N». 205. BUITENLAND. Het Ateliei I Hl: Belgische brieven. Na het feest. Te Frohsdorff. Het Hotel Drouot. OPENBARE MIDDELEN a Op grond van een en ander concludeerde de verdediger tot ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak zal aanstaanden Woensdag plaats hebben. Brussel, 27 Augustus 1880. De jubelfeesten van België zijn haast geëindigd. Zondag zullen zij besloten worden door een prach tig vuurwerk, af te steken op de hoogte van Koekei berg. De openbare feesten gaven dikwerf zoowel de gelegenheid om offers te brengen aan de maag als aan de vaderlandsliefdedoch zeker zullen deze vaderlandsche feesten, welke gansch Europa met belangstelling heeft gadegeslagen) niet eindigen als menig ander feest van dien aard. Niettegenstaande hun buitengewoon langen duur zij begonnen reeds den 16en Juni zullen deze feesten geen bitteren nasmaak laien. De Belgische natie zal er geen haarpijn, ot om de schilderachtige Duitsohe uitdrukking te ge bruiken, geen Katzenjammer van hebben. Na de openbare feesten zal België niet alleen met nieuwen ijver den arbeid op stoffelijk gebied hervatten, maar ook op verstandelijk, op politiek en maatschappelijk gebied. De opening der aanstaande zitting van het parlement, den tweeden Dinsdag in November, zal buitengewoon indrukwekkend zijn. Ditmaal ik kan het u nu reeds verzekeren zal koning Leopold zelf de zitting openen, en in de troon rede zal het liberale ministerie in breede trekken het programma der toekomst schetsen. Want het liberalisme heeft niet tot taak zich te verkneu kelen in het verworvene, maar altijd voort te strijden op de baan van den vooruitgang. Uw correspondent is niet ingewijd in de geheime, nissen der hooge regeeringskringen. Ik weet niet welke hervormingen de rogeering het meest dringend acht behalve die van het middelbaar onderwijs. Alleen kan ik zeggen dat het mini sterie Frère-Orban Bara niet zal blijven stil staan en den pas slechts markeeren, en dat het weet dat een eervol verleden verbintenissen bevat voor de toekomst. Generaal Boet, de vroegere vriend en metgezel van don Carlos, wiens proces over het ordeteeken van het Gulden Vlies men zich herinnert, heeft indrukken uitgegeven welke hij opgedaan heeft aan de hoven van de afgezette koningen en van de pretendenten, welke hij in de gelegenheid geweest is te leeren kennen. De man is thans boos op de Bourbons en eccil, maar zijn verhalen geven toch den indruk van juistheid. Wij zullen er in het kort uit grijpen wat hij van Frohsdorff vertelt, waar Hendrik V van Bourbon troont in Platonische glorie. De gravin van Chambord is grot gebouwd en zou, wat de lengte aangaat, een goed figuur maken in een regiment grenadiers. Geen enkel beau reste valt bij de 67jarige vrouw waar te nemen. Zij heeft eene grafstem en is bijna stok doof. Toch wordt de ijskoude indruk van haar uiterlijk in zekere mate goedgemaakt door zacht zinnigheid en waardigheid in hare manieren. Vriendelijkheid en zelfverloochening stelde zij zich in haar leven ten doei. De graaf zelf daarentegen is een lastig man niet moeilijk vallen om te weten te komen waar de chevalier zich bevindt hij beet zich bij dien naam op de bleeke lippen, „en als hij mocht weigeren als hij bij geval den raad niet wil geven, dien ik verlang, men kan nooit rekenen op vrouwen en priesters, nu dan kan ik ook zonder hem klaar komen." Het viel iemand als De Pelven niet moeielijk om zich op elk uur toegang tot een gevangene te verschaffen, en daar het klooster tegenover het huis van Mile De St Aignan gelegen, tijdelijk tot gevangenis diende, behoefde hij slechts honderd passen te gaan om den abt te bezoeken, nadat hij vooraf zeer onderdanig vergunning daartoe gevraagd had aan den opzichter, die zich op zijn beurt beijverde om een afgevaardigde uit Parijs van dienst te zijn, die hem ongetwijfeld fortuin kon doen maken of het hooid laten verliezen, ofschoon de meer opgewonden Jacobijnen vaak onder elkaar bedenkingen opperden aangaande de oprechtheid van het patriotismus van iemand, die van adel was en zijn naam met De schreef, hoe zorgvuldig bij dit thans ook vermeed. Edmée merkte dat hij eenigen tjjd afwezig was en niemand behoefde haar te zeggen