Kerknieuws. Marine en leger. Landbouw. Ned. Indie, om te worden benoemd tot hulpon derwijzeres voor den dienat daar te lande. De 20en September a. zal prof. Eijke te Leiden den dag herdenken, waarop bij vóór 35 jaren ala profesaor der universiteit aldaar werd benoemd. In die maand hoopt ook prof. Schol ten zijn dOjarig professoraat te vieren. Vllssingen, 19 Aug. De heer P. K. Dom misse, predikant bij de Ned. hervormde gemeente te Bieaelinge, heett voor het beroep naar die gemeente te Driewegen en Ovezande bedankt. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Serooskerke (Walcheren) de heer W. J. Wensink, predikant te Prinsenland en Dinteloord, Van de 52 jongelingen die tegen eergisteren bij het instructie-bataljon te Kampen waren opgeroe pen, zijn er 3d aangenomen; 1 heeft zich terugge trokken, 1 heeft niet voldaan aan 't examen, 2 zijn afgekeurd, 5 hebben bedankt, van de overigen ia niets bekend. Zr. Ms. raraachepen Guinea en Stier en het artillerie-instructieschip Het Loo kwamen gisteren van hunne ocfeDingstochten op de reede van Texel en in de Noordzee in de haven van Wil lemsoord terug. In Achtkarspelen heerscht eene kwaadaardige ziekte onder de schapen, waardoor zoowel melk gevende schapen ala lammeren aangetast worden. Zekere soort van rupsen of maden veroorzaken de kwaal, die een snel verloop moet nemen, en slechts door spoedige en krachtige hulp schijnt te bestrijden zijn. De Asser Ct. schrgft in een artikel met het opschrift „Botermaken" o. a. het volgende „Het Genootschap ter bevordering van den Landbouw in Drenthe ontvangt gelden ter bevor dering van het landbouw-onderwijs. Welnu, dat dit onderwijs bij de boeren en boerinnen aan huis gegeven worde. Doelmatiger kan het zeker niet. Wij zouden willen, dat het genootschap eene verstandelijk goed ontwikkelde, niet al te jonge boerendochter zond naar eene Milchschule in Duitschland, of naar een boerenbedrijf in Dene marken, of naar eene hoeve in ons land, waar de Deensche wijze van boterbereiding in toepassing is gebracht, b. v. bij Kampen, en deze, wanneer zij genoegzame bekwaamheid opgedaan en daar van proeven gegeven had, bij de landlieden, die zulks verlangden, werd rondgezonden, om onder richt in het boterbereiden te geven. Wij gelooven, dat de gelden, die het genootschap ontvangt ter bevordering van het landbouw-ondeiwija, niet beter besteed konden worden en nog meer nut zouden opleveren dan de gelden, aangewend voor landbouw-leziogen, hoewel ook deze veel voordeel hebben gedaan." Dagelijks hebben uit Hoorn tegenwoordig groote verzendingen van peren en blauwe pruimen plaats naar Londen. Bij honderden mandjes worden zij aan de vroegmarkt aangevoerd en schier onrijp verzonden. Die zeer ruime aanvoer doet aan een ruim gewas dezer vruchten denken. De raad der gemeente Blokzijl heeft in zijne jongste vergadering besloten, pogingen aan te wenden om de vroeger belangrijke botermarkt, doch die later meer en meer achteruit is gegaan, weer aan den gang te helpen. Genoemd college heeft namelijk voor den tijd van éen jaar een premie van 25 beschikbaar gesteld voor dengene die de weekmarkt met vatboter het getrouwst of meest bezoekt, terwijl de kosten van vervoer zekerheid gegeven dat de graaf alleen het land verlaten had; daaruit maakte hij dus op dat Alain nog in Frankrijk en hoogstwaarschijnlijk te Mortemart was en dan zou hij ten minste boeten voor zijn ten halve gelukte poging om De Pelven te misleiden, die, als hij er goed over na dacht, verachtelijk moest glimlachen over de roe keloosheid van den graaf en zijn zoon om tegen hem te durven intrigeeren. Maar die glimlach was onheilspellend. Hij was niet dikwijls bedro gen en hij dacht ook dat het hem niet licht meer gebeuren zon, daarbij vergetende dat de slimste niet gevrijwaard is tegen zelfbedrog. En zijn vooroordeel bedroog hem ook nu, toen hij, die anders zoo knap was in het onderscheiden van waarheid