I Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Kunst nieuws. Koloniën. Rechtszaken. De spoorwegen WinterswijkBocbolt is gisteren voor het verkeer geopend. Officieel was dit nog niet aangekondigd en plaatskaartjes waren dan ook nog niet aanwezig. Toch maakten reeds tal van passagiers, ook nit Duitschland, van de lijn gebrnik. De exploitatie geschied door de "Bergitch- Murkischc Eitenbahn. Geselschaft. Hbl De St. Ct. bevat de wet tot onteigening van pereeelen in verschillende gemeenten van de pro vincie Groningen, ten behoeve van den spoorweg van Groningen naar Delfzijl. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat, met wijziging zijner beschikking van 5 Aug., in de maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het af leggen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 (Stil. no. 222). Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 30 November e. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam, met overlegging van het getuigschrift waaruit blijkt, dat het theoretisch apothekers-examen met goed gevolg door hen is afgelegd, of dat zij aan eene Neder- landsche universiteit den graad van doctor in de artsenij bereidknnde hebben verkregen of tot de promotie in dit vak zijn toegelaten, alsmede van eene verklaring van een hier te lande bevoegd apotheker, dat zij gedurende minstens twee jaren de uitoefening der artsenijbereidkunst onder de leiding van zulk een bevoegde gevolgd hebben. De minister van financiën, gelet op art. 8 der wet van 25 Mei 1880 (Stbl. no. 93), houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker, brengt, met machtiging des konings, ter kennis van belanghebbenden, dat voormelde wet waarschijnlijk reeds in het eerste gedeelte van het aanstaande werkjaar voor de vervaardiging van beetwortelsuiker in werking zal komen. Het programma van de eerste wedloopen, door de Harddraverij- Vcreeniging op aanstaanden Za terdag des middags te 12 uren te doen houden, op de heide tusschen Bussum en Hilversum, omvat zes ritten. No. 1 is eene harddraverij van inlandsche paarden voor sjeezen, over een afstand van 1600 meter. Prijs f 700, premie 250. Hiervoor zijn 12 paarden ingeschreven. No. 2, harddraverij voor paarden van alle rassen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Aistand 2400 meter. Prijs f 300, premie f 100. Ingeschreven 17 paarden. No. 3, harddraverij voor inlandsche paardem geboren in 1875 ot later, onder den man. Afstand 1000 M. Prijs f 300. Premie 100. Ingeschreven 9 paarden. No. 4, harddraverij voor paarden van alle rassen, bereden met zadel door liefhebbers. Afstand 1600 M. Prijs f 150 en zilveren medaille. Premie f 75. Ingeschreven 4 paarden. No. 5, wedren voor paarden van alle rassen, bereden met zadel. Afstand 1200 M. Prijs een zilveren beker ter waarde van f 400 en f 200 in geld; premie 75. Ingeschreven 15 paarden. No. 6, wedren met hindernissen, voor paarden van alle rassen, bereden met zadel. Afstand 1800 M. Prijs een zilveren voorwerp ter waarde van /400, benevens ƒ300 in geld. Eerste premie f 250; tweede premie 100. Ingeschreven 17 paarden Gedurende den dag stoppen verschillende extra- treinen uit Amsterdam, Utrecht en Amersfoort aan het terrein der renbaan. De commissie voor de gasfabriek te 's Graven- van wrok jegens Mile De St Aignan. Waarom had die niet ronduit over haar gesproken als over de vrouw van den chevalierwanneer zij haar daarvoor hield; waarom had zij baar in die valsche ver houding tegenover anderen gebracht? Zij noemde zelfs