1880. Zaterdag 28 Augustus. de, HT. genten. 1880. No. 203] 123* Jaargang! Het Atelier du Lys, antieke LDE. uren op n boerenstand, VI8HOVD- Adres franco EN BOEK, te HAME- male j SOiVEW voor welk in ieder in een goede franco motto Ait, Rotterdam ftorir, 2 a bureau dezer E SERVE", EN en VEE er dam en ondag NT, Koren- ISt OTTKSBAKi n Sept. i OTTERDAM jimorg. 11,30 nj 11,30, 11,30, 11,30, 11,30, 0, 11,30, U,30, 11,80, a 11,30, 1. D. M. en 5.45. 6.15. len 6.15. fOENSIUG ea RDAG. dien dag. 10.26 10.86 nam. 4.— 4.30 midd. 12.— nam. 12.30 6.60 6.5 7.52 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11 2.5 6.86 1.45 6.10 3.16 7-30 3.55 8.15 4.13 8.35 4.30 8.50 MIDDELBURGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dagelijks? met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prjjs per 3/m. franoo 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 6 Cent! Advertentien: ZO Cent per regel! Geboorte"! Trouw-J Doodberiohten enz,: van 1—7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daubb Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. SL, Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 27 Augustus. Het Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen heeft indertijd aan de tweede kamer zijne bezwaren kenbaar gemaakt tegen de levens lange gevangenisótraf, welke als zwaarste straf in het ontwerp van het nieuwe strafwetboek behouden is. Het Genootschap keurde deze straf af „omdat deze, als straf zonder vooraf te berekenen tijdsbepaling, eene straf is zonder vas ten strafmeter, waardoor de een minder gestraft wordt dan de ander". Bovendien maakt levens lange gevangenisstraf, de verlenging en verzwa ring van straf van den zich slecht gedragende gevangene onmogelijk, gelijk ook afslag, in geval van goed gedrag. De levenslange gevangenisstraf brengt den veroordeelde in een toestand van onstrafbaarbeid, ontneemt hem alle hoop, dat hij zal terugkeeren in de maatschappij en mist der halve den krachtigsten prikkel tot zedelijke verbetering. Men zal zich misschien herinneren dat wij ons met dit betoog van het Genootschap niet hebben kun nen vereenigen en daartegen onze bezwaren hebben ingebracht. Ook de meerderheid der commissie van rapporteurs over het ontwerp-strafwetboek is het ér niet mede eens. Al moge men aannemen, meent zij, dat alle gevangenen voor verbetering vatbaar zijn, dan behoeft men niet tevens aan te nemen, dat deze verbetering door den levenslangen duur belet wordt. Te beweren, dat verbetering onmogelijk is voor hem, die geene hoop heeft om terug te keeren in de maatschappij, schijnt eene misken- ninning van het begrip van verbetering te zijn. Indien men aanneemt dat iemand gedurende en zelfs door zijne straf verbeterd wordt, dan volgt daaruit niet dat levenslange gevangenisstraf moet worden afgekeurd, daar het begrip van straf geenszins meêbrengt, dat gevangenen na hunne verbetering of bekeering op vrije voeten moeten worden gesteld. Ter vervanging van de doodstraf is levenslange gevangenisstraf onmisbaar. Zonder eene dier beide straffen zou er geene behoorlijke verhouding meer bestaan tusschen de krenking van het recht en de voldoening van het gekrenkte rechtsgevoel. Ook het tweede bezwaar acht de commissie niet overwegend. Immers bij alle vrij- heidsberooving, ook by de tijdelijke, zal ongelijk heid onvermijdelijk zijn en vaak de jongere relatief zwaarder worden gestraft dan de oudere. En wat de laatste bedenking betreft, mag worden herinnerd, meent de commissie, dat zg ook geldt bij de doodstraf vóór de voltrekking en bij tijde lijke gevangenisstraf, toegepast op lieden van leeftijd, doch dat de ondervinding in dit opzicht FBTJILLET03ST. DOOR de schrijfster van MIle More. HOOFDSTUK IX. de ABT gébusez. Edmée ging lusteloos voor het venster zitten, dat over de plaats op straat uitzag, zonder dat haar blik daar iets zocht. De vermoeienis van haar slapeloozen