1880. N«. 205. 188* Jaargang: Dinsdag 31 Augustus. Het Atelier du Lys, OPENBARE MIDDELEN VAN VERVOER. MIDDELBURGSCHG COURANT. Dit blad verschijnt met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent? Advertentienj 20 Oent per regel? Beboorte-i Trouw-, Doodberichten enz.: van 1—7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte? Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. VEEMARKT TE MIDDELBURG. Donderdag deu 2e0 September 1880van des Vyj or middags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICK p, De secretaris, Cr. N. DE STOPPELAAK. De burgemeester en wethouders van Middel burg. Gezien de circulaire van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 20 Augustus jl. no 4253/92 (pro vinciaal blad no 71); brengen ter kennis van de belanghebbenden dat, kr: chtens koninklijk beBluit van den 31en Juli jl. Staatsblad no 122), de wet van den 23en April 1880 (Stbl. no 67) betreffende de openbare middelen van vervoer, met uitzondering der spoorwegdiensten, op 1 September 1880 zal in werking treden. Zij vestigen de aandacht zoowel op de bedoelde wet als ook op de bepalingen, vastgesteld bij koninklijk beslnit van den 3len Juli jl. (Stbl. no. 121) ter verzekering van de veiligheid der reizigers met openbare middelen van vervoer, terwijl de ingezetenen vooral opmerkzaam worden gemaakt op de bepaling van art. 10 der wet volgens welke „de ondernemer van een bestaand middel tot vervoer van personen verplicht is binnen drie maanden na het inwerking treden dezer wet, alsnog, a aankondiging te doen in een dagblad van de hoofdplaats der provincie of van elk der provinciën, waarin het vervoer zal plaats hebben b een door hem geteekenden afdruk of afschrift van die aankondiging met een exemplaar van het dagblad, waarin zij is geplaatst, tegen bewijs van ontvangst in te zenden aan gedeputeerde staten van elke provincie, waarin het vervoer zal plaats hebben, aan de besturen van alle gemeenten, waar de wagens of vaartuigen zullen stilhouden tot in- en uitlaten van reizigers, en aan de offi cieren van justitie bp de rechtbanken, in welker arrondissementen deze gemeenten zpn gelegen". Bij niet nakoming hiervan vervalt de nalatige in eene geldboete van 1 tot 75, terwijl hij inmiddels voor de toepassing dezer wet geacht wordt de aankondiging en inzending te hebben gedaan, overeenkomstig de bepalingen der hem vroeger verleende concessie". Gedaan te Middelburg, den 27 Augustus 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris G. N. DE STOPPELAAR. GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt be kend, dat op Dinsdag den 31en Augustus 1880, «les namiddags te 3 uren, een openbare zit- ting van den gemeenteraad zal plaats bebben. Middelburg, den 30en Augustus 1880. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. FETJILLBTOlsr. 34 DOOR de schrijfster van More, HOOFDSTUK X. Zijt gg uit het. huis St Aignan?"' vroeg zij, duidelijk fluisterend en Edmée ontBtelde van die flikkerende, zwarte oogen en dat bleek gelaat. „Ja," antwoordde zij en bleel onthutst Btaan. „Luister dan; ik heb een boodschap voor n. Doe alsof gij iets koopt bekijk mijne vruch ten een boodschap van mijn zoon, den abt Gérusez." „Uw zoon?" riep Edmée nit, verheugd dat a ij haar znlk een goede tijding kou mededeeleu. „Zijn stiefmoeder. Wat! zijt gij ook al ■zoo als de rest, die denken dat wij niets voor elkaar kunnen zijn, omdat een andere vronw hem onder het hart gedragen heeft Wat heeft zij verder voor hem gedaan Heb ik hem niet lief gehad en voor hem gewerkt Hij stak het eerst gijn armpjes naar mij uit en ik sloot hem in mijn fiart en dm is hij altijd gebleven. Mijn goede Middelburg 30 Augustus. Gisteren avond, op d6n laatsten dag dat onze buren, de Belgen, het feest vierden ter eere hunner halve eeuw van