Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Kunstnieuws. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Wils, en om te worden benoemd tot rechterlijk ambtenaar aldaar, de heerenmr. H. Fnehter, mr. H. C. Lammers van Toorenburg, mr. J. H. Lich- tenbelt, mr. A. J. van Walsem, mr. B. H. P. van der Zwaan, mr. J. J. Limpers, mr. C. T. van Deventer, mr. J. H. Tobias, mr. V. A. van den Bossche, mr. A. J. A. Kollmann, mr. H. Schuyten, mr. L. Heyligera, mr. M. M. W. Pennink, mr. A. C. M. van Lawick en mr. B. Nijman. MINISTERIEELE DEPARTEMENTEN. Op Verzoek, eervol ontslag verleend aan den adjunct-commies bij het dep. van binnenl. zaken E. G. F. H. Smit Kleine. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester der gemeente Oude Niedorp, P. Wonder, ten einde deze betrekking gelijktijdig waar te nemen met die van burgemeester van Heerhugowaard. Op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. C. baron de Weiohs de Wenne als burgemeester der gemeente Wanssum, met dankbetuiging voor de vele den lande bewezen dienstenen benoemd tot burgemeester der gemeente Wansum J. Tervooren. onderwijs. Op verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de K. H. B. S. te Utrecht aan dr. J. E. Stark. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Akkrum c. a. G. J. Beukers, ont vanger te Wijk bij Duurstede c. a. Benoemd tot ontvanger de surnumerairs der dir. bel., inv. en acc. P. Dubois, nit de inspectie Amsterdam, te Amerongen c. h.; J. G.Lobrij van Troostenburg de Bruyn, uit de inspectie Zwolle, te Bellen c. a.O. H. Mols, uit de inspectie Maastricht, te Afferden (gemeente Borgen)E. J. W. Kömer, uit de inspectie Amsterdam, te Oot- marsum c. a.L. Franken, uit de inspectie Zutfen, te Bladel c. a.H. W. G. Ras, uit de inspectie Amsterdam, te Millingen A. Beijerinck, uit de inspectie Rotterdam, te Gieten c. a. Hoewel in de gemeente Middelburg niet op 17 Aug. jl., ten behoeve van het Christelijk onderwijs is gecollecteerd, zoo worden toch op andere wijze tot gelijk doel gelden verzameld in de gemeente, die over het afgeloopen jaar hebben opgebracht de som van 1408.94. {Stand.) Te Zwolle worden in het hotel De Zeven pro vinciën vergaderingen gehouden door drie Mor monen-zendelingen uit Utah, Budge, Snow en Martinoah genaamd, om bekeerlingen voor 't Mormonisme te winnen. De zaal is telkens prop vol. Vóór eenige jaren zijn op dezelfde wijze verscheidene gezeten burger-gezinnen tot het geloof der „Heiligen van de laatste dagen" over gehaald. Maandag zijn van de art. instr. compagnie te Schoonhoven 15 korporaals naar de verschillende regimenten veld- en afdeelingen vesting-artillerie vertrokken. Tegen 26 dezer zijn weder nieuwe volontairs ter dienstneming opgeroepen. In het kamp bij Millingen is door het derde bataljon uit Leeuwarden het roodvonk overge bracht. Er zijn reeds 18 man aangetast. Het opbreken van het kamp zal hierdoor uitgesteld moeten worden, terwijl het Vaderland onder reserve meldt dat de manoeuvres der 4 divisie in Gelderland en Overijsel dientengevolge afgelast zijn. Zuld-Beveland, (Oostel. deel) 24 Aug. De tarwe-oogst kan als geëindigd worden be schouwd en is tot genoegen van den landman zorgen; maar Edmée voelde onwillekeurig dat haar tegenwoordigheid te veel was dien avond. Zij verliet de kamer en ging den tuin in, ofschoon het reeds laat was en de paden vochtig waren van den regen. Zij voelde zich gelukkig genoeg om op haar eenzame wandeling vervuld te zijn van zeer aangename overpeinzingen, zelfs al werden de verwaarloosde paden, die dicht belom merd waren, kil en donker: de betrekkelijke vrijheid van haar tegenwoordig leven was op