waarheen hij zich begeven had; maar zij zou vrij wat meer scherpzinnigheid hebben moeten bezitten dan haar deel was, om bij zijn terugkeer ontevredenheid op zijn gelaat te lezen. Zij wilde juist het huis verlaten in haar boerinneDpakje, dat zij altijd die geen tegenspraak kan verduren. Hij leest alleen de couranten die zijn eigen standpunt in de Europeesche politiek verdedigen, en ongelukkig ia dat niet altijd de meest opwekkende lectuur. De gravin echter leent haar doove oor gaarne aan ieder die haar iets te zeggen heeft en kan zeer goed tegenspraak verdragen. Zij heeft een groote vereering voor haren man, die haar met nauwlettenden eerbied en hoffelijkheid behandelt, volgens de traditie zijner galante voorvaderen. Lc Roy i'amuse in de Styrische Alpen als Frans I te St. Germain en Laye, en dat genot wordt, weer volgens de traditie, dikwerf gezocht in jachtpartijen. De grootste tegenstelling tusschen het oordeel van man en vrouw vindt men juist in de zenuw van hun leven, in de quaestie der legitimiteit. Terwijl hij de fictie van zijn koningschap blijft huldigen, beschouwt zij. de rechten op de kroon als eene dierbare familie-herinnering, die in eer biedig aandenken moet blijven. Zij is zoo over tuigd, dat de macht der geschiedenis iedere herleving der Bourbons als vorsten heeft uitge sloten, dat zij don Carlos en zijne vrouw ernstig de les heeft gelezen, toen deze den burgeroorlog aanwakkerden in Spanje en de oorzaak werden van den dood van een aantal lieden, die den kost voor hun huisgezin moesten verdienen. Madame heeft eene hofhouding rond zich van oude Fransche en Oostenrijksche douairières, en' dit personeel wisselt elke veertien dagen af als het koninklijk paar te Frohsdorff vertoeft. Het leven daar op het kasteel is zelfs voor die be jaarde vrouwen vervelend. In den voormiddag is men vrij om te gaan wandelen, rijden of jagen, maar als de tweede schel voor het diner geluid is, wordt men gekleed gewacht in den salon. Daaraan kan men zich door geen enkel excuus onttrekken, zelfs niet donna Margarita, don Carlos' vrouw, die oom en tante tegen het door luchtige echtpaar moet zeggen. In dien salon gaan de dames rechts en de heeren links staanj Zoodra de halve cirkel zoo gevuld is, treden de graat en de gravin in statie binnen. Tot iederen gast richten zij eenige beleefde, soms hartelijke woorden, om te toonen dat zijne tegenwoordigheid op eenigen prijs wordt gesteld. Ieder krijgt 'dan een woordje volgens zijn rang. Vooral mevrouw, die in de strenge etiqaette der Italiaansche Habs- burgen is opgevoed, weet ieder zijn deel te geven. De hovelingen antwoorden haar dan in gebaren; want zij is vooral in zulk een deftigen kring niet te beschreeuwen. Zijn die plichtplegingen afgeloopen, dan werpt een majordomo die, door het sleutelgat heeft staan kijken, beide deuren der eetzaal open, met den plechtigen roep: Monseigneur est servi Arm in arm stappen Monseigneur en Madame dan de eetzaal binnen en de gasten zoeken ieder afzonderlijk de plaats op, hun door de regelen der etiquette aangewezen. Monseigneur is zijn geslacht getrouw in het gebruik van mes cn vork. De naam Bourbon was altijd de aanwijzing van een goeden eetlust. Het en cas dat altijd voor LodewijkXIV gereedstond als zijne majesteit soms met honger wakker mocht worden, zou den honger van een gansch uitge hongerd huisgezin kunnen stillen. Lodewijk XV had zelfs geen oog voor eene schoone vrouw, als hij aan tafel zat. Lodewijk XVI was ook erg schrokkig en verspeelde wellicht te Varennes zijne kans op ontsnappen door den stevigen maaltijd waaraan zijn koninklijke maag bepaald behoefte had. Ook de graaf van Chambord eet volgens de tradities zijner familie, gulzig en haast zonder slikken opslokkende wat de vork met snelle be wegingen voor den mond brengt. Als zijn eerste honger gestild is en mes en vork zich langzamer gaaD bewegen, herinnert hij zich dat hij niet alleen is en geeft hij het sein tot een stijf en ceremonieel tafelgesprek. droeg wanneer zij haar onaangenamon plicht ver vulde van naar de markt te gaan, toen zij hem op de plaats tegenkwam. „Gij vraagt niet eens hoe het mij gegaan is," zei hij glimlachend. „Ik verlang