voor zichzelve nog geen naam. „Help mij, 'tdoet er niet toe op welke manier, maar help mij 1" bad zij in haar zielsangst, ter wijl zij in de breede vensterbank van haar slaap kamer zat. Zoo zat zij uren lang, uren waarin haar kindsheid wegstierf en overdacht haar positie en de gevaren die, haar bedreigden. „Op welke wijze ooksta mij bij 1" smeekte zij en zag op naar den hemel. „Mijnheer de abt is juist bij tijds gekomen," sprak zij eindelijk bij zichzelve, uitgeput en gelaten, gevoelende dat zij niet te vergeefs gebeden had. „Hij zal mij raden, en als ik tot de St Aignans behoor, znllen zij nooit over mij behoeven te blozen, maar o, moeder, moeder!" Haar belofte aan haar moeder kostte haar meer dan zij ooit mogelijk geacht had. vEij moet het weten," voegde zij er terstond bij, alleen in de onschuldige overtuiging dat het vei liger voor haar zou zijn indien De Pelven wist hoe de zaken stondenzij wist nu wat hij voor haar was, maar die ontdekking vervulde haar zóo geheel dat zij er niet over dacht wat zij voor hem kon zijnhij scheen in haar oog een veel te ver heven wezen om deze vraag bij haar te doen op komen. „Ja, mijnheer de abt wordt mij toege- hage heeft de eerste begrooting dezer onderneming in den raad verdedigd. De hoofdbeginselen daarin nedergelegd, vonden geduchte bestrijding bij de heeren Mock, Rietstapen den burgemeester. De heer Mock maakte bezwaar tegen het vinden der kosten, gevorderd voor uitbreiding der werken, uit de opbrengst eenor geldleening. De vermeer derde uitgaaf wenschte hij te dekken door ver hooging van den gasprijs, die op 9 ct. per MJ. is behouden, met 1 ct. Een tweedo vraag werd in het debat gewor pen door den heer Rietstap, die aan eene groote gasverbruikster als de gemeente, deswege restitu tie wenschte te verleenen. Daar tegenover werd het zuiver oeconomisch beginsel van gelijkstelling van de gemeente als gasverbruikster met de par ticulieren wat de prijsbepaling aangaat, 2oowel voor dé publieke verlichting als voor hare ge- bonwen, krachtig staande gehouden door de heeren Do Vries, Godon en Vaillant. De voorzitter trachtte voordeeliger voorwaarden voor de stad te bedingen ten aanzien van de openbare verlichting en betoogde, dat onder het tegenwoordig stelsel het gas duurder aan de gemeente geleverd wordt dan gedurende de ex ploitatie der gasfabriek door particulieren. Hierop achtgevende en ook lettende op de don kere toekomst van het gas door de invoering van een andere verlichting, waardoor de gemeente, die eene groote geldsom in de gasfabriek heeft gesto ken, slecht gebaat zou worden, stelde de heer Eyssell voorzichtigheidshalve voor den gasprijs voor particulieren te verhoogen, met 1 c. per M'. Dit denkbeeld lachte ook den heer Stam toe, mits de hoogere opbrengst van die verhooging zou worden aangewend tot aflossing van de leening ten behoeve der gasfabriek of tot aanleg van een amortisatiefonds. Daarentegen meende de heer Kips, dat aan de zoo gevreesde concurrenten geen grooter genoegen kon worden gedaan dan door verhooging der prijzen. Als concurrenten had hij op het oog niet alleen de electrische verlichting, doch evenzeer de petroleum, waarvan het gebruik zeer toeneemt. Het voorstel tot verhooging van den gasprijs alleen voor particulieren werd ton slotte met 18 tegen 10 stemmen afgewezen. Nu wilde de heer Rietstap het door hem ver dedigde beginsel in practijk brengen door het voorstel om aan de stad, als constante verbruik- ster van een vierde gedeelte van het gas en als compensatie