Laatste berichten. i t Landbouw. Weerkundige waarnemingen. I 18 17 zw NO NO wzw wzw Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. zijn, op de laatste rol van liet Hoog Militair Gerechtshof, eene uitvoerige conclusie van grieven ingediend. Na het beantwoorden daarvan door den advocaat-fiscaal, zullen de pleidooien in deze zaak waarschijnlijk omstreeks het eind van Sep teraber of 't begin van October gehouden worden Is kunstboter even gezond als natuurlijke boter? Toen, nu ruim een paar jaar geleden, de kunst boter in ons land eene meer algemeene bekendheid begon te krijgen, werd bovenstaande vraag doo velen zonder blikken oi blozen ontkennend beant woord, zonder dat die velen zich de moeite gaven een onderzoek in te stellen naar de samenstelling en de bereidingswijze van 't door hen als onge zond gewraakte product. Een zoodanig onderzoek zon dan ook geleerd hebben, dat de Fransche gezondheidscommissie welke in 1872 verklaarde, dat de margarine-boter niet alleen volkomen onschadelijk, maar zelfs te verkiezen was verre boven vele soorten van slechte natnurlijke boter, geen ongelijk heeft Waartoe, zoo zal men vragen, dan nogmaals die vraag gesteld, nu de kunstboter zich reeds ruimbaan gebroken heeft en de macht van 't ge noemde vooroordeel aanmerkelijk verzwakt is Eenvoudig om te wijzen op een antwoord, op bovenstaande vraag in den jongsten tijd gegeven door de Parijsche hoogesehool voor geneeskunde (Académie de Mêdecine) en waardoor do oude be schuldiging van mindere gezondheid in een' nieu wen en meer gegronden vorm optreedt. De minister van binnenlandscbe zaken in Frank rijk droeg in 't vorige jaar aan genoemde hooge sehool op een onderzoek in te stellen naar de meerdere of mindere bruikbaarheid van kunstboter, vooral met het oog op 't aanwenden daarvan in de stichtingen van weldadigheid. Eene commissie van bekwame mannen, aan wie de hoogesehool deze taak overdroeg, besteedde een geheel jaar aan dat onderzoek en gaf daarna als haar gevoelen te kennen, dat de echte boter niet door kunstboter vervangen mag worden in de openbare gestichten van weldadigheid. Volgens die commissie is de echte, zuivere, oorspronkelijke margarine in den handel niet meer te vinden en wordt er heden ten dage bij de bereiding van kunstboter een veel te ruim gebruik gemaakt van plantaardige vetten, vooral aardnotenolie, welke vetten, volgens de onderzoekingen van Berthé, moeilijker verteerd worden dan dierlijk vetten. Dit rapport geeft m. i. stof tot denken, tot onderzoeken en tot bandelen. Tot denken, inzoo- verre wij hierdoor gewezen worden op een omme keer in de lcunstboterbereiding, welke de aan dacht overwaard is. Sints lang was het reeds geen geheim moer, dat vele fabrikanten, daartoe verlokt door den hoogen prijs der margarine, een steeds toenemend gebruik van sommige meer dikke plantenoliën maakten. Ieder weet dan ook, dat er in de laatste maanden verschillende kwa liteiten van kunstboter in den handel zijn gebracht, waardoor teitelijk bewezen is dat niet in alle fa brieken dezelfde samenstelling beoogd wordt. 4.,'t Geeft stof tot onderzoeken voor onze gezond- heidscommissiën om de kunstboter, in haar kring aangeboden, nauwlettend gade te slaan en ook voor onze scheikundigen. Voor de gemeentebesturen in plaatsen, waar botermarkten gehouden worden, is het tijd zooda nige maatregelen te nemen, dat kunstboter niet op dezelfde plaats als natuurlijke boter aangeboden kunne worden. Bestaat er naar mijn bescheiden oordeel uit het oogpnnt van volksgezondheid tegen echte margarine-boter geen enkel bezwaar; nu het blijkt, dat de kunst van vervalschen ook bij dit ar- HOOFDSTUK VIII. VAN DEN