toch zeer om het te weten," antwoordde zij en zag hem aan met dien open onschuldigen blik, die hem steeds zoo boeide. „Nu, beter dan ik durfde hopen, kindlief, ofschoon het mij duidelijk bleek dat de priester een huwelijk als het uwe eigenlijk niet als een huwelijk, maar als een zonde besehouwt. Hij heeft op zich genomen om met den chevalier te onderhandelen; maar gij moet geen schrif telijke toestemming van hem verwachten; het is zeer moeielijk papieren te verzenden en zelfs zeer gevaarlijk voor den overbrenger als zij ge vonden worden. Wees dus gerust, mijn Edmée." „Dat beu ik," prevelde zij, „maar laat mij nu gaan." „Watverlaat gij mij nu reeds en dat voor die ellendige marktboodschappen." „Omdat wij gelukkig zijn, mag Mile De St Aignan toch geen honger hebben Zij lachte blijmoedig en opgewekt en voegde erbij„maar ik zal niet lang wegblijven, denk ik." Zij ging met luchtigen tred het hek uit en de straat op, doch keerde zich zoo plotseling om dat zij De Pelven er op betrapte hoe hij haar nakeek en schrikte van de vreemde uitdrukking op zijn Na tafel, als de spijsvertering haar zware werk begint, is hij kort aangebonden en moeilijk te genaken. Hij is overigens volkomen gezond en zijn grootste genot is nu en dan een brief aan de Union te schrijven, die slechts na zorgvuldig wikken en wegen van ieder woord zooals het een koning betaamt wordt verzonden en hem telkens groote zelfvoldoening geeft. Zoo sterlt de oudere tak der Bourbons uit tusschen een samenstel van ij dele vormelijkheid. Noch de stam, noch de persoonlijkheid van den laatsten telg kunnen in onzen tijd meer dan retrospectieve beschouwingen uitlokken. De Bour bons van Frankrijk hebben geen toekomst meer, evenmin als die van de beide Siciliën en van Parma. Slechts in den jongen koning van Spanje schijnt hot geslacht in beter vorm te herleven. Alphonsus is echter nog jong, en men moet nog afwachten of zich ook bij hem niet een zeker aantal der eigenschappen zullen ontwikkelen, welke van zijn geslacht den vloek van menig volk hebben Slechts eenige honderden schreden van de groote Parijsche Boulevards ligt, tusschen vier straten, een regelmatig gebouw met écne verdie ping. Leelijk, grijs en donker, heeft het in tegen stelling met het lustige onbezorgde leven dat in zijne oumiddelijke nabijheid geleid wordt iets doodsch, dat zich haast niet laat beschrijven. Lachende, pratende, druk bezige meuschen gaan er in en uit; sierlijke equipages honden op aan den ingang van dit Hotel Drouotterwijl aan de zijde van de rue Rossini bijna onophoudelijk zwaar beladen vrachtwagens erin rijden. Van binnen een verward geroep en geschreeuween waar beeld van het krachtige leven der Seine- stad. En toch overvalt den vreemdeling een eigenaardig gevoel als hij dit huis nadert, een gevoel dat hij slechts moeilijk van zich kan af schudden, Het is moeilijk om in het Hotel Drouot te lachen. Het is zooals bekend is het hotel des rentes publigues: de verkoopingen van losse goederen worden er gehouden. Bij bankroeten of bij ge dwongen of vrij willigen verkoop worden de goe deren van den boedel veelal daarheen gebracht om verkocht te worden. Verzamelingen van voorwerpen van iederen aard, uit ieder land af komstig, in alle eeuwen vervaardigd, komen daar onder den hamer. In hetzelfde huis koopt men een paar laarzen en een Raphael een water ketel en een ElzevierPrullen van eenige franken worden met dezelfde vormen toegewezen als eens de Heilige maagd van Murillo nit den boedel van maarschalk Soult, na langen strijd met liefheb bers en kooplui, voor 800.000 frank aan den staat werd toegeslagen. De indeeling van dit enorme verkoophuis is hoogst eenvoudig. In een lokaal aan den ingang worden de meest gewone zaken verkocht, afkom stig uit de failliete boedels van reizende kramers, of wel de door werklui verpande goederen. Heel wat vuiligheid en sprekende van veel smart, maar geen voorwerpen die belang inboezemen. Gelijk vloers zijn zes groote zalen, waarin het goed dat te koop is met veel smaak is tentoongesteld. Hier vindt men nogal eens inboedels uit den burgerstand, die daar gekomen zijn door ban kroeten of het openvallen eener erfenis. Ook daar weinig