nacht overviel haar; zij zag er meer uit zooals de uitgeputte vreemdelinge, die door Alain in het salon was gebracht, dan als de Edmée die in den laatsten tyd met zulk een luchtigen tred door het huis had geloopen. Zij bleef voor het venster staan, omdat zij te luste loos was om been te gaan, zonder aan iets be paalds te denken en onopgemerkt door Mile De St Aignan, die in haar boek verdiept was enzich niet bijzonder om Edmée bekommerde, ofschoon haar gast haar dierbaarder was geworden dan zij aelve wist. Reeds gedurende enkele oogenblikken fiad Edmée eeniggedruisch op straat vernomen, dat geen practische bezwaren heeft aan de hand gedaan, terwgl van het begaan van nieuwe mis drijven zal worden teruggehouden door het verlies van de kans op gratie en door strengere tucht. Ook gaat het niet aan, in het algemeen de straf maat te verlagen, enkel om gelegenheid te hebben, na afloop van eene straf, nog eene andere te kunnen opleggen; een beginsel, dat tot de zon derlingste consequentiën zou leiden. De commissie vereenigt zich dus met het gevoelen der regeering, om deze hoogste vrijheidsstraf in het strafstelsel te behouden. De St.-Ct. bevat de wet omtrent de benoeming van reserve-officieren van gezondheid. Volgens deze wet kunnen voor eene zoodanige benoeming in aanmerking komen burgergeneeskundigen, die bij 's rijks zeemacht, of bij de landmacht hier te lande of in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën, als officier van gezondheid hebben ge diend, dien dienst op eervolle wijze hebben ver laten en niet ouder zijn dan 50 jaren. Wij deelen deze wet later mede. Naar men verneemt, zijn in Zeeland, een dorp op ongeveer anderhalf uur afstand van Grave, de pokken uitgebroken. Men spreekt van zeven aangetaste personen in vier huisgezinnen. *I«fzendijke, 26 Aug. Tot leden der commissie voor de voorgestelde wijziging in de grensregeling tusschen deze gemeente en de gemeenten Biervliet en Philippine zijn gekozen de heeren: E.Thienpondt, D. N. Benteijn, C. J. de Milliano, C. M. van der Hoofdt, A. M. Boeije, J. Bleijenbergb, en Jz. Leenhouts. Tot deurwaarder der directe belastingen te Goes is benoemd de heer H. J. Drost, thans in dezelfde betrekking te Oostburg. Tot 2e klerk ter provinciale griffie van Zeeland is door gedeputeerde staten benoemd de heer L. C. van Noppen, alhier. Aan de tweede kamer zijn ter overweging aangeboden acht ontwerpen van wet tot naturali satie. Daaronder komt voor J. F. Schneider, koopman te Goes; geboren in Pruisen. De werkzaamheden aan den Zuid-Oosterspoorweg vorderen goed. Men verneemt dat het gedeelte van Oss tot Tilburg nog dezen winter in exploi tatie zal komen. Het gedeelte WgchenNijmegen zal vertraging ondergaan, doordien aldaar de onteigening nog niet is afgeloopen en nog al moeite ondervindt. Onder voorzitterschap van mr. M. J. Pijnappel, advocaat te Amsterdam, werd gisteren te 's Her van lieverlede scheen aan te groeien en te naderen en zij rilde van afgrgzen toen zij eensklaps merkte dat dit geluid niets anders was dan de kreten eener verwoede menigte en het getrappel van voeten, geluiden, die steeds de voorbeden waren van rampen, ja somtijds van den dood. Haar nitroep deed Mile De St Aignan verschrikt opspringen en naar haar toe snellen, juist op het oogenblik toen de menigte voor bet huis was, beslaande uit eenige mannen maar vele vrouwen, die gilden, met gebalde vuisten om zich heen sloegen en allerlei smaadwoorden richtten tot een lijdzaam persoon, dien zjj in hun midden voort sleepten en dien Edmée herkende nog vóór dat Mile De St Aignan diep ontroerd uitriep: „De abt GérusezGoede hemelhij is ver loren Zij zagen hem slechts éen oogenblik, terwijl het volk voorbij trok, maar zelfs in dien oogwenk merkte Edmée hoe een vrouw, een furie, met de muts van het hoofd en loshangende zwarte haren, een handvol slijk van de straat opnam en hem in het aangezicht