BUITENLAND. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Brussel in feestgewaad. Briefwisseling. Handelsberichten. Graanmarkten enz, Pry zen van Effecten. optocht ten tweeden mate door de etad trokken, terwijl van avond eene volksvoorstelling in het Albambra plaats heeft, waar geen entree gevor derd wordt. Morgen ochtend wordt het congres voor middelbaar onderwas geopend en morgen avond steekt de artificier dit roi een groot vuur werk af op Koekelberg. Te Antwerpen beginnen de feesten morgen met de uitvoering van een vaderlandsehe cantate getiteld In Muse de V histoire, gecomponeerd door Benoit, op woorden van De Geijter. De cantate zal gezongen worden door een koor van ongeveer 1200 personen, terwijl het orkest 278 uitvoerders telt. 20 Augustus des morgens te 8 uren. najien dek plaatsen. Ba- rom. afwijk, Delfzijl Groningen. Helder Vlissingen. Maastricht. Sylt Shields Valentia. Hamburg Swinemnnde. Leipzig Carisrutie Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan Cbristiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth 2.4 2.1 2.1 0.0 0.4 0.4 7.9 4.: 2.9 3.7 0.9 2.0 0.2 2.1 0.5 3.5 5.2 1.2 Wind richt. kracht ONO O ONO O NO ozo stit stil OZO stil O NO NO N O w zw N NO NO Toe stand lucht. bew, z. bew. bew. z. bew. beider l. bew. mist. 1. bew. beider helder 1. bew. 1. bew. mist. helder betr. betr. betr. bew. bew. bew. Tem pera tuur. 4. 20 19 19 -L 20 18 19 -- 13 4- 16 16 -L 18 4- 15 18 18 -- 18 -- 16 -- 22 13 19 Grootste verschil in Nederland: Is ochtends 8 uren: G. 2.3 V. des namiddags: Barometer te Middelburg, GraanbeursGCerr. Thermometer 19 Aug. 'sav. 11 u. 66 gr. 20 Ang. 's morg. 8 u. 68 gr. 's midd. 1 u. 79 gr. 's av. 5 u. 75 gr. Wjj hadden meermalen gelegenheid erop te wijzen uit hoe uiteenloopende bestanddeeleu de nationaal-liberale partij in Duitschland bestaat. Bij verschillende debatten en stemmingen was er in haren boezem verdeeldheid, openbaarde zicb duidelijk eene rechter- en eene linkerzijde. Nadat de laatste zitting van de wetgevende vergaderingen was gesloten, gingen er aanstonds stemmen op dat men zich de parlementaire vacantie moest ten nntte maken om tot eene meer zuivere partijfor matie te geraken. De bokken moesten gescheiden worden van de schapende geavanceerde elemen ten van het voorzichtiger liberalisme. Reeds vroeger had dr. Lasker het voorbeeld gegeven door nit het nationaal-liberale partijverband te treden. De Forlachritta-psTtij, die in de laatste maanden bij enkele verkiezingen nogal sprekende overwinningen behaalde, spitste de ooren, en inderdaad zou eene fusie van haar met een deel der nationaal-liberalen even weinig ongerijmd zijn als de positie van een aantal Fransche kamerleden welke gelijktijdig zijn ingeschreven bij de gauche en bij de union républicaine. De overgang van de eene nuance van liberalisme in de andere is onmerkbaar en iaat zich niet afbakenendoorden scheidsmuur van een naam. De rechterzijde daarentegen der nationaal-libe ralen blijft het instandhouden der groote midden partij, zooals die tot nogtoe was, wenschelijk achten voor de stevigheid van het rijk, en hare organen, waaronder de Kölnische eene aanzienlijke plaats bekleedt, honden met hand en tand vast aan de partij der Dnitsche bourgeoisie en al hare schakeeringen, wat het onderling verschil van meening ook moge zijn, als een bolwerk, aan de éene zijde tegen jonkers en jezuieten, aan de andere zijde tegen sociaal-demoeraten en I'ori- scmtt/er, op welke laatste een eerzaam, half-con- servatiei, beschroomd nationaal-liberaal bijzonder gebeten is. De Fortschritt beseft dit volkomen en zijne aan voerders, onder welke vele mannen van talent worden gevonden, doen thans hun best om erachter