n°: 2oo. 1880. irraagcL: I2Se Jaargang. Woensdag 25 Augustus. Eet Atelier du Lys, er 1880, PATENTEN. 2 uren op aan voot hét «KEK-HOE- ïiten de stad. RIJCKE, jee, Slachter. igestaan, van ualiteit geheel uit te kiezen Co. smaak, bereid voor ravenhage, BLAECHK e Vlissingen bij V. O cents. isra-= ading KliII it Spanjaardstr. bij J. C. W. meende koken ïhten. aan het Alge- IJGH VAN 'digd, bij Mej. puibrug, E 66. inst ROTTERDAM. gustus. rotterdam: 24 morg. 11,80 al 11,30 25 26 27 28 30 31 11,30, 11,30, 11,30, 11,30, 11,30, 2LDE. M. O. H. 45 en 5.45. 15 6.15. en 6.16. WOENSJUO en ?ERDAO. 0 nam. 0 4.— 4.30 10.25 10.35 6.50 6.5 7.5S5 8.45 9.12 10.18 10.41 10.50 11 5 2.5 8JB 0 2.45 6.1© 0 3.15 7.3© 3.55 8.15 4.13 8.35 0 4.30 8.50 midd. 12.— O nam. 12.80 dien dag. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Dit blad verschijnt dageljjksj met uitzondering van Zon- en Feestdagen! Pr^js per 8/m. franco 8,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advertentlen; 20 Cent per regeR Beboorte:; Tronw-J Doodberiohten enz,: van 1—7 regels*?" 1,50 iedere regel meer 0,20. öroote letters worden berekend naar plaatsruimte! Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend: dat de patenten van het dienstjaar 1880/81 ingevuld gereed liggen, en dat tot de afgilte daarvan ten raadhuize zal worden gevaceerd van den 28en Aug. 1880 tot deu 29en Sept. 1880 des Woensdags en Zaterdags van iedere week, des voormiddags van 10 tot 12 uren. De belanghebbenden worden mitsdien aange maand om, binnen den boven bepaalden tijd, de voorschreven patenten in persoon te komen afhalen, bij gebreke waarvan deze door den deurwaarder der directe belastingen, tegen vol doening van tien cent, aan huis zullen worden uitgereikt, terwijl zij zich blootstellen in eene boete te vervallen van vijftien gulden, indien zij, des gevraagd, huu patent of een afschrift daarvan, niet kunnen vertoonen. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort, den 23en Augustus 1880. De burgemeester en wethouders voornoemd, A. J. VAN EEKELEN, L. B. De secretaris G. N. DE STOPPELAAE. Middelburg 24 Augustus. Botterdam, 23 Augustus. Volledigheids halve en omdat dit inderdaad eene gewichtige bijzonderheid is uit onzen verkiezingsstrijd, ver dient nog vermeldingdat het bestuur onzer antirevolutionaire kiesvereeniging een nadere circulaire aan de kiezers gericht heeft, om zijne groote verbazing te kennen te geven, dat de uHramontaansche kiesvereeniging, in plaats van zich bij de antirevolutionaire aan te sluiten, den heer Van Deventer candidaat gesteld heeft, die als liberaal is aanbevolen. De ultramontanen worden op grond daarvan beschuldigd, dat zij niet eene politiek van beginselen volgen, maar eene utiliteits-politiek, en dat nu de kans ver speeld is om door eene vereeniging van ultra montanen en antirevolutionairen den heer Voor hoeve gekozen te zien. Daarna volgt dan de verklaring, dat de heer Voorhoeve is, en altijd is geweest, een voorstan der van vrijen handel en van het protectionisme niets wil weten. Voor de antirevolutionairen is alzoo de pas afgesneden om bij eene eventueele herstemming de candid atuur van den heer Van Deventer te steunen. En evenzoo is voor de ultramontanen, die bij deze gelegenheid als voorvechters voor het protectionisme optreden en harder dan iemand schreeuwen dat het vrijhandelstelsel het land te gronde richt, de pas afgesneden om ooit in de FBTJXXjXjJBTOISr. 