BUIT SÏjjfli AND. Weerkundige waarnemingen. Brussel in feestgewaad. Zeet ij dingen. Handelsberichten. Prijzen van Eft'ecten. 19 Augustus des morgens te 8 uren. namen der plaatsen. Ba- rom. lafwijk, Delfzijl. Groningen. Helder Vlissingen Maastricht. Sylt Shields. Valentia. Hamburg Swinemunde. Leipzig. Carlsrufce Grisnez Parijs St Mathieu Biarritz Perpignan (Jbristiaansund Stockholm. Koppenhagen Portsmouth Yarmouth. Wind richt, kracht OZO O ONO OZO ONO N NO N ZO NNO NNO NO NO NO O NO ZZO stil Z O NO Toe stand lueht. betr. betr. I. bew.l I. bew.l helder mist. betr. II. bew.| |z. bew.] |1. bew. bew.| |l. bew.| mist. |helder mist. |1. bew.| mist. bew. |z. bew. bew. bew. Tem pera tuur. 23 19 19 21 18 18 14 18 18 18 15 17 17 17 20 12 18 20 Grootste verschil in Nederland: 'aochtends 8 uren: G. 2.3 V. des namiddags: Barometer te Middelburg, Graanbeurs: (Corr. Thermometer 18 Aug. ;sav. 11 u. 64 gr. 19 Ang. 'smorg. 8 u. 66 gr. 'smidd. 1 u. 74 gr. 's av. 5 m 69 gr. Algemeen Overzicht. Geen economische ot politieke redeneering kan zoo duidelijk den toestand van Ierland weergeven als eene eenvoudige opsomming der berichten welke de Londensche bladen van gisteren bevatten. Nog veel opwinding in verschillende districten van Ierland, luidt het. Een telegram uit Dungan- non bericht dat gisteren avond eene kleine af- deeling politiedienaren, naar huis gaande, door eene volksmenigte werd aangevallen. Men wierp hun steenen en gebroken flesschen naar het hoold en schoot op hen. De politie was ongewapend. Eenige manschappen vluchtten in eene herberg, welke de menigte dreigde te vernielen. Op dit beslissende oogenblik kwam eene atdeeling met geweren gewapende politie de bedreigden ont zetten. Te Cork kwam een kist met wapens aan per boot van Londen. Zij was, naar men vermoedt, aan een gefingeerd adres gericht, maar werd nog niet afgehaald. Maandag avond vielen een aantal lieden het huis van den Lawrence te Tristera aan, die onlangs een twist over eene landpacht had gehad, Er werd acht malen door de ramen geschoten en steenen tegen de voordeur geworpen. In de buurt van Loughrea werden Dinsdag morgen biljetten aangeplakt, waarin allen die land zouden koopen, waarvan de pachter was afgezet, met den dood werden bedreigd. Aan alle Ieren werd de oproeping gericht om zich te vereenigen en alle grondbezitters het land uit te jagen. Deze berichten zijn slechts voor de hand weg genomen en zouden dagelijks met gelijksoortige te vermeerderen zijn. De toestand der Iersche bevolking die tot zulke uitspattingen aanleiding geeft, is hoogst treurig. Gebrekkig of niet onder wezen kent de Iersche boer geen perken in zijne handelingen, zoodra stoffelijke nood hem bedreigt. Is hst nu niet verbazingwekkend dat na de vorige wanoogsten aan den agrarischen misstand in Ier land niets anders is gedaan dan het zenden van ettelijke duizende ponden, een welkome gave, wier tijdelijke karakter echter iedere blijvende werking uitsluit? Is het begrijpelijk dat, ter redding vau eigen voorrechten, de lords eene wet hebben verworpen, welke zoo weinig ingrijpend was dat ze eor een doekje voor het bloeden seheen dan eene flinke tegemoetkoming aan Ier- lands grieven? Kandahar wordt thans belegerd; Ayoeb's leger heeft zich in drieën verdeeld en verschillende po sities rond de stad aangenomen. Hij schijnt het echter nog niet druk aan te leggen. Engelsche optimisten zoeken daar redenen voor die hun aangenaam kunnen zijn. Er is niets bijzonders in de weinige voortvarend heid van Ayoeb, zegt de P. M. O. Vooreerst toch is een Oosterling in den regel tevreden met het welslagen van een gevecht en tracht hij nooit de meeste voordeelen uit zijne overwinning te halen. Dan vormen Ayoebs troepen geen eigenlijk leger, wat men daar ook van zeggen moge. Zij hebben de organisatie niet welke noodig