interessants. Een geheel ander tooneel ontvouwt zich in de zes zalen der eerste verdieping, waar men de eigenlijke ziel vindt van het Hotel Drouot. Daar verkoopt men verzamelingen kunst, boeken en wapens, de inboedels van bekende en beroemde personen; daar krijgt men een inzicht in het innerlijke leven der menschen, ook van hen die hun karakter voor ieder gesloten hielden en toch Zij kwam eemgszins beschroomd naar hem toe en zei: „Ik vergat U te vragen of gij denkt dat mijnheer de abt spoedig vrij zal komen." „Ja, maar hij moet dit district verlaten; gij begrijpt wel dat hij niet openlijk losgelaten kan wordenmen moet het doen voorkomen alsof hij weggebracht wordt om elders gevonnisd te wor den." „Achl wat moet gij gelukkig zijn dat gij zulke dingen kunt doen 1" zei zij en ging weer heen, terwijl hij haar naoogde met een lach waarin zeer weinig vroolijkheid lag. Met een luchtig hart, waarin Edmée slechts nu en dan een blik durfde slaan, ging zij haar weg, zonder aan baar gewone angst te denken. In het voorbijgaan zag zij even op naar het klooster en dacht met bljjdschap aan dien eenen gevangene die spoedig bevrijd zou zijn en dat wel door haar toedoen. Een zekere haast om terug te keeren maakte dat zij haar stap verhaastte totdat zjj op het marktplein gekomen was, waar verscheiden straten op uit liepen; dit was het oudste gedeel te van de stad, met houten huizen met leien daken, waarvan bij de meeste de bovenverdiepingen vooruit staken, gedragen door houten pilaren en versierd met gebeeldhouwde vensters. Die oude, slecht geplaveide straten met die hooge, sombere huizen hadden iets kloosterachtigs, vooral in den tjjd nu overal heimelijk angst en bezorgd heid heerschten, maar op het marktplein waseenig weinige weken na hun dood de intiems, men van hun bestaan aan het bespiede 0 eener nieuwsgierige en onverschillige menigte moesten onthullen. Wat leert men iemand kennen en beoordeelen, als men de voorwerpen ziet waarin hij zijn grootste genot vond, de schilde rijen of prenten boven zijne werktafel, de sieraden zijner slaapkamer! En wat vindt men dan eene verrassingen! De strenge Cato wordt een los bol, en gindsche vrijdenker van naam laat eene door het lezen haast versleten Imitatio Christi na! Die zalen van het Hotel Drouot bieden eene onuitputtelijke stof voor menschkundige studiën een rechterstoel voor overledenen als er wellicht geen tweede is. En men kan op zijn gemak alles onderzoeken, eer men een oordeel velt. Weken vooraf wordt door gansch Parijs de dag der verkooping door groote biljetten bekend gemaakt, en toont bij een gerechtelijken verkoop het ge recht al eens eenige bescheidenheid door den vorigen eigenaar slechts met een letter aan te dniden, den volgenden dag leest men toch zijn naam in eene courant, zoo mogelijk met eenige bijzonderheden uit zijn leven. Een aantal dagen is drie uren d.ugs te bezichtigen wat verkocht moet worden, en geldt het een ot andere verzameling dan worden catalogussen gedrukt, die veelal gratis worden uitgereikt. En daar staat dan de overledene, de geruïneerde, de bankroetier voor ons met ai zijne deugden en ondeugden, met alle goede en slechte eigenschap pen die hem kenmerkten stof genoeg om een oordeel te vellen. Als men het maar wist en kon schrijven hoevele standbeelden reeds in die bovenzalen van het Hotel Drouot van hunne voetstukken zijn gevallen en meedoogenloos werden vertreden door het publiekhoe menig maal ook hier herstel in eer plaats had van bitter miskenden, van hun leven lang belasterden! De verkoop zelf gaat wellicht geregelder en sneller dan ergens elders. Den gemoedelijken Duitscher aan wien wij deze schets ontlecnen, Erich Samfaer, bekroop bij het bezoek van dit verkoophuis een eindelooze weemoed, als hij daar die inboedels zoo zag uiteenspatten. Het was hem te moede als zag hg de ontleedkundigen het mes in een lijk zetten. Op de snijtafel lagen daar echter, in plaats van een lijk, alle neigingen van een menschenhart. Wat was die overledene, schwiirmt hij in dit boelhuis door, niet gelukkig, toen hij van hare hand het zelf gewerkte vuurscherm kreeg, dat thans het boudoir eener courtisane gaat ver sieren Een voogd verkoopt