en leugen, er niet toe kon besluiten om Mile De St Aignan te gelooven, en er bij bleef dat Alain te Mortemart was. Hij moest daar dus noodzakelijk zelf ook blijven, want zelfs al ware Alain vertrokken, zou hij ongetwijfeld trachten aan zijne tante te schrijven, niet wetende dat de samenzwering ontdekt was en daardoor zou de plaats waar hij zich op hield en de uitgebreidheid der samenzwering aan het licht komen, of anders zou zij wel trachten hem te doen weten wat zij vernomen had. De Pelven had dien staat van zaken schielijk overwogen, voordat hij de laatste woorden van Mile De St Aignan beantwoordde. „Dus, lieve nicht, valt er niets meer to zeg gen. Ik moet u nu verlaten om de plaatselijke overheid te gaan spreken over een aangelegenheid die mij hier eenige dagen zal ophouden, er is der aan de weekmarkt gekochte boter naar bet station Steenwijk door de gemeente zullen worden gedragen. Twee meisjes, de een 13, de andere 12 jaar oud, hebben in verschillende winkels alhier goederen op naam van anderen gehaald. Behalve mandjes, waarvoor zij een bijzonder zwak schenen te hebben, was ook gekleurd lint en andere kleinigheden van hare gading. De politie heeft zich met de zaak bemoeid en tegen de jeugdige oplichtsters proces-verbaal op gemaakt. Hoeb, 19 Aug. Het zoontje van W. J., 4 a 5 jaar oud, werd gisteren alhier leveuloos uit een sloot gehaald, waar het in den modder was gestikt. De vader was in de nabijheid werkzaam. St Jansteen, 19 Aug. Gisteren middag is in de nabijheid van dit dorp een arbeiderswoning afgebrand met het treurig gevolg dat daarbij twee kinderen, omstreeks 7 en 1§ jaar oud, het leven verloren. Terwijl de man op het land werkte, ging de vrouw in de buurt naar een winkel, de kinderen alleen latende, om bij hare terugkomst niets dan de puinhoopen van hare woning en de verkoolde lijkjes harer kinderen terug te vinden. Er zijn toch zonderlinge wanbedrijven in de wereld! De rijksveldwachter 'Leurg te Ede heeft iemand, „wiens uiterlijk niet veel goeds voorspelde," gearresteerd, 's nachts gevangenge- houden en den volgenden dag naar Utrecht, zijn woonplaats, doen overbrengen. Wij, leeken, zouden meenen, dat „een uiterlijk dat niet veel goeds voorspelt" niet heel prettig, maar althans geen reden is om iemand te arres teeren. De rijksveldwachters hebben, als „deskundigen," blijkbaar andere rechtsbegrippen en deze zullen wel juist zijn (fad.) In de gisteren gehouden vergadering van den liolterdamschea gemeenteraad zijn de plannen voor de op te richten vischmarkt, waarvan de kosten op f 279.000 zijn geraamd, aangenomen. Door de firma Van Diesen en Kerrebijn, fa brikanten en handelaars in spiegel- en vensterglas te Haarlem, is in hare fabriek eene door stoom gedreven wordende glasslijpmachine geplaatst, zooals tot nu toe niet in Nederland gevonden werd, waardoor het mogelijk is, binnen korten tijd de fraaiste glasversieringen te maken. Zoo wel oud als nieuw venster- en spiegelglas wordt door deze firma met ornementen, randen, hoeken, rosetten, letters, cijfers enz. bewerkt; iets, dat tot heden bijna uitsluitend in het buitenland ge schiedde. Eergisteren is de tramweglijn Wildervank VeendamMuntendamZuidbroek voor het ver keer opengesteld, na daags te voren feestelijk geopend te zijn. Deze gebeurtenis is van zeer veel gewicht voor de gedeelten van Groningen die door den tram verbonden worden. Bij een eergisteren avond te Schagen afgestoken vuurwerk is weder een nedervallende lat van een vuurpijl op het hoofd van een éénja rig kind terechtgekomen, met het noodlottig ge volg dat het kind denzelfden nacht is bezweken. De feestelijke opening van het nieuwe beurs en waaggebouw te Leeuwarden zal den 24 Sep tember plaats hebben. Bij die gelegenheid wordt een wedstrijd van zuivel- en landbouw-producten gehou den, waarvoor tal van premiën zijn uitgeloofd. Een eigenaardig jubilé viert heden mej. de Wede Van Manen, geb. Van