is voor voortge zette militaire bewegingen. Een groot deel zijner troepen bestaat uit Ghazi's, dweepziekte vechters bazen, die meer vechten voor eigen naam en faam dan voor iets anders en zeker gecne discipline kennen. Al moest generaal Burrows terugtrekken kan het toch zeker geacht worden dat hij don vijand groote verliezen heeft berokkend. Daaren boven heeft Ayoeb waarschijnlijk reeds gehoord van generaal Roberts die in aantocht is, en het is waarschijnlijker dat hij zal terugtrekken dan dat hij Kandahar zal innemen. Het komt ons niet voor dat deze berekeningen veel hout snijden en in den onzekeren toestand eenig ander licht spreiden dan dat der vage onderstellingen. Is Gambetta 's krijgszuchtige uitdrukking te Cherbourg al dan niet bedoeld geweest? vraagt men zich af. De Italiaansche bladen, steeds wat naijverig op Frankrijks grooten invloed in de MiddellandBche zee en niet ongenegen de republiek in kleine moeielijkheden te wikkelen, stemmen volmondig in met die Duitsche bladen, welke in Gambetta's woord de bedoelde verbreking zien van den negenjarigen wapenstilstand met Duitsch- land, en ze in verband brengen met de groote revues, die der landmacht 14 Juli te Parijs en die der krijgsmacht nu onlangs te Cherbourg. Nu begint men van de andere zijde ook keizer Wil helm eene demonstratie te laste te leggen. Op den jaardag van het gevecht bij Mars-la-Tour heeft de keizer de beide regimenten dragonders geïn specteerd, die in dat gevecht de bekende mooie charge hebben gemaakt en daarbij zeide de kei zer: „Ik ben overtuigd dat, zoo hun land een nieuw beroep op hen deed, deze regimenten zich weder zouden onderscheiden." Dit komt ons nu voor een zeer gewone uitdrukking te zijn van een generaal tot zijne soldaten, maar de nienwsgrage pers, die in dezen kalmen tijd toch een enkel sen- satie-nienwtje wil, maakt er een terugslag van op Gambetta 's woorden. Men kan in zijn zoeken naar de beteekenis eener uitdrukking ook wel eens te slim willen zijn. Men weet dat Gambetta's hoop op de herove ring van Elzas-Lotharingen steunde op het immanente recht dat zich telkens weer openbaart in de geschiedenis. Wij ook, zegt de Kölni- sche, - erkennen dat immanente recht, en de annexatie dier landen was er eene uiting van want Elzas en Lotharingen behooren historisch bij Duitschland. Eene mededeeling van de Agence Hams aan de Fransche bladen zegt dat de Porte de Montenegrijnsche quaestie zoo spoedig mogelijk ten einde zal brengen, wijl een conflict met de krijgshaftige Montenegrijnen de rampzaligste ge volgen voor het Turksche rijk zou kunnen hebben; doch als eens Montenegro voldaan is, zal de Porte z:ch vrij achten van eenige verbintenis omtrent de Grieksche grensregeling en van de andere be palingen van het Beriijnsche tractaat. Die arme Griekenze hebben geen veine. (Pon onsen eigen verslaggever.) Brussel, 18 Augustus. IV. De Belgen hebben hun wispelturig klimaat ge tart. Een sehoonen avond voor een illuminatie te verzuimen en het op den volgenden te laten aankomen, is een stout bestaan. Toch heeft hier weder het geluk zich den stoutmoedigen gunstig getoond. Ook gisteren avond blikte de maan uit een bijna wolkenloozen hemel en 'twaB alsof haar bleek gelaat een trek van spijt niet kon onderdrukken nu de menschenkinderen, met be hulp van gas-, kaars- en kalklicht, het hare zoo opperbest konden missen. Eene beschrijving te geven van het tooverach- tige tafereel dat sommige punten van Brussel's straten op deze beide avonden opgeleverd hebben, zou mij noodzaken in herhalingen te vervallen. Herhaaldelijk toch bracht ik reeds hulde aan den artistieken zin onzer buren, aan hun geoefenden smaak, aan het juiste oog waarmede zij de lijnen hunner schoone gebouwen met vlaggen en tijde lijke versieringen in overeenstemming weten te brengen. Denk u