zichzelf reeds een bron van genotdoch eensklaps stond zij als versteend, toen zij het deurtje dat naar de rivier leidde, behoedzaam zag opengaan en het hoofd van een man in de opening verschij nen. Haar aanwezigheid scheen hem niet zoo te doen ontstellen als de zijne haarwant hij stapte den tuin in en deed de deur dicht. Hij was ge kleed als een boer en scheen een stroom doorwaad te hebben, te oordeelen naar zijne druipende kleêren. Edmée bleef onthutst staan, maar voelde zich gernst gesteld door een blik op zijn oudach tig gelaat, dat vervallen en bezorgd, maar zeer goedig was en niets afschrikkende had. „Mijn kind, heet gij St Aignan vroeg hij op zachten toon. „Neen, mijnheer, Mile is in huis, verlangt gij haar te zien?" „Ik heb een boodschap aan u beiden, want ik kan mij niet vergissen; gij zijt de vrouw van den chevalier De St Aignan?" afgeloopen. Algemeen boort men dat de opbrengst stof tot tevredenheid geeft; de korrel is blank en wichtig. De weinige boeren die koolzaad hadden, zijn ook nog vrij goed weggekomensom migen dorscben ruim 20 H. L. per gemet. De ziekte in de late aardappelen schijnt door de droogte gestuit te zijnze is betrekkelijk gering. Do zoogenaamde moffen en wolkammers weten er het meest van. Te Rotterdam is weder op een verkooping een vuil en onkenbaar schilderij gevonden, dat geble ken is een zeer goed stuk te zijn van den Utrechtschen schilder Droochsloot, die in de eerste helft der 17e eeuw leefde. Twee bootsmansleerliDgen van de instructiebrik de Zeehond zullen te Hellevoetaluia voor een krijgsraad terechtstaan ter zake van insubordi natie. Vóór een paar dagen hadden zij namelijk aan den wal gevochten met een 3en zeilmaker van het wachtschip, die voor een paar maanden nog leerling was aan boord van de Zeehond en in wien zij in hun opgewonden toestand nog niet hun superieur zagen. Met de vuisten hadden zij dan ook een quaestie willen uitmaken. Indien de leden van den krijgsraad hun jeugd en hun vorige betrekking tot den zeilmaker niet in aanmerking nemen, zullen zij voor die onbezonnenheid zwaar moeten boeten. Vad 25 Augustus des morgens te 8 uren. namen Ba- Wind Toe Tem- der rom. stand pera- plaatsen. afwijk. richt. kracht lucht. tunr. Delfzijl l 2.5 0 1 helder l 19 Groningen. 2.0 NO 2 bew. 19 Helder - 2.2 NO 2 bew. 18 Vlissingen. - 0.2 ONO 2 bew. 18 Maastricht. 0.1 ZZW 1 helder 19 Sylt - 4.4 NW 1 bew. 17 Shields - 5.3 NNO 1 z. bew. 14 Valentia. - 0.5 0 2 z. bew. 17 Hamburg - l 2.7 ZO 2 helder - 17 Swinemunde. - 3.6 wzw 1 helder 19 Leipzig b 1-4 zo 1 helder 17 Carlsruhe - 0.6 zw 2 helder - 17 Grisnez - 0.8 NO 3 betr. - 18 Parijs St Hathieu - 1.6 z 0 helder - 17 - 3.9 ozo 3 mist. - 15 Biarritz - 6.6 wzw 4 betr. - 21 Perpignan Ghristiaansund i- 7.7 0 1 1. bew. b 12 Stockholm. - 7.0 NO 2 bew. b 11 Koppenhagen - 5.7 N 2 1. bew. - 18 Portsmouth 0 2 bew. Yarmouth. NO 3 bew. Grootste verschil in Nederland 'sochtends 8 uren: D. 2.4 M. des namiddags: Barometer tc Middelburg, Graanbeurs: (Corr.) Thermometer 24 Aug. 'sav. 11 u. 64 gr. 25 Aug. 's morg. 8 u. 65 gr. 's midd. 1 u. 78 gr. 's av. 5 u. 76 gr. Door een 40tal leerlingen van de bijzondere school in de Bogardstraat alhier wordt heden na middag een rijtoer naar Domburg gemaakt, waar zij zich aan het strand eenigen tijd zullen ophou den om, na ook eenigen tijd op de Oranjezon vertoefd te hebben, 's avonds weder huiswaarts te keeren Westkapelle, 24 Aug. Gisteren middag werd door een gegoed landbouwer, onder deze „Maar mijnheer 1" riep Edmée uit en zag hem hevig ontsteld, ademloos aan. „Gij behoeft niet bang voor mij te zijn, mijn dochter," zei hij met een vriendelijken glimlach, terwijl