Laatste berichten. BUITENLAND. vutym. n. Weerkundige waarnemingen. zo ozo zzo .0 wzw zw Gemeenteraad van Goesi Algemeen Overzicht. Zeetijdingen. Handelsberichten. Graanmarkten enz. Prijzen van Effecten. tiet vertrek van naar Batavia Iteld worden." an het gerechts- |teren terecht de wonende te Iden en plaatsen Is heeft afgelegd |art jl. brand te schuur, op de |ieu3 gepacht, bij Hij had zich loverhalen. Ten- laldeiijk bekende fcchuur met vee, Ingedorscbt graan Trooi der vlammen, lureerd. Zoolang I opgesloten, hield ol, maar na zijne achtte hg er zich tgen: ik kan mij dig. Die houding lechtzitting. Dea len. jhr. mr. Van I bekentenis moest Ji. geloofde echter Hchenievens waren jsrde ten slotte de ken tuchthuisstraf, k., oordeelde niet het misdrijf had Ide tot vrijspraak, jïdezo zaak bepaald pgevolge van on- en eener mallejan, onverwacht naar |e daarvan terecht i jongen werkman kwetsuren bekwam, folie eenige Engel- net een miniatuur Ind. De reizigers |d op eene zeeboot in, en zijn thans iron te doorklieven, orden bezocht, de Bgenomen, schetsen lijk nota gehouden. I Ingericht. Na nacht- 1 hebben, is de En- len opgestoomd. Bte des daags gevoe- Jiet 's nachts vriest, o week door is het len 's morgens 3 en Jeweest, als wellicht lomen in dezen tijd Ru eischen reeds be er hebben de bladen Ids begoten zijn ge- ]deze schrale, droge nilderen zuidenwind |n van verschillende (Arnlr. CL) Jeddah, dat met Eoord bij kaap (luar- llaten werd, bericht jhkomst te Aden een stond, maar dat de is. Itien anderen der be llet schip zal binnen jas haar alsof zij haar Ite hoop op hijstand If zij door een ijdele niets meer kon ver haar heen en diep Lome schreden in huis fit er geen reden was, op een anderen dag lezen, met hare voeten ite Edmde vriendelijk en las door. Zij las cyclopedisten. Op dit an Recherche de la en zij wilde niet dat deze ook weinig lust lar le Paradis Perdu, aanstond. (Wordt vervolgd zes weken weer zeewaardig zijn. De kapitein is voor drie jaren geschorst. De werkzaamheden aan den Noorder-Lekdijk naderen haar einde. Men hoopt in de volgende maand den arbeid voltooid te zien. De kolossaio afmetingen, die de dijk thans verkrijgt, zullen de bezorgdheid, welke vroeger bij velen bestond, zeker doen ophouden. Door de politie te Botterdam is aangehouden een persoon, schuldig aan het uitgeven van een bon voor 60 sigaren, het uiterlijk hebbende van een bankbiljet van 60. Hij had er zich door wisseling geld voor weten te bezorgen. De fruitverpachtingen te Tiel brengen dit jaar bijzonder veel op. Een boomgaard, twee bunders groot, werd verpacht voor 2500, voor welken prijs men enkele jaren geleden twee bun ders goed land koopen kon. De lijst van kleine overtredingen, die een soldaat als misdaden worden toegerekend, schijnt weder met een vermeerderd. In het TJ. D. is te lezen: „Militairen, die gekleed zijnde in groot tenu, zich schuldig maken aan rooken, zullen streng worden gestraft." Bij den feestdisch in de vorige week te Keulen ter gelegenheid van den zangwedstrijd aldaar gehonden, maakte mevr. Lina Schneider de aanwezige Nederlandsche zangers opmerkzaam op een nederige woning in die stad, waar Joost van den Vondel het levenslicht aan schouwde, en noodigde zij hen uit als bewijs van hulde een bezoek aan die woning te brengen. Door Eulerye van Amsterdam werd aan die aanbeveling gehoor gegeven, en met de banier aan het hoofd begaf zich die vereeniging ter aangeduide plaatse. Die plaats