Laatste berichten, Marine en leger: Rechtszaken. Koloniën. Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Zierikzee. Het gisteren vermelde',besluit omtrent de benoe ming van reserve-officieren van gezondheid is van den volgenden inhond Art. 1. Voor eene benoeming tot reserve-off. van gez. volgens het bepaalde sub c van art. 21 der wet van 2 Aug. jl. (SM. no 145) komen, behoudens het bepaalde bij het volgende art., in aanmerking lo burger-geneeskundigen, die bij 's rijks zee macht, of bij de landmacht hier te lande oi in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën, als offie. van gez. hebben gediend, dien dienst op eervolle wijze hebben verlaten, en tevens o volgens de bestaande of later te stellen wettelijke bepalingen bevoegd zijn tot het uit oefenen van de geneeskundige praktijk in haren geheelen omvang; b niet onder zijn dan 50 jaren 2o bnrgergeneeskundigen, die als reserve-off. van gez. volgens het bepaalde van genoemd wets artikel te Onzer beschikking zijn geweest, als zoodanig op eervolle wijze zijn ontslagen en niet ouder ziju dan 50 jaren 3o andere burgergeneeskundigen, die de sub lo letter a bedoelde bevoegdheid bezitten en niet ouder zijn dan 40 jaren. Art. 2. Voor de bij het voorgaande artikel bedoelde benoeming tot reserve-offic van gez. komen niet in aanmerking burger geneeskundigen, die: o niet ten genoegen van den minister van oorlog kunnen aantoonen, dat zij zijn en steeds geweest zijn van een goed, zedelijk gedrag. b niet het bewijs kunnen overleggen, dat zij Nederlander zijn volgens de wet van 28 Juli 1859 (Stil. no 44), en aan hun verplichtingen jegens de militie hebben voldaan c niet kunnen overleggen de bij art. 24 der bovengenoemde wet bedoelde verklaring, dat zij voor den militairen geneesk. dienst hier te lande lichamelijk geschikt zijn. Art. 3. Alvorens tot reserve-off. van gez. te worden benoemd, moet de burgergeneesknndige een gezegelde en geregistreerde verklaring over leggen, waarbij hij zich verbindt om, na zijn benoeming tot reserve-off. van gez., gedurende vijf achtereenvolgende jaren als zoodanig ter be schikking van Z. H, te blijven, en in handen van de door den minister van oorlog aan te wijzen militaire antoriteit, den voorgeschreven of voor te schrijven militairen eed af te leggen, geldig tegen het tijdstip, waarop hij als tijdelijk off. van gez. volgens art. 28 der bovengenoemde wet, in dienst wordt gesteld. Art. 4. De burgergeneeskundigen, bedoeld sub lo en 2o van art. 1 van dit besluit, kunnen in aanmerking komen voor een benoeming tot reserve- off. van gez. Ie kl.; die, waarvan sprake is sub 3o van gemeld artikel, komen slechts in aanmer king voor een benoeming tot reserve-off. van gez. 2e kl. Art. 5. De bezoldiging der reserve-offic. van gez. die ais zoodanig volgens dit besluit benoemd zijn, bedraagt: voor de reserve-off. van gez. Ie kl. /400; en voor de overigen f 300 'sjaars. Het aantal lijders aan roodvonk in het kamp bij Millingen blijft 17. Van ernstigen aard moet de ziekte niet zijn. Uiteen bericht in de N.R.C'. blijkt echter dat reeds uiterlijk in 't begin van Juli het eerste geval bij het garnizoen te Gro ningen zich voordeed en daarna, binnen eenige dagen, nog zes gevallen, alle in zeer lichten graad, in dezelfde kazerne en meest in dezelfde kamer, voorkwamen. Ofschoon er eenige desinfectie- maatregelen genomen werden, vond de geneeskun dige inspecteur echter geen reden om de ziekte epidemisch te verklaren. Den 2en Augustus ver trok het bataljon naar Millingen, om daar met de drie andere veldbataljons uit Friesland te kam peeren en negen dagen later vertoonde zich het eerste geval van roodvonk. De ziekte blijft zich bepalen tot het Groningsche (het 3e van het le reg. inf.) bataljon, dat van alle gemeenschap met de overige