Peursum, te Wage- ningen. Zij herdenkt namelijk haar öOjarigeloop baan als vroedvrouw, in welke tijd zij bij ruim 12000 verlossingen hare hulp heeft verleend. De vereeniging van oud strijders van 1813 hier in de bunrt een klein landgoed te koop." „Lousnières 1" „Juist," antwoordde hij, ofschoon hij slechts gesproken had in de vrij zekere veronderstelling dat er wel eenige kerkelijke goederen of Hens d'émigré aan de markt zouden gebracht worden. „Ik hoop dat ik nog eens terug mag komen." „Ik wil gaarne mijn huis voor u openstellen, tenzij het zelfs voor u gevaarlijk mocht zijn om zoo iets van een aristocraat aan te nemen zei Hlle de St Aignan met eenige aarzeling, die voortsproot uit haar aangeboren wantrouwen, ver mengd met het bewnstzijn dat zij volstrekt geen bedienden had. Hij moest die aarzeling echter wel verkeerd begrijpen en zei „Gij zijt al te goed! Als het u waarlijk niet lastig is en misschien kan mijn tegen woordigheid u eenigszins beschermen. Heeft men u nog niet lastig gevallen?" „Niet bepaald, ofschoon ik reeds menige huiszoeking heb gehad en ernstige vermaningen om te bedenken dat ik een verdachte persoon lijkheid ben; dat spreekt van zelf, maar uw te genwoordigheid zon mij inderdaad zeer welkom zijn want ik voel mij erg verlaten. Mijne ondste kennissen zien mij ternauwernood aan, of zijn gevlucht. Niemand durft zijne vrienden of kon nissen opzoeken, iedereen wil liefst vergeten worden." „Ik neem uw aanbod dus dankbaar aan. Is er iets dat ik voor u doen kan?" „Ja, eigenlijk well" riep Mile St Aignan en 18X5 te Amsterdam, Nederland en Ordnje, be schermheer Z. K. H. prins Frederik, bracht Dins dag een genoeglijken dag door. De leden deden in rij tuigen een rijtoer in en om de stad en brachten den dag verder gezellig door. In 1865, bij de oprichting der vereeniging, telde deze 100 leden. Sedert is dat getal zoo vermin derd, dat thans nog slechts 8 in leven zijn, en wel de heeren J. E. Viskooper, president, oud 86 jaar; J. van Wijk, vice president, 95 j.; J. L. Nopol, commissaris van toezicht, 86 j.L. Tas, 90 j.F. L. Dankmeijer, 90 j.W. Tas, 86 j.J- Stijzel, 87 j.; en J. Dupuis, 88 j. In de gemeente Westdongeradeel wordt dit jaar 9pet. van het inkomen aan hoofdelijken omslag geheven. In 1879 was de heffing 8 pet. Van 8 tot 15 Aug. zijn met den Haagscheu stoomtram ongeveer 70.000 personen vervoerd. Alleen op een dag der zangerfeesten maakten 20.000 passagiers gebruik van dat vervoermiddel. Op eene meeting in Westport heeft zekere heer Eedpath, een Amerikaan, die in Ierland ver toeft om Amerikaansche giften te verdeelen, het woord genomen om heilzamen raad aan de Ieren te geven. Hij zijde hun dat zij nimmer voor iemand den hoed moesten afnemenwant zouden zij beleefdheid bewijzen aan degenen die hen be- roovcn „Ierland lijdt niet onder de aardappelen ziekte, maar onder de grondbezitters-pest. Zoo de Iersche pachters die ondersteuning hadden ont vangen uit Amerika een penning daarvan aan de grondeigenaars gaven, hoopte hij dat hunne kin deren met ziekte zouden worden geslagen. Men moest den grondbezitter maar eens vragen naar de bewijzen voor zijn vermeend recht. Cromwell had het land gestolen, en negen tienden dei- eigenaars hadden niet het minste recht. „Indien, ging hij voort, een Iersch priester u zegt dat gij pacht moet betalen, zog hem dan dat hij zich met zijn eigen zaken moet bemoeien. Ieder Iersch priester moet een Iersch patriot zijn en als hij dat niet is, is hij geen goed katholiek. Laat hem maar zeggen dat die eigendomstitels van Cromwell geldig zijn; antwoordt hem dat hij het glad mis heeft. Zoo iemand van eene hoeve wordt gezet en een ander pacht die hoeve, schiet hem dan niet dood. Maar als zijne kinderen op straat komen, laat uw kinderen dan niet met hen spreken. Indien zijne vrouw in een winkel gaat om levensmiddelen te koopen, ga dan den winke lier vertellen dat gij niets meer bij bem