te komen wat er in de nationaal-liberale partij omgaat, waarover de bladen dier partij zeer voorzichtig zwijgen. De Berlijnsche bladen van den Fortichrilt bevatten dezer dagen het bericht dat de scheiding van den linkervleugel der natio naal-liberalen onder Forckenbeck en Stauffenberg op handen was. Blijkbaar is dit niets dan een verzonnen bericht om de heeren aan het praten te krijgen. Argeloos loopen eenige briefschrijvers aan de Kölnische in dezen val. Wij nationaal liberale kiezers, schrijven zij, wenschen vurig dat, als die heeren zulke plannen hebben, ziJ ze zoo spoedig mogelijk tot werkelijkheid mogen brengen." Deze kiezers zijn wat haastig; zij deden boter met de gisting in den nationaal- liberalen brouwketel haar natuurlijken loop te laten, wijl nu er eens verschil van gevoelen be lt, iedere verhaaste oplossing der quaestie minder kans geoft op toenadering. Zooals uit een telegram in ons vorig nommer bleek, is de heer Forster, minister voor Ierland, naar Dublin vertrokken, om met de autoriteiten aldaar te beraden wat er gedaan moet worden in den benarden toestand des lands. Meer dan eenige beschrijving bewijst deze stap dat ook de regeering te Londen den toestand voor zeer ern stig hOHdt. Het gerucht liep gisteren te Londen dat de overheid in Ierland aandringt op vernieu wing der zoogenaamde „dwangwetten" coercion aas), welke ten tijde van den strijd tegen de Fenians golden. Staan wij dan werkelijk weder aan den vooravond van een burger- strijd en is de toestand reeds zoo erg dat men aan eene schorsing der habeas corpus-wet denkt Wanneer dit zoo is, dan hebben de bladen zeker de berichten niet overdreven. Het kwam ons bij de lezing steeds nog voor, dat de onlnsten plaatselijk waren en op zich zelve stonden, door gelijke oorzaken op verschillende plaatsen ontstaan. Is dat zoo, dan dienen de gewone wetten voldoende te zijn om den toestand te beheerschen. Een etap op den weg naar een staat van beleg kan slechts gerechtvaardigd worden door eene samenzwering, eene den staat vijandige combinatie, welke te sterk is om door gewone middelen bestreden te worden. Nergens beseft men dit beter dan in Groot-Brittannië, waar men nimmer roekeloos eene beperking der persoonlijke vrijheid zal durven afkondigen. Men honde hierbij echter in het oog dat men niet gewoon is, ten opzichte der politieke rechtende Ieren als volbloed Britten te beschouwen. Alle berichten, meer of minder vertrouwbare, wijzen erop dat de sultan volstrekt niet geneigd is Epirus en Thessalië aan Griekenland af te staan. Hij zou aan den heer Goschen gevraagd hebben hoe het toch mogelijk was dat men van hem verwachten kon dat hij duizenden en dui zenden van zijne getrouwe Muzelmannen aan Griekenland overleverde, nu men gezien had hoe de Bulgaren de Muzelmannen behandelen en er alle kans is dat de Grieken hun voorbeeld zullen volgen. De heer Goschen antwoordde wat hij kon, maar bet was niet van vee! beteekenis. De mogendhe den zouden eene behoorlijke behandeling der Mu zelmannen waarborgen, dat wil, uit de diploma tieke taal overgezet, zeggenzij zullen als er een honderd of wat doodgeslagen zijo, een brief col lectief of identiek schrij ven naar Athene. Zulk een brief kan hoogst gewichtig zijn en in schoone diplomatieke termen, ja forsch wellicht, gesteld maar de uit rassenhaat gedoode Muzelmannen zouden er niet veel meer aan hebben. (Van onzen eigen verslaggever.) Brussel, 19 Augustus. V. De historische optocht van gisteren heeft vol komen aan de verwachting beantwoord. Dat wil zeggen aan de verwachting van hen, die weten wat de Belgen in dit opzicht vermogen. Het houden van zinnebeeldige optochten bij feestelijke gelegenheden is een nationale