voor gasverlies, (dat volgens den heer Mouton in gelijke mate door particulieren geleden wordt) eene korting te verleenen van 15 pet. Na breedvoerige discussie werd ook dit voorstel met 16 tegen 12 stemmen afgestemd, hoofdzake- op grond van de beslissing ten aanzien van den gasprijs genomen. De geheele begrooting is tot een bedrag van ongeveer 9 ton goedgekeurd. (HM.) Een geheimmiddel, dat deu geheimzinnigen naam van Liqueur anlimiasmatique draagt, tracht men hier in den handel te brengen, nadat België het eerst in groote hoeveelheden geconsumeerd heeft. De uitvinder, die zich „Doctor Koene" noemt, heeft zijn Panacé doen vergezeld gaan van een boekje dat den vermakeüjksten onzin bevat, en o. a. luide den geheimmiddelhandel verdedigt en de erkende gediplomeerde geneesheeren aanvalt. Het chemisch onderzoek van het middel deed het ken nen als een vrij geconcentreerde, zure oplossing van chloorijzer, een zeer goedkoope stof, doch die natuurlijk, zoodra „Doctor Koene" er met zijn tooverstaf over gezwaaid heeft eenige malen dunrder wordt. Het ware intusschen te wenschen, dat eindelijk eens voor goed aan den schandelijken handel in geheimmiddelen een eindegemaakt werd. Evenals zoo dikwijls, geldt het hier weder een stof, die slechts op voorschrift van een erkenden genees kundige door een apotheker gereed gemaakt mag zonden," en gerust gesteld door die gedachte ging zij eindelijk liggen en sliep in. Zij ontwaakte met een nieuwe wereld van ge waarwordingen in het hart en het geoefend oog van De Pelven zag terstond dat er een verande ring over haar gekomen was. „Zij verwacht iemand, den chevalier Neen, zij zeide dat die in Zwitserland was en al kan zij zwijgen, liegen kan zij niet," prevelde hij en sloeg haar nauwkeurig gade. „Het zal in alle geval geraden zijn dat men zich meester maakt van dezen tusschenpersoon," Edmée merkte niet dat hij haar bespiedde en toch had zij een zonderling gevoel van bewaakt te worden. Tot nog toe was het zeer natunrlijk gevonden dat zij naar goed dunken in en uit liep, maar toen het uur voor de samenkomst naderde was het alsof zij zich niet kon verroeren, zelfs niettegenstaande De Pelven, die den heelen morgen uitgeweest was, pas thuis was gekomen en regel recht naar zijn kamers gegaan, waar hij langen tijd doorbracht met schrijven. Toen zij eindelijk al haar moed verzameld had om de kamer te verla ten, riep Mile De St Aignan haar iets na en daar door ontstelde zij zóo hevig alsof er een schot gevallen Was, niettegenstaande deze haar slechts verzocht om een warme stoof mede te brengen. Toen zij die bracht tikte Mile De St Aignan haar op de wang on schrikte er van zoo koud als die worden, terwijl wanneer ze door drogisten, kappers, barbiers, enz. aan den man gebracht wordt, schro melijke ongelukken kan veroorzaken bij zwakke of zieke personen. (N. v. d. D.) notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arr. Amsterdam, ter standplaats de gemeente Amsterdam, H. A. G. E. Kempers, candidaat- notaris aldaar. schutterijen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend aan den kapitein bij het 5e bat. metende schutterij in Zeeland M. J. van Vessem en wegens vertrek naar elders aan den 2e luit. H. Schreuder van het le bat. dier schutterij. pensioenen. Gewijzigd het besluit, waarbij aan den kap. der art. E. Adema, een pensioen is toegekend van f 650, en thans bepaald dat het vorenbedoeld pensioen zal bedragen 1300'sjaars. Tot hoofdonderwijzer te Cadzaud is benoemd de heer A. F. Wisse, van