zult koopen, als hij haar wat levert. Vermijd hem alsof hij de pokken had. Is hij stervende, laat hem dan sterven, en hoe eerder zulke kerels sterven, hoe beter voor Ierland. Gaat de eigenaar zijn hoeve zelf beboeren, laat dan niemand voor hem werken. Laat zijn aardappelen in den grond, zijn graan ongesneden. Komt hij in de kerk, laat dan iedereen opstaan en de kerk uitgaan. De Amerikanen zijn zeer edelmoedig geweest en hebben meer dan een millioen pond aan Ierland gegeven, maar ze verlangen niet dat dat geld in den zak der grondbezitters terecht komt. De bezitters moeten nu maar eens wat honger lijden. Beurt om beurt is eerlijk, en 't is hun beurt. Sluit u aaneen. De Engelsche regeering zou 50 millioen pond geven om de Iersche prieters om te koopen maar van de 25.000 is het misschien bij éen of twee gelukt. De Amerikanen willen u bewijzen dat het land van Ierland aan het volk van Ierland behoort en niet aan de grondbezitters. Gij hebt van dit land gemaakt wat het is, en gij behoort het te bezitten. Ik zou u willen hooren beloven dat te zullen doen en van geen vergelijk te willen hooren." De gisting in Ierland neemt dagelijks toe en de invoer van zulke redenaars uit Amerika zal haar niet doen afnemen. De buitenhaven van Havre zal eerlang met eensklaps een inval krijgende. „Ik heb hier een jong meisje dat zonder papieren tot mij is gekomen, omdat zij na den dood harer moeder geen huisvesting had en niets af wist van vrijbrie ven of iets van dien aard. Mijn oude Nanon sloeg op eens de angst om het hart over zulk een gevaar lijke logé, zoodat zij mij op staanden voet verliet en ik weet niet hoe ik permissie zal krijgen om dat kind hier te houden." „Is het dat meisje dat mij opengedaan heeft? Daar zal ik voor zorgen." „Dank u, neef'' zei Mile De St Aignan op recht dankbaar. „Het arme kind brengt mij ernstig in verlegenheid, maar wat moest ik doen Wees zoo goed den burgemeester te verzekeren dat er hoegenaamd geen gevaar bestaat dat zij tegen de natie zal samenspannen, die oven kitteloorig schijnt te zijn als een zenuwachtige voorname dame, die in alles gevaar ziet." „Het is moeielijk te zeggen waar tegen woordig geen verraad achter schuilt; maar ik zal op uw woord voor dit meisje instaan; gij zult mij niet ten tweedemale op éen dag behoeven te beschuldigen van u niet te gelooven. Waar komt zij van daan?" „Van St Aignan. Zij heet Edmêe Leroux en is zestien jaar, denk ik." „En sedert wanneer is zij hier „Eerst sedert van morgen." „Zoo I" dat scheen De Pelven zeer gewichtig te vinden. (Wordt vervolgd.) electrisch licht verlicht worden. Men is druk bezig aan de daartoe noodige werken, die binnen twee maanden gereed zullen zijn. Sedert een paar dagen zijn een aantal Parijzenaars ontevreden en doen zij dat op luid ruchtige wijze blijken. Binnen de met touwen afgesloten ruimte in den tuin van het Palais Eoyal betaalde men 2 frank om een concert bij te wonen. Maar er kwamen niet veel menscben daarbinnen. Men nam een stoel buiten de afge sloten ruimte en hoorde de muziek zonder betalen. De muzikanten beviel dat maar halfzij verlaag den den entreeprijs tot éen frank, maar schoten hunne ruimte toen ook af met hooge wanden van linnen. In al hare zuiverheid was de muziek slechts meer tegen betaling te hooren. Het publiek beweert nu met zijn gewoon, steeds naar zich toe rekenend rechtsgevoel, dat de tuin van het paleis en vooral het koele plekje aan den vijver zijn eigendom zijn, en met fluiten, zingen en tieren maakt het avond aan avond de muziek ongenietbaar. Opper-Silezië is wederom door zware over stroomingen geteisterd, en wederom vreest men er hongersnood dezen winter. Het eerste gerucht na het bekend worden van dezen toestand was dat de invoerrechten op het koren zouden geschorst worden. Karakteristiek want de openbare mee ning, uit welker uitspraak men zulke geruchten maakt, geeft daarmede te kennen dat zij ten opzichte