diezelfde begaafdheid toegepast op de taak om, met behulp van veelkleurige lampions, Bengaalsch vuur, gekleurd electrisch licht en lijnen van gaspitten, eene stad bij avond op te luisteren en tracht dan u een voorstelling te maken van bet tafereel dat Brussel's straten, met hare honderdduizende wandelaars, hebben opgeleverd. Een van de verrukkelijkste punten was het einde van den Boulevard Anspaeh, waarvan reeds in een mijner vorige brieven spraak was. Hier had, ter plaatse waar de Hue du marché aux poulets in den Boulevard uitmondt, een groot 1 innenmagazijn over zijn geheele breedte een versiering van gekleurde ballons aangebracht, die haar licht wierpen over de vlaggen en tapijten, waarmede het gebouw geheel gedrapeerd was. Alle huizen in de omgeving deden aan deze ver siering mede en het roode of blauwe electrische licht goot telkens over het tafereel zijn toover. achtigen glans. Het leek een sprookje uit de duizend en éen nacht, een tooneel-decoratie, maar op zoo groote schaal dat het reusachtigste theater er een poppenkast-vertooning bij schijnen zou. De ofïïcieele versieringen waren overvloedig en rijk, maar meer stijf en eentonig. Zeer viel mij de hoogst Bchrale verlichting van 't stadhuis tegen ik had mij van de illuminatie der lijnen van dit gebouw een schoon efiect voorgesteld. Het Noorder-stationsgebouw prijkte met een monu mentale gasverlichting, door rood en groen elec trisch licht opgeluisterd, dat de geheele Place des Nations telkens met zijn glans bestraalde. Het middelpunt der offlcieele verlichting was de Kuo Koyale. Het koninklijk paleis zelf was donker; doch aan weerszijden ervan vertoonde zich eene lange, guirlande-vormige illuminatie i van witte en roode glazen, met de naamcijfers L II en M H beurtelings in 't midden der slin gers. Recht tegenover het paleis, in 't Park, waarvan de hekken gesloten waren, eene kroon van licht, met de woorden a Leopold en 'i Léo- pold II iu lichtende letters eronder. Van die versiering af strekte zich aan weerszijden eene reeks van lichten uit, in rechte architectonische lijnen. Op eenigen afstand, rechts van de kroon, de letters L M, met het jaartal 1832, het huwe lijksjaar van Louise Marie, België's eerste koningin. Ter linkerzijde, op gelijken afstand, M H 1853, het jaar waarin de tegenwoordige koningin België tot haar vaderland maakte. Verder vertoonde het Park, over zijne geheele naar de Rue Royale gekeerde zijde, een aantal lichtwerken, met de opschriften: 1830, Indépendance, Liberie, Aux combattants 1830, Au gouvernement provisoire i. Al dit licht, van verschillende kleuren, her schiep de breede straat op die plaats in eene liehtzee, die een stralenbundel uitzond, welke reeds op grooten afstand tegen den hemel zicht baar was. De Rue Royale vertoonde verder, van 't Park af, eene doorloopende lijn van ofiicieele slingers en licht-motieven, tot aan de Place du Congres, waar weder een groot stuk was aangebracht met het opschriftAu congres national, le peuple Beige. De op dit plein uitloopende Congres-straat ver toonde over haar geheele lengte een dak van gekleurde lichtguirlandes. De lange reeks der boulevards heb ik niet be zocht en met reden. Men had reeds werk genoeg om de boven aangestipte gedeelten af te loopen rijden mocht men in de drukste straten niet en bovendien is mijn theorie dat men, om goed waar te nemen, het loopende moet doen. Ongelukkig weigeren de voeten spoediger hun dienst dan oogen of hersenen. De circulatie in de straten ging, dank zij de aangeplakte verzoeken om „rechts te houden" uitmuntend. Het „leelijke beest gedrang" was bijna nergens te vinden. Een politie-agent of een grenadier op de drukste kruispunten, was vol doende om de menigte aan het consigne te her inneren. Overigens herhaalde zij zelve, de nut tigheid ervan bij ervaring