hij haar ontsteltenis maar half begreep „Ik ben de abt Geruséz, de priester van Les Hal liers," en ziende dat zij daardoor niet wijzer werd, glimlachte hij opnieuw en schudde bedroefd het hoofd. „Ach, nu begrijp ik het, gij hebt nooit van mij gehoord, hoe zou dat ook kunnen Het is een gepaste vernedering. Waar schuilt de ijdelheid al niet 1" „Een priester! O mijnheer de abt; is het wel veilig voor u dat gij hier zijt?" „Veilig, arm kind 1 waar is het thans veilig voor iemand, bovenal voor een priester? Maar laat ik u mijn boodschap overbrengende chevalier is naar Zwitserland gevlucht waar hij zijn vader reeds vond. Gij moet niet vragen hoo ik dit weet; dat zou anderen in gevaar kunnen brengen. Alles wat gij noodig hebt te weten is dat hij er bijzonder op gesteld was dat zijn tante en zijn vrouw dit wisten, zelfs al kan hij verder niets van zich laten hooren." „Zijn vrouw! Zoo heeft hij mij toch niet genoemd?" prevelde Edmée verbleekende. T- „Ongetwijfeld mijn kind. Zijt gij dan niet zijn vrouw?" „Ja neen ge zondt mij zoo niet noemen 10 mijn vadert mag ik bij n biechten,— gemeente woonachtig, een vaarsje in het slacht huis gebracht, dat vermoed werd aan tering te lijden. Na geslacht te zijn werd het vleesch ge keurd door den veldwachter, tevens keurmeester, die eerst meende dat het dier aan longtering leed, doch later tot de overtuiging schijnt gekomen te zijn dat dit niet bet geval was, want heden morgen werd het vleesch publiek verkocht voor 40 cent het kilogram. Zou de lage prijs niet doen vermoeden dat aan de hoedanigheid van het vleesch toch iets haperde? Ciroede, 21 Aug. Door de leden van het muziekgezelschap Eendracht maalct Macht alhier werd gisteren, bij gelegenheid van het vijfjarig bestaan dier vereeniging, aan hun kapelmeester den heer J. B. Ledain, een fraaie dirigeerstok aangeboden. Bath, 24 Aug. Het groote vuurwerk, ter ge legenheid der onafhankelijkheids-feesten heden avond te Antwerpen ontstoken, werd door menigeen alhier tot laat in den avond waargenomen. Het gedonder, dat uren achtereen aanhield, maakte den indruk van een buitengewoon zwaar onweder op verren afstand, terwijl de lucht bij afwisseling schitterend werd verlicht en nu en dan een vuur regen scheen neer te dalen. Het is nu bijna een jaar geleden, dat de jury voor de Arnhemsche tentoonstelling hare uit spraak deed, en aan de inzenders van hunne bekro ning werd kennis gegeven. Tot heden werden de onderscheidingsteekenen echter nog niet uitgereikt. Thans schijnt het dat dit eindelijk toch zal geschieden, want in de dagbladen worden door de commissie „schoonschrijvers" gevraagd om 600 gedrukte stukken in te vullen. Te Bolsward zijn verscheidene ernstige ziektegevallen en éen sterfgeval voorgekomen tengevolge van het gebruiken van vleesch van een stier, die zichzelf gewurgd heeft aan het touw, waaraan hij in de weide vastgebonden was. De ziekte doet zich althans uitsluitend voor bij per sonen die van dat vleesch gegeten hebben. De politie onderzoekt de zaak. Volgens Le Petit Courrier zijn van Zater dag tot gisteren in de verschillende groote hotels te 'sGravenhage aangekomen 563 vreem delingen en in 't geheel sedert de opening van het badseizoen 11,884 personen. Bij den zeilwedstrijd, eergisteren te Ant werpen gehouden, is de le prijs behaald door den boeier De Hagenaar, toebehoorende aan en bezeild door den heer M. de Man, te 's Hage. Het internationaal onderwijs-congres te Brussel zette gisteren zijne werkzaamheden voort, onder voorzitting van professor Wageneer, van de Gentsche universiteit. In eene der afdeelingen werd uitvoerig het Fröbel-onderwijs besproken, eene discusBie