is de Witsgasse, een zeer onaanzienlijk straatje, en slechts weinig Keulenaars weten het leegstaande pakhuis, dat laatstelijk voor opslag van koffie werd gebezigd, aan te wijzen. En dat in spijt van het gedenk steentje, door de goede zorgen van mevrouw Lina Schneider in den gevel gemetseld. De heer Jean Baptiate van Gend, die sedert 1831 aan het hoofd der bekende firma Van Gend en Loos stond, is te Antwerpen overleden. De firma zelve werd in het laatst der vorige eeuw door zijne ouders opgericht. Het onderwijs-congres zette gisteren te Brussel zijne debatten voort over bet doel van het hooger onderwijs. Des avonds werden de leden van het congres door de stad Brussel feestelijk in het stadhuis ontvangen. Heden heeft een file artistique plaats in het Park Leopold. Het jaar 1871 was getuige van een enorme vlucht in den aanleg van spoorwegen in Noord- Amerika. In dat jaar werden 11.584 kilometer aangelegd. De reactie bleef niet uit; er zijn landgenooten van ons die ervan weten mede te praten. In de eerste helft van dit jaar is echter weder eene merkbare vermeerdering waar te nemen. Van 1 Januari tot 1 Juli waren reeds ruim 3.000 kilometer aangelegd. Dit is ander half maal zooveel als het totaal der Nederlandsche lijnen die in exploitatie zijn. Het Siameesche gezantschap heeft voor den president der Fransche republiek de orde van den Witten Olifant in haar hoogsten rang medegebracht. De gezanten zjjn echter in den polltieken rusttijd gekomen, zoodat zij hun kostbaren last hebben moeten overgeven aan admiraal Jauréguiberry, een der weinige ministers die te Parijs zijn. Sarah Bernhardt zou gaarne weder in Frankrijk eene kunstreis ondernemen, maar de rechtbank heeft haar veroordeeld tot fr. 100.000 schadevergoeding aan de Comédie Frangaise wegens contractbreuk en zij heelt daarvan nog geen eent betaald. Nu vreest zij en terecht dat de Comédie beslag zal laten leggen op de ontvangsten bij hare voorstellingen. Zij heeft thans gevraagd om in vier termijnen met een jaar tusschenruimte te mogen betalen. De soclétaires zullen daarin wel willen treden, maar Sarah wil de betaling van den eersten termijn nog een jaar uitstellen, en dat vindt men wat kras. Volgens de Celestial Empire hebben de werkliedenvereenigingen wortel geschoten in Ja pan. Toen onlangs de rijstprijzen stegen, hebben de werklieden eene afspraak gemaakt en hunne bazen gedwongen het loon met ongeveer 20 per cent te vermeerderen, De heer Gladstone verlaat heden Londen om, op raad van zijn dokter, een kleine zeereis te doen. Hij zal de reis maken op de Grantully Castle, een der booten van de postlijn op Zuid- Afrika van de bekende firma Donald Currie. Het doel der reis is nog niet bekend gemaakt. Het leven der Chineezen in Californië is nooit benijdenswaardig geweest, en het gaat er niet op vooruit. Zoodra komt de Chinees niet van de boot, welke hem van Canton heeft overgevoerd, of hij wordt op de meeBt brutale wijze door de belasting-ambtenaren onderzocht of hij ook opium binnensmokkelt, en op zijn weg van de haven naar de Chineesehe wijk kan hij vast rekenen op een geleide van de niet beleefde en zeer vrijmoe dige straatjeugd. Van tijd tot tijd worden er in de vereenigingen die zich gevormd hebben tot be strijding van den arbeid der Chineezen, voorstellen gedaan om de Chinee3che wijk af te breken, om John Chinaman het land uit te jagen, zijne bezittingen verbeurd te verklaren en zoo hoodig hem dood te schieten of