inziende, telkens de vermaningTenons nous sur la droite. De geest der toeschouwers was uiterst kalm. Geen geschreeuw of gezangeen zeer enkele maal het kermisbedLe voilaNicolasnog zeldzamer een lange keten van opgeschoten jongens, hand aan band door de menigte hossende. Niemand ergerde zich aan hen. Men was goedgehumeurd. In de Rue Royale, op een winderigen hoek, wilde eene zorgvuldige huismoeder haar papieren lam pions redden. Ongelukkig vloog er een in brand en kwam naar beneden, juist op het hoofd van een wandelaar, waar het vuur echter haast zoo spoedig uitdoofde als het neerviel. Nooit heb ik eenige honderden mensehen zoo hartelijk, zoo bij ingeving, hooren lachen als om dit gevalletje. Weinig of geen „betoogingen" ontmoette men. Een gezelschap Duitsche gymnasten toog door de stad, met een lichtraam, waarop de woorden: Gut Beil Belgien l l)ie Deutschen Turner. De koning en de koningin met hun twee dochters, zag ik juist van hun rit door de stad het paleis binnenrijden. Een levendig Vice le Hoi I begroette het rijtuig, maar bedaarde ook terstond weder. En nu iets wat men, zoo men wil, de keerzijde van den penning noemen mag, maar wat mijn plicht als kroniekschrijver mij doet vermelden. Wat ik op den eersten dag der illuminatie reeds opmerkte, wat zelfs op het fét» patriotique mij in 't oog is gevallen, heb ik gisteren avond bevestigd gezien. Van geestdrift, van opgewon denheid, van warmte zelfs ouder de volksme nigte, heb ik geen spoor ontdekt. Ik reken daartoe niet de gewone, bijna ver plichte begroetingen van een koninklijk rijtuig bij gelegenheden als deze, of de bijvalsbetuigingen waarmede sommige gedeelten der Cantate op het feest ontvaDgen werden. Zoo iets komt van zelf: men zou moeite hebben om eene verzamelde menigte, bij welke gelegenheid ook, het juichen te beletten. Maar tooneelen, zooals ze bij onze Nederland- sehe nationale feesten voorkomen, staaltjes van toewijding en hartelijkheid in de achterbuurten onzer groote stedeü, waar de armste nog zijn centen bij die zijner buren voegt om de lichtjes en het groen in hun steeg te betalenhet dringen van het geheele volk, van oud en jong, de armen nog meer dan de rijken, rond de dragers van den OraDje-naam, wanneer zij meerderjarig worden, een huwelijk sluiten waar de natie mede instemt, of zich bij andere gelegenheden in het volk ver- toonen, zulke tooneelen, waarbij men koud wordt van geestdrift en aan 't kloppen van zijn hart voelt dat het met vaderland en koning den Is, zulke tooneelen zag men hier niet. Ik heb mij de moeite gegeven in de onaan- zienliike straten rechts van de Rue Royale af te dalen, ze te doorkruisen en weder te be klimmen, de gesprekken beluisterende en in de openstaande deuren spionneerende. Van deelneming in hetgeen, een paar straten verder, voorviel geen zweem. Geen lichtje, of 't moest zijn van een kroeg. Het volk bewonderde, met al de warmte van ziju artistieken aanleg, het moois dat er te zien wasmaar dieper ging zijn deelneming niet. De reden hiervan is niet ver te zoeken. Ik kan haar hier slechts met enkele woorden aan duiden. Ze strekt niemand tot schande aller minst de Belgen of hun koningshuis. Op het fête patriotique heeft een der redenaars de Belgische geschiedenis dezer halve eeuw aangeduid als Vexpériment Beige. Daar hebben we 't, zoo offi cieel mogelijk. Proeven nemen nu, is 't werkvan mannen der wetenschap, van geleerden en staats lieden het volk maakt er zich niet warm over t is al veel als het ze niet in de war brengt. De eigenlijke ingenomenheid der Belgen met hun instellingen en met de levende symbolen ervan, hnist voor 't oogenblik alleen nog onder de élite der natie. Het volk moet die nog leeren. Ik twijfel geen oogenblik of, als het huis der Coburgs drie eeuwen lang met België samen geleefd, gestreden en vooral ook