nationale zelfstandigheid en wel vaart, waren een honderdtal burgers van Brussel, leden der zangvereeniging V Orpheon Royalonder hun vice-president, den heer Keuse, in het Schuttershof alhiar bijeen, te midden van vele honderden ingezetenen van Middelburg. Toen de zangers onder hun directeur, den heer Ed. Banwens, in de muziektent van den tuin ver zameld waren, hieven zij, onder eene ademlooze stilte, de eerste twee coupletten van ons Volkslied, het Wien Neêrlandsch bloedaan. Ernstig, bijna plechtig, klonken de tonen onder de statige boomen, om straks met een daverend handgeklap door de met ontblooten hoofde luis terende Nederlanders beantwoord te worden. Na afloop der uitvoering bracht de heer De Stoppelaar, secretaris van Middelburg en deken der confrérie van St. Sebastiaan, in de gemeen- schappelij keNederlandsche taalder vereeniging dank voor baar optreden, dat hij als eene vernieuwde bezegeling beschouwde van den band der vriend- en broederschap, die de beide stamverwante volken vereenigt. V Orpheon Royal beantwoordde deze woorden met eene herhaling van ons Volkslied, dat, op het duidelijk kenbaar gemaakt verlangen van het publiek, door den Belgischen vaderland- schen zang La Fiandre au Lion gevolgd werd. Eenvoudig en binnen betrekkelijk kleinen kring beperkt, als deze uiting van gevoelens geweest is, heeft zij niettemin, in ons oog, hooge beteekenis. Zij legt getuigenis af voor wat in het gemoed van de groote meerderheid der beide volken ligt een volkomen uitsterven aller grieven en veeten, die haar grond vinden in het verbreken der tijdelijke staatkundige eenheid, welke het gewrocht geweest is van de in 1815 aan de congres-tafel te Weenen vergaderde diplomaten en ministers. In de plaats daarvan is eene eenheid van streven en gevoelens gekomen, welke in een steeds hech ter wordend zedelijk verbond, inniger en vrucht baarder dan het verbrokene staatkundige, hare uitdrukking moge vinden. Wij hebben deze ontboezeming, van algemeenen aard, vooraf willen laten gaan aan ons verhaal van de wijze, waarop onze Brusselsche gasten den dag van gisteren en dien van heden in ons midden hebben doorgebracht. Schoon weder begunstigde bun „excnrsie." Te tien uren per stoomboot van Ter Neuzen ver trokken, kwam het gezelschap, ongeveer 150 personen sterk, te elf uren te Vlissingen aan. jongen I ik heb gezegd dat hij priester moest worden en ik heb er nacht en dag voor gezwoegd. Geen moeder in geheel Frankrijk kon trotscher zijn dan ik toen hij voor het eergf-He mis bediende l Bij heeft mg wat lief, mijn Maarten. „En zijt gij nu niet bang hier vroeg Edmée overweldigd door de hartstochtelijkheid van die vrouw die te sterker uitkwam, daar zij zich moest bedwingen en fluisteren. «Bang, waarvoor Om hem Ik zeg u, die kleingeestige menschen denken altijd dat wij twee zijn, zij begrijpen niets dan wat vleesch en bloed aangaat. Zij denken zeker dat ik van verdriet zou sterven als mijn dochter Marie in zijn plaats was, maar Maarten, die is slechts mijn stiefzoon! Marie heeft man en kinderen, die kan mij wel missen, maar mijn Maarten, die heeft het nooit buiten zijn oude moeder kunnen stellen. Ach, mijn zoon, mijn zoon!" jammerde zij handenwringend, terwijl haar gelaat den grootsten kommer uitdrukte, maar zij herstelde zich onmid dellijk, zoodra zij iemand zag naderen. Toen die echter met een minachtenden blik op hare slechte koopwaar voorbij ging, fluisterde Edmée „Wees niet zoo bedroefd, moedertje, gyzult hem terug zien," daar zij niet langer de troost volle woorden kon bedwingen die zij in staat was uit te spreken. De vrouw vatte ontsteld haar arm en zei: „Houd u stil, kindGij weet niet wat gij Van daar doorgestoomd naar West-Souburg, werd aldaar een bezoek gebracht aan het graf van Marnix van St. Aldegonde en daarna