Middelburg. In de Standaard is een derde lijst opgenomen van de opbrengst der collecte voor de scholen met den bijbel. Daarop komen o. a. voor Kou- dekerke met f 57.28, Wemeldinge met 35.60 en Groede met 84.68f Het totaal der drie lijsten is f 36,908.741, doch de opgave is nog niet volledig. Benoemd tot leeraar in de natnurlijke historie aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs en het gymnasium te Dordrecht dr. W. J. Vigelius, te 's Hage. Gisteren is van 's rijks marinewerf te Amster dam gestoomd Zr. Ms. kanonneerboot Dufa, onder bevel van den luit. ter zee le klasse W. A. Arriëns, met bestemming naar Hellevoetsluis. Dit schip, van dezelfde grootte en bewapening als het voor eenige dagen naar dezelfde plaats ver trokken vaartuig, zal mede aldaar opgelegd worden. Het gerucht bevestigt zich, dat de groote manoeuvres, waaraan deelgenomen zou worden door de militairen van de garnizoenen te Arnhem, Zutfen en Deventer, niet plaats zullen hebben wegens de gevallen van roodvonk in de legerplaats te Millingen. Naar wij vernemen heeft de voorgenomen uit voering der zangvereeniging VOrpkêon Royal van Brussel, alhier genoeg medewerking onder vonden om Zondag avond te 8 uren zeker te kun nen doorgaan. Het voorloopig programma bevat Marsch promenade, van Tilman Romance Bou chard d'Aveane, van MiryXJn jour dyEtê, van Bou- langerAir uit Le Roi de Thulévan Diaz, Air uit la Reine <Fun jourvan AdamSerenade, van Clapisson; Fleurette van Ber leur. 2eafdeeling Le Serment des Franchimontois van Radoux Air nit la Juivevan Halóvy; trio uit Quentin Dunvard van Gevaert; Le Muguet, van De Vos; Duo uit la Reine de Chyprevan HalóvyWals van Vogel; Zegelied uit de cantate Van Artevelde, van Gevaert. De regeericg heeft den 14eu Juli jl. het vol- telegram bekend gemaakt: „Op eene militaire promenade, nabij Samaiangau, zijn onze troepen onverwachts door gewapende Atjehers aangevalleneenige minderen werden gedood of gewond; de gouverneur zou ter bestraffing van dit verraad per Soerabaija naar Samalangan zen den vier compagnieën infanterie, een halve batterij artillerie, ambulance, intendance, enz., een en ander ouder bevel van majoor Schmilau. In ver- „Maar petite, gij hebt nog meer behoefte aan verwarming dan ik. Wat hebt gij uitgevoerd? Den heelen dag over dat kantwerk gebogen geze ten Foei, foei 1 gij moest den tuin eens ingaan en uwe oogen eenige rnst gunnen. Men zou zeggen dat gij den heelen nacht gewaakt hadt, maar dat overkomt meisjes op uw leeftijd gelukkig nooit voegde zij erbij en vermoedde niet, hoewel zij eens zoo oud was, dat het korte leven van Edmée reeds veel rijker was geweest aan angst, verbittering en leed dan het hare ooit gekend had. „Laat dat voor oudere menschen over, petite 1 als het ten minste nog niet te laat is!" „O, neen, neen!" riep Edmée uit, en was onbeschrijfelijk dankbaar dat zij een voorwendsel had om weg te komen. Zij spoedde zich de ka mer uit, naar het einde van den tuin en haar hart klopte hevig, terwijl zij daar stond te wachten op het opengaan van het deurtje, overdenkende wat zij tot den abt zon zeggen. Zij moest lang wachten en hield de oogen steeds op de deur gericht, luisterende naar elk geluid en het duurde zóo lang dat zij begon te vreezen dat de priester verhinderd zou zijn om te komen. „Maar hij m o e t komen," riep zij halfluid en wierp een verwijtenden blik ten hemel, van waar zij den vorigen avond gemeend had een antwoord te ontvangen. De lucht was nu grijs en bewolkt en bet scheen niet meer