gewoonte in dit land, waarvan men de sporen terngvindt, zoover het mogelijk is in zijn geschiedenis terug te gaan. Zij zijn er dan ook onovertroffen in. Afgescheiden van de aesthetieke en artistieke waarde van zulk eene vertooning, welke zeer groot is, wordt voor hare inrichting een talent van organisatie ver- eiseht, dat bewondering verdient. Het aantal deelnemers aan den stoet wordt als 2400 opgegeven; het aantal paarden, bereden of de wagens trekkende, als 1500. De beteekenis van den optocht was, in zijn geheel eene zicht bare voorstelling te geven der geschiedenis van België, in hare drie ontwikkelings-tgdvakken dat der gemeenten, dat der provinciën en dat van het tegenwoordige koninkrijk. Het laatste nam, in overeenstemming met het.karakter van 't nationale feest, om niet het verledenmaar vooral het heden te verheerlijken, in den stoet de grootste plaats in. Twaalf groepen telt het programma, doch er waren meer dan twaalf wagens, welke ieder 't middelpunt eener groep vormden. De wagen der eerste groep stelde het leven der gemeenten in de middeleeuwen voor, omstuwd door burgers, krijgslieden, rniters met banieren, zangers die toepasselijke liederen zongen en trompetters. De Gentsche Roelants-klok bengelde achter aan den wagen. In het provinciale tijdvak zag men eone menigte ridders en herauten benevens 17 dames te paard, voor ieder der toenmalige provinciën eene. Van de derde groep was Maria Theresia, te paard, omringd van edelen en grooten uit haar tijd, het middelpunt. Ik vermijd, in deze beschrijving, het gebruik van bijvoegelijke naamwoorden, als prachtig, schitterend, oogverblindend, kleurrijk, schilder achtig, bewonderenswaardig enz. Men gelieve die erbij te denken. Ik zon er toch niet genoeg kunnen vinden. Maar voor deze groep van Maria Theresia, eene schoone blondine, par parenthese onder een blauw zijden troonhemel, door pages gedragen, met de edelen in haar gevolg, maak ik even een uitzondering om te zeggen dat het niet mogelijk is zich iets eierlijkers en bevalligers voor te stellen. Ze waren, in hun soort, nog volmaak ter dan de van pluimen en satijn schitterende ridders die hen voorafgegaan waren. In een salon der 18e eeuw, met door Boucher en Watteau beschilderde medaillons, met Pompadourmeubeleu en echte markiezinnen en ablés, waren deze figuren volkomen op haar plaats geweest. Nóg een bijzonderheid omtrent de Maria The resia van den optocht. 'Zij kwam te laat op haar post en is, onder weg, een tijd lang zoek geweest. In 't begin van de Rne Royale was ze er nog, maar een eind verder was ze verdwenen. Anderen beweren dat zg latei weder teruggevonden is. Wat dit geweest is, weet niemand. Er wordt verteld dat de keizerin, van 't lange te paard zitten moe en door de zon uitgedroogd, in een estaminet gezien is, zieh lavende aan een burgerlijk glas Faro, en dat ze later per vigelante baar pages weder ingehaald beeft. Ook de amazones in de voorafgaande groep konden hot na eenigen tijd niet meer uithouden. Bij het Paleis van Justitie, te 3 uren, zaten ze nog in den etoet, maar omstreeks half vijf zijn ze venire terre naar den stal gereden. Ze zaten sinds half twaalf in den zadel en in de zon De nieuwe tijd werd ingeleid door den wagen met het groote vergulde beeld van Leopold I, door de Belgische maagd, heeten al zulke nationaliteits-dames zoo, of houden wij er alleen een Hollandsche „maagd" op na gekroond. De daarop volgende wagens stelden de verschil lende takken van nijverheid voorlandbouw, scheepvaart, mijnen, spoorwegen, ijzersmelterijen, glasblazergen enz. Die van den landbouw, door 24 pronk-ossen uit verschillende deelen des lands getrokken, welke door een reusaohtigen herder