hem op te hangen. Zelfs als het zeer rustig is, kan een Chinees zich niet op de openbare straat wagen zonder gevaar te loopon geslagen, bespuwd of aan zijn staart getrokken te worden. Onlangs deed de politie een inval in het bekend o theatre Rogal van de Chineezen, waar historische drama's worden gespeeld van een onbeperkt aantal bedrijven, waarvan eene opvoering soms maanden lang duurt, hoewel men tweemaal daags een bedrijf of wat speelt. De schouwburg was voi dien dag, en do toeschouwers werden éen voor een buiten gebracht en tot op het hemd onderzocht. Toen eenige fatsoenlijke Amerikanen tegen deze handelwijze protesteerden, heette het dat men bij de zonen van het Hemclsche rijk zocht naar verborgen wapens. Volgens anderen had dit ruwe onderzoek plaats op verzoek van eenige aanzienlijke Chineesehe kooplieden, die op het spoor wilden komen van eene bende Highlinders, eene soort van boosdoe ners wier geliefkoosd vak wij uit den naam niet kunnen opmaken. Hoe dat ook zij de Chinees wordt in Californië zoo maar wat ten halve als een subject van rechten beschouwd. Rome. Men verzekert dat de door Engeland ontworpen nota over de Grieksche quaestie door alle kabinetten der groote mogendheden aangeno men zal worden. 26 Augustus des morgens te 8 uren. namen dee plaatsen. Ba- rom. afwijk. Delfzijl. Groningen. Helder. Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 1.4 0.9 0.4 2.2 1.3 4.6 2.5 2.8 3.8 6.0 1.3 2.7 2.8 3.1 3. 3.1 4. 8.9 12.6 -- 9.1 Wind richt. kracht ZO O O OZO NO OZO O O O O NO NO NNO ZO ZO stil Toe stand lucht. helder helder bew. bew. z. bew. helder betr. betr. 1. bew. helder helder I. bew. mist. betr. mist. regen bew. helder helder bew. L. bew, Tem- pera- 4_ 20 18 20 22 21 I9 15 -- 17 X 19 19 -- 18 -- 20 -- 18 -- 17 -- 13 4- 19 15 15 4- 18 Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: D. 3.6 V. des namiddags: G. 2.7 V. Barometer tc Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) 759 Thermometer 25 Aug. 'sav. 11 u. 70 gr. 26 Aug. 's morg. 8 u. 70 gr. 's midd. 1 u. gr. 'sav. 5 u. 76 gr. Zitting van Woensdag 25 Augustus. Voorzitter de heer De Witt Hamer. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig met kennis geving de heeren Van Swinderen, Van der Hoek en Kakebeeke. Naar aanleiding der notulen deelt de voorzitter mede dat de goot in de Korte Nieuwstraat wer kelijk vuil was en dat hierin is voorzien. Van het bestuur van het gasthuis is bericht ingekomen dat als ziekenvader is aangesteld H. Kievits, in plaats van G. van den Berge, die op zijn verzoek eervol is ontslagen, en van het burgerlijk armbestuur mededeeling dat aan den vader en de moeder van het weeshuis insgelijks op hun daartoe gedaan verzoek eervol ontslag is verleend. Alsnu worden behandeld en met algemeene stemmen voorloopig goedgekeurd de suppletoire kohieren van den hoofdelijken omslag en der belasting op de honden, respectievelijk tot een bedrag van ƒ318.97 en 441. De aanvragen van het burgerlijk armbestuur en van het bestuur van het gasthuis om af- en overschrijving op de begrooting voor 1879 worden eveneens goedgekeurd, alsmede het verzoek van G. van der Hoek om voor 20 jaren de erfpacht te verlengen van den grond zijner petroleum- bergplaats voor 8 's jaars. Eindelijk worden de verordeningen op de heffing en invordering van rechten voor het aanplakken en verhuren der zijwanden van de Koopmansbeurs voorloopig goedgekeurd. Hierbij werd alleen gevraagd door den heer