WAL IN DE SLOOT. indien het voor Mile De St Aignan een genot Was om eenigszins aan het gezellig verkeer van vroe ger herinnerd te worden, voor Edmée was het ook zeer aangenaam om te luisteren naar het onderhou dend gesprek van De Pelven, dat in dien tijd een vereischte was voor een man van de wereld. Voor dat de avond om was zou zij zich verbaasd heb ben als iemand haar herinnerd had aan den eersten indruk dien bij op haar gemaakt had; zij vond niet meer dat hij een bleek en cudachtig heer was, maar voelde dat zij nooit iemand ontmoet had die zoo betooverend was. Zonder ooit bepaald het woord tot haar te richten, verzuimde hij nooit om haar door een vleiend gezegde of een hoffe- lijken blik in het gesprek te doen deelen en zij luisterde opgetogen, als naar de onthullingen van een onbekende wereld, als hij met Mile De St Aignan sprak en daarbij met veel tact alle onder werpen vermeed die al te stuitend konden zijn, ofschoon zij nu en dan een hevigen woordenstrijd voerden; want MUe De St Aignan was zeer scherp zinnig en hield van puntige gezegden. De som bere en akelige vraagstukken van den dag werden niet aangeroerd. „Ik wil er niet naar vragen," had zij gezegd, „ik durf niet. Ik zie thans geen enkele courant in uit angst voor hetgeen ik er in zou kunnen lezen. Maar vertel mij van ai de tikel eene aanmerkelijke hoogte heeft bereikt, wordt het noodig streng toe te zien op den verkoop daarvan in 't algemeen en op dien in 't openbaar vooral. Onze landbouwers mogen er zich in verheugen) dat de jonge nijverheid zulke verkeerde wegen ingaat. Intusschen mogen ook zij bedenken, dat niet alle kunstboter verknoeid wordt en dat de boeg iu weinig tijds gewend kan worden, als den knoeiers blijkt dat het spaak loopt. Hontenisse, 21 Augustus. A. F. Maelet. Bij een landbouwer te St. Kruis is het mond en klauwzeer uitgebrokende stal is besme verklaard en door den bnrgemeeBter zijn de door de wet voorgeschreven maatregelen genomen. Ter Neuzen, 23 Augustus. Gisteren namiddag verdronk in de Oost-waterleiding alhier, bij het baden, zekere O. V., een jongeling van bijna 16 jaren, koewachter bij den landbouwer H. W. Voor het postkantoor te Maastricht prijkt onder de niet bestelbare brieven één met het adres„Voor mijn geliefde vrouw" De eerste kinderspeeltuin is Zaterdag te Bot terdam geopend. Het afgesloten terrein aan den Boezemsingel is als tuin aangelegd met perken van groen en bloemer. Tegen het volgende jaar zal in het gemis van lommer voorzien worden door den aanplant van boomen, waartoe het seizoen nu geen gelegenheid aanbood. De tuin is vol speelwerktuigen, schommels, wippen, kegelba nen enz., terwijl allerwege gymnastiektoestellen zijn opgericht ten behoeve van de spelende jeugd. Er is zelfs een Crieket-veld, terwijl losse werk tuigen, zooals stelten, hoepels, ballen, koorden, kruiwagens, berries, enz,, iu ruime mate voorhanden zijn. Nadat de voorzitter der commissie van oprich ting, mr. Van Gennep, een toespaak gehouden had, verklaarde de burgemeester van Botterdam, de heer Joost van Vollenhoven, den tuin voor geopend. Dit was het sein voor de kinderschaar, die al een weinig ongeduldig geworden was, om met een luid gejuich van de speelplaats bezit te nemen. In een oogwenk waren de speeltuigen door de jeugd bezet. Een nieuwe fontein iu den vijver van het oude gedeelte der Eotlerdamsche diergaarde is gisteren in werking gesteld. Zij bestaat uit een tritonsbeeld op rotswerk. Dit looden beeld is in- dertgd door mevr. Browne van Hoboken aan de diergaarde geschonken. Dewijl het beeld 1,40 en de rots 1,60 meter hoog is, heeft het gekeele werk eeue hoogte van 3 meter boven den water- Omtrent