dezelfde hemel van toen. Nu durfde zij niet langer wachten. „Hij komt niet 1" dacht zij band met deze gebeurtenis zal het vertrek van den generaal Van der Heyden naar Batavia waarscbijnlijk eenige dagen uitgesteld worden." Voor de kamer van vacantie van het gerechts- bof te 's Gravenhage stond gisteren terecht de 19jarige boerenknecht A. De K., wonende te Zaamslag, die op verschillende tijden en plaatsen eene zeer omstandige bekentenis heeft afgelegd van in den nacht van 7 op 8 Maart jl. brand te hebben gesticht in een groote schuur, op de hofstede door zijn broeder Mattheus gepacht, bij wien hij als knecht in dienst was. Hij had zich daartoe door zijn broeder laten overhalen. Ten gevolge der door besch. herhaaldelijk bekende handeliDg werd de bedoelde Bchuur met vee, gereedschappen, gedorscht en ongedorscht graan en meerdere veldvruchten een prooi der vlammen, hetgeen voor 11,075 was geassureerd. Zoolang beschuldigde in afzonderiug was opgesloten, hield hij eene volledige bekentenis vol, maar na zijne gemeenschappelijke opsluiting trachtte hij er zich van af te maken door te zeggenik kan mij niets herinneren, ik ben onschuldig. Die houding hield hij ook vol op 's hofs terechtzitting. Des niettegenstaande was de proc.-gen. jhr. mr. Van den Bergh van oordeel dat de bekentenis moest bebonden blijven. De proc,-gen. geloofde echter niet dat door den brand menschenlevens waren in gevaar gebracht, en requireerde ten slotte de veroordeeling van besch. tot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. Franqois jr., oordeelde niet bewezen dat zijn cliënt zich aan het misdrijf had schuldig gemaakt, en concludeerde tot vrijspraak. Het hof heeft de uitspraak in deze zaak bepaald op aanstaanden Vrijdag. {Zie laatste berichten van gisteren.) Vlissingen, 26 Aug. Tengevolge van on voorzichtigheid bij het ontladen eener mallejan, sloeg de boom van dat voertuig onverwacht naar beneden, en kwam het uiteinde daarvan terecht midden op het lichaam van den jongen werkman B., waardoor hij eenige lichte kwetsuron bekwam. Maandag kwamen te Zwolle eenige Engel- sche heeren en dames aan met een miniatuur schroefstoomboot, Clio genaamd. De reizigers hebben hun bootje nit Engeland op eene zeeboot naar Nederland laten brengen, en zijn thans bezig de Nederlandsche rivieren te doorklieven. De voornaamste plaatsen worden bezocht, de meest merkwaardige zaken opgenomen, schetsen gemaakt eu van alles behoorlijk nota gehouden. Het stoomseheepje is prachtig ingericht. Na nacht verblijf te Zwolle genoten te hebben, is de En- gelsche familie naar bet noorden opgestoomd. Moeilijk zou men, de hitte des daags gevoe lende, kunnen gelooven, dat het 's nachts vriest, en toch is het zoo. De geheele week door is het verschil in temperatuur tusschen 's morgens 3 en 's middags 2 uur zoo groot geweest, als wellicht in 25 jaren niet is voorgekomen iu dezen tijd van den zomer. Têere planteu eischen reeds be schutting; van sommige barer hebben de bladen geleden, vooral als zij 's avonds begoten zijn ge worden. 