De Jonge van Ellemeet of bet niet wenschelijk was te bepalen den duur dat de biljetten aangeplakt moeten blijven, en door den heer Pilaar opgemerkt dat hij gaarne bepaald zonde zien op welken tijd men de biljetten kon aanbieden om nog dienzelfden dag te worden aangeplakt. Daarna bieden burg. en weth. aan den raad de begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1881 aan en deelt de voorzitter mede dat do memorie van toelichting gedrukt en met de begrooting aan de leden zal worden uitgereikt. De punten der agenda afgeloopen zijnde, vraagt de voorzitter of nog een der leden het woord verlangt. De heer Van Renterghem zegt dat hjj zich, ook namens de leden, verplicht gevoelt den bur gemeester dank te betuigen voor de waardige wijze waarop hij de gemeente vertegenwoordigd hectt tijdens het bezoek van den commissaris des konings. De vergadering is daarna gesloten. Het bericht aangaande den uitval uit Kanda har is officieel bevestigd. Den 21en dezer maand berichtte kolonel St. John aan den onderkoning van Indië dat op den 16en een uitval tegen een oostelijk van de vesting gelegen dorp was gedaan, die het resultaat had gehad dat de Engelschen van die zijde niet meer zouden lastig gevallen worden. Dat resultaat is hun echter duur te staan ge komen. Acht officieren, waaronder een brigade generaal, werden gedood en vijf gewondterwijl niet minder dan 180 minderen sneuvelden. De vijand werpt nu en dan nog bommen in de stad en laat door scherpschutters op de wallen schieten, maar zonder veel schade aan te richten. Voor de belegering gebruikt Ayoeb enkel de tot hem overgeloopen troepen van den icali of gouverneur van Kandahar en Ghazi's, ongeregelde bergstammen. Zijne hoofdmacht is een eind verder gelegerd op den weg naar Herat, waarschijnlijk om zijn aftocht mogelijk te houden, als Boberts uit het noorden en Phayre uit het zuiden de belegerde 3tad te hulp komen. Men schat zijn leger thans op 20.000 man met 37 kanonnen; terwijl nog aanhoudend Ghazi's zich bij hem voegen. Deze laatsten schijnen vast besloten het nu eens flink uit te vechten en zouden niet dulden dat Ayoeb voor de verwachte Engelsche macht vluchtte. De marsch van generaal Roberts schijnt naar wensch te gaan. De kommandant van Khelat-i- Ghilzai berichtte den 20en aan den onderkoning dat Roberts nog vier dagreizen van die plaats verwijderd was en dat hij zelf leeftocht vergaderde voor het verwachte leger, waartoe de omtrek ruime gelegenheid bood. Daar de weg van Khelat-i- Ghilzai (hemelsbreedte 130 kilometer) in vijf dagen is af te leggen, kan Roberts zijne belofte gestand doen en den 29en te Kandahar zijn. Hij zal dan een marsch gemaakt hebben die van groote krachtsinspanning getuigt. Zonder een dag op onthoud zal hij gedurende zestien dagen, grootendeels over moeilijk terrein, al zijn leeftocht zelf moetende medevoeren, door elkander dagelijks ruim 23 kilometer hebben afgelegd. Terwijl de toestand in Afghanistan alzoo zeer ernstig blijft, gaat het lagerhuis in kleinen ge tale voort zijn arbeid af te doen terwijl de lords ook moeten wachten om te beoordeelen of de door het lagerhuis met zorg klaargemaakte scho tels niet te zwaar of te licht zijn voor de politieke maag van den Brit. Gisteren namen de lords in tweede lezing de wet aan op de verantwoorde lijkheid der werkgevers voor door de arbeiders onder het werk gekregen ongelukken en vermin kingen. Dan is nog altijd aan de orde de hazen- en konijnenwet, de