10 door de schrijfster van Mlle More. HOOFDSTUK VIII. Van den wal in de sloot. Zij beschouwde dit als het voorgevoel van een naderend gevaar, toen zij een paar dagen na de aankomst van De Peiven, de diligence zag aan komen en tenauwernood tijd had om zich achter een dikken boom te verbergen, waaronder een troep lediggangers zaten te wachten, voordat de voerman zijn paarden aanhield en om een nieuw span vroeg en toen zag Edmée hoe een van de reizigers opstond in het rijtuig, om de kleine schare, die begeerig naar nieuws uitzag, toe te spreken. Dat gelaat en die stem kende zij maar al te goed en de woorden die de redenaar sprak, ja zelfs zijn gescheurde jas en roode muts a la Solandewaren baar afschuwelijk bekend. Het was Letumier, den man dien haar vader tot haar echtgenoot bestemd had. „Hoort in ij, vrienden, broeders," sprak hij, toekomst zich bij de candidatuur van den heer Voorhoeve aan te sluiten. Oost burg, 23 Aug. Naar men ons van goeder hand mededeelt is door eenige ingezetenen dezer gemeente het plan gevormd, om, indien dit bij anderen instemming vindt, de gewichtige dagen van 22 en 31 October 1830 dit jaar feeste lijk te herdenken. Op die dagen toch, is door de samenwerking van eenige weinige militairen, krachtig gesteund door de burgerij, van welke laatste nog eenigen in leven zijn, die er een werkzaam deel aan namen de aanval van een troep Waalsche en Vlaam- sche muitelingen afgeslagen, wier doel niets minder scheen te zijn dan Oostburg totaal te verbranden, en de inwoners die bun in handen vielen, om te brengen. Een 50 jarig herdenkingfeest dezer voor Oostburg in het bijzonder, maar voor het gansche kanton in het algemeen, gewichtige gebeurtenis, heeft, naar men vermeent, alle recht van bestaan. Ware toch het booze opzet der aanvallers gelukt, dan zou daardoor ongetwijfeld een wrok tegen de naburen aan de overzijde der grenzen zijn ontstaan, die een tijdsverloop van 50 jaren niet zou hebben uitgewischt. Thans integendeel, mogen wij ons verheugen in een gemeenschappelijk verkeer, ook op handels gebied, met onze Belgische naburen, op den meest vriendschappelijken voet. Moge het beraamde plan dan tot uitvoering komen, en dat plaatselijk feest het bewijs leveren dat, met de herdenking van het mislukken van den aanslag op Oostburg, niets anders wordt be oogd dan dat men zich verheugt over de goede verstandhouding, die in beider belang tusschende bewoners van Staats-Vlaanderen met hunne Bel gische naburen bestaat, en men het hier ten volle eens is met de volksmaatschappij de Veldbloem uit België 's hoofdstad, dat de verjaringsfeesten, aldaar gevierd, niets anders mogen en moeten zijn dan een rechtzinnig verzoeningsfeest, tusschen Noord- en Zuid. Men deelt ons mede dat Zondag en Maandag den 29 en 30 dezer door de Brusselsche Sooiêté des Touristes weder een pleiziertocht naar Ostende en Blankenberghe op touw is gezet, waaraan ook de inwoners van Zeeland zullen kunnen deel nemen. De fraaie stoomboot Wilford II zal namelijk den 29, des middags te 12 u. 30 m. van Vlissingen vertrekken en omstreeks 4 uren te Ostende aan komen. De reizigers zullen aldaar het middagmaal bereid en logies gereed vinden. Er is dien dag concert in de kur-zaal en bal iu het Casino. Den volgenden morgen te half acht vertrekt de „laat ons alle bibliotheken, alle oudheden ver branden en geen anderen leidsman hebben dan ons zeivenlaat ons alle afgevaardigden, die niet naar onzen zin gestemd hebben, onthoofden of gevangen nemen, en de bakkersvrouw guillotinee ren, evenals wij het den bakker gedaan hebben Edmée was te zeer onthutst om te hooren hoe die rede opgenomen werd; wat kwam hij hier doen? zou hij haar zoeken? Zoo verschrikt dat zij nauwelijks op hare beeneu staan kon, spoedde zij zich in den eersten den besten winkel, zonder te zien welken het was, totdat een schelle stem haar tot bewustzijn bracht en zij merkte dat zij zich in den „boutique" van Achille Mouatier bevond, waar Nanon haar achter de toonbank toewenkte en vroeg waaraan zij de eer van zulk een voor name klant verschuldigd was. „Stil, stil, moeder, alle klanten zijn welkom, vooral iemand zooals de citoyenneviel Acbille in, die