der eerste levensbehoeften enkel en alleen drukken op behoettigen. Maar de Duitsche regee ring denkt niet aan zulk eene opheffing of schor sing. Vivent les principes, périssent les proUtaires! Dinsdag morgen, op den door Kappeyne's val, door de afkondiging der schoolwet en door de Christelijke-school-collecte beroemd geworden datum, ging van Parijs naar Lourdes een trein met 800 kranke lieden, die in het wonderdadige water dier heilige plaats genezing gaan zoeken voor menige kwaal. We wenschen hun die ge nezing van harte toe. Er is een belangrijk proces behandeld te Poitiers, een dier voorbeelden hoe versmaadde liefde en gekrenkte hoogmoed zelfs eene vrouw van opvoeding en karakter tot misdaad kan leiden. De gravin De Tilly is in 1867 getrouwd op 20jarigen leeftijd en heeft vier kinderen. Anderhalf jaar geleden werd haar echtgenoot verliefd op eene naaister, Marie Maréchal. Zij werd zijne minnares en hij beloofde haar te huwen, als zijne vrouw, wier gezondheid zwak was, zou gestorven zijn. Hij verspilde meer dan 30,000 franken aan zijne minnares die hij minstens eens zooals in het proces bleek bij zich aan huis ontving. Marie kleedde zich evenals de gravin, bespotte deze op de straat en kreeg dra den bijnaam van la petite comtesse. Toen een dei- kinderen in het bed van den graaf 13.000 frank had gevonden, de opbrengst van een stuk vast goed uit zijn moederlijk erfdeel dat hij verkocht had, kreeg de gravin de overtuiging dat hij met Marie wilde wegloopen, om buitenslands te blijven totdat zij de gravin dood zou zijn en hare mededingster te trouwen. Tot wanhoop gedreven, besloot zij de scboonheid die haren man het hoofd op hol bracht te vernietigen en aldus hare kin deren voor zulk eene stiefmoeder te vrijwaren. Zij ging naar een drogist en kocht daar vitriool, voorgevende dat deze bestemd was om koperen huisraad te poetsen. De drogist waarschuwde haar dat het eene gevaarlijke stof was, waarop zij vroeg of het een lidteeken zou laten als bet met iemands gelaat in aanraking kwam. „Ja, antwoordde hij, en als het in de oogen kwam, zouden de gevolgen verschrikkelijk zijn." Na eene korte weifeling ging de gravin den winkel uit, kwam een oogenblik later op de straat achter de minnares en riep: „MademoiselleF Marie Maréchal keerde zich om en de gravin wierp haar de vitriool in het gezicht. Het meisje ia geheel en al misvormd en blind aan het linker oog. Mevrouw De Tilly zorgde voor hare genees kundige behandeling en gaf haar bovendien fr. 20.000. Me Lachaud verdedigde de gravin en de jury sprak haar vrij. Het geval is de overdenking waard voor de voorstanders der jury. Er was zeker provocatie genoeg voor de bedrogen echtgenoot, doch de misdaad is niet in eene driftbui geschied, waarin men de gravin als niet voor toerekening vatbaar kon houden. Met kalm overleg had zij besloten in hare mededingster juist dat te vernietigen wat haar aantrekkelijk maakte voor baren man. Eust dan deze uitspraak der jury, wier vonnissen de uiting heeten van het rechtsgevoel der natie, niet meer op gevoel dan op recht En speelt men op deze wijze niet menigmaal de rechtspraak in handen van den weisprekenden advocaat, die eene jury van eenvoudige, slechts matig ontwikkelde lieden, zooals het lot er eene kan aanwijzen, diets maakt, dat in zulk een geval eigen richting niet met het belang der maatschappij, niet met het recht in strijd is? Terwijl de lord mayor van Londen te Brus sel in de komedie zat, maakte zijn koetsier en zijn knechts door hunne ouderwetsche klecding een „diepen indruk" op het publiek. Men dacht dat ze uit den historischen optocht ontsnapt waren. Gisteren gaven de Zweedsche gymnasten, die voor het groote gymnastiekfeest zijn overge komen, eene voorstelling in bet paardenspel, waar de heer Corty met zijn gezelschap tegenwoordig zijne kunsten vertoont. Heden zou de historisch^

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 2