troepen afgezon. derd wordt gehouden. Ook worden de gewone desinfectie-middelen op de tenten, het ligstroo, de kleederen, wapenen enz. der manschappen toegepast. Bij kon. besluit is aan de officieren van gezondheid der landmacht, voor zoover zij in het bezit zijn van titels, waardoor zij bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskundige praktijk in Nederland, dus voor zooverre zij den titel voeren van „arts" of van „doctor," het recht toegekend tot uitoefening der burgerpraktijk, wat betreft de genees- en heelkunde en verloskunde bij de vrouwen van militairen. Tevens is hun het dragen van burgerkleeding buiten dienst toegestaan. Arnemulden, 27 Ang. Tegen zekeren A- V., wonende te Boschkapelle, ontslagen ploegbaas bij de werkzaamheden aan den Calandpolder alhier, is door do politie procesverbaal opgemaakt, als verdacht degelden, die hij wekelijks van de loo- nen zijner manschappen inhield tot betaling der voor den ploeg benoodigde levensmiddelen, ten eigen bate te hebben besteed Aan het mail-overzicht van het Alg. DU. v. N> h is het volgende ontleend: De regeering hoeft een met overtuiging geschre ven en zeer beleefd antwoord gezonden op het qnlangs in de bladen overgedrukte adros der kamer van koophandel in zake de veepest. Het antwoord kan niet missen een goeden indrnk te maken op de gemoederen, die bij de kolossale anti-veepest-maatregelen, waarvan het verband, en eigenlijk ook de werking, niet voor het publiek zichtbaar is, eenigszins geagiteerd begonnen te geraken. Na een wonderlijke opvolging van officieele communiqué's in de bladen heeft de regeering meegedeeld, dat de beide regeeringscommissarissen op Atjeh hun taak voltooid rekenen en hun be trekking neerleggen. Het schijnt, dat de heer Pruijs van der Hoeven, dio op Atjeh niet het werk vond wat hij gedacht had, het eerst op die wijze zijn ontslag gevraagd heeft, en dat men om den schijn te vermijden, als werd de uit Holland uitgezondene aan den gouverneur Van der Heyden opgeofferd, dezen bewogen heeft, zich in gelijken vorm bij dit verzoek om ontslag als regeeriogs- commissaris aan te sluiten. Morgen (Zondag) omstreeks half éen uur zal de koninklijke liedertafel V Orphéon van Brussel, met eene extra boot, ongeveer te 10 uren van Ter- Neuzen vertrekkende, alhier aan de loskaai aan komen. Naar wij vernemen zal de muziekvereeni- ging Accelerando haar met muziek ontvangen en naar het Schuttershof begeleiden. De vier slachtoffers van het ongeluk te Arnhem, die in het ziekenhuis zijn opgenomen, bevinden zich tot dusverre allen nog in redelijken toestand. Een hunner brak beide armen, denkelijk zullen beide moeten worden afgezet. DoVereeniging tot het regelen en bevorderen van volksvermaken te Goes, zal aanstaanden Woensdag haren leden een kermisfeest bereiden; op het Ra velijn zullen verschillende kermisvertooningen plaats vinden, in een paardenspel wordt eene voorstelling voor de leden gegeven, terwijl het geheel door een bal wordt besloten. Bij het Donderdag avond gewoed hebbend on- weder is te Hansweert de bliksem geslagen in het evangelisatiegebouw, bewoond door den heer Wes- seldijk. De bliksem sloeg binnen door den schoor steen en nam zijn uitweg door een zolderraam, waarvan de ruiten verbrijzeld werden, terwijl te vens een gedeelte van den gevel werd beschadigd. Het fanfaren-gezelschap Eend. maakt Macht, uit Kruiningen, was onlangs, van 253 harmonie- vereenigingen die te Brussel waren bijeengekomen, de eenige Nederlandscho. Het gezelschap oogstte, bij de uitvoering van eenige stukken in de kiosk op de tentoonstelling, van de daar verzamelde talrijke menigte luiden bijval in. Toen het pro gramma was afgespeeld, trad een Belgisch korps op met het ifien Eeerlands Bloei, dat met ont- blooten hoofde aangehoord en met daverende toejuichingen bekroond werd. Eene verguld zil veren medaille bracht Eendracht maalct Macht als herinnering aan zijn bezoek te Brussel thuis. De gemeente Bergen op Zoom is dezer dagen verrijkt met eene nieuwigheid, namelijk bordjes op de hoeken der pleinen en straten 1 H. K. H. prinses Hendrik is gisteren avond, van haar hofmaarschalk en twee hofdames verge zeld, naar Potsdam vertrokken. 