wierp. Hij kon het niet afvegen daar zijne handen gebonden waren, en dat verwekte een luid, woest gelach onder de wreedaardige toeschouwers. Hunne kreten waren nog hoorbaar, lang nadat de troep voorbij was. Mile De St Aignan keerde zich bleek en bevende tot Edmée en wilde iets zeggen, maar tot haar verbazing was deze verdwenen. Zij was naar de tweede verdieping gevlogen, togenbosch de elfde Juristen-Vereeniging geopend, welke door 44 leden werd bijgewoond. Breedvoerige beraadslagingen werden gevoerd over het eerste vraagpunt: "Bestaat er aanleiding om, hetzij tot wegneming van belemmeringen, hetzij tot versterking van waarborgen, de wetsbepalingen op het beheer der goederen van minder jarigen en bet toezicht op dit beheer te wijzigen "Zoo ja, welke verbeteringen komen voornamelijk in aanmerking Dit onderwerp werd weder in verschillende vragen gesplitst, aan welker behandeling deelge nomen werd door de heeren mrs. Cosman, Levy, Th. Heemskerk, WiJlenmier, Eyssell, Hiugst, Wulffon Palthe, J. Pols en N. de Vries. Praeadviseurs waren de heeren mrs. Star Nu- man en Vogel. Benoemingen en besluiten. geneeskundige kaden. Benoemd tot plaatsv- lid van den geneeskundigen raad voor Noord Brabant en Limburg dr. L. H. Verlinden, arte, te Bergen op Zoom. ministerieele departementen. Benoemd tot referendaris bij het dep. van oorlog mr. H. C. P. de Bruijn, hoofd commies bij dat departement. pensioenen. Op zijne aanvrage, op pensioen gesteld de inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht dr. A. W. M. van Hasselt, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 2700 's jaarstevens wordt aan genoemden opperofficier Z. M. dank betuigd voor de vele en gewichtige diensten, door hem, gedurende zijne langdurige militaire loopbaan, aan den lande bewezen. Op pensioen gesteld, ten bedrage van ƒ1560 's jaars, de kapitein J. C. Valter, van het 5e reg. inf. geneeskundige dienst. Benoemd bij het personeel van den geneesknndigen dienst der landmacht, tot inspecteur, do dir. oft. van ge zondheid le kl. C. J. van Hees, van dat perso neel; tot paardenarts 2e kl., de paardenartsen 3e kl. A. A. de Man, J. J. F. Dhont en E. A. L. Qnadekker, allen van dat personeel. leger. Benoemd bij den staf van bet wapen der artillerie, tot voorzitter der commissie van proefneming, de kapitein C. L. W. Moorrees, van voornoemden staf, thans lid der gemolde commissie. Onderwijs. Cadznnd, 26 Augustus. Tot hoofdonderwijzer alhier is benoemd de heer A. F. Wisse, van Middelburg. Tot tijdelijk leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium te Leiden is benoemd de heer J. J. A. A. Frantzen. naar die kamer welke zij nooit betreden had, ter wijl De Pelven er zat, ofschoon zij het vertrek met voorliefde opruimde als hij nit was. „Monsieur!' riep zij, eensklaps voor hem staande, 't geen nem verbaasd van zijn werk deed opzien. „Monsieur, zij hebben den pastoor van Les Halliers gevat. Hij is een man des doods, ais men niet spoedig tusschen beiden komt, maar gij knnt hem redden." „Ik, arm kind Gij overschat mijn macht zeer," zei De Pelven koel. „Waarom denkt gij dat ik in dezen tijd een priester zon trachten te redden Dan zon ik vrnchteloos mijn eigen hoofd op het spel zetten." „Neen, neen, dat is niet waargij zijt mach tig en o, het is zulk een goede manhij heeft zijn leven voor zijn kudde gegeven en zoudt gij hem nu laten vermoorden Ik w e e t dat gij hem knnt redden," riep Edmée, wanhopend over zijn minachtend schouderophalen en glimlachen. „Als gij geen macht kadt, hoe zoudt gij dan zoo hebben kunnen zorgen dat ik hier kon blij ven hoe zoudt gij dan in het huis van een aristocraat durven wonen?" „Ik heb al den invloed dien ik bezat aange wend ten behoeve mijner nicht," zei De Pelven, verrast over dit argument, dat meer scherpzinnig heid verried dan hij verwachtte of hem aangenaam was. „Ik kan niet meer doen, dat verzeker ik