schrik van de Engelsche jagers en eene tegemoetkoming aan den door wanoogsten zoo erg getroffen Engelschen boer. Volgens het gemeene recht heeft de landei genaar geen jachtreeht op het goed dat hij verpacht, tenzij hij zich dat recht bij het pacht- contract heeft bedongen, zooais in den regel geschiedt. Nu kan de eigenaar zich de uitsluiten de uitoefening van dat recht bedingen, zoodat de pachter als hij een stuk wild schiet, strooper is op het land dat bij zelf in gebruik heeft. Hieraan maakt de ingediende voordracht een einde. Voortaan zal indien de wet wordt aangenomen de pachter wel eene permissie tot jagen aan den eigenaar mogen verleenen, maar zijn eigen recht wordt onvervreemdbaar. Welke contraetueele bepaling ook gemaakt is, altijd behoudt de pachter voor zich en zijne huisgenoo- ten het recht om door een welgemikt schot zijne vruchten tegen de vraatzucht van haas of konijn te beschermen en daarna het wild met vronw en kind op te eten. De strekking der wet is dus den pachter te beschermen tegen zijn eigen begrijpelijke toegevendheid, als de landheer hem het jachtreeht wil afdwingen. De wet betreft alleen het Ground game, loopend wild. Ten aanzien van het vliegend wild blijft de oude regeling bestaan. Slechts een jager, en dan nog alleen in den jachttijd, zal zulk eene wet onbillijk kunnen vinden. De laatste verkiezingen in Engeland hebben opnieuw de aandacht gevestigd op de buiten sporige uitgaven der candidaten om een zetel machtig of soms ook niet machtig te worden. Ook op de vele knoeierijen en omkooperijen, wegens welke menige verkiezing moest vernietigd worden. De heer Watkin Williams heeft tegen de volgende zitting eene wet aangekondigd, strek kende om te verbieden: het gebruik van betaalde verkiezingsagentenhet vragen van beloften om voor zekere candidaten te stemmen of zich van stemming te onthouden; het houden van verga deringen der verkiezingscomité's in herbergen; het huren en gebruiken van personen als verkie zingeagenten, boodschappers of dergelijke boven een zeker getal, naar de behoefte door de over heid te bepalen, en ten slotte het geven van vervoermiddelen om niet, om de kiezers naar de stembus te brengen. Deze voordracht grijpt de Engelsche verkiezingen aan in enkele barer meest op den voorgrond tredende eigenaardigheden, om een zacht woord te gebruiken. Indirect zou hare aannoming eene groote vermindering der kosten tengevolge hebben. Zeker is hot thans, nu inden eersten tijd geene algemeene verkiezing zal plaats hebben, een gunstig oogenblik om eene onpartij dige behandeling van zulk een ontwerp uit te lokken. De berichten omtrent esne marine-demonstratie voor Duleigno nemen heden zoo vasten vorm aan dat wij haast geneigd worden eraan te gelooven. De vloot zou staan onder bevel van generaal Seymour en zich voor Palermo vereenigen. Voor het oogenblik echter men vergete het niet bestaat deze krijgsmacht nog slechts in Reufer- Vlissingen, 26 Aug. Binnengekomen de Eng. brik Carnucapia, gezagv. Ramsay, van New castle met steenkolen naar Middelburg. Vertrokken in ballast naar Vlissingen het Duit- sche barkschip Sriederiche Marie, gezagv. Spren gen. Middelbuko, 26 Aug. Door den nog voort- durenden veldarbeid der landlieden, waren de aanbiedingen van jarige en nieuwe granen en peulvruchten nog niet grootterwijl er van buiten niets was aangebracht. Jarige Walchersche tarwe werd alleen in de beste qualiteit voor consumtie slepend gekocht tot 