten hij is mij slechts eens in zijn leven ongehoorzaam goweest, en dat was toen ik hem in veiligheid had gebracht en hij weer naar zijn kudde terug keerde. Ach, die schurken; wie heeft er een vinger uitgestoken om hem te helpen toen hij door de straten gesleurd werd?" „Wat was die boodschap voor mij vroeg Edmée op zulk een ruwen, sohorren toon, dat mère Claude er door uit haar gepeins ontwaakte. „Hij smeekt u, zoo gij uw zaligheid op prijs stelt, om op uw hoede te zijn voor den burger De Pelven en niets te gelooven van hetgeen hij u zegt," antwoordde zij vol belangstelling. „Ach, als ik mijnheer den abt slechts kon zien en een oogenblik met hem spreken 1" „Dat is niet zoo onmogelijk. Mij kennen zij. Jean mag mij niet doorlaten; maar gij zijt een vreemde, een buitenmeisjegij moogt wellicht binnen gaan en dan kunt gij mij vertellen hoe hij er uit ziet, wat hij zegt, of hij iets noodig heeft belooft gij dat?" „Ja." „Beproef het dan; zie, neem dit en dit en ga naar de deur en vraag naar den burger Marius, Marius denk er aanzeg h6m dat zijn tante dit zendt en als niemand het hooren kan, zeg dan dat ik hem laat zeggen dat hij u bij mijn zoon moet brengen. Ach, gij zult hem zien I" inêen slaan. Wanneer het plan van den tram weg Breskens—Maldegem tot uitvoering komt, zal een tot heden hier ongekende levendigheid van verkeer ontstaan, die al heel spoedig aan sluiting van kleinere takken zal noodig maken. Dat dit geen hersenschim is, bewijzen ons de goede resultaten die wij overal aanschouwen in streken waar spoor- en tramwegen zijn gelegd, en waar de welvaart zichtbaar toeneemt. Sommige tegenstanders beweren dat hier de behoefte aan een tramweg nog niet gebleken is daar er tot heden zoo weinig onderling verkeer bestaat; maar zij vergeten dat de gemeenschaps middelen het verkeer in 't leven roepen en dat dus juist het omgekeerde plaats heeft van hetgeen zij stellen. Bijv. wie zal thans met goed succes iu 't zuiden van ons kanton vruchten telen voor de Export-Maatschappij, nu het handen vol geld kost om ze per as naar Breskens te vervoeren Maar hoe spoedig zou die tak van bestaan zich ontwikkelen ajs de tram er eenmaal lagMfer dergelijke voorbeelden zijn er op te noemen, maar ik acht dit onnoodig, want de bewijzen liggen overal in iedere streek van ons vaderland en hot buitenland voor de hand. Tegen den stroom op roeien gaat op den duur nietenkele speculanten en lieden, die zich door ons isolement verrijkt hebben, mogen er belang bij hebben het volk afgesneden van de overige wereld te houdenhet algemeen heeft groote behoefte aan aansluiting aan het groote net van ijzeren wegen, dat zijne mazen over Europa meer en meer uitbreidt. Ook bij ons zou eerlang blijken stilstand te zijn niet alleen achteruitgang maar erger nog, de ondergang van het land. Daarom wensch ik van harte dat dit met ijver aangevatte plan moge slagen. Gun stige teekenon zijn daarvoor aanwezig, waarvan eerstdaags meer zal vornomeu worden. Tot zoolang schort ik mijn oordeel op over de onderdeelen van het plan en hoop daar later van mede te deelen wat voor openbaarmaking vatbaar is. De St. Cl. bevat een koD. besluit, bepalende de plaatsing in het Stil. van de tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Ameiika op 22 Mei 1880 te Washington gesloten overeenkomst tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. De audiëntie van den minister van financien zal aanstaanden Donderdag, deu 2en September, niet plaats hebben. Bij min. beschikking eervol ontslagen de op zichters van den waterstaat lo kl. J. P. Fockens> H. J. Jaaivma, J. G. Kikmenspoel, J. van Bru- chem, F. Stoett, J. P. Ragut, J. J. Spruyt, P. C. Linssenen