nen wat hebt gij er voor belang bij, schoone Kerknieuws. Het reglement op de kerspelvorming is door de synode aangenomen. Met afwijking van het advies der commissie ad hoe werd besloten, het reglement niet tot gemeenten met éen predikant nit te strekken. Alleen is een amendement goed gekeurd, volgens hetwelk in znlke gemeenten gelegenheid wordt gegeven aan 2/5 der stemge rechtigden om eenmaal in de maand bij de voor middag-godsdienstoefening een predikant naar hunne kenze te doen optreden. Over deze bepa ling zal evenwel, volgens het oordeel van de meerderheid, vooraf nog het advies van de be voegde kerkelijke vergaderingen moeten worden ingewonnen. Voorts werd een amendement aangenomen, waarbij eene nieuwe regeling wordt vastgesteld voor de berekening van het getal der stemge rechtigden, op welker wenscben in deze zaak zal moeten worden acht gegeven. Wanneer in eene gemeente met minder dan 500 stemgereehtigden 20, in gemeenten met 500 tot 1000 stemgerech tigden 50, in gemeenten met meer dan 1000 stemgerechtigden 100 stemgerechtigden aanvragen om een kerkspel te mogen vormen, wordt deze aanvrage door den kerkeraad binnen drie weken aan de stemming der stemgerechtigden onder worpen. Wanneer dan in eene gemeente met meer dan twee predikanten 2/5 der uitgebrachte stem men zieh ten gunste der aanneming verklaren, wordt het verzoek gerekend te zijn toegestaan. In gemeenten met meer dan twee predikanten heeft hetzelfde plaats, indien het voorstel wordt aangenomen door ten minste een zooveelste deel der uitgebrachte stemmen als het aantal predi kantsplaatsen in de gemeente bedraagt. Naar het oordeel van de meerderheid was het niet noodig, over deze wijziging nog het gevoelen der kerke lijke grondvergaderingen in te winnen en zal zij dus met het geheele reglement aan de eindstem ming van de leden der provinciale kerkbesturen worden onderworpen. *'sHeerArendskerke, 27 Aug. Door kerk voogden der N. Herv. gemeente te 's HeerArends- kerkeBaarsdorp is, na bekomen machtiging van het provinciaal kerkbestuur, besloten het kerkge bouw te Baarsdorp, dat zoodanig in verval is geraakt dat aan geen herstel meer gedacht kan worden, in September a. voor afbraak te verkoopen. Deze kerk, die nit vroeger eeuwen dagteekent, werd voor den hervormden eeredienst ingewijd op den len Pinksterdag, zijnde den 18 Mei, des jaars 1755, door H. C. van Cnilenbnrgh, pre dikant te 's Heer-Abtskerke, met eene leerrede naar Ezra 6, vers 15 en 16. Na dien tijd werden de godsdienstoefeningen door den predikant van 's HeerArendskerke voort tot véor een 16 a 17 tal jaren, waarna Edmée, om zoo warm voordien priester te pleiten?" „Hij is een goed man, monsieur, is dat niet genoeg? Ik zon denken dat dat genoeg was om er iets voor te wagen 1" „En bovendien is hij het middel van ge meenschap tnsschen u en den chevalier t" zei De Pelven en zag baar strak aan; maar hij was niet voorbereid op de plotselinge verandering welke deze woorden teweeg brachten. Al de gevoelen» welke de schrik onderdrukt had, keerden met macht terug; zij werd benrtelings rood en bleek en stond stom voor hem. Er sprak een gloeiende hartstocht uit zijne oogen toen hij, een oogenblik zijn zelfbeheersching verliezende, uitriep„Gij wilt toch niet zeggen dat gij den chevalier be mint „Ik ik heb hem bijna nooit gezien," stamelde zij; „maar ik ben zijn vrouw." „Zijn vronw I" Een oogenblik onderging het gelaat van De Pelven dezelfde verandering ais het hare. Hoe geblaseerd deze man van de wereld ook waro, door die twee woorden ontstelde hij zóo hevig dat hij zijn stem niet vertrouwde om haar te antwoorden, en eerst na eenigen tijd op gedempten toon sprak„Dat is een tijding die mij wel eenigszins mag verbazenOnder die omstandigheden zou ik gedacht hebben dat de ghevalier twee namen op zijn paspoort zou hebben laten zetten." L

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1