de reis naar Middelburg voortgezet. Daar wachtte een talrijk publiek, benevens het harmoniegezelschap Accelerando, V orpheon op. De Brabangonnedie Accelerando de beleefdheid had te spelen, werd met een daverend hoera ont vangen en, voorafgegaan door het muziekkorps en omstuwd door een talrijk publiek, begaf men zich naar het Schuttershof. Mr. De Stoppelaar heette daar met eene korte, hartelijke toespraak de reizigers ook uit naam van de burgerij van Middelburg welkom, welke toespraak door den vice-president van het gezelschap in goed ge kozen bewoordingen werd beantwoord. Een Vhe la üollande, van de zijde der Belgische be zoekers uit volle borst aangeheven, gevolgd door het Wien Neerlandsch bloeddoor de Orpheon besloot de receptie. Een gedeelte der reizigers vereenigde zich vervolgens in het hotel de Abdij aan een een voudig diner, om daarna een rijtoer in de om streken van Middelburg te maken. Het droge dok en üe andere bezienswaardigheden onzer stad wekten hun voortdurende belangstelling op, terwijl zij onze wandelingen, die zij door een rit langs de singels van de beste zijde zagen, may- nifiques en admirahUs noemden. Langs den Kou- dekerkschen weg, over Souburg, keerde men naar Middelburg terug om zich gereed te maken voor het concert in het Schuttershofwaar zich reeds lang voor het bepaalde uur een zoer talrijk pu bliek had verzameld. Over deze uitvoering zullen wij niet in veel bijzonderheden treden, daar de roem van V Orpheon als eene der eerste zangvereenigingen van Belgie, te algemeen verspreid is om van haar niet iets uitste kends te verwachten. Het was uitsluitend muziek van Belgische en Fransche meesters weiketen gehoore werd gebrachtiets zeer ongewoons dus voor onze, bijna geheel aan toonwerken uit de Duitsche school gewende muzikale ooren. Het oordeel over deze beide genres hier uitgesloten latende, moeten wij getuigen dat de zeer artistieke opvatting der kooruommers, de verrassende toon-schakeering, het zeldzaam gelijk inzetten en ophouden, de buitengewone „geacheveerdheid" met een woord der voordracht, onze bewondering hebben opge wekt. Het meest doorwerkte nommer van bet programma was Le Serment des Franchimontois van Tk. Radonx, waarmede V Orpheon op den jongsten wedstrijd te Luik deneereprijs behaalde. Een juweeltje van voordracht, in zijne soort, was de „Wals" van Vogel, welke wij reeds bij een vorig bezoek der vereenigingalbier mochten hooren. De klip van eentonigheid, op uitvoeringen van mannen-zangvereenigingen zoo moeilijk te ontgaan, had Orpheon getracht te vermijden door tusschen- zegt! Meent gij dat ik hem hier namaals zal terug zien? Wat moet ik beginnen al de jaren die daartu8schen liggen? Zal hij daar de hand naar mij uitsteken en mijn hulp inroepen, zooals nn, vraag ik u? Hier is hij te goed voor mij, hoe zal hij daar zijn? Wacht tot gij zooveel ondervonden hebt als ik, dan moogt gij zoo spreken ais gij kunt!" „Dat meende ik niet," zei Edmée, bevreesd om te veel te verraden en zeer verlangend om de boodschap te vernemen waarnaar zij nog niet had kunnen vragen. „Mag ik weten wat hg mij te zeggen heeit?" „Dat kan ik u hier niet zeggen, te midden van al die menschen, men begint op ons te letten ik zal een eindje met u roedegaan. Goed, citoyenne begon zij eensklaps op veel luider toon, „ik zal die groenten voor n dragen, ik moet toch dien kant uit," en zij stond op evenals de meeste marktvrouwen op dat oogenblik en stapte naast Edmée voort, met haar mand op den schouder, zonder zich te storen aan de smaadwoorden harer mede-verkoopsters. Tiens t mère Claude, uw mand is niet veel lichter geworden!" riep de een, en een ander, op Edmée wijzende: „Zg heeft toch éen klant gevonden Wat zal die een knorren krijgen als zij met dien rommel van mere Claude thuis komt„Nu ja," zei