bevorderd en benoemda tot opzichters le kl. Th. Laurentius, W. C. van Veen, H. J. H. Hermans, H. Raammaker, F. J. M. Bourdrez, G. Rietberg, H. J. Brusse, J. C. Dirks; 5 tot opzichters 2e kl. H. W. Verhaar, H. Bae- rents, J. E. Dieden, J. C. Mann, F. C. Brak, A. Holleetelle, J. A. van der Kallen, W. van Enst Bzn.c tot opzichters 3e kl. S. Klaassen, C. Clausing, W. P. Stratingh, P. J. M. van der Ven, M. S. Lugten, H. de Kiewit, M. de Boer (buiten bezwaar van 's rijks schatkist), P. de Kiewit, H. Schrouderd tot opzichters 4e kl. A. van Bloois, C. J. Strnyck, N. Visser, J. Kooreman, J. C. Baumann, J. de Vries, A. Pater, P. Berkhout. De Curacaosche Courant van 31 Juli jl. berichtt; „In de laatste dagen hebben zich eenige ge vallen van gele koorts voorgedaan onder de be manning en het état-major van het stationsschip Alkmaar. Naar wij vernemen zijn 14 personen door deze ziekte aangetast. Vier daarvan zijn bezweken, waaronder éen officier, de luitenant J. M. M. Pfeill. De bemanning en de officieren zijn thans aan wal gehuisvest, om de verspreiding der ziekte tegen te gaan. Zr. Ms. stoomschip Bonaire, kommandant, kap.- Op elk ander oogenblik zou Edmée den innigen blik dier arme vrouw beantwoord hebben, maar nu was zij te zeer vervuld met een enkel denk beeld. Zij verliet mère Claude in haast, zonder haar goeden dag te zeggen, nam bijna onbewust de vruchten aan en snelde naar de kloosterpoort, zonder te denken aan de gevaren of moeielijkheden die zij kon ontmoeten. Op haar kloppen verscheen er een portier die terstond den hoofdcipier haalde dat was iemand met een niet onvriendelijk maar onverschillig gezichtzijn principalen vonden die onverschilligheid een aanbeveling en vermoedden niet welk een levendige geest en hoeveel nieuws gierigheid daar achter schuilde. Er viel al heel weinig onder hen voor waarvan Marius niet op de hoogte was. Hij knikte toestemmend op de boodschap van Edmée en zei„Gij zijt moede, meisjegij wilt zeker wel eens rusten, niet waar nietwoont gij hier vlak bij Dat doet er niet toe; ik moet u iets voor mijn tante medegeven." Wordt vervolgd). luit. t/z J. P. van Rossum, den 16en Juni van Hellevoetsluis vertrokken, is gisteren ochtend voor deze haven geweest. Men heeft het geraden ge vonden de Bonaire naar Bonaire te laten stevenen, om na de verdwijning der gele koorts alhier te komen." (Sf. Ct.) Overgenomen uit het ütr. Bil) Nimmer zag men voorzeker op de heide van Bussum eene zoo levendige drukte, als men daar Zaterdag kou aanschouwen. Duizenden menschen waren uit alle streken vau ons land samenge stroomd om de wedrennen bij te wonen, die door de Ned. Harddravertj-vereeniging waren georganiseerd. Men zal moeten erkennen, dat bezwaarlijk gunstiger terrein had kunnen worden uitgezocht. Sedert de Oosterspoorweg het Gooi doorsnijdt, is de Bussumsche heide voor iedereen gemakkelijk te bereikenvan 't station Bussum af, ligt de baan op ongeveer eeu half uur afstand. Voor deze gelegenheid echter werd door de directie der Boll, spoorwegmij. die afstand nog aanmerkelijk bekortde treinen hielden stil midden in de heide, op nauwelijks tien minuten afstand van de baan. Een ellips van 1600 meter lengte bij 20 meter breedte was geëffend en vastgestampt, om tot renbaan te dienen. De ruimtebinnen dien kring was bestemd, om de niet-leden der Harddravery- vereeniging, tegen eeu matige vergoeding op te" nemen. Buiten omheen vonden de overige bezoe kers een ruime gelegenheid, om mee van het Bchouwspel te genieten. Ter zijde van de baan was op een heuvel, die den geheelen omtrek be- heerschte, de tribune opgericht voor de leden en de genoodigdeu met