geleden zal hebben, zal het geen minder diepe wortelen in den Belgischen bodem geslagen hebben dan het Oranjehuis in Nederland. De halve eeuw welke het doorleefd heeft, geeft daarvoor allen waarborg. Ik hoop ernstig dat de vertegenwoordigers der beide geslachten in 'tjaar onzes Heeren 2180 met hetgeen dan geen „expémnent"maar ge schiedenis zal zijn, elkander van harte geluk zullen wenschen. Het Duitsche driemastschip Friederike Sc Marie is heden in het droge dok alhier gezet. Vlissingen, 19 Aug. Naar zee vertrokken de Adrians WHhelmna, gez. Reynhout, naar New castle. Graanmarkten enz, Middelbdeo, 19 Augustus. Door de vele bezig heden der landlieden met het binnenhalen van den oogst zeer begunstigd door droog weder, was de aanvoer van alle artikelen uit Walcheren ge ring. Yau buiten was niets ter markt. Jarige Walchersehe tarwe werd in de beste'soort, alleen voor verbruik, langzaam prijshoudend gekocht, mindere niet begeerd, van nieuwe Walchersehe tarwe werden een paar monsters getoond, van zeer blanke droge qualiteit en om het nieuwtje tot do notering genomen. Nieuwe puike rogge 25 cent hooger. Nieuwe Walchersehe win tergerst en dito zomergerst onveranderd, jarige winter- en zomergerst en paardenboonen niet dan van den zolder aangeboden, zonder handel. Walchersehe witte- en brnineboonen zonder omgang en nomi naal genoteerd. Van nieuwe Walchersehe groene erwten was de aanvoer ook niet overvloedig, tot 25 cent lager zijn nog al eenige partijtjes afge geven. Nieuw winterkoolzaad met afhemenden aanvoer en flauwe vraag, waardoor het aanzijnde slechts voor een klein gedeelte tot 50 cent lager voor olieslagerijen is gekocht. Goede jarige Walchersehe tarwe 10.75 a 11, mindere dito 10.25 a 10.50, nieuwe Walchersehe tarwe 11; nieuwe rogge 8.75; nieuwe Walch. wintergerst 5.75, algemeen hield men op 6 vastdito zomergerst 5 af 5.25 Walchersehe witteboonen 14 a 14.50, mindere soort 13 a 13.50 Walchersehe bruineboonen f 15.50 a 16: nieuwe Walchersehe groene erwten 10.50, 10.75 a 11 dito winterkoolzaad f 10.25 a 10.50, wakke soort 9.75 a f 10. gemiddelde marktprijzen. Versche boter 1.20 a 1.24; eieren per 100 stuks 3.70. Beroen op Zoom, 19 Aug. Puike jarige witte tarwe 10.a 10.50nieuwe dito 7.75 a 9.— mindere 7.a /7.50; roode 8.a 10. rogge 6.50 a 7.—boekweit 6.a nieuwe dito 5.a 5.60zomergerst 4.50 a 4.90; haver 9.a ƒ9.50; kookerwten 9.a 10.paardenboonen 7.50 a 8.kanarie zaad f 9.a 9.50bruineboonen 8.a 12witteboonen 7.75 a 13.dnivenboonen ƒ10.— a f—.—. Suiker flauwer 26 op 88 gradenmeias sen onveranderd; boter per stnk ƒ1.10; j kilo 0.61; eieren per 26 stuks f 0.97 Amsterdam, 18 Augustus 19 Augustus. STAATSLEENINGEN. Kcdcrl. Cert. N. W. Sch. 2$ pet. 65$ 65/s dito dito dito. 3 78 dito dito dito. 4 102$ 102$ dito Obl. 1878 1000 4 102f 102} Relglë. Certificaten2$ Frankrijk. Origin. Inschr. 3 81 f Hongarije. Obl. Leening 1867 fl. 1205 89} dito Goudleenning5 74$ dito dito fl. 500 6 92$ 93$ Italië. Cert. Adm. Amsterd. 5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 614 61$ dito Febr.-Aug.62$ dito Jan.-Juli. 5 62 62} dito April-Oct.5 62$ 62^ dito dito Goud 4 74$ Polen. Obl. Schatkist 1844. 4 78$ Portug. Obl. Btl. 1853/1869. 3 515% 51 dito dito 1876. 6 99$ dito dito 6" Ser. 1878 100 6 Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 98$ Cert. Insobr. 5" Serie 1854. 5 dito dito 6' 1855. 5 83$ 83$ Obligatiën 1862 5 88$ 89 dito 1864 ƒ10005 95} 96 dito 1864 1005 93} dito 1877 dito5 93} 94$ dito Oostersche 1" serie. .5 57$ dito dito 2' 5 57$ 57} dito dito 3" 5 57 57 dito 1872 gecons. dito. 5 89} 89} dito 1873 gecons. dito. 5 89} 89$$ dito 1850 1" Leening dito. 4$ 91$ 91$ dito 1860 2' Leening dito. 4$ 88 88 dito 1875 gecons. dito 4$ 81$ 81$ Cert. Hope C» 1840 4 64$ dito 2', 3' 1' Leen. 1842/44. 4

Middelburgsche Courant | 1880 | | pagina 3