geleid werden, was de schoonste. Jonge vrouwen, in boerinnengewaad, lagen er, in de schaduw van korenschoven op gelegerd, terwijl eenige boeren erop aan 't werk waren. Zeer deftig en sierlijk was de wagen der Luiksche wapenfabrieken, met tropeeën van harnassen, geweren, bajonetten en zwaarden. De groote Gambrinus, op zijn reusachtig vat, met een bierkan in de eene en een schuimend glas in de andere hand, was een waar type van gezondheid, vrooiijkheid en kracht. Het beeld op den Nijverheidswagen, den Arbeid voorstel lende, was mede een goed stuk beeldhouwwerk. De wagen van kunsten en wetenschappen pronkt met het gouden beeld van Rnbens. Wie zon ook het artistiek genie van België beter kunnen voor stellen? De spoorwegen vertoonen vier rookende locomotieven, meer zinrijk dan fraai, naar mijn smaak. De pers was eene zeer ingewikkelde voorstelling: een gevleugelde genius, onbewege lijk staande boven een draaiende wereldbol; terwijl op 2 persen, een oude van Plantijn en een nieuwere uit onzen tijd, onder het rijden kaartjes gedrukt werden, die men onder de me nigte rondstrooide. Ook de pers heeft een ongeluk gehad. Bij het Palais de Justice zag ik haar nog als een genius, maar op den Boulevard Anspach, waar ik den stoet weder zag, was de genins eraf. In de Avenue de la Toison d'or was het beeld naar beneden gekomen, zoodat op den verderen weg de pers werd voorgesteld door een draaien den bol. Boni soil qui mal g pease De laatste wagen was die van het vrije en onzijdige Belgie. Een kolossaal beeld, omgeven door negen zittende vrouwen, de provinciën, in 't wit met de kleuren van haar gewest. De Wijs heid zit voor op den wagen. Een lichtblauwe satijnen mantel, met gouden leeuwen bestikt, hangt van het beeld in ruime plooien af tot op de straat. Daarna kwamen nog, tot slot, negen groepen ruiters, te zamen 150, gekleed in violet, wit en gond, ieder met een zwart-rood-gonden banier in de hand, waarop bet jaartal 1880 in zilver, ter wijl op elke banier een groote groene krans gehangen was. Ziedaar de lijst ten einde gebracht, welke ik getracht heb niet al te droog te doen wezen. Een denkbeeld geven van het onvergelijkelijk tafereel, dat deze stoet te midden der honderdduizenden menschen aan de vensters, op do balcons, op de daken en in de Brusselsche straten maakt, dat vermag mgn opsomming niet en geen beschrijving, hoe levendig ook, zou het vermogen. Dit slechts wil ik zeggen, dat het zien van zulk eene vertooning, naar mijn smaak, tot het schoon ste behoort wat den mensch, in dit leven, gegeven kan worden te genieten. Verreweg het grootste deel der mannen in den optocht waren militairen. Voorzitter der regelings- commissie was de generaal De Pnydt. Officieren der artillerie hegeleidden den stoet. In deze medewerking van het militair element ligt zeker voor een niet gering deel het geheim der uit muntende regeling. Des avonds bood het Ihe&tre de la Monnaie een schitterend schouwspel aan. Het was gala voorstelling ter eere der gemeentebesturen van bijna alle Enropeesehe hoofdsteden, voor deze ge legenheid de gasten van Brussel. De lord-mayor van Londen met zijne aldermenin flnweelen staatsiegewaden en zware zilveren halskettingen wekten het meest de nieuwsgierigb ieid op. Het Corps diplomatique was in zijn gein iel aanwezig. De koning woonde een gedeelte der voorstelling bij, in zijne loge met de koningin en do gravin van Vlaanderen. Men had voor deze gelegenheid e es werk van een Belgisch toondichter gekozenBichard Coeur- de-Lion, van den Luikenaar Grétry, die van 1742 tot 1814 leefde. Onde muziek, maar nog niet verouderd. Wel maakt ze een groot verschil met hetgeen we thans gewend zijn te hooren. Mén had zieh een varterre van heeren en dames uit de Maria-Thereaia-groep van gisteren morgen gewenscht, om hun hart te zien opengaan by hun oud en geliefd bariton-aria O Richard, o monroi, L'univers t'abandonne. 