0.50 lager. Mindere soort met weinig handel. Van nieuwe Walch. tarwe werden verscheidene partijtjes aangeboden, meest allen goed droog doch niet zeer blank en gedeel telijk voor zaaiing gekocht tot 0.50 lager. Puike nieuwe rogge voor zaaiing gevraagd en 0,25 lager. Puike nieuwe Walch. wintergerst uiterst weinig ter markt en goed prijshoudend. Dito zomergerst onveranderd. Jarige winter- en zomer- gerst en paardeboonen van den zolder aangeboden doch zonder handel. Walch. witte- en bruine- boonen nominaal genoteerd. Van nieuwe Walch. groene kookerwten waren de aanbiedingen ruimer en zijn tot f 0.50 a 0.75 lager los gelaten. Nieuw winterkoolzaad met weinig vraag, en af- nemenden aanvoer, voor olieslagerijen slechts ge deeltelijk prijshoudend gekocht. Goede jarige Walch. tarwe 10.25 a 10.50, mindere dito I 9.75 a f 10, nieuwe Walch. zaaitarwe 10.25 a 10.50 betaalddito zaairogge 8.50nieuwe Walch. wintergerst 5.75, dito zomergerst 5 a 5.25; Walch. witteboonen /14a/ 14,50, mindere soort 13 a f 13.50; Walch. bruineboonen 15.50 a 16nieuwe Walch. groene kookerwten 10 a 10.25 naar deugd gekochtdito winterkool zaad I 10.25 a 10.50, geringe qualiteit 9.75 a 10. gemiddelde marktprijzen. Versche boter 1.30 a ƒ1.40; eieren per 100 stuks 3.40. Bergen op Zoom, 26 Aug. Puike jarige witte tarwe 9.75 a 10.25; nieuwe dito 9.a 9.75; mindere 7.50 a 8.75; roode 7.50 a/10.75; rogge 6.a 7.boekweit 6.a nieuwe dito 5.50 a 6.10zomergerst 4.75 a 5.25; haver 9.— a 10.—; kookerwten 9.— a 10.—; paardenboonen 8.—a 9.— kanarie zaad f 9.50 a bruineboonen 8.— a 13witteboonen 8.50 a 12.50duivenboonen ƒ9.— a ƒ9.50. Suiker flauwer 26 op 88 gradenmclas- sen onveranderd; boter per stuk 1.22}4 kilo 0.73eieren per 26 stuks ƒ1.05. Amsterdam, 25 Augustus 26 Augustus. STAATSLEENINGEN. Nederl. Cert. N. W. Sch. 2J pet. 65} 65j dito dito dito. 3 78-fr dito dito dito. 4 1024 102fr dito Obl. 1878 1000 4 1024 102} België. Certificaten2} Frankrijk. Origin. Inschr. 3 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 120 5 894 89} dito Goudleenning5 74} dito dito fl. 500 6 93} 93} Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 75} Oostcnrjjk. Obl. Mei-Nov. 61fr 61§ dito Febr.-Ang.„62 dito Jan.-Juli. 5 62fr 62} dito AprilOct.5 dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 78} Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 514 51 fr dito dito 1876. 6 dito dito 6' Ser. 1878 100 6 100} 100} Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 99 98} Cert. Inschr. 5® Serie 1854. 5 58 dito dito 6' 1855. 5 83} Obligation 1862 5 88} dito 1864 ƒ1000.5 95} 95} dito 1864 1005 93} dito 1877 dito5 94} 93} dito Oostersche 1" serie. 5 57} 57} dito dito 2« 5 57} 57fr dito dito 3' 5 57 57 dito 1872 gecons. dito. 5 89} 89} dito 1873 gecons. dito. 5 89} 89} dito 1850 Is Leening dito. 4j dito 1860 2e Leening dito. 4} 87} 87} dito 1875 gecons. dito 4} 81} 81} Cert. Hope C» 1840 4 dito 2", 3' 4" Leen. 1842/44. 4 Obligatie-Leening 1867/69. 4 79 80 dito dito 1859 3 Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 19} 19} dito dito 1876 2 41} dito Binnenl. Es.5000-10000 1 19 18} dito dito 1876 2 TarkHe.Obi.Alg. Sch. 1865 5 9} 9 dito dito 1869 6 7} Egypte. Obl. Leening 1876 6 60} Spoorw. dito 1876 5 89} Vereen. Staten. Obl. 1877 4 dito dito Obl. 1876 4} HO} dito dito 1871 5 dito dito 1861 6 BrnzlUë. Obl. Londen 1865 5 97} 97} dito Leening 1875 5 dito 1863 100 4* 96

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3