op den drempel had gestaan om naar de diligence te kijken, toen Edinée langs hem heen stoof. „Waarmede kan ik u dienen, maar gij zijt ziek, citoyennega zitten, ga toch zitten, wat ik u bidden mag; de zon was u zeker te warm; ik zag u waggelend de straat oversteken," „Ba, ba! alsof deerns op dien leeftijd wat van de hitte afwisten 1" bromde Nanon, „voelde ik die ooit toen ik jong was en toen was het warm ik zeg u nu weet niemand meer wat hitte is. Zijt gij zoo onnoozel dat gij niet begrijpt dat het haar slechts te doen is om een voorwend boot uit Ostende naar Blankenberghe, om des middags te Vlissingen terug te wezen. Voor liefhebbers van een zeetocht is dit uit stapje wel aan te bevelen. De vrachtprijs is niet hoog: hij bedraagt, naar men ons opgeeft, „om en weer," f 3 voor de eerste en 2 voor de tweede klasse. De St.-Ct. bevat een kon. besluit, houdende goedkeuring van een reglement voor gemeen schappelijke militaire en burgerlijke telegraafdienst in tijden van oorlog en van voorbereiding tot oorlog. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 27 dezer, niet plaats hebben. Bij beschikking van den minister van water staat enz. is bepaald dat, met ingang van 1 Mei 1881, Breda de standplaats zal zgn van den rijksopzieuer op de spoorwegdiensten, belast met het dagelijksch toezicht op de spoorwegen Breda Vlissingen en ZwaluweEsschen. Benoemingen en besluiten. marine. Ingetrokken en buiten werking ge steld het eervol ontslag, op verzoek verleend aan den luitenant ter zee 2e klasse L. N. de Brnyne, dienende bij het eskader in Oost-Indie. legee. Overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Ned. Indie de 2e luit. der inf. A. T. Dessauvagies, van het leger hier te lande, thans voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het leger in Ned. Indie. geneeskundige dienst. Op verzoek, eervol ontslag verleend uit den mil. dienst, wegens lichaamsgebreken, aan den met verlof in Europa aanwezigen officier van gezondh. Ie kl. van het leger in Ned. Indie A. T. Prijn, met toekenning van pensioen. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, de heerenmr. S. C. H. Nederburgh, lid in den raad van Neder- landseh Indie; mr. L. Hovy, president van den raad van justitie te Bataviaen A. Oltmans, laatstelijk luitenant kolonel, kommandant der schutterij te Samarang. Onderwijs. Op de voordracht voor hoofdonderwijzer aan de openbare school te Kadzand zijn, na vergelij kend examen, geplaatst de hulponderwijzers H. Jongepier en A. F. Wisse te Middelburg en A. F. Swenns, te Sprang. Onder de buitenlandsche bestuursleden van het te Brussel vergaderde onderwijs-congres sel om hier te komen, omdat er een jongmenseh achter de toonbank staat? Ik ken de streken van die vrouwspersonen!" „Ja, ja, grootmoeder, gij zijt ook eens jong geweest, niet waar? Stoor u niet aan die oude vrouw, citoyennezei Achille met een goedhar- tigen blik op Nanon en blijkbaar gevleid door haar verklaring van het gedrag van Edmée, die nog te veel ontsteld was om er verlegen door te worden. „Mag ik even wachten prevelde zij. „Wei zekerzoolang gij wilt. Ik ben zeer vereerd. Ach, vroeger was mijn winkel meer be zocht, maar de tijden zijn veranderd en ongetwij feld verbeterd. De citoyenne ziet naar dat haar, een mooie kleur, niet waar? Het haar is nu goedkoop en ik heb een grooten voorraad opge daan, maar de tijden veranderen. Ik placht alles op te koopen van de nonnen hierover; maar nn is er zulk een toevoer nit de gevangenissen dat de markt overvoerd is." „Dns is dat haar begon Edmée en zag hem met ontzetting aan. Achille vulde beleefd haar volzin aan „Ja, citoyenne, dat en dat en dat, alles wat ge daar voor het venster ziet, behoorde aan aristo craten; het is van de besto qualiteit; het is zoo fijn dat een geoefende hand het teistond herkent, voel maar, citoyenne." „Hoe kunt gij mij zoo iets vragen begon Edmée en trad vol afgrijzen achteruit, waardoor komen voor Nederland voor, als voorzitter, de heer A. M. Kollewijn, van Amersfoortals onder voorzitter de heer T. H. de Beer, van Amsterdam; als secretaris de heer Armand Sassen, van Breda. Marine en leger. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Madura, onder bevel van den luit. ter zee le kl. H. J. van der Mandelen, in den morgen van 22 dezer van de reede van Texel naar zee ver trokken, ter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indie. Naar men verneemt, zullen de 14 nieuw be noemde scheepsklerken den 16 September aan staande geplaatst worden aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Nieuwediep, waar een speciaal daar toe aangewezen officier van administratie met hnnne vorming en opleiding is belast. Gedurende den tijd hunner opleiding zullen zo evenals de adelborsten 2e klasse van het konink lijk institnut gekleed zijn in baaitje en den pon jaard (model instituut) dragen, met dien verstan de dat de nitmonsteringen, in plaats van in goud, in zilver znllen zijn. Men ziet tevens uitbreiding der opleiding tegemoet. (N. JR. Ct.) Landbouw. Door de maatschappij Een nationaal belang te Utrecht, ten doel hebbende het beplanten der spoor- en andere wegen met vrnchtboomen, is de levering aanbesteed van 600 hoogstam-appelboo- men, tweejarige kroon bovengeënt, en wel 200 reinetten (Stichtsche), 200 zure bellefleurs (Bra- bantsche) en 200 zoete bellefleurs600 id. onder- geënt, verdeeld als voren; 5000 halfstam appel- boomen, tweejarige kroon bovengeënt, en wel 2500 Codlin Keswick en 2000 Lord Snffield; 1900 halfstam pereboomen, Winterjan, ondergeënt; 1700 pruimeboomen, varken-pruimen, niet geënt, 10,000 zwarte aalbessen, zoete grootvrucht, flinke twee jarige met minstens 6 takken; 500 hazelnoot, dubb. Engelsche witpit. Kunstnieuws, Bij den internationalen tooneelwedstrijd te Ant werpen op Zondag gehouden, heeft Advendo van Amsterdam met algemeene stemmen den eersten prijs behaald. Deze prijs bestaat in een gouden medaille en 400 fr. De tweede prijs is behaald door DUlettantenclubeveneens van Amsterdam, terwijl den heer Isonard van Lier de persoonlijke prijs werd toegekend. Dewijl Advendo den eeiBten prijs behaald heeft, zoo zal het met de in andere afdeelingen behaalde de kapper haar verwonderd aanzag, terwijl Na non nog venijniger uitriep: „Ach, mijn zoon, ziet gij niet dat het ons jeugdige aristocraatje spijt dat zoovele harer vriendinnen met het nationale scheermes gescho ren zijn? Misschien denkt zij er wel over hoe haar lokken ook eens in uw winkel znllen prijken, hé, hé!" „Ik zou nooit mooier haar gehad hebben, dan het hare," zei de hoffelijke Achille en bekeek met een kennersoog de fraaie tressen, die om haar hoofd gewonden waren, zonder te beseffen welk een af schuwelijk compliment hij haar maakte. „Zie, hoe dat van de barones de Yienville er op lijkt; ik kan het terstond vinden. Ik nummer altijd zoo veel mogelijk het haar; want ik heb klanten die gaarne iets meer betalen, als zij weten dat het aan een groote dame behoord heeft O, daar rijdt de diligence weg; zij schijnen er van daag een groot redenaar in gehad te hebben. Heeft de citoyenne hem gehoord?" „Ja," zei Edmée met een zucht van verlich ting, toen zij de toebereidselen tot vertrek zagen de zweep hoorde klappen. Ongetwijfeld was Le tumier op weg naar Lyon of Parijs en dacht niet aan zulk een onbeduidend wezen alB zij wa». „Dank u dat gij mij vergund hebt hier even uit te rusten, burger Acbille; vaarwel mere Nanon," daarbij maakte zij een beleefde buiging voor de oude vrouw, wier kleine oogen haar boosaardig volgden, terwijl zij haar aariep;

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 1