hunne dames. Men had van hier een heerlijk uitzicht, over de baan en 't daarachter liggende landschap, met de torens vau Bussum en Naaiden op den achtergrond uit het groen opstekende, en rechts in 't verschiet de witte tentenrijen van het bataljon infanterie, dat bij Laren kampeert. Wel 1000 personen vonden hier een ruime zitplaats en alle ververschingen, die zij maar wenscheu konden, bij de hand. Men weet, dat de Harddraverij vereeniging, die nog slechts anderhalf jaar bestaat, met deze wed- loopen haar proefstuk aflegde. Onze oud-vader- landsche harddrijverijen zijn wel eeu weinig bij onzen tijd ten achter geblevenze zijn nog juist zoo ingericht als voor vijftig jaar, met hunne ritten vau niet meer dan twee mededingers tegelijk, waarvan eigenlijk alleen die tusschen de laatst- overgebievenen in staat ziju belangstelling onder de toeschouwers te wekken. Nog steeds is de toeloop groot wanneer ze worden gehouden, maar toch is haar aanzien dalende en vooral velen der paardenliefhebbers kunnen zij niet meer voldoen. Dezen lachten wedrennen in het genre van die van Epsom en Longchamps sedert lang reeds meer toe. Vandaar dan ook, dat de oprichting eener harddraverij-vereeniging, die zich ten doel stelde deze soort wedrennen bij ons te lande inheemsch te maken, met vreugde werd begroet en de jeugdige vereeniging reeds dadelijk van vele zijden krach- tigen steun ondervond. Dien steun heeft nu de vereeniging zich ten volle waardig betoond, want zoo ooit eenig feest goed geslaagd genoemd mag werden, dau is dat zeker met dit het geval. De eerste nommers van 't programma herinnerden nog eenigs- zins aan de oude harddraverij, met dit verschil echter dat de mededingers niet twee aan twee tegen elkander reden, maar zooveel mogelijk in éen rit de strijd beslist werd. De nommers V en VI, de beide races, wekten echter het meest belangstelling zoowel van de toeschouwers ais van de deelnemers, welke laat- sten meestal zeiven hunne paarden bereden. Dat was dan ook niet te verwonderen; wat hier gegeven werd, was immers nog nooit in Nederland gezie». 't Was een schoon gezicht, die stoet van edole rossen, met hunne berijders, in hun schilderachtige jockey-kleeding door de baan te zien vliegen. Bij no. VI werd de rit nog bemoei lijkt door een tweetal hindernissen, die in de baan waren aangebracht, de eerste een hek tot halvemanshoogte, de tweede een greppel met een groene haag. er voor. Die hindernissen ver hoogden het spannende van den strijd, maar zij vermeerderden ook voor de rijders het gevaar. Een hunner viel bij 't overspringen van een der hindernissengelukkig bezeerde hij zich niet ernstig, zoodat hij reeds weinig oogenblikken later weer op de been was. Met uitzondering van dit óene ongeval liep alles zonder ongelukken afde ambulance-tent, die het bestuur met lofwaardige voorzichtigheid in gereedheid had gebracht, bleef den geheelen tijd ledig. De winner in den laatsten ren legde de baan van 1600 meter at in 2 minuten en 38 sekonden. Het paard, dat zijn berijder had verloren, was blijven voortrennen en volgde den prijswinner op den voet. Ook bij verscheidene andere nommers werd de overwinning eerst na heeten strijd behaald 't schoeide somwijlen niet meer dan een halve paardenlengto. Aan den uitslag deed dat niets af; wie 't eerst het eind van de baan bereikt,is de winner, al was hij ook maar een halve paar- denneus voormaar voor de geslagenen is 't toch een troost dat zij den winner zoo nabij kwamen, en voor dezen laatste is de eer der overwinning, na zoo harden kamp, des te grooter. geneeskundige dienst. Vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandse he zeeschepen, met uitzondering van oorlog svaar- tuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelij ke bepalingen omtrent de uitoefening der genees kunst in Nederland stiptelijk nakome, aan dr. Sigmund Bendiner, te Weenen. burgemeesters. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. C. baron vau Haersolte van Haerst, als burgemeester van Zwollerkerspel. Benoemd tot burgemeester van Puttershoek( G. A. van Driel, secretaris dier gemeentevan Vianen, J. H. J. Alersvan Schiedam, P, J. van Dijk van Matenessevan Drongelen c. a. en Eethen o. M. A. Boll, secretaris dier gemeenten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel., invoerr. en acc. te Grave e, a. W. H. J. van Hien, ontvanger te Charlois c. a. zaad bevindt, bij de augur noch schimmel, noch kaan Op de voordracht voor de betrekking van hulponderwijzeres aan school B alhier zijn ge plaatst de dames M. E. vau Hoek, P. O Verpoorten en F. S. Klaar. De Standaard bovat eene zesde ljjst vau het voor de Echolen met den bijbel gecollecteerdo. Te Goes werd f 166.815 bijgedragen, te Vrouwe polder f 20 en te Kloetinge 49.35. De luit. t/z 2e kl. W. H. Ditfclof Tj assens, ge detacheerd te Leiden, wordt, in stede van aan boord vau Zr. Ms. schroefatoomschip Leeuwarden, geplaatst aan boord van het schroefstoomschip Van Galenterwijl de luit. t/z 2e kl. J. Luytjes, geplaatst op laatstgemelden bodem, op eerstge noemd stoomschip zal overgaan. De benoemde scheepsklerken R. W. Gaillard, K. A. de Josselin de Jong, H. W. Bauer, F. H. A. van der Brngh, R. F. baron van Heerdt tot Eversberg, Gr. J. H. Ferguson, F. A. Ebbinge Wubben, A. W. van den Worm, W. F. van Gras- stek, C. Flaes, O. W. J. Immink, A. L. Koops, T. Gerdes Oosterbeek en J. H. Meulemans worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip to Willemsoord. Heden namiddag brachten weder een dertigtal Belgen, die de reis van Blankonberghe en Oostende naar Vlissingen gemaakt hadden, een be zoek aan Middelburg. Na in bet hotel de Abdij het middagmaal gebruikt te hebben, werden de voornaamste straten door gereden, waarna de terugreis naar Vlissingen aangenomen werd. De weezen van het Evangelisch Luthersch weeshuis te Utrecht hebben, als bijdrage voor do luiermand, aan de koningin een speldenkussen gezonden van wit satijn met goud doorweven, waarop door hen het met een kroou gedekte naamcijfer van H. M., mede in goud, is geborduurd. Uit naam van koningin Emma heeft graaf Du Monceau, waarnemend secretaris van H. M., den binnenvader vau het weeshuis bedankt voor de toezending van dit geschenk. Uit het verslag van het Handelsblad, van het Brnsselsche onderwijscongres, knippen wij de volgende karakteristieke bijzonderheid. „In een rustig oogenblikje zat ik met de Deen- sche gedelegeerden wat te praten. We spraken Franschmaar ze drukten zich zóo moeilijk uit, dat ik voorstelde om Duitsch te spreken. Toen greep een hunner me bij de hand en zet: „dat wil ik hier met wel doenmaar op het con gres heb ik met opzet in 't geheel niet gesproken, omdat ik me niet op voldoende wijze van het Fransch kan bedienen en omdat ik het Duitsch (wat hg zeer goed sprak) niet w i 1 gebruiken omdat het Duitsch is." Men ziet, men heeft in Denemarken nog niet vergeten en vergeven." Beueden Rotterdam heeft Vrijdag namiddag van 3 tot 5| uur een verschrikkelijk onweder gewoed, vergezeld van stortregens en hagelslag. Op Rozenburg is een koe in de weide gedood, zoo ook een schaap, terwijl de schuur van eene hofstede is afgebrand. Onder Maasland is eene hoeve een prooi der vlammen geworden, terwijl nog meerdere kleine onheilen vermeld worden. Zaterdag stoomden de sleepbooten Amsterdam en Hercules