de weldra geopend wordende prins Alexanderstichting Midden-Eng nabij Bennekom, schrijft men aan de Arnh. Ct. De hier bedoelde inrichting is een voorbereidend blindeninsti tuut, waar jonge kinderen beneden den leeftijd van zes jaren geheele huisvesting en verzorging kunnen vinden, en waar men hen zal voorberei den, om later met vrucht het onderwijs aan het instituut te Amsterdam of elders te kunnen bij wonen. Een nieuw en luchtig gebouw met hooge verdiepingenomgeven door een vriendelijken tuin, in het meest gezonde gedeelte van Gelderland, beveelt zich daartoe van zelf aan. De commissie van oprichting heeft dan ook den steun van alle weidenkenden gevonden, en was bijzonder geluk kig in alles, wat zij daartoe ondernam. Zij slaagde er in eene directrice te vinden, die zoowel aan de Louise-bewaarschool te Amsterdam als aan het instituut tot onderwijs van blinden aldaar door haar Hink en degelijk karakter en den vriendelijken omgang met de kleinen zeer terecht werd gewaardeerd. Aan mejuffrouw M. C. Verny's handen kunnen de jonge blinden gerust vrienden van wie gij iets goeds mede te deelen hebt." Edmée had een gevoel alsof zij nu inderdaad de groote wereld betrad waarvan zij, door hare bezoeken op het kasteel als het geliefde petekind der slotvrouw, genoeg gezien had om vurig te wenschen er meer van te weten. Zij had een aangeboren voorliefde voor alles wat schoon en smaakvol was; 't geen zeer bedenkelijk was voor een meisje van haar stand en dat bestond voor haar alleen in die groote wereld, die bijna geheel verwoest werd door een storm, zoo hevig als er sedert den val van het Bomeinsche rijk niet ge woed had. Zij verheugde zich heimelijk toen De Pelven ter loops zei dat er nog eenige schikkingen moesten gemaakt worden eer hij Lonsnières kon koopen, waardoor hij veel langer zou opge houden worden dan bij gedacht had en zij zag Mile De St Aignan dankbaar aan, daar zij haar antwoord vooruitzag dat hoe langer hij bleef hoe aangenamer het haar zou wezen. „Ik keur het af," voegde zijn gastvrouwer bij en ik veronderstel dat ik het nog meer zou afkeuren als ik alles wist; maar ik ben toch blij dat ik u hier heb." De Pelven bleet dus en ofschoon hij alleen des avonds met. de dames verkeerde, daar hij over dag zijne bezigheden had, 't zij in de stad, of op de twee kamers die hij gekozen had, toen de geheele tweede verdieping tot zijn beschikkking en veilig worden toevertrouwd; zij zal voor hunne ontwikkeling naar lichaam en geest met de meeste liefde zorgen, en wanneer zij later op eene grootere inrichting overgaan, zal men eerst dui delijk de nuttige strekking dezer opleidingsschool erkennen. Het buitengewoon druk personenverkeer op de Belgische treinen heeft een ongenaam gevolg gehad voor Duitsche en Engelsche kooplieden. De Engelsche post, die den weg neemt over Os- tende Verviers Keulen, kwam herhaaldelijk te laat aan. Men schrijft aan het Dagblad dat het gerucht loopt dat in Friesland weder twee notarissen zijn, wier zaken niet in de beste orde zouden verkee- ren. Een ervan zon reeds het hazenpad gekozen hebben. De Arnh. Ct. vertelt, uit de dagen der bui tengewone drukte te Brussel, het volgende Een onzer vrienden, die het voorrecht heett vrij corpulent te zijn, had in eene coupé eerste klasse te Luik plaats genomen in den trein naar de hoofdstad. Te Schaerbeek moest hij echter met alle andere reizigers in een anderen trein overstappen, maar er was nu geen quaestie meer van eene eerste klasse, ja zelfs niet van eene tweede of derde. In de veewagens stonden de reizigers man tegen man. Er scheen geen plaats, toen onze stadgenoot lachend zeide „Och, ik ben maar zoo'n magere