waaraan verschillende dames deel namen, o. a. ook mevrouw Van Calcar, die zich in dit opzicht in Nederland zoo verdienstelijk beeft gemaakt. Gisteren werd ook het School museum, met eenige plechtigheid door den minister voor onderwijs ingewijd. Wat voorwerpen betreft is het natuurlijk nog ver van volledig. Eergisteren kwam de internationale vergadering van vrijmetselaars bijeen. Wij lezen dat aan de Nederlandsche broeders eene bijzonder warme ont vangst te beurt viel. Men vereenigde zich gis teren avond in het Thedlre de la Monnaie, waar Mozart's Zauberflöte werd opgevoerd. Een rond gedeeld biljet bevatte de volgende opvatting van de wijsgeerige gedachte in Schikaneder's libretto vervat „Tamino en Pamina stellen de menschheid voor, slachtoffer van onkunde en ondeugd. De onkunde wordt ten tooneele gevoerd in de Koningin van den Dacht, de ondeugd door den Nubischen prins Monostalos beiden werken natuurlijk samen. Tel kens ais de mensch eene poging doet zich te bevrijden, wordt hij bijgestaan door de krachten der natuur, voorgesteld in de drie Peeën, welker maar neen het zou te gevaarlijk voor u zijn om hier te vertoeven. Wij zijn niet alleen in huis; er is een bloedverwant van mademoiselle hier die in den tuin zou kunnen komen en ofschoon hij u natuurlijk niet zou verraden „Zou hij niet, arm kind! Gij staat dapper in voor dien De Pelven, een gevaarlijk man naar ik hoor; een gevaarlijk en slecht mensch." „O neen vader, dan zijt gij verkeerd inge licht!'" riep Edmée en bloosde hevig van ver ontwaardiging; „hij heeft ons beschermd, ofschoon hij een republikein ishij is goed en vriendelijk." „Arm kind," antwoordde de priester, „ge vaarlijker voor u dan voor mij, wellicht. Ik zou stellig uw biecht aanhoorenmaar ik word elders gewacht. Er is een stervende vrouw met een ongedoopt kind, waar ik terstond heen moet; maar als ik nog leef, kom ik morgen op dit uur te rug." O waag u niet om mijnentwil, mijnheer de abt' ik moest het eigenlijk niet vragen." (Wordt vervolgd). talismans hem beschermen, als hij ze met verstand aanwendt. Om zich voorgoed van het kwaad te redden moet de mensch de wijsheid erlangen, den Tempel van Isis bereiken. Daar komt hij door arbeid en moed, na verschillende proeven doorstaan te hebben. Zoo de ingewijde door de moeilijk heden van den weg ontmoedigd wordt, beuren zijn broeders hem op en wijzen hem den goeden weg. Wanneer de onwetendheid en haar veile slaaf op het punt staan de menschheid meester te worden, komt de hoogepriester uit den tempel en maakt hij ze krachteloos, dank zij den geest des lichts en der braafheid." De voorstelling werd afgewisseld door het mannenkoor van den Orphéon, hetzelfde koor dat waarschijnlijk zich eerstdaags hier zal doen hooren. De buitenlandsche journalisten hebben Zondag hun laatste uitstapje gemaakt, naar Namen en Dinrant. De Engelsehe firma Read Pell heeft een rapport uitgegeven omtrent den oogst in Amerika. Zij berekenen dat de Amerikaansche boeren onder de thans bestaande voorwaarden met voordeel te Liverpool tarwe kunnen verkoopen tegen f 9.90 de mud, een prijs die door vermindering van vracht en andere onkosten zou kunnen dalen tot f 9.10. Te Coffeville, Missisippi, V. S., moest een sheriff gekozen worden. De candidaat der repu blikeinen, de heer Pierson, werd zoo boos op een neger die zijn tegeneandidaat huldigde, dat hij hem 4 hout portant doodschoot. De democraten sloegen daarop Pierson dood, terwijl twee zijner vrienden ernstig gewond werden. Daarop ver deelde de gansche stad zich in twee partijen, en men vocht, tot er troepen uit een nabijgelegen garnizoen waren gekomen om de orde te herstellen. De