een derde goedig, „La Claude brengt niet altijd afval aan de markt." voeging van een viertal solo-nommers, een duo en een trio. In de open lucht, met piano-begelei ding, kwamen deze nommers niet volkomen tot hun recht. De „metalen" stem van den heer L. Massard, in zijn groot tenor-aria nit la Juive verloor echter zelfs onder deze ongunstige om standigheden weinig van hare kracht. Hij bracht een ware geestdrift onder 't publiek te weeg. In hem bezit V Orpheon een medewerker, dien menig opera-theater van den eersten rang haar zou benijden. De uitvoering werd besloten door een bal, dat tot laat in den nacht zeer geanimeerd voort- dnurde en waarbij onze Belgische gasten niet nalieten zich met het Middelburgsche schoone ge slacht te „verbroederen." De dag van heden is door hen besteed aaneen rgtoer door Walcheren 's schoonc dreven, aan welken onze werkzaamheden ons, tot ons leed wezen, belet hebben deel te nemen. Van morgen te negen uren uitgereden, hebben zg Domburg bezocht en in het Badhuis aldaar het middagmaal gebruikt, waarna zij over Westkapelle naar Vlissingen zijn gereden, waar de stoomboot hen voor de terugreis wachtte. In de heden namiddag gehonden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg was de grootste helft der leden niet tegenwoordig, zoodat niet beraadslaagd noch besloten kon worden. Na mededeeling van eenige ingekomen stukken werd de volgende vergadering bepaald op morgen (Dinsdag) namiddag te drie uren. Ia de heden namiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Vlissingen is de ge meenterekening over 1879 vastgesteld op een be drag van f 168,730.27, met een nadeelig saldo van f 1,285.70. De gemeentebegrooting voor 1881, die werd overgelegd, bedraagt f 135,303.61. Tot hulponderwijzer aan de school van den heer Sitse is benoemd de heer G. van de Putte. Aan don beer J. A. Terwiel is met het einde van Augustus eervol ontslag verleend als leeraar aan de burger-avondschool, terwgl in zijne plaats be noemd werd de heer W. P. Dijkgraaf. Sloegen onlangs de door de antirevolutionaire kiezers in de provinciale staten van Utrecht ge kozen leden, na de verkiezing, de hun geschonken opdracht af, thans heeft ook de heer De Savornin Lohman, uit Assen, broeder van het kamerlid voor Goes, bedankt voor de eer om zijne Gorin- chemsche geestverwanten in de tweede kamer te vertegenwoordigen. Blijkbaar ontbreekt het in 't antirevolutionaire leger niet aan goed gedrilde soldaten, alias stem- nitbrengersmaar aan officieren heeft men gebrek. Maar La Claude stapte onverdroten voort en hield eerst haar stap in toen zij op een eenzaam plekje kwamen daar begon zij „Hij ging immers naar u toe dien avond, toen hij opgepakt is? aangegeven door dien schurk van een De PelveD, die by u in huis woont? Hoe wist die dat mijn zoon zou komen? Door u? O, kleine slang, als ik dat dacht zon ik u op dit oogenblik kannen verwurgen!" Edmée was echter zoo geschokt door die woor den: „aangegeven door De Pelven?" dat zij dezo bedreiging niet eens hoorde. „Door De Pelven?" z6i zij, „onmogelijk, bovendien had ik aan niemand gezegd dat hij komen zou." „Dat is uw geluk Hoe ik eraan kom dat is spoedig gezegd; mijn neef Jean nu beet hij Marius is hoofdcipier van de gevangenis ja, waarom niet? men moet toch leven en is het niet beter dat die arme schepsels daar een cipier hebben die hen goed behandelt en nu en dan tracht een boodschap voor hen over te bren gen? Hij zag uw De Pelven verleden avond in de schemering komen en naar den burger Dros vragen, die zijn bureau thans in het klooster heeft en Jean kreeg lust om af te luisteren wat die twee elkaar te vertellen hadden „Nu en toen „Toen hoorde hij hetHij hoorde De Pelven aan Droa den tand geyea om de rivier lapgs

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1