Hollan der voor mij is er nog wel een plaatsje." Dit gezegde viel in den smaak der blouse- mannen. Een luid gelach steeg uit den veewagen op en allen riepen, dat er nog wel een plaatsje was te maken voor het „Hollanderken." En op die wijze kwam hij, die eerste klasse vertrokken was, met een vijftigtal broeders uit het zuiden, iu een veewagen te Brussel aan. Een „goed woord" vindt altijd zijne plaats en zooals men ziet een corpulent mensch daar door soms ook. De catalogus der in de Gothische Zaal te 's Gravenhage geopende tentoonstelling van wa penkunde bevat 3043 nommers betreffende het vorstenhuis Oranje-Nassau, verdeeld indocumen ten schilderijen en portretten in olieverfpastel- teekeningen, gravuren, platen, enz.; stamboomen en wapensmunten en penningenboeken en handschriften; varia en bijzonderheden. De afdeeling wapenkunde bevat 561 nummers, betrekking hebbende op de zegelkunde. 106 nummers over ridderlijke lichamen enz. zijn inge zonden, terwijl de overige 620 nummers omvatten de wapenkunde, toegepast op kunst en industrie, zooalswapens in en op metaalwapens op steenaardewerk enz. Men deelt ons mede, dat de Provinciale Noordbrabantsche en 's Bertogenbossche Courant voor circa 1 ton gouds in andere handen is over gegaan. De boekdrukker C. N. Teulings zou thans eigenaar dier zaak zijn. Dbl Groote verwoestingen zijn den 13en en 14en dezer maand in West-Pruisen veroorzaakt door onweders en wolkbreuken. De verwoestingen beginnen in de nabijheid van Koningsbergen. Stroomende riviertjes zwollen aan tot krachtige stroomen, die den oogst medesleepten, huizen en stallingen deden onderloopen, do dijken in gevaar brachten en bruggen en wegen beschadigden. Daarbij kwamen nog zware hagelbuien. Nieuw ontgonnen landerijen in de nabuurschap van Ferrara wemelen van adders die met hun vergiftigen beet reeds menig arbeider hebben ge dood. Een groot veld met koren werd onlangs verbrand, in plaats van geoogst, wijl niemand eraan dnrfde beginnen te snijden. Madame Judic, de bekende Parijsche actrice, heeft een engagement naar Amerika aangenomen. Zij verbindt zich om in vier jaren 1000 voor stellingen te geven en ontvangt daarvoor een millioen franken. De bekende Oostenrijkschen volksvertegen woordiger flausner werd dezer dagen op onaangena me wijze bestolen. Toen hij aan een der Zwitsersehe stations uit den trein stapte, met een koffertje in de eeue hand en een pakje in de andere greep in het gedrang een dief hem in den borstzak en nam er eene portefeuille uit met vrij wat geld, eene assignatie van duizend gulden en een reispas van werd gesteld, bracht hij een zeer aangename afwisseling in hun eentonig loven en hij kreeg spoedig een zeer gunstig denkbeeld van de levens wijze van zijn nicht en haar dienstbode en men kan gerust zeggen dat zij nooit de deur in of uitgingen zonder dat hij het wist. Zij verlieten evenwel zeer zelden het huis, tenzij Edmée, zeer tegen haar zin, eenige noodzakelijke inkoopen voor het huishouden moest gaan doen, of in den ver waarloosden tuin wandelde. Zij waagde zich zoo min mogelijk op straat, daar zij bevreesd was voor de nieuwsgierige oogen die op haar, de vreemdelinge, gericht werden, en overtuigd dat zij een vijand had in de oude Nanon, die onver standig genoeg was om te meenen, dat zij door haar toedoen een goeden dienst verloren had. Wanneer zij zich echter opvallend schuil hield of Hlle De St Aignan al te weinig geld verteerde zou deze blootgestaan hebben aan het verwijt van geen patriotismus genoeg te bezitten, dat mocht Edméo ook niet wagen, maar zij moest zich steeds vermannen om naar de markt te gaan. (Wordt vervolgd.) den reiziger. Deze zette