opgang welke de passiespelen te Ober- Ammergau maken, heeft een Zwitserscheu onder nemer aanleiding gegeven dergelijke vertooningen te geven te Muri in het kanton Aargau. Te Parijs zijn sedert het vorige jaar open bare weegkantoren opgericht, waar ieder voor eene kleinigheid de in een winkel gekochte waar kon laten nawegen. Het publiek gevoelde er blijkbaar geene behoefte aan, want slechts een honderdtal personen maakten er gebruik van. Deze dienst, die aan de stad fr. 30.000 in het jaar kost, wordt met 1 Januari a. opgeheven. In Ontario (Canada) en in den staat New- York heeft zich een nieuwe vijand van den graanoogst opgedaan. Het is waarschijnlijk het zelfde insect als de door Ficht genoemde mirozyma Americana. Het is eene vlieg, iets kleiner dan onze gewone vliegen, welker larve zich aan den halm, zoowel van tarwe, haver, gerst als rogge hecht en die doorvreet, waarna de plant sterft. Een Petersburgsch correspondent schrijft aan een der groote buitenlandsche bladen: „Eene der ernstige vragen van den dag is die van den oogst. Volgens de ontvangen berichten staat het thans vast dat het Wolga-gebied en een groot deel van het naar zijne vruchtbaarheid zoo genoemde „land der zwarte aarde," d. w. z. de gouvernementen Samara, Simbirsk, Saratow en Orenburg, zullen lijden aan eene schaarschte die wellicht tot hongersnood zal overslaan. Onder de maatregelen, welke de provinciale vergaderin gen {zemstvo's) voorgeslagen hebben om hieraan tegemoet te komen, trekt het plan der vergade ring van Sizran het meest do aandacht. Zij Wil een uitvoerrecht van het graan heffen van 10 kopeken per pud, ongeveer 10 percent van de waarde welke het graan daar heeft, teneinde óf het graan te houden waar het groeit, óf zich een fonds te verschaffen om ander voedsel aan te voeren. „Dit voorste), dat de goedkeuring nog behoeft van de rijksregeering, wordt aan eene levendige critiek onderworpen. Zelfs de Novoje Wremja, een blad met protectionistische neigingen, vindt het onredelijk, en met recht. Meer dan eens heeft de ondervinding aangetoond dat dergelijke regle- meuteering niet bestand was tegen economische verschijnselen, en dat zij dikwijls gansch andere gevolgen heeft dan zij bedoelt. Wanneer liet brood duur en schaarsch wordt tengevolge van een slechten oogst, schijnt het een slecht middel ter opwekking van den landbouw te zijn, belas ting te leggen op den uitvoer zijner producten, en de door zulk eene belasting verworven milli- oenen konden zich wel eens dubbel en dwars laten betalen. Het is merkwaardig dat men te gelijkertijd met deze plannen waarin Sizran niet alleen staat van alle zijden de Vrees hoort opperen dat de Russische graanhandel door dien van Noord-Amorika zal worden overvleugeld. Zoo maakt men zich van de éene zijde ongerust over de daling der graanprijzen en bezint men zich op middelton om daar iets op te vinden! terwijl men van de andere zijde op hetzelfde artikel uitvoerrechten vraagt. Welke gevolgtrek king moet men uit die tegenspraak maken Zonder twijfel dat de ware behoeften des lands nog weinig bekend zijn en dat Rusland meer hervormers telt dan bekwame en onpartijdige waarnemers zijner economische behoeften." De heer Yon der Pfordten, een bekend jurist en jarenlang Beiersch minister, is overleden. Hij was het vooral die in Beieren in 1866 de politiek van verzet tegen Pruisen deed zegevieren. We hebben eergisteren niet vergeefs gezegd dat er verhalen zouden komen over vreemde uitwerkingen van den bliksem. Een jongen liep ergens in Frankrijk met een rijtuiglan taren die niet branddebij voelde opeens een

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2