't Gerucht wil, dat uit den boedel van den notaris De Haan, van Wolvega, niet meer dan 10 pCt. zal terecht komen. Twee winkeliers zijn door de ramp genoodzaakt hun winkel te slniten. Enkele personen zijn totaal geruïneerd door de accepten, die zij geteekend hadden; zelfs moet. er iemand zijn, die voor f 1500 heeft geteekend en geen f 100 bezit. (DU.) Met het jaar 1881 wordt te Groningen de regeling van de geneeskundige hulp aan de armen opgedragen aan twee doctoren, die elk f 2500 traktement zullen ontvangen, en een assistent- geneeskundige, op eene bezoldiging van f 500. Gegadigden moeten zich vóór 1 Oct. bij het ge meentebestuur aanmelden. In ons vaderland heeft de Vrouwenvereeni- ging Arbeid Adelt in de eerste plaats voor de luierinand gezorgd van den jongen prins ofprinses, die ons leger weldra met kanonschoten, onze steden met klokgelui en ons volk met zegenbeden in dit leven hopen te verwelkomen. In Spanje bereidt men zich ook voor om een jongen prins te verwelkomen, doch geen Spaansehe Arbeid Adelt maar het Vatikaan zorgt voor de luiermand. Z. H. paus Leo XIII zal peet zijn van den eerstgeborene van koning en koningin en volgens oud gebruik wordt de fasce, de luiermand, daarom in het Vatikaan gemaakt. „Van buiten gewone fijnheid en keurige bewerking zijn sluiers en jurkjes", seint de correspondent van den Standard te Rome. (Bil.) Naar in de dagbladen bericht wordt, bestaat in het Vaticaan het plan om de inzameling van den Sint Pieterspenning Voortaan achterwege te laten, en in plaats daarvan eene belasting te heffen van alle Roomsch katholieken ad éen cen time per dag, als oen dankoffer aan den paus voor de gebeden die Z. H. dagelijks voor hun heil opzendt. Dat halve centje ziet er op zich zelf zeer modest uitmaar neemt ontzaglijke afmetingen aan wanneer men er den regel der vermenigvul diging op toepast. Naar eene zeer matige berekening toch, zal deze omslag in Frankrijk alleen, wanneer de hoofden der gezinnen, dus niet de vronwen en kinderen, hun centime offeren, plus minus twaalf mil- lioen gulden opbrengen, in de overige landen van Europa gezamenlijk zeker nog tienmaal zooveel, terwijl door de katholieken in andere werelddeelen licht nog een paar millioen hieraan toegevoegd zullen worden. Dus summa summa- rum de eerbiedwaardige som van honderd dertig millioen gulden per jaar. Wie na deze wetenschap niet het hoofd buigt voor het financieel genie der heeren van het Va ticaan, kan gernst bekennen dat hij geen gevoel heeft voor het schoone engroote. Wolfaartsdijk, 28 Aug. Bij den land bouwer C. Z. kwam eergisteren een net gekleed persoon, voorgevende te zijn de heer B., paarden handelaar te Middelburg en in het bezit van een aanzienlijk vermogen. Deze persoon, vergezeld van een ingezetene uit Goes, kocht van genoemden landbtuwer, voor een flinken prijs, drie paarden, echter zonder directe betaling, terwiil een paard door hem op zicht naar Middelburg zou worden medegenomen. Den volgenden morgen stond Z. vreemd te kijken toen hem een bezoek werd gebracht door de politie van Middelburg, die hem bekend maakte dat hij han del had gedreven met een persoon van verdachte reputatie, die onlangs uit het tuchthuis was ontslagen en zijn paard reeds voor een geriugen prijs te koop had aangeboden. Onze landbouwer kon nu mede gaan en had het geluk, door tusschenkomst van de justitie, weder in het bezit