't Geheel deed denken aan den inhoud eener bladzijde van Walter Soott, die, ook al, ofschoon jonger dan Grétry door sommigen verouderd ge noemd wordt. En toch zie ik dat te Parijs, door een van de eerste uitgevers, een volledige herdruk van Walter Seott's romane aangekondigd wordt. En toch konden wg gisteren avond, bij het schoone en zangerige duo tusschen Bichard (tenor) en Blondel (bariton), onze handen niet stil houden, maar klapten, klapten tot het stuk nog eens gezongen werd. Voorwaar, laat ons ingenomen zijn met onzen tijdmaar laat ons in 's hemelsnaam ons niet verbeelden dat wij 'tgeheim van alle wijsheiden goeden smaak in pacht hebben. Inzender te Vlissingen. Voor dergelijke me- dedeelingen is de rubriek Ingezonden stukken niet bestemd. Red. Gent, 20 Aug. Roode en witte tarwe ad 100 kilo fr. 28.50rogge fr. 19.— gerst fr. 19.—; haver fr. 19.boekweit fr 20.paarden- boonen fr. 20.koolzaad fr. 81.lijnzaad fr. 32.50; lijnkoeken ft. 25.50; koolzaadkoeken ft. 18.50; boter fr. 2.95 per kilogram; eieren fr. 2.25 per 26 stuks. Vlissingen, 20 Aug. Boter per kilogram f 1.30 a 1.20. Eieren f 4.40 a f per 104 stuks. Aïistebdam, 20 Angnstus. Raapolie op 6 weken f 33. Lijnolie 31. Amsterdam, 19 Augustus 20 Angnstus. STAATSLEENINGEN. Nederl. Cert. N. W. Sch. 21 pet. 654) 65& dito dito dito. 3 78 78 dito dito dito. 4 102} 1021 dito Obl. 1878 f 1000 4 102} 1025 België. Certificaten. 21 Frankrijk. Origin. Inschr. 3 81 Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 89J 89} dito Goudleenning 5 74 dito dito fl. 500 6 93} 93} Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrjjk. Obl. Mei-Nov. 61} 61} dito Febr.-Aug.62} dito Jan.-Juli. 5 62} 62} dito April-Oct.5 62}fr 62^ dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 78} Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 51& 51} dito dito 1876. 6 99} 99} dito dito 6" Ser. 1878 100 6 100 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 98} 98} Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 58} dito dito 6' 1855. 5 83} 83} Obligatiën 1862 5 89 dito 1864 f 10005 96 96 dito 1864 1005 93} 93j dito 1877 dito5 94} 94} dito Oosterscbe le serie. 5 57} dito dito 2« 5 57} 57} dito dito 3" 5 57 57} dito 1872 gecons. dito. 5 89} 89} dito 1873 gecons. dito. 5 89}} 89} dito 1850 1» Leening dito. 4} 91} 91} dito 1860 2e Leening dito. 4} 88 88 dito 1875 gecons. dito 4} 81} 82 Cert. Hope C° 1840 4 dito 2», 3» i' Leen. 1842/44. 4 63} Obligatie-Leening 1867/69. 4 78} 78} dito dito 1859 3 67} Cert. van Bank-Assign. 6 Spanje. Obl. Buit. 1867/75. 1 19} 19}} dito dito 1876 2 41} 41} dito Binnenl. Es. 5000-10000 1 18} 18}} dito dito 1876 2 37} 37} Turkjje. Obl.Alg.Sch. 1865 5 9} 9is dito dito 1869 6 7} Egypte. Obl. Leening 1876 6 61} 61} Spoorw. dito 1876 5 89} Vereen. Staten. Obl. 1877 4 dito dito Obl. 1876 4} dito dito 1871 5 102} dito dito 1861 6 Brazilië. Obl. Londen 1865 5 91} dito Leening 1875 5 95} dito 1863 1004i 95} INDÏÏSTRIEELE EN FINANCIEEX.E ONDERNEMINGEN. Nederl. Aft. Hand.-V. Obl. 5 pet. 23 Ned. Hand.-Maatscb. Aand. rescontre. 5 111} Ned, Ind. Handelsb. Aand. 127 127} Stoomvaartm. Java Obl. 5 dito Zeeland Aand48 dito Obl5 dito gegarand. dito4} Duitschland. Cert. Rijks bank Adm. Amsterdam. 146 Oostenrijk. Aand. Nat. B. SPOORWEG-EEENIN GEN. Nederland. Holl. IJz. Spw. Obl. 1871put- 107} 107} dito Maats, tot Expl. van St.- Spw. Aand118 118} Ned. Centr sp. Aand. f 250. 24} dito gestemp. Obl. f 235 - 57} 58

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3