't Is te hopen, dat deze schrale, droge oostenwind spoedig voor een milderen zuidenwind plaats makehet rijp worden van verschillende gewassen gaat overhaast. {Arnh-. Ct.) Omtrent het stoomschip Jeddah, dat met ongeveer 1000 pelgrims aan boord bij kaap Guar- dafui door den kapitein verlaten werd, bericht men thans, dat er bij de aankomst te Aden een weinig water in het schip stond, maar dat de lading niet zwaar beschadigd is. De tweede stuurman en tien anderen der be manning zijn omgekomen. Het scbip zal binnen bitter teleurgesteld en het was haar alsof zij haar dankbaarheid voor die vaste hoop op bijstand nutteloos verspild had, alsof zij door een ijdelc belofte misleid was en zij op niets meer kon ver trouwen. Alles was ledig om haar heen en diep neerslachtig keerde zij met looms schreden in huis terug, zonder te bedenken dat er geen reden was, waarom de abt Górusez niet op een anderen dag zou kunnen komen. Mile De St Aignan zat te lezen, met bare voeten op de stoofzij zag op, knikte Edmóe vriendelijk toe toen zij biunenkwam en las doer. Zij las veel, vooral werken van Encyclopedisten. Op dit oogenblik was zij bezig aan Recherche de la Viritê van Malebranche," en zij wilde niet dat Edmóe die boeken las, waar deze ook weinig lust toe gevoelde; maar zij gaf haar le Paradis Perdu, hetgeen haar echter evenmin aanstond. zes weken weer zeewaardig] voor drie jaren geschorst. I De werkzaamheden a| naderen haar einde. Men maand den arbeid voltooid| afmetingen, die de dijk tha bezorgdheid, welke vroegj zeker doen ophouden. - Door de politie te een persoon, schuldig aan bon voor 60 sigaren, het I een bankbiljet van f 60.1 wisseling geld voor weten f De fruitverpachtmgJ jaar bijzonder veel op. bunders groot, werd verpl welken prijs men enkele jq ders goed land koopen ko De lijst van kleinel soldaat als misdaden wordf weder met een vermeerde! lezen; „Militairen, die gt tenu, zich schuldig mal streng worden gestraft.'! Bij den feestdisch Keulen ter gelegenheid aldaar gehouden, maakte aanwezige Nederlandsehek op een nederige woningf Joost van den Vondel 1 schouwde, en noodigde zijl hulde een bezoek aan Door Euterpe van Ama aanbeveling gehoor gegei aan het hoofd begaf zif aangeduide plaatse. Die j een zeer onaanzienlijk strl Keulenaars weten het 1<I laatstelijk voor opslag va aan te wijzen. En dat i| steentje, door de goedef Lina Schneider in den gt De heer Jean BaptiJ 1831 aan het hoofd der en Loos stond, is te A| firma zelve werd in hel door zijne ouders opgeriq Het onderwijs-col Brussel zijne debatten het hooger onderwijs, leden van het congres feestelijk in het stadhuis Q3n fête artistique plaats J Het jaar 1871 was vlucht in den aanleg val Amerika. In dat jaar F aangelegd. De reactie landgenooten van ons praten. In de eerste he| weder eene merkbare nemen. Van 1 Januari ruim 8.000 kilometer half maal zooveel als he| lijnen die in exploitatie Het Siameesche gezl president der Fransche Witten Olifant in haar hooi De gezanten zijn echter jl gekomen, zoodat zij moeten overgeven aan I een der weinige minis le Sarah Bernhardt If Frankrijk eene knnstrl rechtbank heeft haar aanl wegens contractbreuk geen cent betaald. Nul dat de Comédie besla| ontvangsten bij hare thans gevraagd om ifl jaar tusschenruimte sochétaires zullen daarij Sarah wil de betaling i een jaar uitstellen, ed Volgens de C'4 Wordt vervolgd pan. Toen onlangs da de werklieden eene af| bazen gedwongen het F cent te vermeerderen, De heer Gladsl oin, op raad van zijm te doen. Hij zal de ril Castte, een der boote Afrika van de bekend) doel der reis is nog i Het leven der Ch benijdenswaardig ge^ op vooruit. Zoodra de boot, welke hem va of hij wordt op de belasting-ambtenaren binnensmokkelt, en naar de Chineesche wj een geleide van de niq dige straatjeugd. Van de vereenigingen die zi strijding van den arbeil gedaan om de Chinee) John Chinaman het bezittingen verbeurd I ttoodig hem dooijj

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2