voor eene jonge wees het uitzet zijner moeder. „Geen machine- werk, alles zelf genaaidO, God, ja, alles zslf genaaid in grenzenlooze vreugde, vol hoop op de toekomst. Maanden, wellicht jaren is er over gewerkt, en nu wordt dat werk der jonge maagd beduimeld en beoordeeld door de koopvrouwen die er met cynische gezichten ongepaste grappen op maken. Wat een verrukking voor dien verzamelaar, die met oneindige moeite uit alle oorden der wereld stuk voor stuk zijne verzameling had bijeengebrachtmet rechtmatigen trots liet hij ze zien, en thans gaan éen voor een zijue lievelingen in andere handen over. Het werk van een gansch leven wordt vernield, slechts enkele weken nadat hij zich het laatst zelf daarin had verheugd. En weinige honderden schreden van de Boule vards, te midden van de rustelooze beweging der onvermoeide wereldstad staat daar het Hotel Drouot als een Mene lekei. Ginds doet zich het begin van het bedwelmend gezang hoeren van wereldsch genot, hier, tusschen die don kere, vuile muren, hoort men het laatste couplet, in valschen toon tusschen de tanden gebromd door een oproeper bij de verkooping. n beweging. Onder die gevels lagen hier en daar hoo; vruchten opgestapeld, waarbij boi met luid geroep hare waren aanprezen. Koopen en verkoopen, eten en drinken gaat altijd zijn gang en menige zuinige huisvrouw stond daar te dingen cn te overleggen om aan de moeielijkheid het hoofd te bieden van in papieren geld te moeten betalen, dat niet gewisseld kon worden, zoodat zij het geheele assignaat moesten besteden. Edmée hoorde een koopster pruttelen dat zij, terwijl zij slechts voor een paar stuivers noodig had, haar geheele biljet van vijf franken moest uitgeven; een ander jammerde over de duurte der levensmiddelen. „Het is alles de schuld van die émiqrés" bromde een derde. Edmée ging dezen uit den weg en begaf zich naar het midden van het plein bij de fontein en toen zij daar langs ging, veelde zij eensklaps dat zij aan haar mouw getrokken werd, door een vrouw die, ver van de anderen, bij een hoop bloemen, vruchten en groenten zat, die zoo verlept waren, dat niemand zich verwaardigde ernaar te kijken. IVordt vervolgd). GEDRUKT BW DE GEBROEDERS ABRAHAMS IE MIDDELBURG. MID met niti Afzonder! Hoofdagenten VEEMARKT TE Donderdag deu 2en Sepl v> or middags 8 tot des naml De burgemeester en w| p| Del G. N. DIT De burgemeester en wef burg. Gezien de circulaire val van Zeeland, dd. 20 Augusti vinciaal blad no 71); F brengen ter kennis van dat, kr: chtens koninklijk I Juli jl. Staatsblad no 122), F April 1880 {Stbl. no 67) btf middelen van vervoer, spoorwegdiensten, op 1 8| werking treden. Zij vestigen de aandacht wet als ook op de bepafl koninklijk besluit van den 121) ter verzekering van de a met openbare middelen vl ingezetenen vooral opmerkzT op de bepaling van art. welke „de ondernemer van een: vervoer van personen ver? maanden na het inwerking alsnog, a aankondiging tel van de hoofdplaats der pro provinciën, waarin het verv b een door hem geteekendj van die aankondiging met €j dagblad, waarin zij is gepla ontvangst in te zenden aaj van elke provincie, waarin hebben, aan de besturen J waar de wagens of vaartu{ tot in- en uitlaten van reiz[ eieren van justitie bij de rei arrondissementen deze gen Bij niet nakoming hierval in eene geldboete van f j] inmiddels voor de toepas^ wordt de aankondiging en gedaan, overeenkomstig dif vroeger verleende concessie'ii Gedaan te Middelburg, De burgemeester en wetl p i c De secrJ G. N. DE STi GEMEENTE De burgemeester van Ml kend, dat op Dinsdag denf des namiddags te 3 urenl ting van den gemeenteraad Middelburg, den 30en Aul| De bu" FETJIL] DOOP de schrijfster wal HOOFDSÏl! „Zijt oÜ hit het htiisl aij, duidelijk fluisterend en die flikkerende, zwarte oogj „Ja," antwoordde zij „Luister danik he u. Doe alsof gij iets koopd ten een boodschap va. Gérusez." - „Uw zoon?" riep Ed a ij haar zulk een goede t| „Zijn stiefmoeder, aoo als de reet, die denj elkaar kunnen zijn, omdat onder het hart gedragon verder voor hem gedaan ?l gehad en voor hem gewerlj ijarmpjes naar mij uit el fiart cn daar is bij altijdl

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 6