zijn bagage neder om den vluchtenden dief na te zetten, toen twee anderen zijne bagage namen en daarmee in de andere richting voortliepen. Hierdoor geraakte Hausner in verwarring, hij wist een oogenblik niet welken dief hij zou vervolgen en verloor ze beiden uit het gezicht. Behalve de zeeslangen komen in den slappen tijd ook meestal wonderbaarlijke verhalen terug omtrent de zonderlinge uitwerking van een bliksem straal. Wij vinden er een dat bestemd schijnt zijn weg door de pers van alle landen te vinden. Men zou erboven kunnen schrijvende bliksem- barbier. Bij een onweder in Transsylvanië, zoo luidt het verhaal, heeft de electrische vonk twee slapende boeren geraakt en hen geheel en al van baard en haren beroofd, zonder hun overigens kwaad te doen. Londen. Te Quetta liep het gerucht dat het garnizoen van Kandahar een uitval gedaan en den vijand zware verliezen toegebracht heeft. Men verzekert dat al de stammen in Noordelijk Khojak zich vereenigen om de verbinding met Pischen af te snijden. De Times meldt dat Riza-pacha te Scutari aangekomen is en alle Albaneeache hoofden tot eene vergadering uitgenoodigd heeft. 2000 Turken bezetten gezamenlijk met de Albaneezen de hoog ten die Dulcigno beheerschen. 22 Augustus des morgens te 8 uren. namen dek plaatsen. Ba- rom. afwijk. Delfzijl. Groningen Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Yalentia Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsruhe Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. 4- 3.6 Wind richt, kracht NNO NNO NO NO NO NW NO N NNW NO ONO NO zzw ONO W z. bew, bew. 1. bew. z. bew. z. bew. z. bew. Toe stand lucht. 4- 19 18 15 4. 19 helder I. bew. bew. z. bew. mist. regen 1. bew. bew. helder Tem pera tuur. 4. 17 20 4- 15 -- 18 4- 18 -- 17 19 -t- 19 25 Augustus des morgens te 8 uren. Delfzijl. Groningen. Helder. Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig Oarlsrube Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Christiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth NO NNO NO NO NO W NO NO N NNO ZZW ZO NNO WNW O ONO helder helder 1. bew. 1. bew. I. bew. betr. z. bew. helder helder helder z. bew. z. bew. betr. betr. betr. betr. mist, betr. helder betr. bew. 20 4- 16 t 17 18 17 I 18 14 4- 17 4- 16 -- 19 17 4- 19 -- 16 -- 17 4- 16 18 Zondag Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenG. 2.5 M. des namiddagsH. 0.2 V. Barometer te Middelburg, Graanbenrs (Corr.) Maandag. Grootste verschil in Nederland 's ochtends 8 urenG. 2.2 M. des namiddags: G. 1.9 M. Barometer te Middelburg, Graan beurs: (Corr. 762 Thermometer 21 Aug. 'sav. 11 u. 64 gr. 22 Aug. 's morg. 8 u. 66 gr. 'smidd. 1 u. 73 gr. 'sav. 5 u. 68 gr. 's av. 11 u. 60 gr. 23 Ang. 's morg. 8 u. 66 gr. 's midd, 1 u. 76 gr. 'sav. 5 u. 69 gr. Ter Neuzen, 21 Augustus. Heden had hier de verkooping plaats van eene hotstede met kleinere hofstede en gevolgen, alsmede 25 hectaren 6 aren 97 centiaren bonw- en weilanden enz. alles gelegen in den polder Beoostenbleij-benoorden, gemeente Axel. In massa verkocht voor ƒ28,130, of f 500 per ond Gentsch gemet. (Van 15 tot 22 Augustus 1830.) Middelburg. OndertrouwdT. Machielsejm. 59 j. met C. D. Meeuwse, jd. 47 j. P. Melis, jm. 22 j. met W. C. van de Velde, jd. 21J.S. Schim melpenning, jm* 28 j. met T. Drijfhout, jd. 23 j» J. W. C* vau der Harst, jm. 24 j. met M. Wens, jd. 17 j. W. A. Poleij, jm. 44 j. met J. Moleüstra, wede. 46 j. Bevallen: P. Alewijuse, geb. van Schijndel, z. M. J. Wiessner, geb. Verstraate, z. M. Janssens, geb. van Reen, z. S. Ingelse, geb. Provoost, z. E. Wasch, geb. Mathlener, d. J. Smit, geb. Bliek,

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2