van ziju bruintje te komen. Met éen September wordt aan het Fransche ministerie van binuenlandsche zaken een nieuwe tak van dienst geopendhet toezicht op de sterfte der kinderen heneden twee jaren, vooral van die welke op het platteland aan minnen zijn toevertrouwd. Eene nauwkeurige statistiek zal de wetgeving bouwstoffen moeten geven voor eene regeling van dit onderwerp, dat in zoo nauw verband staat tot het familieleven in Frank rijk en tot de groote vraag of het wenschelijk is dat de bevolking der republiek toeneme. Som migen beweren dat de nagenoeg stationaire bevolking van Frankrijk genoeg werkkracht vertegenwoor digt om de hulpbronnen des lands te exploiteeren en dat iedere vermeerdering der bevolking moet leiden tot vermindering van den arbeid van ieder individu, met behond der totale som van arbeid. De productie zou dus dezelfde blijven, maar door de vermeordering der consumenten zou het land armer worden. Anderen zijn juist van het tegenovergesteld gevoelen en meenen dat vermeer dering der bevolking noodwendig leiden moet tot vermeerdering der productie. Frankrijk heeft 70 inwoners per vierk. kilometerBelgië 186, Ne derland 128 en Groot-Brittannië 110. Prins Bismarck, die zeer tevreden is met den uitslag zijner kuur te Kissingen, is eergisteren naar Berlijn teruggekeerd. Het hem toegedichte plan om te Gastein met een kardinaal over den modus viiendi te gaan onderhandelen was dus uit de lucht gegrepen. Do haringvisscherij in do Noordzee was in de vorige maand zeer voordeelig voor de Engel- sche visscbers. Te North Shields werden niet minder dan 11.360.000 haringen aangevoerd, die van f —.05 tot f 2.10 per honderd betaald werden. Wat niet verkocht kon worden werd als mest op het veld gevoerd. De vrouw, die bij de begrafenis van mejuf frouw Say een voetval voor Gambetta deed, is door de politie ondervraagd. Zij heeft een zaak in het departement Corréze, die maar slecht gaat sedert eenigen tijd, en sedert een jaar reeds heeft zij verschillende brieven aan den heer Gambetta geschreven om geldelijke hulp te vragen. De president der kamer wordt met allerlei vragen zoo overladen dat als vaste regel daarop geen ant woord wordt gegeven. Ongeduldig geworden en hoe langer hoe meer beklemd geraakt in hare zaken, begaf zij zich naar Parijs en deed zij den bekenden voetval. In haren eenvoud hield zij Gambetta ook in zulke zaken voor almachtig in Frankrijk. Zooals wij gedacht hebben, lieten de reactionaire bladen deze gelegenheid niet ongebruikt voorbij gaan. In de onderstelling dat de vrouw de moeder van een ter dood veroordeeld misdadiger was, verkondigden zij met grooten ophef dat het nu geen twijfel meer kon lijden of Gambetta was koning of keizer van Frankrijk; want „reeds schonk hij gratie aan veroordeelde misdadigers 1" Twee bekende bankiers, seint men, een uit Amsterdam en een uit Berlijn, zijn te St. Peters burg gekomen om een onderhoud te hebben met den heer Bunge, fungeerend minister van financiën. Men spreekt van afschaffing der be lastingen op zout en spoorwegkaartjes en van de invoering eener belasting op verhandelbare schuldbrieven. Lothar Bucher, beheerder der litterarisohe nalatenschap van Ferdinand Lassalle en recht hebbende op alle inkomsten uit zijne werken, zal eene nieuwe uitgave bezorgen van het Systeem der verkregen rechten Amsterdam. Het stoomschip (onrad, gezagv. Graadt van Roggen, vertrok heden morgen te tien uren, o. a. aan boord hebbende 20 machinis ten voor de Indische marine. Londen. De Turksche gezant spreekt open lijk het gerucht tegen, als zou de Porte de Mahomedaneu in Indië en Afghanistan tegen de Engelschen opruien. 28 Augustus des morgens te 8 uren. NAMEN Ba- Wind Toe Tem DER rom. stand pera PLAATSEN. afwijk. richt. kracht lucht. tuur. Delfzijl 1- 7.3 O 1 1. bew. 4. 