uit Nieuwediep naar Terschelling, ter assistentie van een in de Terschellinger buiten gronden gestrande stoomboot. De kapitein der sleepboot Hercules, Bakker, twee zijner matrozen en de kapitein T. van de sleepboot Amsterdam, gingen iu een sloep en roeiden Daar de gestrande boot, toen een verraderlijke grondzee de sloep omver wierp. Beide matrozen verdwenen onmid dellijk in de diepte. De kapiteins Bakker en T. klemden zich zoolang mogelijk aan de kiel der sloep vast, maar de laatste zonk eindelijk ook van* uitputting. De eerste werd door Terschel- lingers gered. Beide matrozen en kapitein T. laten vrouw en kinderen na. Om het schimmelen van ingemaakte aaguf- ken en komkommers te voorkomen, voege men een zakje, waarin zich 2 decagram zwart mosterd In Nieuw-Mexico heeft m om burengerucht te straff kwamen in het stadje C amuseerden door de straatlai schoten uit te schieten. Ov mand kwaad en gingen de korten afstand hun kam; heriff die zich niet sterk ge het bedrijf te beletten, zon aantal gewapenden trok hij stad uit om de hoosdoeu den slaap te vatten. Het kan plotseling klonk een schot van deu sheriff was gevallen daarop de vier veedrijvers d( officieel volkomen in orde, coroner had gewaarschuwd die en die plaats op zijn lagen te wachten. De nationale feesten in i Het onderwijscongres werii nadat nog éen Nederlander verheven, de op onderwij Kolewijn. Overigens schitti zijne afwezigheid in eeD d rechten van medespreken ha Het congres werd n&tunrii besloten. Gisteren had de uitdeelini schietwedstrijd plaats en 's Koekelberg. Het vuurwerk en Het het publiek koud. Het mirakelseizoen wensch. Er worden goede halve de nieuwsgierigen zij: Tot vóór een paar dagen w volkomen genezing of merk genomen. Pater Picnrd, die kerken deze mededeelingen vestigde vooral do aandac het gezicht hadden terugge stommen die spreken en h Dit is voor de eerste maal dezen omvang zijn voorgeko: zijn er weer een aantal Twee pelgrims zijn er gesto geen blaam op de plaats te pater Picard waren ze jnist om een vroegen dood af te fashenionalle en kiesche wij Een New-Yorksch fortuin van deu hekenden ruim levende, toch wel zo dat hij in vier jaren een gore vijfcentstnkken om de aart terwijl hij in twintig jaren zou kunnen vergaren die t Als hij iedereu dag naar 10.000 kop hazelnooten glazen bier dronk, zou hij no om zijn laarzen te laten p zou hij zich 400 keereu in laten begraven, zonder dal dan zijne inkomsten van De gouverneur van Poltowa kreeg herhaaldel omgaande gezondheids-con hygiënische maatregelen voor woningen desinfecteéren, vee vonden van de nonnen van budischtsche, die de boere: opzetten, hare leden voor de desinfectie-middelen re; haald noemden. Do gouver nik (vrederechter) met 13 klooster om de nonnen boosaardig bijgeloof te g aankwamen werd juist de nk liet zijne agenten buiti Toen de mis uit was, hiel op en gaf hun een prei nuttige der gezondheidsle sprekend aan hoe dwaas h om de maatregelen der con „Om u dat te bewijzen, ga ik nu het gansche kl deBintecteeren". Zoo spoed het klooster bekend gewor helscb kabaal onder de no klokken werden geluid, politie aan en werden daa door de boerenvrouwen, hare wapens gebruik, due zich met bezems, poken hand kwam, stelden eenige gevecht en noodzaakten zijne troepen tot een haast niet verscheurd worden d< van de dikwerf zwakke Ieder jaar levert zijn lnkken, overkomen aan doch zelden hoorde men treffende onheilen als dit het Bielermeer nog bezig w op te halen dat er vóór aantal menschen in de Woensdag op het meer omgeslagen waarin vier p( Twee hunner verdronken socialist Adolf Held, hoogl

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2