18 Groningen. - 7.0 O 1 helder 17 Helder - 6.5 ONO 1 helder 18 Vlissingen. - 4.4 NO 1 1. bew. 20 Maastricht. - 4.0 ZO 2 helder 18 Sylt -10.3 OZO 2 helder 16 -10.4 stil 0 betr. 14 Valentia. - 8.9 stil 0 1. bew. 15 Hamburg - 9.2 OZO 1 helder -- 15 Swinemunde. -10.2 ZO 1 helder -- 12 Leipzig - 5.8 NO 2 helder 18 Carlsruhe - 2.0 NO 2 1. bew. -- 16 Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Cüristiaansund ■1 -13.5 NO 1 betr. 4- 18 Stockholm. - -11.7 ZO 4 bew. - 16 Koppenhagen - -12.5 NNO 0 bew. -- 17 Portsmouth NO 2 betr. Yarmouth. NNO 2 leider Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenD. 3.3 M. des namiddags: G. 2,6 M. Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr765 Thermometer 27 Aug. 'sav. 11 u. 66 gr. 28 Aug. 's morg. 8 u. 69 gr. 's midd. 1 u. 79 gr. 'sav. 5 n. 76 gr. Zitting van Vrijdag 27 Augustus. Afwezig zijn de heeren mr. Schneiders van Greijffenswerth, mr. Moolenburgh, jhr. mr. Van Citters en Van Nes van Meerkerk. Na mededeeling van 2 brieven van ged. staten houdende goedkeuring van raadsbeslniten en 1 dito, berichtende ontvangst van een afschrift van het raadsbesluit tot wijziging van het reglement van policie voor deze gemeente, welke voor kennisgeving worden aangenomen, komt ter tafel een circulaire van ged. staten betreffende de ver zetting der najaarskermis te Lamswaarde, tegen welke verzetting de raad geene bedenking heeft. De rekening der dd. schutterij over 1879 wordt gesteld in handen van de heeren Pilaar, De Looze en dr. Goemans. Aan A. de Zeeuw wordt, op zijn verzoek, wegens vertrek naar elders, remissie van hoofd, omslag verleend tot een bedrag van f 5.60. Burgemeester en wethouders brengen, na ge hoord te hebben de kamer van koophandel, gun stig advies uit op het adres van de afdeeling Zierikzee der Mij t. b.v. Landbouw en Veeteelt in Zeeland, betreffende de instelling van 2 paarden markten in deze gemeente en stellen mitsdien voor te besluiten: lo. dat de paardenmarkt, die in deze gemeente tot dusver was bepaald op Halfvastenmarkt, worde verzet op den len Donderdag in de maand Juni; en 2o. dat hier bovendien een tweede paarden markt zal worden gehouden op zoodanigen Don derdag in de maand November, als het naast vooraf gaat aan den llen dier maand (of Sint Maarten) en wanneer die dag op Donderdag invalt, dan op 11 November zelf. Dienovereenkomstig wordt besloten. Komt ter tafel de voordracht ter benoeming van een hulponderwijzer aan de openbare school voor minvermogenden, waarop zijn geplaatst: A. J. P. Mazure te Ouwerkerk, L. van der Have te Oude Tonge en Chr. Moens te Hellevoetsluis. Wordt benoemd de heer A. J. P. Mazure te Ouwerkerk met 5 stemmen. De heer Van der Have bekwam 3 stemmen. Een adres van de firma De Bondt en C0., om gemeentegrond in erfpacht te verkrijgen, en een verzoek van J. de Rijke, om remissie van hoofd, omslag, worden gesteld in handen van burg. en weth. om prseadvies. Op voorstel van burg. en weth. wordt besloten tot af- en overschrijving op den post van onvoor ziene uitgaven begrooting 1880 op art. 2 hoofdst. VI, kosten der brandweer 5.794, waartoe bij de begrooting casu quo machtiging is verleend. Door de commissie ad hoe wordt rapport uit gebracht op de gemeenterekening over 1879, strekkende tot goedkeuring in ontv. op f 118,253.18, in uitgaaf op 114,103.00), batig slot f 4150.17) Aldns besloten, hebbende burg. en weth. zich van medestemming onthouden. Burgemeester en wethouders bieden aan den raad de gemeentebegrooting voor 1881 aan, welke met de begrooting der schutterij en van het bur gerlijk armbestuur tot onderzoek en rapport wordt gesteld in handen van de heeren Ochtman, Goemans en De Looze. Op voorstel van burg. en weth. wordt beslofen

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2